Verplaatsing Bevelands museum groot succes Mensen willen terug naar oude stadskern' Vuilnisbelt Vlissingen levert direct gevaar op door het industrievuil Haringvlietbrugmij verwijt burgemeester Zierikzee openlijke nota aan de raad Gemeente Goes heeft eigen relatiegeschenk Antwerpen herhaalt vragen aan Vlerick over ,zaak-Progil' WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RA VIT 7 AANTAL BEZOEKERS IN ÉÉN SEIZOEN RUIM VERDUBBELD... CONSERVATOR WIL WAT MEER RUIMTE GOES ,De verplaatsing is succes geworden'. Dat kan ae Goese museumconservator J. Abelman veilig vaststellen, jinds het museum voor Noord- ■n Zuid-Beveland is overge- iracht van het Gotische Huis aan de Goese Turfkade naar het voormalige weeshuis aan de de belangstel- meer dan verdubbeld. Kwamen er tussen eind mei en okto ber 1969 nog zo'n 900 mensen in het. meseum voor de Bevelanden plus 1100 bezoekers naar exposities in de Singelstraat, gedurende dezelfde perio de van dit jaar trok de samenvoeging ran museum en expositieruimte in de Singelstraat meer dan 4500 belangstel lenden. De loop begint erin te komen en het laat zich aanzien, dat het aantal bezoekers de komende seizoe nen nog meer zal toenemen. De belangrijke stijging van het mu- aurabezoek schrijft de heer Abelman roor een groot deel toe aan de veel pmstiger ligging van het museum aan de Singelstraat. .Vlak bij de grote jerk, daar komt iedere bezoeker van Goes uiteindelijk terecht'. Niet slechts de nu weliswaar ruimer, maar toch te bekrompen uitgestalde oudheden van de streek trekken dui zenden bezoekers naar de museum ruimte. ook de drie exposities van het afgelopen seizoen werden een succes. Nu kan men er nog terecht voor de tentoonstelling Painting 1900-1925. Daarvoor werden er dit jaar gehou den .Stedenspiegel' en .Kunst in het klein, de schoonheid van oude te gels'. De heer Abelmann kijkt nu naar de toekomst: het museum moet groter worden. .De opstellingsruimte is al weer te klein voor onze collectie. Er wordt aan meer ruimte gewerkt, dat we volgens seizoen al over een groter deel van het gebouw kun nen beschikken'. Het ruimtegbrek is een groot probleem voor de conserva tie opgravingen van het Slot Ostende moet ik straks in een gange tje gaan prutsen. Verder heb ik drin gend behoefte aan een betere exposi tie van de topografische atlas'. Gezellig Dc heer Abelmanrt tracht steeds te voorkomen, dat het museum een plechtige uitstallingsruimte wordt van oude en waardevolle voorwerpen. Tot nu toe is dat gelukt, wie zelf in de Singelstraat gaat kijken, merkt, dat de bezoekers zich thuisvoelen. .Er ko men veel huisgezinnen, die alles in een leuke, ongedwongen sfeer bekij ken. Ze moeten in het museum kunnen proeven, hoe er vroeger in de Bevelan den gewoond en geleefd werd'. Zonder van het museum direct een speeltuin te maken, tracht de conservator de zaak toch wat speels aan te pakken'. Bij de ingang bijvoorbeeld ligt, een oude brandweerhelm. Soms komt er een jongetje binnen dat helemaal weg is van dat ding. Nou. die mag hem dan opzetten en ophouden terwijl hij door het museum wandelt'. Temidden van de Bevelandse waardigheden blijven de bijzondere tentoonstellingen elkaar zoveel moge lijk afwisselen. Begin december komt de 50 x 50 manifestatie, een tentoon stelling van moderne grafische kunst naar de Singelstraat. Dit is een lande lijke expositie, die in een heleboel plaatsen te zien zal zijn. In februari en maart volgend jaar in het museum de tentoonstelling .Kleur en beweging' te zien zijn. Deze expositie wordt samengesteld uit verf structuren van de Goese