KAMER NU GOEDDEELS AKKOORD MET DE GEMEENTEBELASTINGEN De Tupamaros van Uruguay II URUGUAY'S DEMOCRATIE IS HOLLE FRASE 3 CHU wil opheffing ,uit de tijdse' hondenbelasting VERVOLG KANTLIJN Kennis van zaken België- Nederland Directeur GG en GD Amersfoort geschorst KOMPLOT TEGEN NIXON? ,ZEEHAVENBELEID VOORLOPIG BUITEN R1JM0MRAAD HOUDEN Samen, Koopjes ontdekken bij de Klerk Tapijten die u graag wilt hebben, voor prijzen die u graag wilt betalen. HH DE KLERK NS SANEREN GOEDEREN VERVOER BEVOEGDHEDEN KANTON RECHTER VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drs Franssen belastingvrije voet (ADVERTENTIE) voor onroerend-goedbezitters (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is gisteren vrijwel zeker geworden dat het voor stel van de regering om het gemeentelijk en provinciaal belasting gebied te verruimen na de vele wijzigingen die onlangs nog zijn aangebracht wel door de tweede learner zal worden geaccep teerd. De tegemoetkomingen van de regering hebben veel van de kritiek die zowel bij de regeringsfracties als bij de oppositie be stond, weggenomen. Onder de nog bestaande meningsverschillen, die over het algemeen slechts detailpunten zijn, bevinden zich de heffing van de gemeentebelasting op onroerend goed door het rijk of door de gemeente zelf, en het al of niet opheffen van de honden belasting. De beslissing hierover valt volgende week woensdag wan neer over de vele ingediende amendementen wordt gestemd. Minister Beernink (binnenlandse za ken) die niets wil weten van een verbod om de hondenbelasting te In nen, vond tegenover zich zijn partijge noot Scholten (chu). Mr Scholten had met het ARP-kamerlid Kieft zelfs amendement ingediend waardoor hondenbelasting zou worden opgehe ven; hij betoogde dat de Inkomsten (in 1970 ongeveer negen miljoen gul den) niet opwegen tegen de nadelen (moeilijke controle) en het feit dat dit soort belasting toch wel uit de tijd is. Mr Scholten vond overigens ook de PSP-er Wiebenga en de heer De Goede (d'66) aan zijn zijde. De socialist Vel- lenga vond een opheffing van de hon denbelasting niet noodzakelijk. Drs Wiebenga diende verder nog amendement in voor het geval de hondenbelasting wel zal blijven be staan. Het kamerlid wil namelijk het bestaande verschil tussen .luxe' hon den en .bedrijfshonden' opheffen. .Ve le duizenden honden worden aan de ketting gelegd omdat dat een klein financieel voordeel oplevert', zo be toogde het kamerlid. Minister Beer nink zei dat hij er niets voor voelde om dat in de wet op te nemen, omdat de gemeenten evenals bij de honden belasting zelf vrij zijn om de belas ting al of niet te heffen. Wordt een duidelijke beslissing hiero ver pas volgende week genomen, gis teren is in ieder geval duidelijk ge worden dat de kerkgebouwen en de natuurschoongoederen (door een amendement van de heer Kieft) niet onder de nieuwe onroerend-goedbelas- ting zullen vallen. daarom zo liet minister Vlerick duidelijk weten zal het aan hem niet liggen: Progil komt in Kallo. Deze bijeenkomst in St-Niklaas geeft ons aanleiding te wijzen op een tweetal punten: de aard van de Zeeuwse protesten en de Belgisch-Ne derlandse verhouding op het stuk van milieu-hygiene. Wat het eerste punt betreft herhalen we wat we hierboven schreven: de Belgische deskundigen maakten allerminst een oppervlakkige indruk, maar lieten integendeel duide lijk merken, dat ze wisten waarover zij spraken. Wanneer men in Zeeland pro testeert tegen deze Progil-vestiging, dan zal men niet met losse kreten kun nen komen, maar zullen gegevens op tafel moeten komen, waarmee men een debat met de deskundigen aankan. Men vergisse zich niet: er is geen en kele aanleiding tot Nederlandse ho- vardij in de zin van ,die Belgen we ten het niet en wij zijn veel