P A Volledige integratie van Rijn-Schelde en Verolme per 1 januari uitgesloten Geen steun voor motie D'66 in gemeenteraad Vlissingen Schoolhoofd Fondse nam na vijfentwintig jaar afscheid Boek 'n Zwerf Trippertje voor het volgend weekend. HOECHST WEL BEPERKT IN GELUID RAAD TERNEIJZEN KRIJGT RAPPORT OVER REGIONALE BOUWVER. PECHSCHIP UIT BRESKENS NU REDDELOOS Piep er eens uit. mrnm HOOFD CHRISTELIJKE LAGERE SCHOOL OOSTBURG WT' 'lllL i t- }t. .v. jl n fSS «T 1 GEEN GEHEIM' RAPPORT AAN DE MINISTER RAPPORT EIND NOVEMBER GEREED Merison Goes neemt groothandel in Zwolle over Belgische expositie in stadhuis Hulst 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 ONDERZOEK WEERKUNDIGE OMSTANDIGHEDEN VLISSINGEN De Vlissingse raad heeft in de vrijdagmiddag gehouden vergadering een mo tie te verwerken gekregen van het raadslid voor D '66, de heer J. M. Bannink. Deze motie, die mede ondertekend was door zijn fractiegenoot L. A. C. Soe- ters en de heer A. v. d. Maas (rpcu), spuitte voort uit het over te leggen stuk .Weerkun dig onderzoek in verband met luchtverontreiniging'. De heer Bannink noemde deze gegevens, die dateren uit de jaren 1954 tot 1963, niet bruikbaar voor een goed gefundeerd onderzoek. Hij merkte onder meer op dat dit rapport slechts gebaseerd was op slecht zicht om zodoende de niet-werkbare dagen bij de uit voering van het deltaplan te kunnen bepalen. De motie die hij hierop indiende, luid de als volgt: .Het onderzoek van de weerkundige omstandigheden in ver band met de luchtverontreining in het gebied der gemeente Vlissingen en dat der omliggende gemeenten, welke be trokken zijn bij de voortschrijdende industrialisatie, dient zo spoedig mo gelijk ter hand te worden genomen'. Op verzoek van de heer E. de Priester (pvda) weerd deeze motie vermenigvul digd opdat alle raadsleden er goede nota van konden nemen en later in de vergadering werd het debat hierover voortgezet. De heer De Priester merkte toen op wel mee te kunnen gaan met de gevoelens die de opstellers tot deze motie hadden gebracht, maar dat wil de nog niet zeggen dat hij er zijn stem aan wilde geven. Hij vroeg het college van b en w wel om er drang op uit te oefenen dat er zoveel moge lijk meetpunten komen en voorts zou hij het op prijs stellen om een juist inzicht in het net van meetpunten te kunnen krijgen. De heer A. A. Gillissen (wd) meende wel dat de metingen efficiënt moesten worden verricht, zo mogelijk door één instantie, maar in de motie zoals deze was opgesteld, zag hij geen heil. Open deur De heer A. Lorier (ccp), die de mi lieuhygiëne een zeer belangrijk onder werp vindt, doch meent dat men dit onderwerp zakelijk er. niet emotioneel moet benaderen, noemde de motie ,een open deur intrappen'. Hij had reeds eerder opgemerkt dat de meto- rologische waarnemingspunten uitge breid moesten worden. En het liefst zo snel mogelijk, daar het wel tien jaar kan duren voordat men de opti male gegevens heeft om te kunnen verwerken. heer Lorier vroeg in dit verband ook de landbouw ln het oog te houden. Aan de motie had hij evenwel geen behoefte. Wethouder G. J. Janse vond dat de motie te weinig inhoud had en boven dien achttte hij die - overbodig. Hi) toonde zich evenwel een voorstander van zo ver mogelijk doorgevoerde in tensieve metingen. Burgemeester drs D. Roemers, 'ie de motie in de eerste fase al niet zo duidelijk had genoemd en vond dat die in een bijzonder ongelukkige vorm gesteld was. zag er een soort motie van wantrouwen ten aanzien van het KNMI in. Dit be streed de heer Bannink evenwel. Hij hield echter vast aan zijn standpunt om de motie in stemming te brengen. Burgemeester Roemers legde nog even uit hoe het over te leggen stuk op de agenda was gekomen. Het was een stuk dat de leden van provinciale staten toegezonden hadden gekregen. B en w, de gemeente