MEESTE BRITTEN ANTI-MIDI Salt-overleg in Helsinki heropend Werkelijke zwakte in leger is onzekerheid officieren' Generaal ontsnapte aan ontvoerders De doordrukker. Indonesië derde op lijst politieke gevangenen Mr Biesheuvel: ,tijd nog niet rijp voor keus' Vakbonden moeten zwijgen in de ondernemingen' ZUIDAFRIKAANS-NEDERLANDSE COMMISSIE RASSENPROBLEMEN Bonnetjes-golf' voor Amsterdamse stoep-parkeerders Dalende tendens defensie-uitgaven DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 MET MOEST BIJ WET VERBODEN WORDEN' (Van onze corespondent) LONDEN Er is tenminste één ding waarover het En gelse volk het in overgrote meerderheid gloeiend eens is, namelijk in hun afschuw van de midi-rok. Een door het populaire dag blad .Daily Mirror' onder zijn lezers gehouden enquête blijkt dat 78 procent van de genen die daarop hebben ge- 1 uitgesproken vijan den van de midi zijn, die slechts door 22 procent blijkt te worden gewaar deerd. Bij deze algemene verwerping van de midi is de generatiekloof wer kelijk overbrugd, want alle leef tijdsgroepen van beide geslachten denken er ongeveer hetzelfde over. De uitslag van het onderzoek luidt: vrouwen 76 procent tegen, 24 procent vóór; mannen 81 pro cent tegen. 19 procent vóór. Onder 24 jaar: vrouwen 62 tegen, 38 vóór; mannen 69 tegen. 31 vóór. 25 tot 39 jaar: vrouwen 95 procent tegen, 5 procent voor; mannen 91 procent tegen, 9 procent voor. Boven de 40 jaar: vrouwen 82 pro cent tegen, 18 procent vóór; man nen 81 procent tegen, 19 procent vóór. Hieruit blijkt dat in de diverse leeftijdsgroepen vrouwen en man nen nagenoeg geluk over de midi denken. Zelden is er sprake van zulk een eensgezindheid tussen de seksen. Het meest tolerant tegenover de midi staan degenen onder de 24 jaar. Bataljons fuseliers schreven aan de Mirror dat de midi bij wet be hoort te worden verboden. Een ander in Belfast gelegerd ba taljon wenst dat met alle midde len zal worden voorkomen dat de midi verder veld wint. Maar bij alle alarm over de midi is er volgens de deskundigen ge zien de dictatuur van de mode industrie niets dat de opmars er van kan tegenhouden. Het is voor het ogenblik .goodbye mini!' Maar het afscheid zal misschien van met al te lange duur zijn wegens de cyclusbewe ging van de mode. De aanbidders van het korte rokje kunnen hoop putten uit het feit dat de midi in Amerika tenminste tot dusver, een mislukking is gebleken. De maga zijnen zitten daar nog met 95 pro cent van htm herfstmode, die men anders in september grotendeels il kwijt is. Russen verkopen hun huid duur (Van onze correspondent) HELSINKI Maandagmorgen om elf uur zijn in Helsinki de Russisch-Amerikaanse onderhandelingen over een beperking van de strategische wapens met korte toespraken van de Finse minis ter van buitenlandse zaken Leskinen en van de twee delegatie leiders Semjonow en Smith geopend. Tegenover de hoopvolle woorden van Smith wekten de strenge Russische formuleringen een indruk van gereserveerdheid. ,Wij hervatten de poging', aldus Smith, ,om tot verifieerbare overeenkomsten te komen'. Dit sloeg duidelijk op het Amerikaanse voorstel, deze zomer in Wenen ge daan, over beperking van het aantal raketten en van het afweer systeem. De Verenigde Staten verwachten op deze tweede Salt- ronde in Helsinki van de Russen nu een concrete reactie op hun verdragsontwerp. Als deze reactie niet komt, dreigen ze met een hervatting van de bewapeningswedloop. Semjonow daarentegen nam 1 woord .verdrag' of .overeenkomst' het geheel niet in de mond. Hij sprak alleen van de hoop op positieve resul taten en wees op het belang van een .constructieve en zakelijke benadering van beide partijen', wil men enige