Hoofdkraan noordelijk deltabekken afgesloten In Zeeland werken deze winter 15 aannemers aan 24 doorwerkprojecten Minister Bakker:Deltagebied krijgt controlestation voor kwaliteit water binnenmeren' 2 DE BESTE BRIL! Scbr<rote ALMANAK JUSTITIE WIJST BELG UIT Motorrijder gewond bij botsing met een vrachtauto HEDENAVOND VOORKOMING BRANDGEVAAR IN .ONTVLAMBARE' PANDEN GEREGELD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 NATUURLIJK MILIEU VERANDERT, VERARMING IS EEN ANDERE UAIL.' KANSEN OP NIEUW SOORT LANDSCHAP (Van een onzer redacteuren) STELLENDAM JTet Deltage- i bied krijgt een meetstation om i de kwaliteit van het water in de j toekomstige binnenmeren voort durend onder controle te kun nen houden. Verder zullen con troleurs worden aangesteld. Het is bovendien de bedoeling dat rijkswaterstaat intensiever dan tot nu toe contact zal onderhou den met industrie en regionale overheden om samen te streven naar een verbetering van de wa terkwaliteit'. Twee auto's zwaar beschadigd bij aanrijding BERGEN OP ZOOM Vrijdagavond zijn bij een aanrijding op het kruis punt Antwerpseweg - Prins Bemhard laan te Bergen óp Zoom twee perso nenauto's zwaar beschadidgd. De aan rijding ontstond doordat de personen auto, bestuurd door P. O. uit eTrneu- zen, de doorgang naast zich niet vrij liet voor de auto, bestuurd door N. F. uit Bergen op Zoom. (ADVERTENTIE) fuiiumiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii voor uw ogen passend bij uw persoonlijkheid vindt u bij OPTICIEN een naam in brillen St-Jacobsstraat 14 Vlissingen - Tel. 2389 kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiir Leeuwse Menskunde Toen er aan de gemeentelijke middelbare technische school te Vlissingen nog lesuren werden besteed aan een nadere bestude ring van het menselijke interieur kon men nog eens lachen, zo valt al te leiden uit de .memoires van de heer Bakker, die er een boek je over open doet in de school krant. Zie hier enkele opvallende uitspraken van leerlingen, uitspra ken die de heer Bakker in ver band met het verdwijnen van het vak menskunde uit het lesrooster nu zal moeten missen. .Kolendamp is vergiftiging van de kachel.' zo meldde een leerling. Een ander stelde vast .dat onder wijzers en leraren de hoogste leeftijd bereiken, omdat ze niets doen' en een derde gaat al aardig gecompliceerd doen als hi) mee deelt dat .bij een uitgeademde borst het middenrif dubbel zit: De prijs voor de fraaiste om schrijving gaal echter toch wel naar de leerling die verkondigde dat het centraal zenuwstelsel 'niets anders is dan het mogelijk maken van gewaarneming en het tot stand komen van een open baar verstand en andere geestelij ke zintuigen: We hebben het al eens eerder gezegd: een mens zit raar in elkaar. Maar ze moeten het toch niet te gek maken. STUWCOMPLEX HARINGVLIET OFFICIEEL IN GEBRUIK meer zoveel mogelijk zal worden te-, gengegaan. Juist omdat het nodig is, het water in dit bekken aan hoger kwaliteitseisen te laten voldoen. Het Zeeuwse Meer is immers bedoeld als waterleverancier voor het zuidwesten van het land. Voorlopig nemen we aan, dat de kwaliteit van het water in het noordelijke deltabekken (het Ha ringvliet en omgeving) door de aan voer van de Rijn de eerste jaren nog wel te wensen over laat. Dat neemt niet weg, dat we de kwaliteit van het water in dit bekken zullen gaan bewa ken', aldus de minister. Milieu De bewindsman ging ook nog even ïn MIDDELBURG In de loop van maandagmiddag is de 21-jarige Belgi sche drug-handelaar E. M. R. van W. Dit plan ontvouwde minister Bakker erensnost te Putte door de van verkeer co waterstaat inaaildav Nederlandse justitie overseseven