Prof. Hoefnagels rekent af met ritueel van rechtzitting Containerdiefstal een apart probleem Oppervlaktewater kan zichzelf al niet meer reinigen Dialoog Bonn met de DDR 11 terumisteUoaiixilk^ Vraag over ,vrij vuilstorten' in Nederland INITIATIEF VAN PvdA, D'66, PPR Wees maar blij met Jac. Hermans Prijsslag in de buurt. VNO en CWV: ,In 1971 matige loonsverhoging' "Q. VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BEZINNEN OP NUTTIGE FUNCTIE VAN DE STRAFZITTING (Van onze Juridische medewerkster) DEN HAAG Aanbeveling voor de rituele verdachte: .alleen een net don ker pak, een das en een wit overhemd zonder versiering, bezoek een kaas- kopknippende kapper, antwoord met ja edelachtbare, nee edelachtba re, terwijl u met grote eerlijke ogen de rechter aankijkt.' Dit is geen citaat ui het cahier X van de Groningse studenten, of uit een cursiefje, maar een citaat uit de oratie van de crimi noloog prof. dr G. P. Hoefnagels, gis teren gehouden in Rotterdam. Hoefnagels mag, met zijn oorspronke lijke manier van denken en formule ren, zijn durf de zaken op hun kop te zetten, vervolgens zelf op zijn kop te gaan staan en hard te lachen, een enfant terrible onder de juristen ge noemd worden. Mikpunt voor zijn oratie vormt het ritueel van de te rechtzitting, ,een situatie met plecht statigheid, aanhef, toga, al of niet aangewende eerbied voor de toga-dra ger en gedramatiseerde toespitsing op een geformaliseerd gebeuren.' Stof te over om op een amusante manier te schoppen tegen heilige huis jes iets dat mits in wetenschappe lijke vorm gegoten ook een hoogle raar is toegestaan, maar zelfs daaraan heeft Hoefnagels maling. De in druk verschenen oratie is verlucht met te keningen van Wim Boost, die een grimmig beeld van onze zittende en staande magistraten overbrengen. De taal is populair-wetenschappelijk, met de nadruk op het eerste en dus voor een leek te begrijpen. Het is dan ook ,de leek' die met het strafproces te maken heeft. Jaarlijks komen er zo'n twee miljoen strafza ken ter kennis van de politie. Onge veer 10 pet daarvan zijn misdrijven, de rest zijn overtredingen (in hoofd zaak van verkeersregels). De rechter behandelt jaarlijks rond de 40.000 strafzaken. In 12.000 gevallen wordt een gevangenisstraf opgelegd. Fractie Getallen die illustreren, dat maar een fractie van de totale criminali teit voor de rechter komt, en dan is hierin nog niet eens de ongeregi streerde misdaad verwerkt. De re sultaten van wetenschappelijk on derzoek daarna zoals dat van prof. W. E. Buikhuisen onder Gro ningse studenten doen vermoe den dat weinigen van ons .zonder zonden zijn.' Ook langs een andere weg kan het begrip misdaad' gerelativeerd worden. Moderne strafrechtgeleerden, zoals Hoefnagels en ook prof. L. H. C. Hulsman, die toch wel hard op weg zijn een .Rotterdamse school' op te bouwen, hanteren een definitie van misdaad' die van elke emotionele la ding is ontdaan. Misdaad is tot straf baar feit benoemd gedrag. Ieder waarde-oordeel is hieraan vreemd. De emoties zijn er wel. Maar dat zijn de reacties vanuit de samenleving op de misdaad. In zijn vorig jaar versche nen boek .beginselen van criminologie' analyseert Hoefnagels, met behulp van een aantal schema's dit proces van .emoties' dat een misdaad op roept, zowel voor de dader als voor de .anderen.' De sociologie heeft een nieuwe dimen sie aan het denken over strafzaken en recht gegeven. Alle aandacht was tot Britse raai van kerken ,MET GEWELL OPTREDEN TEGEN DE APARTHEID' LONDEN (RTR) Een speciale com missie van de Britse Raad van Ker ken heeft een rapport