is op deze stukken geabonneerd, hadden ge meend dit stuk ter informatie ook aan de raadsleden te moeten doorspe len. De motie-werd tenslotte verwor pen met 24 stemmen tegen en 3 voor. De milieuhygiëne kwam in de verga dering nog een paar maal aan de orde. Zo had de heer Lorier in het dagblad Trouw een bericht gelezen over de hinderwetsvergunning voor de tweede fosforoven van Hoechst met de alarmerende kop .Hoechst mag onbeperkt lawaai maken'. Het raads lid zou daar graag klaarheid over hebben. De heer Bannink vulde nog aan dat er volgens zijn informaties geen beperking aan de geluidshinder was gesteld. Hij stelde voor om de vergunning tijdelijk te verlenen en er bij het in werking komen van de wet op de luchtverontreiniging nader op terug te komen. .De vergunning is vandaag (vrijdag) de deur uit gegaan', zei bur gemeester Roemers, .ook alle kla gers en belanghebbenden zijn de be scheiden toegestuurd'. Met betrekking tot de geluidshinder zei de burgemees ter dat daar in de eerste plaats verbe tering in was gebracht en voorts wist hij met zekerheid te zeggen dat er in de vergunning een maatstaf voor de geluidshinder is aangebracht. De heer Roemers had zelf ook een tijdelijke vergunning overwogen, maar daar was nogal ernstig bezwaar tegen ge maakt door de arbeidsinspectie. Wel zag hij de mogelijkheid van aanvullen de bepalingen in het kader van de wet op de luchtverontreiniging. Vuilstortplaats In de rondvraag kwam de heer Ban nink tenslotte met de mededeling dat er op de vuilstortplaats in Missingen chemische afvalstoffen worden ge stort door Hercules en Hoechst. Deze stoffen vliegen bovendien in brand. De lieer Bannink vroeg of deze stoffen of de rook die zich bij het branden ervan ontwikkeld schadelijk kunnen zijn voor de volksgezondheid. Voorts wilde hij weten of bij het vervoer voorzorgsmaatregelen worden geno men. Wethouder F. G. Smit moest verbaasd erkennen van het storten van deze afvalstoffen volslagen onkundig te zijn. Bovendien bevreemdde het hem dat Hercules (Middelburg) met zijn afvalstoffen naar Vlissingen kwam. Hij zegde evenwel toe hier op korte termijn een onderzoek naar In te zullen laten stellen. - H. de Vriend: Gezond beleid...' T-70-2000 ging er zelf achteraan.... TERNETJZEN De raad van Terneu- zen krijgt bij de stukken voor de eerstvolgende vergadering inzage van een rapport over de regionale Zeeuws- Maamse woningbouwvereniging. Het stuk is opgesteld door het verificatie- bureau van de vereniging van Neder landse gemeenten. Het kwam donder dagavond in de raad zf, het alleen mondeling ter tafel door toedoen van de heer H. de Vriend (T 70-2000). Al in een eerdere vergadering had de heer P. J. Huijbrecht (pvda) een aan tal kritische opmerkingen aan het adres van de woningbouwvereniging gemaakt. Zo betoogde hij onder meer dat de vereniging wellicht een half miljoen aan renten en aflossing ten onrechte heeft geïncasseerd. .Daarmee ging de heer Huijbrecht te ver', kapit telde de vertegenwoordiger van T 70- 2000 zijn collega aan de andere kant van de tafel. De heer De Vriend sprak wel zijn verwondering uit over de trage wijze waarop b en w op de opmerkingen hadden gereageerd. ,Ik ben zelf maar achter deze zaak aange gaan en ik hoorde dat er nu een rapport van het verificatiebureau is. Daaruit clijkt dat er niets op het beleid van de vereniging aan te mer ken valt. Integendeel: ze doet erg veel om het eigen woningbezit te bevorde ren door, als daar behoefte aan be staat, huizen over te dragen aan huur ders'. De heer De Vriend zou het op prijs stellen als er eenzelfde gedegen onderzoek kwam naar het doen en laten van de woningbouwvereniging Terneuzen. Wethouder A. Ramondt be streed zijn suggestie dat de heer Huij brecht al op 10 september in een commissievergadering met vragen was gekomen, vragen die in de raads