Vooruitgang in Berlijn-beraad CYPRIOTISCH SCHIP BIJ TEXEL VERGAAN - 4 VERMISTEN Geen grote verschuivingen Protest tegen bezoek van minister aan Zuid-Afrika Verbetering serie Woefs en Lamaars Pleidooi ministerie van milieubeheer 3 Kampen en Noord-Oostpolder door storm voorlopig stroomloos RUNDERGEHAKT MET PETERSELIE IS BIEFGEHAKT EN WINSTGEHAKT KRITIEK KAMER OP MINISTER ANDERS WEER FABELTJESKRANT VOORSTEL VOOR MONETAIRE EN ECONOMISCHE UNIE Regeringsbeleid milieuvervuiling onsamenhangend' DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) KAMPEN - CALLANTSOOG - TEXEL (GPD) Half Texel was dinsdagnacht op de been om bij zware storm te zoeken naar) de twaalf opvarenden van het Cypriotische schip Rigel', dat in de vooravond voor de westkust van het eiland in grote moei lijkheden was geraakt en uiteindelijk ter hoogte van paal 16 op de kust werd geworpen. Acht van de twaalf opvarenden slaag den erin, zij het met grote inspanning, het strand te bereiken. Tussen tien uur en half elf werden zij, verspreid over enkele honderden meters, gevonden, totaal uitgeput door de doorstane emoties. Dp reddingsloep waarmee zij atreeks negen uur van boord waren gegaan toen hun schip aan de grond was gelopen, was in de woes te branding aan stukken geslagen. Half naakt werden zij op het strand gesmeten, waarbij in enkele gevallen toegeschoten helpers ter nauwernood konden voorkomen, dat zij door de wild beukende gol ven terug in zee werden ge sleurd. Het waren vijf Grieken, twee Soma- liërs en een Jordaniër. De Griekse kapitein, twee Somaliërs en Egyptenaar waren aan boord van de Rigel gebleven. Van de acht ge reddenen bleken er vier vrij ernsti ge verwondingen en fracturen te hebben opgelopen. Met een ambu lance en de veerboot werden zij overgebracht naar Den Helder waar zij in een ziekenhuis werden opge nomen. Inmiddels werd langs de kust. ten zuiden van de Koog. het zoeken naar de vier overige bemanningsle den voortgezet. Een helicopter van de koninklijke marine maakte onaf gebroken speurtochten boven de branding, terwijl vanaf de duintop pen schijnwerpers en autolichten van brandweer, politie de redingscom- missie, marine en particulieren op de als een heksenketel kokende gol ven werden gericht. Het bijzonder hoge waterpeil maakte het tot omstreeks twaalf uur onmo gelijk het strand te betreden. Later in de nacht vond men behalve de uiteengeslagen delen van de sloep van de Rigel ook nog een opblaas baar vot en en reddingsvlet van een ander schip, de Dora, hetgeen de toch al aanzienlijke verwarring langs het strand nog vergrootte. Bemanningsledeh van de Rigel werden echter niet meer gevonden, terwijl pogingen om de Rigel zelf terug te vinden aanvankelijk ook vruchte loos bleven. Het schip bleek weer op drift te zijn geraakt maar tegen kwart over één dinsdagnacht kwam het verlosssende bericht van een helikopter dat deze de Rigel weer had gesignaleerd. Het schip bleek een kilometer zuidelijker bij paal 16 opnieuw aan de grond te zijn gelopen. Het maakte zware slagzij en lag ongeveer honderd meter uit rie duinenrij. Voor zover men uit de helikopter kon nagaan bevond zich echter niemand meer aan boord. Bóven de op zijn stuurboordzijde lig gende .Rigel' Het een herfscliroef- vllegtulg woensdagmorgen een kik vorsman omlaag. In de hoop dat door klopsignalen contact zou kun nen worden gekregen met de gezag voerder, die nadat de elf overige bemanningsleden het schip met de eigen sloep hadden verlaten, aan boord zou zijn gebleven. Vanuit het schip kwam echter geen enkele reactie. Dinsdagavond omstreeks kwart voor twaalf keerde de Derf Helderse red dingsboot Suzanna in de haven van Den