3Q=Q[RiGI) Werkbezoek prins Claus aan werken Schelde-Rijn verbinding BILT West-Vlaanderen en Zeeland verstevigen het onderling contact op cultureel gebied Leidingstraat door oost-Zuid-Beveland is niet acceptabel Vaste oeververbinding over Westerschelde: 279 miljoen Sprotvissers gaan weer het water op L/HIVEIDO zeeum 2 Onderzoek naar veiligheid op rijksweg 60 ALMANAK AKKOORD MET TOTAL-LEIDING VOLGENDE WEEK... OPENING Prognoses Thoolse afnemer betaalt meer Mevr. Stikkelorum treedt ai als secretaresse Milieuhygiëne PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 L TONEELWEEKEINDE IN AXEL BEGIN DUURZAAM OVERLEG INTEGRATIE BEVOLI.NG BEVORDEREN i heer Van Geesbergen: .De grens vormt nog steeds een barrière hier- I voor' De West-Vlaamse gedeputeerde voor cultuur zei als ideaal te zien .een i toneeloptreden, waarin Nederlandse en Vlaamse spelers met elkaar optre- I den. vooral ook met het oog op de AXEL In het kader van de1 integratie van de taal'. Gedeputeerde Van Geesbergen meende dat de provinciale besturen in de toe komst wel de bereidheid zullen heb ben om de zaak financieel verder te steunen. .Landelijk zijn al jarenlang pogingen bezig om de contacten tus sen Nederland en Belgie te verstevi gen. onder meer door het plan om een contactraad in het leven te roe pen. maar dat is een erg moeilijke zaak'. Tussen de besturen van West-Vlaande- ren en Zeeland is er al sinds 1960 een streven naar duurzame contacten en uitwisselingsactiviteiten op cultureel gebied. Dit resulteerde onder meer een weekend-conferentie voor 1 culturele uitwisseling tussen het Belgische West-YIaanderen en Zeeland, zal op 21 en 22 novem ber In Axel een amateurtoneel- weekeinde worden gehouden. Doel van deze ontmoeting is de integratie van de beide bevol kingsgroepen te bevorderen en uitbreiding te geven aan de be staande culturele contacten. Tijdens het weekeinde dat gehou den wordt in Axels cultureel centrum •De Halle' zullen er inleidingen worden gehouden door Zeelands to neeladviseur Ad van Noort en zijn West-Vlaamse tegenvoeter Guido Caf- meyer. over de moderne inzichten van het doel, werkvormen en methodieken bij de dramatische vorming van ama teurs. Verder is er een gastvoorstel- ling van de toneelgroep Sint-Rembert uit het Belgische Torhout en een spel les van de Middelburgse amateur-to neelwerkgroep. waaraan een discussie over de hedendaagse inzichten van het amateurtoneel is verbonden. Middels het vormen van een perma nente contactgroep wil men proberen om verandering te brengen in de be staande traditionele (en officiële) vor men van contact tussen de spelers Het is de bedoeling dat uit het week einde dat door het provinciaal bestuur georganiseerd wordt gere geld overleg voortvloeit tussen het Zeeuwse centrum voor amateurtoneel en de West-Vlaamse provinciale com missie voor toneel. De beide provinciebesturen hebben hiervoor het voorbereidende .opbouw werk" verricht Toneeladviseur Ad van Noort vertel de dat er in Nederland een sterke opleving onder de jeugd is voor het toneel, een stroming die in België vrijwel onbekend is. De Belgische amateurtoneelspelers hebben een ge middeld hoge leeftijd en bovendien bestaat er onder de bevolking meer interesse om de amatcurtoneelavon- den te gaan zien. In Nederland ligt dat duidelijk anders: de belangstelling voor amateurtoneel is sterk afgeno men en er komen nieuwere vormen (bijvoorbeeld het straattoneel), die af nemende belangstelling blijkt onder meer uit het steeds kleiner wordend aantal verenigingen dat jaarlijks deel neemt aan de strijd om het .Zeeuwse landjuweel', waaraan men overigens een ander karakter gaat geven. Samen optreden Gedeputeerde A. L. van Geesbergen en zijn West-Vlaamse collega J. Storme vertelden