PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERVAL OP POSTAUTO: BUIT BEDRAAGT MEER DAN MILJOEN Vaste oeververbinding Westerschelde gaat 279 miljoen gulden kosten Melk, brood, rijlessen, reparatie van auto's en pedicures worden duurder Politie: rovers door insiders getipt In kwestie-Berlijn tekent zich basis voor regeling af TOESTEMMING VAN ECONOMISCHE ZAKEN: SCHEEL NA GESPREK MET GROMYKO Vandaag in de krant... AMSTERDAM: 22,5 MILLE GEROOFD Tien voor vijf OPNIEUW LIBERAAL MANIFEST IN PRAAG Komplot MAANSTEEN NAAR GRONINGEN ADVIES STUURGROEP-ZUURDEEG NU OFFICIEEL BEKEND M Fortificaties f 13e jaargang - no. 257 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN NV Bah. MIJ. aan Ja CV Provlnclala Zaauwaa Couranti F a VII»., Wal.tr. 56-60, tal. S144 (b „d. 4709, adv. 01181 iaa, rad. tal. 3346, adm. tal, Ï094 Adverlentlaprii. 4 A. da Kok. i adv. 6248). Coca. Crola Markt 2, lal 4140 laacdalintan 214 tarlat. Alle adraaKc!» Ooiibart. lal. 2391. Ta>». 1 359300, Provinciale Zcouwae Courant, Middalbuif. Zaterdag 31 okt. 1970 DEN HAAG (ANP) De minis ter van economische zaken is akkoord gegaan met de vol gende twee prijsverhogingen, ingaande 9 november aan staande: één cent per liter melk en melkprodukten, één cent per 800 gram groot brood. De minister heeft hiermee ingestemd i teneinde in de brood- en melksec-l tor doorberekening mogelijk tel maken van de extra inkomensver- betering over 1970 voor de werk-; nemers, overeenkomstig het 1 sep-, tember jl in het kader van de Stichting van de Arbeid gesloten akkoord tussen de centrale werk gevers en werknemersorganisaties.' Deze doorberekening acht de ml-l nister aanvaardbaar teneinde een! verslechtering van de rentabiliteit; in de beide sectoren te voorkomen 1 Bovendien is toestemming verleend voor de verhoging van een aantal tarieven: de tarieven van pedicu res mogen met 7 pet worden ver hoogde die van de autorijscholen met 50 cent per uur en die voor onderhoud en reparatie van mo torvoertuigen met 65 cent per uur, resp. met 4 procent voor karwei- prijzen. De betrokken ministers achten de ta riefverhogingen in deze arbeidsin-i tensieve branches uit een oogpunt, van kostendekking gerechtvaar digd dor de opgetreden stijging i van lonen en andere exploitatie kosten, Zij tekenen hierbij nog aan dat uit het overleg met de be trokken organisaties is gebleken dat deze bereid zijn er bij hun le den op aan te dringen deze ta riefverhogingen niet te over schrijden en voor de toekomst de toetsingscriteria, die nu in het prijsbeleid worden gehanteerd, bij( de prijsvorming in acht te nemen e prijzenbeschikkingen pedicures 1 fl969-II), autorijscholen f1970) en onderhoud en repartie motorvoer tuigen f1970) worden ingetrokken. LONDEN Vuilnis, vuilnis, vuil nis... een van de grote problemen Dunant DE schets voor de nieuwe .Hen ry Dunant', het hospitaalschip van het Rode Kruis, is gereed. fPagina 3) Rel tN Engeland is een nieuwe rel ontstaan rond de voormalige mi nister van buitenlandse zaken George Brown. fPagina 9) Integratie Een integratie van Rijn - Schelde en Verolme vóór 1 januari is uitgesloten. De commissie-Win- licmius zal pas eind november het rapport gereed hebben. (Pagina 4) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5,7 en 13; Binnen- en buitenland op de pagina's 1,3 en 9; Sport op pagina 11; Pag. 15: Maandagmiddag stelt minister Bakker de Ha.