Maak Haringvlietbrug volgend jaar tolvrij Musea, oudheidkamers samen in één federatie Gem. Arnemuiden nog gegadigde voor molen Nooitgedacht' Goese politie pakte jeugdigeplakkers' Voorwaarden tegen geluidshinder bij tweede oven Hoechst BURGEMEESTER ZIERIKZEE IN NOTA DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ BOTSING IN BRUINISSE STETSON' hoeden, POMPOM' petten, BONTMUTSEN ALMANAK BELGIË VRAAGT OM UITLEVERING VAN 21-JARIGE DRUGHANDELAAR Jongeman raakte bij Reimerswaal gewond WATERLEIDING SPRONG ONDER DIJKWEG BIJ LUNTERSHOEK EXAMENS DEMPING VOORAL BIJ 250 HERZ 1800 gestolen uit café in Sluis MEISJE (6) DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Auto belandt na botsing in sloot INDRUKWEKKENDE FILMS OP REGIONAAL FESTIJN GOES 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 NOVEMBER 1970 Winst was groter dan werd verwacht ZIERIKZEE De Haring- j vlietbrug moet per 1 juli 19711 tolvrij worden en overgaan in eigendom van het rijk. Deze wens legt burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee, com missaris van de NV Haringvliet brug, neer in een nota aan de raad van Zierikzee, de betrok ken ministers, de commissaris sen en de directeur van de Ha ringvlietbrug, gedeputeerde sta ten van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant alsmede aan de gemeenten op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflak- kee. -Het is de hoogste tijd', aldus de Zierikzeese burgemeester in zijn nota. .dat alle pogingen in bet werk worden gesteld om Ce tol op 1 juli 1971 op te heffen'. Volgens de overeenkomst tus sen het rijk en de NV Haringvlietbrug zal de brug uiterlijk 1 juli 1975 door het rijk worden overgenomen voor de boekwaarde, die dan 41.2 miljoen gul den bedraagt, plus een boete voor extra aflossing van de geldlening. In zijn nota wijst de heer Kastelein erop. dat het aantal tol-betalende au to's enorm stijgt. Gedurende het. laat ste boekjaar reden er 21.4 procent meer dan in het voorgaande jaar. Deze stijging heeft zich tot en met september van dit jaar voortgezet. De BRUTNÏSSE De 34-jarige C. A. Klab- bers uit Utrecht is zaterdag bij een botsing op rijksweg 18 nabij Brui- nisse om het leven gekomen. De auto mobilist reed van Flakkee in de rich ting van Zierikzee. Hij verliet met zijn auto een file op het moment dat er een tegenligger naderde. Bij het rem men is de inhalende automobilist daarop in een slip terecht gekomen. Zijn auto kwam dwars op het wegge deelte voor het tegemoetkomende ver keer te staan. De tegenligger greep de wagen van de Utrechter in de flank. De heer Klabbers overleed ter plaat se. Een mede-inzittende uit de auto van het slachtoffer liep lichte verwon dingen op. De tegemoetkomende auto, die de wagen van de Utrechter dwars op de weg aanreed, werd bestuurd door mevrouw P. J. P.-J. uit Geersdijk. Zij en haar echtgenoot liepen eveneens lichte verwondingen op. (ADVERTENTIE) voor here ST-JACOBSTRAAT - VTTRSINGEN «eeuwse Vlagvertoon Het openen van kleuterscholen le vert bijna steevast aandoenlijke tafereeltjes op van kindertjes die getooid met feestmutsen en met bijpassend gezang uiting geven aan hun vreugde over de ingebruikna me van een dergelijk gebomc. Voor zaterdagmorgen stond er in Vlissingen ook weer zo'n feeste lijke gebeurtenis op het program ma. En hoewel het pijpeslelen re gende was er in het enthousiasme van de kinderen geen deuk te krij gen. Zij stelden zich onbekom merd rond de vlaggemast op om het hijsen van de driekleur op te luisteren met blijmoedig gezang in de trant van .en daar gaat de vlag omhoog, en daar gaat de vlag om hoog'. Het lied kwam bijzonder goed uit de verf, maar de vlag wilde niet. Na het couplet nog enkele malen te hebben herhaald kleuterleid sters weten dit soort onvolkomen heden altijd goed op te vangen stonden er nog steeds enige heren aan het koord te rukken. Om kort te gaan: het vólgende couplet dat verhaalde over ,de vlag die nu toch zo mooi wapper de'. v;erd ijlings achterwege