WITTEBOORDENMISDAAD BEROKKENT ONNOEMELIJKE SCHADE CARNEGIE EN ROCKEFELLER GAVEN HET KWALIJKE VOORBEELD vi ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Prentbriefkaarten en gewone briefkaarten kunnen in de zomerse rakantiemaanden niet meer worden beschouwd als communicatiemiddelen tussen vakan tiegangers en him familie thuis. De enige waarde die men aan prentbriefkaarten kan toekennen, is hun souvenir-waarde. Voor berichtgeving of als .teken van leven' zijn zij, in het algemeen gesproken, in het internationale verkeer niet meer te gebruiken. De vele tienduizenden, die de kaarten nog wel met die bedoelingen verzenden, verspillen hun geld zowel als hun mogelijkheid om mededelingen over te brengen aan de thuisblijvers. Tot deze conclusie zijn wij, samen met PTT-deskundigen, gekomen na een onderzoek dat we in de afgelopen vakantieperiode hebben gedaan naar de tijd, die post uit vakantiestre ken vergde om bij de geadresseerden te belanden. Ons onderzoek moest tamelijk beperkt blijven. In lotaal lieten wij circa honderd prentbriefkaarten en rat brieven versturen uit een aantal binnen en buitenlandse vakantiestreken. In het binnenlands postverkeer bleek de prentbriefkaarten wél een deug delijk communicatiemiddel te zijn. Tussen de tijd stippen van posten en ontvangen lagen niet meer dan één of twee dagen. Ongeveer driekwart van ons onderzoekbestand be trof internationaal postverkeer. Het onderzoek vond plaats in de maanden juni. Juli en augustus. Dit ras de tijd, die de post uit diverse landen nodig bleek te hebben, voordat zij bij de geadresseerde in Nederland werd bezorgd: Italië - 3 tot 11 dagen; meestal 5 a 7 dagen; Spanje 3 tot 8 dagen; meestal 4 h 6 dagen; frankrijk -2 tot 6 dagen; meestal 4 5 dagen; Duitsland -1 tot 7 dagen; meestal 3 a 4 dagen; België -1 tot 3 dagen; Luxemburg -3 tot 7 dagen; Ingeland -3 tot 5 dagen; Zwitserland ltot7 dagen; meestal 2 dagen; Witte boordenmisdadigers berokkenen schade aan de maatschappij zonder dat het grote publiek dit als afkeurenswaardig beschouwt Verzekeringsmaatschappijen, de belasting dienst en het mammoetconcern mag je op lichten, .want het gaat daar toch van de grote hoop'. Dat is natuurlijk niet waar, uiteindelijk betaalt elke verzekerde en elke belastingplich tige mee aan het tekort dat door toedoen van zo'n .gentleman-oplichter' is ontstaan. Commander J. W. Crane, hoofd van de afdeling be- drijfszwendel van London Metropolitan en City Police. Dr. K. Gemmer, Regierungskriminaldirektor bij het Bundeskriminalamt in Wiesbaden. Oostenrijk -4 tot 6 dagen; Balkanlanden en Turkije 3 tot 9 dagen, meestal rond 4 a 6 dagen; Zweden - 2 tot 3 dagen. P0RTSTR0MEN Voor alle kaarten was een centraal ontvangstadres in Den Haag gekozen. Achteraf blijkt dit de uitkom sten voor Oostenrijk en Zwitserland te kunnen hebben geflatteerd. Wegens de massale postslroom, die de vakantie- volksverhuizingen met zich mee brengen, maakte de PTT namelijk internationale afspraken voor post verzending Met dien verstande, dat dit jaar de vakantiepost door de buitenlandse postdiensten zo veel mogelijk als volgt werd verstuurd: uit Oosten rijk en Zwitserland naar Den Haag; uit België, Frankrijk, Luxemburg en Spanje naar Rotterdam; uit Italië naar Arnhem; uit Zuid-Slavië en West- Duitsland naar Utrecht. Hoe enorm de hoeveelheden vakantiepost zijn, die in de zomermaanden ons land binnenkomen, wordt geïllustreerd door het feit dat het centrale kantoor in Amsterdam ondanks deze uitsplitsing nog dagen heeft beleefd dat er o m uit de luchtpost nog 100.000 tot 120.000 ansichten per ochtend binnen kwamen voor verdere verspreiding over het land. Die verdere binnenlandse verspreiding vergt en dat klopt wel ongeveer met onze eigen waarnemin gen op binnenlandse post niet meer dan één ol anderhalve dag. Anderhalve dag kost het in het uiterste geval, namelijk als het centrale kantoor de verwerking niet alleen aan kan en die moet .uitbesteden" aan een ander groot postkantoor. De genoemde één a anderhalve