aan middag toen hij in Stellendam de ('e Belgische justitie. Zijn uitle.ering spuisluizen van het Haringvliet werking stelde. .Naarmate de deltawerken vorderen zullen we aan de kust meer en meer met kwaliteitsbeheer te maken krij gen', aldus de bewindsman die ook de toekomstige situatie in de na 1978 afgesloten Oosterschelde Zeeuwse Meer onder de aandacht bracht. ,Nu al kan ik zeggen dat de lozing van afvalwater in dit Zeeuwse op de discussie over het milieu van de delta als gevolg van dc aanleg van dc deltadammen. Hij sprak daarbij over neveneffecten, waarbij hij het woord .nadelig' nog ter discussie liet staan. .Het. staat vast dat de deltawerken, en in zekere mate dus ook deze dam door het Haringvliet, invloed hebben op het natuurlijk milieu van de delta. Er wordt graag gesproken over een verarming van het milieu. Die mening wil ik niet zonder meer overnemen. Liever spreek ik over een verandering in het milieu. Een wijziging van brak watermilieu in zoetwatermilieu, met natuurlijke wijziging in plantengroei en misschien ook wel in vogelstand. Deze veranderingen hoeven op zich geen verarming te zijn. Een goed voorbeeld daarvan vinden we in de Biesbosch, waar ondanks een vermin dering van de tijbeweging, een zeer waardevol natuurgebied in stand blijft.. Deze afsluiting maakt het bo vendien mogelijk in een gedeelte van de Biesbosch, de Merwelanden, een groot areaal in te richten voor de watersport, de sportvisserij en oever- recreatie. Ook het. Haringvlietbekken biedt straks goede mogelijkheden voor de watersport en recreatie. Daar bij verwacht men dat zich aan de zeezijde van de afsluitdammen com plexen van slikken, stranden, slufters ras door de onderzoekrechter te Ant werpen aangevraagd. De Belg verbleef sinds enige dagen onder politiebewa king in het ziekenhuis St.-Joanna tej Goes. Maandagmorgen werd Van W. voorgeleid aan de officier van justitie,: en duinen zullen ontwikkelen, die een mr .1. Blok. te Middelburg. Deze stem de er mee in, dat de Belg zou worden uitgeleverd, zoals maandag reeds werd gemeld, werd Van W. verdacht een commune in Antwerpen van vei dovende middelen te hebben voorzien. (Slot van pagina 1) ste plannen voor de bouw van de dam door het Haringvliet op tafel. ,Nu ligt ze er en waarborgt ze voor duizenden mensen mede een veilig wonen en werken. Een veiligheid, die naar menselijke berekening definitief zal zijn wanneer ook de dijken en duinkusten van Voorne en Goeree vol ledig zullen zijn aangepast', aldus de bewindsman, die kort voor zijn offi ciële handeling tegenover een groot gezelschap genodigden een luchtfoto van de Deltadam in ontvangst had genomen van het hoofd van de Delta dienst, ir H. A. Ferguson. Deze bracht nog eens in herinnering wat er aan deze middag was vooraf gegaan en trok wat vergelijkingen bij de realisering van de Deltawerken. De opeenvolging van de Deltaprojecten (van eenvoudig naar moeilijk) verge leek hij met; de hindernissen van een concours hippique, de bundeling van wetenschap en energie bij de uitvoe ring van een dam als deze door het Haringvliet met het inspelen van een orkest. Alleen is bij het publiek de span ning er wat afgeraakt. Men twijfelt er niet meer aan of we al dan niet in staat zijn de grote zeegaten af te sluiten. Soms is men juist bang dat we een zeegat als de Oosterschelde wél afsluiten'. Ook zonder de prikkel van de twijfel verzekerde ir Ferguson dat ,wij ons best zullen doen om het parcours veilig uit te rijden'. Overigens heeft het de Deltadienstwerk Haringvliet- dam nooit aan belangstelling ontbro ken. Ir Ferguson schatte dat er in de voorbije tien jaar wel zo'n miljoen bezoekers