verder.' Dat is namelijk niet waar: ze weten het wel en ze weten bovendien wat Nederland aan de hand is. Een Belgische functionarissen vei ons tijdens een kort gesprek na af loop van de persconferentie door een exacte kennis te tonen over de Vlissingse hinderwetsituatie rond Pe- chiney en Hoechst. En de Amsterdam se stukken pro en contra kende hij bij wijze van spreken uit zijn hoofd. Met deze opmerkingen willen wij aansluiten bij wat dezer dagen bur gemeester Van Dijke in de raad Axel verklaarde: 3 en w nemen geen stand- punt in inzake deze Progil-vestiging, omdat we niet over voldoende gege vens beschikken'. We hebben de indruk dat deze opmerking de Axelse burge meester hier en daar nogal kwalijk is genomen, maar hij heeft niettemin ge lijk: om een standpunt te kunnen inne men moet men de feiten kennen. Daar aan kan worden toegevoegd: wie een debat met de Belgische deskundigen wil beginnen, moet zich grondig in deze materie verdiepen, zij kennen hun za ken en zijn niet gevoelig voor slagen in de lucht. Het is trouwens de vraag of protesten nog enig nut hebben: zij zou den de Belgische minister van volksge zondheid ervan moeten overtuigen dat zijn college Vlerick een foutieve be slissing heeft genomen. Maar allerminst over één nacht ijs ge is vooraf grondig op de milieu-aspec ten gestudeerd. Wat de Belgisch-Nederlandse ver houding betreft: gisteren werd wel duidelijk dat op dit stuk van mi lieu-zaken daaraan nog alles aan schort. Overigens niet alleen inzake de milieu hygiëne, maar ten aanzien van het to tale complex van de ruimtelijke orde ning in de grensgebieden. Ook daarom was het gisteren zo'n merkwaardige persconferentie: zij speelde zich af in een Belgische stad, maar er werd voortreffelijk Nederlands gesproken, er vielen namen als Amsterdam, Rot terdam, Rijnmond, Antwerpen. Als het er echter om gaat deze geweldige pro blemen van regionale ontwikkeling aan beide zijden van de grens in één ver band te zien, dan is men aan die twee kanten plotseling niet thuis. Ondanks mededelingen van staatssecretaris Kruisinga, die gesprekjes voert met zijn Brusselse ambtgenoot, ondanks de liefdevolle verklaringen over Benelux, ondanks alle vriendschappen over weer. In feite gaat het hier om één cultuurlandschap rond de Schelde, een gebied dat tevens een economisch land schap is. Maar het ene deel wordt van uit Brussel bestuurd en men trekt zich er daar niets van aan wat er in Den Haag wordt gezegd en het andere deel wordt geregeerd vanuit het Binnenhof, waar men de Wetstraat in Brussel am per kent. Daarom moest een burge meester van Hulst gisteravond na af loop aan professor Vlerick uiteenzet ten, dat zijn gemeente heel doodge woon belang heeft bij wat er in Kallo gebeurt, dat hij als burgemeester daar aan niet voorbij mag gaan. Maar heel strikt genomen, kan hij zo'n gesprek met een Belgische minister helemaal niet voeren, dat is een kwestie voor de ministeries van buitenlandse zaken, ambassades enzovoort. Dat maakt deze Progil-zaak vooral duidelijk: zo kan het niet meer langer. Professor Vlerick overigens een groot vriend van Nederland maakte nogal gramstorige opmerkin gen over de houding van Den Haag. Het kost echter niet de minste moeite rond het Binnenhof over Brussel pre cies dezelfde dingen te horen. Wanneer zal men eens verstandig worden? Vermakelijkheidsretribntie Ook heeft de regering een amende ment van de liberaal Koning overge nomen om de gemeenten de mogelijk- AMERSFOORT (GPD) Dokter W. J. van der Hooft, directeur van de gg en GD heeft van 't gemeentebestuur van Amersfoort de mededeling gekre gen dat hij met onmiddellijke ingang voor de tijd van twee maanden is geschorst in de uitoefening van zijn functie. Hem is tot nader order de toegang tot het gebouw van de