dat de provinciale besturen 't weekeinde en de mogelijk daaruit voorkomende nauwere banden, erg be langrijk vinden, omdat de .beide volks groepen elkaar beter kunnen leren kennen, want in West-Vlaanderen en Zeeland zijn we nog niet zover'. HULST De rijkswaterstaat zal een intensief verkeersonderzoek instellen om passende maatregelen te kunnen nemen bij de .beruchte' verkeers- kruisingen op de rijksweg 60 nabij Hulst. (De T-kruising naar Terneu- zen en de afslag Absdaelseweg). Bur gemeester P. J. G. Molthoff van Hulst deelde dit vrijdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering mee, in aRtwoord op vragen van enkele raads leden. De heer Molthoff wees erop dat het onderzoek geruime tijd zal duren, omdat men verwacht dat de kruisin gen beveiligd zullen moeten worden met verkeerslichten die reageren op de zogenaamde drempel-beïnvloeding, waardoor gegevens over de verkeers stromen uit ae verschillende richtin gen onontbeerlijk zijn. In afwachting van het onderzoek zullen er op korte termijn al enkele nieuwe maatrege len getroffen worden er komt een in- haalverbod en de rijbanen worden voorzien van gescheiden rijstroken. amateurtoneel in het Belgische Wer- vik. Daarbij stond centraal de weder zijdse voorlichting over de organisatie en werking van het amateurtoneel. Het Reizend Zeeuwse Volkstoneel uit Hulst gaf toen ook een gastvoorstel- ling. De weekend-conferentie in J)e Halle' wil een vervolg zijn op de in België gehouden bijeenkomst, met als nieuw element het streven naar blijvende contacten, waarvoor dan de amateur- toneelorganisaties zich dienen in te zetten. Tijdens de persconferentie waarop de uitwisselingsgedachte nader werd toe gelicht. waren naast de gedeputeerden Van Geesbergen en Storme en de toneeladviseurs Van Noort en Cafmey- er. verder aanwezig de adjunct-direc teur van de Zeuwse culturele raad. J. Toledo, de directeur van de provincia le dienst voor cultuur in West-Vlaan deren. G. Gyselen en de heer J. J. de Reij van de provinciale griffie. 'ADVERTENTIE) ALGEMEENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MIJ NV. leeuwse Oeververbinding Het staat nu definitie/ vast er komt een brug-tunnelcombinalie als verbrnding tussen de beide Wester schelde-oevers. Nu deze zaak is uitgepraat moeten v>e er snel over gaan denken hoe we deze vaste verbinding zullen gaan aanduiden. Op de eerste plaats om te voorkomen dat ice dezelfde fout maken als met de Oosterscheldebrug. die we later toen we er net aan gewend begonnen te raken iveer moes ten omdopen in Zeelandbrug. En vervolgens omdat we zoveel tijd vermorsen met de mededeling dat we de brug-tunnelcombina- tie zullen benutten om naar Brussel te gaan. dat we net zo goed de boot Krviningen Perk- polder kunnen pakken. Laat ons daarom voortaan praten over .de brunnel' naar Brussel. Dat spaart tijd en woorden. Gewestelijke raad landbouwschap VLISSINGEN De gewestelij ke raad van het landbouwschap in Zeeland stelt zich op het standpunt dat mogelijke voor stellen voor het aanleggen van een leidingstraat door Zuid-Beveland niet zijn, omdat in dit gebied zien de reeds aanwezige leidin gen geen ruimte meer is voor een dergelijk object. Slechts dividuele leidingen zijn daar nog aanvaardbaar en dan ook slechts nog onder bepaalde voorwaar den. Tijdens de vergadering van de raad verklaarde men zich wel in principe akkoord met het voorontwerp voor een leiding ten behoeve van Total van Rot terdam naar Vlissingen-Oost. via Schouwen-Duivcland en Zuid- en Noord-Beveland. Alvorens een defini tieve beslissing te nemen, zuilen de re sultaten van besprekingen inzake bun deling van leidingen en leidingstraten worden afgewacht. De door de bestuurscommissie in over leg met deskundigen van