dag geldt tot en met de brievenbus van de geadresseerde VERTRAGINGEN Weinig of geen vertraging dus, als de post eenmaal in ons land is De vertragingen zitten duidelijk in het buitenland Het centrale kantoor in Amsterdam heeft daarnaar, na onze waarnemingen in de vakan- tietijd, speciaa, een onderzoek ingesteld naar de tijd die zat tussen afstempeling en binnenkomst in Amsterdam, van uit het buitenland verzonden an sichtkaarten. Dit gebeurde in het naseizoen. Van 23 september tot 29 september werden hiertoe speci aal de postzakken gecontroleerd. Met deze uitkomst in de reeds .slapper' (40.000 tot 50.000 kaarten per dag) wordende tijd: OP 23 SEPTEMBER: Uit Spanje 2 dagen; uit Italië 4 tot 7 dagen; uit Oostenrijk 2 dagen; uit Frankrijk 1 dag. OP 24 SEPTEMBER: Uit Spanje 2 dagen; uit Italië 2 tot 4 dagen; uit Frankrijk 2 tot 4 dagen. OP 25 SEPTEMBER: Uit Zwitserland 3 dagen; uit Frankrijk 2 tot 4 dagen; uit Spanje 2 tot 3 dagen. OP 28 SEPTEMBER: Uit Frankrijk 3 tot 8 dagen; uit Spanje 2 tot 4 dagen; uit Italië 2 tot 3 dagen. OP 29 SEPTEMBER: Uit Frankrijk 2 tot 3 dagen: uit Luxemburg 3 dagen; uit Spanje 1 dag; uit Italië 3 tot 4 dagen. WISSELVALLIG Men ziet: een grote wisselvalligheid, zelfs nadat de grootste selzoendrukte reeds voorbij was. Bij de waargenomen tïjdsduren moet dan nog een dag voor de bezorging in Nederland zelf (in het hoog seizoen dus soms anderhalve dag) worden geteld. Volgens de posterijen zou de maximale tijd tussen posten in het buitenland en ontvangen in het binnenland alle omstandigheden in aanmerking genomen als volgt mogen zijn voor Engeland, België Luxemburg Frankrijk en West-Duitsland 3 dagen. Vooi Portugal Noord-Italië Scandinavië, Oostenrijk, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije 4 5 dagen Voor Zuid-Jtallë Zuid-Slavië en andere Bal kanlanden Turkije en Spanje 5 dagen. Zelfs bij deze tolerantie echter, is dit lang niet altijd te halen 00K BRIEVEN Men kan uitruil slechts één ding concluderen: de nsichtkaart is voor het doen van mededelingen t vakantiegangers volledig ongeschikt. Ook ge wone briefkaarten, die bij de selectie tussen de ansichtkaarten dreigen te belanden, zijn onbruik baar voor berichtgeving. En hoewe? de posterijen nadrukkelijk stellen dat dit in het internationale postverkeer niet mag voorkomen, ook brieven uit typische vakantieplaatsen kunnen er volgens onze beperkte waarnemingen ook wel een dag of viif over doen Soms precies zo lang als de ansicht kaart. Wat blijft de vakantieganger ook weer rond de kerstdagen, straks over, die wil laten weten dat hij goed is aangekomen, dat hij met pech is blijven steken dat hij eerder terugkomt? Het mees', voor de hand liggend is het telegram Dat is duurde: dan een kaart, maar voor wie er belang aan hecht, valt de internationale prijs toch wel mee. TELEGRAM-TARIEF Zonder dat hier veel over bekend is geworden, la op 1 juli van dit jaar één uniform tarief van circa 50 cent per woord van kracht geworden voor het internationale telegramverkeer van de volgende lan den: Duitsland. Oostenrijk. België. Denemarken, Spanje. Finland. Frankrijk. Griekenland Ierland, Italië, Liechtenstein. Luxemburg. Monaco. Noorwe gen, Portugal Engeland en N Ierland. San Marino, Zweden Zwitserland, Turkije. Vaticaanstad en Zuid- Slavië Het minimum voor zo'n telegram is zeven woorden, waarvan er dus wel vier af gaan voor adres co ondertekening De telegraafdienst zegt dat telegram men uit het buitenland binnen vijf uur hij de geadresseerde moeten kunnen zijn. met mogelijk een dag vertraging tijdens weekeinden. ZELFDE DAG In elk geval komt een telegram, 's ochtends in verre landen verzonden, nog dezelfde dag bij de geadres seerde ln Nederland aan. Voor minimaal 3.50. Wie wat uitgebreider iets wil vertellen, ztj het dat de bezorging dan een dag kan schelen, kan een brieite legram gebruiken, dat voor half geld een mini mum heeft van tweeëntwintig woorden. De kaart met ,goed aangekomen', het .brief volgt', zijn uit de tijd geraakt In enkele