dienst ontzegd. Wethouder Land gebruikte tegenover ons niet het woord .geschorst', hoewel dat wel in het besluit van b en w voorkomt. Hij sprak van .tijdelijke op non-actief stelling in afwachting van een onderzoek dat zal worden inge steld naar de waarheid van sommige geruchten die de ronde doen.' De heer Land, die mededeelde dat dr F. A. Griffioen tijdelijk met de waarneming van GG en GD is belast, noemde het besluit een .culminatiepunt in de in terne moeilijkheden, waarbij de wijze van uitoefening van het directeur schap in het geding is.' In een nadere toelichting noemde de heer Land de dienst van zulk een eminent belang voor de stad dat men het risico van een stagnatie in de werkzaamheden niet kan en mag lopen. beid te geven in plaats van de be-, staande vermakelijkheidsbelasting een vermakelijkhcidsrctrihulii- te laten in-! nen. in die zin dat genieters van een evenement (TT, de Efteling, renbaan) j moeten bijdragen in de kosten die de gemeenten daarvoor moet maken.! Aanvankelijk voeide de regering er niets voor om toch een vorm van deze vermakelijkheidsbelasting te handhaven, maar tijdens het debat gistermiddag verklaarde minister Beernink dat hij ten lange leste toch wel was overtuigd door de argumen ten van mr Koning. Belastingvrije voel Drs Franssen (pvda) stuitte op grote weerstand bij drs Grapperhaus, de staatssecretaris van financiën, met zijn voorstel om bij de belasting op onroerend goed een hogere belasting vrije voet dan bij de inkomstenbelas ting in te voeren. Evenals het kamer lid was de staatssecretaris van me ning dat er iets gedaan moest worden aan de laagst betaalden, maar volgens hem konden er grote moeilijkheden ontstaan als er een vrije voet wordt vastgesteld van bijvoorbeeld 8000 gul den, terwijl dat bij de inkomstenbe lasting ongeveer 5000 gulden is. De bewindsman meende dat het in be paalde gevallen beter zal zijn als er een mogelijkheid is dat er om kwijt schelding wordt verzocht. Drs Frans sen betoogde dat dat voor velen .pijn lijk' zal zijn te meer daar velen een veel hogere huur betalen door de woningnood dan zij zich eigenlijk kun nen veroorloven. Een dergelijke belas ting zou juist voor die mensen funest kunnen zijn, zo betoogde het kamer lid. AMSTERDAM Voor de wer ving van nieuwe agenten en voor lichting over het politieapparaat brengt de politie deze week haar werkzaamheden op allerlei ter rein onder de aandacht van het publiek. De daartoe door het mi nisterie van binnenlandse zaken ingerichte informatiebus stond donderdag op de IJdoornlaan in Amsterdam. We zien hier een voorlichter aan het werk. Op de valreep gistermiddag diende de heer Vellenga een motie in waarin de regering gevraagd wordt de nieuwe helastingvcrruiming niet te gebruiken voor de financiering van bestaande tekorten bij de gemeenten, die thans reeds bi.j meer clan 300 gemeenten aanwezig zijn. Vorig jaar bedroeg dat tekort in totaal 278 miljoen gulden en zal dit jaar waarschijnlijk oplopen tot 339 miljoen gulden. Het kamerlid had zijn motie inge diend ondanks de toezeggingen van minister Witteveen (financiën) en Beernink dat dat helemaal hun bedoe ling niet is. ,De tekorten zullen moe ten verdwijnen, dat is duidelijk, maar deze nieuwe belastingwet dient niet in de eerste plaats voor het opheffen van de tekorten', aldus dr Witte veen. ARLINGTON HEIGHTS (ILLIO- NOIS) (RTR) De Amerikaanse po litie speurt naar twee mannen, die gezocht worden in verband met een beweerd complot om president Nixon te vermoorden, die in de nacht van woensdag op donderdag In Chicago heeft doorgebracht, aldus Is van ge zaghebbende zijde verklaard. Volgens een bekendmaking van de; politie in Arlington Heights worden de mannen gezocht voor een verhoor' over ,een mogelijke poging tot moord; op