GOES IN HET IAAR 2000: STAD MET 100.000 INWONERS ¥E ,STAD VAN BEHOORLIJK FORMAAT VOOR ONTWIKKELING ZEELAND' Goese binnenstad Bouwfasen: streven naar afgeronde eenheden Universiteitsfiliaal ligt voor de hand' Burgemeester F. G. A. Huber: XATERDAG 7 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor Goes moet rekening worden gehouden met de groei tot een stad van meer dan 100.000 inwoners tegen het einde van deze eeuw. Dat is één der voornaamste conclusies van de werkgroep Synthese Zeehavenontwikkeling (de commissie- Verburg) van het overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid west-Nederland. In een rapport, dat eind 1969 uitkwam en dat de instemming kreeg van de provinciale overheid, wordt uit gegaan van een zeer sterke groei van de provincie Zeeland, en daarmee van Goes. Het college van b en w van Goes heeft op 21 oktober een beleidsnota inzake de ruimtelijke ordening, de volkshuis vesting en openbare werken aan de raad aangeboden, waar in het college is uitgegaan van een toekomstvisie, die aansluit bij het rapport van de commissie-Verburg. De nota waar aan wij hier enige aandacht besteden zal worden behandeld in de raadsvergadering van 18 november. Het college heeft overigens aangekondigd andere onderwerpen, zoals onder wijs en recreatie, in afzonderlijke nota's aan de raad te zul len behandelen. GOES ,In Zeeland komt meer industrie. Dat is een gegeven. Daardoor gaan er meer mensen in Zeeland wonen. Dat is ook een gegeven. Waar moeten die mensen gaan wonen? In steden of dorpen? Op deze vraag moet de overheid zich bezinnen in verband met haar taak: het zorgen voor onderwijs, cultuur, sport, winkelcentra enz. Welnu, dergelijke voorzieningen kun nen in Zeeland alleen worden gerealiseerd als er een stad van behoorlijk formaat is. Er moet dus een stedelijke opzet zijn.' Dat zegt dr E. J. Prins, wethouder voor openbare werken, pla nologie en huisvesting van de gemeente Goes. Het is duidelijk dat Goes deze rol kan vervullen, gezien zijn gunstige ligging ten opzichte van het industriegebied aan het Sloe, dat zich vanuit zijn huidige positie verder ontwikkelen zal in oostelijke richting. En zou het Reimerswaalplan ooit van de grond komen, dan ligt Goes daar ook nog betrekkelijk dicht bij. De heer Prins: .Laten we alsjeblieft niet dezelfde fout gaan maken, die men elders heeft gemaakt, zoals bij voorbeeld bij Apeldoorn en sterker nog bij Zoetermeer. Dat zijn uit hun krachten gegroeide dorpen, met uit gebreide woonwijken, die in feite bij steden behoren, terwijl de stedelijke voorzieningen ontbreken. Dat is een basisfout, waardoor zoals prof. De Boer hoofd van de planologische dienst van Zuid-Holland het noemde Nederland een .woonakker' wordt.' ,Op grond daarvan meen lk', aldus de heer Prins, ,dat we andere kernen op Zuid-Beveland niet moeten gaan ontwikkelen tot woonvoorsteden met tienduizenden Inwoners.' ,-Het gevolg is, dat de stad te klein wordt voor echte stedelijke voorzie ningen, die men in die uit de krach ten gegroeide dorpen toch ook niet krijgt. Bovendien verpest een ont wikkeling van dorpskernen tot woonvoorsteden de open ruimte, waarom Zeeland juist zo geliefd is. Die open ruimte gaat er dan ook nog aan.. Eén stedelijk centrum van formaat, kan mede de redding van die open ruimte betekenen.' Overigens vindt wethouder Prins een stad van 100.000 inwoners nog maar een kleine stad. .Volgens de planologie kan een stad met 300.000 inwoners het optimum aan voorzie ningen leveren. Maar zo'n stad zal in Zeeland wel nooit verrijzen, tenzij men alsnog zou willen besluiten een dergelijk centrum te stimuleren, maar die kans lijkt me al verkeken', zegt dr Prins, doelende op de ont wikkeling van Middelburg