PSV kleineerde Steaua na rust ONGRIJPBARE CRUYFF BEREIDT WEERGALOOS BEIDE AJAX-TREFFERS TEGEN BASEL VOOR STEMMEN UIT KLEEDKAMERS IJ Runners up LANDSKAM- PIOENEN Zwitsers wonder (een vroeg doelpunt) kwam niet Sporttoto 11 Kemper eerder naar huis GELUK IN EERSTE HELFT PSV: TEMPO EN LANGE PASS AJAX: VEEL VRIJHEDEN Dubieuze penalty leidde slechts negen minuten Baselgeweld in... Heldenrol Na 2 jaar DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (ANP) Voor het toer nooi om tie runners-up cup zijn woensdag de volgende wedstrijden ge speeld: Pecs: Pecsi Dosza (Hong) New Castle United 2-0 (1-0). Aangezien de eerste wedstrijd in een overwinning met 20 voor Newcastle United was geëindigd, moesten na een verlen ging zonder doelpunten strafschop pen de beslissing brengen. De spelers van Dosza schoten de eerste drie in. terwijl die van Newcastle United ze alle drie misten. Pecsi heeft zich dus geplaatst voor de achtste finales. Hamburg: Hamburger SV Dynamo Zagreb 1-0 (1-0). Dynamo Zagreb plaatste zich voor de achtste finales, aangezien het de eerste wedstrijd met 4-0 had gewonnen. Voor 11.000 toe schouwers in het Hamburger Volks park scoorde Honig het enige doel punt voor HSV. Turijn: Juventus - Barcelona 2-1 (2-0). Juventus plaatste zich voor de achtste finales. De Italianen wonnen de eerste wedstrijd met eveneens 2-1. De doel punten werden in de tweede wedstrijd gescoord door Bettega en Capello (Ju ventus» en Pujol (Barcelona). Er wa gen 30.000 toeschouwers. Boekarest: Dynamo Boekarest - Liver pool 1-1 (1-0). Liverpool plaatste zich voor de achtste finales. Liverpool won de eerste wedstrijd met 3-0. Dundee Het Schotse Dundee Uni ted heeft het Praagse Spartak versla gen met 1-0. Daar de gecombineerde uitslag hiermee 3-2 voor Spartak be draagt gaat deze club over naar de derde ronde. Split Hajduk (Joegoslavië) heeft in de return Vittoria uit de Portugese stad Setubal met 2-1 geklopt. De rust stand was 0-1. Vittoria had de eerste wedstrijd gewonnen met 2-0 en pro moveert. Londen. Arsenal versloeg Sturm uit Graz (Oostenrijk) met 2-0 en gaat over naar de kwartfinales. De gecom bineerde eindstand voor Arsenal be droeg toen 2-1. Berlijn Ofschoon Leeds United van Dynamo Dresden verloor (2-1) is de Britse club toch tot de kwartfinales van hel Europese runners-uptoemooi doorgedrongen. Leeds United had_ thuis gewonnen met. 1-0 en een ,uit' gemaakt doelpunt telt nu voor twee. BRUSSEL Anderlecht-Kopenhagen 4 0 (2-0). Anderlecht dat de eerste wedstrijd met 3-1 won, plaatste zich voor de achtste finales. Be veren Waas-FC Valencia 1-1 (0-0) Beveren Waas. dat de eerste wedstrijd met. 1-0 won. plaatste zich voor de achtste finales. DEN HAAG (ANP) In verschillen de Europese steden zijn woensdag returnwedstrijden gespeeld voor de tweede ronde van de Europacup voor landskampioenen. Arad: UT Urad (Roem)-Rode Ster Belgrado (Zsl) 1-3 (0-0). Rode ster heeft zich geplaatst voor de kwartfi nales. Het. won de thuiswedstrijd met. 30. De doelpunten voor Rode Ster werden gemaakt door Filopovits (2 x en Jankovits. Voor UT Arad scoorde Brosovski. Bratislava: Slovan Bratislava (Tsjech- i-Panathinaikos (Griek) 2! <1-0). Pa- nathinaikos heeft zich geplaatst. Het won thuis met 3-0. Liverpool Everton—Borusia Mön- chengladbach l-l (1-1). Na verlen ging 1-1. Na strafschoppen: 4-3 voor Everton. Eevrton heeft zich geplaatste voor de kwartfinales, De eerste wed strijd in Duitsland eindigde eveneens in een 1-1 gelijkspel. Warschau: Legia Warschau 'Pol- Standaard Luik (Belg) 2-0 (2-0). I^gi* heeft zich geplaatste voor