schilder. W. Wisse. ,Ik ben daar erg blij mee', aldus de heer Abelmann, ,ik heb zijn werk gezien en ik ben bijzonder en thousiast geworden'. Voor het komen de vakantieseizoen staat Goes .een BRUSSEL (ANP) Burgemeester en jchepenen van Antwerpen hebben op nieuw een brief gestuurd naar de Belgische staatssecretaris voor streek- economie, prof. Vlerick. In deze brief herinneren ze aan een aantal vragen die ze op 23 oktober aan de staatsse cretaris gesteld hebben. Het college vraagt nu, op korte ter mijn, van de staatssecretaris duidelij ke informatie over de Progil-vestiging. In de eerste plaats wil het weten voor welke bestaande of eventueel nog op te richten bedrijvdn (al dan niet in connectie met Progil) de pro- ouktie van Progil bestemd zal zijn Verder vraagt het op welke wijze het eindprodukt afgevoerd wordt en of daarvoor misschien de aanleg van een pijpleiding onder de Schelde overwo gen wordt. Ten derde willen burge meester en schepenen weten welke maatregelen getroffen zullen worden tegen brand- en ontploffingsgevaar, onaangename reukverspreiding en mi lieuhinder in het algemeen, zowel bij de produktie, de opslag en het ver voer. In de vierde plaats vraagt het college de staatssecretaris om duide lijkheid inzake het aantal mensen dat bij de nieuwe Progilvestiging en bij de eventuele nevenbedrijven werk zal vinden. Naar aanleiding van een eventuele vestiging van de Franse zwavelkool- stoffabriek Progil in het Belgische Kallo heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken dinsdag meegedeeld, dat de regering al het mogelijke, ook langs diplomatieke weg, doet opdat de Belgische regering geen beslissing neemt voordat overleg heeft kunnen plaatsvinden tussen België en Neder- and. Vereniging ,Tesselschade - Arbeid adelt' houdt bazaars De vereniging .Tesselschade - Arbeid adelt', afdeling Walcheren, houdt in de komende dagen een tweetal bazaars. Aanstaande vrijdag 6 november' wordt een bazaar gehouden in hotel .Britan nia in Vlissingen (10.30 tot 16.00 uur) en op dinsdag 10 november ten huize van mr J. A. Heyse, Gortstraat 38 in Middelburg (van 10.30 tot 16.00 uur). GALA-PREMIÈRE VAN OPERETTE VOOR HET GEHANDICAPTE KIND BERGEN OP ZOOM Over enkele weken zal de Bergen op Zoomse ope rettevereniging een uitvoering geven van .Maske im Bla' De serviceclubs. Lions, Round Table en Rotary, hebben besloten hiervan een gala-première te verzorgen met verhoogde entreeprij zen. De baten zullen ten goede komen aan het Jos de Graauw-fonds., een onderafdeling van de vereniging het gehandicapte kind en de vereniging spierdistrofie Nederland. De operette en het feest na afloop worden gehou den in het Luxortheater. voor Zeeland actuele tentoonstelling' te wachten. Wat het zal worden kan nog niet bekend worden gemaakt, wel heeft de conservator de overtuiging, dat de tentoonstelling veel bezoek zal trekken, zowel van Zeeuwen als van toeristen. .Het Is zoveel mogelijk mijn bedoe ling oude en moderne kunst af te wisselen', aldus de heer Abelmann. Hij voegt er aan toe, dat voorlopig de oude kunst minder aan bod kan ko men dan het nieuwe werk. ,Ik heb nog geen goede vitrines om oudheden in uit te stallen'. KERSTEXPOSITIE VAN BEVELANDSE AMATEURKUNSTENAARS IN MUSEUM GOES GOES Gedurende de kerstva kantie kunnen alle amateurkun stenaars. die in de Bevelanden wonen, exposerei. in het museum aan de Singelstraat in Goes. Con servator L. J. Abelmann is van plan, om tussen 17 december en 15 januari een expositie in te rich ten van al het werk. dat hem daarvoor wordt aangeboden. .Er wordt geen selectie toege past.' zegt