Terneuzense raad na lang praten akkoord met Progil-motie Oud-burgemeesters van Rilland en Krabbendijke weigeren huurverhoging Oostgatverleggen' om zand te winnen voor afkalvend Walchers zuiderstrand BILT WETHOUDER R. HOL: OVERBODIGE ZAAK Rötisserie Inter Scaldes' ALMANAK RAADSBESLUIT ,LAaGBIJ DE GROWS' IR VISSER: BIJ VOORBAAT GELD WEGGEGOOID België tegen Dijkgeschot Industrie 2 MOVINCIAl! ZEEUWSE COUKAN1 VRIJDAG 30 OKTOBER Iwj TERNEUZEN De Terneuzense wethouder voor milieuhygiëne, de heer R. Hol, heeft donderdagavond tevergeefs getracht een raadsmotie over Progil tegen te houden. Volgens de heer Hol is de vestiging van dit bedrijf een aangelegenheid waarover deskundigen moeten oordelen. ,We gaan als b en w niet aan deze zaak voorbij, maar ik zou persoonlijk toch willen waarschuwen voor een te emo tionele benadering ervan. Zo verliest men zijn gezicht'. Volgens de wethouder, die fel werd aangevallen door PvdA-raadslid P. J. Huij- brecht, is een motie van de gemeente overbodig. ,We moeten ver trouwen hebben in onze volksvertegenwoordiging, met name ook de staten, die momenteel al hun volledige aandacht aan Progil schenken'. VERGADERING GESCHORST VOOR BERAAD B EN W Het stuk kwam er na een schor sing van de vergadering toch door. zij het. dat op verzoek van b en w, de mededeling dat het ter kennis zou worden gebracht van de provincieraad van het Belgische Oost-Vlaanderen uit de tekst verdween. .Het is niet gebruikelijk dat een ge meente zich tot een dergelijke instan tie in een ander land richt', motiveer de de heer Hol. die later met de andere leden van het college de motie toch zou overnemen. In het stuk, ondertekend door alle fracties met uitzondering van de WD en enkele leden van de Verenigde Christelijke Partijen (die later geen van allen stemming vroegen of de aantekening wilden te hebben tegenge stemd) betuigt de Terneuzense raad adhesie met een motie van provincia le staten over Progil. Verder is men van oordeel dat het ontbreken van contact over het Franse bedrijf in strijd is ,met de wil tot goed overleg zoals dit bij Belgisch-Nederlandse sa menwerkingsprojecten verlangd wordt.' De motie zal ter kennis wor den gebracht van de regering, de sta- ten-gcncraal en de Zeeuwse sta ten. Jantje van Leiden' Al bij de Ingekomen stukken zei de heer Huijbrecht dat b en w zich er bij de beantwoording van zijn vragen over Progil .met een Jantje van Lei den' hebben afgemaakt. ,Als er wordt geschreven dat men zich nog geen gefundeerd oordeel kan permitteren omdat er te weinig gegevens beschik baar zijn, dan vraag ik me af of er niet eens geïnformeerd had kunnen worden bij de staten of bij Amster- dam, dat Progil al eerder weigerde, zoals trouwens ook Gent. De pers kwam er wel achter wat de gevaren van Progil zijn.' De heer Huijbrecht noemde de vestiging van de zwavel- koolstoffabriek ,een provocerende daad', attendeerde op de mogelijkheid van ontploffingen en achtte het niet uitgesloten dat Progil gevaarlijke stof fen gaat vervoeren langs de Zeeuwse wateren en wegen. ,U had bij beantwoording van de vragen niet veel zin om duidelijk uw stem laten horen. U verschool zich maar wat achter provinciale staten.' Het PvdA-raadslid toonde zich naar aanleiding van dit standpunt beducht voor de toekomst. .Wat gaat u doen als er zich hier een dergelijke zaak zou voordoen. Ik ben er niet gerust op en geloof ook niet dat het juist is als u zo labiel blijft.' De heer Huijbrecht