en Vlissin- gen en rond Terneuzen. JDat is nu eenmaal zo en ik geef toe gezien de situatie van nu kan het ook moeilijk meer anders.' De verwachting van 100.000 inwoners voor Goes tegen het jaar 2000 acht de heer Prins niet overdreven. Het is een normaal de mografisch verschijnsel. Volgens de jongste prognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal ons land tot die tijd groeien met 41/» miljoen Inwoners. Hiervan zullen er 300.000 een werk- en woonplaats in Zeeland moeten vinden. Op de vraag ,waar?' heeft de nota-Verburg een antwoord gegeven: 130.000 in Goes. ,Maar wij praten over 100.000 inwo ners, dus 30.000 minder, en dat doen wij doelbewust', aldus de heer Prins. Uitgaande van de bestaande bouw- snelheid bouwen wij in Goes op het ogenblik 425 woningen per jaar. Met de grootste moeite zullen we de 650 woningen per jaar kunnen halen, die nodig zijn om aan de 100.000 inwo ners te komen Mocht de ontwikke ling veranderen, dan kunnen we al tijd ons plan nog aanpassen, maar voorlopig blijven we gezien de bouwsnelheid doelen op 100.000 in woners', aldus wethouder Prins. Goes wil dus 650 woningen per jaar bouwen. De industriegroep Midden- Zeeland heeft berekend maar ook prognoses van het ETI wijzen in die richting dat in de komende vijf jaren in Midden-Zeeland 8600 nieuwe arbeidsplaatsen zullen ontstaan, waarvan er niet minder dan 6900 door immigranten vervuld dienen te worden. Men stelt het aantal te bou wen woningen gelijk aan dat van het aantal aan te trekken mensen. Verwacht mag worden dat van ge noemde 6900 woningen er ongeveer 2500 in Goes verwezenlijkt dienen te worden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 500 per jaar. Maar naast deze 500 woningen zullen er GOES .Groningen en Nijmegen zijn steden met 100.000 inwoners, steden met voorzieningen, die die steden qua leefbaarheid aantrek kelijk maken. Ze zijn niet afschrik wekkend, zoals steden met 300.000 tot 500.000 inwoners, als Den Haag. Amsterdam. Rotter dam en Utrecht in de ogen van velen zijn. Zwolle en Deventer met hun omstreeks 50.000 inwo ners zijn al wel acceptabel als stad. maar een stad met 35.000 inwoners een inwonertal waar voor Goes aanvankelijk op was gemikt blijft voor sommigen toch maar ,een gat'. Dat is de mening van burgemees ter mr F. G. A. Huber van Goes, die wij vroegen naar zijn gevoe lens over Goes als stad van 100.000 inwoners in de toekomst. De burgemeester is van mening dat het getal 100.000 niet afsto tend zal werken op degenen, die straks van elders naar Zeeland willen komen wonen en wer ken. Vraag: .Is de vergelijking met Groningen en Nijmegen, beide universiteitsteden toevallig?' Burgemeester Huber: .Neen. Er is een bepaalde ontwikkeling gaande in de wereld van de uni versiteiten, een ontwikkeling die gaal. in de richting van filialen en sub-faculteiten. In ons geval denk ik aan Rotter dam. met zijn economische hoge school en straks zijn medische faculteit. Gezien de ontwikkeling van Zeeland ligt het voor de hand dat er een filiaal van het MR F. G. A. HUBER universiteitscentrum, dat Rotter dam aan het worden is, straks naar het centrum van Zeeland komt. En ik denk dan concreet aan Goes." WETHOUDER DR E. J. PRINS jaarlijks nog 100 nodig zijn voor het opvangen van de natuurlijke groei der bevolking en 50 woningen in verband met de sanering. Deze 650 woningen per jaar houdt men aan om een inwonertal van 100.000 tegen de eeuwwisseling te kunnen bereiken. In de plannen Goe- se Polder. Valckeslot II en Noord- hoek I kunnen binnen de komende vier jaren 2357 woningen worden gebouwd, dat is gemiddeld 590 wo ningen per jaar De andere bestem mingsplannen bieden voldoende ruimte voor de resterende woningen. .De beleggers