hij. jedereen, die iets doet op beelden kunstgebied, zoals tekenen, schilderen, beeld houwen. grafisch werk maken, kan bij het museum drie werken inleveren. De enige voorwaarde is. dat de amateurkunstenaars wonen in Noord- of Zuid-Beve land.' Hoewel aan het initiatief nog nauwelijks bekendheid is gege- ven, hebben zich al zeven belang stellenden opgegeven. Het doel van deze. In de toekomst te her halen, expositie is onder meer om aan te tonen, dat het beoefe nen van kunst een uitstekende vrije tijdsbesteding is. Voor de amateurkunstenaars. die niet meer overtuigd behoeven te wor den, is de expositie een uitsteken de gelegenheid om kennis te ne men van eikaars werk en om ideeën op te doen. Deelnemers aan de Goese kerst expositie kunnen zich dagelijks opgeven bij het museum aan de Singelstraat, zowel schriftelijk als mondeling en telefonisch. De ten toon te stellen werken moeten uiterlijk zaterdag 5 december bij het museum worden ingeleverd. D. W. KASTELEIN: JK HAD HET VOLSTE RECHT...' ,DE BRUG KAN TOLVRIJ ZIJN' GOES Een afbeelding van het Goese stadhuis uit de tweede helft van de vo rige eeuw, overgebracht op een ovalen in lood gevatte glasplaat wordt door de gemeente Goes gebruikt als officieel geschenk bij bepaalde representatieve gelegenheden. Afgelopen zaterdag is dit geschenk voor het eerst overhandigt aan het gemeen tebestuur van Leidschendam. ter gele genheid van sportuitwisseling tussen Goes en Leidschendam. Die plaat is gemaakt om bij de wat belangrijker contacten als geschenk te overhandigen. Het is iets persoonlijks van Goes, het is niet in de winkel te koop', aldus de heer H. Kapenga. chef algemene zaken van de Goese gemeen tesecretarie. IR SNOEY VOOR STADSHERSTEL VLISSINGEN: De glazen plaat, waarop ook nog een deel van de Grote Kerk zichtbaar is, is verpakt in een fraaie houten doos met schuifdeksel. Dankzij een reeds aan de plaat bevestigd kettinkje kan men de plaquete ook ophangen. Op de foto: de zwart-wit. tekening, die op de glasplaat is aangebracht, (foto PZC). Collecte De collecte voor de geestelijk gehandi capten heeft te Meiiskerke ƒ93,13 op gebracht. Geslaagden op ,De Ruyterschool' Aan de J)e Ruyterschool' te Vlissin gen slaagden in de maand oktober de volgende personen voor: SWTK diploma A: C. Brooshooft. W. P. den Duik, F. W. van Lienden, M. A. .Schouten, J. de Wit. SWTK diploma B 11: C. W. H. van Holthuijsen. F. de Nooyer. van Ochten. G. A M. Pieters, SWTK diploma C II: J. J- A. C.uitoneau. D. Meijers. 2e stuurman GHV: M. J. van; Hilten, J. Priester SWTK diploma Bi 1: A. Chr. Meeuse. SMTK diploma C I: A. Kleinepier; H. J. Nieuwland. J. J. Potter. W. Stortelers. P. A. de Voogd. Radarcursus: Radarwaarnemer: J. H. A. Deguelle; G. C. D. Dwars, A. J. M. v. Kemenade, J. D. v. d. Linde, J. R. L. Lucassen. E. G. L. van Santen, H, J. M. Verdegaal. BINNENSTAD AANPASSEN AAN DE MENS VLISSINGEN .Oude binnensteden hebben .het', de mensen voelen zich er thuis', was één van de opmerkingen die de adjunct-directeur van gemeen tewerken te Middelburg, ir J. Snoey. dinsdagavond maakte in zijn lezing voor de stichting stadsherstel Vlissin gen in de jeugdherberg te Vlissingen. ,We leven In een tijd met brede wij ken, waarin alles is geregeld', zei hij. maar het was hem opgevallen dat veel mensen weer terug willen naar de oude binnensteden, dat ze in .hui zen met een verrassing' willen. Een ander aspect dat de heer Snoey aanvoerde, was het feit dat we leven in het tijdperk van de dictatuur van de auto. Straten en wegen in de binnenstad worden aangepast aan de auto, terwijl volgens ir Snoey. in de