PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog voor Kerstmis nieuw gesprek OOST- EN WEST-DUITSLAND HERVATTEN HUN DIALOOG Progil zo goed als zeker naar Kallo Vandaag conferentie Scheel met Gromyko Initiatief PvdA, D'66 en PPR voor een gekozen formateur Hanoi zou voelen voor overleg SANERING GOEDERENVERVOER NS: 2400 MENSEN OVERBODIG Vandaag in de krant... Geen aanleiding Zuiver Tand des tijds RUIMTEVAART AKKOORD VS EN RUSLAND STAATSSECRETARIS VLERICK STAAT ER VIERKANT ACHTER .ZUIVERSTE DOSSIER' PROF. VLERICK WIL MET ZEELAND IN EEN ,GRENSMILIEU-OVERLEG' Progil (I) Progil (II) 213e jaargang - no. 256 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 okt. 1970 Dlractfe NV Beh. MIJ. ti i O. A. 4Kak. I. Marlet 51. tal. 7*51 (k ra*. 2 i, Grot. Markl 2, t fra&ca »«r Mk f 17.2© aar kwartaal, ra*. 011 a<». 521 IJ. Oaalkkf». la aaclutlaf 4 b!w. Clra 359500. I ROTTERDAM Een Piper Cup hee/t donderdagmiddag tijdens een lesvlucht, toen de motor al- sloeg een noodlanding móeten maken op de groenstrook naast een landingsbaan van de Rotter damse luchthaven Zestienhoven. Tijdens deze landing raakte het toestel een geparkeerde auto. De inzittenden van het toestel, een instructeur en zijn leerling, lava- men met de schrik vrij. Vlieg Uiig en auto werden zwaar bescha digd. Eerste fase begint in 1972 Inkrimping zal, na overleg, geleidelijk worden doorgevoerd UTRECHT (ANP) De pro- jectgroep herstructurering wa- genladingvervoer van de Neder landse Spoorwegen is deze week begonnen met een reeks bespre kingen in de rayons, die moeten resulteren in een exploitatie plan, een marketingplan en een in hel Sloe, aldus concludeert liet Instituut voor gezondhcidstcch- nick TNO. (pagina 7) De voorzitter van het zoetwater- biologisch instituut is het niet eens met de uitspraak van minis ter Bakker dat het oppervlakte water In Nederland binnen 15 jaar van vuil gezuiverd kan zijn. (Pagina 9) De land- en tuinbouw .doet, iets' aan het feit dat vele schoolboek jes zeer aftandse informatie ver schaffen, bijvoorbeeld over de .bloeiende bongerds' in de Betu we, waarvan er momenteel vele 'lijtig gerooid worden. (Pagina 25) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7 en 11. Binnen- en buitenland op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 17. Televisie op pagina 23. sociaal plan voor het goederen vervoer. De herstructurering is noodzakelijk omdat de regering weigert aan het verliesgevende goederenvervoer bij te passen. Een blijvend rendabel goeder envervoer vereist een herstructurering, waarvoor het Amerikaanse efficiency, bureau Mackïnsey de grote lijnen rig jaar heeft uitgestippeld. De conclusies komen neer op afsto ting van vele en aantrekking van an dere vervoeren, vermindering van het aantal losplaatsen tot 50 a 100 (thans nog 320 van de 470 van weleer), vermindering van het aantal rangeer stations en een gebundelde treindienst daartussen. Van de 7500 arbeidsplaatsen moesten er rond 2400 vervallen. De eerste fase van de herstructurering zal met de (Zie slot pag. 3 kol. 6) WASHINGTON DPAIn Moskou Js woensdag door de VS en «le Sow- Jet-Unie een verdrag ondertekend waarin wordt overeengekomen een ge meenschappelijke koppelingstechniek voor ruimtevaartuigen voor te berei den, zo heeft de NASA donderdag in Washington meegedeeld. Deskundigen van belde landen hebben In Moskou over deze kwestie eenl conferentie van twee dagen gehou- den. (Van onze correspondent) BONN Oost- en West-Duitsland hervatten hun dialoog. Voor de kerst komt het tot een gesprek over .problemen waarvan de oplos sing de ontspanning in Oost-Europa zou dienen en die voor beide landen van belang zijn'. Dit is gistermiddag tegelijkertijd in Bonn en Oost-Berlijn bekendgemaakt, nadat twee afgevaardigden van DDR-premier Stoph gisteren en eergisteren in Bonn overleg hadden gepleegd met leden van de bondsregering. Verwacht wordt dat de besprekingen zullen worden geleid door staatssecre tarissen (voor de hand ligt de