in het voorlichtingscentrum in Hellevoetsluis zijn binnengestapt en een rondvaart naar het spuisluizen- complex hebben gemaakt. Belangstel ling was er maandagmiddag van de kant van kamerleden, provinciale en gemeentelijke bestuurders uit de om- Geen voorrang: auto geheel vernield BERGEN OP ZOOM Zaterdagmid dag zijn bij een aanrijding op het kruispunt Rooseveltlaan - Sterrelaan te Bergen op Zoom een auto geheel vernield en een andere zwaar bescha digd. De aanrijding ontstond doordat de auto, bestuurd door A. J. uit Ber gen op Zoom, geen voorrang verleen de aan de auto, bestuurd door P. P. uit Sint-Maartensdijk. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. geving. veel vertegenwoordigers van de waterstaat-stop en verschillende waterstaatsdiensten, aannemers, kort om van al die categorieën die ergens wel betrokken zijn geweest bij de bouw van dit sluiswerk in het hart van een Deltadam, die volgend jaar met een uitvoerig feest aan het keer zal worden vrijgegeven, als de weg er overheen is gereedgekomen. Minister Bakker zag in de afsluiting van het Haringvliet, zo zei hij nog, tal van mogelijkheden op het gebied van waterbeheersing, waterzuivering, het natuurlijk milieu en recreatie. ,Er zijn de laatste jaren veel studies verricht om te komen tot een totaalsysteem van waterbeheersing". Maar naast stu-1 dies is ook praktijkervaring vereist, Die missen we nog en zullen we oa hier kunnen opdoen'. Kent waterstaat vrij nauwkeurig de gevolgen van de dam voor het gebied! er achter, hoe het straks zal gaan aan de zeezijde van de dam, in de monding van het Haringvliet, Is min der duidelijk. Uit de studies blijkt dat moet worden gerekend op een vrij sterke aanzanding. De vraag blijft overigens of deze aanzanding op den duur de spuigeul vanaf de uitwate ringssluizen onbruikbaar zal maken. Zo ja, dan zal er hier veel moeten worden gebaggerd. NIEUWERKERK Maandagmorgen vroeg is de motorrijder M. H. uit Haamstede op rijksweg 18 bij Nieu- werkerk gewond geraakt, toen zijn mo tor in botsing kwam met een vrachtau to, bestuurd door L. H. v. d. B. uit Nieuwerkerk. Het ongeval gebeurde op de kruising met de Stolpweg. De vrachtwagenbe- stuurder wilde vanuit deze weg linksaf rijksweg 18 oprijden, juist op het mo ment dat uit de richting Zierikzee M. H. kwam aangereden. Bij de botsing die volgde, werden beide voertuigen aanzienlijk beschadigd. H. werd per ambulance ter verpleging overgebracht naar het Rode Kruisziekenhius in Zie rikzee. (ADVERTENTIE) (KWART VOOR ACHT) Vleeshal stadhuis Middelburg BIJEENKOMST IN KADER WERELDSTEDEBOUWDAG Waarom restauratie? Functie binnenstad. Verkeerszaken. Iedereen welkom Gratis toegang. Horen, zien en praten. nieuw en boeiend landschap gaan vor men met hun eigen natuurlijke rijk dom'. Minister Bakker vond dan ook dat men in feite dus meer terug krijgt dan wat er wordt weggenomen. Auto in sloot, inzittenden bleven ongedeerd SEROOSKERKE Maandagavond omstreeks half zes is een personenau to, bestuurd door L. D. uit Vlissingen, op de weg tussen Serooskerke en Vrouwenpolder in een vrij scherpe bocht geslipt, van de weg geraak.t en in een linksgelegen sloot gekomen. D. en zijn medepassagier kwamen met, de schrik vrij. De capriolen van de auto, die in de richting van Vrouwen polder reed, zijn waarschijnlijk te wij ten aan een door de regen glibberig geworden wegdek, De wagen begon te slingeren, reed over het links gelegen fietspad en kwam aanzienlijk bescha digd in de sloot tot stilstand. Het voertuig moest worden weggesleept. Geen rechtstreeks gevaar aanwezig VLISSINGEN De maatregelen en vaste regels ter voorkoming van brand zijn hier zodanig