uitgebracht waarin staat dat de apartheid in Zuid- Afrika met geweld moet worden be streden en dat christenen die het daar niet mee eens zijn slechts in de kaart van de blanke regeringen spelen. De commissie noemt het huichelach tig als Britse christenen zeggen dat in twee wereldoorlogen met recht ge weld is gebruikt om de rechtvaardig heid te verdedigen terwijl zij aan de negers ditzelfde recht ontzeggen. De afdeling internationale zaken van de Britse Raad en de conferentie van Britse zendelingenverenigingen, die opdracht tot het. rapport gegeven had den, vonden het echter te polemisch om het bij de vergadering van deze week in te dienen. Het is in plaats daarvan onafhankelijk gepubliceerd door de christelijke studentenbewe ging. nu toe gericht op de dader. De dader moet vervolgd, gestraft en zo moge lijk heropgevoed worden. Maar wat gebeurt er met het conflict, dat door zijn daad is ontstaan? Er is een slachtoffer, misschien schade, er zijn getuigen en de nog wijdere kring van krantenlezers die, de één Intensiever dan de ander, in relatie staan met het gebeurde. De dader is gestrand in zijn maat schappelijke functie. Een herstel van het conflict is nooit mogelijk door hem te isoleren. De gevoelens, impul sen, .ergheidsreacties' van ,de anderen dan daders' (titel van de openbare les van Hoefnagels) mogen niet vergeten worden. Vervreemding .Straffen' is een bij de wet geregel de vorm om op misdaad te reage ren. Maar Hoefnagels interesseert zich juist voor de informele proces sen die hierbij opduiken. De ver vreemding door de onbegrijpelijke taal, de toga's, de opstelling van de rechters, het schept een aantal con dities om .indruk' te maken op de verdachte. Maar met het mondiger worden van de burger komt er steeds meer ritueel-verstoring. Dit geldt niet alleen voor studentenpro cessen zoals de Maagdenhuiszaak, maar ook voor de .gewone' ver dachte, de dief of oplichter die wil weten wat er gezegd wordt en zijn eigen zegje liefst ook kwijt wil. Om het strafproces nieuw leven ln te blazen moeten allen die daar in eerste instantie bij betrokken zijn rech ter, officieren van justitie, advocaten en delinquenten zich bezinnen op nieuwe methoden om de strafzitting een nuttige functie te geven. Hoefna gels hamert hierbij vooral op het jace-tot-face' gesprek, de dialoog van verdachte en rechter. Teveel dreigt ons strafproces te verslibberen in pa pier, goedbedoelde rapporten, van re classering, psychiater of psycholoog. FOTOGRAAF SAWADA GESNEUVELD PHNOM PENH - In de Cambod jaanse oorlog zijn nu- in 7 maan den tijds 7 journalisten omgeko men. Woensdag sneuvelde de we reldberoemde Japanse fotograaf Kyoichi Sawada (boven) en de Amerikaanse oorlogscorrespon dent Frank Frosch (onder), bei den in dienst van United Press International. Sawada kreeg in 1966 de Pulitzer Prijs voor pers fotografie en won in 1965 en 1966 World Press Photo prijzen. (ADVERTENTIE) C><& 6 Einde loze processen-verbaal, waar door de verdachte zelf niet aan bod komt. Of het bestaande systeem wer kelijk zal worden doorbroken is zeer twijfelachtig. De laatste jaren wordt er niet alleen van wetenschappelijke zijde, maar ook vanuit de politieke partijen, aangedrongen op modernise ring van de opleiding en training van de rechterlijke macht. De dit jaar verschenen rapporten over deze mate rie (van de commissie Witsen Elias en Bioemaerts) geven weinig ruimte voor fundamentele vernieuwingen. Praktijkman Een praktijkman bij uitstek, de on langs afgetreden president van de ho ge raad, mr dr G. H. A. Feber, heeft in zijn afscheidsrede