sportvaria NIEUW TEHUIS VOOR DE POPPEN VAN FRANS EN TREES VAN DE BERG extw Martinus de Doelder, stijlvolle begeleider op de laatste tocht HUISVROUWEN VAN SPUI WORDEN KLEUTERLEIDSTER VLAAMS JOURNAAL VANAVOND OPENING ,DE KRIEKEPUTTE' 1970 VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Onder het toeziend oog van twee van hun kinderen, brengen Frans en Trees het bordje met het opschrift .poppen theater De Kriekeputte' op hun nieuwe mini-theatertje aan. *ln de zesdaagse van Dortmund deed zich dinsdagavond een wat vreemde situatie voor na een valpartij waarbij René Pijnen en Norbert Seeuws waren betrokken Beiden liepen verwondingen op die van zodanige aard waren dat ze een tijdje uit de baan moesten. Aangezien er juist een koppelrit van een uur moest worden verreden koppelde men de overgeble ven ploegmaten van de gekwetste renners aan elkaar. En dat waren uitgerekend de op elkaar ingespeelde topfiguren Peter Post en Patrick Sercu. Ze wonnen (uiteraard) de uurrace met een ronde voorsprong, die ze mochten behouden toen hun ploegmakkers weer terug op de baan kwamen. Daardoor kwamen Post en Pijnen die avond alleen aan de leiding en volgden Sercu en Seeuws op één ronde. Men vraagt zich in zesdaagse kringen nu wel af of dat allemaal geoorloofd is... Overigens heeft Sercu tegenover een verslaggever van .Het Laatste Nieuwste kennen gegeven dat hij niet erg gelukkig is met het switchen van de renners in verschillende ploegen. Men weet dat op initiatief van de Gentse baandirecteur Oscar Daemers de toprenners (zoals Post, Sercu, Altig en dergelijke) van elkaar gescheiden zijn om wat meer evenwicht in de ploegen te krijgen. Geen gek idee, dachten wij, omdat het publiek op de duur wel eens genoeg zou kunnen krijgen van bijvoorbeeld .de blauwe trein' Post-Sercu, die samen in staat zijn alle zesdaagsen te winnen. Sercu is het daar niet mee eens. .Als ik volgend jaar geen vaste Ploegmaat krijg, dan rijd ik geen zesdaagse meer', aldus Sercu. Nu had Patrick op dat moment last van een forse verkoudheid en volgens de Belgische verslaggever duidelijk wat heimwee naar zijn vrouw en pasgebo ren zoon en dan zeg je wel eens dingen waar je later nog wel eens op terug milt komen. En aangezien Patrick ook een lieve cent op de winterbanen aan het bijeen garen is. zal het met z'n dreigement wel niet zo vaart lopen. Het ziet er naar uit dat Rudi Altig ook niet zo lang i op de weg en de winterbanen. Rudi worut in maart 34 jaar en is reeds benaderd om de Duitse amateurs te gaan trainen voor de olympische spelen van 1972. Hij heelt aangekondigd vandaag een beslissing te zullen nemen. De jonge Duitser Tschan. die zoals bekend de herfstklassieker Parijs- Tours zo verrassend won, blijkt nu ook bijzonder succesvol aan het baanwerk deel te nemen. Na z'n eerste zesdaagsezege met Bugdahl. is hij een veel gevraagd man geworden. Hij is nu ook uitgenodigd voor de opening smeeting in het sportpaleis van Antwerpen op zaterdag 28 november. In een omnium komt. hij daar uit tegen Monseré, Roger de Vlaeminck, Frans Verbeeck en Julien Stevens. Gerben Karstens is nu wel genezen maar zit weer volop in de zorgen. Hij kan namelijk maar niet tot overeenstemming komen met Peugeot, over het salaris wat hij volgend jaar wil gaan verdienen. JComt dat niet rond, dan zal ik me zeker niet voor een appel en een ei aan een ander merk verkopen want dan stop ik er liever meteen mee', aldus Karstens, die in januari nog 29 jaar moet worden. Nog meer zorgen voor wielerminded Nederland. Olympias Tour door Nederland heeft voor volgend jaar geen toestemming gekregen om tussen Hemelvaartsdag en