Winkeliers tevreden over Burgpromenade We horen vaak dat we een vriendelijke bank zijn... Dank u, we doen ons best. Boerenleenbank Beste chauffeur onder invloed slechter dan slechtste zonder' NIEUWE BURG MIDDELBURG VOORTAAN WANDELSTRAAT OFFICIER,UIT ONDERZOEKEN BLIJKT...' BURGEMEESTER ONTNEEMT LID VAN DE RAAD HET WOORD... Najaarsactie van de middenstand LIBERAL CATH. CHURCH KRIJGT EEN HULPBISSCHOP IN ZEELAND ZATERDAG 31 OKTOBER 1970 PROVINCTALI XIEUWSI COURANT i O de bank voor iedereen .Geheim stuk' kwam ongewild op tafel TERNEUZEN Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen heeft het raadslid H. de Vriend (T 70-2000) het woord ontnomen toen de heer De Vriend tijdens de raadsvergadering wou ingaan op een rapport over de reorganisatie bij de dienst openbare werken. Het stuk was in een besloten zitting behandeld, maar volgens de heer De Vriend al snel daarna uitgelekt. .Het heeft nu geen zin meer om het niet openbaar te maken', meende het raadslid, dat vervolgens probeerde om op het rapport in te gaan'. De wethou der kan bij deze reorganisatie dus nu zonder meer zijn gang gaan. Een aan tal krachten dat zijn werk uitstekend heeft gedaan dreigt...' Veel verder kwam de vertegenwoordi ger van T'70-2000 niet. Burgemeester Aschoff hamerde af, met de medede ling dat er een besloten stuk werd behandeld. Toen de heer De Vriend vroeg of het college er voor voelde dit alsnog openbaar te maken, ant woordde de burgemeester ontkennend. KRABBENDIJKE Onder het motto .Krabhendijke uw koopcentrum' orga niseert de plaatselijke middenstands vereniging in de week van 30 oktober tot en met 7 november een najaarsac tie. Naast de kortingen die de winke liers zelf geven, worden honderd waardecheques beschikbaar gesteld. De uitreiking hiervan zal plaatsvinden op maandag 9 november, 's avonds om zeven uur op het Dorpsplein. De prijzen worden uitgereikt door oud- wethouder J. Mallekote en oud-raads lid M. L. Marcusse en de heer J. Moerland, voorzitter van de midden standsvereniging. VERDEDIGER ,NOG OMSTREDEN ZAAIC MIDDELBURG .Vergelijken de proeven hebben aangetoond, dat bij een alcoholpromillage van 1,35 dus na een bepaald drankgebruik de beste chauf feurs nog slechter rijden dan de genen die tot de slechtste auto bestuurders worden gerekend'. Aldus donderdag de officier van justitie bij de politierechter te Middelburg in zijn requisitoir tegen een overtreder van artikel 26: onder zodanige invloed rij den, dat men daartoe niet meer in staat kan worden geacht. De officier, mr J. Blok, vond een opponent in de verdediger van de verdachte. Mr P. C. Adriaanse hield namelijk staande, dat het bloedonder zoek, als methode om de mate van Invloed van het alcoholgebruik op het rijgedrag aan te tonen, nog altijd een omstreden zaak was en dat ook wel zou blijven. De verdediger sprak er ook zijn verwondering over uit. dat men voor wat betreft het toelaatbare promillage gaandeweg was terug ge gaan van 1.05 naar 0,5. De officier, die repliceerde, dat deze wijziging het resultaat was van nieu we onderzoekingen, zei er voorts van overtuigd te zijn, dat de bloedproef naar zijn mening nog altijd de beste manier was om de mate van alcohol gebruik vast te stellen. Mr Blok merkte ook op, dat de straf fen tegen de overtreders van dit arti kel blijkbaar beter beginnen door te klinken. Men wordt voorzichtiger. Al dus constateerde de officier, die ver der liet doorschemeren, dat het in het voornemen ligt om in de toekomst meer dan tot nu toe gebruikelijk was gebruik te maken van rapporten van het Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisme om aldus meer te weten te komen over de achtergronden van de overtredingen. Tegen de verdachte in deze zaak. J.i van D. uit Cadzand, eiste de officier een gevangenisstraf van twee weken waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. onder toezichtstelling van het consul tatiebureau en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden. Mr Blok onderstreepte nog eens de ernst van de overtreding dooi er op te wijzen, dat dertien procent van de verkeersongelukken in Neder land gepaard