aanwij zing van Bahr aan westelijke en Kohl aan oostelijke kant). Brandt heeft tij dens zijn tweede ontmoeting met Stoph, op 21 juni in Kassei, te kennen gegeven dat een derde topgesprek geen zin zou hebben. Hij stelde bij die gelegenheid besprekingen tussen deskundigen uit beide landen voor. In Bonn leeft nu de hoop dat de komen de ontmoetingen op lager niveau uit eindelijk zullen leiden tot een vorm van overleg zoals het met de Sowjet- Unie en Polen heeft plaatsgehad. ten Frankfurt confereert met zijn Westduitse collega Scheel, die zal worden worden gesecondeerd door zijn staatssecretaris Frank en West- (Zie slot pagina 9 kolom 4) Volgens de NASA voorziet de komst tussen de NASA en de Ru$si-| sche academie van wetenschappen in de vorming van drie gemeenschappe-; lijke werkgroepen. Deze moeten vol-i gend jaar maart of april him eerste bijeenkomst houden en zullen onder zoeken welke technische eisen moeten: worden vervuld voor een gemeen-! schappelijke koppelingstechniek. Pas daarna zal ter sprake komen welke, ruimtevaartprojecten ln aanmerking j kunnen komen voor toepassing van deze techniek, aldus een NAS A-woord voerder. Het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken heeft bij Oost- Duitsland aangedrongen op vrijlating; van vier Amerikaanse studenten die in Oostduitse gevangenissen zitten. Het vasthouden van deze studenten; schaadt de pogingen om tot ontspan ning in Europa te komen, aldus een woordvoerder van het ministerie. Geheim Dwars tegen alle Bonner tradities in| was de aanwezigheid van twee bood-i schappers uit Oost-Berlijn geheim ge bleven. De onthulling door regerings woordvoerder Von Wechmar was des te meer een verrassing aangezien men juist de laatste weken in Bonn tot de overtuiging was gekomen dat de DDR zich demonstratief van alle pogingen om tot betere betrekkingen te komen distantieerde. In Kassei had Stoph de Westduitsers een .denkpauze' gegeven, om tot andere opvattingen over we zen en betekenis van de DDR te kunnen komen. Nog niet zo lang gele den deed partijchef Ulbricht het voor komen alsof die denkpauze pas zou kunnen eindigen als het Westduits- Russische verdrag door het parlement in Bonn was geratificeerd. De Westduitse beoordelingen van het onverwachte initiatief komen nu hier op neer; het Oostduitse regime is niet in staat geweest de ontwikkelingen langs zich heen laten gaan. Stophs afgevaardigden verbleven uitgerekend tijdens een bezoek van Sowjet-minis- ter Gromyko aan de DDR in Bonn. Gromyko heeft juist bezoeken aan Washington en Londen achter de rug, waar met name de kwestie-Berlijn uitvoerig is besproken en het ligt voor de hand dat dit onderwerp ook ln Oost-Berlijn het. voornaamste ge spreksthema is geweest. Scheel - Gromyko Deze veronderstelling sluit bovendien aan bij het feit dat Gromyko, in gezelschap van de Sowjet-ambassa- deurs Abrassimow (Oost-Berlijn) en Tsarapkin (Bonn) vandaag even bui- IN COMBINATIE MET DISTRICTENSTELSEL Hogere kiesdrempel minder belangrijk Sanï.'ii* (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA, D '66 en PPR zullen bij de behandeling van hun voorstel tot invoering van een districtenstelsel in com binatie met de rechtstreekse verkiezing van kabinetsforma- YAN M1ERLO teur gelijk optreden en niet in gaan op voorstellen tot ontkop peling van beide zaken. Dat heb ben drs J. M. den Uyl (pvda), mr H. van Mierlo en drs J. M. Aarden (ppr) gisteren verklaard bij de indiening van het initia tiefvoorstel. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan zullen zij het tot inzet van de verkiezingen maken. Het voorstel, ingediend door drs .1, van Thijn (pvda), mej. mr A. Gouds mit (d '66) en drs J. Aarden is nage noeg gelijk aan het advies dat de meerderheid van de staatscommissie Cals-Donner heeft gedaan, maar dat niet door de regering is overgenomen. Centrale gedachte achter hel voor stel is dat de kiezer meer inspraak, moet krijgen in de kabinetsformatie. De indieners achten de twee voorstel-1 len afzonderlijk onvoldoende om de i kiezer die inspraak te garanderen. Al- j leen in een samenhang zien zij de voorstellen als een verbetering van ons staatsbestel. 