uren vliegen kan men in Zuid-Spanje staan, in een dag en een nacht rijden in Italië, maar het .seintje' naar huis kan er meer dan een week over doen. Tengevolge van het feit dat ledereen gaat. Daardoor wordt de commu nicatie duurder, wil men er tenminste nog iets aan hebben. Daarom zijn bet minstens zulke ernstige ml*- dadigers ajs degene, die om geldelijk gewin Iemand de hersens inslaat. In het GottHed Duttwieler Instituut voor sociale en economi sche studies te Ziirich Is er een tweedaags congres aan gewijd, dat door een onzer re dacteuren werd bijgewoond. (van onze speciale verslaggever) ZURICH (GPD; Een zakenman slaat een partij goederen in, die ondeugdelijk blijkt te zijn. Hij weet ze met winst van de hand te doen aan een volgende koop man, die alles op alles zet om ook niet met de zwarte plet te blijven zitten. Zo gaan de spullen van hand tot hand op basis van de overjarige grol, dat ze .niet voor de consumptie, alleen voor de handel' zijn. Is dit geen oplichterij? Er heeft zich in de westerse welvaartmaat schappij een patroon van handelingen en gedragingen in het schemerduister tussen goed en kwaad ontwikkeld, dat heel moei lijk sluitend te omschrijven is, maar dat de maatschappij onnoemlijk veel schade berokkent. Wetgever, justitie en recherche staan er vrij machteloos tegenover, want onzt wetten zijn berekend op gewelddelic- ten en op grove zwendelpraktljken, aftrap- methoden waarvan sommige op financiële slagaders gezeten bloedzuigers zich bedie oen. Een politieman uit Zurich omschreef ze heel beeldend als de moerasbloemen van de hoogconjunctuur. Meer officieel worden ze tegenwoordig aangeduid als witte-boordenmïsdadigers. geweldige, zich over landsgrenzen uitstrek kende omvang aan, dat 170 autoriteiten uit elf landen op het gebied van de criminele wetenschappen en uit kringen van justitie, politie, het bankwezen en de advocatuur het de moeite waard vonden er twee volle dagen over te vergaderen. Hun conclusie: het kwaad is wijd ver breid, maar onze samenleving heeft er het passende antwoord nog riet op gevonden. Terwijl er gewerkt wordt aan wettelijke maatregelen om het kwaad de kop in te drukken vinden beroepszwendelaars al weer nieuwe methoden uit. Soms duurt het jaren eer ze als ongeoor loofd worden herkend en dan opnieuw schieten de opsporings- en tot straffen bevoegde autoriteiten in hun optreden er tegen tekort door een gebrek aan wettelij ke mogelij khecen. Publikatle op brede schaal van de namen van verdachte personen of instituten en signalering in de nieuwsrubrieken van hun praktijken is vooralsnog de beste en snel ste afweermogelijkheid. Massage-instituten vinden geen goedgelovi ge op vermagering beluste huisvrouwen meer. als de krant heeft vastgesteld, dat hun beloften op humbug berusten. Aanbie dingen van grondstukken voor beleggings doeleinden halen niets uit, als de eventuele kopers zijn gewaarschuwd, dat ze hun geld in een waardeloos moeras smijten. Beloften voor lucratief thuiswerk bij aan koop van een naaimachine' worden niet meer geloofd, als de kranten de ervarin gen van een paar op de koffie gekomen naaisters hebben belicht. Fraai uitziende aandelen van niet alleen in naam loze vennootschappen vinden geen kopers meer. waardeloze schriftelijke cur sussen geen leerlingen en wurgcontracten voor de aankoop van boeken en grammo foonplaten geen liefhebbers mee. als de publiciteitsmedia dergelijke malafide prak tijken aan de kaak hebben gesteld. ,D0E ALS IK' We kennen allemaal de voorbeelden van de kruidendokter, de tapijtkoopman aan de deur, de huurkoopmakelaars, de beleg gingsexperts, zij zagen er allemaal zo be trouwbaar uit. totdat zij toch op een sombere dag opeens niet zo betrouwbaar bleken. worden? Stuur mij ƒ2.50' en als advies volstond hij met een drukwerkje. Doe als ik'. In dit verband is deze man slechts een onschuldige grappenmaker. De nv-directeur die aandelen op een tot mislukken ge doemde onderneming uitgeeft wordt al veel gevaarlijker en ronduit misdadig, maar