Pinksteren door ons land te trekken. Er blijkt in die periode een tekort aan begeleidend politiepersoneel te zijn. Men moet nu uitwijken naar begin juni. Twee nadelen omdat rond die tijd de ronden van Oostenrijk en Engeland zullen worden gehouden. Eén voordeel, men kan nu wel weer een. Nederlandse ploeg afvaardigen naar de zware eiappenwed- strijd Berlijn-Warschau-Praag. Post zal vanavond niet starten in de zesdaagse van Dortmund. In de eerste plaats wil hij zich nog wat ontzien na z'n langdurige en ernstige ziekte en in de tweede plaats wil hij morgen perse aanwezig zijn in de Gentse Kuip om in een dernyrace te strijden tegen z'n rivaal in die specialiteit, Theo Verschueren De Mexicaan Agoestin Alcantara is in Mexico-City aan het trainen voor een aanval op het werelduurrecord voor amateurs, dat op 7 oktober door Cochise Rodriquez is gebracht op 47.553 meter. Het Gentse programma voor morgenavond is nu helemaal rond. In het sprintnummer starten Loevesijn, Johnson, Turrini, Mounfort en Rob van Lancker. In de vier dernyraces Post, Verschueren, Rog. de Vlaeminck, Van Clooster, Peelman, Hermie, Monseré, Eric de Vlaeminck, Baert, De Geest. De Bosscher en Serruys. In de amateurploegkoers Jan de Schipper en Thomas Grant tegen 15 Belgische en één Franse ploeg. AKA deel van je privacy kwijt.' Frans valt haar bij: .bovendien heb je hier nog meer ruimte ook. In het nieuwe theater kunnen zeker negentig kinde ren. terwijl de kelder plaats bood aan hooguit vijftig bezoekertjes.' Frans en Trees van de Berg zijn nu wel zo blij met hun nieuwe onderko men. de manier waarop zij hun ou de theater hebben moeten verlaten, zit hen niet lekker. .Dat huisje aan de Vestdijk hadden wij gekocht. Nauwelijks drie dagen nadat wij er eenmaal inzaten, kregen wij weer te horen dat we maar naar iets anders moesten gaan uitzien, omdat wij in het saneringsplan zaten.' In het nieuwe theater van ,De Krie keputte' wordt evenals dat voorheen het geval was, eenmaal in de veer tien dagen een voorstelling gegeven. .Het is nu eenmaal niet te verwezen lijken om elke week een voorstelling te houden. In de eerste plaats ko men dan onze andere voorstellingen in de rest van Zeeland in het ge drang en bovendien is het achter land er niet groot genoeg voor.' ,De Kriekeputte' begint zondag aan haar vijfde seizoen. De eerste twee jaar dat Frans en Trees hun poppenkast hadden, reisden zij alleen Zeeuwsch- Vlaanderen af. Daar is de laatste jaren wel verandering in gekomen Frans en Trees zijn, met hun pop penkast, in Zeeland graag geziene gasten. Wat het .poppenechtpaar' op valt is dat volwassenen zich hoe langer hoe meer voor het poppen spel gaan interesseren. Kinderen blijven echter het dankbaarste pu bliek. Frans: .Wanneer je voor ouderen speelt, krijg je zo goed als geen reacties. Ze blijven keurig met hun armen over elkaar zitten tot de voorstelling afgelopen is, maar bij kinderendie zullen je wel even tjes vertellen wanneer er iets niet goed gaat Bovendien, bij een kin dervoorstelling moet je volledig ge concentreerd zijn. Als er ook maar even iets niet goed gaat, kun je er van overtuigd zijn, dat een of ander jongetje zijn mond wel opentrekt.' Frans en Trees zijn er van over tuigd, dat zij hun poppen persoon lijkheid moeten meegeven. Trees: .Ze moeten karakter hebben.' Frans is het volledig met haar eens: ,als een koning zich niet als koning ge draagt. kun je er zeker van zijn, dat de kinderen onmiddellijk beginnen te roezemoesen.' Voor elk seizoen staan er acht stukken op het reper toire van .De Kriekeputte'. Een heel aantal, maar dat moet wel omdat het poppentheater nu eenmaal