gela ten. Btj het ter perse gaan van dit nummer was nog niet bekend of het vlagvertoon bij de nieuwe kleuterschool inmiddels al had plaats gehad. Mocht u dus zater dag bij nacht en ontij nog mensen hebben gezien, die zich bedrijvig ophielden bij een vlaggemast in Vlissingen dan weet u nu tenmin ste waar dat goed voor was. Maar het lied was 'af. Dat wel. nota gaat er daarom veiligheidshalve vanuit, dat in het boekjaar 1970/1971! het aantal auto's, dat van de brugj gebruik maakt, met 15 procent voor-I uit gaat. Dat betekent een winst van! 1.1 miljoen meer dan geraamd. Concreet voorstel .Deze cijfers overziende', aldus de! heer Kastelein rijst de vraag, of het niet de hoogste tijd wordt, dat de NV j Haringvlietbrug een concreet voorstel] op tafel legt voor overname van een tolvrije brug door het rijk op 1 juli. aanstaande'. De nota doet dan een uitgewerkt voorstel om de zaak financieel te regelen. Het komt er op neer, dat de' NV Haringvlietbrug na overname kanj liquideren met een bedrag van 2.2; miljoen voor diverse daaruit voort vloeiende uitgaven. Met name pleit de| heer Kastelein voor een redelijke! wachtgeldregeling voor het tot 1 juli i 1975 in dienst genomen personeel. In een brief aan de president-commi s- saris van de Haringvlietbrag vraagt I de Zierikzeesche burgemeester om voor 15 november aan iedereen, die! zijn nota heeft ontvangen, de officiële] kostenramingen en cijfers te sturen] om zijn berekeningen te staven. Hij vraagt de president-commissaris ook] de minister van verkeer en waterstaat; te verzoeken binnen een maand zijn) mening kenbaar te maken over het voorstel in de nota. Politiebewaking voor jongeman in Goese ziekenhuis St-Joanna de vier jongemannen de bewoners van het huis waren en dat het meisje het. regelmatig bezocht, terwijl de ouders dachten dat het op familiebezoek was. Het. meisje is inmiddels via een be schikking van de kinderrechter in een opvoedingsgesticht geplaatst. BRUSSEL GOES De Belgische ju stitie heeft aan Nederland de uitleve ring gevraagd van een jonge Belg. Van W. geheten, die in een ziekenhuis in Goes verblijft. De man wordt ervan beschuldigd samen met een andere man. die bekend staat onder de naam .Sacha' en vermoedelijk naar Spanje gevlucht is. een commune van Belgi sche jongelui in een voor afbraak bestemd pand in Antwerpen van ver dovende middelen te hebben vooralen. Van is al eens eerder in Antwer pen gearresteerd wegens handel in verdovende middelen. Naar korpschef De Rave van de poli tie te Goes meedeelde betreft het hier de 21-jarige fotograaf E. M. R. van W. die donderdag nabij Reimerswaal bij een ongeval gewond raakte en in het ziekenhuis St-Joanna moest worden opgenomen. De onderzoeksrechter te Antwerpen heeft inmiddels een bevel tot aanhouding laten uitgaan. En te vens heeft hij een verzoek tot uitleve ring bij de officier van justitie te Middelburg ingediend. De gewonde Belg wordt thans door de politie in permanente bewaking gehouden tot dat Van W uit het ziekenhuis kan worden ontslagen. De zaak is aan het licht gekomen toen de Antwerpse gerechtelijke poli tie een inval deed in het pand, nadat omwonenden een klacht hadden inge diend. In het huis v/erden ongeveer een kilo hasjiesj en een hoeveelheid lsd gevonden. De politie trof er vier jongens en een veertienjarig meisje aan, dat naakt op bed lag. De vier jongelui zijn voorlopig op vrije voe ten gesteld, nadat gebleken was dat ze niet handelden in verdovende midde len. Het pand in de Antwerpse Lange Lo- zannastraat bleek ook het tehuis te zijn voor een tiental Siamese katten, die inmiddels naar de dierenbescher ming zijn gebracht. Het huis zou ook regelmatig bezocht geweest zijn oor naar het zuiden afgezakte Damslapers. Het onderzoek heeft uitgewezen dat LUNTERSHOEK Een breuk ïn de hoofdwaterleiding was er zondaga vond de oorzaak van dat mensen uit Luntershoek en omgeving verstoken raakten van drinkwater. Na de mel ding, omstreeks half zeven, hebben namelijk employe's van