gaat met alcoholgebruik Van D. zei ter zitting, dat hij op dat moment gemeend had wel degelijk zijn auto te kunnen besturen. De poli tie had hem echter slingerend zien rijden. Uit het verbaal bleek, dat hij zelfs niet meer in staat was geweest om de auto behoorlijk te parkeren. De omstandigheid van een kapotte lager in de motor, die Van D. nog als excuus aanvoerde, kon hem bij de strafbepaling niet veel meer baten Politierechter mr W. van Solinge wil de wel rekening houden met de leef tijd f64) en verdere persoonlijke om standigheden van Van D. Het vonnis luidde tenslotte een alleen voorwaar delijke gevangenisstraf van een week met. een proeftijd van twee jaar, toe zicht van het consultatiebureau een boete van driehonderd gulden en voorts een ontzegging van de rijbe voegdheid van zeven maanden waar van drie maanden voorwaardelijk. .Een automobilist kan men alleen maar straffen als men aan zijn rijbe wijs komt', aldus de politierechter. Fiets Omdat mr Van Solinge het tenlastege- legde niet voldoende bewezen achtte werd J. M. uit Middelburg die bij verstek terecht stond voor het rijden op een fiets na teveel te hebben gedronken, vrijgesproken. Een politieagent, die als getuige op trad. zei M. Slingerend over de Koe- poortbrug in Middelburg te hebben zien rijden. M. had later toegegeven een achttal glazen bier te hebben ge dronken. Een bloedproef had een pro millage van 0.95 opgeleverd. De be trokken arts had overigens wel opge merkt M. niet merkbaar onder in vloed te hebben bevonden. De officier achtte hier wel een straf op zijn plaats. Bij 0,50 wordt al een duidelijke invloed op het rijgedrag geconstateerd. De rechtspraak houdt zich daarbij nog aan de veilige kant en houdt zich aan een toelaatbaar pro millage 0,80. Zo zei mr Blok, die een boete vorderde van honderd gulden. De politierechter oordeelde, zoals ge zegd. anders. Mevrouw E. L. uit Vlissingen had. terwijl ze een personenauto bestuur de. in de Bonedijkestraat in haar woonplaats geen doorgang verleend aan een bromfietser. Na de aldus ontstane botsing was ze doorgereden zonder haar identiteit kenbaar te ma ken. Toen de politie daar toch achter kwam bleek mevrouw L. voorts niet in bezit te zijn van een rijbe wijs. Voor de politierechter verklaarde zij. in de war te zijn geraakt doordat de bromfietser een hand had uitgestoken in een andere richting. Na de botsing was zij in paniek doorgereden. Mr Blok. die in zijn requisitoir stelde dat alleen al het rijden zonder rijbe wijs als een principiële fout aan te merken was. vorderde voor het ver oorzaken van de aanrijding een boete van 25 gulden, voor het ontbreken van het rijbewijs een boete van 50 gulden en voor het doorrijden na het ongeval een boete van 150 gulden. Mr Van Solinge bepaalde deze boeten tenslotte op respectievelijk 25, 50 en nog eens 50 gulden. Ergernis Doorrijden na een botsing, zonder zich eerst kenbaar te hebben gemaakt, werd ook R. V. uit Tilburg ten laste gelegd. V. had. terwijl hij in een bestelauto op de Boulevard Banckert in Vlissingen reed, een personenauto geraakt. Op de opmerking van V.. dat hij niets van de aanrijding had gemerkt, herin nerde de politierechter hem aan een verklaring, die hijzelf destijds aan de politie had afgelegd. Daarbij had V. gezegd wel degelijk te hebben gewe ten, dat hij tegen de andere auto was aangereden maar er direct vandoor te zijn gegaan omdat hij. wegens het drinken van een aantal glazen bier. niets goeds van een ontmoeting met de politie verwachtte. ,Het doorrijden na een botsing levert een grote ergenmis op voor degene die met de schade zit. Het is trouwens ook een daad, die maatschappelijk nooit is goed te praten.' Aldus de officier, die tegen V. een boete van 150 gulden en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden eiste. De politierechter legde dezelfde straf op. uitgezonderd de boete, die hij op honderd gulden be paalde. OPENING DOOR BURGEMEESTER DONDERDAG A.S. MIDDELBURG De winke Hers van de thans nog Nieuwe Burg geheten winkelstraat te; Middelburg zijn dik tevreden! met hun nieuwe ,Burg Promena de'. En hun klanten zijn