de president van de VS'. De twee mannen, ongeveer 22 en jaar, zijn het laatst gesignaleerd in een natuurreservaat 10 km ton noord- i Chicago. STAATSSECRETARIS VAN VEEN MEENT: ROTTERDAM (GPD) Staats secretaris mr N. van Veen (bin nenlandse zaken) wil het zeeha- venbeleid voorlopig buiten het terrein van de Rijnmondraad houden, met het oog op de na tionale kanten van dit beleid. Hij zei dit gistermorgen tegen burgemeesters en wethouders uit het Rijnmondgebied, bijeen in restaurant .Europoort' in Schiedam. De staatssecretaris vatte zijn voorlo pig oordeel over het voorontwerp voor de structuur van het openbaar lichaam Rijnmond in een aantal pun ten samen. Centraal staat in het Rijn- mondbeleïd het ontwikkelingspro gramma dat door de Rijnmondraad volgens mr Van Veen na grondig overleg met de gemeenten wordt vast gesteld. Punten Zijn mening is verder in een aantal punten samen te vatten: een defini-j tieve Rijnmondregeling moet spoe-J dig tot stand komen: coördinaite| van het gemeentelijk beleid en van de rechtstreekse uitvoering daarvan door Rijnmond moet mogelijk zijn. De uitvoering van taken door Rijn-1 mond moet binnen het kader van het! genoemde ontwikkelingsprogramma j vallen; op basis van beleidsbeslissin gen van de Rijnmondraad; de Rijn-| mond moet invloed op de ruimtelijke ordening uitoefenen via een geweste lijk structuurplan en de Rijnmond-1 raad moet rechtstreeks worden geko zen. De staatssecretaris vroeg zich af, of het wel juist is. de bevoegdheid tot vaststelling van een streekplan voor! het Rijnmondgebied bij Rijnmond tel laten. Het feit dat Rijnmond zich in de eerste plaats met taken van plaat i selijk bestuur moet bezighouden en; het feit dat het streekplan een typisch j bovengemeentellik plan Is vormen hiertoe volgens mr Van Veen nietvan v-jjf jaar Fraaie, kamerbrede tapijten. In zachte, warme kleuren. In een tikkeltje gedurfde. En in neutrale. Tapijten voor in het hele huis. Natuurlijk met De Klerk kwaliteit.Tegen sterk gereduceerde prijzen. Enkalon-tapijt Een tapijt voor elke vloer. Want het past overal. Dank zij de gloedvolle kleuren. De uitstekende kwaliteit. De makkelijke manier van schoonhouden. En niet in de laatste plaats de levensduur. Enkalon-tapijt. Kamerbreed: 370 cm. In groen en cognac. 58,— per strekkende meter. Gratis gelegd. Luxe Acryl-moquette tapijt Stijlvol zouden we dit luxe tapijt willen noemen. Met z'n hoge. dichte pool.zacht en geluiddempend. Met z'n voorname, effen kleuren: goud, lichtgroen of brons. En met z'n uitstekende kwaliteits eigenschappen: sterk, makkelijk schoon te houden, trekt geen vuil aan en blijft z'n fraaie kleuren behouden. Luxe Acryl-moquette tapijt. 400 cm breed. 98,— per strekkende meter. Engratis gelegd. Nylon-tapijt In groen, goud en beige. Mooie, gemêleerde kleuren voor een eigen, leefbaar interieur. Buiten de eigenschappen, die u bij elk goed tapijt aantreft, heeft deze vloerbedekking een speciale wafelrug. Waardoor het rechtstreeks op elke gewenste vloer kan worden gelegd Kamerbreed nylon-tapijt. 400 cm breed. 89,— per strekkende meter Gratis gelegd. Oude Markt 9, Vlissingen. Filialen In Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Hoorn, De L«er. Slot van pagina 1 bepaald aanleiding. Een beslissing op dit terrein zal vol gens mr Van Veen een belangrijke aanwijzing geven bij de beantwoor ding van de vraag wie toezicht moet houden op de gemeentelijke bestem mingsplannen. DEENSE WAPENFABRIEK NIET IN ZUID-LIMBURG UBACH OVER WORMS (ANP) De vestiging op het industrieterrein van de gemeente Ubach over Worms In Zuid-Limburg van de Deense wapenfa briek Jörgcn Hoeyer is thans defini tief van de baan. Het gemeentebestuur van Ubach over Worms heeft donderdagavond una niem (15 stemmen) besloten de voor lopige