vooruitgang boeken. Een agressieve noot kreeg zijn toespraak door zijn verwijzing naar de bewapeningswed loop .die door zekere imperialistische kringen wordt aangewakkerd'. Ook de Russische pers wijdde aan de voora vond van de onderhandelingen zeer scherpe commentaren aan de SALT. Het blad van het leger .Rode Ster' beschuldigde de Verenigde Staten van nucleaire chantage. Andere bladen schreven, dat de Amerikanen van plan zijn de bewapeningsrace voort te zet ten en .dus de oplossing van dringen de veiligheidsproblemen te bemoeilij ken'. Bij de opening van de eerste ronde in Wenen op 16 april waren de Russische commentaren minder bars geweest. Uitstel De hierdoor ontstane indruk, dat de Russen de SALT nu op de harde toer willen gaan spelen en niet tot conces sies bereid zullen zijn, wordt door experts echter niet gedeeld. Eerder beschouwd men dit als een aanwij zing, dat de Russen zich de tijd willen gunnen om met een flink aantal wijzi gingsvoorstellen de definitieve formu lering van een overeenkomst zij het in de vorm van een formeel verdrag, zij het voorlopig als een gentlemen's agreement nog wat uit te stellen. Men vermoedt, dat hierbij van Russi sche kant de overweging een rol speelt, dat de voorbereidingen voor de Europese veiligheidsconferentie veel meer tijd vergen dan oorspronkelijk was aangenomen. Het schijnt evenwel In de bedoeling van Moskou te liggen, om de SALT en de Europese veilig heidsconferentie te koppelen en op den duur misschien zelfs in elkaar te laten overlopen. De uitdrukkelijke wens van de Russen om zowel de ene als de andere conferentie in Helsinki te houden, is als een duidelijke vinger- Belgen bij Limburg verontrust over luchtvervuiling vanuit Nederland BRUSSEL (ANP) In de Belgische grensstreek bij Nederlands Limburg maakt men zich in toenemende mate ongerust over de steeds verder gaan de verslechtering van de milieu-hygië- ne in dit gebied. IVIeii is bang dat «Ie grote chemische bedrijven in Gcleen en in Bom in toenemende mate het water en de lucht in de streek zullen verontreinigen. Men wijst er op de regelmatige ontreiniging van het Maaswater, die vissterfte tot gevolg gehad heeft, en ook op de toenemende luchtverontrei- ging die bij bepaalde weersomstandig heden duidelijk op Belgisch grondge bied merkbaar zijn. Dit is maandag meegedeeld door een bestuurslid van het overlegorgaan van de twee grens gebieden. De Belgische grensbewoners maken zich vooral ongerust over de voorgenomen vestiging van een grote olieraffinaderij in het Nederlandse Born en de, naar men aanneemt,, daaruit voortvloeiende uitbreiding van1 de chemische industrieën vlak bij de. Belgische grens. wijzing in die richting opgevat. Boven dien hehben de Sowjets pas aan de Amerikaanse wens om de SALT alter nerend ook in Wenen te houden ge hoor gegeven, toen kwam vast te staan dat aan de echte veiligheidscon ferentie een voorconferentie vooraf zal gaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat die voor-conferentie ook in We nen wordt gehouden. Voor dat het zover is, of voordat althans een defi nitieve begindatum voor de veilig heidsconferentie is vastgesteld, zouden de Russen kunnen proberen bij de SALT hun tactiek van traineren te volgen. Dat zij daarvan bovendien zul len profiteren, om door een geforceer de produktie van hun zware SS-9- raketten meteen hun achterstand op de Amerikanen verder in te lopen, is duidelijk. Als men dus uit de algemene stem ming bij deze openingsplechtigheid een voorlopige conclusie kan trekken, dan deze: dat de Russen hun toestem ming voor een overeenkomst over be perking van het rakettenaantal en van het afweersysteem pas na lange on derhandelingen