Helder terug, na naar men aannam zeer dicht bij de gestrande .Rigel' te zijn geweest. Deze zou volgens de bemanning van de red dingsboot bij paal 9, niet ver van het Molengat. aan de grond hebben gezeten. Door de geweldige grond- zeeën was het echter volkomen on mogelijk gebleken het schip dicht genoeg te naderen. Het had zelfs niet veel gescheeld of de Suzanna was zelf een prooi van het stormgeweld geworden, toen een enorme breker de reddingsboot finaal op haar kant wierp en binnenstromende water kortsluiting veroorzaakte, waardoor de motoren uitvielen. Nadat men er met veel moeite in was geslaagd, de motoren weer te starten, moest het schip noodgedwongen (alles stond onder stroom) terugkeren naar Den Hel der. Kampen zonder stroom Het zal waarschijnlijk tot en met zaterdag duren voordat in Kampen de stroomvoorziening weer normaal zal zijn, dit als gevolg van het door de storm uitvallen van een hoog spanningslijn op het Kampereiland. De kabels liggen momenteel in de IJssel. De schooljeugd heeft donderdag en vrijdag vrijaf gekregen omdat in de scholen de centrale verwarmingsin- stallaties buiten werking zijn. Ook de industrieën liggen stil. Het Kamper gemeentebestuur heeft via een huis aan huis verspreid biljet een dringend beroep op de bevolking gedaan zo weinig moge lijk van de nog via noodaggregaten beschikbare stroom af te nemen en geen gebruik te maken van elektri sche apparatuur. De winkeliers heb ben het druk met de verkoop van kaarsen en zaklataarns. Benzine kan niet meer worden ge tankt. Dinsdagnacht zijn nog enkele schepen over de in de IJssel liggen de kabels gevaren, maar er deden zich geen ongelukken voor. Woens dag. werd in de stad dankdag ge vierd, maar de kerkorgels functio neerden niet. Kerkdiensten die woens teit kon worden beschikt. De elek den worden gehouden, konden in de meeste gevallen niet doorgaan. In de flatgebouwen werkt de centrale verwarming niet en staan de liften stil. Het ziekenhuis en het politiebu reau waren in de dinsdagnacht de enige plaatsen waar over elektrici- tiet kon worden beschikt. De elek trische klokken in de straten staan op twee minuten voor negen, het moment waarop de stroomstoring optrad. Noodaggregaten In verband met het uitvallen van de stroomvoorzieningen in de Noord- Oostpolder en in Kampen en omge ving zijn door de organisatie be scherming bevolking en de land macht noodslroomaggreatcn ingezet. De organisatie bescherming bevol king zal met 27 aggregaten vanj op zich nemen. "Met 21 aggregaten van 75 en 35 kilowatt voorziet dei van ziekenhuizen, scholen enzovoort! op zich nemen. Met 21 aggregaten van 75 en 35 kilowaat voorziet de landmacht in de algemene stroom voorziening. Dak vernield Door de strorm is aanzienlijke schade aangericht aan het op een duintop staande café-restaurant Minkema te Callantsoog. Een groot gedeelte van het dak werd door de natuurele menten van het café-restaurant ge rukt. DE SLAGER VERSIERT HET... DEN HAAG (ANP) De keurslagers gaan een nieuw produkt aanbieden, dat zij ,biefgehakt' zullen noemen en waarvan zij extra-inkom sten verwachten. Hoe dit nieuwe produkt tot stand zal komen moge blijken uit een boodschap die de keurslagers middels hun vakblad hebben ont vangen. Over een poosje, aldus deze boodschap, zult u van ons een raambiljet, in huis krijgen, waarop het artikel .biefgehakt' wordt geannonceerd. Biefgehakt, zo gaat de boodschap verder, is een andere naam voor mager rundgehakt. .Waarom? Wel, vindt u zelf het woord biefgehakt niet veel beter klinken dan .mager rundgehakt? Weliswaar klinkt biefgehakt duurder, maar het. geeft de image aan het artikel hoogwaardig te zijn. Het