Studie milieu en Pechiney is nu vrijwel rapport-klaar Politie grijpt dader diefstal basiliek Hulst Geen aanleiding ongerustheid voor luchtverontreiniging Sloe Rond Sas van Gent iets minder fluor D OPEN HAARDEN Sr™" 4 UITSTOOT VAN BENZPYREEN ONGEVAARLIJK KAMERVRAGEN VERGUNNING VOOR HOECHST VOORKEUR VOOR KERKGEBOUWEN EN STATIONS VRAGEN OVER VEERDIENSTEN Luchtverontreiniging iets lager Onder invloed van gunstige winden ALUMINIUIHBEDRIJVEN IN AMERIKA EN PECHINEY .DUIDELIJKE TOENEMING FLUORNEERSLAG IN NIEUWDORP EN BORSSELE' ZEELANDNIET VERDER DAN DE STOK SPRINGEN SUBSIDIEBELEID GOES VERANDERT NIET IN 1970 ylIJDAG 30 OKTOBER 1970 FIOVINCIAll ZEIUWS1 COURANT 7 'ADVERTENTIEj B&O-voor hen /'|jg\die kwaliteit i Lfifl }en stijl stellen V boven de prijs BEOMASTER 3000 Een complete HIFI-Installatie Da BeomasterSOOO betekant aan revolutionaire ontwikkeling op het gebied van geluidsweergave. De Beomaster 3000 is een complete, compacte en volmaakte HiFi-installatie, die internationale bewondering en erkenning heeft fewekl Ge avanceerde techniek gecombineerd wet zuivere, itrakke vormgeving. Opgebouwd uit een H»F1- stereoversterker van 2x30Watt (muziekuitgartgs- vermogen 2x60Watt!) en een hoogselectieve FM-stereo tuner die tot nu toe ongekende orrt- vangstkwaliteiten garandeert Prijs f 1325,-. Laat een B&O-dealer u adviseren ©f vraag B&O- kleurenkatalogu* D1 aan. U ontvangt dan tevens een lijst van B&O-dealers ie uw omgeving. ïïirfiiiÜBÉttéiisè&öÉr Mttff Beomaster 3000 Bang Olulsen Nederland - Postbus 36- sGrave'and. A. J. KALAND OP MILIEUBEHEERDAG IN DELFT (Van één onzer verslaggevers) DELFT Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland heeft donderdag in het gebouw scheikunde van de technische hogeschool in Delft op een studiedag over milieubeheer eti Pechiney in het Sloegebied gezegd, dat de technische werkgroep tin de convenantpartners inzake de Pechincyvestiging (rijk, provincie, gemeente) baar studie ovc rde milieuhygiënische aspecten van deze vestiging vrijwel heeft ifjerond. ,Het rapport is bijna klaar en zal de convenantpartners worden aan- jtboden'. aldus de gedeputeerde, die als een van de conclusies van die studie noj noemde: .Het vrijkomende benzpyrcen zal bij Pechiney volgens de deskun- dijen geen gevaar opleveren.' een groot aantal arbeidsplaatsen noodzakelijk maakt. Mevrouw Vaas-van Oven biologe, lid van de kerngroep Pechiney en derde inleid- stcr op de studiedag noemde daar bij als alternatief voor industrialisatie de geboortebeperking. Mevrouw Vaas onderstreepte in haar korte inleiding, dat Nederland nog geen wettelijk vastgelegde normen in zake de luchtverontreiniging kent, dat het TNO voor Rijnmond een bijzonde re regeling heeft en dat de TNO- normen tot de metingen van 1969 in 't Sloegebied niet zijn overschreden, op één punt wel dicht benaderd zijn. Zij attendeerde op de verschillende visies inzake de bufferzones tussen woonge bieden en industriecomplexen en noemde daarbij de bufferzone in het Amerikaanse Bellingham tot 1,5 kilo meter het pleidooi van prof. Maas voor een vrije zone van 4 kilometer en de opmerkingen van de havenschap-direc teur in Vlissingen over een groengor- del van 35 meter bij het Sloegebied. In dit verband wees de heer Kaland de ruim tweehonderd studenten (bouwkunde en chemie) in de college- •aal op de verontrusting over de uit stoot van benzpyreen .een nogal gevaarlijk goedje' eind vorig jaar in de Zeeuwse raad inzake de lucht verontreiniging en later in de staten van Zeeland. ,Er is inmiddels een studie verricht naar deze uitstoot, wat aan benzpyreen bij Pechiney vrijkomt kan men aanduiden met