het Land bouwschap opgestelde voorstellen, be treffende de schaderegeling luchtver ontreiniging die met de industrieën in het Zuid-Sloe moet worden getroffen, verkregen de instemming van de raad. zij het dan dat op bepaalde punten een meer concrete uitwerking wense lijk werd geacht. Voor het verkrijgen van een sluitende regeling voor schade aan plant en dier en bedrijfsschade mag de landbouw, naar de mening van de raad. de volledige medewerking ver wachten van de provinciale en de ge meentelijke overheid. De raad sprak verder de wens uit dat een voor de praktijk aanvaardbare oplossing zal worden bereikt. De voorstellen daartoe van de landbouw werden alleszins re delijk geacht. De raad nam voorts met voldoening kennis van de door gs van Zeeland genomen beslissing Inzake de aanleg van een parallelweg voor landbouwver- keer langs de aan te leggen provincia le weg van Tholen naar Sint-Phillps- Iand via die Krabbenkreek. Hierom was door de georganiseerde landbouw ver zocht. Aan het instituut voor landbouw techniek en rationalisatie te Wagenin- gen zal worden verzocht een advies op te stellen met betrekking tot het nood zakelijk geachte elektrische vermogen op de bedrijven op langere termijn. Als opvolger van mr E. Wage benoem de de raad tenslotte de heer A. J. G. Doeleman te Nieuwerkerk tot lid van de provinciale raad voor de recreatie. Verrassend, in prijs, uitzonderlijk in kwaliteit: rjnnH SOLINGEN exclusieve verkoop: SPECIAALZAAK VAN DER MADEN Kleine Markt - Vlissingen Terneuzens raadslid: ,Iaat publiek meepraten' TERNEUZEN De heer S. Vlie ger (d'66) heeft in de Temeuzen- se raad de suggestie gelanceerd de publieke tribune tijdens be paalde vergaderingen mee te la ten praten. Burgemeester J. C. Aschoff beloofde dat b en w deze saak in studie zullen nemen. Vrouw gewond na val met fiets VLISSINGEN Omstreeks kwart voor vijf is vrijdagmiddag mevrouw S. M. B. gewond geraakt, toen zij met haar fiets kwam te vallen doordat zij een bal, waarmee Jongens op het plein van de Bonedijkeschool speel den, tegen haar voorwiel kreeg. Mevrouw B. moest per ambulance naar het ziekenhuis St-Jozef worden overgebracht. Zij liep onder meer een lichte hersenschudding op. (ADVERTENTIE) P R OMEMAOE middelburg Slot van pagina 1 komt zo diep (tussen 20 en 30 me ter) te liggen dat boven het dak een vaargeul van 750 meter breed blijft. Tn het midden van de Westerschel de is vervolgens een eiland gepro jecteerd op de platen van Ossenisse. Daar zal de tunnel omhoog komen en richting zuiden overgaan op een brug. De totale lengte van die brug wordt 1500 meter, verdeeld in overspan ningen van 50 tot 200 meter lengte: de hoogte ervan wordt 23 meter Ten westen van de veerhaven Perk- polder bereikt deze brug de vaste wal van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is de bedoeling dat de nieuwe vas te oeververbinding voor het verkeer een dubbele baan (2x2 rijstroken) zal krijgen met vluchtbermen. De noorde lijke oprit van de tunnel (aan Zuidbe- velandse kant dus) krijgt bovendien een kruipstrook voor zwaar verkeer. Het tolhuis komt aan Zeeuws-Vlaamse kant te staan, waar rijksweg 60 van Hulst naar Perkpolder zal uitlopen op de brug. Direct ten westen van het dorp Kruiningen geeft de tunnel het verkeer aansluiting op de nieuwe dub- belbaans rijksweg door Zeeland van Goes naar Bergen op Zoom. Prognoses, opgemaakt aan de hand van verkeersenquêtes op de Wester- scheldeveren, wijzen uit dat in 1980 per etmaal (werkdagen) gemiddeld 13.000 voertuigen een toekomstige vav te oeververbinding zullen passeren. Voor het jaar 2000 wordt gerekend op 27.700 voertuigen. Het nu uitgebrachte advies aan de mi nister maakt de weg vrij om definitief het tracé voor de vaste oeververbin