vergadering van 24 september nog steeds niet beantwoord konden wor den. De heer Huijbrecht maakte 10 sep tember alleen enkele algemene opmer kingen. Pas in de raad kwam hij met vragen', aldus de heer Ramondt, die vertelde dat b en w donderdagmiddag het bewuste rapport hadden ontvan gen. De lieer De Vriend zei ook nog, de hele afhandeling tekenend te vinden voor de manier waarop b en w vra gen van raadsleden afdoen, zijns in ziens een oorzaak van de grote onge rustheid in Terneuzen op verschillen de punten. ,U wilt dit verwijt wel motiveren hoop ik', reageerde een dui delijk verbolgen burgemeester Aschoff, waarop het raadslid met de opmerkingen over het rapport kwam. De heer Huijbrecht zei, de discussie te willen uitstellen tot de behandeling van het rapport. Het PvdA-raadslid H. Balk vroeg aan dacht voor extra accommodatie ten behoeve van de lom-school. In de vergadering van donderdag stelde de raad een verrijdbaar lokaal ter be schikking, maar naar de mening van de PvdA-vertegenwoordiger heeft de school (,met leerlingen uit heel de streek, die tussen de middag overblij ven') dringend behoefte aan een over blijflokaal. Wethouder drs R. C. E. Barbé (onderwijs) begreep deze wens. maar maakte duidelijk voorlopig geen kans te zien extra-voorzieningen los te krijgen. BRESKENS Het veevervoer- schip .Hereford Express' is red deloos verloren. Deze boot van de Breskense rederij Vroon NV voer in de nacht van woensdag op donderdag aan de westkust van Schotland op de punt van het schiereiland Kintyre op de rotsen. Aan boord bevond zich naast een bemanning van negen kop pen een levende have, bestaan de uit omstreeks 250 koeien. De bemanning kon veilig aan wal worden gebracht. Een gedeelte van het vee moest in de loop van donderdag worden afge maakt. Vrijdag kwam vast te staan dat geen enkele koe levend van het schip zou kunnen worden gehaald. Daarop Is een veearts per helikopter naar de .Hereford Express' gevlogen om het nog levende vee af te maken. Het al ernstig beschadigde schip, dat na de stranding slagzij maakte, ligt op zijn kant en is nu officieel opgege ven. De rederij Vroon heeft een vloot van zestien schepen, waarvan er vijf wa ren omgebouwd om vee te vervoeren. Het gemis van de Hereford Express kan over een dag of tien worden opgevangen door een zusterschip, dat dan na een periode van ombouwen gereed is om vee te vervoeren. Hoe groot de schade was. die door de ramp bij Schotland is ontstaan, kon de woordvoerder van de rederij niet mee delen. Vandaag keert de bemanning naar Nederland terug. I ADVERTENTIE) "Ql 'n Zwerf Trippertje da's een tocht voor automobilisten, die bepaalde streken van het land wat beter willen leren kennen. Er zijn 2-daagse Trippertjes naar Twente, Noord Holland, Zeeland, Utrecht, Zuid Limburg en de Achterhoek. Volledig verzorgd, incl. hotel van f 33,- tot 65,- p.p. Leuke^ weekends met gezell ige programma's. Echt iets om samen te doen. En vanaf nu kunt u tot en met maandag boeken voor het volgende weekend. Nog een paar Trippertjes Culinair Trippertje, Creatief Trippertje, Wandel en Fiets Trippertj e, Antiek Trippertje, Huifkar Trippertje. Alle Trippertjes staan beschreven in de prachtige kleuren brochure van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Die brochure-met boekingekaarten- ligt voor u klaar bijWV's, reisbureaus, alle kantoren van de Nederlandsche Midden- standsbank en de winkels van Albert Heyn. W (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De mede deling in de pers als zou er eni ge dagen geleden een .geheim' rapport aan de minister van eco- fADVERTENTIE nomische zaken zijn uitgebracht door de commissie Winsemius waarin onder meer het opslok ken van Verolme door Rijn - Schelde zou worden aanbevolen, is onjuist. Dit verklaart de voorzitter van de commissie dr Winsemius naar