heel moeilijk te grijpen, zijn de manipulators met omvangrijke zich over vele landen uitstrekkende handelstransac ties, die miljoenen profijt opleveren zon der dat er een gelijkwaardig leverantie of dienstverlening tegenover staat. Dit zijn de witte-boordenmisdadigers, in Zllrich als zo extra-gevaarlijk bestempeld, .omdat ze ten nissen met de officier van 'ustitie' .Regierungskriminaldirektor' dr K. Gem mer van het Bimdes-Kriminalamt ln Wies baden, gevreesd als een commissaris Mal gret, wees erop, dat het slachtoffer of dat nu één man, een bank, een vereve ningsfonds, een heel land of een heel we relddeel is de aanslag op zijn porie monnee pas in een zeer laat stadium door heeft. Heel vaak blijft dan aangifte nog achter wege, omdat men zich schaamt bij de neus genomen te zijn of omdat men de goede relaties* niet wil verstoren, soms ook omdat men opspraak van de eigen profijtelijke positie (bijvoorbeeld bij ban ken) wil vermijden of heel gewoon, omdat men zelf zwart geld in de frauduleus gebleken onderneming had gestoken. GOEDE HEERTJES Daten we niet vergeten', zei dr Gemmer, .dat het grote publiek eerder een bewon derende glimlach voor de .Goede heertjes' heeft dan gerechtvaardigde afkeer'. ZUn collega commander J. W Crane van de fraude-afdeling van Scotland Yard in Lon den viel hem verzuchtend bij: .Het is gemakkelijker te frauderen, dan een trein te beroven Een bankrekening is eenvoudi ger te openen dan een kluis Maar het feit, dat mijn dienst op het ogenblik 250 zaken ln onderzoek heeft met een geschatte .om zet' van 2700 miljoen gulden, bewijst wel dat we niet meer kunnen volstaan met het oude gezegde: dat iedere gek maar zelf moet zien dat hij wijs wordt De witte- boordenmisdaad heef', een zodanige om vang aangenomen, dat de strijd ertegen nationaal en internationaal op het hoogste niveau moet worden aangepakt'. (Van onze speciale verslaggever) ZüRICH (GPD) De grootste witte- boordenmisdadigers uit de geschiedenis zijn de grondleggers van de Amerikaanse economie, John Pierpont Morgan, Andrew Carnegie en John D. Rockefeller: namen die lieden ten dage nog met respect wor den genoemd. Maar hun kapitaal was ver gaard met leugen en bedrog, met omkope rij en afpersing. Net als dat van Griekse reders. Duitse wapenfabrikanten en Franse ïandelsmagnaten. Laten we ons niets wijs maken over het financiële keizerrijk van lergelijke lieden. Het fabeltje, dal jc van bordenwasser miljonair kunt worden is iltijd een sprookje geweest. Kolonel Van- lerbilt van de Amerikaanse spoorwegen iad zijn kornuiten aardig door toen hij eens tegen ze zei, dat hij ze stuk voor ;tuk bewonderde om hun zakelijke talent, ■naar geen van hen alleen zou laten met :ijn horloge.' Tot deze krakende uitspraken, kwam prof. Ir Armand Mergen, hoogleraar in de cri minologie aan de Johannes Gutenberguni- versiteit van Mainz tijdens het congres in ïiirich over witteboordenmisdaad Professor Mergen liet geen spaan heel van de hier of daar nog wel gekoesterde gedachte, dat je rijk zou kunnen worden met hard werken en zumig zijn alleen. De persoonsstruc tuur van de witteboordmisdadiger maakt dat hij zich aangetrokkt.. voelt tot de handel. Hij wil grote klappen maken en snel resultaat zien. Hij is intelligent, maar zelden ontwikkeld. Hij leeft als man van eer, maar benut zijn aanzien in de maat schappij door met geraffineerde bedenk sels stromen geld in zijn zelfverheerlijken de leugens, die hij om zich heen heeft gehangen, dat hij het zelf gaat geloven Een toppunt van schijnheiligheid wordt bereikt als hij zijn memoires gaat schrij ven en met een deel van zijn vermogen ideële stichtingen creëert, zoals de Rocke feller Foundation en het vredespaleis, ,1e dere Amerikaan moet zijn vaderland lief hebben,' schreef Carnegie, maai hij had datzelfde vaderland opgelicht door ambte naren om te kopen schepen vol waarde loos pantsermateriaal voor de Amerikaan se burgeroorlog te leveren.' BEGOOCHELING Voorbeelden van niet te geloven massa begoocheling zijn er ook