zijn vaste bezoekertjes heeft. Wat de kwaliteit van de stukken betreft, hier zijn Frans en Trees niet zo over te spreken. ,Er zijn weinig stukken, die je zo kunt spelen. We bewerken ze bijna allemaal.' Behalve het bewerken van de stukken, eist JDe Kriekeputte' nog heel wat meer tijd van het echtpaar Van de Berg. Ze maken zelf de poppen (in elke hoek van het grote huis zijn wel een paar poppen te vinden) en de de cors. Voeg daar dan nog de reizen bij dat het poppentheater door Zee land maakt, en het zal dan niet moeilijk zijn om te begrijpen dat Frans en Trees weinig moeite heb ben om hun tijd door te brengen. Maar ze doen het graag, omdat zij er van uitgaan dat J)e Kriekeputte' een zekere sociale-culturele functie heeft. Wat de financiële kant van De Kriekeputte' aangaat het is ze ker geen vetpot. Trees: .Al het mate riaal en de tijd die er jn gaat zitten, kost je een aardig kapitaaltje. We houden er dan beslist niets aan over. Maar ja, op oude stoelen zit ik ook gemakkelijk, dus wat geeft het eigenlijk?' HULST Na ongeveer vijf maanden in een koffer te hebben gezeten, worden de poppen van Frans en Trees van de Berg zondag weer .aan het werk ge zet'. In hun nieuwe theatertje, achter de woning van Frans en Trees aan de Zoutestraat :',2 in Hulst, zullen Jan Klaassen, Katrijn en tal van andere figu ren de jeugdige bezoekertjes van ,De Kriekeputte' weer volledig in hun ban houden. V anavond vrijdag is de officiële opening van de nieuwe .Krie keputte'. Het theatertje is ondergebracht in een grote loods, die met het nodige kunst en vliegwerk is omgebouwd tot een gezellig onderkomen. Stal- lantarens gaan voor de verlichting zorgen, terwijl een aantal aan de muur gespijkerde poppen de nodige sfeer geven. De Kriekeputte' heeft ongeveer twee jaar een eigen theater gehad in een kelder onder de voormalige woning van het gezin Van de Berg, aan de Vestdijk. Door de saneringsplannen werden Frans en Trees en met hen De Kriekeputte' gedwongen naar een ander onderkomen uit te zien. Ondanks het feit dat .De Krie keputte' aardig de ruimte had. zijn Frans en Trees duidelijk in hun nopjes met het nieuwe theater. .Hoewel het wel leuk in de kelder was,' vertelt Trees, ,ben ik toch blij, dat we dit nu hebben. Er zaten namelijk een aantal praktische pro blemen aan verbonden. In de eerste plaats moesten die kinderen alle maal door je huis heen naar de kelder. En dan in de pauze....Al die kinderen die naar de wc moeten! Niet dat ik dat nu allemaal zo erg vond hoor, ik houd nu eenmaal van kinderen. Je bent echter wel een Frans van de Berg met een van zijn lievelingspoppen Reinaert de Vos. TERNEUZEN Hij is 75 jiar en werkt sinds 1 januari 1970 niet meer. Zijn beroep heette aanvankelijk lijkdie- naar. later werd het lijkverzorgcr en thans heet zo iemand uitvaartleider. Martinus C. de Doelder uit Ter- neuzen is in heel Zeeuwsch-Vlaanderen een bekende figuur. Gedurende de dertig jaren dat hij zijn beroep uitoefen de. heeft hij meer dan 2600 mensen naar hun laatste rustplaats of naar het crematorium begeleid. Maar dat niet alleen: De Doelder was de man die de eerste golf van emotie vlak na het verscheiden opving. Van hem is bekend, dat hij voor velen in die moeilijke uren een steun en trooster was. Zelf zegt hij ervan: Je wordt altijd met verdriet geconfronteerd, soms grijpt het jezelf geweldig aan.' Kinderverdriet beroerde hem zeer. Als ik in een gezin kwam, waar ik kinderen zag die waren achtergebleven na het verlies van hun moeder of vader, hield ik daar menig slapeloze nacht aan over.' LOOPWERK De taak van een lijkverzorger bestond vroeger uit veel