de kwartfi nales. Het verloor in Luik met 0-1. Doelpuntmakers: Pieszkow en Zmij- ewskl. Glasgow Celtic-Waterford lerl.) 3 2 (2-01. Celtic heeft zich geplaatst. He» won de uitwedstrijd in Ierland met 7-0. Doelpuntenmakers: Hughes en John son <2x) voor Celtic. Mc Neill en Ma thews voor Waterford. Toeschouwera 19.000. BOEKAREST (ANP) Verdediger Peter Kemper, die in de 25e minuut in een botsing met Steaua-doelman Suciu zijn rechter ellepijp en spaak been brak. is woensdag per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Tijdens de wedstrijd is de rechteronderarm van de PSV-er reeds gezet en voor het eindsignaal was hij al in het stadion terug. Hij zal in Nederland verder worden behandeld. Bij Steaua liep aanvoerder Tataru een minder ernstige blessure op. Zijn arm schoot uit de kom. Naom verving hem hal verwege de tweede helft. BOEKAREST (ANP) Als het geluk inderdaad met de sterkste is, dan moet PSV wel tot de gi ganten behoren. Het zat de Eindhovenaren in het begin van de eerste helft van de return tegen Steaua in het met nog geen 30.000 toeschouwers zeer matig bezette stadion van de 23e augustus in Boekarest be paald mee. Tot twee keer toe ontsnapten de Brabanders in het eerste kwartier aan treffers, waarmee de Roemenen de veer tien dagen geleden opgelopen achterstand van 0-4 een drage lijker aanzien hadden kunnen ge ven. Nadat er in de eerste acht minuten geen ernstige problemen waren ont staan voor PSV, dat blijkens het op stellen van Hiddink in plaats van Munk Jensen niet van plan was om verdedigend tot het uiterste te gaan. kregen de Roemenen in de negende minuut een unieke kans. Uit een pass van Pantea, die Kemper op het ver keerde been zette, en zonder moeite langs de blonde verdediger was ge sneld. schoot Tataru buiten het bereik van Jan van Beveren tegen de paal. De Roemenen putten moed uit deze verrassing voor de Eindhovense defen sie en begonnen nog sterker aan te dringen, waarbij zij de aanvallen voornamelijk over de rechtervleugel leidden omdat Kemper en Vos In het linker verdedigingsblok nog weieens gaten Heten vallen. Na 13 minuten drong op deze wijze rechterverdediger Mirauta door en op zijn voorzet greep Van Beveren mis. maar ook Tataru dook onder de bal door zodat. PSV opnieuw het geluk op de hand had. Hierna kregen de PSV- ers langzaam greep op het spel van de Roemenen. Vertragend op het mid denveld haalde PSV zijn tegenstander steeds meer uit zijn ritme en kreeg ook ruimte voor tegenstoten. Maar afstandschoten van onder andere Wil ly van der Kuylen troffen voorlopig geen doel In de 28e minuut moest Peter Kern- per, die tot in het doelgebied van de Roemenen was doorgedrongen, met. waarschijnlijk een gebroken rechter arm worden vervangen. Hij werd op een brancard van het veld gedragen en nu kwam alsnog Munk Jensen binnen de lijnen. Daarna konden ae Roemenen, bij wie ook Tataru gebles seerd was geraakt, nauwelijks meer gevaarlijk worden. Tegen de verhouding in kwam PSV tenslotte in de laatste minuut voor rust in veilige haven toen Wietze Veenslra uit een pass van Mulders via de onderkant tan de lat scoorde en de totaalstand dus 5-0 werd. De Roemenen, die in Eindhoven be paald meer indruk hadden achtergela ten, hadden nu kennelijk de hoop op een wonder laten varen. Zij waren aangeslagen en gingen volkomen knock out op een nieuwe treffer van Wietze Veenstra. die in de achtste minuut van de tweede helft met een schot van bijna 25 meter doelman Ciuciu volkomen verraste. Steaua werd helemaal weggespeeld. Het over wicht van de Brabanders, bij wie de weinig