cijfertjes schter de komma, terwijl in het Rot terdamse gebied sprake is van enkele tientallen eenheden voor de komma. Bij een Amerikaans bedrijf, dat ik laatst bezocht, had men er nog nooit van gehoord'. Zijn conclusie: .We moeten ons ook weer niet onnodig ongerust maken'. Hij maakte er gewag van, dat in afwachting van de nieuwe wet op de luchtverontreiniging rijk, provincie gemeente Vlissingen hebben afgespro ken over zaken rond de milieuveront reiniging te overleggen en voorwaar den in een convenant vast t.e leggen. ,Dat tast de bevoegdheid van b en w van Vlissingen niet aan ten aanzien van de afgifte van de hinderwetver gunning, waar de gemeente van vesti ging voor verantwoordelijk is'. De heer Kaland betoogde, dat inzake de industrialisatie het rijk Zeeland met instemming van de gemeenten tot sti muleringsgebied heeft verklaard, dat de provincie daar in de ontwikkelings- ichets 1967 op ingespeeld is. dat de provincie in nationaal verband een taak op zich dient te nemen. Hij liep de vestigingshistorie van Pe chiney in het Sloegebied nog een! en attendeerde erop, dat er zowel uit de tweede kamer, uit de staten van Zeeland en verschillende gemeentera den ,bij voortduring' op aangedrongen Is deze belangrijke basisindustrie voor Nederland, voor Zeeland, te behouden' Ik moet ontkennen, dat zich slechts een paar mensen met deze vestiging hebben beziggehouden. De gevolgde ipelregels zijn in overeenstemming ge weest met de regels van het huidige itaatsbestel. Ik ben het ten principale helemaal eens met de stelling: niet beginnen voor de zaken van milieuhy giëne bekeken zijn, ik hoop dat we die procedure krijgen. Maar nu is de wetgeving nog zo, dat men in een vastgesteld bestemmingsplan bouwvergunning kan krijgen als de plannen niet in strijd zijn met de bestemming van het gebied. Daar naast speelt het onderzoek naar de mllieuhygiënsche aspecten'. Geboortebeperking Eerder op de studiedag had drs G. Baarspul van het ETI voor Zeeland voor wat achtergrondinformatie ge- lorgd over de industrialisatie in Zee land, daarbij wijzend op de terugloop van het Zeeuwse inwonertal, de kan- >en van het deltaplan en de snel groeiende bevolking in Nederland, die DEN HAAG (GPD) ,Ts het waar. aldus de kamerleden dr B. van der Lek pspen dr M. J. J. A. Imkamp (d'S6). dat in de vergunning voor Hoechst tot bet vestigen van een fa briek in het sloegebied geen voor waarden Inzake beperking van geluids hinder zijn opgenomen cn waarom niet?' Zij vragen ook of de maximale toege dane luchtvervuiling voor fluor 50 kg per dag bedraagt, en voor so2, 1850 kg per dag. Zij informeren waarop deze maxima zijn gebaseerd en wat de toegestane maximale luchtverontreini ging voor het Sloegebied is. Tenslotte vragen zij om Hoechst een tijdelijke vergunning te geven tot de maximale luchtvervuiling bij algeme ne maatregel van bestuur is vastge steld. Afscheid van rector Spierenburg te Oostburg OOSTBURG Vrijdag 13 novem ber zal in Oost,burg afscheid worden genomen van dr, C. A. Spierenburg, rector van de scholengemeenschap ,St. Eloy'. De bijeenkomst vindt Plaats in de aula van het schoolge bouw. Industrie zou dat effect hebben'. Of basisindustrieën zoveel toeleveringsbe drijven zullen meebrengen achtte me vrouw Vaas een open vraag, omdat men de zaken vaak uit het buitenland haalt'. Mevrouw Vaas zette eveneens een vraagteken bij het punt van de werkgelegenheid, omdat zij voorzag, dat Pechiney veel gastarbeiders zal moeten aantrekken. Tenslotte wees zij op de verschillen tussen de overontwik- kelde- en de ontwikkelingslanden en baseerde daarop haar voorkeur voor een Pechiney-vestiging