grondtoewijzing, waartoe de raad destijds besloten had, niet te bestendigen. De directie van JÖrgen Hoeyer heeft zich namelijk niet ge houden aan de afspraak om binnen een termijn van uiterlijk drie weken die termijn was thans verlopen definitief over de vestiging in Ubach over Worms te beslissen. Zoals bekend is destijds tegen een eventuele vestiging van de Deense wa-| penfabriek, die sinds enige tijd provi sorisch gevestigd is op een terrein van de staatsmijn In Treebeek, in Ubach over Worms en daarbuiten hef-! tig en langdurig geageerd door del actiegroep van .vrije progessieve jon-| geren.' DEN HAAG (ANP) Na 1 december aanstaande kan men bij de kantonrech ter terecht met rechtsvorderingen tot een hoogte van 1500.-. Dan treedt namelijk de nieuwe wettelijke rege ling over de afbakening van de be voegdheid in burgerlijke zaken tussen de kantonrechter en de rechtbank in werking. Tot dusverre was de kanton rechter alleen bevoegd kennis te ne men van vorderingen tot een bedrag van 500,-. Voorts gold tot nu toe bij de kanton rechter dat beneden de grens van ƒ200,- geen hoger beroep kon worden ingesteld. Voor rechtbankzaken lag de grens bij 1000.-. Per 1 december aanstaande wordt de grens voor kan tongerechtzaken verhoogd tot ƒ500.-. i Bij de rechtbanken komt de grens fJo h,?n i geheel te vervallen, zodat daar nu voor c""r" nm aiie zaken hoger beroep mogelijk is. worden door provincies, ge meenten en andere groeperingen argu menten aangedragen voor instandhou ding van onrendabele goederendien sten per rail. De regionale ontwikke lingspolitiek op korte en wat langere termijn zou hier en daar de doorslag kunnen geven boven het vervoerspoli- tieke beginsel dat de rail commercieel moet zijn, zo rjmeent de Nederlandse Spoorwegen. Rijkssubsidie dergelijke om die reden bediend moe ten blijven, schrijft de TEG-verorde-j ning rijkssubsidie voor en daaraan! wensen de spoorwegen vast te hou-| den, zo heeft NS-dlrectcur mr M. G. de Bruin in de ondernemingsraad van1 de Nederlandse Spoorwegen verduide-1 lijkt. Meegedeeld is ook dat de personeel-; inkrimping met 2400 man niet ineens In 1972 zal worden verwezen- j lijkt. Overleg met personeel Dat zal geleidelijk gebeuren. De NS- directie heeft toegezegd dat geen be slissingen zullen worden genomen zon der voorafgaand overleg met de per- soneelsraad, teneinde nadelige gevol gen voor het personeel te ondervan gen of te compenseren. De onderne mingsraad van de NS heeft als zijn standpunt te kennen gegeven dat aan pak en tempo van het herstructure ringsplan zodanig moeten zijijn dat de sociale consequenties worden gemini maliseerd. MONTEVIDEO Gezien het feit dat er over de Nationale Bevrijdings Beweging van Uruguay slechts vage ge gevens beschikbaar zijn (zoals is uit eengezet in het eerste artikel over de Tupamaros) valt het niet mee de vraag te beantwoorden hoe het mogelijk is dat juist Uruguay zo'n vitale goedge organiseerde ondergrondse strijdmacht zich kan handhaven. Eén van de sleu tels tot de verklaring van dit succes is, naar het inzicht van de schrijver de zes, gelegen in de Uruguayse samenle ving. Als geen andere Latijnsameri- kaanse bevrijdingsbeweging hebben de Tupamaros begrepen dat het volk van Uruguay rijp is voor grote sociale ver anderingen. Bovendien hebben zij hun acties aangepast aan de in de laatste jaren zo hevige ritmiek van het land. Daarbij zijn ze even goed georganiseerd en gedisciplineerd als de officiële strijdkrachten, iets wat zijn uitwerking op de bevolking be paald niet mist. Uitzonderlijk is ook dat de Tupamaros zich de tijd hebben gegund onder gronds hun werk voor te bereiden. Als een goed-geoliede machine dienen zij zich sinds be gin 1968 regelmatig aan. Hun sabotage daden verlopen vrijwel altijd