dat in Zeeland jeugdgebouwen en dancings waar over het algemeen veel licht brand baar materiaal in de decoratie is ver werkt, bepaald niet in de categorie .brandgevaarlijk' zijn onder te brengen. Deze conclusie mag getrokken worden uit de meningen van de brandweer commandanten van de vier grootste Zeeuwse gemeenten, Vlissingen, Mid delburg, Goes en Terneuzen. De zaak van het brandgevaar is opnieuw in het nieuws gekomen door de ver schrikkelijke catastrofe in een Franse dancing. Alleen de brandweercomman dant van Terneuzen. de heer A. L. de Vin, niet zo te spreken over de brandpreventie in zijn 'gemeente. Hij gaf toe dat bij hem, na de berichten uit Frankrijk, toch wel even de angst leefde dat zoiets zich in Terneuzen ook wel eens zou kunnen voordoen, Natuurlijk heeft Terneuzen de nodige voorschriften, maar die zijn van toe passing op nieuwbouw en verbouw, Op bestaande gebouwen en gelegenhe den heeft men weinig vat. Daarnaast merkt de heer De Vin nog op dat het nauwelijks doenlijk is om te controle ren of alle voorschriften ook worden nageleefd. .De instructies voor de vrij willige brandweer zijn bovendien tien tallen jaren oud en daarin wordt niet! iijkheid, noemt hij van bijzonder groot belang. ,Daar ben ik altijd erg fel op geweest'. Voorts is het ook een kwestie van regelmatig controleren, ,Door deze brand in Frankrijk zijn we wel weer even wakker geschud', zegt de heer Taekema, ,We kunnen er een lering uit trekken'. De Vlissingse brandweercommandant,, de heer C. Janse, spreekt ook van .wakkergeschud' en wijst voorts op dej preventieve maatregelen als blusappa-( raten, noodtrappen en nooddeuren. Deze deuren mogen noooit afgesloten zijn, maar moeten voorzien zijn van een panieksluiting. Dat wil zeggen dat| gesproken van brandpreventie. Het! wanneer van binnenuit tegen deze dat laatste, een tweede vluchtmoge-i min of meer hun doel kunnen verlie- VAN WIJK DEKENS, (ADVERTENTIE) in moderne kleuren en dessins (100% scheerwol)in diverse prijsklassen. Vraag advies bij: WALSIRAAT 36 - TELEFOON (01184) 2491 - VLISSINGEN zou voor de mensen een volledige! dagtaak worden om alles regelmatig te controleren', aldus de Terneuzense! commandant. Hij zou best zo hier en deuren wordt geduwd, ze vanzelf open gaan. Ook een noodverlichting vindt de heer Janse van belang, opdat men niet plotseling in het donker komt te daar wat willen veranderen. .Maar wel staan. De hoeveelheid brandbaar ma-: hebben geen bevoegdheid. Als de men-j sen iets niet van ons willen aanne men. kunnen we niet zeggen dat het teriaal in openbare gelegenheden is, volgens de« Vlissingse commandant, altijd moeilijk te controleren. Hij moet'. De heer De Vin wijst onder wijst daarbij op de nylon kleding die| vele meisjes in de Franse dancing droegen. Op peil blijkt uit de opmerking heer De Jong, dat de brandweer in de Middelburgse schouwburg regelmatig èen sigarettenautomaat moet wegha len die precies voor een nooddeur staat. Tegen brandbare materialen is overigens niet altijd even doeltreffend op te treden. Neem bijvoorbeeld ver sieringen bij feesten. Ook weet de heer De Jong een café in Middelburg, dat gedeeltelijk met jute is bekleed. Toch is hij niet bang dat een brand met dergelijke catastrofale gevolgen als in Frankrijk zich in Middelburg zal voordoen. De Middelburgse brand weer stelt bij verschillende gelegenhe den ook vaak een brandwacht in. Meer geschrokken is de Middelburgse commandant van de branden in tehui zen. Voor de kerstdagen wil hij de bejaardentehuizen dan ook op het hart drukken om kerststukjes op de kamers te weren. Ook de oude Mid delburgse pensions bezorgen de heer De Jong enige