in Suriname, waar men de grondstoffen bij de hand heeft. Datzelfde deed ook drs H. Peer medewerker aan de economische fa culteit in Tilburg in een beschou wing over het economisch evenwicht. Hij betoogde, dat de vestiging van onderneming het resultaat is van een directe overheidsbemoeienis ten gun ste van de kapitalistische onderne ming. .De grote fabrieken halen hun grondstoffen uit landen, waar twintig tot dertig procent van de bevolking werkloos is.' In dit kader vond hij, dat de overheid in de overontwikkelde landen medeplichtig is aan uitbuiting van de derde wereld, aan de uitbui ting van de arbeidersklasse ten gunste van die kapitalistische onderneming en medeplichtig is aan het bederf van het milieu. Discussie Buitenland Zij attendeerde ook op de mogelijk-1 heid dat het milieu door de vervuiling! afsterft, .een te sterke groei van de. Op de inleidingen volgde discussie in verschillende groepen, waarna de belangrijkste punten in een forumdis cussie werden behandeld. Eerste vraag: Mocht Borssele in de toe komst niet meer leefbaar te houden KERKZILVER BLIJFT SPOORLOOS.... (Van onze correspondent) AMSTERDAM (GPD) Met dc be kentenis van de 38-jarige D. E. uit Huizen, dat hij meer op zijn geweten heeft dan alleen de diefstal waarvoor hij op het ogenblik in het Utrechtse huis van bewaring zit, lijkt een aan zienlijk aantal inbraken en berovingen te zLin opgelost, onder meer een in braak in de basiliek te Hulst waar een zilveren kruisbeeld werd bult ge maakt. Dat is het werk van de recherche van het Amsterdamse bureau Kattenbur gergracht, die door de Utrechtse poli tie op de hoogte werd gebracht van E's aanwezigheid in het huis van be waring. E. heeft inbraken en berovin gen bekend in acht spoorwegstations en een aantal kerken in Zuid-Neder land en België. De buit van de stati ons bedraagt ruim ƒ76.000. die van de kerken, waar zilveren beelden en een tapijt werden ontvreemd, is nog niet bekend. In juni van dit jaar werd een be ambte van het station Muiderpoort in Amsterdam overvallen en be roofd van zijn tas met 16.000. zou hebben bekend dit. te hebben gedaan samen met de 46-jarige G L. van D. uit Amsterdam en de overval te hebben beraamd in over leg met de dertigjarige H. de G: eveneens uit Amsterdam. Deze twee hebben tot dusver hun aandeel ont kend. De overige zestigduizend gulden zou afkomstig zijn van inbraken in Zaan dam, Dordrecht. Naarden-Bussum, Utrecht en Weesp. Inbraken in Am- sterdam-Amstel en Haarlem mislukten meer of minder: wel konden zij de sleutels van de kluizen bemachtigen, maar de kluizen waren leeg. Hulst De kerk-inbraken zouden zijn gepleegd in Hulst. Maastricht en Eindhoven. E. zou die hebben uitgevoerd samen met de dertigjarige J. O. uit Amsterdam. Alle vier mannen zitten in Utrecht in het huis van bewaring. O. is evenwel op transport gesteld naar Eindhoven, voor een nader onderzoek naar de Inbraken in de berken. Uit de basiliek in Hulst is een zilve ren kruisbeeld verdwenen; O. wordt ervan verdacht hierin een werkzaam aandeel te hebben gehad. Hij zal dan wellicht ook kunnen vertellen waar het beeld is gebleven, want tot dusver is het spoorloos. De politie sluit de mogelijkheid dat meer arrestaties zul len volgen in verband met heling be paald niet uit. Voorts wordt onder zocht of de mannen meer weten van de diefstal van een kostbaar tapijt uit de St-Servaeskeerk in Maastricht en van diefstallen uit kerken in België. Tenslotte moet worden nagegaan of de vier mannen meer weten van inbra ken in Gooise woonhuizen. De tactiek bij de berovingen van de stations was, eerst de kat uit de boom kijken: nagegaan werd