sugge reert tevens dat biefgehakt ge maakt is van edele vleesdelen, ja... van biefstuk of iets derge lijks. Wij zijn van mening, dat biefgehakt. veel meer vertrouwen schenkt, bij de klant dan rundge hakt. Voor het vervaardigen van biefgehakt kimt u hetzelfde vlees blijven gebruiken als voor mager rundgehakt. Wel moet biefgehakt met. meer zorgvuldigheid worden gepresenteerd. Onder andere even bestrooien met wat gedroogde peterselie en hier en daar een schijfje citroen. Resultaat, van dit alles is, dat u van biefgehakt zomaar een halve gulden per kilo meer kunt rekenen. Dit dank zij 'naam en presentatie. Biefgehakt is winstgehakt', aldus de bood schap aan de keurslagers, die de Consumentenbond in haar maandblad weergeeft'. Vrijstelling voor bouwvakarbeiders DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom van defensie heeft in overleg met zijn ambtgenoot van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, ir \V. F. Schut, besloten, evenals dat voor de bouwvakarbeiders van de lichtin gen 1964 tot en met 1967 en 1970 is eschied, vrijstelling van dienst als ewoon dienstplichtige te verlenen an bepaalde categorieën dienstplicht en van de lichting 1971, die werk- :aam zijn in de woningbouw. Voor vrijstelling komen in aanmer king dienstplichtigen van de lichting 1971, waarvan de eerste oefening nog niet begonnen is, die goedgekeurd zijn voor de militaire dienst en die werk zaam zijn als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen, waaronder mede begrepen de woningfabrieken. in Nederland ten tijde van het indienen van de aanvraag om vrijstelling. De nieuwe vrijstellingsregeling geldt niet voor dienstplichtigen die werken in de zogenaamde .toeleveringsbedrijven.' Slot van pagina 1 neursposten verloren en, zoals in Cali- fornië het geval is ondanks de herver kiezing van goeverneur Reagan, de democraten in de staatssenaat, een belangrijke meerderheid behaalden. In wezen zijn in een tussentijdse verkie zing als deze de gouverneursposten belangrijker dan die in het congres. Dat is vooral dit jaar het geval, om dat de staten zich binnenkort aan de hand van de gegevens van de bevol kingstelling van dit jaar moeten gaan bezighouden met de herstructurering van de kiesdistricten. Deze districten moeten zoveel moge lijk hetzelfde aantal inwoners hebben, zodat bij veranderingen in die getal len nieuwe grenzen noodzakelijk wor den. Het- is in Amerika dan te doen gebruikelijk dat de staatssenaat zich in taaie gevechten stort, want de grenzen kunnen zo verlegd worden dat er een groter of minder aantal geregistreerde democraten of republi keinen binnen valt een duidelijk winstpunt voor een kandidaat uit dat district. Aangezien de gouverneur het vetorecht heeft, betekent dit in de praktijk dat de partij die aan de macht is deze beslissingen meestal ten voordele van zichzelf kan doen uitvallen. In deze verkiezingen hebben de demo craten dat voordeel aan hun kant gekregen, ook al bleven de twee grootste staten, Californië en New York. in handen van een republikeinse gouverneur. Voor de democraten is dit gezien hun gedesorganiseerde par tijstructuur na het roemruchte partij congres van Chicago in 1968, een zeer belangrijke factor voor het repareren van de partijbressen. Bovendien heeft deze verkiezing de democraten, mede door de scherpe en persoonlijke aan vallen van het Witte Huis, meer bij eengebracht dan het geval was. Iets wat voor de republikeinen niet gezegd kan worden, want president Nixon heeft met deze zelfde aanvallen ook een groot aantal gematigde en libera le republikeinse senatoren tegen zich in het harnas gejaagd. Sfrategie in 1968 kandidaat stond