opvallende Schmidt Kansen werd vervangen door de Belg Johan de Vrindt, nam zulke afmetingen aan. dat de Roemenen bepaald gekleineerd werden. De spelers van Steaua kwa men lange tijd nauwelijks aan de bal. Zo zij er nog in slaagden tot het doelgebied van PSV door te dringen dan had vooral de twintigjarige Jor- danescu te veel tijd nodig om gevaar lijk te kunnen worden en kon de Eindhovense verdediging gemakkelijk ingrijpen. Een kwartier voor tijd kreeg Manea nog een kans om de eer voor Steaua te redden. Maar zijn schot was te onbeheerst en ging bui ten bereik van Van Beveren, die een in de eerste helft; opgelopen lichte blessure geheel te boven was, voor het doel langs. PSV deed het beter. Tien minuten voor tijd, kreeg einde lijk Willy v. d. Kuylen loon naar werken. Uit een pass van v. d. Dungen ving hij op de rand van buitenspel staand de bal op en scoorde met een magnifieke lob over de zich vergeefs uitrekende Ciuciu heen. Het was één van de weinige hoogtepunten uit het laatste half uur van deze langzaam .uitdrijvende' strijd, waarin PSV de aanspraken op de kwartfinales nog eens duidelijk had onderstreept. BOEKAREST (ANP) .Toen ik hier drie weken geleden was', zei een stra lende Kurt Linder in de catacomben van het stadion van de 23e augustus. ,om een competitiewedstrijd van Steaua te zien was het me al heel snel duidelijk: tempo en de lange pass, dat ligt ze hier niet. De Roeme nen spelen altijd kopt en dan zoveel mogelijk door liet centrum. Vandaar dat wij hier op tempo hebben ge speeld en zoveel mogelijk lange pas ses gebruikten'. .Natuurlijk', gar hij eerlijk toe, .die eerste vijftien minu ten zijn we goed weggekomen. Die bal tegen de paal had er ook In kunnen gaan. Maar daarna waren er eigenlijk geen moeilijkheden meer. Ik hel) u gezegd in Boekarest moesten we ini tiatieven nemen. Je kan hier nu een maal niet alleen verdedigend spelen en dat is gelukt, zonder meer. We kregen het middenveld, Wietse Veen stra had de kans ook zijn aanvallende taHk goed uit te voeren'. Inmiddels dreigden drie charmante stewardessen van het Transaviatoe- stel. dat PSV naar Boekarest had ge vlogen en die met veel moeite het cordon van zwaar bewapende militai ren waren gepasseerd, bezit te nemen van de Eindhovense kleedkamer. En passant, werd scheidsrechter Finney, die nonchalant de badkamer uitstapte, bijna verrast. IJlings moest de Brit zijn argeloos omgeslagen kamerjas dichtknopen. Kurt Linder maakte een voorlopig einde aan de opmars van de meisjes, die toen postvatten tussen kleedkamer en doucheruimte en elke speler rijkelijk beloonde voor de pres taties op het speelveld geleverd. .Eerlijk gezegd', lachte Lazar Radovic. .de eerste kwartier was moeilijk. Ik had zelf op zo'n 2-1 -zege gerekend. Toen we die eerste periode door wa ren. werd het me duidelijk, dat we moeiteloos zouden winnen. We hebben echt niet op volle kracht gespeeld. Dat was niet nodig'. Wietse Veenstra. maker van twee doelpunten, stond lange tijd in het middelpunt van de belangstelling. .We wisten dat het in het begin moeilijk zou zijn. Met de rust was het eigen lijk al beslist en na die tweede goal waren er helemaal geen problemen meer. Er zat. effect in het schot en daardoor is Suciu waarschijnlijk ver rast. We hebben ze gedegradeerd. Dat zou je kunnen zeggen'. Coach Stefan Covaci, die snel na afloop van Steaua- PSV weer op de tribune zat en naar de wedstrijd Dinamo-Liverpool voor het toernooi om de runners up cup keek, was ook nu de sportieve verlie zer. .Naar de kansen genomen, die we hebben gehad, ben ik verrast', zei