1 In de gedachtengang van de indieners; I komen de partijen voor de verkiezin- gen zo veel mogelijk in onderlinge i samenspraak tot een gemeenschappe- lijke kandidaat, die kans maakt op de volstrekte meerderheid. Behaalt geen der kandidaten die meerderheid, dan doet de tweede kamer wettelijk een aanbeveling aan het staatshoofd. Is er wel meerderheid voor een bepaalde kandidaat, clan wordt hem de vorming van een kabinet opgedragen, dat kan rekenen op het vertrouwen van de kamer. Ontbreekt dat vertrouwen, het geen theoretisch mogelijk is, dan wordt het parlement ontbonden en worden nieuwe verkiezingen uitge schreven. Om te voorkomen dat er maar luk raak kandidaten worden gesteld, len de initiatiefnemers het recht van Zie slot pagina 9 kolom 5) ZEGSLIEDEN IN WASHINGTONAANWIJZINGEN GEKREGEN VAN DERDEN WASHINGTON (AP) Officiële zegslieden in Washington beweren van derden aanwijzingen gekregen te hebben dat Noord-Vietnam serieus belang stelt ln het voeren van geheim overleg over president Nisons vre desplan voor geheel Indo-Chhia, dat onder meer voorziet in afkondiging van een bestand in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. Hoewel de officiële afgevaardigde van Hanoi op het vredesoverleg in Parijs het plan-Nixon als verlakkerij af heeft gedaan, evenals zijn colle ga van de Vïetcong, hebben de zegs lieden van hun informanten de in druk gekregen dat Hanoi geïntri geerd is door het voorstel tot afkon diging van een regionaal bestand. Met het aanbreken van de droge tijd in grote delen van Vietnam, theore tiseren zij dat voor Hanoi drie al ternatieven openstaan: Het inzetten van een grootscheep se militaire actie, met alle grote ri sico's van dien. Alle voorraden voor zo n operatie zouden via de Ho TsJI Minhroute door zuidelijk Laos moe ten worden aangevoerd, nu de be- voorradingsweg over zee naar Zuïd- Cambodja afgesloten ls. Vierkant hiertegenover staat de mogelijkheid om in Parijs te gaan praten over een vreedzame regeling van het conflict. Als laatste mogelijkheid blijft over voortzetting van een guerrilla naar het model van Mao Tse-Toeng, die betrekkelijk goedkoop en lang vol te, houden is. (Van een onzer redacteuren) SINT-NIKLAAS In principe is de vestiging van Progil op de linker-oever van de Schelde bij Kallo zo goed als ,rond'. De Belgische staatssecretaris voor Vlaamse streekeconomie, prof. dr A. J. Vlerick heeft gister avond op een persconferentie in het stadhuis van Sint-Niklaas bijzonder nadrukkelijk duidelijk gemaakt dat hij vierkant achter de aanvraag staat van de Fran se zwavelkoolstoffabriek. Maar om deze beslissing uitgevoerd te krijgen heeft hij nog het ak koord nodig van de ministers van arbeid en tewerkstelling, van volksgezondheid en het col lege van gedeputeerde staten van de provincie Oost-Vlaande- ren. Van die kant zullen nog de nodige voorwaarden aan een vestigingsvergunning kunnen worden gesteld met het oog op milieubescherming en ontplof fingsgevaar. .Het is liet zuiverste dossier van een aanvraag; in de chemische nijverheid dat ik ooit onder ogen heb gehad', stelde de staatssecretaris gisteravond met gedecideerde stem vast. .Proble men van luchtvervuiling zijn bij deze vestiging te verwaarlozen. Het risico van explosies is minimaal. Voor mij js de zaak afgehandeld. Ik heb de mogelijke milieuhygiënische bezwaren gewetensvol laten onderzoeken. Het dossier kan nu verder zijn normale weg vervolgen.' Prof. Vlerick had de persconferentie georganiseerd om .de kunstmatige herrie rondom Progil' stevig de kop in te drukken. Hij zei precies wat hij ervan dacht tegenover de journalisten, van wie de Nederlanders verreweg de; grootste in aantal waren. Ze ïegden hem het vuur na aan de schenen.' maar de staatssecretaris sloeg steeds hard terug. ,De herrie in Amsterdam is om louter