en zo duur mogelijk zullen verkopen. (Van een medewerker) DJAKARTA Na de Sowjet-Unie en China lieeft Indonesië de meeste poli tieke gevangenen. Dit concludeerde Sean Mcbride, voorziter van Amnes ty International en secretaris-generaal van de internationale vereniging van juristen, aan het slot van een rondreis door dit land. Volgens hem is er wel een groeiend besef bij de Indonesi sche autoriteiten, dat dit een pro bleem is waarmee men als beschaafde natie moeilijk verder kan leven, al is die overtuiging waarschijnlijk eerder gegrond op politieke dan menselijke motieven Mcbride noemde het een bij zonder moeilijke zaak aan exacte gege vens over het aantal gevangenen te komen, omdat verschillende Instanties verschillende cijfers opgeven. Officieel is wel gesproken over 50.000 politieke delinquenten. Djakarta heeft toegezegd de lichte ge vallen in de zogenaamde C-categorie zo snel mogelijk af te handelen, maar dan blijft nog het geweldige grote probleem van de 15.000 geraamde B- arrestanten en 5000 gevangenen in de A-categorie. McBride is toegezegd, dat al deze zaken volgens de normen van de internationale rechtsorde zullen worden afgehandeld. Er is echter wel eens bij een andere gelegenheid ge zegd, dat bij de huidige stand van het Indonesische justitiële apparaat, daar dan 200 jaar voor nodig zou zijn. Vandaar dat in Djakarta het idee is gegroeid 19.000 gevangenen te depor teren naar het eiland Boeroe. zonder dat de verdachten zijn berecht, het geen volgens Mcbride internationaal ernstige bezorgdheid heeft wekt. Ook heeft hij met de Indonesische autoriteiten gesproken over Soehar- to's belofte in het Nederlandse parle ment, het internationale Rode Kruis bij de gevangenen toe te laten, en gewenste verbetering in het contact tussen de arrestanten en hun achter gebleven familieleden. Met name de minister van buitenland se zaken had welwillend gereageerd bij dit overleg, aldus Mcbride. ADVERTENTIEI inventum elektrische radiatoren geven metéén warmte! Ze zijn vloeistofloos dus geven hun behaaglijke warmte direkt aan de lucht af. Verrijdbaar, met of zonder thermostaat. v.a. f. 169.50 INVENTUM BREDA (ANP) Het tijdstip is nog niet aangebroken, dat de AR-Partij een keuze maakt ten aanzien van zijn partner, met wie de confessionele par tijen volgend jaar een nieuwe rege ringsploeg zouden moeten vormen, maar de AR-fractie-voorritter in de tweede kamer, mr B. W. Biesheuvel, wil de mogelijkheid bepaald open Ia- ten, dat vóór de verkiezingen een aanwijzing kan worden gegeven over de weg, die de confessionele partijen zullen volgen. Mr Biesheuvel zei dit maandagavond tijdens een discussie op een bijeen komst van de ARP-kamercentrale Til burg, gehouden in Breda. Het sluiten van een stembusakkoord achtte de heer Biesheuvel overigens helemaal niet logisch. Dat zou er op lijken, dat er in Nederland alleen maar een keu ze mogelijk is tussen een socialisti sche en een liberale-politiek. ,Er is echter' aldus de heer Biesheuvel, .een derde weg': die van de samenwerken de confessionele partijen, straks uit mondend in een gemeenschappelijk verkiezingsprogramma, dat onze in breng zal zijn bij de kabinetsformatie. Die samenwerking vind ik van meer belang dan het maken van een keuze nu, tussen Molly, Hans of Joop.' Mr Biesheuvel constateerde, dat er bij de VVD een kentering bezig is zich te voltrekken. Het is niet meer de partij van de belastingverlaging. De heer Geertsema stelt pogingen in het werk, het eens te worden over het financieel- economisch beleid van het toekom stig kabinet. Als straks de program ma's vergeleken worden, zal mogelijk blijken, dat er op dit gebied geen wezenlijke verschillen meer