- ringvlietspuisluis offici eel in werking. Een on zer redacteuren had een gesprek met ir P. H. v. d. Weele. de water staatsingenieur die sinds 1965 de leiding had bij de bouw van deze duur ste. opvallendste en in gewikkeldste sluis, ooit gebouwd. Pag. 16 Van en voor de draai tafel. Pag. 17 Vier eeuwen geleden: Al lerheiligenvloed in Zee landboekbespreking Hans Warren en exposi tie van Ger Lataster in Westdorpe. Pag. 19 Lege kloosters krijgen nieuwe functie: Stem men uit de Kerken, Ter Overdenking. Pag. 21 Schaken, dammen, brid ge. puzzel en culinair avontuur. (Van onze correspondent) BONN In de kwestie-Berlijn tekent zich de basis voor een rege ling tussen de grote vier af. Deze indruk heeft minister van buiten landse zaken Walter Scheel gisteren gekregen in een bijna vijf uur durend gesprek met zijn Sowjet-collega Gromyko. De regeling, waarover de ambassa deurs van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie volgende week woensdag opnieuw in West-Berlijn zul len confereren, wordt schriftelijk vast gelegd. Het is vrijwel zeker dat de DDR, de Bondsrepubliek en de West- berlijnse senaat fhet stadsbestuur) zullen worden betrokken bij de uit werking van details. Scheel en Gromyko voerden hun ge sprek in het kasteel Kronberg in de Taunus, enkele tientallen kilometers buiten Frankfort, waar de Russische minister gisterochtend uit Oost-Berlijn was aangekomen. Hij vloog via Praag, zodat de corridors tussen Berlijn en de Bondsrepubliek, over het gebied van de DDR, werden vermeden. In Bonn is dit opgevat als een gebaar Zie slot pag. 3 kol. 2) WATERINGEN (GPD) Eerst gisteravond is bekend gewor den dat de buit bij een overval gisterochtend op een postauto in Wateringen het miljoen ver overschrijdt. Adjudant H. Verkaart van de rijkspolitie te Wateringen, die nauw met de postale recher che samenwerkt, deelde mee dat de drie overvallers alleen aan geld al meer dan een miljoen hebben meegenomen. Van de ove rige poststukken met aangegeven waarde, waaronder veel goud en zilver, kon de waarde nog niet worden genoemd. Vier schoten bi] overval op bank fVan onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Hoogst koelbloedig hebben twee overvallers gisteren aan het eind van de middag het kantoor van de Algemene Bank Ne derland aan de Johan Huizingalaan in Amsterdam beroofd van 22.500 gulden. Zij verdwenen met een Ci troen Ami break die eerder was ge stolen. De buitendeur van het kantoortje was kort voor vijf uur nog niet op slot. De twee rovers stapten binnen met beiden een pistool in de vuist. Zij aarzelden geen seconde en sprongen over de balie heen. Zij gaven nie mand van het beperkte aantal per soneelsleden de kans een vinger naar een alarmknop uit te ken. De bandieten, die in het Frans hun actie toelichtten, waren er snel ach ter dat er op de begane grond geen geld meer was. De geldkist van de kassier was al naar de kelder ge bracht. Iedereen werd, met de pistolen op hen gericht, de kelder in gedwon gen. Vier schoten maakten daar duidelijk dat de overvallers nergens; voor terugdeinsden. De kogels ver wondden overigens niemand. Het geld was in de kelder pas te bereiken als er een sleutel was, die evenwel boven was blijven liggen. Met een pistool in de rug ging procuratiehouder F. Albers de trap weer op om de sleutel op te ha len. Met een bedrag dat later zou blijken I 22.500 gulden te zijn, maakten de rovers zich met de grijze Citroen uit de voeten. Komplot ontdekt van conservatieven PRAAG REUTER) In Praas doet een nieuw liberaal mani-i fest de ronde waarin het rege-j ringsbeleid wordt veroordeeld' omdat, het de economie ten gronde richt, de beoefening van de wetenschap hindert en de cultuur monddood maakt door de voortdurende zuiveringen.. Het getypte document is onder-1 tekend door ,de socialistische; beweging van Tsjechoslowaak- se burgers'. Het nieuws van dit; manifest is uit welingelichte bronnen in Praag vernomen. In het