wel met waarde ring over de sociale wetenschappen gesproken, die de gedachte van het rollenspel in de strafrechtspleging hebben gestimuleerd. Een spel dat ho ge eisen stelt aldus Feber ook aan de verdachte. .Wederzijds respect en begrip, evenwichtigheid; ook be schaafd optreden. Wil men spelen, vooral een hoger spel spelen, dan stelt dit eisen. Men moet ook een goed verliezer kunnen zijn.' Het verwachtingspatroon van deze rechter was een beschaafd optreden en een zekere heroïek bij de verdach te. Een verwachtingspatroon dat Hoefnagels, met zijn plastisch vermo gen vanuit de verdachte tegen het REDEVOERINGEN KONINKLIJKE PERSONEN IN STAATSCOURANT DEN HAAG (GPD) Met het plaat sen van de oorspronkelijke teksten van redevoeringen van leden van het koninklijke huis in de staatscourant- wordt beoogd om een volledige docu mentatie te verschaffen over het op treden van deze leden, aldus minister president De Jong in zijn antwoord aan het tweede kamerlid dr H. Roet. hof (pvda). Deze had gevraagd welke betekenis aan het plaatsen van derge lijke redevoeringen in de staatscou rant moet worden gehecht. Met de heer Roethof Is de minister het eens, dat het plaatsen van derge lijke redevoeringen te veel een offici eel accent krijgt indien, zoals in het onderhavige geval gebeurde, de -vor stelijke persoon spreekt als .leek'. Prins Bernard heeft dat gedaan tij dens zijn rede voor het contactcen trum op voorlichtingsgebied in sep tember jl. De minister is voornemens op basis van het advies van de commissie her oriëntatie overheidsvoorlichting het krakter van de staatscourant nader te bezien. In dit beraad zal ook de ge dragslijn ten aanzien van redevoerin gen als hier bedoeld worden betrok ken. apparaat aan te kijken, zou willen doorbreken. Getuige het volgende ci taat vanuit de verdachte gezien: ,een rechter is iemand aan wie je het allemaal eens moet hebben kunnen zeggen. Ook Je vijandigheid, Je haat, in ieder geval Je conflicten.' KAMER WIL SPOED IET INBOUW AOW IN AMBTENARENPENSIOEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de tweede kamer wil staatssecretaris V Veen' van binenlandse zaken dwingen op korte termijn het oordeel kenbaar te maken van de centrale commissie voor georganiseerd overleg ln ambte narenzaken over de problemen van in bouw van het aow-pensloen in het ambtenarenpensioen. Dat bleek donderdagmiddag bij het stemmen over een motie van de heer Boot (kvp) die de steun van de totale oppositie kreeg. Slechts de drie rege ringspartners WD, AR en CHU (deze laatste zonder de heer Kikkert) stem den tegen. Staatssecretaris Van Veen had de motie ontraden. Hij is ook voor inbouw maar wil deze kwestie eerst van alle kanten bekijken. De motie was woensdag ingediend bij een interpellatie van de heer Gortzak (psp) over het korten van het genoten valiant iegeld van het aow-pensioen op het ambtenarenpensioen. De hele ka mer betreurde dat de voorlichting over deze korting niet duidelijk genoeg was geweest maar constateerde dat geheel volgens de wet was gehandeld. Een motie van de heer Gortzak om alsnog deze inhouding uit te betalen kreeg al leen de steun van de PSP zelf. Het vakantiegeld van deze gepensioneerde ambtenaren zit immers al in hun maandelijkse pensioenuitkering', zo omschreef de socialist Laban het. Een derde motie die door de heer La- ban (pvda) was ingediend kreeg alleen de steun van PvdA, PSP, D'66 en DS'70. De heer Laban wilde dat direct al ge werkt zou worden san inbouw van aow en pensioenuitkeringen. Staatsse cretaris Van Veen en de regeringspar tijen menen dat hierdoor het centraal overleg zal worden doorkruist hetgeen volgens de KVP niet het geval was met de motie van de heer Bodt.