Progil gaat zo goed als zeker naar Kallo Breskens' veetransportschip in noodsituatie bij Schotland Klachten over controle door schooltandartsen Duitser (21) krijgt maand voor diefstal uit bungalow TERNEUZENS 65-PLUS KREEG EEN EIGEN BUS fit; wm 11 Gebroken enkel door botsing met auto KIND HAD 13 GAATJES... POLITIERECHTER MIDDELBURG VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEMANNING IN VEILIGHEID; TOESTAND VEE PRECAIR SCH OTtrtWÖ ,H£RtU)Rl) tXRRfctó AAN DE GROND MET 35 GRADEN SLAGZIJ GLASGOW/BRESKENS - Sinds donderdagmiddag bestaat er grote onzekerheid over het lot van 250 koeien, die zich aan boord bevinden van het veever- voersschip .Hereford Express' van de Breskense rederij Vroon NV. Het 499 ton metende vaar tuig is in de nacht van woens dag op donderdag door thans nog onbekende oorzaak aan de westkust van Schotland op de punt van het schiereiland Kin- tyre op de rotsen gelopen. Het schip was met de lading vee op weg van Glasgow naar Londonderry. De bemanning heeft reeds donderdag morgen vroeg een veilig heenkomen gezocht op de Britse kustvaarder .Ho pe Isle'. Kapitein Moerkerken en stuurman Fokkens, beiden uit Ridder kerk, bleven nog enkele uren aan boord maar zijn later ook op de kustvaarder overgestapt toen de situa tie op de .Hereford Express' precair begon te worden. Het veevervoersschip liep toen het op de rotsen belandde zware schade op aan de bodem. In de romp ontstond een scheur en tevens verspeelde het vaartuig het roer bij de stranding. De te hulp geschoten kustvaarder, die de bemanningsleden (er zijn geen Zeeu wen bij) aan boord nam, heeft toen het schip weer van de rotsen los kwam op sleeptouw genomen. Tot drie keer toe ontstond er een breuk in de sleepkabel. Rond twaalf urn- vonden de aan boord gebleven kapi tein en stuurman het veiliger om over te stappen omdat ze geen sleepkabels meer aan boord hadden. Helikopter Slagzij Het stuurloos geworden schip dat steeds meer water begon te maken dreef af naar een onbewoond eilandje waar het aan de grond liep. Daar ligt het vaartuig nu met dertig graden slagzij. Uit Breskens reisde directeur P. W. Vroon gistermorgen meteen naar Schotland om de situatie in ogenschouw te nemen. Men be schouwt het schip nog niet als verlo ren, zo meldde de heer Knoester gis teravond als woordvoerder van de rederij. Er wachtte echter nog een woelige nacht. In het gebied van de Gisteravond verkende een helikopter de toestand bij de .Hereford Express'. Men zou pogingen in het werk stellen om eventueel nog levende koeien het ging hier om slachtvee, bestemd voor Glasgow los te maken. .Die zwemmen dan wel naar de vaste wal', zo meende de heer Knoester. Het is echter vrijwel zeker dat in het bene- denruim het vee is verdronken. Over de situatie van het vee op het tussendek valt nog weinig te zeggen, maar de toestand voor deze koeien afkomstig uit Noord-Ierland is uiter mate penibel omdat bij de stranding ook de ventilatie is weggevallen. De negen bemanningsleden van het vee transportschip zijn door een uit Glas gow te hulp gesnelde sleepboot aan de wal gebracht. De helikopter, die op onderzoek uit- Op hem rustte de onaangename taak om dertig stuks vee die bij het vastlo pen van het schip gewond en in pa niek waren geraakt, af te maken. ,Ik had nog nooit zoiets gezien', zo zei de arts. ,In het ruim waren zware stalen kooien door de angstige dieren verbo gen. Vele dieren lagen gewond op de grond'. Volgens Miller zullen nog veel meer koeien uit hun lijden moeten worden verlost. Vandaag, vrijdag, zou Miller terugkeren om het werk met vier of vijf man af te maken. Volgens de laatste berichten zouden de kapitein en de eerste stuurman weer boord zijn teruggekeerd. BURGEMEESTER K. FABIUS VAN DE BILT VRAAGT OP MEDISCH ADVIES ONTSLAG VLISSINGEN Burgemeester K. Fa- bius van De Bilt zal deze week op medisch advies ontslag vragen. De heer Fabius was van 1923 tot 1936 ambtenaar ter secretarie in Eemnes en van 1936 tot 1944 burgemeester en secreataris van Oostkapelle. In februari '43 werd hij gearresteerd door de sd en dook na zijn ontslag uit de gevangenis onder. Na