Romeijnsen verandert afvaltegels in mozaïeken iü- sportvaria OVER GRAMMOFOONPLATEN EN BOEKEN extiA Oud-burgemeester van Oostburg treedt af als voorzitter van de Heemkundige kring NIET ALLEDAAGSE MANNENHOBBY WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 ZEEUWSCHVLAANDEREN TERNEUZEN Niet alledaags, tenminste zeker niet voor een man, is de hobby van de 70-jarige Terneuzenaar J. Romeijnsen. Als een soort clochard trekt hij zo nu en dan de afvalhopen van plaatselijke aannemers op om de juiste rudimenten voor zijn aanstaande mozaïekwerken bijeen te neuzen. .Meestal hangen de kleuren van mijn mozaïeken af van de tegels die ik vind. Het is altijd vooral erg moeilijk om gelaatskleuren te vinden. Daarom heb ik (even speelt er een lachje om zijn mond) nogal wat negerinnetjes aan de muur hangen. bij lijd en wijle trekt de heer Romeijnsen zich terug (,dan heeft mijn vrouw geen last van me') in zijn rommelschuurtje... ïk koop ook wel steentjes in hobby- huizen maar daar werk ik liever niet mee. Die gebruik ik hoogstens om vazen en bloempotten mee te beleggen. Hobbytegeltjes zijn in de eerste plaats veel te mooi afgepast en in de tweede plaats zijn ze een stuk dunner dan afvaltegels. Het scheelt bijna de helft. Kijk maar Voorzichtig verhuist de heer Ro meijnsen één voor één zijn glazen hobbyjampotten van het schuur- schap naar de werkbank. ,Het is hier wel een rommeltje, vind je niet? Maar daar moet je maar niet naar kijken.' Gekscherend zegt hij er pal achteraan: ,In een atelier moet het altijd een beetje troep zijn. niet waar?' In een handomdraai ligt de inhoud van een paar jampotten uit gespreid. ,Mijn materiaal bestaat in hoofdzaak uit gebroken tegels. Of het zijn afgekeurde tegels. Om de nodige stukjes te krijgen sla ik ze kapot. Dan pas begint het eigenlijke werk. Het is nogal een rommelig karweitje. Mijn vrouw is ook blij dat ik het in de schuur doe, want het afschrappen van cement met het molentje geeft enorm veel stof.' AUTOMATISME De heer Romeijnsen wijst op een, klein slijpsteentje met een koffiemo lenslinger eraan. Het is het enige automatische dat aan de hobby te pas komt, het zit vastgeschroefd op een zo te zien belegen, echter voor het doel bruikbaar, nachtkastje. .In één mozaïek gaat minstens een week tijd zitten. Want je moet goed begrijpen: elk steentje moet eerst zoveel mogelijk op maat geslepen worden en kan dan pas ingelegd worden. Persoonlijk vind ik het al tijd een mooi effect geven als de bestaande rondgepolijste tegelkant jes aan de rand van mijn mozaïek verwerkt worden. Het geeft een mooier, gestroomlijnd geheel. Maar dat is gewoon een kwestie van smaak. Een kennis van mij maakt ook mozaïeken en die geeft juist de voorkeur aan ruw materiaal en ru we kanten. De mozaïek toont dan ook wat dikker.' Van deze kennis, een oud-collega in het douanevak, heeft de heer Ro meijnsen de kunst van het mozaïe ken afgekeken. .Ik heb eigenlijk twee kennissen, één in Axel en één in Sas van Gent, die deze hobby heb ben. Toen ik net gepensioneerd was, ben ik eens bij hen gaan kijken en heb ik met hen gepraat. Ik was altijd gewend geweest aan een onge regeld leven. Rustig op een stoel zitten is niks voor mij, dus dan ga je zoeken naar iets om handen. Die kennissen zeiden tegen mij: ga ook 's mozaïeken maken. Zo ben ik er in feite mee begonnen en ik moet zeg gen: ik doe het wat Wat schuchtertjes begon de heer Romeijnsen ruim vijf jaar geleden aan zijn eerste schetsje (.nagetekend uiteraard, want ik heb niet de be gaafdheid zo maar even iets uit de hand te tekenen') voor een proefmo- zaïek. Vandaag aan de dag lijkt het kleine bovenkamertje aan