voor het pre sidentschap), en die Nixon bijna zijn overwinning onthielden, binnen de re publikeinse partij te halen. Daartoe werd door het Witte Huis op opportu nistische manier gebruik gemaakt van het anti-negersentiment in het zuiden waar het de integratie van de scholen betrof, en deed Nixon zonder succes zijn best om een zuidelijke jurist in het hooggerechtshof te plaatsen. De uitslag van deze verkiezingen heeft nu het verrassende resultaat opgele verd dat de republikeinen op een en kele uitzondering na, de zuidelijke sta ten die zij hadden aan de democraten hebben verloren en misschien belan grijker nog: de gekozen democrati sche gouverneurs zijn over het alge meen gematigder en liberaler niet al leen dan hun democratische voorgan gers. maar ook dan hun republikeinse opponenten in deze verkiezingen. Met andere woorden, het zuiden is na de flirtage met het Witte Huis, weer teruggekeerd in de schoot van democraten. Referendum Tenslotte doet de uitslag ook vermoe den dat het door Nixon en Agnew tot in den treure herhaalde thema van de handhaving van de wet en orde, een veel kleinere rol heeft gespeeld dan Nixon kennelijk dacht. In één van zijn laatste verkiezingstoespraken zei Nixon zelf dat de verkiezingen be schouwd moesten worden als een re ferendum op dat punt. Dat referen dum heeft hij dan verloren, en nu is dan de vraag hoe Nixon er in 1972 voor zou staan, wanneer hij kandidaat zal staan voor een tweede ambtster mijn- Wat 1972 betreft, is het in de eerste plaats duidelijk dat de democraten door deze afgelopen verkiezingen er beter voor zijn komen te staan. Mus- kie, Kennedy, en Humphrey, die allen met een overtuigende meerderheid ge kozen werden in de senaat, zijn moge lijke kandidaten. Deze verkiezingen hebben vooral senator Muskie gepro moveerd tot de meest waarschijnlijke kandidaat. Zonder er veel ophef over te maken, bezocht hij in de afgelopen maanden 45 staten, ogenschijnlijk om de democratische kandidaten daar te steunen, maar in werkelijkheid niet minder dan om de basis te leggen voor zijn eigen kandidatuur in 1972. Hij zei het ook met zoveel woorden: Jk heb mijn eigen politieke toekomst willen onderzoeken, en willen vaststel len hoe ik er zelf tegenover sta'. Wat de kansen voor Nixon in 1972 ook mogen zijn ze zijn er bij alle mogelijke maatstaven door deze ver kiezingen en door het soort campagne dat hij gevoerd lieeft, zeker niet op vooruitgegaan. Veel zal ervan afhan gen in hoeverre hij erin zal slagen om de slappe economie en de werkloos heid o.. tijd te restaureren, en of hij ook in staat zal zijn dc oorlog in Vietnam te beëindigen. In die opzich ten staat Nixon er zeker minder hoop vol voor dan de democraten. ,De regering-Nixon en de republikeinse partij hebben de verkiezingen van dinsdag voorgesteld als een referen dum over dc eerste twee jaar van hun bewind. Dit hebben zij verloren', aldus de voorzitter van de democrati-; sche partij, Lawrence O'Brien woens dag op een persconferentie in Was hington. (Slot van pagina 1) ling van de IJmond, de bevoegdhe den voor Rijnmond en ga zo maar door'. Zijn fractiegenoot Laban, die de stoel van de minister al zag wankelen ten gunste van de liberaal Geertsema, voegde daar nog enige voorbeelden aan toe, zoals de verplichting voor ministers, staatssecretarissen, gedepu teerden en wethouders om hun neven- j functies te publiceren. De ziekteverzekeringskostenregeling voor gepensioneerden, wachtgelders, invaliden en weduwen van ambtena ren' is een al jaren slepende zaak, aldus de heer Laban, volgens wie regering en parlement bij deze groe peringen verwachtingen heeft gewekt. Hij vroeg in een motie