de bevrij ding van Walcheren kreeg hij als ver bindingsofficier bij de militaire com mandant Zeeland de leiding in Noord west Walcheren. Van 1945 tot 1947 verbleef hij als majoor bij de marine in de VS, Malakka en Indonesië, waarna hij tot "52 burgemeester van Wisch was. Vanaf 1 oktober 1952 was hij eerste burger van De Bilt. MIDDELBURG Als gevolg van een botsing met een personenauto heeft de bromfietser R. V. uit Middelburg een gebroken enkel opgelopen. De I aanrijding deed zich donderdagmiddag voor op het Zanddorp ter hoogte van de kwekerij. De auto werd bestuurd door A. H. eveneens uit Middelburg. V werd per ambulance naar het Gast huis overgebracht. (ADVERTENTIE) voor de veertiger is het tot nu toe moeilijk geweest eigenlijk kon hij alleen klassieke kleding kopen, daarin is nu verandering ge komen. hij krijgt zo langzamerhand een ei gen mode, met eigen pasvorm en eigen des sins. van liere gaat zich op die veertiger specialiseren en heeft b.v. een prachtige voorraad kostuums in huis. 209,- tot 285,-. maar ook broeken, truitjes, col berts, overhemden enz. daarom zult u er 7 van de 10 keer slagen L. DELFT 86-88 MIDDELBUR6 TERNEUZEN Bij de stichting schooltandverzorging Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is een onderzoek gaande naar klachten over de behandeling van een kind. De vader stuurde een tandartsrekening, nadat er bij de be treffende leerling 13 gaten waren ge vonden, nog geen maand nadat het kind op de basisschool was gecontro leerd. De leerling had de school al verlaten, toen het tandbederf aan het licht kwam. Deze zaak werd donderdagavond aan het rollen gebracht door het Temeu- zense D'66-raadslid S. Vlieger, dat, bij de ingekomen stukken, een naar zijn mening onduidelijk jaarverslag over '69-'70 van de stichting had gevonden. Volgens de heer Vlieger, die het jaar verslag van de Terneuzense St-Willi- brordusschool aanhaalde, zijn er legio klachten over de controle door de schooltandverzorging. Die komen niet alleen neer op de medische behande ling, maar gelden ook het feit dat deze dienst voor particulieren minder aantrekkelijk zou zijn omdat ze, als er ingrijpende klachten zijn, worden doorgestuurd naar hun eigen tandarts. ,En dat brengt extra kosten mee' aldus de heer Vlieger, die zich ook afvroeg tot wie men zich kan wenden met medische bezwaren. Onderzoek Volgens de vertegenwoordiger D'66 zijn de ouders niet op de hoogte met het feit dat er voor deze zaken een tandarts in, naar hij meende, Dordrecht was aangewezen. De heer Vlieger wilde ten spoedigste een gede gen onderzoek naar de gang van za ken in samenwerking met de stichting en artsen. Wethouder R. Hol (sociale zaken) gaf toe dat er bij de schooltandverzorging inderdaad moeilijkheden zijn. Hij ont kende echter met klem dat er in dit geval sprake was van plichtsverzuim. ,De behandelende tandarts wilde de ouders van de betreffende leerling fi nanciële lasten besparen. Een andere school tandarts maakte ze toen attent op de gaten.' Volgens de heer Hol wordt bekeken hoe de financiële consequenties gere geld kunnen worden. Hij vond het feit dat er bezwaren kenbaar waren ge maakt in het jaarverslag van een school ,niet elegant'. Als men klach ten heeft moet men die aan de orde stellen bij het bestuur of bij de tand arts zelf. Ook de leerkrachten van de (ADVERTENTIE) >eMoncIjejyT^ natuurzuivere pepermunt scholen kunnen worden ingescha keld.' Nadat de heer Vlieger had betoogd niet te begrijpen waarom schoolbestu ren of oudercommissie geen rucht baarheid mogen geven aan moeilijkhe den als ze dat willen, betoogde burge meester J. C. Aschoff dat de school tandverzorging slechts in de lichtere gevallen ingrijpt. .Zwaardere' patiën-1 ten worden door verwezen. ,In de meeste gevallen gebeurt de controle I goed. Natuurlijk worden er wel eens fouten gemaakt, maar waar gebuert I dat niet?' Hij waarschuwde ervoor de zaken niet te dramatiseren en vestigde er de 1 aandacht op dat ouders hun klachten bij het bestuur van de stichting kwijt kunnen. WINKELACTIE MIDDELBURG RONDOM NIEUW VERLICHT BEDDEWIJKSTRAATJE MIDDELBURG De