binnenstad de maten en schalen juist gericht moeten zijn op de mensen. Voorts sprak hij over het restaureren (zelf spreekt hij liever over rehabilite ren) van oude panden, om zodoende de bevolking weer terug naar de bin nenstad te halen. Restauratie behoeft niet duur te zijn. daar de subsidies daarvoor al aardig naar de 50 procent van de kosten lopen. En wat men binnen met de huizen doet, moet ie dereen zelf weten, want de eisen van monumentenzorg betreffen hoofdzake lijk de buitenkant. Het is evenwel niet nodig, aldus de heer Snoey. om van de binnenstad een museum te maken. Hij sprak de waarschuwing uit dat men zich voordat men gaat slopen wel goed moet bedenken, want als dat eenmaal is gebeurd, komt het niet meer terug of men er nu spijt van heeft of niet. Aan de hand van een reeks dia's illuslr,eerde hij hierop zijn betoog. Hij liet onder meer voorbeel den van restauraties zien in Middel burg en ook plekjes in Vlissingen die voor restauratie in aanmerking zou den kunnen komen. De Spuistraat noemde hij een voorbeeld van ver keerde verhoudingen. eerd. maar bij dat alles moet het eigen j haafd moeten blijven, bijvoorbeeld Milieuhygiëne De voorzitter, ds F. S. Kloosterman, had de avond geopend met een uiteen zetting over de doelstellingen van de stichting. Hij noemde de zorg v historische monumenten een vorm milieuhygiëne. In vroeger tijden be gon men met het tegengaan van de vernietiging van culturele goederen. Later kreeg men ook oog vow het architectonische monument- Eerst betrof dat nog hoofdzakelijk het grote monument, zoals kerken, maar later kwamen ook de kleinere en eenvoudiger objecten onder aandacht. Ds Kloosterman wees erop dat men echter niet alleen naar een enkel onderwerp als zodanig moet kijken, maar dat men dit ook moet zien als een onderdeel van het geheel. Hij vroeg daarom om bezinning op het oude stadsdeel. Het streven van de stichting is gericht op een levende binnenstad, waar het goed winkelen en goed leven is en waar nieuwe woonmogelijkheden worden gecre-l gezicht van de stad bewaard blijven. Ds Kloosterman meende dat dit ook voor het toerisme van belang is. Hij wees daarbij onder meer ook op de Vissershaven. De architect G. Tuinhof, lid van het stichtingsbestuur, stelde het zuidelijke deel van de binnenstad aan de orde. Het is naar zijn mening niet nodig dat hier nog winkels of bedrijfsruim ten komen, daarentegen zou dit ge deelte zich goed lenen voor woningen. De heer Tuinhof stelde evenwel dat dat geen flats zouden mogen zijn. De sfeer van Vlissingen zou daar behou den moeten blijven. Hij zag drie mo gelijkheden: restaureren, stadsherstel en tenslotte slechts daar waar het absoluut noodzakelijk is afbraak. De heer A. Feenstra. eveneens zitting hebbend in het stichtingsbestuur, ont vouwde een restauratieplan voor de Molenstraat. Er staat in deze straat één waardevol pand en andere zouden opgehaald kunnen worden door er gevels uit andere delen van de stad voor te zetten. De secretaris van het bestuur, de heer P. Visser, bepleitte het behoud van de Vissershaven en de Koopmanshaven. Op een tekening was, enigszins over dreven, aangegeven hoe het zou wor den als de zaak door een dijk wordt afgesloten. .Het Bellamypark kan dan beter Bellamyput genoemd worden' meende de heer Visser. De haven zoi te gebruiken zijn als jachthaven, wat tevens een attractie voor het toerisme zou betekenen. De veiligheid dacht hij te waarborgen met een nieuwe keer sluis. Na dit alles aangehoord te hebben werden de vele aanwezigen in de gele- i genheid gesteld om vragen te stellen of opmerkingen