waar het geld werd opgeborgen als het in het station bleef, en zo ja waar de sleutel werd opgeborgen. Vervolgens was het nog maar een kunstje voor de vakmannen de stations binnen te dringen nadat het personeel de gebou wen had verlaten. zijn en het, hele dorp moet worden uitgekocht, geldt dan het principe de vervuiler betaalt?' Kaland: .Indien wij maar zover zijn we nog lang niet tot de conclusie komen, dat Bors sele gesaneerd moet worden, hoort dat in principe tot de kosten, die op de industrieterreinen rusten.' Zaal: .Pechiney trekt gastarbeiders aan, plaats personeelsadvertenties in bladen in het oosten van het land verbetert dat nu de situatie in het westen van het land, in de rand stad?' Baarspul: .Zeeland probeert te voor komen, dat het zich vertilt aan haar taak in nationaal verband, maar er zijn gebieden waar het. spreidingsbe- leid nu al beter te merken is dan in andere gebieden; die ontwikkeling loopt niet altijd parallel met de bevol kingstoename.' Kaland: .Zeeland moet tot 2000 groeien tot 600.000 mensen, die groei komt niet alleen van de eigen bevolking. Pechiney heeft nu 300 mensen uit en buiten Zeeland aange trokken. Wat zou men in deze tijd waarin we toegroeien naar een we reldburgerschap moeten hebben tegen aantrekking van Fransen, van Marok kanen? We zullen bovendien ook een plaats moeten maken voor mensen uit de landbouw, de visserij, de fruitteelt'. Kaland, op het verwijt dat de overheid het grootbedrijf helpt ten kosten van de kleinhandelaren: .Niet het belang van Pechiney, maar dat van de bevolking staat voorop. De maatschappelijke ontwikkeling is niet door overheidsbeleid te keren. Als de ondernemer «en kans weet te grijpen is dat des ondernemers Openheid De discussie werd warrig en emotio neel. toen het ging over de openbaar heid en de voorlichting van de kant van de overheid. Dat gebeurde, toen erop werd gewezen, dat er alleen openheid van zaken kan worden gege ven met toestemming van Pechiney en mevrouw Vaas uit de bijlage bij het convenant aanhaalde: .Pechiney verschaft deze gegevens (over zaken rond de hinderwet - red.) onder voor waarde dat tenzij wettelijke bepa lingen openbaarmaking vergen deze gegevens niet openbaar gemaakt zul len worden zonder haar uitdrukkelijke toestemming.' Gedeputeerde Kaland betoogde daar op, dat iedereen recht heeft op priva cy, ook de ondernemer: .Zaken waar bij fabrieksgeheimen betrokken zijn worden niet op tafel gegooid.' Zaal: ,Zo stelt de overheid de burger niet in staat kennis te nemen van de gege vens.' Kaland: .Zolang de overheid bij bepaalde afspraken is betrokken, moet men er zich aan houden.' Zaal: .Democratie moet bestaan op basis van vertrouwen, de overheid is de laatste tijd wel bezig dat vertrouwen te ondermijnen.' Andere stem uit de zaal, van de Oostenrijkse hoogleraar chemie prof. H. N. Janeschitz-Kriegl: ,Ik ben niet van plan de overheid aan te vallen en het kapitalisme de schuld te geven van de verontreiniging.' Drs H. Peer: ,U stelt nu zwart-wit iets, dat ik niet heb gezegd; als je kapitalisme afwijst hoef je nog geen communist te zijn.' Waarop de plooien werden gladgestreken en de discussie werd gesloten. DEN HAAG (ANP) Kamerleden van de fracties van de WD, KVP. CHU, PvdA. ARP en SGP hebben de ministers drs J. A. Bakker van verkeer en waterstaat en dr H. J. Witteveen van financiën donderdag schriftelijk gevraagd of de toenemende scheep vaart op de grote rivieren en de con- stant toenemende snelheid waarmee gevaren wordt niet een zodanige toe name veroorzaken van het gevaar voor overstekende veerponten, dat de tech nische outillage van deze ponten, voor al