winkeliersvere nigingen Langeviele -Poten Markt en Vlasmarkt - Kromme Weele hebben het initiatief genomen tot verlichting van het Beddewijkstraatje. Met de verlich ting van het naar verhouding nog al donkere straatje is er een lichtende verbinding gemaakt tussen de verlich te winkelstraten. De komende decem berdagen kan men dus naar hartelust winkelen in het blok Langeviele - Pot- tenmarkt - Vlasmarkt - Kromme Weele- Beddewijkstraat en men hoeft daar voor geen zaklamp mee te nemen. Men is van plan de verlichting volgen de w eek in gebruik te nemen. Aldus schiepen de beide winkeliersver enigingen een lichtend decor voor een rond de sinterklaasdagen geplande winkelactie. Van 14 november tot en met 19 december krijgt men bij de, bij de verenigingen aangesloten, win- AANHOUDING AAN GRENS MIDDELBURG De politie- MEDEPLICHTIG AAN: Deze diefstal werd M. donderdag ech ter niet tenlastegelegd. Hij was alleen passagier geweest. Uit het hem afge nomen verhoor was echter wel geble ken, dat hij medeplichtig was geweest i aan de diefstal uit de Domburgse rechter te Middelburg, mr w. Woning, eveneens vorig jaar septem- van Solinge, heeft donderdag del ]°er gepleegd. De buit bestond uit 21-jarige Duitser E. M. wegens diefstal van goederen uit een bungalow in Domburg veroor deeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. De officier, mr J. Blok, had eer der dezelfde straf geëist. M. afkomstig uit Keulen-Mulheim, kon onverwacht in Middelburg te recht staan, omdat hij vorige week bij het binnenkomen van Nederland door een opmerkzame grensbeambte werd gesignaleerd. De jeugdige Duitser werd namelijk gezocht wegens medeplichtigheid aan een vorig jaar september in Vlissin- gen gepleegde autodiefstal. In die plaats waren drie Duitsers er in een gestolen sportauto vandoor gegaan. In Bergen op Zoom was hun gedrag van dien aard, dat zij de aandacht van de politie trokken. Het drietal sloeg prompt op de vlucht waarbij het aan twee van hen gelukte om te ontko men. De minst fortuinlijke van de drie stond in Middelburg terecht en werd ook veroordeeld wegens zijn aandeel aan de autodiefstal. den of meer, bonnen, die als voor 40 gulden bij elkaar heeft recht geeven op een kaartje voor een kinder voorstelling van het gezelschap Coos van de Velde. De voorstelling van dit Amersfoortse gezelschap is op 29 de cember in het City-theater te Middel burg. Er zijn vijf voorstellingen, met als titel .Zet hem op o zo'. De bonnen moet men uiterlijk 21 december inle veren. Op 14 november start de win kelactie met een feestelijke rondmars keiiers (kenbaar aan een raambiljet) I van de judoband door de bewuste bij aankoop van artikel van een gul-| winkelwijk. Mf® -- )c SCHOKEL raWEUZEH <2!5 levensmiddelen, drank en twee porto foon-apparaten. M .die ter zitting deze feiten toegaf, zei naar Nederland te zijn gekomen, omdat hij zich in Duitsland had wil len onttrekken aan een tweewekelijk se meldingsplicht. De jongeman was in eigen land namelijk nog maar Juist voorwaardelijk in vrijheid gesteld van een veroordeling voor een ander feit.. Het was niet bij hem opgekomen, dat men aan de Nederlandse grens zo attent zou zijn op zijn identi teit. Wekkers .Hier is sprake van een soort primitie ve rancune. De man is bijna alcoho list en zwerft rond. Hit is zowel geestelijk als maatschappelijk vastge lopen.' Aldus schetste verdediger mr E. Tak de leefomstandigheden van zijn cliënt E. R. uit Oostburg. R. moest zich verantwoorden voor een reeks kleine diefstallen, die hij in Terneuzen had gepleegd In een pensi on had hij zich daar onder meer een suède jack, een wollen vest, een paar schoenen en twee wekkers eigen ge maakt. Ofschoon de tenlastelegging slechts drie feiten bevatte, kon R, nog heel wat meer worden aangewreven Zo bleek uit het requisitoir van mr Blok die zelfs opmerkte: .Er werd ze onge veer om de andere dag een diefstal gepleegd'. Na eraan te hebben herin nerd. dat R. ai eerder voor dergelijke feiten was veroordeeld zei de officier tenslotte rekening te willen houden met factoren als drankgebruik en ver eenzaming. Hij wille zich daarom be