de P. C. Hooftstraat 4 op een expositiezaal tje, een muur is dicht behangen met kleurige hertjes, madonna's, vogels, vissen en andere fantasiemotieven van steen. Volgens de heer Romeijn sen is het procédé van mozaïken heel gemakkelijk zodra je er een beetje slag van hebt. ,Na de teke ning haal ik wat plankjes van ver schillende afmetingen. En dan begint het legwerk. Met een soort sneldro gende plastic kit plak ik de krokjes tegel op het hout. Als eht figuur klaar is, vul ik naden op door er dunne cement tussen te gie ten.' HOBBYVERWANTEN Reeds eenmaal is de heer Romeijn sen met zijn mozaïeken buiten de dein- gegaan. Op initiatief van zijn overbuurman, de kunstschilder Moensen, exposeerde hij een tijdje met zijn werk in de kerk van Aar denburg onder het motto .Vrijetijds besteding van Romeijnsen.' ,Ik ben feitelijk op die uitnodiging van Moensen ingegaan om aan de men sen te laten uitkomen, dat mozaïek leggen een leuke hobby is indien je flink wat om handen wilt hebben. Om verkopen van mijn werken geef ik niet. Daar doe ik het niet voor.' De heer Romeijnsen vertelt nog. dat hij het best leuk zou vinden, indien hij contact zou kunnen krijgen met andere mozaïekwerkers in Zeeuwsch-Vlaanderen. .Ik zou best 's wat groots willen maken, iets voor een etalage of zo. Reinaert de Vos van Hulst zou ik wel 's willen doen, maar dan van grote brokken tegel.' De heer Romeijnsen ziet het al voor zich: een drieluikmozaïek gemaakt door drie personen, uitbeeldende ko ning Leo links, Isegrim de Wolf rechts en Reinaert de Vos mid- ^de kleine bovenkamer dient min of meer als expositieruimte en hangt daarom vol met kleurige mozaïeken.- Post is achter de demy's geen schim meer van wat hij in z'n grote dagen is geweest. Dat is zaterdag wel duidelijk gebleken in het sportpaleis van Gent. Vierduizend toeschouwers waaronder nog al wat. Zeeuws-Vlamingen hebben tevergeefs uitgezien naar het aangekondigde duel tussen Post en Verschueren in de grote finale' van vier deniywedstrijden. Welnu, er is geen sprake geweest van een duel. Wél won Post z'n serie, zij het wat krap maar in de finale kreeg hij legen Theo Verschueren geen been aan de grond. Aan de bewegingen van Post te zien, is men geneigd te veronderstellen dat hij nog niet helemaal genezen is. Hij moest regelmatig van het zadel af en dat remt. met name achter de demies. In elk geval is hij niet de oude en men kan zich af vrager of hij dat nog ooit zal worden. De komende zesdaagsen van Brussel en Gent zullen ons daar meer uitsluitsel over kunnen verschaffen. Maar nog even terug naar zaterdag. In de finale startte Post voor aan met. onmiddellijk achter hem Verschueren. Na een minuut of vijf ging Verschueren over Post heen zonder dat er een duel aan te pas kwam. Wel ging Post in het wiel van Verschueren mee op zoek naar een winstronde. Dat lukte maar toen Theo weer aan de kop van het pelotonnetje ging rijden bleef Post al in vierde positie hangen. Verder is hij ook niet meer gekomen zodat Verschueren op z'n slofjes won. Een ieder, die Post van vroeger kent, weet dat hij toen met zoiets nooit genoegen zou nemen. Hij heeft wel meer van Verschueren verloren maar dan pas na een hevig en voor beiden vaak slopend duel. waarbij de allerlaatste reserves moesten worden aangesproken. Daar was nu geen sprake van. En dat geeft te denken. Overigens is het voor een 36-jarige, die een goed half jaar geleden meer dood dan levend was. een prestatie om zover terug te komen Dat wél, maar het wielerpubliek is hard, dat ondervond Peter zaterdagavond al... De sprintwedstrijden vielen tegen voor wat betreft het optreden van Johnson en Loeveseyn