thans met spoed de gedane beloften in te lossen door in afwachting van een natio nale regeling van het probleem van de verzekering tegen ziektekosten voorlopig de zg interim-regeling ziek tekosten ambtenaren op de gepensio neerden, de wachtgelders en hun na bestaanden va ntoepassing te verkla ren. Kritiek vanwege niet nagekomen toe zeggingen kreeg de minister ook te incasseren van de zijde van de be vriende regerinspartijen. De liberaal Wiegel diende met steun van de drie confessionele partijen een motie In, waarin hij de minister in gebreke stelde, om dat deze zijn be lofte om met voorstellen te komen tot uitbreiding van de verantwoor dingsplicht van dc colleges van gede puteerde staten, nog steeds niet zicht baar heeft gemaakt. De motie eist van de minister, dat hij uiterlijk op 31 januari 1971 voorstellen terzake bij de volksvertegenwoordiging zal indienen. NIEUWE ACTIES VOOR KLEUTERBESCHERMING DEN HAAG (ANP) Het comi té kleuterbescherming van de Ne derlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers heeft een nieu we actie ondernomen om te ko men tot grotere veiligheid voor de kleuter op zijn weg van en naar school en bij zijn spel bui tenshuis. Van 6.000 kleuterscholen in ons land zullen de hoofdleid sters worden geënquêteerd. Eerder dit jaar werden door het comité acties gevoerd in het ka der van .veilige ligging kleuter scholen', met verzoeken om be stemmingsplannen van de ge meenten op bepaalde punten te controleren en om de speelplaat sen te controleren op ondergrond en grootte van toestellen. Door de enquête hoopt men gege vens te krijgen over eventuele gevaren door de ligging van de school, over het al dan niet bege leiden van de kleuter over de weg, over het al dan niet in de middagpauze naar de ouderlijke woning gaan, over de speelplaats bij de school en de speelgelegen- heid buiten de school, over even tuele ongevallen met kleuters en over mogelijke extra geva- De dood op de weg ROTTERDAM (ANP) De 85-jari- ge J. A. M. van Buuren uit. Rotterdam is in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij maandag bij een ongeluk opliep. Bij het oversteken van de Oude Dijk werd de man aangere den door een bromfietser. Een andere duidelijk waar te nemen ontwikkeling is dat de zogenaamde .zuidelijke strategie' van Nixon voor-] goed heeft gefaald. Het was Nixons; hoop geweest oj de conservatieve zuiderlingen die in 1968 op de nu opnieuw gekozen gouverneur van Ala bama, George Wallace, stemden (die HILVERSUM (GPD) De NOS zal binnen veertien da gen beslissen over het voort bestaan van ,De woefs en de lamaars'. Indien de serie wordt afge keurd, zal begin januari weer de fabeltjeskrant op 't scherm verschijnen. Wat er gaat gebeuren, hangt af van de verbeteringen die Thijs Chanowski en zijn mensen aan de huidige dagelijkse se rie menen te kunnen aan brengen. Chanowski, producent van ,De woefs en de lamaars', zei gistera vond het in grote lijnen eens te zijn met de kritiek van de NOS en het publiek, maar hij zei ook ervan overtuigd te zijn dat het publek, kinderen en volwassenen, binnen veertien dagen aan de se rie meer genoegen zullen beleven. .In de gereedliggende afleverin gen, die de volgende week op het scherm komen, zijn al verbeterin gen aangebracht', aldus Chanows ki. .De week daaropvolgend zal de vooruitgang nog duidelijker worden'. Ook hij en zijn medewerkers vin den de verhaaltjes te ingewik keld. Om die reden zal Leen Val kenier, de schrijver van de sue cesvolle fabeltjeskrant, die tot nu toe belast was met de supervisie over de gebeurtenissen in het Nijverdal. zelf weer de aüeverin gen gaan schrijven. Tien nieuwe afleveringen zijn al