te maken. De heer J.1 F. Kempkes was ook van mening dat de Vissershaven behouden diende te worden en stelde voor om desnoods: met een petitie rond te gaan en deze naar rijkswaterstaat te sturen. Me vrouw E. Roemers-van Vliet vroeg zich af hoe de heer Snoey een oplos-1 sing zag voor het tot een harmonisch geheel inaken van mooie straatjes, daar niet alle panden voor restauratie in aanmerking zullen kunnen komen. Wethouder F. G. Smit vond het plan- Molenstraat wel een leuk idee. maar hij vroeg zich af hoe dit tot zijn recht moet komen in verhouding tot. de schaal van de Spuistraat. De heer Jobse jr hield een hele verhandeling dat men met nieuwbouw ook een .oude' sfeer kan scheppen. De heer C. C. Verheul voerde als bezwaar aan dat het restaureren van oude panden is voorbehouden aan kapitaalkrachti gen en die brengen dan weer hun auto's mee naar de binnenstad. Ir Snoey zag voor het opvullen van open plekken drie mogelijkheden: ge vels van elders, iets nieuws in eigen tijdse vormgeving of neoromantiek. De Molenstraat zou naar zijn mening op de huidige straatbreedte gehand- door het planten van bomen. Toen op een zeker moment de Vissershaven weer ter sprake kwam. mengde burge meester drs D. Roemers zich in het gesprek met de opmerking dat bij de gemeente de veiligheid primair staat. Uiteraard doet men pogingen om de Vissershaven te behouden. Een opmer king van de heer Snoey met betrek king tot het verkeer was tenslotte nog dat men het verkeer in de binnenstad tot een minimum zou moeten terug brengen en voorts propageerde hij parkeerterreinen aan de rand van de stad. Ds Kloosterman merkte nog op dat hij het oude stadhuis graag op zijn plaats gehandhaafd zou willen zien. Frontale botsing zonder gewonden MIDDELBURG Op de Nieuwe Vlis- singseweg ter hoogte van de Piet Heinstraat te Middelburg gebeurde dinsdagmorgen vroeg, omstreeks tien voor zeven, een verkeersongeval, waarbij een bus van het Streekver voer Walcheren en twee personen au to's waren betrokken. Niemand werd gewond; de schade aan de twee perso nenauto's was aanzienlijk. Het ongeluk gebeurde toen P. v. uit Middelburg met de bus komend uit de Piet Heinstraat naar rechts de Nieuwe Vlissingseweg opdraaide, en daarbij geen voorrang verleende aan H. W. uit Gapinge, die over de Nieu we Vlissingseweg naderde uit de rich ting Middelburg. W. moest remmen om te voorkomen dat hij achter op de bus reed. Zijn remmen deden het echter niet. Hij stuurde, om de bus ye ontwijken, toen meer naar links, waar echter op dat moment H. J. P. E. uit Vlissingen uit tegenovergestelde rich ting aankwam. Een frontale botsing was het gevolg. Drie gewonden bij aanrijding BERGEN OP ZOOM Bij een aanrij- ding die zich dinsdag voordeed op de; kruising Rooseveltlaan-Sterrenlaan te1 Bergen op Zoom, zijn drie mensen' licht gewond geraakt. H. T. uit Sint. Annaland verleende geen voorrang' aan H. de V. uit Putte. De beide; personenwagens werden zwaar be schadigd. de bestuurders gewond ter-I wijl mevrouw T. met een gebroken; sleutelbeen in het ziekenhuis werd op-I genomen. ZIERIKZEE Burgemeester D. W. Kastelein van Zierkzee heeft tijdens de rondvraag in de raadsvergadering van dinsdagavond zijn ongenoegen geuit over een brief, die hij had ont vangen van de president-commissaris van de NV Haringvlietburg, waarin hem de openbaarheid van de nota. die de burgemeester de raad over het tolvrij maken van de brug had gezon den werd verweten. .Het is mijn vol ste recht ais commissaris van die brugmaatscliappij zulks te doen. Bo vendien heeft de raad recht op open heid en hebben de inwoners