bij duisternis, nevelig weer en mist hieraan moet worden aangepast. Is er bij de overheid bereidheid, aldus de kamerleden, de aanschaf van ra darinstallaties op de rijksveren in overweging te nemen en een zodanige aanschaf ook bij de beheerders van andere veren te stimuleren? De kamerleden vragen ook, of de ex ploitatie van de veren niet ernstig wordt belemmerd doordat de arbeids voorwaarden van het personeel on voldoende zijn afgestemd op de voor waarden voor overig vervoerperso neel. Is het niet dringend gewenst hierin een duidelijke verbetering aan te brengen, zo wordt gevraagd. Naar de mening van de kamerleden is dat MIDDELBURG In 1969 is de luchtverontreiniging door fluor- uitstoot in de omgeving van de Kanaalzone nabij Sas van Gent en in het Belgisch-Nederlands grensgebied tot Koewacht iets lager geweest dan in het daar aan voorafgaande Jaar. Een ge ringe Invloed van de zuidwesten winden, die in frequentie min der hebben geheerst, leidden me de tot dit resultaat. Dit blijkt uit het rapport inzake het onderzoek naar de fluorhoudende luchtverontreiniging In de omgeving Sas van Gent Koewacht van het Instituut voor PJantenziektekundig realiseren alleen mogelijk als van over-Onderzoek IPO te IVageningen. Het heidswege wordt meegewerkt aan ta-i IPO constateert uit het gehele onder- riefsverhogingen. zoek, dat de fluor-emissie uit de reeds DELFT Amerika Is een land van verschillen de bezoekers van de studiedag over milieube heer en Pechiney. die donderdag in de Delftse th een cyclus lezin gen rond gamma-chcmie besloot, hebben er twee staaltjes van kun nen horen. Twee van de vier inleiders maakten gewag van er varingen ten aanzien van de mi lieuverontreiniging bij Ameri kaanse aluminumbedrijven, tegen de achtergrond van de Pechiney- vestiging in het Sloegebied. Het waren de biologe mevrouw Vaas van Oven. die de rapportage van de heren Teslnk en Prins aan een alnminumsmelterij in Bellingham samenvatte en gedeputeerde A. J. Kaland, die zijn Indrukken van een bezoek aan een alumlnnmbe- drijf ln Portland weergaf. Mevrouw Vaas maakte er gewag van, dat bij het bedrijf In Belling ham de omgeving tot 1,6 km van het bedrijf verpest is, dat de bomen er dood gaan, veeteelt niet mogelijk is, de fruitteelt tot op 10 ha moeilijk blijft en dat er vanaf 4Ö0 meter tot 1,6 kilometer van het bedrijf een bufferzone ligt. Zij wees erop, dar dit Ameri kaanse bedrijf een kopie voor Pechiney wordt en dat de gewassen uitstoot van fluor 20 kg per uur bedraagt. De heer Kaland had een alumi- numsmelterij in Portland bezocht en rapporteerde: .Het landschap lag er bijzonder fraai bij, tot aan de poorten van het bedrijf. Het bedrijf lag allen te midden van een agrarisch gebied, tevens een woongebied; er liepen vijfhon derd koeien in de omgeving, bin nen een straal van een kilometer werd er gewoond, er was sprake van zowel groen'e- als fruitteelt. De atwasbaarheid van het fluor- gehalte was ongeveer tachtig pro cent, de produktie 100.000 ton aluinaarde, er werd gebouwd aan een nieuwe hal voor 30.000 ton. Mevrouw Vaas maakte er gewag van, dat van Pechiney tussen de 90 en 95 pet van de oorspronke lijke uitstoot afwasbaar is en dat er per uur 20 kg fluor wordt uitgestoten. De lieer Kaland rea geerde daarop (vinger geheven): ,Er is een garantie van Pechiney, dat men niet meer dan 4 procent zal kunnen uitstoten, door de at wasbaarheid van de installaties, dan Is het niet juist om te spreken over een uitstoot van 20 kg fluor'. Afwezig op de studie dag was een vertegenwoordiger van Pechiney. Gespreksleider ir J. A. Juijn zei aan het begin van de dag: .Pechiney heeft na