doch werden een complete verrassing door het enthousiaste en soms spectaculaire rijden van met name de Amerikaan Mountford, de Italiaan Turrini en op het laatst ook de Belg Van Lancker. In de fianele met drie bleek van Lancker over de meeste reserves te beschikken. Nog even Gent. De dernygangmakers en met name de Boever kregen van baandirecteur Daemers een reprimande omdat hun motoren niet voor de volle honderd procent in orde bleken te zijn. Met name gold dat De Boever. Post moest er in de serie en in finale af hetgeen een gedeelte van het publiek weer als een foefje opvatte. In de tweede serie overkwam dat vlak voor het eind Monseré, weer achter de Boever. Monseré maakte zich daar zo boos om dat hij voor de kleine finale niet meer op de baan wilde komen, hetgeen hém overigens ook nogal kwalijk werd genomen. Eric de Vlaminck, die zaterdagavond ook in Gent reed en vijfde werd in de demyfinale. won zaterdagmiddag een cross in Torhout en zondagmiddag één in Houbeke. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of Rik van Looy wordt door één of ander dag- of weekblad geïnterviewd. ,Ik trek momenteel meer belangstel ling dan toen ik wereldkampioen werd', zei hij tegen de Parool-verslaggever. Maar wat hij er nog meer bij vertelde deed een beetje belachelijk aan, namelijk dat hij Van Looy Peter Post heeft groot gemaakt. ,Toen hij nog niets was heb ik hem als partner gekozen', aldus Rik van Looy. We hebben het eens voor u nagekeken maar Peter had er op de baan ;n dat bedoelde Van Looy al enkele zesdaagse overwinningen opzitten oen Post en Van Looy samen gingen rijden. Van Looy had er toen nog reen één gewonnen. Om een lang verhaal kort te maken. Post en Van Looy nebben samen tien zesdaagsen gewonnen. Rik won er nog één met Vannitsen en één met Arnold. Totaal twaalf overwinningen. Maar Post won er behalve de tien met Van Looy nóg zevenenveertig (zonder Van Looy).. Nog een opmerking die er niet om liegt, deze maal van Eddy Merckx tegen een Belgische reporter. ,Ik ben er nooit in geslaagd de gevolgen te overwinnen van de val die te Blois het leven kostte aan Wambst' (Dernygangmaker). En .ik voelde me in 1970 nog wel even sterk als het jaar daarvoor maar ik kwam niet zo gemakkelijk aan mijn uitslagen. In 1969 heb ik gewandeld, in 1970 heb ik er voor moeten vechten', aldus Eddy Merckx. Ook België heeft nu zijn kalender voor 1971 vastgesteld. De openings koers in de .Omloop van het Volk' en de sluitingskoers die in Putte - Kapellen. Daartussen in zo'n honderd wedstrijden als kermiskoersen, criteria, omlopen, ronden en van stad-tot-stad races. Voor piste-liefhebbers twee belangrijke data. Vandaag start in Brussel weer een zesdaagse. De laatste drie won Post, in 1963 en 1964 met Pfenninger, in 1965 met wijlen Tom Simpson. Post is er dit jaar weer bij, nu met René Pijnen. Drie dagen later start Post in Gent waar hij zes dagen (en nachten) met. Roger de Vlaminck zal optrekken. AKA. VLISSINGEN De Heemkundige kring van Zeeuwsch- Vlaanderen zal morgenavond uit de 380 leden een nieuwe voorzitter moeten kiezen, omdat oud-burgemees ter J. L. van Leeuwen van Oostburg niet langer deze functie ambieert, op grond van zijn verhuizing naar Walcheren. Sinds 15 juli jongstleden woont hij met zijn vrouw in een ruime flat in de Vlissingse binnenstad. De heer Van Leeuwen heeft met zijn besluit, het voorzitter schap neer te leggen, beslist niet voorgoed zijn rug naar Zeeuwsch-Vlaanderen toegekeerd. ,Ik kom er nog erg veel en ik zal er ook veel blijven komen. Dat komt doordat ik nogal Vlaams georiënteerd ben, vooral op het gebied van de streek, de folklore en de