politieke redenen ont staan', aldus prof. Vlerick. .Jonge link se elementen hebben zich ermee be moeid. Maar het had allemaal niets met economie of milieuhygiëne te ma ken.' Vraag: .Van wie hebt u die inlichtingen?' Prof. Vlerick: ,Daar geef ik geen antwoord op. Ik laat me niet in met de Nederlandse journalistiek.' Even later vanuit de zaal: ,In de Amsterdamse raad heeft ook de VVD tegengestemd.' Prof. Vlerick: .O, dan zijn het dus rechtse opposanten ge weest.' De Belgische staatssecretaris toonde zich een groot voorstander van een actie voor een goed milieube heer. Hij pleitte voor internationaal overleg, voor een Europese regeling ,die alle kleinzielig nationalisme op dit gebied kan uitbannen', voor een Europese minister van milieuhygiëne zelfs, een man met vergaande be voegdheden.' Maar wat er rond Progil is ontstaan vond hij bepaald de ver keerde kant opgaan. ,Er zijn nu plot seling ontzettend veel experts. Hon derd keer zoveel als ik in het hele Beneluxgebied had verwacht aan te treffen.' se rapporten op grond waarvan Progil is geweigerd, goed kende. Maar de argumenten daarin noemde hij .zielig, onnozel en een dwaasheid.' Vooral waar het gaat over het transport van de zwavelkoolstof. .Bij u in Arnhem staat een bedrijf dat 12.000 ton per Jaar verwerkt. Dat moet daarheen; worden vervoerd. Zwavelkoolstof j wordt overal in industriegebieden ge-i bruikt. België haalt het uit Lyon. Op; de rechter-Schelde-oever van Antwerp (Zie slot pag. 11 kolom 5) Eigen studie Geen enkele twijfel lier prof. Vlerick. erover bestaan dat hij de Amsterdam- SINT-NIKLAAS Staatssecretaris Vlerick (streekeconomie) van België is bereid om meteen in een commissie voor milieuzaken in het grensge bied van Zeeland en de Belgische provincies te gaan zitten en in onderling overleg te treden over de problemen die zich aan weerskanten van de grens voordoen. Maar hij is bang dat .buitenlandse zaken' in Den Haag daartegen ernstig bezwaar zal maken. Hij zei dat gistermiddag tegen burgemeester Molthoff van Hulst, die de laatste weken scherp stelling heeft genomen tegen de vestiging van Progil op de linkeroever van de Schelde. Gevraagd naar het overleg tussen de Belgische en Nederlandse bewinds lieden van volksgezondheid over Progil zei prof. Vlerick: .Ik ben bereid om alle dossiers van mijn kant voor mijn Nederlandse collega te openen als bij hetzelfde doet. Er moet een regeling komen. Maar Nederland heeft nooit erg veel bereidheid getoond. Trouwens, wij zijn ook niet geraad pleegd voor een raffinaderij in Geleeen en een aluminiumfabriek in het Sloegebied, beide grote milieuverontremigers.' Een merkwaardige Progil- persconferentie, gisteren in Belgische St.-Ni- klaas, merkwaardig om meer dan één reden. In feite was het een fel debat tussen t---S7 enerzijds een Belgische mi nister en anderzijds een groep Neder landse journalisten, de Belgische dag bladschrijvers namen slechts Inciden teel aan de discussie deel. Voorts speelde zich dit debat in een opval lende entourage af: de trouwzaal van het stadhuis in St.-Niklaas, waarvan het middendeel was gereserveerd voor de journalisten, terwijl aan beide kanten daarvan een aantal niet-jour- nalistieke gasten was gezeten, zoal* enkele Belgische volksvertegenwoor digers. raadsleden en ambtenaren uit het land van Waes, maar ook Neder landers, bijvoorbeeld het college van b en w van Hulst. Centrale figuur in dit alles was minister-staatssecretaris professor dr A. J. Vlerick, omgeven door zijn staf. Zijn aankomst v.erd aangekondigd door een witgehand schoende bode, waarop alle aanwe zigen zich van hun zetel verhieven. Het was een schoon, haast barok ta fereel, waarin professor Vlerick zittend onder het portret van koning Leopold II welsprekend en zonder enige aarzeling domineerde en dat de hele persconferentie bleef doen. \\Tii hebben er over gepeinsd hoe VV een dergelijke conferentie zich in Nederland zou hebben afge speeld. Vermoedelijk zou er een vriendelijke