later nog eens gesteund door fractievoorzitter J. M. Hamelink onderstreepte dat de PvdA wel industrialisatie wil maar niet tot elke prijs. ,We moeten geen maatschappij van de economie maar één van de mens scheppen', zei hij, Harvey Cox .Stad van de mens" aan halend. gas kan stoppen, ,1s "net feit. dat iemand die zijn ringer in het stopcon tact steekt en overlijdt, een motief tegen de elektriciteit?' vroeg de heer Van Breda Vriesman zich al. Naar zijn mening wordt het produktiepro- ces en de uitstoot van de bedrijven zowel in Nederland als in België be hoorlijk gecontroleerd. ,Als het te gek is, wordt er heus wel ingegre pen.' Dit bestreed, voor wat België betreft, de heer J. H. Strljbos (pvda), die als voorbeeld de verontreiniging van de kanaalzone door de zwavelzuurfabriek Kuhlmann in de Gentse kanaalzone noemde. ,De heer Van Breda vergeet dat we hier over België spre ken.' ADVERTENTIE voor uw vis- en wildspecialiteiten KRUININGEN Zandweg 2. Telefoon 01130-1753. Tanis (vcp) nog wel wijt dat ze de presentatie van het stuk 'ongelukkig vond. .Vijf minuten voor de vergade ring krijg je een papiertje voor je neus om te tekenen.' De heer Huijbrecht maakte van de schorsing gebruik om de gemeentewet na te slaan. ,Er staat nergens dat de raad geen stuk aan een buitenlandse overheidsinstantie mag richten. Maar ik zal er geen halszaak van maken dat het nu niet gebeurt.' Deskundigen Geen steun .Bij gebrek aan kennis over de kwes tie zal ik deze motie niet steunen', zei het WD-raadslid A. C. S. van Breda Vriesman. Hij vertelde niet precies te weten wat er bij Progil mogelijk voor kwalijke dingen gebeuren, maar meen de nu al te kunnen stellen dat een zwavelkoolstoffabriek niet meer ge vaar op zal leveren dan welk che misch bedrijf ook. De VVD-vertegen- woordiger somde een lange reeks ves tigingen (onder andere kruitfabrie ken) op die na een ontploffing wer den herbouwd, wees er nadrukkelijk op dat zwavelkoolstof (4k ken het. het staat in het laboratorium') steeds nodig zal zijn en suggereerde, dat, wie ontploffingsgevaar vreest, dan ook maar beter met het gebruik van aara- ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abon nees op onze servicedienst dit week end beschikbaar: de heer P. de Wispelaere, Dam 1 boven. Vlisslngen. Telefoon 01184 - 4651. _eeuwse KI?in d?f?ct Waar is dat motortjwaar j? di? bri?v?n m?? maakt'. z?i d? zoon van uw ''iaën almanak- 8chrijv?r ?n hij w??s op d? l?g? plaats op h?t bureau, waar an ders d? schrijfmachin? staat. H?t motortje is voor d? zov??V st? kilom?t?rb?urt naar d? r?pa- rat?ur. Vandaar d?z? ultra-kort?. Op ??n g?l??nd to?st?ll?tj?. waar van d? l?tt?r st??ds w?gvalt. De opmerking van wethouder Hol dat men bij vestigingen als die van Progil moet afgaan op deskundigen werd bestreden door mevrouw J. M. Doppe- gieter-Thiel (ver. chr. partijen) die vond dat een belangrijk deel van de bevolking (onder meer via zaken als een motie) haar ongerustheid kenbaar maakt, .een ongerustheid die de des kundigen die er zijn dan maar moeten wegnemen.' De heer Huijbrecht, in derde instantie het woord voerend, stelde zich graag op de gemeenteraden van Amsterdam en Antwerpen en op de burgemeester van de vestigingsplaats Kallo te wil len verlaten bij het vormen van een oordeel. Hij betoogde dat Progil aan niet meer dan circa 25 a 30 man werk gaat bieden en zei: Als raadslid moet je in een aantal gevallen nu eenmaal dichtvaren. Als je overal deskundig