- Het aantal doden als'gevolg van de wervelstorm, die vorige week vrijdag Pakistan trof, is gestegen tot 30" mensen worden nog vermist. Georganiseerde misdaad in VS ROTTERDAM (GPD) Con tainers zijn niet zo veilig als men in de beginfase van het containertransport heeft ge dacht. Tot deze conclusie is de Vereeniging van Transportassu radeuren in Nederland geko men, nadat zij de schadeclaims van gestolen goederen bereken de. Er wordt zelfs aan georga niseerde misdaad gedacht. Veel al weten dieven wat de inhoud van een container is, voordat de container op het haventerrein aankomt. De continentale container-terminals hebben nog niet zoveel te maken met georganiseerde misdaad als de Ameri kaanse havens. Volgens de heer C. Regenhardt, secretaris van de Vereeni ging van Transportassuradeuren, is daar zeker sprake van dievenbendes, die zeer gecoördineerd werken. In de haven van New York heeft men onlangs met gestolen trucks twee gro te aluminium containers met elektri sche schrijfmachines ter waarde van 300.000 dollar gestolen. De heer Regenhardt: De dieven kon den zich volledig legitimeren, hadden de beschikking over, weliswaar gesto len, maar goed materieel en wisten precies welke container een waarde volle lading bevatte. Dat noem ik georganiseerd. Volgens het orgaan van de stichting vakontwikkeling ver zekeringsbedrijf van de maand okto ber zijn er in de havens van New York en New Jersey al 131 containers van de steigers gestolen'. Als Je hoort, dat 57 containers in volle zee over boord zijn geslagen, dan geeft dat te denken', aldus de heer Regen hardt. Rotterdam .Misschien dat er uit containers wordt gestolen, maar dan toch niet in zulke hoeveelheden dat er aan georganiseer de misdaad moet worden gedacht', vertelt de heer A. Hendriks, afdelings hoofd bij Seawheel Rotterdam. ,Er kan natuurlijk veel met het transport gebeuren, maar om zeker te zijn dat iets gestolen wordt, moet je bewijzen hebben. Een chauffeur van een ver voersbedrijf controleert de lading die een firma in de container stouwt. Als; de goede man een kopje koffie gaat. drinken aan de andere kant van dei Noordzee mist men twee kisten, dan denkt men gelijk aan diefstal'. Pp elke container gaan twee zegel*:! een van de douane en een van de firma. Tot nog toe is mij maar één keer bekend dat een grote partij siga retten uit een container is gestolen door het verbreken van de zegels. Gelukkig kwam een oudere douane ambtenaar tot de ontdekking dat er aan de zegels was geknoeid. Dat lijkt mij inderdaad georganiseerd'. .Natuurlijk verdwijnen er wel eens wat levensmiddelen of andere voor bepaalde bevolkingslage, waardevolle dingen, maar dat is slechts een zeer klein percentage van het totale ver voer. Bij het overladen in andere containers zetten wij iemand speciaal neer om de inhoud te controleren, dus de kans is zeer gering dat er in de haven aan een lading wordt ge knoeid'. Probleem De heer J. M. Besselaar. van de firma Besselaar en Co, een beursassuradeur, die zich heeft gespecialiseerd op tran sportverzekering: ,De georganiseerde diefstal is inderdaad een probleem voor de transportverzekeraar, maar dat is niet omdat de havens op het Europese vasteland niet goed bevei ligd zijn, maar de Amerikaanse. Deze hijacking (Amerikaans woord voor gappen) komt wel ten laste van de Europese assuradeuren, omdat het bitter weinig uitmaakt waar die con tainers gestolen worden'. Daarom is de route óver de Atlanti sche Oceaan voor