hij. .drie keer hadden mijn spelers moe ten scoren. Het duurde en dat is altijd zo gewoon te lang voordat er geschoten werd. Na. die 2-0 was de wedstrijd eigenlijk afgelopen. Ik ge loof zeker dat PSV. als het zo speelt als tegen ons. internationaal veel ver der kan komen'. Met de rechter arm in het gips stond Peter Kemper er wat beteuterd bij. De blonde PSV'er die in botsing was gekomen niet de uitgelopen Cuciu, vertelde de toedracht: ,Hij raakte me, geloof ik niet opzettelijk, het was meer een voor mij trieste samenloop van omstandigheden. Toen ik op de grond viel voelde ik onmiddellijk een stekende pijn in mijn arm. Intuïtief wist ik dat hij gebroken was, maar dat het een dubbele breuk zou zijn kon ik toen nog niet vermoeden. Kurt. Linder: .Wat een pech voor deze jongen. En natuurlijk ook voor het hele team. En dat, nu Kemper er weer helemaal was. Maar ja, ju kunt nu ook weer niet alles hebben. BAZEL (GPD) —Nor een beetje pips, maar wel voldaan, zat Wim Suurbier na afloop in de kleedkamer. Hij kreeg een compliment van dr. Rolink dat bij na zijn keelontsteking de volle negentig minuten had kunnen meedraaien. ,Nee, ik zag er geen straf schop in' zei Wim Suurbier. ,Ik kreeg die bal tegen m'n arm, dat wel. Maar een strafschop...' Maar scheidsrechter Barret zag het heel anders: .Ik floot niet voor hands maar voor afhouden. Die Ajax-speler versperde de weg voor een Basel- voorwaarts'. En de bewuste Basel- aanvaller, Peter Wenger: ,Ik heb niets van een overtreding gemerkt. Misschien gal' die scheidsrechter wel een strafschop omdat hij zich kort daarvoor met Balmen vergist had'. De stemming in de Ajax-kleedkamer was natuurlijk bijzonder opgewekt. Krol. Rijnders en Neeskens waren geen moment bang geweest. Zelfs die laatste minuten voor rust niet. ,We waren veel meer elftal dan Basel', zei Ruud Krol. ,Die jongens moesten zo veel riskeren, dat wij vrijheden kre gen die normaal niet mogelijk zijn'. ,Ik zat', zei trainer Rinus Michels, ,op de gelijkmaker te wachten. Die móést met. die speelwijze van Basel komen'. En Johan Cruijff: ,Ik heb lekker ge speeld. Sportieve tegenstanders. De keeper van Basel was goed'. Tenslotte trainer Benthaus van Basel: ,Een ver diende overwinning voor Ajax, dat getoond heeft over een beter elftal te beschikken dan wij. Helaas voor ons BASEL (GPD) Rinus Michels heeft gelijk gehad: ,We ha len die kwartfinale' had hij dinsdagavond in hotel Ascot ge zegd. ,Je mag geen 3-0 voorsprong uit handen geven en dat zullen mijn spelers zeker niet doen'. De Ajax-elf heeft het ook niet gedaan. Ruim 30.000 toeschouwers zagen onze natio nale kampioenen naar een volkomen verdiende 2-1 over winning marcheren. Een zege die na een aanvankelijke 1-0 achterstand halverwege de tweede helft binnen twee minu ten tot stand kwam door doelpunten van Rijnders en Nees kens, beide na voorbereidend werk van Johan Cruijff. De tengere Ajax-topspeler was veel beter dan tegen PSV. Hij fungeerde weer als Spielmacher en vormde een doorlopend gevaar voor de Basel-defensie, die tevergeefs naar overigens altijd sportieve middelen greep om het wonder Johan Cruijff afdoende te bestrijden. Johan Cruijff was soms vol ledig ongrijpbaar en het is nu al weer zonder meer duidelijk dat Ajax met Cruyff veel hogere ogen kan gaan gooien in landscompetitie en Europa-cup dan zonder deze speelse aanvalsleider. Het wonder, waarop tegen beter we ten in Basel had gehoopt, is dus niet tot stand gekomen. Het wonder dat moest worden ingeleid met een vroeg doelpunt. Die lang verbeide treffer viel pas in de 36e