in de woningbouw hebben veel belangstelling voor Goes', zegt de beer Prins. .Maar Goes zou in het gedrang kunnen komen als ook wij niet evenals Middel burg en Vlissingen voor de wo ningbouw in de eerste klasse wor den geplaatst, waardoor een hogere rijksbijdrage bij de woningbouw mogelijk wordt. Wij hebben goede, hoop. dat dit voor Goes ook gereali seerd zal kunnen worden. Anders zou de situatie, die dan in Goes dreigt te ontstaan spotten met elk plan en met het woonruimtebeleid. dat de provincie zal moeten voeren', meent de heer Prins. VOOR DE INDUSTRIE Naast sanering van oude stadswij ken en dorpskernen en de verkeers- structuur de werkgroep wegen- structuur Goes is gevraagd haar ar beid te hervatten besteedt de beleidsnota aandacht aan de uitbrei ding van de toekomstige opnameca paciteit voor industrieën. Het Goese college van b en w meent dat de centrale ligging van Goes de gedachte rechtvaardigt dat diverse toeleveringsbedrijven voor het Sloe zich hier zullen vestigen. De Industrialisatie zal zich gaan vol trekken in de Poel, en verder ten noorden van het huidige havenindus trieterrein, terwijl er ook nog enige mogelijkheden zijn op het industrie terrein van 's-Heer Arendsker ke. Voor de ontwikkelmg van het .dro ge' industrieterrein in de Poel acht het college de aanleg van een ver bindingsweg tussen dit gebied en de oude rijksweg 58 van groot be lang. De eerste fase van de uitbreiding van het Goese industriegebied voor ziet in een toename met 53ha, (24 ha onmiddellijk ten noorden van het huidige industriegebied aan het ka naal naar het Goese sas, nog eens 24 ha in de Poel, ten zuiden van het bestaande terrein en 5 ha bij 's- Heer-Arendskerke, onmiddellijk ten zuiden van de spoorlijn naar Middel burg. Fase twee voorziet in 100 ha, waar van 70 bij het Goese Sas. 10 bij 's- Heer-Arendskerke en 20 in de Poel. In de derde fase wordt gedacht aan 50 ha langs hel kanaal, zuidelijk van de eerste aanzet bij het Goese De 115 ha van de vierde fase liggen voornamelijk ook langs het kanaal, <10 ha weer bij 's-Heer-Arendsker- ke). Terwijl met de laatste 50 hecta re uit de vijfde fase het .gat' tussen de terreinen langs het kanaal dat dan nog jndustrievrij' is, wordt op gevuld. 's-Heer-Arendskerke krijgt dan het laatste .hapje' van 8 hectare. Het Goese industrie-areaal is dan met 376 ha toegenomen. Welhaast vanzelfsprekend wijzen b en w van Goes nog eens op de noodzakelijke vernieuwing van de sluis bij het Goese Sas. waarover met de instanties overleg gaande is en waarop men ook met een afzon derlijke nota zal terugkomen. De Goese binnenstad heeft een duidelijke streekfunctie. hetgeen vooral op markt- en zaterdagen duidelijk te constateren Is. De binnenstad concentreert zich nu binnen het gebied van de oude wallen (die overigens in Goes-Noord ook In oude glorie hersteld zullen worden). De winkelconcentratie I.ange Vorststraat en Lange Kerkstraat zal uitbreiding moeten krijgen in de omgeving van het Schuttershof, terwijl ook St-Jacob- en Wijngaardstraat mogelijkheden bieden. Naar het gebied van het Schut tershof stelt het bureau Polyad NV een onderzoek in. Voor Goes-Noord zal het plan om in de oude havenkom een aanloophaven vooi toeristen te maken van grote betekenis zijn. Het pittoreske haventje, dat zal ontstaan lussen de oude geveltjes in het hart van de stad op een steenworp afstana van de binnenstad met monumenten als stadhuis en Grote Kerk. zal grote aantrekkingskracht, op toeristen uitoefenen. B en w delen de raad in hun beleidsnota verder mee. dat over dit plan nog een nader voorstel komt. nadat bekend ls óf. en hoeveel subsidie het rijk wil verlenen De bereikbaarheid van de binnenstad noemt de beleidsnota ,van