angst. Hij ziet evenwel een lichtpuntje: .De mensen beginnen steeds meer gevoel voor brandpreven tie te krijgen'. De commandanten in de andere ge meenten zijn van mening dat dc brandpreventie in dancings, jeugdge bouwen en dergelijke redelijk op peil' zijn. De heer D. Taekema, brandweer commandant te Goes, spreekt onder meer van brandtrappen, kleine blus middelen en nooduitgangen. Vooral Verboden In Middelburg zijn brandbare materi alen verboden, aldus de commandant, de heer J. M. de Jong. Hij noemt onder andere plastic. Voorts spreekt ook de heer De Jong over nooddeuren met panieksluiting (er mag absoluutj geen slot op zitten). Hoe dergelijke deuren door onachtzaamheid toch BELANGSTELLING VOOR ,ANTI- VERLET-ACTIVITEITEN' NEEMT TOE REGELING STICHTING VERLETBESTRIJDING VLISSINGEN Ook in Zee land neemt de belangstelling van de kant van aannemers om in de winter doorwerkprojecten ter hand te nemen toe. Voor de komende winter hebben al 15 in Zeeland werkende aannemings bedrijven met in totaal 24 pro jecten zich bij de stichting ver- letbestrijding opgegeven, om deel te nemen aan de regeling, die de stichting hanteert voor doorwerkproecten. Die regeling houdt in, dat de stichting een bijdrage geeft in de extra kos ten, waarvoor een aannemer staat als hij een doorwerkpro ject begint. Het geld daarvoor wordt beschikbaar gesteld door de Stichting Risicofonds Bouw nijverheid. Volgens de heer E. E(4elman. hoordi van het werkbureau van de stichting verletbestrijding neemt algemeen dc: belangstelling om in de winter door te werken, toe. Vorig jaar waren er in Zeeland 25 projecten. Nu zijn het er: zoals gelegd 24, maar de winter moetl nog komen en daarmee is de moge-! Iijkheid voor aanvragen nog steeds; open. De stichting heeft een regeling in elkaar gezet, waarbij de aannemers! volgens een verdeelsleutel bijdragen krijgen als ze een doorwerkproject ter hand nemen. In het hele land| waren er in januari van dit jaar; ongeveer 900 doorwerkprojecten. Ui teraard liggen de meeste in de rand stad. Het gaat zowel om woningbouw als om andere soorten werk. De stichting verletbestrijding is acht, jaar geleden begonnen te werken in opdracht van het risicofonds. Men kwam op de gedachte dat het moge lijk is bij vorstverlet uitkeringen te geven voor derving van lonen, maar dat men er ook vanuit kan gaan, dat er doorgewerkt wordt, waarvoor dan uitkeringen gegeven kunnen worden. De heer Edelman: Je benadert de kwestie positief als je gaat bekijken hoe je kunt doorwerken en of het niet beter is daar geld in te stoppen'. En dat gebeurt via een bepaalde ver deelsleutel. De heer Edelman maakt duidelijk, dat werk stopzetten in de bouw geld kost. omdat de vaste kos ten van een bedrijf doorgaan. Door werken kost ook geld, want daarvoor moet men extra voorzieningen op het gebied van verwarming en dergelijke treffen. Doorwerken is duurder dan stoppen.. De stichting verletbestrijding betaalt het verschil en volgens de heer Edelman zelfs iets meer om te stimu- Vrij gustig Eén van de Zeeuwse aannemingsbe drijven, die meedoen om te voorko men, dat er 's winters hiaten in het werk optreden is van dc heer M. Fraanje uit Lewcdorp. Het Lewedorp- se bedrijf heeft al enkele jaren door werkprojecten en dc heer Fraanje vindt dc regeling van dc stichting verletbestrijding .vrij gunstig'. Het vergt wel veel organisatie vooraf en een voorwaarde is, dat er overeen stemming is met het personeel, maar dat geldt altijd in het werk', aldus de heer Fraanje. Hij wijst erop, dat con tinuïteit in de bouw belangrijk is. .Het is niet goed dat een bedrijf! stilligt. Dc vaste kosten gaan ook', door als er niet gewerkt