minuut, maar toen was het zoals later zou blijken, al te laat. Basel heeft slechte weinig serieu ze kansen op doelpunten gehad. Het speelde té statisch ondanks de loven de inzet van alle spelers. Slechte even was het. in staat Ajax aan het wanke len te brengen. Negen hele minuten duurde het. toen was het voorbij. Het was Karl Odermatt die in de 9e minuut voor rust de Baseier voetbal- hel deed losbarsten. Meer dan een half uur lang hadden al die tiendui zenden supporters van FC Base! op dat moment zitten wachten. Het mo ment dat totaal onverwacht kwam, want niemand had een strafschop ge zien in de overtreding die Suurbier beging heel dicht bij de doellijn in een melee van spelers. De Ierse arbiter Barret wel Resoluut wees hij naar de stip en Karl Odermatt voltrok het vonnis on berispelijk: 1-0 voor Basel, dat ineens poogde door te drukken. Ajax raakte zowaar in de verdrukking cn had liet geluk van de wereld toen Stuy een enorme kogel van Benthaus via de lat uit zijn doel kon weren. Ajax haalde de rust moeizaam en dat is eigenlijk gezien de spelverhouding in het eerste half uur een vreemde zaak. Want onze nationale kampioenen hadden tot die voltreffer van Odematt het spel in feite volledig beheerst. FC Basel mocht dan zeker twee klassen beter spelen dan In Amsterdam, tegen het nuchtere spel van Ajax dat heel vaak vanuit een versterkte defensie ten aanval trok. had FC Basel lang niet altijd het antwoord klaar. Het enorme enthousiaste supportersle- ger mocht nog zo zwaaien niet blauw rode vlaggen cn met grote raders een oorverdovend lawaai produceren, het had ook bewondering voor de sublie me passes van Cruyff en het jongle ren van Keizer. In dat eerste halfuur was Ajax veel gevaarlijker en evenals In Amsterdam speelde doelman Mar cel Kunz een heldenrol. Hij voor kwam enkele zeker schijnende doel punten en moest meerdere malen zijn doel uit oin zijn defensie te corrige ren. Want de kalende Siegenthaler. die Cruyff moest afdekken, had daaraan de handen meer dan \ol. Johan dartel de over het veld als in zijn goede dagen van weleer en bezorgde Siegen thaler de ene nachtmerrie na de ande re. Maar zijn glaszuivere passes ble ven onbenut omdat onder andere Miihren steeds goed uit de defensie meekomend niet zo zuiver schot als vrijdag jongstleden tegen PSV en voorts doelman Kunz enkele fraaie reddingen zag verrichten. Ajax had dit allemaal precies zo ge dacht. Een vroeg doelpunt voorkomen en met snelle aanvallen zelf proberen tot scoren te komen. Het zelfvertrou wen straalde van de spelers af en de Basel-supporters die op een wonder hadden gehoopt, werden cr stil van. Want Ajax beheerste in dat eerste half uur het spel volledig. Het speelde uitvoerig op balbezit en kon Miihren. Neeskens en Krol rustig mee naar voren laten trekken om de aanval te versterken. Niet liet tot attaqueren gedoemde FC Basel was sterk in het veld, maar Ajax. Slechte eenmaal hadden onze nationa le kampioenen het geluk aan him zijde toen Cruyff in het strafschopge bied tegenover Balmer té hard aan de noodrem trok en de Ierse scheidsrech ter de bal op de rand van het beruch te gebied deponeerde. Zo leek Ajax rustig naar de kwartfinale te marche ren, totdat in die 36e minuut scheids rechter Barret het noodzakelijk vond het smeulende Baselse vuur wat aan te wakkeren. Odermatt nam het ca deautje dankbaar in ontvangst: 1-0. Ajax ondervond toen ln die 9 reste rende minuten van de eerste helft hoe gevaarlijk FC Basel op eigen terrein, zelfs voor gerenommeerde Europese tegenstanders, kan zijn. Maar Basel bereikte