grote importantie'. Op een schets komt. de toekomstige functie van de Ringbaan-Oost en West. als hoofdinvalsweg duidelijk naar voren. De oude rijksweg 58 zal via het NS-station worden geleid en een belangrijke functie krijgen als oost-west verbinding voor het stadsverkeer. In dit verband noemde wethouder Prins de doortrekking van de provinciale weg van Noord-Beveland naar de nieuwe rijksweg 58 een noodzakelijkheid van de eerste orde .Als dit niet gebeurt blijven we in Goes met het doorgaande verkeer vanaf- en naar het noorden zitten, en houden we altijd een ira"erse.' Er zijn voorts in de binnenstad enkele duidelijke noord-zuid lopende wegen geprojecteerd, die een snelle afvloeiing van het stadsverkeer mogelijk zullen moeten maken. Hierbij is met name gedacht aan de Scheldestraat in het westen en de Anjelierstraat en Zonnebloemstraat in het oosten In verband met de stijgende hehoeffe aan parkeergelegenheid zijn in Goes Noord 540 parkeerplaatsen geprojecteerd. In het voorjaar zal een voorstel volgen voor een evenemententerrein op de plaats van het voormalig slachthuis. Voor terreinen als de Grote Markt, de Vlasmarkt en de Singelstraat zullen in de nabije toekomst parkeerbeperkende bepalingen worden opgenomen, bijvoorbeeld het invoeren van een .blauwe zone' of parkeermeters. Men wacht de resultaten van het in mei gehouden parkeeronderzoek af. Ook zufen b en w te gelegenertijd in hun overwegingen de vraag betrekken ln hoeverre de Grote Markt waarvan de enquête gehouden op de wereldstedebouwdag uitwees, dat een meerderheid van de ondervraagden zich uitspreekt voor beperking van parkeren op deze markt meer dienstbaar kan worden gemaakt aan het gemeenschapsleven. Afsluitingen van >i.i aten voor verkeer zoals bijvoorbeeld de Deltapromenade achten b en w alleen verantwoord met financiële medewerking van de middenstand. Het toekomstige werk en woongebied groot-Goes van de beleidsnota zal in'het zuiden worden bi gr er, - c door de nieuwe rijksweg 58. in het oosten door een nieuwe wijk ten oosten tan Kloetinge voor 7200 inwoners, tn hel westen het industrieterrein tan 's-Heer-Arendskerke en in het noorden het Schenge en het kanaal naar het Goese Sas Op de foto het Oostschenge tussen Wolphaartsdijk en Goes, dat als natuurgebied behouden zal blijren tFoto PZC> GOES Het college van b en w van Goes heeft in overleg met de stedebouwkundige een schets ont wikkeld. waarop de mogelijke struc tuur van groot-Goes is aangegeven. Uitgangspunt daarbij is geweest enerzijds de huidige binnenstad van Goes (die zoveel mogelijk centraal moet blijven liggen) en anderzijds de ligging van de industriegebieden aan de Westerschelde (het bewaren van een zo breed mogelijke groene zone tussen industrie- en woonge bied). .We hebben bij de fasering gepoogd een zodanige structuur te kiezen, dat hij enige vertraging in de ontwikke ling. de fasen zélf als afgeronde eenbeden gezien kunnen worden', zegt wethouder Prins. Zo is in de eerste fase gedacht aan uitbreiding van woongebieden als de Goese Polder, Valckeslot II en Noordhoek I bij Goes en voorts aan uitbreiding van de kemen Kloetinge (plan Noordeinde) 's-Heer-Arends kerke en 's-Heer Hendrikskinderen. Deze fase zal een uitbreiding van de huidige bevolking van de gemeente van 26.000 met 13400 tot 39.400 met zich mee kunnen brengen. De woningbouw voltooid in fase twee zal woonruimte bieden aan 15.700 mensen. Dan zal de uitbouw plaatsvinden van de kern 's-Heer Hendrikskinderen in het poldergebied ten noorden van de oude Rijksweg 58. met als uiterste noordgrens het Oosterschenge. dat als natuurgebied gehandhaafd wordt. Ten oosten van Goes zal in de twee de fase het plan 's-Heer Elsdorp worden ontwikkeld, en