loopwerk. Daar was allereerst het .aanzeggen' in de buurt van de overledene en aan de familie. Maar hiertoe werd de mondelinge kennisgeving van een sterfgeval niet beperkt. Lijkverzorger De Doelder pakte zijn fiets en ging ook aanzeggen aan familie, vrienden en magen in de omringende dorpen en gehuchten, dit altes in opdracht van de nabestaanden. Mevrouw De Doelder Michielsen: .'t Is goed. dat dit nu veranderd is. mijn man kwam 's avonds bekaf thuis.' In de septemberdagen van 1944, bij het terugtrekken van de Duitsers, deed De Doelder zijn onder dramatische en gespannen omstan digheden. Er vielen ook hier slachtoffers en die moesten ter aarde worden besteld. De Doelder trok er na gewaarschuwd te zijn op uit, luchtalarm of nvet en altijd alleen. De professionele dragers waren niet te bereiken, maar het Rode Kruis nam de taak over. Omdat er aan bijna alle verbindingen in die dagen iets haperde, kostte het de verzorger heel wat moeite ,eer alle voorbereidingen van een uitvaart waren verricht, 't Was soms niet gemakkelijk.' zegt hij eenvoudig. Maar zijn vrouw neemt de draad van haar waardering op en zegt: 't Was gevaarlijk, want niemand durfde de straat op. Maar hij liep rustig, terwijl je de granaten hoorde fluiten, voor de lijkstoet.' 80 VOLGAUTO'S Talloze Zeeuwschvlamingen hebben de heer De Doelder wel eens waargenomen, als hij in zijn met zilverkleurige betresde zwarte ambtskleding een tiental meters voor de stoet uitliep. Tegenwoordig is er ook voor de uitvaartleider een plaatsje in een auto. De Doelder heeft stoeten begeleid met tachtig volgauto's en een niet te tellen aantal voetgangers, teraardebestellingen met mili taire eer en door heel Nederland en in België tot aan de Franse grens. In de crematoria te Dieren en Velsen is hij geen onbekende. Naast zijn beroep was De Doelder 35 jaar koster van de Nederlands hervormde gemeente in Terneuzen. Met nieuwjaar heeft Martinus de Doelder een punt achter zijn werkzaamheden gezet. Hij maakte zich nog tien jaar na de aow nuttig voor anderen. Toch getroosten er zich sinds januari nog nabestaanden de moeite hem te benaderen, maar voor De Doelder is nu de tijd gekomen zich geheel aan zijn vrouw en dochter te wijden De Doelder heeft in zijn leven met een stroom van mensen contact gehad. Het doet hem nog goed. als hij bemerkt, dat sommigen hem herinneren. ,Ik heb nooit klachten gehad. Toen ik eens in Amsterdam een begrafenis had geleid van iemand, die zeer rijk was, kreeg ik nadien een compliment. Ze dachten namelijk, dat iemand uit Zeeuwsch-Vlaanderen, het wel op zijn boerefluitjes zou doen.' TERNEUZEN Vanaf drie november heeft Spui een crèche/kleuterschool. De crèche wordt ondergebracht in een van de lokalen van de christelijke lagere school. Het initiatief is uitgegaan van de heer J Geense, hoofdonder wijzer van deze school, om het gebrek aan een kleuter school in Spui enigszins te compenseren. Hij blijkt met zijn idee in dc roos te hebben geschoten. De bevolking van Spui is wild enthousiast, terwijl ook het gemeente bestuur van Terneuzen een welwillende houding heelt aangenomen. Alleen de inspectrice van het lager onderwijs toonde aanvankelijk nogal wat bedenkingen. Bij een crèche horen kleuters en bij kleuters hoort lawaai. En dat laatste zat de inspectrice niet lekker. Immers, de crèche komt in de lagere school, zodat de leerlingen gemakke lijk hinder zouden kunnen ondervinden van het lawaai, dat de peuterkeeltjes kunnen produceren. Toch heeft de inspectrice haar fiat verleend, zij het onder voorbehoud. De .geluidshinder' moet tot een minimum beperkt blij- ,En dat zijn we dan ook beslist