de waterlei dingmaatschappij Zeeland, nadat de buurt was gewaarschuwd, de hoofdlei ding afgesloten. De breuk, ontstaan onder een dijkweg op ongeveer driehonderd meter van Luntershoek, is vermoedelijk te wij ten aan de aanhoudende regenval van de laatste tijd waardoor de grond onder de waterbuis is gaan werken en verschuiven. Onder de toenemende druk van de bovenliggende aarde is de buis tenslotte bezweken. Op de plaats waar de leiding is gebarsten, zijn tevens twee pijpleidingen van Shell en Dow Chemical onder de dijk doorgetrokken. Het opborrelende drink water heeft in de dijkglooiing een diepe gleuf geslepen. Met drie lan taarns heeft men zondagavond de on- heilsplek gemarkeerd. Opdat de situ atie in de gaten kon worden gehouden gedurende de volgende nacht heeft de waterleidingmaatschappij het Axeler en het Hulster Ambacht van de breuk op de hoogte gesteld. Vandaag (maan dag) zal men een begin maken met het herstel van de waterleiding. Aan de r-k universiteit te Nijmegen slaagde de heer J. de Moor uit Sint- Jansteen met lof voor het doctoraal] examen psychologie. Waarschuwingschot bij achtervolging ACTIE KWJ IN ZEELAND GOES De Goese gemeentepolitie heeft in dc nacht van vrijdag op zaterdag twee jeugdige Goese .plak kers' aangehouden. De jongelui wilden door middel van het opplakken van affiches bekendheid geven aan de dag van de werkende jeugd, die het afge-i lopen weekeinde door de Katholieke] Werkende Jongeren werd gehou-! den. Om ongeveer half drie 's morgens] hield een agent de Goesenaar E. P.! (20) aan op de Markt, bij het PZC- kantoor. P had de aandacht van de politiegetrokken, omdat hij met een grote lijmkwaat liep. De agent kwam uit de politieauto en tijdens een rus tig gesprek met de politieman beken de P. wat zijn bedoeling was geweest. Over de daarop volgende gang van zaken bestaan twee lezingen. Volgens P. werd het gesprek minder rustig, toen uit de auto een tweede, jongere agent kwam ,Hij blafte mij af', aldus P. ,Toen ben ik geschrokken en weg gelopen'. Tussen de Markt en de Oost wal zou de agent toen een waarse"nu-i wingsschot hebben gelost. P. liet zich] op de Oostwal grijpen. Daarbij zou de| politie volgens P van de gummiknup! pel gebruik hebben gemaakt. De le zing van de politie is dat P. zich zou hebben verzet. Volgens deze lezing waren de politiemensen bezig de naam van P te noteren toen hij weg liep. Volgens P was dat al gebeurd en werd er desondanks toch geschoten. Kort na de aanhouding werd een vriend van P., de 19-jarige D. V., door de politie gegrepen. V. zou op weg zijn geweest naar het politiebureau om naar zijn vriend te informeren. Voor hij daar aankwam werd hij in een passerend politieautootje meege nomen. Op het bureau bekende hij ook te hebben geplakt. Toen hij niet wilde zeggen wie de derde jongen was die had meegedaan, zou hij naar zijn zeggen door dezelfde agent die had geschoten, met een koppelriem in het gezicht zijn geslagen. Inspecteur J. L. de Rave verklaarde ons van dit inci dent niet op de hoogte te zijn. Beide jongelui zijn de verdere nacht op het politiebureau vastgehouden en na kort verhoor 's morgens vrijgela ten. De KWJ heeft ons de volgende verklaring over de plakactie doen toe komen: ,Wij verwachten dat nu be doelde verantwoordelijke personen zullen reageren, echter niet zoals de politie te Goes die blijkbaar geen ander middel had om twee van onze mensen tot de orde te roepen dan door een waarschuwingsschot te los sen. Deze paniekreactie getuigt niet van een verantwoord politie-optre- den. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een aantal kerken medewerking gegeven om kerkbezoekers nader te informe ren over de problemen waarmee de werkende jongeren te kampen hebben. De actie in Zeeland verliep voor rest tot grote tevredenheid, zo meldde districts KWJ-er G. Even. Er werden vele gesprekken op straat gevoerd. Voorts waren er informatiestands in gericht in Goes, Middelburg en in Vlissingen. B EN W MOGEN - NOG STEEDS - TOT 10.000 GAAN ARNEMUIDEN De gemeente Arnemuiden is nog steeds gega digde voor de fraaie geheel geres taureerde molen .Nooitgedacht'. Ofschoon de executoriale ver koop, die zaterdagmiddag zou worden gehouden niet is doorge gaan, beschikken burgemeester cn wethouders van Arnemuiden nog steeds over de machtiging, verleend door dc gemeenteraad, om een bod te doen op de molen tot een bedrag van maximaal tienduizend gulden. Ook gedepu teerde staten verklaarden zich met deze machtiging akkoord. Nu de openbare verkoping is afge last de huidige eigenaar heeft een gerezen financiële kwestie in middels geregeld wil het ge meentebestuur van Arnemuiden zich eerst nog beraden over ver der te nemen stappen. Burgemeester A. Hack van Arne muiden zei desgevraagd, dat de gemeente nog steeds graag in be zit zou komen van deze in de bewoonde kom dominerende mo len, omdat dan in ieder geval het in zijn oorspronkelijke en goede staat houden van de .Nooitge dacht' het beste zou zijn verze kerd. Daarom ook zou de ge meente zich op de verkoping van zaterdag als belangrijke gegadig de hebben aangediend. De burgemeester meent, dat de gemeente bij de veiling vooral ook een goede kans zou hebben gemaakt omdat een molen voor een particulier een weinig aan trekkelijk object meer vormt. Als graanmalers zijn molens natuur lijk .antiek' geworden terwijl het bestemmen voor een ander doel bijvoorbeeld woning of restau rant een praktische onmoge lijkheid zou zijn omdat de hoog boven zijn omgeving uittorende .Nooitgedacht' op de monumen tenlijst is geplaatst. Dat betekent op de eerste plaats, dat er aan de molen niets mag worden veran derd. De burgemeester is er natuurlijk zeer goed van op de hoogte, dat de molen op het ogenblik in een uitstekende staat verkeert. Nog maar enkele jaren geleden vond er een grondige restauratie plaats. De niet geringe investe ring van twintigduizend gulden, die daarvoor nodig was, werd in hoofdzaak bijeengebracht door de rijksdienst voor de monumen ten. de provincie en de gemeente Arnemuiden. Dat de gemeente met een maximaal bod van tien duizend gulden toch een goede kanshebber zou zijn. baseert bur gemeester Hack opnieuw op de zijns inziens geringe verkoopwaar de. Die mening deelt de huidige eige naar, de heer C. Meulenberg in Meppel, die de molen een aantal jaren geleden van zijn vader mo lenaar D. Meulenberg overnam, beslist niet. Hij is er integendeel van overtuigd, dat de .Nooitge dacht," een veel hoger bedrag waard is. Belangstelling bij particulieren voor het in bezit krijgen van een molen neemt toe. Er verdwijnen nog steeds molens terwijl er ook steeds meer eigendom van de overheid of van stichtingen enz worden. .Binnen enkele jaren zal het zeker een bijzonderheid zijn als je als particulier kan zeggen, dat je de bezitter van een molen bent'. Zo is de mening van de heer Meulenberg. die vanuit deze op vatting de bepalingen van monu mentenzorg volstrekt niet als hin derlijk wil zien: .Als zoon van een molenaar en als molenlief hebber zou ik er zelf niets aan willen veranderen Het, is juist een fijne sport om zo'n molen, bijvoorbeeld in een weekend weer eens volop t:e laten draaien'. De heer Meulenberg, die direc teur is van een veevoederfabriek, wil de .Nooitgedacht' toch van de hand doen. Belangrijkste reden daarvoor is, zo zegt hij, de grote afstand tussen Meppel en Arne muiden die het voor hem wat al te bezwaarlijk zou maken om zich aan deze .sport' te wijden. In dit stadium is er tussen b en w van Arnemuiden en de eige naar nog geen direct contact ge weest over een mogelijke trans actie. .Molenaar' Meulenberg denkt zelf aan het plaatsen van een advertentie om aldus een voor hem aantrekkelijke gegadig de te vinden. Zou het de gemeente Arnemuiden toch lukken om eigenaar te wor den. dan zou dat voor de tweede keer zijn. Het standaardwerk ,De molens van Zeeland' door M. van Hoogstraten, weet namelijk te melden, dat deze .grondzeiler' al vóór 1777 gemeentelijk eigendom