de kern 's- Heer-Arnedskerke verder worden uit gebreid. Met fase twee zal gezien de bouw snelheid eigenlijk al over vijf jaar moeten worden begonnen, deelde wethouder Pnnse mee. In de derde fase zullen Heer Hen drikskinderen en 's-Heer-Arendskerke veder naar elkaar toegroeien en de RELATIE "GROOT GOES" Goese wijk Noordhoek II gereali seerd moeten worden (totale woon ruimte voor 16.7000 inwo ners). In de vierde fase van de groei naar 100.000 inwoners zal woningbouw moeten plaatsvinden in het gebied ten oosten van Kloetinge en Goes (ruimte voor 13.500 inwoners) ter wijl de laatste fase de vijfde het. gebied ten zuiden van Goes en 's Heer Hendrikskinderen een stede lijk karakter zal geven (met nog eens 12.700 inwoners) De zuidelijke begrenzing van het ge dachte stadgebied is de nieuwe Rijksweg 58. Bij deze fasering is in het bijzonder dus het gebied van de voormalige gemeenten 's-Heer Arendskerke, Kloetinge en Kattendij ke betrokken. DE KERNEN Wolphaartsdijk en Kattendijke val len buiten de verstedelijking in deze zin. Op hun grondgebied zal zich de recreatieve ontwikkeling moeten vol trekken. die nodig is voor een stads gebied van 100.000 of meer inwo- ,Over de ontwikkeling van die beide laatsgenoemde kernen valt nog wei nig te zeggen', merkt wethouder Prins op. .Natuurlijk zal daar een ontwikkeling plaats vinden, die is er zelfs nü al. Het staat nu al wel vast dat we over tien jaar een vierdaagse werk week zullen hebben. Dat brengt verzorgings- en vrijetijdsaspecten met zich mee. zoals ruimte voor campings, tweede woningen, vaste woningen voor hen die in een recre atiegebied willen of moeten wo nen. De accenten zullen hierop liggen in de kemen Wolphaartsdijk en Katten dijke. die niet te beschouwen zijn als stadsontwikkelingsgebied. maar als complementaire ruimte, nooig voor de recreatie van de stadsbewo ners in en buiten Zeeland', zegt d« heer Prins. Dc- ruimte tussen Wolphaartsdijk bijvoorbeeld en de woningbouw- van fase twee, die ophoudt net even vóór de dijk van het Oosterschenge. zal open en groen moeten blijven' ook al was het maar om de stads mensen straks het idee te geven dat ze toch via een groene ruimte naar hun recreatiegebied toegaan', licht de heer Prins toe. Veel wil hij over de ontwikkeling van de beide dorps kernen nog niet zeggen. .We hebben de Heidemaatschappij opdracht ge geven over de recreatiegebieden een rapport samen :e stellen. Daarvan zijn we in afwachting. Maar wel kan ik dus zeggen- er zal in Wolphaartv dijk bijvoorbeeld wel sprake zijn van nieuwe huizen, maar grote nieu we wijken moet men daar niet ver wachten.' DE WOONVORM Hoe zal de woonvorm in de nieuwe wijken van groot-Goes zijn? Het is nog wat te vroeg om hiero ver iets definitiefs te zeggen, De bestemmingsplannen moeten nog ko men maar als het aan wethouder Prins ligt, zal de torenflat er maar een sporadisch verschijnsel zijn. Jk blijf bij wat ik eens gezegd heb: torenflats zijn mensensilo's en voor gezinnen met kinderen niet Ideaal om in te wonen. We moeten naar nieuwe woonvormen. Wellicht krij gen die nu een kans.' .Ook de elementen van het bestaan de landschap moeren gaan meedoen- In het. plan Valckeslot hebben we dat enigszins geprobeerd. Vroeger maakten we met de bulldozer eerst een soort maanlandschap. Maar nu moeten we er vee! meer op gaan letten welke landschapselementen als bestaande, reeds aanwezige bo men en hagen we allemaal kunnen laten meespelen bij de stoffering van nieuwe wijken', aldus, wethouder Prins. Op de hierbij afgedrukte kaart is de relatie var. eer oekomstig groot Goes met Walcheren en het industriegebied langs de Westerschelde tot uitdrukking gebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17