de assuradeur niet aantrekkelijk. Dat de misdaad in Ame rika is georganiseerd, kan ik aan de hand van een klein voorbeeld aanto nen: een container van een zending bevat een nieuw model scheerappa- raat. Volgens ons kon niemand dat buiten de betrokkenen weten. Juist deze container wordt gestolen'. SOEST DIJK H.M. de konin gin, prinses Beatrix en prins Willem-Alexander applaudiseren enthousiast na de voorstelling, die de muziekkapel uit Lech am Arïberg donderdagmiddag op pa leis Soestdijk bracht. De kapel is in ons land ln verband met de komende .Oostenrijkse week'. DEN HAAG (GPD) Ir S. A. Posthu mus, lid van de tweede kamer voor de PvdA maakt minister Bakker van verkeer en waterstaat attent op een uitspraak in het Rijnvervuilingsproces te Kleef: De rest (van het vuil) zette hij overboord in het IJsselmeer, maar in Holland kan dat'. Is dat zo? vraagt de heer Posthumus. Kan dat inderdaad en hoe is het mogelijk dat zelfs officiële Duitse aan klagers die mening zijn toegedaan? Welke maatregelen neemt de minister zowel tegen dergelijke praktijken als tegen dergelijke geruchten? Slot van pagina 1) kandidaatstelling beperkt houden. Ie dere kandidaat zou tenminste vijf ka merleden achter zich moeten hebben of zoveel kiezers als voor die vijf kamerzetels nodig zijn. Volgens het voorstel wordt het land ingedeeld in maximaal 15 kiesgebieden, die'elk tien zetels bezetten. Binnen deze kiesgebie den, die elk tien zetels bezetten. Bin- 'rien deze kiesgebieden kunnen de lijs ten worden verbonden, zodat bij de toewijzing van de restzetels deze lijs ten als één worden beschouwd. VOORZITTER ZOETWATERBIOLOGISCH INSTITUUT: Koppeling Drs Den Uyl zei gisteren dat drie leden van zijn fractie hun oordeel nog voorbehouden. Hij realiseerde zich dat het wetsontwerp door de koppe ling van de belde voorstelling wellicht niet haalbaar zal blijken (de kamer meerderheid wil namelijk geen geko zen formateur) maar vond deson danks deze koppeling noodzakelijk om de kiezer meer invloed op de rege ringsvorming te geven. Het KVP-initl- atief tot verhoging van de kiesdrem pel noemde drs Den Uyl, gezien in het licht van deze doelstelling van onder geschikt belang. Het zal van de wijze waarop de KVP zich tegenover het thans ingediende initiatief opstelt, afhangen of de PvdA het KVP-voorstel zal steunen. Hessen neus' Mr Van Mierlo verklaarde zich tegen het KVP-initiatief. Het leidt volgens hem alleen maar de aandacht af van het werkelijke probleem, namelijk het gebrek aan Inspraak van de kiezers bij de kabinetsformatie. De fractielei der van D '66 hield het ook voor mogelijk dat zijn partij evenmin het voorstel-Schmelzer om de kabinetsfor mateur door de kamer te laten voor dragen, zal steunen. Hij vond het vergeleken bij het thans ingediende initiatiefontwerp maar een wassen neus, omdat het in feite niet meer doet dan formaliseren van een be staande praktijk. AMSTERDAM (ANP) De di recteur van het Limnologisch (zoetwaterbiologisch) instituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, dr H. L. Golterman, is het ge heel oneens met de uitspraak van minister Bakker van ver-j keer en waterstaat, als zouden I de Nederlandse oppervlaktewa- teren binnen vijftien jaar van overtollig vuil gezuiverd kunnen (ADVERTENTIE) Omdat we ons best voor u willen doen. Ja, echt waar, onze medewerkers wil len het graag goed doen, want ze heb ben er plezier in om u van dienst te zijn. We vinden het fijn, dat er steeds meer nieuwe klanten komen, die dat op prijs stellen. worden, en dus weer schoon zijn. In een uitvoerige open brief aan de