aanleiding van een publi- katie in het weekblad Elsevier van deze week. Dit bericht, aldus de heer Win semius, en een aantal daarin op genomen gegeven informaties zijn onjuist. De commissïe-Winsemius is ingesteld nadat de regering belangrijke kredie ten verstrekte om het Verome-con cern van de ondergang te redden. Voor het vinden van een oplossing van de gerezen moeilijkheden sloten regering, Verolme en Rijn-Schelde een overeenkomst. De instelling van de commissie Winsemius was een uit vloeisel van die overeenkomst. Zij zou overleggen hoe de werkgelegenheid veilig gesteld kon worden, hoe de onvermijdelijke overheidssteun zou kunnen worden verminderd en hoe verre in het raam van haar advies een versterking van de Nederlandsche scheepsbouw tot stand zou kunnen komen. Een calamiteit zoals bij Verol me was ontstaan moest worden voor komen. De commissie, aldus dr Winsemius, is nog niet klaar met haar werk. Van een .geheim' rapport, als door Else vier gesuggereerd wordt is in het geheel geen sprake. De commissie ver wacht eind november haar rapport gereed te hebben. Werkdocument De heer Winsemius gaat vervolgens uitvoerig in op het door Elsevier ge publiceerde en door hem als .uit de lucht gegrepen' geheim rapport. Hij verklaart, dat de mededelingen, die er in voorkomen ontleend zijn aan een werkdocument, dat nimmer in de commissie ter sprake is geweest ook niet zal komen. Iemand, aldus de heer Winsemius. heeft de uitdrukkelij ke plicht tot geheimhouding geschon den en hij zint op maatregelen om herhaling daarvan te voorko- De heer Winsemius acht het uitgeslo ten dat per 1 januari een volledige integratie tot stand zou kunnen zijn gekomen, ook indien de commissie voor 1 december tot een positief ad vies komt. Een dergelijk advies moet. voor het van kracht wordt, de goedkeuring van de minister van economische zaken verwerven. Voor verder overleg is dan nog veel tijd nodig, niet alleen tussen de bestuursorganen van beide concerns, de directies en de onderne mingsraden, maar ook tussen de on dernemingsraden van beide concerns gezamenlijk. Dat alles zal zeker enige maanden vergen. Komt de commissie eind november wel met een advies, dan zullen ande ren dan de heer Winsemius het werk afmaken, omdat hij dan voor andere zaken in het Verre-Oosten en het Ca- raïbische gebied moet zijn. Maar voor belangrijke zaken, die zijn persoonlij ke aanwezigheid eisen kan de heer Winsemius binnen 24 uur terug en ter plekke zijn, aldus verklaart hij- Opslokking onjuist Na deze algemene opmerkingen ge maakt te hebben gaat de heer Winse mius uitvoerig in op de onjuiste voor stelling van zaken die ,in het persor gaan' gegeven wordt van de gesugge reerde opslokking van Verolme door Rijn-Schelde. Volgens het convenant de overeen komst die destijds werd getekend dient in een geva! van mogelijke inte- GOES Het bedrijf Merison NV te Goes heeft de Zwolse groothandel in huis houdelijke artikelen, Arthur Troost wijk NV overgenomen. Merison heeft nu vier vestigingen in Goes, Rotterdam Veghel en Zwolle. gratie de waardering van de weder zijdse inbreng volgens dezelfde maat staven te geschieden. De vaststelling van die maatstaven geschiedt door een commissie van deskundigen. Ieder der twee concerns heeft twee deskun digen aangewezen. De heer Winsemius fungeert zelf als onafhankelijk des kundige. Deze deskundigen zijn thans bezig de grondslagen voor de waardering op te maken. Zij moeten er eerst zijn, voor met een feitelijke waardering kan worden begonnen. En zo lang niet vaststaat dat er een volledige integra tie komt zijn de betrokken concerns uiteraard niet bereid bedrijfsgegevens uit te wisselen. De nauwkeurige gegevens omtrent het aandeel van ieders inbreng in het geheel komt dus pas beschikbaar wan neer dit werk gereed is. Met de opzet van de commissie is