ding Westerschelde vast te stellen. De stuurgroep onder leiding van ir J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, zal een definitief rapport uitbrengen, waarin met name de financieel-economische kant van dit grote project aan de orde komt. De rentabiliteit van het project en het aantrekken van investeringska pitaal zullen namelijk belangrijke over wegingen zijn op grond waarvan een definitieve beslissing voor het moment van de start van de uitvoering zal wor den genomen. EXAMENS Aan de landbouw hogeschool te Wa- geningen slaagden de heren A. J. W. van Eenennaam te Arnemuiden en W. van Vossen te Sint-Maartensdijk voor het kandidaatsexamen scheikun dig ingenieur. Te Utrecht slaagde voor het. doctoraal examen Nederlands recht mejuf frouw Nelleke J. J. Dominicus, voor heen woonachtig in Borssele. Progilmotie raad Terneuzen van PvdA TERNEUZEN Door een misver stand is in het raadsverslag Terneu zen in de krant van vrijdag niet uitgekomen dat de Progil-motie werd ingediend door de PvdA-fractie. Dat gebeurde bij monde van de heer P. J. Huijbrecht. EINDE VAN KORTE STAKING VLISSINGEN Aan dc staking, die deze week onder sprotvissers in Zee land is uitgebroken, is gisteren een einde gekomen. De afnemer, de NV Pearl Essence uit Tholen heeft tijdens een vergadering met een afvaardiging van de sprotvissers besloten de prijs per kg van dertien cent op tc trekken tot vijftien cent. De cis om het be drag per kg af tc ronden op twintig cent werd niet ingewilligd. .Het eigenlijk nog te weinig om er voor blijven vissen. Maar we hebben er in leder geval toch nog mee gewonnen', MIDDELBURG De secretaresse van dc terenigine milieuhygiëne Zeeland, mei rouw .1. H. Stikkelorum-Vervooren uit Middelburg is van plan deze functie neer te leggen. Haar aftreden zal aan de orde komen tijdens de ledenvergade ring van de vereniging milieuhygiëne Zeeland, die op woensdag 25 november wordt gehouden in het restaurant van de sporthal te Vlissingen. Op de agenda voor deze vergadering komt ook de verkiezing van een nieuwe secretaris of secretaresse voor. Me vrouw Stikkelorum wilde in dit stadi um desgevraagd niet nader ingaan op de redenen van haar aftreden. Het zou niet eerlijk zijn als ik dat liet weten, terwijl de leden nog niet op de hoogte zijn. omdat de convocaties nog moeten worden verstuurd. Ik zou het ook be paald onelegant vinden niet eerst de leden te informeren.' Een overweging bij de beslissing af te treden zou zijn, dat de echtgenoot van mevrouw Stikkelorum een functie technisch hoofdambtenaar heeft bij de PZEM. welk bedrijf bepaalde rela ties onderhoudt met industriële vesti gingen tn Zeeland. PZEM-directeur ir T. Bogerd zei ons desgevraagd, dat er tussen de PZEM en de heer en me vrouw Stikkelorum een gesprek is ge weest, waarin alle elementen van een dergelijke situatie zijn afgewogen en dat zij daarna een beslissing heeft ge nomen. De heer Bogerd: .Op het moment, dat iemand zich bezighoudt met de energie voorziening aan supergrote verbruikers en anderzijds iemand activiteiten ont plooit op het gebied van de milieuhy giëne, die een ander accent kunnen leggen ten aanzien van de industrie, bestaat de mogelijkheid dat het tot een gewetensconflict komt. Er is over die zaak overleg geweest met ons.' zo luidde gisteravond de reactie na een van de sprotvissers. Omdat men vond, dat de Tholenw viszilverfabriek, die een door de kot- metische industrie gebruikte grond stof maakt, te weinig betaalde waren de sprotvissers deze week in staking gegaan. Sinds woensdag lagen er dan ook zes schepen in Collinsplaat voor de kant: een uit Vlissingen, een uit Tholen, een uit Yerseke en drie uit Klundert. Sprotvisser Barendse uit Biggekerke (eigenaar van de Vlissin gen 