moet zijn geweest aangezien bij raadsbesluit van 28 november van dat jaar, de molen voor 1400 ponden van de hand werd ge daan. Het molenboek vermeldt ook het bouwjaar: 1736. De type- beschrijving luidt: korenmolen met een achtkantige bovenkruier, zonder stelling, grondzeiler, taps toelopend vanaf een brede voet. De molen, die tot 1928 de naam .Dc Nijverheid' droeg en daarna, door de lieer Meulenberg sr .Nooitgedacht' werd gedoopt, is al enkele jaren niet meer In be drijf. (Slot van pagina 1) wisselwerking van groot belang'. De heer Abelmann voegt als verdere persoonlijke suggestie aan het lijstje toe: .Het inrichten van een centraal museumdepot met één centrale admi nistratie. waar ieder zijn voor het moment overtollige spullen kwijt kan. Ieder die met. musea en oudheid kamers te maken heeft, weet dat een goede opslagruimte voor die dingen vaak het grootste probleem is. Als we nu in deze betrekkelijke kleine provin cie tot een centrale voorziening zou den kunnen komen waren we uit de brand. Ieder blijft eigenaar van zijn eigen goed. Het idee is niet nieuw. Ik heb in mijn vorige werkkring mee kunnen werken aan een dergelijke dienst. Die van Zutphen gaat dezer dagen beginnen. Het is in zo'n geval ook mogelijk een technische man te trekken die dat specialistische deel van de conservering voor zijn reke ning neemt'. De heer Abelmann acht het tevens van groot belang dat men in Zeeland ook via deze federatie komt tot een betere roulatie van Interessante ten toonstellingen. .Dat kunnen ook tentoonstellingen zijn die boven het museale vlak liggen. We hebben hier een aantal beslist goede expositiemogelijkheden waar te wei nig gebruik van gemaakt wordt Als er ergens al een leuke tentoonstel ling is. blijft die dikwijls tot het gebied onmiddellijk rond de plaats van tentoonstelling beperkt. Het is best mogelijk tot een uitwisselingsdienst te komen. De kosten worden er veel lager door en je bereikt met je werk veel meer mensen. Een en dezelfde toneelvoorstelling komt toch ook in Goes, Middelburg. Zierikzee en Ter- neuzen? Daar komt voor ons boven dien nog bij dat tentoonstellingen ook 'het museiunbezoek sterk beïnvloeden. in gunstige zin dan. Dat is één van de kansen die we echt mogen laten lig gen'. Het bestuur van vereniging Federatie van Zeeuwse musea en oudheidka mers is zich er van bewust dat nog lang niet alle vakbroeders zijn aange sloten. De heer Abelmann: .De korte tijd waarin de zaak aan het draaien i* gebracht maakt «lat ook niet goed mogelijk. We hebben een bescheiden begin gemaakt en hopen nu op toetre ding van de musea en oudheidkamers van bijvoorbeeld Oostburg. Gadzand, Bruinisse en Terncuzcn. Daar zouden we blij mee zijn en onze gezamenlijke zaak zou er ten zeerste mee gediend zijn. Dat geldt natuurlijk ook voor liet landbouwmuseum dat in Jlc mooie Staak' komt. Het zijn evenzo- vele zaken voor het program van actie waarvan ik persoonlijk goede verwachtingen heb Er is in Zeeland op ons gebied een hoop tc doen cn ook een hoop te bereiken'. Hinderwetvergunning verleend VLISSINGEN B en w van Vlissingen hebben als één van de voorwaarden bij het verlenen van de hinderwetvergunning voor het ingebruikhouden van een tweede fosforoven van Hoechst - Missingen gesteld, dat het uittredende geluid doelmatig wordt gedempt, in het bijzonder dat van een frequentie van 250 herz. In de algemene voorwaarden hebben b en w voor dat doel een bepaling op genomen, dat de leidingen op het dak van het sintelgebouw, die zorgen voor de afvoer van de uit de fosfaatmolcns afgezogen en gefiltreerde lucht, voor zien moeten zijn van een geluiddem pende constructie. Zoals bekend was naast de uitstoot van zwaveldioxyde en fluor de geluidshinder één van de bezwaren in een aantal van de in totaal 811 bezwaarschriften tegen het verlenen van de hinderwetvergunning voor de tweede fosforoven van Hoechst. Het college meent, dat door het stellen van deze voorwaarde redelijkerwijze aan de bezwaren op dat punt