dat ook, zo mag men afleiden uit wat ze zelf tegenover de bewoners van de ,Burg Promenade' zeiden. De nieuwe, voor alle verkeer afge sloten, winkel-wandelstraat zal donderdag 5 november, 's mor gens om 10 uur worden geopend door Middelburgs burgemeester drs P. A. Wolters. De opening valt samen met de viering van het 25-jarige bestaan van de winkeliersvereniging .Nieuwe Burg'. De promenade kan men de kroon op het werk noemen van de winkeliersvereniging, zij is echter zeker niet het laatste programmapunt dat de winke liers van de winkelstraat in een drachtige samenwerking den ken af te werken. Het plan voor de promenade werd ftboren in dc winter 1967/'68, en was eigenlijk automatisch een min of meer logisch voortvloeisel van de plannen om in de Middelburgse bin nenstad eenrichtingverkeer tc laten circuleren. De winkeliers namen ver- rolgens contact op met b en w. Er werd een plan opgesteld dat te duur was en te ingewikkeld, vervolgens een dat te simpel was en tenslotte het plan dat thans in de .Burg Promena de' is geresulteerd. Nadat alles uitge werkt en aan al de betrokken winke liers was voorgelegd en door hen goedgekeurd, hechtte de Middelburgse gemeenteraad maandag 29 juni eens gezind goedkeuring aan het promena deplan. Op l september begon men met de werkzaamheden. Eerst de dienst ge meentebedrijven. die voor nieuwe lei dingen zorgde. Nieuwe gasleidingen moeten voorkomen dat men straks, als de bomen, die in de promenade zijn opgenomen, groot geworden zijn, Ie maken krijgt met het verschijnsel igasboom'. Na de voorbereidende werkzaamheden "an gemeentebedrijven, begon de dienst gemeentewerken met het eigen lijke werk. De dienst, ook voor heel pet ontwerp verantwoordelijk, voerde bet project helemaal zelf uit. De win keliers van de Nieuwe Burg hebben voor de uitvoering bijzonder veel waardering en met name op de hoe den van de heren ir J. Snoey en J. J. van 't Hof, die zich intensief er mee bezig hebben gehouden, steekt men een grote en veelkleurige pluim. Achteraf is men er gelukkig dat men als plaveisel voor de prome nade in een mozaiek gelegde gele en bruine bakstenen heeft gekozen en Men tegels zoals bijvoorbeeld in Goes. De straatlantaarns, die er ko men, zijn wel van het zelfde model als in Goes. Blij is men ook met het groen dat wordt aangeplant: boomp jes en bloembakken van uitgewassen beton. De promenade wordt voorts voorzien van drie vitrines, wat bank jes en in de toekomst nog een terras je. Aan het eind, bij de Groenmarkt, loopt de Burg promenade uit in een pleintje, een promenadeplein, dat ge schikt is voor allerlei winkel- en ande re activiteiten. Kunstwerk Op het Promenadeplein komt een kunstwerk op een sokkel. Dat wordt aangeboden door de gemeente. Er wordt een prijsvraag voor uitgeschre ven en de ontwerpen voor het kunst werk zullen worden beoordeeld door een commissie, waarvan professor A. H. Hammacher uit Den Haag voorzit ter is. Dc kunstenaar, die met het winnende ontwerp uit de bus komt, krijgt de opdracht. Zoals gezegd zijn de winkeliers van de Nieuwe Burg zeer tevreden met hun promenade. Velen van hen ston den aanvankelijk wat huivierig tegeno ver het idee van de volledig voor het verkeer afgesloten straat, in verband met bevoorradingsmoeilijkheden, die men verwachtte. In de praktijk bleek de bevoorrading, die thans langs ach ter geschiedt, geen enkel probleem mee te brengen. En de klanten kun nen hun auto gemakkelijk kwijt op de Markt of het Walplein. De winkelstraat is een van de oudste van Middelburg. Zij vormde vroeger de verbinding tussen het wereldlijk centrum te Middelburg (het stadhuis) en het religieuse (de abdij). Voor de oorlog liep de straat in een enigszins andere richting dan thans. Van af de Markt kon men toen aan het eind er van de Balans met de Sint-Jorisdoelen zien. Bij het bombardement van Middel burg in het begin van de tweede wereldoorlog werd de straat volledig weggevaagd. Reeds in de oorlog be gon men met de herbouw en eind 1945 was de Nieuwe Burg een van de weinige winkelstraten, die te midden van de puinhopen van Middelburg ARNEMUIDEN WIL ERFPACHTSCANON 