met die intensieve stormlo pen niet wat het beoogde: een tweede doelpunt. Ajax bleef, zij het moei zaam. overeind en kon toen met een behoorlijk optimisme de tweede helft tegemoet zien. In die tweede 45 minuten speelde Basel-trainer Benthaus letterlijk va banque. Hij bleef zelf meespelen en stuurde RahmeiT en de luid bejubelde Hauser In het veld voor Ramseier en Demarmels. Benthaus riskeerde het feit dat bij een verwonding geen ver vanger meer mocht komen opdraven. Maar de Basel-trainer moest wel. Hij kon niet anders. Er moesten minstens nog twee doelpunten hij komen om een verlenging te halen. De tactiek van Benthaus had geen succes. Ajax had zich hersteld van de schok van de strafschop. Het had de gelederen ge sloten. Het kon dat, omdat juist in die tweede helft het gebrek aan pro fessionele routine de FC Basel een woord ging meespelen. Er was geen fantasie in de aanvallen, het ging alle maal volgens een vast stramien en daar had Ajax al spoedig geen enkele moeite meer mee. Het zelfvertrouwen keerde yolledig terug. Gelukkig de overmoed niet. Wel veel vrijheid voor de Ajax-spelers, omdat Basel steeds heftiger aandrong. In de 24e minuut sloeg het noodlot voor de dapper volhoudende Zwitsers toe. Cruyff jongleerde de bal over zijn hoofd heen voor het doel en Rijnders was er net even eerder bij dan de uitlopende doelman Kunz: 1-1. Dat doelpunt brak Basel. De tegenstand ebde volledig weg en daarvan profi teerde Ajax. Je kan nu eenmaal jon gens als Cruyff en Keizer geen centi meter vrijheid gunnen. Basel kwam dit twee minuten na de gelijkmaker BAZEL Wees/eens schuift bal en doelman Kunz in het Bazeler doel: het tweede doelpunt voor Ajax is een feit. Links: Cruijff. Cryst. Palace-Leeds Derby C-Liverpool FC Köln-Bayern M Hertha-Borussia MG DEN HAAG (ANP) In de voetbal pool nummer zestien hebben 429.379 deelnemers een bedrag van ƒ771.386 ingelegd. Als prijzenbedrag is beschik baar 347.123.voor cle eerste prijs en derde .prijs is 121.493 elk, te verdelen en voor de tweede prijswin naars ligt 86.781 gereed. De extra- prijs bedraagt 17.356. De aanmel dingstermijn is open tot vrijdag 13 november. Basel-Ajax Legia-St. Luik Sport. Lis.-C. Zeiss Wacker Ins.R. Madrid Zürieh-Brugge te weten. Keizer lanceerde Miihren op links. Diens voorzet bereikte Cruyff die op zijn beurt de bal voor de voelen van Neeskens schoot. Toen was hqt zelfs voor doelman Kunz onbegonnen werk: 2-1 Daarna blies Ajax. begrijpelijk, stoom af. Het combineerde soms eindeloos op het middenveld en FC Basel begon plotseling te beseffen, dat dit de eer ste nederlaag op eigen terrein na twee jaar weleens kon worden. Daar Een uitblinkende Johan Cruijff in duel met de Bazeler doelman Kunz. De cijfers van sporttoto 16 kunnen niet i zijn geheel worden gegeven. De ontmoeting Atletico Madrid-Caglia- ri (de vierde wedstrijd op het toto- formulier) wordt nl pas vanavond (donderdag) gespeeld. heeft liet in de laatste fase nog alles aan proberen te doen. Vier minuten voor het einde leek die gelijkmaker toch nog te komen Stuy was al geslagen, maar door de een of andere onnaspeurlijke reden weigerde de bal in het net te verdwijnen. Via de lat caramboleerde het leder het veld weer in. Toen berustte Basel ook in dit onvermijdelijke. Terwijl uitgelaten Ajax-supporters bezit namen van hun idolen op het veld, weerklonk een beetje mistroostig door de luidspre kers: .We danken de Ajax-spelers voor hun .schóne Spiel'. Se haben verdiend gewonnen. Winnende kolom? NEC-Vitesse Excelsior-GVAY

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11