in dient te zijn komt er geen enkele beslissing meer.' De heer Hol betoogde, voorstander te zijn (,En dat heb ik ook op een andere plaats al verklaard') van snel en doeltreffend internationaal overleg. ,Hij zag echter niet in, wat het nut was van allerlei gemeentelijke moties. .Stuurden alle gemeenten er maar één', interrumpeerde de heer Hame link. Nadat de vergadering circa 10 minuten was geschorst voor overleg tussen b en w en vervolgens voor een onderling gesprek tussen de groepe ringen die de motie hadden ingediend, over het vervallen van de zinsnede kwam het, stuk er door. Bij de rond vraag wilde mevrouw L. van der Plas- Examen De dames T. en R. Hamelinck uit Vo gelwaarde behaalden te Ede voor de akte U (fraaie handwerken). Aan de technische hogeschool te Delft slaagde de heer P. J. Zandee te Krab- bendijke voor het examen elektrotech nisch ingenieur. MEAO-SCHOOL KOMT IN MIDDELBURG MIDDELBURG Een christelijke meao-school, verbonden aan de chris telijke detailhandelsvakschool te Mid delburg, is geplaatst op het scholen plan voor de jaren 1971-1972-1973. Dit houdt in dat de meao-school het cur susjaar '71-'72 voor het eerst zal gaan draaien. Zoals bekend was de raad van de gemeente Goes al in april van dit jaar tegen dit voornemen avn de minis ter van onderwijs geweest. De raad nam toen een motie aan, waarin als oordeel werd uitgesproken dat te Goes een opleiding voor middelbaar econo misch en administratief onderwijs op basis van samenwerking tussen open baar, protestants christelijk en r-k on derwijs gevestigd dient te worden. Ge zien het scholenplan voor de komende Jaren heeft de minister daaraan geen gehoor gegeven. (ADVERTENTIE) 3racht herindeling Reimerswaal geen grotere problemen KRABBENDIJKE ,We wachten gewoon af. Ik denk er niet aan meer huur te gaan betalen en ik laat me ook niet uit huis zetten', zegt ex-bur gemeester L. Cnossen (49) van Krabbendijke. Hij, en zijn collega J. C. W. Jobse (68) van wat eens Rilland-Bath was, is teleurgesteld. Zij vinden de huurverhogingen voor hun vroegere ambtswo ningen onredelijk. De gemeenteraad van Reimerswaal heeft met geringe meerderheid be slist, dat de heer Cnossen lnplaats van 200 gulden nu 390 gulden per maand moet gaan betalen en dat dc lieer Jobse gaat van 235 gulden naar 340 gulden. De raad ging uit van het advies van de hu uradvies- commissie. Wij spreken de gedupeerde ex-bur- gemeesters in de werkkamer van de heer Cnossen. Beiden ervaren de huurverhoging als .onredelijk en onbillijk. Wij zitten', zo stellen ze vast, .buiten onze wil in deze hui zen. Als burgemeester kreeg Je een ambtswoning toegewezen'. De heer Jobse heeft gedurende zijn burge meesterschap altijd 12 procent van zijn jaarwedde als huur betaald. Dat is de normale regerling voor burgemeesters. Voor de heer Cnos sen gold deze regeling niet. Al zes jaar geleden heeft de huur adviescommissie. dezelfde instan tie, die onlangs de forse verhoging adviseerde, bepaald, dat het huis van de heer Cnossen minder waard is dan 12 procent van de wedde. Vorig jaar april beschikte de rege ring nog, dat de huur voor de heer Cnossen 206 gulden zou bedragen. Geen van beiden is blij met het huis. ,Ik zou zelf nooit een huis met: acht kamers hebben genomen', aldus de heer Jobse. Hij wacht, tot volgend voorjaar zijn nieuwe wo ning klaar is in Vlissingen. Het gemeentebestuur van Reimerswaal weet daarvan. De heer Cnossen wacht, tot hij elders als burge