lang aar zelen besloten geen vertegen woordiger te zenden.' Hij ver strekte de aanwezigen daarom zelf informatie over de produktie en kwam met deze gegevens: pro duktie medio 1971 85.000 ton alui naarde, in 1972 170.000 ton uit eindelijke capaciteit 340.000 tón. Vertelde, dat van de uiteindelijke hoeveelheid grondstoffen van 430.000 ton ongeveer 260.000 ton afval is en noemde als bronnen voor fluorverontreiniging de ver damping. het vocht van de aluin aarde, het siliciumoxyde en het anode-effect. Hij maakte er mel ding van, dat volgens Pechiney een dubbele waterwassing garan deert dat de fluoruitstoot tussen de 90 en 100 pet verwijderd wordt en zei tenslotte, dat men bij Pechiney .vrij schaars met ge gevens' is. bekende bronnen In 1969 het rap port bestrijkt de periode 27-2-1969 tot 9-10-1969 praktisch gelijk ia ge weest aan die in 1968. Op de groei en gezondheid van de gewassen in deze streek kan de ver ontreiniging praktisch geen of nauwe lijks invloed hebben gehad, zo wordt geconstateerd. Analyses van grasmonsters hebben op nieuw aangetoond, dat ln een straal van 500 tot 800 meter rond de NV Zuid-Chemie het fluorgehalte in de grassen uit de weilanden te hoog was opgelopen om het gras als onschade lijk voer voor het vee te kunnen kwalificeren. Er waren aanwijzingen, dat in no-ono-richting deze grens zich tot ongeveer twee kilometer van de fabriek uitstrekte. Evenals vorig Jaar is uit het onderzoek gebleken, dat de verontreiniging op Nederlands gebied vanuit Belgische industrieën slechts gering en zonder gevaar is voor land en tuinbouw. Meetpunten IG-TNO CONCLUDEERT UIT MEETUITKOMSTEN (ADVERTENTIE) Schrijf voor gratis documentatie nr. 21 een kaartje aan PERFECTIE SINDS 1902 tel. (010) 25.65.65* J MIDDELBURG De meetuit- komsten naar de graad van luchtverontreiniging in de om geving van het Sloegebied geven geen aanleiding tot ongerust heid. Er is sprake van een reeds bestaande luchtverontreiniging, die evenwel voor geen enkele van de onderzochte stoffen meer dan een redelijke basisveront reiniging kan worden genoemd. Van 17 juli 1969 tot 23 juli 1970 zijn geen tijdelijke hoge waar den geconstateerd. In het kort samengevat zijn dit de conclusies uit het rapport van het instituut voor gezondheidstechniek TNO te Delft over de periode 17 juli 1969 tot 23 juli 1970. waarin voor het derde jaar een onderzoek is ingesteld naar de verontreiniging van de buiten- j lucht in de omgeving van het Sloege bied. 1 Naar bet oordeel van IG TNO dient op de meetpunten Niéuw dorp en Borssele de toeneming van stofvormige fluorideneerslag nauwlettend in het oog te worden gehouden. De toeneming was hier res pectievelijk 33 en 30 procent. Het TNO spreekt van een .duidelijke toe- neming' over het geheel genomen, zo blijkt uit de cijfers, is er sprake van een iets toenemende luchtverontreini ging in de omgeving van het Sloege bied. De toeneming van de fosfaat neerslag op het meetpunt Borssele (een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar) heeft, aldus het IG-TNO- rapport, door te lage begtnwaarde geen hinderlijke betekenis. Vergelijking Bij vergelijking van de .Sloeresulta- ten' met, die van andere TNO-meet- punten in dezelfde periode, blijken meetpunten Souburg, Nieuwdorp en Borssele wat fluorconcentraties be treft een veront,reinigingsgraad te heb ben, zoals die wordt gemeten in Maassluis en Barendrecht. plaatsen, die op enige afstand van de industrie liggen. Er werd. evenals in de vorige periode, op drie plaatsen gemeten: Oost-Sou burg (Corn, van Perestraat), Nieuw dorp (Lewedijk, 33) en in Borssele (voormalig gemeentehuis). In Sou burg stond