2) verklaarde, dat hij en zijn collega's al jarenlang 12 cent per kilo ontvangen: .In ieder geval al vijf Jaar. Voor die tijd had ik geen bemoeienii met de sprotvisserij.' In verband met de geslagen kosten en de teruglopende vangsten achtte hij een prijsverhoging tot 20 cent rede lijk: Zoals we nu werken is het niet meer rendabel. Bovendien geloof ik, dat we bewust worden onderbetaald. Dat bleek vorig jaar wel toen ons 15 cent per kilo werd geboden als we de vangsten langer voortzetten.' De heer J. T. de Visser, directeur van de NV Pearl Essence, ontkende dat vorig jaar 15 cent per kilogram is geboden. Bovendien verklaarde hij, dat de prijs dit jaar met 8.5 procent is gestegen en dat enkele jaren geleden (hij wist niet precies hoeveel) nog 6 cent per kilo werd betaald: ,In ieder geval is da prijs van de sprot sneller gestegen dan de gemiddelde kosten van het le vensonderhoud'. Overigens wilde de heer De Visser wel kwijt, dat zijn bedrijf niet geheel afhankelijk Is van de sprot, die in de Zeeuwse waieren wordt gevangen: ,We werken ook met vis uit rk Duitse Bocht en het noordelijk deel van de Noordzee.' Schoonheidsspecialiste Will v. d. Sande-Wolf /Special export1 De nieuwe serie van het bekende Japanse schoonheidshuis Depositair Will v. d. Sande-Wolf verstrekt u alle inlichtingen. Singel 1-3. Vlissingen. tel 3484. BERGEN OP ZOOM Prins Claus heeft vrijdag een onofficieel werkbezoek gebracht aan de werken voor de Schelde-Rijnverbln- ding in het Kreekrakgebied. Hij maakte later op de dag ook een uitstapje naar Sint- Philipsland, Rilland-Bath en Willemstad. Tegen negen uur 's morgens kwam de prins per helikopter aan. De wentelwiek landde op een parkeerterrein bij de bouw put van de sluis naar de Ooster- schelde. Prins Claus, die vergezeld was van zijn secretaris, baron Van Asbeck, werd verwelkomd door ir H. Furgeson, hoofd van de deltadienst van rijkswaterstaat en ir C. F. W. Rietveld, hoofd van het bouwbureau voor de Schelde- Rijnverbinding van rijkswater staat. In de directiekeet gaven de beide heren de prins uitleg over de aan de gang zijnde werken, waarvoor prins Claus veel belangstelling toonde. Vervolgens werd een be zoek gebracht aan de bouwput van het sluizencomplex. Per busje ging het gezelschap daarna naar het bouwterrein voor de beide in aanbouw zijnde bruggen over het toekomstige Schelde-Rijnkanaal waarna de hoogwaterkering en de spuisluis bij Rilland-Bath werden be zocht. Aan boord van het directie-vaar tuig Jaguar' werd de lunch ge bruikt. terwijl men koers zette naar Sint-Philipsland, waar de prins werd toegejuicht door een groep huismoeders en kinderen. Het bezoek, dat aanvankelijk ge heim werd gehouden de pers mocht er niet bij aanwezig zijn was kennelijk toch tot inwo ners van Elipland' doorgedron gen. De prins bezichtigde in St-Philips land de grondwerken van de Slaakdam en ging vandaar per auto naar Willemstad, waar nog een kort bezoek werd gebracht aan de Volkerakwerken. Omstreeks 4 uur vertrok de prins zoals hij gekomen was: per heli kopter. Op de foto: Prins Claus en zijn ezelschap tijdens de rondwande ling over het bouwterrein. Geheel Links ir Rietveld. (foto PZC). VERWACHT... AANHOUDEND ZACHT In het algemeen veel bewolking met af en toe regen of motregen. Krachti ge, aan de kust harde tot stormachti ge zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJ ZACHT MET TIJDELIJK RE GEN OF MOTREGEN Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland, Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp. 3 tot 7 graden boven normaal; Max. temp. 1 tot 5 graden boven normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent: Kans op een geheel droog et» maal: 30 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2