5 PCT ARNEMUIDEN De gemeenteraad van Arnemuiden zal tijdens de maan dagavond te houden vergadering een voorstel behandelen tot verhoging van de erfpachtcanons. Op het ogenblik betalen de erfpachters nog hetzelfde bedrag als 50 jaar geleden, omdat toen is verzuimd de mogelijkheid van periodieke herziening in de erfpachts akten op te nemen. Om een redelijk rendement te verkrijgen van de in erfpacht uitgegeven gemeentegronden stellen b en w een canon van 5 pet voor. Voorts wordt voorgesteld vier saneringspanden, waarover overeen stemming met de eigenaren is bereikt, aan te kopen. B en w van Arnemuiden zijn van plan om de dienst gemeente werken te reorganiseren. Het is de bedoeling, dat er een opzichter wordt aangesteld, die de gehele week in Arnemuiden werkzaam is. De vergade ring begint om half acht. Kleine, weinig bekende kerk VLISSINGEN Morgen - zondag - heeft Zeeland na eeuwen een bis schop: tijdens een korte plechtigheid zal mgr prof. dr J. H. Dubbink, bis schop-commissaris van The Liberal Catholic Church voor Nederland en de nationale kerk van Joegoslavië, mgr A. J. A. Materman, sinds elf jaar priester van The LCC in Vlissingen, tot zijn hulpbisschop wijden. Arend Jan Antony Materman (60) is dan bisschop van een wereldkerk die door het zeer beperkte aantal leden in Nederland hier nauwelijks bekend is. De LCC komt voort uit de Vrij Ka tholieke Kerk, die op haar beurt voortkomt uit de Anglicaanse kerk en de wijdingen, noodzakelijk voor de geldige apostolische successie, ont leent aan de oud-katholieke kerk van Nederland. Dr James Ingall Wegdwood, theosoof, stichtte zestig jaar geleden de vrije katholieke kerk als een a-dogmatische kerk, waarin de vrijheid van gedach te ruim baan kreeg. De populariteit van de VKK groeide snel, parallel haast aan die van de theosofische vereniging. Langzaam echter nam bij een groepering in de VKK liet inzicht toe dat men van de theosofische denkbeelden terug moest naar een puur christelijke kerk, waar bij het a-dogmatisch karakter en de vrijheid van gedachte hoog genoteerd zouden moeten blijven. Sindsdien bestaat in Nederland naast de vrij katholieke kerk .the liberal catholic church in Nederland', een kleine groep mensen wier bisschop en priesters mgr Materman, sinds twee jaar vicaris-generaal van de kerk, tot him tweede bisschop kozen. De keuze werd later bevestigd door de algeme ne bisschoppelijke synode, die haar zetel in Ontario (Canada) heeft. Viva- ris Materman was daarmee .blshop- elect'. Mgr Materman, die zijn eerste wijdin gen nog van bisschop Wegdwood ont ving: ,We hebben bewust gekozen voor deze christelijke kerk, we heb ben daarnaast bewust gekozen voor de freedom of thought. Hoewel we apostolisch en sacramenteel zijn en ons verbonden voelen en weten met een katholieke traditie van vele eeu wen, houden we strikt vast aan die vrijheid. Ieder heeft zijn eigen verantwoording voor wat hij gelooft. Dat is wat anders dan een opgelegde verantwoor delijkheid ten opzichte van Het Ge loof. We willen de mensen die geloven willen, simpelweg de ruimte geven om daar uiting aan te geven. Dat kan niet in een strak dogmatisch schema waar in op musts gewezen wordt'. Klein? ,Er is wel eens gesproken van een mini-kerk en in Nederland is dat ook wel zo. Ik geloof dat het komt omdat we geen reclame maken, niet werven, niet missioneren. De mensen die ons willen bereiken, kunnen dat en doen dat gelukkig ook. Vaak zijn dat niet de mensen die je in kerken ziet, maar die incidenteel deel willen nemen aan iets dat, al is het maar voor een moment, van hen is, mede van hen, een soort gemeenschapsidee'. Jn Amerika en Canada loopt het storm. We werken hier met huiskapel len, daar met kathedralen. Het succes tussen haakjes is in zoverre begrijpelijk dat het a-dogmatische daar heviger aanslaat, net als het principe van de priester als visser onder de vissers. Bij zijn wijding wordt hem gezegd: ,Ge krijgt het om niet. geeft het om niet'. Priester noch bisschop mag dan ook iets voor zijn kerkelijk werk ontvangen. Hij moet zichzelf kunnen bedruipen. Zo heb ik mijn vak: ik geef hier met