alleen zogenaamde Luikse bol; in Nieuwdorp en in Borssele, zowel Luikse bollen als neerslagvan gers. Het met die vangers verzamelde water werd onderzocht op de hoeveel heid neerslag, de hoeveelheid in het regenwater opgeloste stof, de hoeveel heden chloride, sulfaat, fluoride, ni traat en fosfaat hierin, alsmede de in het water onoplosbare stol en asrest daarvan. In vergelijking met het vorige onder zoek blijkt, dat in Nieuwdorp en Borssele de hoeveelheid neerslag (in de neerslagvangers) resp. 25 en 20 procent minder was: de hoeveelheid onopgeloste stof gaf respectievelijk een afname te zien van 21 en 9 pet. In Nieuwdorp werd een toenemende chloride neerslag gemeten van 15 pet, eveneens een toeneming van 15 pet in Borssele. In Nieuwdorp werd een stij ging van de fosfaatverontreiniging ge constateerd van 13 procent; in Borsse le was er sprake van een daling: 9 procent. De fluorneerslag nam zowel in Borssele als in Nieuwdorp flink toe: respectievelijk 50 en 33 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. De hoeveelheid onopgeloste stof be woog zich eveneens op een hoger niveau: plus minus 41 procent i Nieuwdorp en plus minus 5 procent voor Borssele. De asresten hiervan waren 54 (voor Nieuwdorp) en 29 (voor Borssele) procent hoger. De nitraatneerslag bleef ln Nieuwdorp ge lijk; in Borssele was die iets minder: min 5 procent. Minder .fosfaat' viel er in Nieuwdorp: min 6 Oprocent: Bors sele daarentegen gaf een verdubbeling te zien: precies 100 procent. In Souburg nam de stofneerslag (ge meten op de Luikse bollen met 27 procent toe; in Nieuwdorp met46 procent en in Borssele met 2 procent. Ook de asresten van deze stofneerslag toonden een verhoging; Souburg procent, Nieuwdorp 100 procent en Borssele 16 procent. De hoeveelheid fluor in de stof in de stofneerslag was 72 procent minder m Souburg (in de vorige verslagperiode veroor zaakte het vervoer van Hoechst af komstige «lekken naar Souburg een! toeneming i; echter 104 procent meer in Nieuwdorp: min 60 procent: Bors- Borssele. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat voor wat betreft het in het water onoplosbare stof de laagste waarde in Nieuwdorp werd gemeten 43 miligram per vierkante meter per dag in de periode 30-12-69 tot 28-1-70 en als hoogste 88 miligram in de periode 9 oktober - 5 november 1969. In Borssele liepen de hoogste van de laagste en hoogste gemiddelde waarden uiteen van 56 tot 82 mg. Corrosie In de periode 2" februari - 9 oktober 196.9 is op bijna alle meetpunten In do omgeving van Sas van Gent het grens gebied tussen Sas van Gent en Koe wacht een wat geringere fiuorwaarde en een iets geringere bladbeschadiging In de gladiolen op de procfveldjes geconstateerd. Een van de in totaal 13 meetpunten, namelijk bij de Rode Sluis, in de voormalige gemeente Overslag vormde een uitzondering, vooral wat betreft de bepalingen in bet fluorgehalte in het gewas en de beschadiging aan de gladiolen. Behal ve op dit meetpunt bleek de Invloed van de Belgische industrieën ge ring. De verontreiniging voor de plantenwe reld was relatief wat minder dan in 1968 en evenals in dat Jaar op de geteelde iand- en tuinbouwgewas sen nauwelijks merkbaar. De methode van onderzoek onderging geen wijzi ging. Wel werden twee meetpunten enigszins verplaatst, waardoor een op timale benutt-.ng werd bereikt. De rapportering had slechts betrek king op driekwart jaar. Dit vanwege een afspraak met andere meetinstan- ties in Zeeland om gecoördineerd ver slag uit te brengen. In het vervolg zal nu steeds eind september als afslui- tingsdatum van een jaarrapport wor den aangehouden. Volgens