van Schouwen-Duiveland en van Goeree- Overflakkee en recht op te weten hoe de zaken er voor staan', betoogde de burgemeester. Hij onthulde dat diezelfde president commissaris in een aandeelhouders vergadering destijds had meegedeeld, dat binnen enkele jaren de tol voor de brug met 50 cent omlaag kon. .Toen heb ik al opgemerkt dat de brug in 1973 tolvrij kon zijn. Ik heb nu een jaar gewacht. Ook gs en pro vinciale staten moeten weten hoe de toestand nu werkelijk is', aldus de heer Kastelein, die vervolgde: Jk heb geen verantwoording af te leggen aan die president-commissaris, maar aan de raad van Zierikzee, voor wie de nota in de eerste plaats was bedoeld'. De burgemeester kwam tot zijn stel- lingname naar aanleiding van vragen van het raadslid C. Llnders (pvda). Deze had zich dankbaar getoond over de nota, waarin de burgemeester had gesteld, dat de Haringvlietbrug per juli 1971 tolvrij moet komen, en moet overgaan in handen van het rijk. De heer Linders meende echter dat de nota een lachertje zou worden als er nu geen stap verder werd gedaan. Hij pleitte om op grond van de bekende cijfers de bewoners van Goeree en Overflakkee en Schouwen-Duiveland met ingang van 1 januari op vertoon van een kenteken gratis overtocht over de brug te verlenen. De burge meester was daar niet enthousiast voor. .Als die eilandbewoners geen tol meer betalen komt dat in mindering op het bedrag van 5,7 miljoen tolop- brengst dat is genoemd. Dan wordt die opbrengst niet gehaald en kan de tol ook niet per 1 juli 1971 worden opgeheven', aldus de burgemeester, die in deze bijval kreeg van de heer W. den Boer (pr. chr). De raad betuigde verder unaniem zijn waardering voor het initiatief van de burgemeester tot het schrijven van de nota. Alarm vond een twijfelende heer Sprengel- meUer tegenover zich. Wethouder K. Keuning vond dat. als het hier maar om een bepaalde categorie van wan betalers gaat. zoals de PZEM stelt, men dan ook die categorie maar moet treffen, en niet het gehele ver bruikende publiek. Belasting Zierikzee zal zich aansluiten bij de instelling van een centraal alarmnum-l mer en een centraal alarmcentrum in: Goes. Via dit ene neutrale nummer kunnen instanties als politie, zieken huizen. brandweer ed worden bereikt. De heer L. Becu (wd), die aan het nut voor Zierikzee had getwijfeld, kreeg van de burgemeester te horen dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen gun stige ervaring met een dergelijke cen trale heeft opgedaan. De heer M. Sprengelmeijer (pr. chr) zag vooral het nut van een centraal nummer in, omdat in Zierikzee het politiebureau 's-nachts is gesloten en men via een antwoordapparaat te horen krijgt, waar men zich kan vervoegen. .Een dergelijke toestand betreur ik wel voor een centrumgemeente', zei hij. De kosten voor de aansluiting bij het centrum worden voor Zierikzee ge raamd voor 1971 op 0,15 per inwo ner en 0.02 voor het jaar daarop. Het antwoord van de PZEM inzake de verhoging van de boete bij late voldoening van de rekeningen van tot 15 vond weinig weerklank in de Zierikzeese raad. De heer M. de Moor (pvda). die meende dat het hier toch wel om werkelijke administratiekosten ging, VERENIGING VOOR MILIEU HYGIËNE WAARSCHUWT: GEREGELDE AANVOER AGRESSIEF CHEMISCHE AFVALSTOFFEN... VLISSINGEN De gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland en Walche-j ren kunnen het beste een oplossing zoeken voor hun problemen in ver band -met de afvoer van afval in een: VAM-afvoercontract. Tot dit advies komt de vereniging voor Milieuhygië ne Zeeland in haar rapport .Afvalver werking