zijn met de VVD. Een lid van het Chalmelte natio nal park cannon team kijkt hier vol afgrijzen naar een aantal afge schoten vingers, nadat het kanon schot, onderdeel van de ,1812 ou verture' te vroeg afging. Een an der lid van het team ligt zwaar ge wond op de grond. Het ongeluk ge beurde tijdens de rust van een voetbalwedstrijd in het Ameri kaanse New Orleans In cel overleden ZUTPHEN (ANP) In een cel van het politiebureau in Zutphen is in het weekeinde de 58-jarige E. de W. uit die plaats het slachtoffer geworden van een combinatie van teveel alcohol en een hartafwijking. Dit constateerde een dokter, die door de politie was opgeroepen, omdat de toestand van de man die zaterdagavond bewusteloos op de weg in Zutphen en door de politie ter ontnuchtering naar het bureau was meegebracht, steeds slechter werd. De dokter kon bij zijn aankomst slechts de dood con stateren. (ADVERTENTIE) Christelijke werkgevers: DEN HAAG (GPD) Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond is te genstander van het opereren van de vakbonden binnen de ondernemingen. De confessionele werkgevers menen dat daardoor de taak van de onderne mingsraad-nieuwe stijl wordt uitge hold. Naar hun mening beeft de vak beweging de taak de ondernemings raad-nieuwe stijl te steunen en te stimuleren. Met dit standpunt plaatsen de cor sionele werkgevers zich lijnrecht te gen de opvatting van de vakbeweging, die juist als een van haar voornaam ste doelstellingen voor de komende jaren ziet het voet aan de grond krijgen binnen de bedrijven. Vorige week heeft de nieuwe, aanstaande NVV-voorzitter drs H. ter Heide dit één van de hoofdpunten van het be leid genoemd, waarop de vakbeweging zich zal gaan concentreren. Gereformeerd initiatief SNEEK (GPD) Tijdens de laatste zittingsweek van de ge reformeerde synode in Sneek heeft de synodepraeses dr P. G. Kunst gisteren gemeld dat de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika en de Ge reformeerde Kerken in ons land een commissie zullen vormen die de verhouding tussen theo logie en rassenvraagstuk zal gaan bestuderen. Dr Kunst is dit overeengekomen tij dens zijn bezoek, samen met scriba dr A. Kruyswijk, aan Zuid-Afrika de afgelopen zomer. Dr Kunst, die met publicatie van zijn reisverslag heeft gewacht, totdat hij de synode kon inlichten, meende in de Zuidafrikaan- se kerken een positieve ontwikkeling te kunnen bespeuren. In de synode van de Nederduits gereformeerde kerk (allemaal in toga's gehulde do minees en ouderlingen in een donker pak) was onder meer een rapport aan de orde om de band met de Bantoe zendingskerken losser te maken. In dit rapport werden allerlei bijbel teksten aangevoerd om de apartheid tussen deze kerken te verheerlijken en te ondersteunen. In de synode zelf bleek veel kritiek op theologische gronden op dit rapport los te komen. Hierop werd het ingetrokken en tot discussiestuk bestempeld. Dr Kruyswijk is anders dan dr Kunst nog op bezoek geweest bij de synode van de kleurlingenkerk. Hier bleek grote weerstand te bestaan tegen de rassenpolitiek van de rege ring. die ook in de blanke kerken nog steeds wordt beleden. In deze kleur- lingenkerken w:men erg blij met het gereformeerde verlangen de ban den met de blanke Zuidafrikanen in stand te houden. De schenking door de Wereldraad Kerken van 200.000 dollar aan groe pen die strijden tegen apartheid bleek zowel in de blanke als in de kleurlin gen- en bantoekerken op gelijk onbe grip te stuiten. Dr Kunst stelde vast dat men in Zuid-Afrika als de dood is voor terrorisme, een term waaronder elke vorm van oppositie tegen de geldende rassenpolitiek scheen te val len. Dr Kunst zei tenslotte nog dat hijzelf