succesvol en zijn in veel gevallen spectaculair. De Nationale Bevrijdings Beweging van Uruguay is. kortom, geen bewe ging van gefrusteerde avonturiers en mislukke lingen, maar van serieuze technisch en militair hooggeschoolde mannen, die hebben begrepen dat allen via de weg van het geweld verander ingen ten gunste van de grote massa in Urugu ay kunnen worden verkregen. Dat zij daarbij geen middelen ongebruikt laten, bleek recente lijk toen de wereld werd opgeschrikt door daden van kidnapping en politieke moord. Als daartoe maar even gelegenheid is, maken de regeringsautoriteiten in Montevideo hekend dat de beweging van de Tupamaros is opgerold of althans een gevoelige klap is toegebracht. Dat gebeurde bijvoorbeeld op 8 oktober van het vorig jaar, toen in een vuurgevecht drie Tupamaros werden gedood en niet minder dan 21 van hen werden gearresteerd. Kort daarna overviel de politie enkele .kantoren' van de bevrijdingsbeweging, waarbij wapens, voedings middelen en documenten werden buitgemaakt. Trots vermeldden de kranten dat het nu wel gebeurd was met de Tupamaros, dat ze zich van deze klap niet zouden kunnen herstellen Vijf dagen later overvielen de geurrilLeros het gebouw van een grote exportfirma in het hartje van Montevideo, waarbij aan het ge bouw onherstelbare schade werd aangebracht. Dat was het antwoord van de Tupamaros op de schetterende taal van de officiële regerings verklaringen. De bevolking van Uruguay gelooft allang niet meer dat leger en politie de geurril- la-strijders keer op keer .gevoelige klappen' toebrengen, ook al zijn belangrijke mannen als Sendic inmiddels door arrestatie aan de bewe ging onttrokken. Dat kan niet verhinderen dat er onder de ogen van de 12.000 sterke politie- en legermacht van Montevideo, vaak op klaar lichte dag, met de regelmaat van een klok bomaanslagen worden uitgevoerd op banken en andere uiterlijke tekenen van de zich voortdu rend verrijkende oligarchie. Eind vorig jaar zagen de geurrilleros zelfs kans een radiostati on te bezetten (en dat voor eigen uitzendingen te gebruiken) op nog geen vierhonderd meter afstand van het hoofdbureau van politie in Montevideo. Het. optreden van de Tupamaros heeft het jarenlang hardnekkig verdedigde fabeltje dat Uruguay het Zwitserland van Latijns-Amerika zou zijn, een oase van rust en matiging temid den van een wereld vol revolutionaire uitbars tingen. voor eens en voor altijd de nek omge draaid. Het is de wereld duidelijk geworden dat het Uruguay van de democratische presi dent José Battle Ordonez, die in het begin van deze eeuw een aantal hervormingsmaatregelen invoerde met name op het gebied van de sociale voorzieningen, voorgoed begraven was. Het is ook duidelijk geworden dat de zo luidkeels verkondigde democratische gang van zaken in Uruguay in feite niet meer dan een mythe was, in het leven gehouden door de bezittende klasse die vanzelfsprekend alle be lang had bij .law and order.' Decennia lang heeft het volk van Uruguay zich zand in de ogen laten strooien, decennia lang hebben de rijken zich nog verder kunnen verrijken en zijn de armen alleen maar arirter geworden. Ook zij, die zich tegen de bestaande maatschappelij ke orde verzetten, redeneerden tot voor kort nog vanuit de mythe, dat het in Uruguay een stuk beter zou zijn dan in de buurstaten. Hun verzet verliep volgens ,de geëigende wegen' van het establishment. Het zijn de Tupamaros ge weest, die met deze goedbedoelde, maar onge vaarlijke methodiek van verzet hebben gebro ken. Dat de bovenste maatschappelijke laag in Uruguay niet anders reageert op de daden van de verzet, die werkelijk een aantasting van de macht van de bezitters met zich meebrengen, bleek duidelijk in december 1967, toen de nog maar net aan de macht gekomen