in Midden-Zeeland', dat zij dezer dagen naar alle betrokken ge meenten heeft gestuurd. Voor dit rap port heeft men een onderzoek inge steld naar de huidige wijze van afval verwerking in Midden-Zeeland en een calculatie gemaakt van de kosten, die zijn verbonden aan de verschillende manieren van verwerking Hierbij is men er vanuit gegaan dat Noord- en Zuid-Beveland en Walche ren in 1980 ongeveer 58.800 ton afval per jaar leveren (nu 37.100 ton) en in liet. jaar 2000 ongeveer 124.200 ton. Vuilverbranding, gecombineerd met storten van vuil zou volgens het rap port ongeveer 6 gulden per ton duur der zijn dan verwerking door de VAM, die het vuil met gesloten spoor wegcontainers afvoert naar de grote stortplaatsen in Wijster (Drenthe) en Mierlo (Noord-Brabant). Dc vereni ging Millieuhygiëne vindt het een groot voordeel dat het vuil dat wordt afgevoerd door de VAM voor zo De opstellers van het rapport conclu- ver mogelijk wordt omgezet in! deren verder dat de huidige vuilst ort- compost en het vuil dat niet verbrand; plaatsen (ook waar gecontroleerd kan worden zou kunnen worden ge-j wordt zoals in Vlissingen) gevaar op- bruikt voor landschapsverbetering (ophogen van terreinen). Chemisch: Met het VAM-systeem kunnen echter geen chemische afvalprodukten wor den afgevoerd. Een passage uit het; rapport met betrekking tot het stor ten van chemische afvalproducten op de gemeentelijke stortplaats te Vlis singen, was voor het Vlissingse raads lid J. M. Bannink in de raadsvergade ring van afgelopen vrijdag aanleiding tot het stellen van vragen. Wethouder F. G. Smit antwoordde toen dat er over deze Z3ak bij het college niets bekend was en dat men een onder zoek zou instellen. In het rapport staat: .Op deze plaats wordt geregeld agressief chemisch in-1 dustrievuil gestort, onder andere door Hercules en Hoechst. Op deze belt ontstaan steeds branden, spontaan óf aangestoken door handelaren in lom-: pen en metalen, die na sluitingstijd geregeld naar zaken van hun gading1 komen zoeken. Deze mensen lopen hierbij groot gevaar schade aan bun gezondheid op te lopen. Bij onderzoek ter plaatse bleek er juist een hoeveel heid brandend DMT te liggen. Naar verluidt is het voorgekomen, dat vaat jes met chemisch afval, die aan liitte( geschieden', aldus het rapport .Afval-] blootgesteld waren, door de lucht vlo-j verwerking in Midden-Zeeland', gen'. leveren voor de volksgezondheid, de recreatie en de veehouderij in de om geving, de milieuhygiëne en het drink water dat in de buurt van een stort plaats wordt gewonnen. De volksge zondheid zou in gevaar komen omdat 'de huidige stortplaatsen .bronnen van stank, broei en ongedierte zijn' en omdat er chemisch afval terecht komt dat bij verbranding giftige dam pen en radioactiviteit kan verspreiden. Ook plastic, dat in alle huisvuil aan wezig is, geeft, bij verbranding een giftig gas (fosfeengas). De recreatie en de veehouderij komen in gevaar door overwaaiend plastic. De opstel lers achten de kans groot dat er bodem- en waterverontreiniging ont staat omdat er in water wordt ge stort of omdat de regen de stoffen in de bodem brengt. Verder raadt men .ten sterkste' af drinkwater te winnen in de buurt van een bestaande of verlaten stortplaats. .Nu de industrialisatie zich in Zeeland steeds verder uitbreidt, de bevolking toeneemt en er bovendien verstedelij king plaatsvindt, moeten met spoed aldoende maatregelen worden getrof fen om de afvalverwijdering op ver antwoorde en afdoende wijze te doen De heren Doeleman (wd) en Simmers (kvp) en De Moor (pvda) uitten hun afkeer van de