de schenking als ,een slecht gepresen teerde daad met goede bedoelingen' beschouwde. ARTIKEL IN ,MILI TAIRE SPECTATOR': DEN HAAG (ANP) ,Het fa len van het huidige communi catiesysteem in de krijgsmacht heeft tot gevolg, dat de onder linge samenhang, het onderlin ge begrip en het vertrouwen verloren dreigen te gaan'. Vier officieren van de koninklijke landmacht schrijven dit in een artikel in de Militaire Spectator. Zij pleiten onder meer voor duidelijker voorlichting over het krijgsmachtbeleid, betere interne communicatie en het trekken van grenzen van tole rantie en verbod. Het gebrek aan communicatie in de krijgsmacht is voor een groot deel te wijten aan l.et feit, dat de leiding zich in het algemeen te weinig moeite getroost om het gevoerde beleid te verduidelijken, menen de vier officie ren. majoor A. B. M. Frinking, luite nant H. van den Heuvel, luitenant kolonel M. H. von Meijenfeldt en ma joor H. Volten. Bovendien hebben zij de indruk dat er zowel tussen de krijsgsmachtdelen onderling, als daar binnen geen eenheid van opvatting bestaat ten aanzien van de doelstel ling van de interne voorlichting, met name waar het de vormingsaspecten daarvan betreft. Als enige oplossing hiervoor zien zij grondige analyse en reorganisatie van 3lle diensten, secties en bureaus, die zich met voorlichting of vorming bezighouden. AU de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nod i z i Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. ROTTERDAM-SOUTHEND NU IN EEN HALF UUR ROTTERDAM (GPD) Veertien jaar nadat Channel Airways met een Dove dienst tussen Southend en Rotterdam opende zal deze maatschappij van vandaag af de ze dienst met BAC 1-11 straal vliegtuigen verzorgen. Het zal de snelste dienst tussen Nederland en Engeland zijn. de duur van de vlucht er worden er twee per dag gemaakt is slechts een half uur. Met speciale busdiensten wordt de verbinding onderhouden tussen de luchtha ven van Southend en de air ter minal van Channel aan Kings Cross in het hartje van Londen. Evenals veertien jaar geleden stapt de burgemeester van Sou thend als eerste uit op de Rotter damse luchthaven. Om half 11 wordt hij in het stadhuis ontvan gen. AMSTERDAM (ANP) Op de eerste dag van het offensief, dat de Amster damse verkeerspolitie tegen het par keren van auto's op het trottoir is begonnen, zijn ruim 1800 bonnen aan automobilisten uitgedeeld, waarvan 1300 in de binnenstad. Er Is door de circa 150 politiemannen die sinds maandagochtend in voornamelijk de binnenstad opereren .driftig geschreven', aldus inspecteur J. Groencvcld van de verkeersdienst. Hij had ondanks het grote aantal bekeuringen toch de indruk, dat er op de aangekondigde actie was gerea geerd. Volgens hem waren in verschil lende buurten meer auto's op de rij weg gezet, wat echter wel weer tot gevolg had dat de doorstroming van het verkeer in gevaar kwam. Inmid dels is besloten ook enkele donderdag se koopavonden in de actie te betrek ken, omdat gebleken is dat dan ook vele automobilisten hun wagens op de trottoirs zetten. Op de foto het wegslepen van een fout geparkeerde wagen. LUCHTIHACHTBEVELHEBBER ECUADOR TERECHT Verrast ,De defensieleiding maakt dikwijls de indruk, door de snelle ontwikke lingen te zijn verrast. De dienst plichtigen buiten dit uit: een aarze lend beleid werkt in de hand dat zij proberen hoever zij kunnen gaan'. Deze onzekerheid bij een groep offi cieren is volgens de schrijvers wel licht ,de werkelijke zwakte van on ze krijgsmacht'. De VVDM (Vereniging Voor Dienst plichtige Militairen) moet tot het ge organiseerd overleg worden toegela ten, vinden de vier officieren. Voorts moeten de hoogste operationele com