meester wordt benoemd. Ook dat weet het gemeentebestuur van Rei merswaal. Herindeling Toch kwam reeds in het eerste kwartaal van 1970, dus direct na de herindeling, de huuradviescom- missle bij de cx-burgemeestcrs over de vloer om opnieuw de huurwaarde vast tc stellen. De commissie kwam in opdracht van het nieuwe gemeentebestuur van Reimerswaal. De ex-burgemecsters waren niet weinig verbaasd, dat met deze zaak zo'n haast werd gemaakt. J)e herindeling heeft kennelijk geen grotere problemen opgeleverd dan de huishuren van de ex-burge meesters', stelt de heer Cnossen ne inwoners van de gemeente ook', somber vast.. .Dat. denken de gewo- heeft, de heer Jobse in gesprelcken op straat ervaren. Van voorbijgan gers moest Jobse direct na de herindeling horen, dat zijn huis in een advertentieblad te koop werd aangeboden. ,Ik was toen wel boos, daarover hadden op zijn minst contact met mij kunnen op nemen. Ik heb toen de burgemees ter en de secretaris gebeld, die wisten van niets. De advertentie was een initiatief van een ambte naar. De burgemeester heeft zijn excuus gemaakt'. Mr C. Pijl Hogeweg, de huidige burgemeester van Reimerswaal, leeft zich altijd tegen de huurver hoging verzet. ,Maar hij heeft een steek laten vallen', aldus zijn vroe gere collega Cnossen, Jiij had het nooit zover moeten laten komen, dat de huuradviescommissie zich srmee ging bemoeien. Hij had de zaak niet aan de wethouders moe ten overlaten'. De reden, dat de huurverhoging daarna toch is door gedreven, is volgens de heer Cnos sen. ,dat een kleine raadsmeerder- heid wil laten -zien wie er na de herindeling de baas is. Daaruit blijkt wel him niveau: laag bij de gronds', meent hij. Huisuitzetting Volgens de beide ex-burgemeesters hebben b en w van Reimerswaal maar één mogelijkheid om het niet tot inmening van de kantonrechter of een blamerende huisuitzetting te laten komen: gewoon het raadsbe sluit niet uitvoeren. De gedupeerden hebben de zaak ook besproken met Zeelands com missaris der koningin, mr J. van Aartsen. De heer Van Aartsen heeft over het besluit van de raad van Reimerswaal zijn afschuw uitge sproken, maar er aan toegevoegd, dat hij er formeel niets aan kan Voormalige ambtswoning In Ril land, links. Voormalige ambtswoning in Krab bendijke. rechts. De heren J. C. W. Jobse (rechts) en L. Cnossen (onder). doen. ,Ze zullen hun tekort van een ton met die huurverhoging niet goedmaken', heeft de commissaris er nog schertsend aan toegevoegd. Dank Gedurende twaalfcneenhalf Jaar was L. Cnossen burgemeester van Krabbendijke. J. C. W. Jobse heeft deze functie ruim zeventien jaar in Rilland-Batli vervuld, ook na zijn pensioengerechtigde leeftijd nog twee jaar. ,Wij hebben op onze eigen wijze toch wel wat gedaan voor de ge meenten, die aan ons waren toe vertrouwd', menen zij, .daar wordt door de huidige raad geen reke ning meer mee gehouden. Voor beide functionarissen kwam de herindeling toch al op een zo on prettig mogelijke wijze ,wij zijn gevallen ten gevolge van maatrege len van hogerhand. Zelf hebben we als goed bestuurder aan de inde ling meegewerkt, we hebben vaak initiatieven genomen. Nu trekt de hogere overheid zich van de wacht gelders niets meer aan'. SUGGESTIE IN VERGADERING WATERSCHAP WALCHEREN (ADVERTENTIE) MIDDELBURG In de donder dag gehouden algemene verga dering van het Waterschap Wal cheren heeft een van de hoofd ingelanden, de heer H. Frima uit Zoutelande, een opvallende suggestie