perken tot een korte gevangenisstraf: Vier weken met aftrek van voorar rest. Nadat mr Tak er nog op had gewezen dat R nu waarschijnlijk ook de voorwaardelijke straf, die hem voor een eerdere veroordeling was opgelegd, zou moeten uitzitten, luidde het vonnis van mr Van Solinge tens lotte een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken met aftrek van voorarrest. De politie, die op zoek was naar iemand die na een verkeersongeval was doorgereden zonder zijn identiteit kenbaar te maken en daarvoor J. V. uit Wemeldinge aanklampte, deed een o verwacht goede vangst. V. had met de aanrijding niets uitstaande maar bleek wel degene te zijn, die er met andermans auto In Antwerpen van door was gegaan. V. die met zijn schip In Antwerpen lag, wilde een bezoek aan Wemeldinge brengen. Daar treinvervoer niet meer mogelijk bleek, stal hij de auto en reed daarmee naar zijn woon plaats. Inmiddels was zijn schip haar Sluiskil doorgevaren. Op weg daarheen werd V. zoals gezegd aanvankelijk voor een geheel ander feit, door de politie aan gehouden. Officier mr Blok, die diefstal hier zonder meer bewezen achtte, vorderde tegen V. een gevangenisstraf van acht weken, waarvan vier weken voorwaar- deijk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van de re classering. V's verdediger, mr H. Bruin, wilde toegeven, dat wanneer men onge vraagd iemands auto een weekeind- lang gebruikt er inderdaad met meer van joy-riding kon worden gesproken. Mr Bruin vroeg de politierechter wel begrip voor de persoonlijke omstan digheden van zijn cliënt, die geheel alleen staand maar al te gemakkelijk blijkt te kunnen derailleren. De poli tierechter legde de gevorderde straf echter conform op. Een week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een boete van honderd gulden, was de straf die A. d"H. uit Terneuzen kreeg opgelegd voor de diefstal van een portable-radio en een koptelefoon. De gestolen spullen waren eigendom van K, bij wie d'H in dienst was. De officier, die er op wees. dat d'H, al eerder voor een soortgelijk feit had terecht gestaan, had eerder een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar en eveneens een boete van hon derd gulden geëist. TERNEUZEN De Terneuzense be jaarden hebben sinds donderdagmid dag hun eigen busvervoer. Bij het bejaardencentrum .De Schakel' werd een .Hanomag'-personenbusje in ge bruik genomen, dat dankzij een actie onder de Terneuzense bevolking aan gekocht kon worden. Eenenvijftig vrijwilligsters zijn met intekenlijsten in Terneuzen rondge gaan, waarbij een bedrag van ruim 5300,- werd ingezameld, een verloting leverde 1000,- op en aan giften nog een bedrag van 700,-. Drie chauffeurs en een chauffeuse zul len bij toerbeurt het busje besturen. Tot nu toe geschiedde het vervoer van de bejaarden met taxi's. De in richting van het busje is aangepast aan de werkzaamheden die ermee ver richt worden. De heer A. de Feijter heeft de banken in de lengte ge plaatst, zodat er een ruim looppad openblijft. Het busje biedt plaats aan acht personen. De auto is in de eerste plaats be stemd om de bejaarden die minder mobiel zijn te kunnen verplaatsen naar de soos. Men wil daarmee deze 65-plussers uit de sleur halen en ze wat meer in contact brengen met hun leeftijdgenoten. Indien nodig zal deze ook ingezet worden bij hettafeltje-dek- je' systeem en verder zullen in 't kader van het open bejaardenwerk de compe tities (kaarten en biljarten) in andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen wat gemak kelijker bezocht kunnen worden. Op de foto: enthousiast zingend en wuivend stappen de eerste Terneuzen se bejaarden in ,hun' eigen bus. (Foto PZC) Oprichting afdeling veilig verkeer BRESKENS In Breskens worden j momenteel voorbereidingen getroffen* om een plaatselijke afdeling van het] verbond voor veilig verkeer op tel richten. Daartoe wordt dinsdag in ca-j fé Scaldis een vergadering belegd. De bijeenkomst begint om acht uur. (Slot van pagina 1) pen wordt per jaar 15.000 ton aange voerd, Dat is een derde van de totale produktie van Progil straks. Of we het nu van elders halen of dat