herziening van de belas- tingverordening. die onder meer een verhoging van de straatbelasting voor gebouwde eigendommen van 22 tot 23 procent en van ongebouwde eigendom van 11 tot 11,5 procent met zich mee zal brengen. Dit is voor Zierikzee zeer erg. Wij hebben hier onderwijsin stellingen waar geld bij moet, men wil dat wij onze monumenten goed onderhouden, maar de Zierikzeese burger kan dit allemaal via extra belasting betalen. Dat is discriminatie ten opzichte van andere gemeenten', meende de heer De Moor. De wijziging van de verordening op de heffing van reinigingsrechten, ge volg van het ophalen van huisvuil in plastiek zakken in plaats van emmers, riep nogal wat verwarring op. Wet houder Keuning deelde mee, dat ver nomen te hebben, dat het bestuur van de reinigingsdienst Schouwen-Duive land nog overleg wilde met de ge meente Zierikzee en stelde voor het voorstel voorlopig aan te houden, waarmee de raad uiteindelijk akkoord ging. De staatssecretaris van economische zaken wil het college van b en w ontvangen en met hen spreken over de brief, waarin b en w protesteren tegen het feit dat Zierikzee op zal houden secundaire ontwikkellngskern voor industrievestiging te zijn. Het geschikt maken van de haven .de Vla' voor sportvisserij of voor jacht haven zal grote kosten met zich meebrengen. Beter is het de afsluiting van de Oosterschelde ai te wachten deelde wethouder C. bij de Vaate mee naar aanleiding van een vraag van de heer Simmers. Deze had ook geïnfor meerd naar de mogelijkheden voor het Leger des Heils twee lokalen ter beschikking te stellen in de openbare lagere school aan de Nieuw Bogerd- straat. Het college wilde niets af doen aan zijn waardering voor de activitei ten van het Leger des Heils, maar voorshands kon men geen toezegging doen, aangezien er muren zouden moeten worden uitgebroken. Wethou der Keuning voegde hieraan nog too. dat het gebruik, door welke groep dan ook nog niet vast staat. Dn door ons, én door het Leger des Heils moet de zaak nog helemaal worden behandeld', deelde hij de raad mee. D. W. KASTELEIN Brief na nota... De president-commissaris van de Haringvlietbrug heeft het volgen de schrijven, ondermeer aan de raad van Zierkzee gestuurd: .Heden hebben tal van, met de NV Brugverbinding .Haringvliet' in relatie staande instanties, waaronder de pers, van de heer D W. Kastelein, burgemeester van Zierikzee en commissaris van voormelde nv, een uiteenzet ting ontvangen van zijn persoon lijke inzichten mbt de mogelijk heid van een vervroegde overna me van de tolbrug door het rijk. Voor de goede orde deel ik u echter mede. dat voormelde denk beelden. sinds zij in september laatstleden, op grond van de ex ploitatie-resultaten en -vooruit- zichten binnen het gezichtsveld verschenen, door directie en com missarissen der nv worden bestu deerd. In het midden latende of de zaak zelve met een zo krachtdadige ruchtbaarheid als de heer Kaste lein heeft gezocht, is gediend, meen ik te mogen aannemen, dat u wilt volstaan met het u toege zonden schriftuur voor kennisge ving aan te nemen en directie en commissarissen van opgemelde nv in de gelegenheid wilt laten de hun regarderende zaken op de gebruikelijke wijze te behande len". Transistorradio gestolen A. J..V. uit Rotterdam, die tijdelijk in Vlissingen verblijft, heeft bij de Vlis singse politie aangifte gedaan van de vermissing van een transistorradio uit zijn pension in de Hobeinstraat. Het apparaat vertegenwoordigt een waar de van 200. De diefstal moet in het weekeinde zijn gepleegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7