gedaan om de afslag van strand en duin aan de zuid kust van Walcheren tussen Westkapelle en Vlissingen te gen te gaan. Het was een sug gestie, die min of meer uit een vraag te beluisteren was. De hoofdingeland uit Zoutelande in formeerde naar de technische mogelijkheid tot verplaatsing van de thans dicht onder de kust lopende vaargeul, het Oost gat. De heer Frima wees er op, dat aan de zeezijde van deze vaargeul een zandbank ligt en hij veronderstelde, dat het wel licht tot de mogelijkheden zou behoren door bepaalde ingrepen de stromingen een zodanig duwtje' te geven, dat de geul zich zou verplaatsen, mede waardoor grote hoeveelheden zand langs de kust zouden wor den afgezet. Hij lanceerde tenslotte het idee. een onderzoek naar deze mogelijkheid te laten uitvoeren door het Waterloop kundig Laboratorium, waar men dit aan de hand van een te construeren model van Walcherens zuidkust moet kunnen nagaan. Nadat een gezworene van het water schap, de heer E. T. Oosterhuis uit Vlissingen. nog had gewezen op wat Nederlandse baggeraars bij Rio de Janeiro hebben gepresteerd er wer den daar hele stranden opgespoten haastte de ingenieur van het water schap, de heer H. Visser, zich er op te wijzen dat een dergelijk modelonder zoek bij voorbaat weggegooid geld zou zijn. Ir Visser dacht onmiddellijk aan de Belgische belangen: het Oostgat is een van de belangrijkste vaargeulen naar Antwerpen en hij achtte het ondenk baar, dat België er mee zou instem men het Oostgat te laten verzanden en een nieuwe vaargeeul te creëren. Ir Visser kon zich bij voorbaat het standpunt van de Belgen indenken: ,Als je gaat knoeien in de monding van de Westerschelde weet Je wel waar je begint maar niet waar je eindigt.' De lieer Visser kon zich overigens indenken, dat naar oplossingen wordt gezocht, omdat de toestand rond af slag en afname van het Walcherse zuiderstrand niet ideaal is. Met de aanleg van strandhoofden probeert men er verbetering in te brengen. De resultaten van deze hoofdenaanleg. zo bleek uit een mededeling van dijk graaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, vallen tot nu toe niet mee. Hier ligt. zo bleek uit een aanvulling van ir Visser, een tegenstelling tussen zuider- en noorderstrand. Op 't noorder- strand geeft de aanleg van hoofden een winst aan zand te zien, op het zuiderstrand moet men al tevreden zijn als de aanleg van hoofden de toestand van het strand stabiliseert en verdere afneming wordt voorkomen. Hoofdingeland Frima kwam met zijn Oostgat-suggestie bij de reeds eer der besproken begroting 1971 van het Waterschap Walcheren, waarin weer vele honderdduizenden zijn uit getrokken voor de waterkeringen en de strandhoofden. De algemene verga dering van het waterschap hechtte zijn goedkeuring aan deze begroting, waarbij tegelijk het dijkgeschot voor 1971 werd vastgesteld. Er was hier voor een berekening gemaakt, waarbij werd uitgegaan van een belastbare oppen-lakte van het waterschap van 20.511.66.91 ha, de oppervlakte bij het opmaken van de begroting. Tengevol ge van de classificatie naar zogenaamd aanmerkelijk minder opbrengend vermogen komt dit overeen met een oppervlakte van 19.797.29.21 volbelaste ha. De totale belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen was ge raamd op ƒ6.832.000 hetgeen een toe neming oplevert van niet minder dan 601.500 ten opzichte van dc begro ting 1970. Omgerekend in herleide ha komt dit neer op een toeneming van rond 