mandanten het lidmaatschap van de verticale raden bezitten, en in het algemeen moet de invoering worden bepleit van een werkwijze, waarbij een plaats kan worden ingeruimd voor periodiek informeel overleg over het gevoerde beleid en de zich afteke nende problemen tussen leidinggeven de autoriteiten en groepen (jonge) officieren. Het is wellicht gewenst in de krijgs macht eens na te gaan of het beginsel van eenhoofdige leiding wel onverkort dient te worden gehandhaafd, schrij ven de vier militairen. Voorts ver dient het aanbeveling te onderzoeken of de verschillende disciplines in vol doende mate in de krijgsmacht zijn vertegenwoordigd. Tenslotte nierken de auteurs van 'het artikel op, dat de betekenissen van de! verenigingen van militair personeel in de huidige situatie Helaas slechts be-i perkt Is'. I Quito (RTR/AFP) Generaal Cesar Rohon Sandoval de bevel hebber van de luchtmacht van Ecuador, die zondagmiddag bij een luchtmachtbasis werd aan getroffen nadat hij vijf dagen eerder was ontvoerd, heeft te genover een verslaggever van een radiostation in Quito ver klaard, dat hij erin was geslaagd te ontsnappen door de aandacht van zijn bewakers af te leiden. Hij was door zijn ontvoerders opge sloten in een zolderkamer van een huis in het stadje Nono Mindo on geveer vijfenvijftig kilometer ten noordwesten van Quito. De generaal had zich vervolgens in de bossen schuilgehouden en was er uiteinde lijk in geslaagd een lift te krijgen van een vrachtwagenchauffeur, die hem in een van de voorsteden van Quito afzette. Vandaar had hij de bus naar de basis genomen. Hetzelfde radiostation meldde ook dat zondag een militaire vrachtwagen was vertrokken naar de streek waar de generaal zou zijn vastge houden. De vrachtauto was een uur later teruggekomen met enkele per sonen die betrokken zouden zijn geweest bij de ontvoering. De militaire arts die de generaal di rect na de aankomst had onder zocht verklaarde dat hij in goede gezondheid verkeerde en slechts en kele builen op zijn hoofd had. Zon dagmiddag werd de generaal be zocht door president Jose Maria Velazco Ibarra en een aantal minis ters. Tenslotte is in Quito nog bekend ge worden dat verscheidene politieke figuren die in het afgelopen week einde in verband met de ontvoe ring waren aangehouden zondag middag inmiddels zijn vrijgela ten. ZWEEDS RAPPORT: STOCKHOLM (AFP) In 1969 rijn de defensie-uitgaven over de wereld in constante waarden niet ver hoogd. terwijl zij in de drie daaraan voorafgaande jaren met 30 procent stegen. Tot deze conclusie komen de opstellers van het jaarverslag van het .Internationaal Instituut voor Onder zoek over de Vrede' in Stockholm', een in 1966 ter gelegenheid van 150 jaar vrede voor Zweden gestichte in stelling die fondsen krijgt van het Zweedse parlement maar die onder leiding staat van de econoom Gun nar Myrdal die geen relaties met de overheid heeft. liet instituut, .Sipri', verwacht voor 1970 een vermindering van de defen sie-uitgaven ten opzichte van 1968 en 1969 met 2 pet. De wereld geeft onge veer 7 pet van het bruto nationaal produkt uit aan de defensie, in 1970 wellicht iets minder De militaire uit gaven van de Sowjet-Unie zijn tussen 1965 en 1969 met minstens 35 pet gestegen, hetgeen meer is dan die van de Verenigde Staten en van de NAVO landen die al enkele jaren geen verho ging hebben gehad. De uitgaven op militair gebied van de andere landen van - het Warschau pact zijn, volgens het .Sipri'-rapport. zelfs nog sneller gestegen dan die van de Sowjet-Unie. De militaire kosten in ae ontwikke lingslanden stijgen sneller dan die in de geïndustrialiseerde landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9