minister gaat de heer Golterman op deze mededeling in. Het is geschrok ken van de opmerking, dal de be staande vervuiling van 25 miljoen tot 4V2 miljoen inwonerequivalenten moet worden teruggebracht en dat deze laatste hoeveelheid aanvaardbaar is. omdat deze graad van vervuiling wordt opgeheven door het zelfreini gende vermogen van het water. (Een inwonersequivalent is de gemiddelde hoeveelheid afvalwater die een inwo ner jaarlijks produceert). Er is volgens hem onderzoek nodig om nieuwe, originele methoden tc vin den. Afgevraagd moet worden of die oude biologische methoden, zoals ac tief slib en oxidatiebedden wel die universele oplossing bieden die we nu nog aan ze toedichten. Er is volgens dr Golterman, visie nodig om aan ongehoorde oplossingen te denken, waar hij er maar één van wil noe men, namelijk droogdampen van af valwater door gebruik te maken van de afvalwarmte van de nieuwe nucle aire elektriciteits-centrales. Dat zou met veel geld kunnen. Zelfreiniging Principe Dat in de huidige verhoudingen de drie christelijke partijen in een dis trictenstelsel, zoals in het initiatiefont werp wordt voorgesteld, de absolute meerderheid zouden behalen, vond drs Den Uyl geen motief om het initiatief dan ook achterwege te laten. Bij grondwetsherzieningen gaat het zijns inziens om principiële zaken. Hij meent trouwens ook dat de verkiezin gen weieens anders kunnen uitvallen als de strijd tussen twee alternatieve regeringscombinaties gaat. Drs Aarden realiseerde zich dat de PPR in een dergelijk stelsel waarschijnlijk niet. meer aan bod zou komen. Hij stelde de staatkundige vernieuwing echter boven het voortbestaan van zijn par tij. DEN HAAG (ANP) Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Christelijk Werkgeversverbond zijn van oordeel dat de stijging van de Ionen van werknemers en daarmee de stij ging van de loonkosten van bedrijven in 1971 aanzienlijk lager moeten zijn dan de stijgingen (resp. circa 9 procent en circa 12'A procent gemiddeld) in 1970 teneinde de inflatie niet verder aan te wakkeren. De loonsverhogingen van de laatste ja ren hebben volgens de beide verbonden tot kostenstijgingen geleid voor de be drijven, die de grenzen van het econo misch mogelijke in vele gevallen heb ben overschreden. De forse prijsstijgin gen die dit tot gevolg heeft gehad drei gen Nederland tot een van de duurste landen van Europa te maken, terwijl zij de werkelijke waarde van de loons verhogingen sterk hebben verminderd. De ernstige gevolgen die deze ontwik keling in zich bergt kan volgens de ver bonden vermeden worden waneer het gezonde verstand bij werkgevers, werk nemers en overheid tijdig de overhand krijgt en met name ten aanzien van 1971 ln praktijk wordt gebracht. De vereiste matigheid zou inzet moeten zijn van het centrale overleg en het overleg in eigen kring. De kans op te rughoudendheid ten aanzien van de prijzen kan volgens de verbonden gro ter zijn naarmate op het gebied van de lonen meer matiging wordt betracht. Een loonmaatregel van de regering zou achterwege kunen blijven waneer deze benadering weerklank zou vinden in het centraal overleg en in de cao-onder handelingen. De beide verbonden schrijven dit ln een verklaring naar aanleiding van voorstellen ter verbete ring van cao's in 1971 zoals die in een aantal bedrijfstakken van vakbondszij de ter tafel zijn gebracht. Slot van pagina 1 duitslands ambassadeur in Moskou, Allardt. De bewindslieden zouden vanochtend minstens drie uur de tijd hebben voor een gesprek over de ontwikkelingen sinds de ondertekening van het Mos- kouse