volkskunst. Het bewijs dat Ik veel oversteek, is wel dat ik de laatste maanden heel wat bootkaarten heb volgemaakt. Evenals bij zijn andere functies binnen de Zeeuws- VTaamse samenleving het geval was, heeft hij om de volgende reden van prolongatie van zijn voorzitterschap afgezien: Het is toch normaal, dat. als je niet meer in de streek woont, je dan ook uit een dergelijke functie treedt. Men heeft me wél gevraagd of ik wil aanblijven, maar het is veel beter dat iemand die er woont deze functie waarneemt.' De thans 58-jarige oud-burgemeester aanvaardde in 1961 (.Ik was nog maar net vijf maanden burgemeester van Oostburg') wat weifelachtig het voorzitterschap. Het bekende heemkundige driemanschap Cornelis-Van Hinte- Bukkens had namelijk aangezocht. De heer Van Leeuwen vertelt, dat hij er tot op de dag van vandaag nooit geen spijt van heeft gehad zich te hebben aange sloten bij de Heemkundige kring. Samen met tal van andere belangstellenden in de heemkunde heeft hij de vereniging zien opbloeien en uitgroeien tot een vereni ging van naam en faam. ,In de tién tot twaalf jaar die de Heemkundige kring nu bestaat, is er veel in het Vlaamse gebied losgewroet. Het is destijds begonnen bij de kerk van Aardenburg. Daar vonden we oude dakpan nen. Bij opgravingen kwamen er nog meer te voorschijn ze bleken van Romeinse herkomst te zijn.' EXCURSIE In de loop der jaren ontpopte de heer Van Leeuwen zich niet alleen als voorzitter maar ook als excursielei der, die dankzij zijn functie var. burgemeester overal nog al .makkelijk en prettig entree* kreeg. De excursies van de Heemkundige kring genieten tot nu toe steeds meer animo van de leden. De heer Van Leeuwen: ,In negen jaar tijd hebben we een vaste kern van tachtig tot negentig excursisten opgebouwd.' Hij schrijft deze toene mende belangstelling alleen maar toe aan de deskundig heid, waaruit de kring is opgebouwd. Door het optreden van een deskundig bestuur, hebben we veel van de kring kunnen maken.' In dit verband noemt hij onder meer de uitgave van jaarboeken (Dat is wel één van de belang rijkste zaken'). Verder vertelt de heer Van Leeuwen, dat de bezoeken aan verschillende Zeeuws-Vlaamse en Belgische plaatsen ook altijd een geslaagde onderneming zijn. Alleen al vanwege dit laatste feit en vele andere feiten is het duidelijk dat het aftreden als voorzitter van oud-burgemeester Van Leeuwen bepaald geen afscheid van Zeeuwsch-Vlaanderen is. 1 To my father's house. Les Humphries Singers <1> 2 Paranoid. Black Sabbath (2) 3 Where have i been wrong. The Cats 4 My Way. Samantha Jones (8) 5 Wild world. Jimmy Cliff (3) 6 Peace will come. Melanie (6) 7 Lola. The Kinks (7) 8 I won 't stand between them. Bonnv St^Claire (9) 9 Back home. Golden Earring (7) 10 The tears of a clown. Smocke.v Robinson and the Miracles (5) Zoals vorige week reeds voorspeld zijn de Volendamse Cats de top-vijf binnengerold met hun sentimentele (het handelsmerk van deze groep) .Where have I been wrong'. .My way' van Samantha Jones steeg vier plaatsen, terwijl Jimmy Cliff er twee zakte. Corrie en de Rekels verdwenen uit de top-tien. Overigens Corrie en haar Rekeltjes staan momenteel op de eerste plaats in de lp top-twintig. De alarmschijf van deze week is Dancing and drinking' van Plastic People. Zeeuwsch-Vlaanderen extra top-tien tip: .See me, feel me' van de Who. TENTOONSTELLING WELFARE WERK Op zaterdag 7 en zondag 8 november wordt in huize St.