nu nog bij tien tallen, al leveren ze niet meer de miljar den op waarvan vroeger sprake was. Een niet onaardige boterham verdiende toch de ondernemende Engelsman, die deelne- mingsbewijzen ging uitzetten in een var kensfokkerij. Voor duizend gulden, vertel de hij, werd men rechthebbende op de nakomelingschap van een oergezonde zeug; en biggen, dat moet toch bekend zijn, leveren tegenwoordig een flinke duit op. Vijfentwintig pet winst per half jaar kon hij wel garanderen. Goedgelovige zielen betaalden en kregen voorlopig nog geen argwaan, want de slimme Brit stuurde van tijd tot tijd triomfantelijke geboortekaart jes met de mededeling, dat er weer een blijde gebeurtenis h.- plaatsgevonden. Dat was dan het enige dat de mensen van hem hoorden. Toen de politie eens ging kijken op het adres, waar volgens de verhalen nu toch wel een paar honderd kroostrijke zeugen moesten rondlopen, trof zij slechts een paar povere scharmin kels, die van de honger op eikaars krul staart liepen te bijten Geschat wordt, dai de vrolijke varkenshoeder er alleen al in Duitsland met 4.5 miljoen D-mark vandoor is gegaan. CHINCHILLA'S duizend, maar toch wel achthonderd gul den op en zo vervolgens. Maar als de .veterinair inspecteur' van de firma dan langs komt om de Jongen te keuren, blij ken het onveranderlijk, hoe jammer, kneusjes te zijn, ongeschikt voor fokdoel- einden. De opkoper kan er vijftig voor geven voor het velletje. .Meer niet. volgen de keer beter.-' Een paar deuren verder zet hij opnieuw een .oergezond fokpaar' uit Voor duizend gulden. WISSELRUITERS Een soortgelijke truc wordt nogal eens uitgehaald met chinchilla's. Voor duizend gulden krijgt men een fokpaar in huis. Dit zal zich, volgens de verhalen, zo ijverig met de voortplanting gaan bezighouden, dat de jongen gewoon de kooi uitvliegen. En natuurlijk, een teeltkrachtig stelletje levert dan opnieuw, nou ja, niet helemaal 3erucht en gevreesd in de internationale bankwereld zijn de zogenaamde .wisselrui ters.' Dit zijn directeuren van nv's met klinkende naam, die elkaar op lndrukwek .-:end postpapier bevestigen dat een bepaal de leverantie tot stand is gekomen De één belooft de ander .volgens afspraak' over drie maanden te zullen betalen. De ontvan ger van deze uitgestelde betalingsbelofte gaat ermee naar een bank en vraagt er krediet op. Gewoonlijk krijgt hij dat, ze ker als hij. kan aantonen, dat hij vorige wissels op andere banken prompt op tijd heeft ingelost. Ook deze keer voldoet hij weer trouw aan zijn verplichtingen. Ondertussen worden de zaken die de heren met elkaar doen, steeds omvangrijker en de betalingsbeloften steeds groter. Als een reeks van banken tenslotte met goed ver trouwen voor hoge bedragen in ae boot zit, verdwijnen de wisselruiters met paard en al over de heuvelen, een lawine van ongedekt papier achter zich latend. De .witteboordenmisdaad' is veelzijdig en wijdverbreid- De misdadigers in maatkos tuum' zijn sluw en vindingrijk. Comman der Crane van Scotland Yard had wel net treffendste bewijs ln een beroepsfraudeur, die door zijn toedoen in de gevangenis was beland Een open gevangenis, naar moderne inzichten De man werd overdag tewerkgesteld ln een sigarettenfabriek 's Avonds bespiegelde hij zijn lot met een reclasseerder Na verloop van tijd kreeg hij deze goedge lovige man zover een nv voor hem te stichten .tot uitbating van een briljante vondst oj) het gebied van de tabaksfabrica ge.' Sierlijk beschreven aandelen werden gedrukt en talloze bedrijfsgenoten tot met de directeuren .oe kochten er een paar. Maar de briljante tabaksvondst gaf alleen maar rook, rook waarin alle noop dat de benadeelden ooit nog iets van htm geld terug zouden zien. vervloog. Toen Crane de delinquent vroeg of het nem niet berouwde, dat hij eenvoudige arbeiders zo bad uitgekleed en een ree lav seeröer in het ongeluk gestort, gaf hij als antwoord: Jk heb ze toch hun ogen gela ten om mee uit te hullen.' (Foto Crane;.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21