daarmee reke ning gehouden. Een dergelijk werk. aldus de heer Winsemius. neemt gerui me tijd in beslag zelfs als het wordt gedaan door ervaren experts op dit gebied. Werknemers ingelicht Dc heer Winsemius gaat vervolgens ln op het Informeren van de werkne mers van beide concerns. De commis sie besloot in haar laatste vergadering dat er aanleiding was de werknemers- vertegenwoordigers in te lichten. Zo wel van de zijde van Rijn-Schelde als van Verolme zijn besprekingen gehou den met de districtsbestuurders, zo wel te Rotterdam als te Vlissingen ingevolge van fusiecode en het ine- taai-cao. Met. hen is een inlichtingenprocedure en een tijdschema besproken. Bij deze besprekingen is een uitvoerig over zicht van de stand van zaken gege ven. Daarna heeft de voorzitter een uiteen zetting over de stand van zaken gege ven in de beleidscommissie van Verol me. Voor een delegatie van onderne mingsraden van Rijn-Scbelde zal dat dezer dagen geschieden. Geheimhou ding dient daarbij verzekerd te zijn. Er is in deze eerste bespreking op alle vragen geantwoord, behoudens een enkel punt waarbij de belangen van derden in het geding waren. De beleidscommissie van Verolme had daarvoor alle begrip. De besprekingen besloegen een heel breed terrein. Vragen die in een vroe ger stadium bij de commissie waren opgekomen bleken ook in de beleids commissie te leven. Dit maakte een vruchtbare discussie mogelijk. Herhaling uitsluiten Uiteraard kwam ook de rol ter spra ke, die de commissie toedenkt aan de georganiseerde werknemers in structuur op langere termijn. De com missie houdt zich namelijk, aldus de heer Winsemius, maar in geringe ma te bezig met de huidige problemen. Dank zij een aanmerkelijke marktver- betering zijn zij aanmerkelijk gerin- gen dan een half jaar geleden. Niettemin is de commissie van me ning dat juist, nu er door orders betere prijzen armslag komt zowel in tijd als in geld, geprobeerd moet wor den de structuur dusdanig te verbete ren, dat een herhaling van de situatie van 7 a 8 maanden geleden rederlij- kerwijze uitgesloten is. De heer Winsemius zal alle betrokke nen. directies, beleidscommissies en ondernemingsraden indien zij dat op prijs stellen, opnieuw op de hoogte stellen wanneer zich verdere ontwik kelingen hebben voorgedaan. Vooral een tweede discussie acht hij nuttig omdat men op grond van volledige en juiste informaties tijdens de eerste discussie tijd heeft gehad om na te denken. Het is de heer Winsemius niet geble ken, dat de beleidscommissie van Ve rolme tegen een fusie zou zijn. Wel achtte men het de hoogste tijd te worden ingelicht, ten einde in staat te zijn zich over een en ander een oordeel te vormen. Daarbij is hem gevraagd welke voor delen er voor het Verolme-concern in een fusie zouden zitten. Een fusie, aldus de heer Winsemius, lost in zich zelf niets op Er dienen voor beide partijen voordelen in te zitten. Van daar dat gezamenlijk de voor- en na delen voor het Verolme-concern wer den nagegaan. In het laatste punt van zijn medede ling zegt de her Winsemius het op prijs te stellen indien de commissie nog enige weken zou kunnen door gaan teneinde te proberen de laatste eindjes aan elkaar te knopen. Tot dat moment is ruime publiciteit schade lijk voor de goede voortgang. Bij het overleg zijn drie groepen be trokken: De leden van de commissie, De regering, die met gemeen schapsgelden Verolme nagenoeg op de treeplank heeft weten te redden, aldus de heer Winsemius. De finale regeling valt ook onder het werk van de com missie, De werknemers. Ter wille van hen is de regering destijds het aan de rand van de afgrond verkerende be drijf bijgesprongen, zo besluit de heer Winsemius zijn uiteenzettingen. OOSTBURG De heer J. B. Fondse, hoofd van de school voor lager onder wijs van de christelijke schoolvereni ging .Immanuel' ln