manifest wordt gezegd dat. de doeleinden van de beweging zijn geba seerd op de hervormingen die in het voorjaar van 1968 zijn ingevoerd. De liberalen menen dat de regering .gelei delijk over zal moeten gaan tot de Invoering van pseudo-positieve pro gramma's en niet eindeloos door zal kunnen gaan met massazuiveringen en personeelswijzigingen. Dat zal ons al len de gelegenheid geven in onze orga nisaties de ideeën door te voeren die niet uitgeroeid kunnen worden', aldus het manifest. Waarnemers menen dat het manifest voorlopig alleen de aanhangers van de harde lijn in de kaart zal spelen, die zijn blijven aanönngen op volledige zuivering van alle hervormers. De overval gebeurde vrijdagmorgen om tien minuten voor rijf op de Poel- dijkseweg in Wateringen. De auto. een bestelauto van Rutz's vervoerbedrijven te Rijswijk, vervoerde postzakken met aangetekende stukken, geldzendingen en waardevolle voorwerpen. De chauffeur, de 55-jarige Cor Brandt uit Den Haag, werd gedwongen te stoppen nadat hij door een zwarte per sonenauto was klemgereden. Uit de; auto stapten drie mannen met een ny lonkous over het hoofd. Eén van hen bedreigde de lieer Brandt met een] pistool. De chauffeur werd opgesloten in de cabine en de overvallers haalden zes postzakken uit de laadruimte. De heer Brandt werd in de laadruimte opge sloten en de overvallers verdwenen met de buit. Chauffeur Brandt trapte! de deur open en sloeg alarm. De rijks-1 politie van het groepsbureau Wate- ringen was tien minuten later ter plaatse. J)e zaak is uitstekend getimed', aldus adjudant Verkaart. .De drie overval-' Iers hebben geprofiteerd van het feit: dat juist op de laatste dag van de week, toevallig samenvallend met de maandelijkse betaaldag, veel geld met! de expeditiewagen werd vervoerd. Het, Zie slot pag. 3 kol. 4) In welingelichte Praagse kringen wordt ook gesproken over een groepe ring van conservatieven, die een kom plot hebben gesmeed om partijleider Gustav Husak te isoleren en zelf de macht over te nemen. In de auto van de vorige maand dodelijk verongelukte Josef Trojan, partijsecretaris van Zuid-Bohemen, zou een lijst zijn gevonden met de leden van een .schaduwkabinet'. Op de lijst zouden onder meer de namen van twee ministers en een vooraan staand parlementslid staan. In de au to zou ook een brief zijn gevonden aan de Russische autoriteiten, waarin wordt geklaagd dat Husak te zwak optreedt tegen de reformisten. Tot de groep, die volgens de zegslie den ongeveer 80 leden telt. zouden ook behoren Josef Groesser, de vorige; week ontslagen minister van binnen- landse zaken van Tsjechië en Otawar Rytir, vorige week ontslagen als ver bindingsofficier met de Russische troepen in Tsjecho-Slowakije. Officieel Is over het bestaan van deze samenzwering niets bekendgemaakt. Wel heeft de officiële pers de laatste, weken de aanvallen op aanhangers van dc harde lijn zowel ln scherpte: als ln aantal opgevoerd. GRONINGEN (ANP) Groningen Is de eerste stad in Europa waar een brok maansteen met een verzekerde waarde van 1,7 miljoen gulden wordt geëxposeerd. Dit stuk met een doorsnede van circa zes centimeter gaat daarna naar diverse andere plaatsen op het Europese conti nent. De maansteen vormt een onderdeel van de grote lucht- en ruimtevaart tentoonstelling, die van 12 tot en met 22 november in Groningen wordt gehouden. Op de expositie zijn verder onder meer te zien de ruimtevaart kostuums van de astronauten Collins en Shirra, de originele ruimtecapsu le van de Gemini, alsmede een groot model van een Saturnusraket. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een brug-tunnelcombinatie voor het wegverkeer tussen de beide oevers van de Westerschelde kost 279 miljoen. Voor de aansluitende wegen komt er dan nog eens een bedrag van 22 miljoen bij. De bouw van het project zal van de eerste spa in de grond af vijf jaar duren. Wanneer de tolgelden voor deze ver binding worden gelijkgesteld met de (dan geldende) veertarieven, kunnen de bouwkosten van de vaste oeververbinding in het jaar 2000 zijn afgelost. Dit staat in het interimrapport, dat de stuur groep-Zuurdeeg voor het project heeft uitgebracht aan de minister van verkeer en waterstaat. Vier weken geleden al meldde de PZC dat met dit advies aan de bewindsman de andere mogelijkheid voor een vaste oeververbinding een hangbrug volledig van de baan is. Het rapport is gisteren voor publikatie vrijgegeven. l.ENGT I' PRiFirL BRUG - TUNNELTRACE 1860 m Een hangbrug over de Westerschelde zou 40 miljoen duurder uitgevallen zijn. Bovendien kon in de zogenaamde Technische Scheldecommisie (waarin ook België is vertegenwoordigd) geen overeenstemming worden bereikt over de hoogte van een hangbrug. Om een onbelemmerd scheepvaartverkeer over; de Westerschelde te kunnen garande ren moest de hangbrug volgens deze commissie een vrije hoogte van 100 meter geven. Maar dat laatste achtte de stuurgroep- Zuurdeeg niet reëel. Het ontwerp voor de hangbrug alternatief voor de brugtunnel-combinatie werd geba seerd op een vrije hoogte van 50 me ter (plan 1) en een vrije hoogte van 72 meter plan 2Toen becijferingen uitmaakten dat een hangbrug nog j meer zou gaan kosten aan een combi natie van een brug (over het ondiepe j Gat van Ossenisse) en een tunnel (on der het hoofdvaarwater), was voor de j stuurgroep het advies niet zo moeilijk meer. De nu aanbevolen combinatie zal als een dubbele tunnelbuis de wal j Zuid-Beveland verlaten tussen de haven van Hansweert en de veerha ven Kruimngen. Het tunnelgedeelte1 wordt ruim 2,5 kilometer lang en C Zie slot pag. 2 kol. 5 E: ls de laatste tijd in Ne derland een onbedwing bare neiging om tussentinten af te schallen. Een zaak is te genwoordig wit witter kan het niet of een zaak is zwart zwarter is onmoge lijk. Daartussen schijnt zich slechts een onherbergzaam niemandsland te be vinden. In het ten onrechte als gema tigd aangeduide Nederland lijkt alles in tegengestelde kampen opgedeeld met als onvermijdelijk neveneffect, dat overal monsterverbonden ontstaan. Toen Soeharto naar Nederland kwam. werd hij door uiterst rechts als een verwerpelijk man aangeduid: hij on derdrukte immers de volkeren van de Zuid-Molukkcn en Nieuw-Gulnea. Links moest al evenmin iets van de In donesische president hebben, niet om dat men zich daar zorgen maakte over Ambon of over West-Irian, maar om dat Soeharto zou hebben deelgenomen aan de moord op Indonesische com munisten. Zo vonden links en rechts elkaar op verschillende titel: beide groepen wensten Soeharto niet in Ne derland te zien. De milieu-verontreiniging is een soortgelijk onderwerp: sommigen bestrijden deze verontreiniging vooral omdat zij die symbolisch achten voor een verwerpelijk maatschappelijk be stel, anderen daarentegen melden zich uitsluitend voor deze bestrijding om dat zij zich zorgen maken over de toe komst van bodem, klimaat en organis men in deze wereld. Beide groepen ontwikkelen soms gezamenlijk een afkeer van bepaalde industriële bedrijvigheden. In Zeeland beginnen dit soort indelingen al dan niet ge paard gaand met monsterverbonden eveneens een rol te spelen. Wie zegt bereid te zijn che mische industrie on der bepaalde voor waarden in Zeeland te willen toelaten, wordt in sommige kringen met ontzetting aangehoord: met hem kan men niet verkeren, hij behoort namelijk in het