van plan', zegt de tweeéntwintigjarige hoofdonderwijzer. ,We hebben in elk geval al een oplossing gevonden. Door twee lesloka- MENSEN IN HET NIEUWS len te verwisselen hebben wij voorkomen, dat de crèche juist tussen twee lokalen komt te liggen. Bovendien zullen wij wat streng moeten optreden. Strenger dan op een kleuterschool, maar dat kan nu eenmaal niet an ders'. Overigens ziet de heer Geense de crèche/kleuter- school in zijn schoolgebouw als een tijdelijke oplossing: .De inspectrice heeft ons toegezegd, dat zij bij het geme.entebestruur op een mobiele klas zal aandringen. Ik heb er alle vertrouwen in, dat het er ook komt. Wanneer kan ik natuurlijk niet zeggen'. ACHTER LOPEN Hel idee om een crèche annex kleuterschool te stichten, is geboren omdat de heer Geense van mening was dat er een duidelijke behoefte in Spui bestaat aan kleuteron derwijs. Dat blijkt overigens wel uit het aantal kinderen (20) dat voor de crèche staat ingeschreven. .Kinderen, die geen kleuteronderwijs hebben gehad en op de lagere school belanden, hebben altijd een fikse achterstand. Door de crèche hopen wij er een eind aan te maken'. Bovendien wil de heer Geense op deze manier voorkomen dat de ouders hun kinderen naar scholen buiten Spui gaan sturen. ,Het is dan ook een serieuze zaak. De mensen moeten niet denken, dat zij Er moet nog het een en ander gebeuren voor de kleuters uit Spui, gebruik kunnen maken tan hun nieuwe crèche. De heer Geense geeft een poppekast een .vrolijk verfje'. hun kinderen eens een paar uurtjes bij ons kunnen opbergen, nee, ze moeten er van doordrongen zijn, dat het nodig is om de kinderen regelmatig te brengen'. Uit het enthousiasme van de bevolking komt naar voren, dat de mensen het volledig met de ideeën van de jonge hoofdonderwijzer eens zijn. Jedereen spant zich enorm in. om de crèche, of kleuterschool, hoe je het ook noemen wilt. tot een succes te maken. Wij hebben geen geschoolde kleuterleidsters, deze taak wordt over genomen door de huisvrouwen van Spui. Het lokaal moet een verfje hebben, dat gebeurt door de echtgeno ten van de aanstaande: Amateur leidsters'. En zo gebeurt het met de regelmaat van een klok, dat mensen allerlei spullen voor de nieuwe crèche bij het gezin Geense komen brengen. De heer Geense komt er voor uit dat hij wel eens bang is. dat het allemaal een bevlieging zal blijken te zijn'. Als de mensen na een poosje htm kinderen om welke reden dan ook niet regelmatig brengen, aan wordt het een fiasco. Maar daar geloof ik niet in. De mensen in Spui leven enorm met het onderwijs mee. Waar maak je bijvoorbeeld mee dat de ouders een school een grondige opknapbeurt geven? Nergens? Ja hoor, hier in Spui'. .VRIJDAG' IN ANTWERPEN Van zaterdag 31 oktober tot maandag 9 novembei wordt in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen .Vrijdag' van Hugo Claus gespeeld. Het stuk heeft onder meer op het repertoire van de Nederlandse Comedie gestaan. Het is het verhaal van een man die enige tijd in de gevangenis heeft gezeten, omdat hij ontucht met zijn minderjarige dochter gepleegd had Zijn vrouw krijgt tijdens zijn afwezigheid een kind van een jonge buurman. Wanneer de bedrogen echtgenoot uit de gevangenis wordt ontslagen, komt het tot een confrontatie van deze drie mensen. PREMIëRE VAN .FIDELIO' Zondag 1 november zal in de Koninklijke Opera in Gent de première plaats vinden van .Fidelio'. de enige opera die Beethoven gecomponeerd heeft. De opera wordt uitgevierd in het kader van het Beethoven jaar. De opera wordt ook nog op vrijdag 6 en zondag 8 november uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 33