wordt', zol stelt de Lew,edorpse aannemer. Hij meent, dat ook voor de werknemers: doorwerken voordeliger is, omdat bij i vorstverlet minder wordt verdiend) dan normaal: men krijgt negentig, procent van het contractloon en alsi er niet gewerkt wordt, worden ook! geen toeslagen uitgekeerd. De heer] Fraanje stelt overigens nadrukkelijk, dat ervoor moet worden gezorgd, dat de mensen op een redelijke manier' kunnen werken. Je moet géén dingen vergen, die eigenlijk niet doenlijk zijn.' Het aannemingsbedrijf Fraanje maakt in de doorwerkperiode gebruik van voorzieningen als heteluchtkanon nen. er wordt voor gezorgd, dat het materiaal afgedekt en drooggehouden wordt én voor wanne kleding voor het. personeel. Opdrachtgevers De Middelburgse Aannemerscombina tie (MACO NV) heeft voor de komen de winter twee doorwerkprojecten: in Veere de bouw van een bejaarden huis en in Middelburg de bouw van tachtig bejaardenwoningen. De heer M. Aarts, bedrijfsleider van de MACO NV meent, dat incidenteel doorwerken gunstig kan zijn. Hij wijst erop, dat opdrachtgevers het soms op prijs stel-; len. Maar juist in Zeeland ziet hij ook) problemen. ,Als er aanzienlijke voor zieningen getroffen moeten worden, die belangrijke investeringen vergen,! met de kans. dat je dat maar voor een paar dagen doet. dan is een door werkproject niet aantrekkelijk. In Zeeland ligt de situatie wat dat be treft alweer heel anders dan bijvoor beeld in Groningen. Je hebt hier niet zoveel dagen vorst', aldus de heer! Aart6. De heer Aarts vindt dan ook: .Het is niet altijd de moeite waard, maar op beperkte schaal wel. Vaak zijn dan beide partijen ermee gediend, dat er doorgewerkt kan worden.' Binnenwerk (ADVERTENTIE) WEES MAAR BUI MET JAC. HERMANS PRIJSSLAG IN DE BUURT Want wij hebben zoveel klanten, die het de moeite waard vinden om er minstens 30 kilometer voor te rijden; meestal nemen zij dan de buren mee. 't Komt er dik uit! Het aannemingsbedrijf gebroeders Lig- tendag uit Sint-Philipsland had vorig jaar het verzorgingstehuis in Sint-An- nalana als doorwerkproject. Een soortgelijk project heeft men voor de komende winter in Ouddorp. De heer Ligtendag: .We hadden in Sint-Anna- ïand de zaak onder de kap en als je dan kunt gaan verwarmen en daar voor een uitkering van de stichting verletbestrijding krijgt, dan zit je wel goed. Maar met buitenwerk zou ik er echt niet aan beginnen. Als je al je materiaal vorstvrij moet gaan houden met heteluchtkanonnen en allerlei af dekkingsmateriaal. dan gaat dat erg veel geld kosten. Ik zou het dan ook niet doen.' Over de hele lijn is merkbaar, dat meer interesse komt voor doorwerk- projecten. Maar omvangrijke voorzie ningen als overkapping van onafge- bouwdc gebouwen worden toch niet zo vaak getroflen. De stichting verlet bestrijding lieert liet meest succes als het om vergevorderde projecten gaat. die in de winter worden afgemaakt. De heer Edelman: ,Na acht jaar wer ken met de stichting merk je wel dat dc activiteiten aanslaan.' TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met van tijd tot tijd regen. Later op dc dag van het wes ten uit een enkele opklaring. Matige tot krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. Tijdelijk regen, ook opklaringen en daling van temperatuur tot ongeveer normale waarden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 0 tot 4: min. temp.: omstreeks normaal; max. temp: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Normalen voor 2 - 6 nov, min. temp. max. temp. Den Helder fi 11 Eelde 4 10 De Bilt 4 li Vlissingen 7 11 Viz Zd Limb 5 10 Gem over Nederl. 5 li

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2