deskundigen vormt het totaal van het in het regenwater opgeloste stof en in water onoplosbare stof een redelijke maatstaf voor het bepalen van het gevaar van corrosie van ijzer door atmosferische verontreiniging. In het algemeen kan worden gezegd, al dus het rapport, dat bij een uitkomst van meer dan 300 miligram per vier kante meter per dag dit corrosiege- vaar optreedt. De cijfers lagen aan merkelijk lager: meetpunt Nieuwdorp 144,6 milligram (tegen 143.8 mg ei 69 en 126,4 mg in 67-68. Voor het meetpunt Borssele waren de cijfers respectievelijk 145,1,149,3 en 125.2. Conclusie in het rapport: op beide meetpunten is geen direct gevaar voor corrosie aanwezig. Tot nu toe is dit het derde rapport van IG-TNO. Het ligt in dc bedoeling het onder-1 zoek in de huidige vorm voort te zetten. Voorts heeft TNO een onder zoek verricht naar het zwaveldioxyde- en standaardrookgehalte van de lucht in de omgeving van het Sloegebied. De resultaten biervan zullen nader worden uitgewerkt DELFT Drs G. J. Baarspul van het ETI in Zeeland vindt het geen be zwaar, dat de basisbedrijven in het Zeeuwse arbeidsextensief van karak ter zijn. Hij zei donderdag op de studiedag milieubeheer en Pechiney In Delft: ,Het draagvlak van Zeeland is qua bevolking en financiën beperkt, we moeten niet verder springen dan de stok lang is. Het doel is niet om zo snel mogelijk aan een zo groot mogelijke bevolking tc komen, het gaat om een harmonische bevolkings opbouw. De achter ons liggende perio de heeft al zeer veel problemen gege- een bij de aanpassing aan de veran derde omstandigheden, denk aan de wegenaanleg, de woningbouw. Als er in Zeeland sprake zou zijn van een gigant die nu genoemd wordt voor Tilburg vraag ik me af of het de provincie mogelijk zou zijn het be drijf en het gebied die begeleiding te geven, die noodzakelijk is.' Zolang men ten aanzien van industrie vestigingen nog niet in het stadium is van .mondiaal denken' en zolang de bevolking in Nederland nog toeneemt achtte de heer Baarspul het niet juist als Zeeland zich aan zijn taak in nationaal verband zou onttrekken. .Van Zeeuws standpunt uit zet ik bij die ontwikkeling op z'n minst een vraagteken, maar Zeeland is niet al leen, het maakt deel uit van een natie. Qua ligging aan diep vaarwater biedt de chemie de beste mogelijkheden: bedrijven voor eiektrolecliniek en eiektronika achtte hij voor Zeeland niet .weggelegd', vanwege de lucht vochtigheid en de zilte atmosfeer. Hij betoogde, dat men wel een voorkeur kan hebben voor schone en stille be drijven. maar: .Zeeland heeft blijkens ervaring weinig mogelijkheden in deze sector, tot op lieden hebben zich slechts enkele bedrijven met een be perkt effect gemeld. De praktijk wijst uit hoe moeilijk het is dergelijke be drijven naar Zeeland te halen, on danks hard trekken en premies.' GOES Het subsidiebeleid voor d© nieuwe gemeente Goes zal over 1970 weinig verschillen vertonen met de subsidieregelingen, die ln 1969 golden ln de plaatsen, die nu Groot-Goes vormen. Hoewel burgemeester en wet houders van Goes zich nog niet uit voerig met de subsidiekwesties heb ben beziggehouden, is dit komen vast tc staan. .Het is te laat, om nu verenigingen, die voor 1970 met subsidie rekening hebben gehouden, niets meer te ge ven'. zegt burgemeester mr F. G. A. Huber. Het heeft er dan ook alle schijn van, dat een door ambtenaren geproduceerde lijst met instellingen, die geen subsidie meer zullen krijgen, door b en w nog ingrijpend gewijzigd zal worden. Het Goese subsidiebeleid zal, aldus da burgemeester, pas in 1971 op de heV ling gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7