minister of staatssecreta ris zijn geweest, die in een inleiding zou hebben gemeld, dat hem allerlei onrust rond de vestiging van een che misch bedrijf ter ore was gekomen. Voorts zou hij zich bereid hebben verklaard vragen te beantwoorden, mede om duidelijk te maken da» de .inspraak' van de streek toch vooral moest worden gewaarborgd. Niet alzo professor Vlerick. Deze Belgische be windsman zette met een overvloed aan welsprekend heid uiteen, dat hij een gewetensvol man was. dat hij er niet aan dacht bedrijven naar België te halen, die een te groot «-risico zou den inhouden voor de volksgezond heid, dat hij echter nog nooit zc'n .positief dossier" onder ogen had ge kregen als dat van Progil en dat hij daarom na grondig onderzoek - - had besloten medewerking aan de vestiging te verlenen. Het woord jn- spraak' viel ook nog even, waarop de Belgische bewindsman grimmig liet weten, dat hij was gekozen om te be sturen en dat hij dat ook zou doen. Als hij het verkeerd deed zouden ze hem wel naar huis sturen. En hij dacht er niet aan om over de juist heid van een dergelijk project als de Progil-vestiging met allerlei gemeen tebesturen te gaan redekavelen. Het ging hier om zijn beleid, de verant woording daarvoor wenste hij niet met anderen te delen, aldus zéér gedecideerd deze minister. Opvallend was ook de reden, die deze vroegere Gentse hoogleraar opgaf voor het houden van zijn persconferentie. Het ging hem er niet om zo bleek dat hij nu via de persmedia het land voor te lichten of om informatie aan de streek te ver schaffen, het ging hem er in hoofd zaak om, dat er een eind aan de Jier rie' kwam, een herrie die al zei de minister in Amsterdam was begon nen. Daar was niet op zakelijke gron den, maar op puur politieke overwe gingen de vestiging afgewezen, zo wist hij zeker. Op dit punt ontstond nogal deining: Nederlandse persver tegenwoordigers wensten onmiddel lijk te weten wat de minister precies met .politieke overwegingen' bedoel de. temeer omdat hij ook nog zin speelde op .linkse groepen'. Waarop professor Vlerick zei, dat de vraag steller dat maar in Amsterdam moest gaan informeren. Toen de minister nogal onvoorzichtig suggereerde, dat hij dergelijke berichten ook van Ne derlandse ambtgenoten zou hebben gehoord, werd hem direct gevraagd namen te noemen. Hij weigerde. Op zeker ogenblik werd de discussie zo kregelig, dat de minister een Neder lands journalist nijdig toevoegde: .Ik zal trachten het u nog eens uiteen te zetten, als ge student waart geweest, had ik u al lang laten duikelen'. Tja. het was wel een merkwaardige pers conferentie. Kem van de zaak echter was. dat de minister duidelijk maakte: .In principe is het besluit genomen. Progil komt naar Kallo. Weliswaar zijn er nog allerlei moeilijkheden te overwinnen voordat de fabriek kan gaan draaien: diverse Belgische mi nisteries moeten nog allerlei voor waarden stellen, maar de economi sche beslissing is genomen'. Waarbij overigens de minister waar wist te maken, dat er niet zomaar een besluit was gevallen: hij had zich vooraf om standig laten voorlichten door een speciale departementale werkgroep (werkgroep voor industriële ecolo gie), had bovendien nog andere des kundigen geraadpleegd en had even eens kennisgenomen van de Neder landse rapporten. Pas daarna had hij zijn besluit genomen: ,Ik zeg u, mijn geweten is genist', voegde hij er niet zonder pathos aan toe. De deskundi gen, die de minister gisteren verge zelden, bleken trefzeker in hun ant woorden, ze aarzelden geen moment, hadden identieke bedrijven in frank rijk bezocht en wisten waarover zij spraken. Hun bevindingen kwamen in grote trekken overeen met het laatste Amsterdamse raadsvoorstel van 29 april -1969: de vestiging van Progil le vert geen onaanvaardbaar risico op. noch op het gebied van water- en luchtverontreiniging, noch wat de stankverspreiding betreft, noch wat het ontploffingsgevaar aangaat En (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1