tegemoet kan worden gekomen. Daarbij wijst men er nog op, dat sinds het indienen van de bezwaren betreffende geluids hinder door het bedrijf met inschake ling van het TNO .dusdanige maatre gelen zijn genomen, zodat thans vol gens de aan te houden criteria niet meer van geluidshinder kan worden ge sproken.' Inspecties Van een deel van de bezwaarschriften wordt gezegd, dat ze geen betrekking hebben op gevaar, schade of hinder volgens de hinderwet, van de andere bezwaarschriften wordt opgemerkt, dat door het stellen van voorwaarde redelijkerwijze aan deze bezwaren te gemoet kan worden gekomen. Als al- SLUIS Zondagmiddag werd in café .Lammensvliet' te Sluis een bedrag van 1800,- ontvreemd door een Alge rijn die in Argenleuil (Frankrijk) als gastarbeider werkzaam was en die een uur daarna aan de grenspost te St Anna ter Muiden door dienstdoen de ambtenaren kon worden achter haald. Zeven personen gebruikten in deze bar, een comsumptie, waarbij het op viel dat een van hen zich wat langer ophield op' de wc. De eigenaar, de heer W. Groosman, moest even daar na geld wisselen in een privé-vertrek en miste zijn geldkist met f 2.000,-. Hij waarschuwde onmiddellijk de ambtenaren aan de grens en de poli tie en bij het vertrek over de grens j kon het gezelschap worden aangehou-j den. Tijdens het verhoor op het poli tiebureau te Sluis werd in een van del twee auto's van het gezelschap in een, plastic bus 1830 gevonden en een j van hen werd gearresteerd en zal de' komende week voor de officier van! justitie worden geleid. gemene voorwaarde stellen b cn w nog, dat minstens tienmaal per jaar een algehele veiligheidsinspectie moet wor den gehouden, waarbij tevens de be- veiligings- en alarmeringsapparatuur op goede werking moet worden gecon troleerd: dat moet. in ieder geval ge beuren binnen periodes van twee maan den. Er moet een noodplan zijn opge steld voor de diverse afdelingen van de fabriek, gericht, op het bestrijden van brand en van incidentele uitworp van giftige of andere gevaarlijke stoffen. Er moet in de fabriek constant één man zijn, die bij een onveilige situatie direct de vereiste maatregelen kan ne men. Als zich dergelijke gevaarlijke situaties voordoen, moeten die onmid dellijk worden gemeld aan brandweer en gemeentepolitie. Wat de procesinstallatie betreft wordt opgemerkt, dat de koelwatertoevoer van de oveninstallatie ook bij storin gen in de elektriciteitsvoorziening ver zekerd moet zijn. Ook moet de water toevoer op de warm en knudenndensa- tie wastoren verzekerd zijn. zodat ook bij storingen het fosfor in het ovengas zo volledig mogelijk wordt verwijderd. Gewaarborgd moet zi.in het ontsteken van de heide fakkelsehoorstcnen. ook onder extreme weersomstandigheden. Ten aanzien van de fosforopslag wordt onder meer als voorwaarde genoemd, dat de opslagtank geplaatst moet zijn binnen een vloeistofdichte betonnen put. die ook de in de put aanwezige waterlaag van minstens 20 cm kan be vatten. Over de uitworp van luchtver- ontreinigde stoffen wordt gezegd, dat deze met de technische hulpmiddelen zoveel mogeliik moet worden beperkt en in een bijlage genoemde waarden niet mag overschrijden. Een storing die tot. overschrijding leidt, moet on middellijk worden gemeld en opgehe ven. In de luchtafvoerleidingen naar de buitenlucht, moeten voorzieningen ziin getroffen, die het meten van de uit worp van luchtverontreinigende stoffen mogelijk maken. De in water gewassen dampen en gassen moeten worden af gevoerd door een nijp. die minstens vijf meter boven de hoogste daklijn van het ovenhuis steekt. DE KLINGE Zondagmiddag Is de zesjarige E. de Block uit De Klingc (B) door een auto gegrepen en ge dood. Het ongeval ontstond toen het zesjarige meisje plotseling de Station straat overstak en daarbij werd ge grepen door de auto. bestuurd door H. van K. Het slachtoffertje werd tien meter over het wegdek geslin gerd. Dokter A. K. Couck, uit De Klinge, verleende de eerste hulp en liet het meisje overbrengen naar liet ziekenhuis te St-Gillis, waar het kort daarna aan de verwondingen overleed. 