we het hier produceren, dat maakt toch niets uit'. En wat de luchtverontreini ging betreft: Er komt heel wat min der zwaveldioxyde uit dit bedrijf in Kallo dan uit de schoorstenen van de ministerie-gebouw aan de Wetstraat in Brussel.' Het pro en contra van Am sterdam in de zaak Progil is voor prof. Vlerick overigens geen uitgangs punt geweest bij de beoordeling van deze vestigingsaanvraag. ,We hebben een volledig objectief ei gen onderzoek ingesteld', legde hij uit en hij vestigde er even de aandacht op dat een werkgroep voor indu- stiële ecologie voorafgaand aan de officiële procedure bij een aan vraag alvast eventuele gevaren op hun merites bekijkt. .Toont een advies van die werkgroep mij aan dat een project niet wenselijk blijkt, dan ga ik er echt niet mee door. De voorzitter van die werkgroep, prof J. Willems uit Antwerpen, stond op om verslag uit te brengen van de bevindingen die men bij een bezoek aan Progil in Frankrijk en bij nadere i bestudering van de vestigingsplannen had opgedaan. De hoogleraar en advi seur van de staatssecretaris zette de verschillende aspecten, die men had onderzocht even op een rijtje: Luchtverontreiniging: uitstoot van zwaveldioxyde en stankhinder. Ge zien de lokale situatie is dit van! geen betekenis: 200 mg per kubie ke meter lucht, gemiddeld over een heel jaar gerekend. De stank- hinder is te verwaarlozen. Waterverontreiniging: Bij het tran sport en de opslag van de zwavel koolstof wordt het produkt onder water gehouden, maar dat gebeurt in een gesloten circuit, zodat er geen lozing van verontreinigd af valwater is. De voorzorgen tegen ongelukken zijn maximaal. Ontploffingsgevaar: Ook dat is mini maal; de risico's zijn erg klein. Bovendien zijn in de laatste dertig jaar geen incidenten van serieuze omvang voorgekomen. Prof. Willems voegde aan deze mede delingen over de resultaten van het onderzoek van de wekgroep toe, dat ook de commissie voor luchtbezoede- ling van de provincie Oost-Vlaanderen a priori geen reden voor gevaar voor het leefmilieu in de aanvraag voor de zwavelkoolstoffabriek op de linkeroe ver van de Schelde had gezien. ,Er was onder de leden eensgezindheid', al dus staatssecretaris Vlerick even la ter, die wel toegaf dat de vestiging van Progil een attractiepunt voor an dere industrieën in hetzelfde gebied kan zijn. De bewindsman bevestigde eerdere berichten dat slechts dertig man in dit bedrijf te werk zal worden gesteld en dat het een oppervalkte van slechts enkele hectares zal slaan. .Maar het is een kapitaalsinten- sief bedrijf. U moet daarbij rekenen op BF 40 miljoen per personeelslid.' Van de kant van het gemeentebestuur van Kallo werd gevraagd naar garan ties voor de bevolking, die op 1500 meter afstand van de fabriek komt te wonen. Prof. Vlerick stelde dat in de exploitatievergunning de zwaarste ei sen kunnen worden gesteld, dat de aanvraag ter visie komt bij het pro vinciaal bestuur en dat belanghebben den hun bezwaren kunnen indienen. Over belanghebbenden gesproken: tij dens de persconferentie werd prof. Vlerick gevraagd om een reactie op het dreigement van de burgemeester van Hulst, dat, zijn gemeente de aan leg van het Baalhoekkanaal voor de Belgen zal tegenwerken bij een vesti ging van Progil op de linkeroever. Burgemeester Molthoff en twee Hul ster wethouders woonden de bijeen komst bij. De staatssecretaris: ,Ik wist niet dat de gemeente Hulst hier over beslist.' Prof. Vlerick wilde gisteren met zijn persconferentie de acties tegen Progil tot stoppen proberen te brengen, om dat ze volgens hem volkomen zinloos zijn. Je kunt natuurlijk systematisch blijven hameren op het grote gevaar van minieme risico's. Ik ben van oor deel dat daarmee een verstandige campagne voor een schoon leefmilieu afbreuk wordt gedaan. We hebben het grondig onderzocht en ik neem de verantwoordelijkheid voor honderd procent op me: Progil levert geen gevaar op.' Na afloop van de persconferentie trad de staatssecretaris nog herhaaldelijk persoonlijk in debat over deze vesti ging met wie hij maar tegenkwam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11