Oostburg, heeft vrijdagmiddag tijdens een officiële bijeenkomst in hotel ,De Eenhoorn' afscheid genomen. Dc heer Fondse, die per 1 oktober om gezondheidsre denen met vervroegd pensioen Is ge gaan, is vanaf 1945 hoofd van deze school geweest. Hij was ook de man, die de plannen om tot de stichting van een bijzonde re school voor uitgebreid lager onder wijs in Oostburg (de huidige christe lijke mavo) te komen, wist te realise ren. De zestigjarige leraar is niet al leen hoofd geweest van de christelijke lagere school, ook heeft hij van 1 oktober 1945 tot 1 maart 1952 de touwtjes in handen gehad van de christelijke ulo in Oostburg. Moed De lange rij van sprekers werd geo pend door de heer A. M. Kunst, voor zitter van het schoolbestuur. De heer Kunst zei het uitermate te waarderen dat de heer Fondse destijds de moed heeft gehad om zijn benoeming ln Oostburg te aanvaarden. .Oostburg was vlak na de oorlog een puinhoop^- maar dat heeft u er niet van weerhou den om uw steentje bij te dragen aan de opbouw van het onderwijs.' De heer Kunst zei dat het afscheid van de heer Fondse eigenlijk niet als een .afscheid' mag worden beschouwd. .Laten wij het liever een bekroning op uw werk noemen. Ook al bent u officieel niet meer aan de school ver bonden, u blijft er toch nog wel bij betrokken.' De heer Kunst zei ook - bijzonder erkentelijk te zijn voor het feit dat het scheidende schoolhoofd kans heeft gezien om de plannen om tot stichting te komen van bijzonder lager uitgebreid onderwijs in Oost- burg, heeft weten uit te voeren. Als blijk van waardering overhandigde de voorzitter van het schoolbestuur de heer Fondse een elektriche klok. Ook mevrouw Fondse werd niet vergeten. Zij ontving een bloemstuk. Verdienstelijk De heer J. Visser, Inspecteur van het christelijk nationaal onderwijs, zei dat de heer Fondse kan terugkijken op een periode, waarin hij zich niet al leen voor het christelijk onderwijs, maar ooi1 vior de hele gemeente Oostburg verdienstelijk heeft ge maakt. De heren H. de Lozanne (openbare lagere school) en P. Roozen (r-k lage re school; dankten de heer Fondse voor de goede samenwerking tussen de diverse scholen in Oostburg. Juffrouw T. Hooijberg sirak namens het onderwijzend personeel van de christelijke lagere c' jlen zij bood de heer en mevrouw Fondse een bloem stuk aan. Verder spraken nog de heer J. Ge- lijns, rijksinspecteur var onderwijs, burgemeester A. Schipper (,Ik ken u wel niet, maar uit de verhalen heb ik kunnen opmaken, dat u een uitste kend onderwijzer bent geweest') de heer F. Polet. hoofd van de christelij ke mavo. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer K. van Hoek namens de christelijke scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen en de heer A. de Belt, oud-collega van de heer Fond se. In zijn dankwoord zei de heer Fondse dat hij destijds naar Oostburg is ge komen om een dienend; taak te ver richten voor het christelijk onder wijs. 's-Avonds volgde nog een druk bezoch te receptie. Bi) de foto: de heer A. M. Kunst over handigt de heer Fondse zijn afscheids geschenk. (Foto PZC VLISSINGEN Van 14 tot en met 28 november zal in de raadzaal van het stadhuis te Hulst eet. expositie zijn ingericht onder de titel .Heden daagse kunst West-Brabant' Deze ten toonstelling omvat werken van een groot aantal Belgische figuratieve kunstenaars, die zich als groep heb ben verbonden met de Culturele Soci ale Vereniging Pajottenland en de Vlaamse Federatie van Onafhankelijke Kuituurverenigingen. De groep kunstenaars stelt zich ten doel .terug te keren tot de werkelijk heid. wars van iedere kunstmatige propaganda en commez-cieel gedoe, dat niemand begrijpt, laat staan da schepper zelf.' De officiële opening vindt plaats op vrijdag 13 november om vijf uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4