mijn compagnon leiding aan een klein be jaardencentrum. Gewoon samenwer ken met anderen is de basis'. Collegialiteit? De priester komt uit de gemeente, de bisschop uit de priesters, alles op basis van collegialiteit. Een bisschop is geen baas, gelukkig niet. In Ameri ka is het vooral in onze ogen gekleurde bevolking die zich blijkbaar tot deze principes voelt aangetrokken. We zien het begrip collegialiteit trou wens de laatste jaren in verschillende kerken snel terrein winnen'. Waarde? .Zeker, er zijn mensen die sterk be twijfelen of het nog wel zin heeft met een dergelijk klein gezelschap en gro te titels met een plechtige liturgie en zo meer door te gaan. Die twijfel is begrijpelijk: ook wij vragen ons van tijd tot tijd op dit punt het nodige af. Ik persoonlijk ben van mening dat het zeker zin heeft. Juist in deze tijd van snelle vervaging en vervlakking zijn er mensen die de handgreep no dig hebben. We lijken oud met de liturgie, zeer oud soms, maar in onze principes zijn we het geloof ik. niet'. Jk dacht dat we als kerken we denken ook op dat punt collegiaal de opdracht hebben soepel om te springen met de mensen en hun tijd van leven die ook onze tijd van leven is. Als je de uittocht uit de kerken ziet, kun je daar een jammer' bij plaatsen, jammer vooral omdat de kerk er dan blijkbaar niet in slaagt souplesse in haar kaders te brengen. Dat is te betreuren, maar slechts tot op zekere hoogte, hoe vreemd dat uit mijn mond ook mag klinken. Zolang de uittocht namelijk met een eerlijke persoonlijke overtuiging te maken heeft, hebben wij niet het recht van treuren. De kerken hebben te lang gedacht het alleenrecht van de eerlij ke overtuiging te hebben maar er is daarbij zoveel buiten de kerk geble ven wat er in had kunnen zijn. dat veel menselijke aspecten in de knel zijn geraakt. Daar is in alle vrij heid wat aan te doen. We probe ren'. Mgr A. J. A. Materman wordt morgen - zondag - tot suffragaan bisschop van de LCC voor Nederland gewijd tijdens een korte plechtigheid In de kerk van de doopsgezinde gemeente te Vlissin gen. Ook van r-k zijde is voor deze wijding medewerking toegezegd: ande re kerken hebben reeds van hun be langstelling doen blijken. overeind stond. Uit een winkeliersac tie de ,Burg actie', om de klanten weer te interesseren voor de winkel straat, werd toen de winkeliersvereni ging geboren, waarin de exploitanten van de zaken van de Nieuwe Burg nu al 25 jaar samenwerken, een samen werking die dus onder meer resulteer de in het promenadeplan. Achttien winkeliers hebben hun zaak aan de Burg Promenade. De metsten van hen wonen ook bij hun winkel. Tot speciale openingsprijzen hebben ze gezamenlijk niet besloten. Door de aard van de meeste winkels was dat niet mogelijk, aldus de winkeliers. Wat ieder afzonderlijk doet moest hij echter zelf weten. Veel aandacht gaat men bij de opening van de promena de echter besteden aan de presentatie van de winkelstraat aan het winke lend publiek. Zo wordt zaterdagmid dag 7 november voor een muzikale omlijsting gezorgd. Geen luidsprekers in de stijlvolle omgeving maar muziek van het trio Jaques Outermans. Waar de muzikanten komen te staan hangt van het weer af. Foto's: de nieuwe Burg, vroeger en nu. (Foto's PZC) De Boerenleenbank is de bank-van-nü...voor Wili u sparen? We zijn altijd dichtbij en we bieden u vele spaarvormen. Met rente vanaf 4als u steeds direkt over uw spaargeld wilt beschikken, tot 8% als u op langere termijn wilt sparen. We zijn open. op de uren, die schikken. En als u over andere geldzaken wilt praten, dan is dat ook geen probleem: de Boerenleenbank biedt u ook de voordelen van een voor de ontvangst van uw salaris. Adviseert u bij verzekeringen en het boeken van uw vakantiereis. En we vinden dat bij al die zaken best een vriendelijk woord kan. We zeiden het al: we doen ons best om een vriendelijke bank te tISO vestigingen Goes, St-Adriaanstraat 6; 's-Heerenhoek, Werrilaan 25; Heinkenszand, Mr dr Meslaan 1; Lewedorp, Scheldestraat 54; Ovezande, Kerkplein 6; Vlissingen, Lange Zelke 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13