in het bezit van de NOS enkele minder ge slaagde zijn teruggenomen. DEN HAAG (GPI)) Met zivai le borden en witte leuzen als Bakker moet (hier) blijven'. ,a- partheid-uitbuiting', .dialoog? kom nou, geld!', hebben gistermiddag in Den Haag ongeveer twintig leden van het comité Zuid-Afrika tevens Defence and Aid Fund, de minister van verkeer en water staat 15.000 handtekeningen aan geboden als "protest tegen ziji voorgenomen bezoek aan Zuid \frika. Bij de handtekeningen waren die van de hoofdbesturen van D'66. de PSP en het humanistisch ver bond. Ook voerden de demon stranten een pop met grote oog kleppen mee. welke minister Bak ker moest voorstellen. -amens de minister ontving de secretaris-generaal, mr C. J. G. J Vinkesteijn een delegatie van de betogers waarbij hij verwees naar het gesprek van ruim pen uur dat het comité de vorige dag had met rrmister Bakker. Op de foto: een groepje demon stranten ondenveg naar ministei Bakker. Commissie Wiardi Beekman Stichting: DEN HAAG (GPD) Er moet een ministerie van milieubeheer tot stand komen, dat ruimtelij ke ordening, natuurbehoud en milieuhygiëne omvat. Het zou als beheerder van schaars mi lieu tegenover de vakdepar tementen dezelfde plaats moe ten innemen als een ministerie van financiën, dat belast is met het beheer van eveneens schaar se geldmiddelen. Tot deze conclusie komt een commis sie van juristen en economen, die voor de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, een rapport heeft samengesteld over de samen hang van welvaart en welzijn onder de titel .groei en leefbaarheid.' De commissie met als voorzitter mr G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de hoge raad. signaleert een drin gend probleem: te midden van een overvloedige welvaart is er een toene mende schaarste aan wat ons altijd overvloedig heeft omringd: de draag kracht van ons milieu. De grondslag van het gehele probleem van het be dreigde evenwicht tussen de mens er. zijn levend milieu is volgens deze studie het feit dat de bestaande maat schappelijke orde berust op de vrij heid van elk individu om voor zichzelf te beslissen na afweging van uitslui tend individuele belangen. Daarbij blijven vooral de gevolgen voor de BRUSSEL (ANP) De Europese commissie in Brussel heeft, op basis' van het rapport Werner over de eco nomische en monetaire eenmaking van de gemeenschap, een aantal eer ste voorstellen naar de ministerraad) gezonden voor een concretisering van de economische en monetaire unie Ze acht het terrein voldoende geëf fend dat de gemeenschap begin 1971 het proces tot verwezenlijking van deze unie in gang kan zetten en ze heeft de raad dan ook de ontwerpen voor een resolutie en voor twee be sluiten toegezonden. In deze resolutie moet de raad vastleggen dat hij nog dit decennium, beginnend op 1 januari van het volgend jaar, besluit de unie te verwezenlijken. Aan het eind van deze periode moet een zone gevormd zijn waarbinnen een vrij verkeer van goederen, diensten, personen en kapi taal mogelijk is zonder concurren tievervalsing en zonder dat structurele of regionale evenwichtsstoornissen worden opgewekt en waarvan de juri dische, fiscale en financiële inrich ting de economische subjecten in staat zullen stellen hun activiteiten op communautair te ontwikkelen. De ge meenschap zal dan een monetaire en titeit moeten vormen, met een eigen individueel karakter in het internatio nale stelsel, gekenmerkt door totale en onherroepelijke convertibiliteit van de valuta's, de opheffing van fluctua tiemarges van de wisselkoersen, de onwrikbare vastlegging van de koers pariteiten welke uitgangspunt is voor de invoering van een