's-HEERENHOEK Zaterdagmorgen vond omstreeks half elf op de Werri- laan te 's-Heerenhoek tijdens een in haalmanoeuvre een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer A. v, d. D. uit Ovezande, en een auto, bestuurd door de heer M. S. uit Oostburg. S., die v. d. D. inhaalde, kwam hiermee in botsing, raakte in een slip en belandde in de sloot. De auto van S. moest met een takelwagen uit de sloot gehaald wor den. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Oorlog, vrede en sociale problemen Nieuwe films voor jeugd en discussie GOES Zeven films over het thema j oorlog en vrede plus zes films met uiteenlopende sociale problematiek als onderwerp werden zaterdag ver- j toond op het rcgionele filmfestijn in De Veste te Goes. Het festijn ging. zo-1 als ieder jaar, uit van de provinciale contactgroep Jeugd en Oecumene. Al le films waren bedoeld voor gebruik i als discussiefilm, op scholen, in het j vormingswerk en in het jeugdwerk. De i aanwezigen in De Veste waren dan ook vrijwel allemaal mensen, die zich met dit werk bezighouden. Tn een openingswoord herinnerde wi- ka D. E. Hiensch er aan. dat Zeeland is begonnen met een regionaal film festijn om leidinggevende en advise rende personen uit het sociale, cultu rele en maatschappelijke leven kennis te laten maken met een nieuwe serie discussiefilms. Het Zeeuwse initiatief heeft in andere regionale filmdagen navolging gevonden. De meeste films, die zaterdag werden gedraaid, zijn ge kozen uit het repertoire van het Na tionale Filmfestijn, dat jaarlijks met hetzelfde doel wordt gehouden. De eerste twee films van het ochtend programma brachten de concentratie kampen, het zwarte gevolg van het na zidom. in herinnering. De benadering van de Poolse regiseur Andrezj Brzo- zowski was orgineel. In een korte do oumentatie toont hij archeologen, die velerlei gebruiksvoorwerpen opgraven Langzamerhand wordt het de toe schouwer duidelijk, dat op de plaats van opgraving indertijd een concentra tiekamp heeft gelegen. De Franse film Nacht en Nevel van Allan Resnois is veel harder en aangrijpender. Resnois toont de kijker in poëtische kleuren, hoe onschuldig de vroegere concentra tiekampen er nu uitzien. Telkens wis selt hij het heden echter af met schok kende documentaire flashbacks, waar door men keihard op de beestachtig beid van het nog steeds vrij recente Duitse regiem wordt gedrukt. De Fransman toont meer dan alleen de hel van de concentratiekampen, hij laat ook zien, hoe de Duitse industrie van de slavernij profiteerde, hoe de Duitse chemische fabrieken kapitaal vergaarden met het leveren van gif. 's Middags werd onder meer de snel bekend geworden film .In de ban vaD het gebeuren', een discussiefilm van Dirk Jan Bijker over de problematiek van het deltagebied vertoond. Met de hoofdfilm Adalen van de Zweed Bo Widerberg werd het film festijn besloten. Deze veelonderschei- den rolprent brengt de gebeurtenissen in het Zweedse plaatsje Adalen in 1931 in herinnering. Daar kwamen toen ar beiders in opstand tegen de industrie. De staking werd aanvankelijk hard neergeslagen, maar had het aan de «nacht komen van de sociaal democra ten tot gevolg. REGEN EN WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk regen en motregen. Tot krachtig, aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Zacht. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: Aanhoudend zacht voor dc tijd van het jaar met nu cn dan regen of motregen. Weersvooruitzichten in cijfers gemld- del over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 3; mm temp: van 3 tot 7 graden boven normaal: max temp: van 1 tol 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3; min temp: van 2 tot 6 graden boven normaal; max temp: van 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: procent; kans op een geheel droog 1: 30 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2