president. Jorge Pacheco Areco de uitgave van het onaf hankelijke dagblad .Epoca' en van het socialis tische weekblad ,E1 Sol' verbood en een zestal politieke partijen tot illegaal en staatsgevaar lijk bestempelde en hun ontbinding eiste. Met deze daad toonde Pacheco Areco aan dat de democratische tolerantie óók in Uruguay niet meer dan een holle frase was. De machtsheb bers ontmaskerden zichzelf al toen de Tupama ros nog slechts incidenteel hadden geopereerd. In juni van het jaar 1968 vaardigde Areco .noodmaatregelen voor de veiligheid van de staaf uit, als gevolg van stakingen en van studentenverzen Deze maatregelen hebben de grondwet op vitale punten buiten werking ge steld, een situatie die tot op de dag van vandaag voortduurt. Het Uruguay van vandaag is een dictatuur, die zich in despotisme kan meten met die van Brazilië. Een flinke zucht was voldoende om het zo gekoesterde vlam metje van de zogenaamde democratie uit te blazen. Enige feiten: de vakbonden zijn onder militaire controle geplaatst; de lonen zijn be vroren; meer dan vijfduizend mensen van alle politieke kleuren zijn dit en het vorige jaar opgepakt en vaak maandenlang vastgehouden zonder dat er een officiële aanklacht tegen hen werd Ingediend, zonder kans op een fatsoenlij ke rechtzaak Het onderwijs ondervindt steeds meer de kwalijke gevolgen van beïnvloeding door het regime: managers van staatsbedrijven zijn vervangen door vrienden en vertrouwelin gen van Pacheco Areco; de pers staat onder strenge censuur. De machteloosheid van de volksvertegenwoordiging wordt aardig geïllus treerd door het feit dat de president nog niet zo lang geleden een resolutie van het parle ment om de noodtoestand op tc heffen en de grondwet in zijn waarde te herstellen laconiek opzij schoof, als betrof het een stukje papier met een paar onbelangrijke aantekeningen er op. Als Pacheco Areco veronderstelt, dat deze en andere maatregelen zijn volk blijvend zullen intimideren, dan sluit hij de ogen voor de werkelijkheid. De Nationale Bevrijdings Bewe ging van Uruguay kan rekenen op de sympa thie en de steun van een steeds groter deel van het volk. zoals blijkt uit de acties van de Tupamaros. die zonder die steun niet zo suc cesvol zouden kunnen verlopen. Het volk van Uruguay zo wordt beweerd heeft meer dan elk ander Latijnsamerikaans volk een af keer van geweld. Die afkeer heeft echter niet kunnen verhinderen dat het de laatste jaren de ene vorm van geweld stilzwijgend legitiem verklaart om de andere te bestrijden. Voor de rechterlijke bevelen tot beta ling, die de kantonrechter op verzoek van een schuldeiser kan geven, blijft het maximum van 500,- gelden. Vor deringen die dat bedrag te boven gaan, moeten op de normale wijze bij de kantonrechter (tot 1500,-) of bij de rechtbank (boven 1500,) worden aangebracht. MINISTER BAKKER ZAL OOK TEGENSTANDERS APARTHEIDSPOLITIEK OP REIS ONTMOETEN DEN HAAG (ANP) Tijdens een bijeenkomst met de vaste tweede kamercommissie voor buitenlandse zaken heeft minister mr J. M. A. H. Luns (buitenlandse zaken) me dedelingen gedaan over de reis van ministers drs J. A. Bakker (ver keer en waterstaat) naar Zuid-Af ri- ka. in november aanstaande. Blijkens die mededelingen zal mi nister Bakker tijdens dat bezoek contact opnemen met vertegen woordigers van organisaties die te genstander zijn van het apartheids- beleid en zal hij te gelegener plaats uiting geven aan de alge meen bekende Nederlandse opvat ting inzake apartheid. Een en ander is meegedeeld door de afdeling voorlichting van de tweede kamer. ADVERTENTIE Wat onze KOSTUUM-collectie zo interessant maakt? Bij ons vindt u beste kwaliteiten voor de laagste 'prijzen. V MIDDELBURG La"ge De<ft U - Tel. 3891

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3