2000 ha gebouwd. Bij het vast stellen van het kohier 1970 bleek, dat de totale belastbare opbrengst ge bouwd 122.000 hoger was dan de begroting 1970. De voor 1971 geraam de stijging ten opzichte van het ko hier 1970 bedroeg dus 122.000 min der, dus 480.000. Hoewel de werkelij ke stijging van 1969 op 1970 slechts 350.000 bedroeg, meende het dage lijks bestuur van het waterschap dat. gelet op de grote bouwactiviteiten op Walcheren een toeneming van 1970 op 1971 groot 480.000 verantwoord moest worden geacht Op de thans goedgekeurde begroting wordt 1.195.957 aan dijkgeschot opgebracht door de ongebouwde eigendommen, gemiddeld 60.42 per ha en 1.308.830 gebouwde eigendommen, wat neer komt op 19.02 per 100 belastbare opbrengst gebouwd. Voor onvoorziene uitgaven is ƒ59.000 geraamd, een post die. zoals gisteren uit de toelichting van de dijkgraaf bleek, aan de lage kant is, omdat hieruit al een hele loonronde moet worden betaald. Uit het antwoord van jhr Rutgers op een vraag uit de vergadering bleek dat de industrieën in het Zuid-Sloe nog niet schotplichtig zijn. Dc terrei nen liggen buitendijks en liet hangt er thans van af of gs deze terreinen binnen het waterschapsgebied zullen brengen. Uit de vergadering werd voorts gewe zen op de gevaarlijke situatie bij het zogenaamde .Eiland' in Vlissingen. De waterkering daar, gedeeltelijk in be heer bij het Waterschap Walcheren, is j erg aan verzwaring toe. waarvoor, inj combinatie met de aanleg door trekken van de boulevard, al jaren plannen bestaan. Dit wacht echter thans weer op de verdere uitwerking van de plannen voor de nieuwe vis sershaven en een haven voor het loodswezen. Het nemen van een be sluit tot de bouw van een sluiswach- terswonïng in Veere werd gedelegeerd aan het dagelijks bestuur. Een aan de algemene vergadering gericht verzoek; om ontheffing van het bouwverbod' beheergrens zeewering van de heer L de Looff uit Dishoek, gemeente Valkenisse. in behandeling worden genomen. In deze vergadering moest ingevolge het waterschapsreglement een aanbeveling worden opgesteld voor de dijkgraaf en de gezworenen voor de volgende zittingsperiode. De dijkgraaf zowel als de zittende gezworenen werden allen als eerste op een voordracht van drie geplaatst. Als gezworenen werden opnieuw voorge dragen voor het ongebouwd mr J. H. C. Heyse te Middelburg. J. Francke te Grijpskerke, C. Markusse te Nieuw- en Sint Joosland en P. Lampert te Veere en voor het gebouwd E. T. Oosterhuis te Vlissin gen, J. A. Janse de Jonge te Middel burg en A. C. Polderdijk te Nieuw- en Sint-Joosland. Op de aanbeveling van de dijkgraaf werden na jhr mr Rutgers van Rozen burg als twee en drie geplaatst mr J. A. Lantshecr uit Oostkapelle en de heer E. T. Oosterhuis uit Vlissingen. VERWACHT. NOG VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of motregen, matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west, weinig verandering in temperatuur. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag: Vrij zacht, af en toe zon, maar ook plaatselijk enige regen of rootte gen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 2 lot 6 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent: kans op een geheel droog maal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: 3 tot 8 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 31 oktober Zon op ZON EN MAAN 07.32 onder 17-1* onder 17.W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2