valuta, beheerd in een communautair systeem centrale draagkracht van het milieu te vaak en te veel buiten beschouwing. De commissie meent dat onze samen leving nog lang niet machteloos staat tegenover dit milieu bederf omdat een ruim arsenaal van reacties en correc ties voorhanden is. In de rapporten worden drie soorten correctiemidde len onderscheiden: 1 de aangerichte .schade' wordt door gemeenschapsor ganen verminderd of hersteld; 2 beïn vloeding van de individuele besluitvor ming (research, voorlichting, propa ganda), en 3 middelen, die de indivi duele beslissingsvrijheid inperken. De commissie vindt dat met dit laatste middel heel voorzichtig moet worden omgesprongen. Het rapport bevat ook voorstellen om tot een betere berekening van het nationaal inkomen en de economische groei te komen. Van een werkelijk economische groei is pas sprake als zowel in de sector van de produktie van goederen en diensten als daar naast in de sector van het milieu de voor gebruik beschikbare middelen toenemen. Btw-effect De commissie onderstreept de drin gende noodzaak van internationaal milieubeheer. Met maatregelen Jn ei gen huis' moet echter niet worden gewacht tot internationaal milieube heer tot stand is gekomen. Als de maatregelen, van welke soort ook, volledig in de prijzen van goederen en dienste., gaan doorwerken op den duur is dat. zeker nodig ontstaat volgens het rapport een .btw-ef fect'. Dat moet met een zekere geleidelijk heid bereikt worden en volgens de meerderheid van de commissie bege leid worden door betere inkomensver houdingen. Voorkomen moet worden dat degene, die nu net aan enige luxe toe is. door deze maatregelen zijn beurt weer voorbij ziet gaan. DEN HAAG (GPD) Het regerings beleid op het terrein van milieuver ontreiniging is onsamenhangend. Van een panieksituatie is nog geen sprake, maar er moet gezien de toenemen de schaarste aan .collectieve milieu goederen (ruimte, lucht, rust. water, natuur) wel op korte termijn wor den ingegrepen. Dit stelde gisteren mr H. Versloot, directeur van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor in Vlaardingen en PvdA-senator, in een toelichting op de belangwekkende studie .Groei en leefbaarheid' van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk insti tuut van de Partij van de Arbeid. In dit rapport wordt ook gepleit voor de instelling van een apart ministerie voor milieubeheer en een nieuwe be rekeningsmethode van het nationale inkomen waarin de negatieve effecten van een stijgende produktie worden verwerkt. Onder leiding van drs R. Hueting (ook lid van de werkgroep die de studie heeft voorbereid) werkt bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek thans een speciale afdeling aan een dergelijke berekeningswijze, die volkomen nieuw is. Kortgeleden heeft staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) aangekondigd dat de eerste cijfers begin komend jaar zullen ver schijnen. Drs Hueting. .ik laat die mededeling volledig voor rekening van de staatssecretaris.' BERLIJN (AFP) De grote vier hebben vooruitgang geboekt bij een aantal kwesties die van wezenlijk belang zijn voor een akkoord over Berlijn. Dit blijkt uit een communiqué dat woensdag in West-Berlijn is uitgegeven na afloop van de negende zitting van het viermogendhedenoverleg over BerKjn. Tijdens de volgende bijeenkomst op 16 november zullen andere belangrijke aspecten ter sprake komen. Het is voor het eerst dat in het communiqué iets wordt gezegd over het verloop van de onderhandelingen, lotdusver werd alleen meegedeeld dat de bespreking had plaatsgevonden en zou worden voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3