verdrag op 12 augustus, voor een beoordeling van de huidige situa tie (waarbij de Westduitse interesse zich toespitst op Gromyko's oordeel over de toegenomen spanning tussen Washington en Moskou) en voor de perspectieven in de naaste toekomst. Bij alle drl« deze punten speelt de kwestie-Berlijn een rol. Niet op dood punt Enkele dagen voordat minister Scheel naar Warschau reist voor de als .be slissend' gedoodverfde onderhandelin gen met zijn Poolse collega, komen de laatste ontwikkelingen de legering in Bonn uiterst gelegen. Duidelijk blijkt dat de initiatieven van kanselier Brandt, door de oppositie van CDU en CSU voortdurend fel bekritiseerd, in de buitenlandse poltiek niet op een dood punt zijn aangekomen. Zelfs met de DDR valt zonder voorwaarden te praten, hetgeen ook voor een succes op andere punten van het com plex Oost-politiek' (met name in de In het begin van zijn brief gaat dr Golterman in op het begrip zelfrei nigende werking van het water. In Nederland hebben we ongeveer 5 km3 oppervlaktewater. Gelooft u echt, zo vraagt dr Golterman de minister, dat 1 km3 oppervlaktewa ter het ongezuiverde water van 1 miljoen mensen kan opvan gen? Op de zelfreinigende werking, die vroeger in onze plassen misschien wel plaatsgevonden heeft, is zo'n roof bouw uitgeoefend, dat er nu althans niets meer van over is. Volgens hem hebben ook de grote rivieren, zoals de Rijn, die in Duits land. en de Maas, die in ons land al overbelast worden met afvalstoffen, geen zelfreinigende werking meer. De grote vissterfte vorig jaar, die zo prettig aan de Endosulfanvergiftiging kon worden toegeschreven, kan vol gens dr Golterman ieder Jaar optre den door het in de Rijn steeds stij gende zuurstof tekort. Wat betreft de randmeren merkt dr Golterman op, dat Amsterdam nu nog vele honderdduizenden inwoner-equi valenten ongezuiverd water in het toe komstige IJmeer loost. Met de miljoe nen voor de dijkenbouw moeten ook de miljoenen voor de zuivering daar van op tafel komen. Die miljoenen kunnen nie: verkregen worden uit die twee gulden per inwoner-equiva lent. Als we nu eens begonnen, zo stelt dr Golterman. met die miljoenen in te calculeren in het IJsselmeer-inpolder- ingsbudget. De minister kan dan altijd later proberen een deel terug te krij gen, als maar eerst de installatie er is. KLEUREN-TV IN BELGIË BRUSSEL (ANP) De BRT. de Vlaamstalige omroep in Belgic, begint op 1 januari van het komende jaar met televisie-uitzendingen in kleur, zij het op zeer bescheiden schaal. Zes tot acht uur per week zal de televisie kieurenprogramma's brengen, voorlopig echter praktisch alleen bui tenlands materiaal, want onvoldoende outillage zal het de omroep nog niet mogelijk maken zelf kleurenopnamen te maken. Onder dat buitenlands ma teriaal is de dagelijks uit te zenden Fabeltjeskrant. r ADVERTENTIE) kwestie-Berlijn) van doorslaggevende betekenis zou kunnen zijn. De man die met dit alles dolgelukkig moet zijn, is minister van buitenland se zaken Walter Scheel, die tijdens een verhitte verkiezingscampagne in Hessen (waar volgende week zondag verkiezingen plaatshebben, waarbij voor zijn FDP veel op het spel staat) in de grootste Hesslsche stad, Frank furt, als een bewijs van zijn politieke succes Sowjet-collega Gromyko mag ontvangen. Omdat men in Moskou het kabinet-Brandt-Scheel zonder twijfel niet graag al op korte termijn ziet verdwijnen, zal Gromyko met een .graag gedaan' vanmiddag de dank 001 zijn bijdrage in de verkiezings strijd incasseren. Ditishetrecept: Kaasfondue van Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9