- Antonius in Kloosterzande een tentoonstelling gehouden van het welfare werk. Aan deze tentoonstelling is tevens een fancy-faire verbonden, met diverse attracties. De expositie is op beide dagen geopend van 14.30 tot 21.00 uur. De schrijvers mochten van hun organisatie niet meewerken aan de boekenmarkt in de RAI, doch de boekenmarkt kwam wel bij mij aan huis. Ter zelfbescherming van de zwakkelingen en labielen zouden ze er helemaal niet mogen zijn de deurverkopers doch wie ben ik, dat ik het kwaad zou uitroeien? En bovendien, als alles op rolletjes liep, wat zou er dan voor Koning Klant overblijven om te doen? Ik liet die jongen binnen, die op mijn vraag antwoordde: Jk verkoop niets', wat strikt genomen ook waar was. want hij was ook maar een gestuur de, een loonslaaf. Hij kwam voor een onderzoek zei hij. Ik wilde hem de kans om zijn talent uit te leven, niet ontnemen. Hoewel ik dit niet heb geho noreerd met het plaatsen van een order. De lange jongen spreidde een map op de knieën en met de ogen hierop gericht, de vulpen in de aanslag, vroeg hij me, of ik van muziek hield. .Heee, dat is aardig, dat u daarin belang stelt', zei ik .Ja meneer en erg'. Natuurlijk. Welke eigentijdse vrouw, zou op deze rechtstreekse vraag bekennen dat het niet zo is en dat ze zo a-muzikaal is als een rund? De blonde maakte een aantekening op een lijst. Loos. Ik constateerde het met diep ontzag en de sympathie die ik voor hem voelde werd er niet minder door. Er volgde nu een schot voor de boeg. De Beatles? De Cats? Maar meneer, waarom niet, wat is er tegen de Biettels en de Kets?' Hij verwees me streng naar de operette en was kennelijk bij de doje en levende verwekkers van soortgelijke melo dieën kind aan huis. Doch ik wilde de operette niet. ik wilde pop en beat en dat stond hem niet aan. Het verwarde hem. Weer zweefde de pen even boven het papier eer hij zijn bombardement met de klassieke meesters aanving. Ook dat meneer. Ook dat. Tevreden maakte hij een beweging met de pen. Ik was nu rijp voor aanval nummer twee. Boeken? Schrijvers, \an wie verwacht werd dat ik ze zou devalueren werden door mij niet verworpen. Dat vrat wel enigszins aan zijn tactiek als enqéteur. Hij sloeg mij duidelijk heel anders aan en kon nu moeilijk overschakelen op nummers waarvan ik uit zou roepen: Ha. die wel, natuurlijk, die goeie ouwe Courts, zijn haar boeken nog altijd in de run ning?' Na nog wat gekeuvel over schrijvers, uitgevers en boeken, voelde ik het moment dat ik geacht werd te vragen naar een catalogus. Wat ik deed. Die heb ik', kwam het antwoord en hoopvol glimlachend zonk hij krakend op de hurken. Zo jong nog en dan al zo kraken. Vlak naast mijn stoel. Een ongewone houding voor een verkoper van platen en boeken. Maar hij verdedigende met zijn lijf dat ik de map waarin aantekeningen en catalogus zich gekluisterd bevonden, zou aanraken. Jets aan de knie?' Ja mevrouw en hoe. Omstandig legde hij alle elende uit die hij met het geplaagde gewricht had moeten verduren. We hadden toen nog een aardig gesprekje over voetbal- en kruipknieën, maar toen zat hij weeral normaal, want zo lang hield hij dat hurken met die gemaltraiteerde knie niet vol. Tenslotte zei hij peinzend en turend in zijn map: Dan zou dit toch wel wat voor u zijn'. Ja, die heel goedkope aanbieding van boeken en platen. 25 minuten had die jongen er over gedaan om mij dit te vragen. Toen er niets meer te zeggen viel, sloop hij, leeggepraat heen. Wat heschaamd. Voor mij had hij dat niet hoeven zijn. Voor anderen eigenlijk ook niet. Want er zullen toch altijd mensen blijven die goedkope deken en de kwalijke pannen kopen. In de bezetting kwamen er geen vlotte jongens die iets hadden aan te bieden, aan de deur. En was er toen wat aan? Nou dan. J. L, VAN LEEUWEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 23