verkeerde kamp. mijd hem. Omgekeerd komt hetzelfde voor: diegenen, die zich be zorgd tonen over milieu-hygiënische ontwikkelingen in Zeeland, hebben een gerede kans door .andersdenkenden' te worden ingedeeld in de groep der re volutionairen, diegenen die het be staande systeem omver willen werpen, negeer ze. Een eigenaardige en onzinnige ont wikkeling. Zij schrijdt echter voort. Zo spraken we enkele weken geleden een vooraanstaand man uit deze pro vincie. beminnelijk en kritisch, bij weik gesprek zonneklaar bleek dat be trokkene zijn overheden wantrouwde. Dat is tragisch. Wanneer zo'n sfeer er eenmaal is. is voor hem een gesprek met politici onmogelijk: omdat er geen vertrouwen is, worden allerlei op zichzelf goed-bedoelde opmerkingen verkeerd geïnterpreteerd en het wan trouwen neemt eerder toe dan af. In deze gedachten wisseling kregen we van onze gesprekspartner het beeld voor geschoteld van een provinciale over heid. die op allerlei fraaie en minder fraaie manieren poogt van Zeeland zo gauw mogelijk een tweede onleefbare waterweg te maken. En dat nu is ge woon niet waar: noch de stukken, noch het beleid, noch de mededelingen van de beleidsfiguren zelf wijzen in die richting. Niettemin bleef onze partner bij zijn standpunt en kennelijk vond hij iedereen, die er anders over dacht, een te verdenken figuur. Het trieste is. dat dit soort opvattingen wij her halen: over en weer meer voorkomt dan men zou mogen verwachten. Democratie is gecontroleerd ver trouwen, aldus een woord van Bonger uit een periode, waarin som migen meenden de democratie in op spraak te moeten brengen. Befde ele menten uit deze uitdrukking zijn van het grootste belang: controle en ver trouwen, ze horen bij elkaar en kun nen niet gescheiden worden. Tegen woordig lijkt het er nog wel eens op alsof uitsluitend over controle wordt gesproken en het vertrouwen niet meer aanwezig is. Bovendien blijkt nogal eens dat men niet alle relevante feiten kent: een kennis, die toch essen tieel is voor het uitoefenen van de con trole. Op zulke ogenblikken ontstaat een wit-zwart-schema met daartussen dat onherbergzame niemandsland. Men zou wensen, dat men aan beide kanten eens wat meer uit de fortificaties van het wit en het zwart kwam om elkaar eens te ontmoeten. Dat hoeft nog niet te leiden tot het opgeven van stand punten, maar er zou wel eens naar elkaar kunnen worden geluisterd. Als minister Bakker naar Zuld-Afri- ka gaat wordt hij uitgekreten: naar zo'n land met zo'n politiek gaat een vertegenwoordiger van een fat soenlijke natie niet: men vindt dat Zuid-Afrika moet worden geïsoleerd. Maar dat er daarginds mensen wonen, die de apartheidspolitiek óók veroor delen en hun geestverwanten in Euro pa voortdurend vragen om de dialoog vooral niet af te breken, dat zien de opposanten van minister Bakker ge makshalve over het hoofd. We hebben er in deze kolom al eens eerder mel ding van gemaakt: de strijdbare Helen Suzman. voorstandster van multi-ra- ciaal gouvernement in Zuid-Afrika, vraagt haar bezoekers steeds weer te blijven komen. Destijds was voor haar het bezoek van Robert Kennedy de be vestiging, dat zij en haar medestanders er bijhoorden, bij diegenen die vrijheid en menselijke waardigheid willen ver dedigen. Dat gaf haar steun voor haar niet geringe strijd. Steeds meer fortificaties worden be trokken. kennelijk onder het mot to: wie niet voor ons is, is tegen ons. Waarom eigenlijk? Waarom zou bij voorbeeld niet eens de chemische in dustrie in Zeeland de vereniging voor milieu hygiëne voor een excursie uitno digen? Zij kan heel wat tonen: een "oe- (Voot vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1