Jeugd Middelburg genoot van Scapino's jubileumoptreden Streng fusiebeleid kan pluimvee redden Bij Van der Have in Rilland! groeit de tarwe van Borlaug Nieuwe voorzitter AR-Middelburg voor uittreden radicalen HOECHST MAAKT GOEDE KANS OP VERGUNNING HINDERWET DORPSRAAD HOOFDPLAAT WIL MEETAPPARATUUR LUCHTVERVUILING Voorzitter Zeeuwse pluimveehouders: WERK VAN NOBELPRIJSWINNAAR A. J. Th. Hendrikse pure idealist Dwergen Ondertekening open brief Droogendijk MONTY COAT DE KLEDINGBOKSER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 PRESENTATIE EIGEN GRAMMOFOONPLAAT MIDDELBURG De jeugd uit de hogere klassen van een groot aantal Middel burgse lagere scholen heeft gistermiddag in de schouw burg bijzonder genoten van een jubileumvoorstelling, gratis aangeboden door het 25-jarige Scapino Ballet. De jeugd reageerde bijzonder spontaan en enthousiast en beloonde Scapino's vaak wervelende en virtuoze op treden met menig open doekje. Scapino had aan deze voorstelling hard ge werkt en prachtige effecten bereikt in choreografie, kos tuums, decors en belichting. Daarbij verzuimde het door Hans Snoek geleide gezelschap niet de jongere kinderen vertrouwd te maken met het fenomeen ballet. In een .Introductie' werd Scapi no's eigen grammofoonplaat ge presenteerd, Muziek om op te dansen. Scapino wijst je de weg.' Ballerina Grada Tlinder liet op deze muziek de kinderen allerlei eenvoudige uitdrukkingsmogelijk heden zien, van een kat tot een polkadansende boer en een touwtje-springend meisje. Vóór deze introductie hadden de jon gens en meisjes al kennis ge maakt met .Snippers' in een cho reografie van Hans van Manen, gemaakt in opdracht van het mi nisterie van crm. Een ballet vol magnifieke vondsten, evenals het door kostuums en decors specta culaire .Ooromoor', een speelse fantasie op de mythe van koning Mïdas, de koning die ezelsoren krijgt als hij door de valse inbla zingen van zijn secretaris de dans van Pan met de Saters ver kiest boven de dans van Apollo en de Muzen. Dat gebeurt in de eerste scène, waarin de choreo grafen Armando Navarro, Karei Poons en Dick van Dijk klassiek ballet Apollo en de Muzen tegenover de .kwieke sprongen' van Pan en zijn Saters kunnen plaatsen. Instructief dus, ook in het verhaal, want er wordt iets van tijdeloze dwaasheid uitge beeld. Het volk volgt slaafs het bevel op als de koning vindt dat alle onderdanen nu maar ezelso ren moeten dragen, de revolteren de jeugd zittend aan de voet van een monument voelt daar bij voorbaat niets voor, er is het domme van de macht maar ook de overwinning van het nuchtere verstand. In een algehele regie van Hans Snoek werd deze Oor domoor' een razendknap stuk jeugdballet. dat vooral door de decors, de kostuums en de belich ting een bijzonder verzorgde in druk maakte. Deze gratis aangeboden jubileum voorstelling werd mogelijk mede door subsidies van de Stichting Cultuurfonds BUMA, die een op dracht verstrekte aan de compo nist Rob du Bois en een subsidie van het dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk-fonds voor een op dracht van Hans van Norden tot het ontwerpen van decors en kos tuums. Dankzij een schenking van het Prins Bernhard Fonds kon ter gelegenheid van Scapino's jubi leum de grammofoonplaat Mu ziek om op te dansen, Scapino wijst je de weg' worden uitgege ven. Deze jubilcumvoorstclling wordt eerst in de elf provinciehoofd plaatsen aan de schooljeugd aan geboden. Scapino zorgde in dit geval met behulp van de school hoofden, die toegangskaarten ont vingen voor distributie onder de leerlingen, voor de organisatie. Na afloop van de voorstelling in Middelburg werd aan directrice Hans Snoek een bloemstuk aan geboden. VLISSINGEN Het ziet er naar uit, dat b en w van Vb'ssingen begin volgende week aan Hoechst de hinder-' wetvergunning zullen zenden, die het gebruik van de tweede fosforoven van het bedrijf wettig maakt. Burgemees ter drs D. Roemers van Missingen verklaarde ons desgevraagd, dat het Vlissingse college bereid is de toes temming daartoe te geven: .Maar we hebben onze convenantspartners (rijk en provincie) gevraagd eventuele be zwaren nog deze maand aan ons ken baar te maken. Daar is het wachten nog op'. Drs Roemers achtte het .niet waarschijnlijk*, dat er van de kant van de convenantpartners nu nog be zwaren binnenkomen. Zoals bekend draait de tweede fosfor- over van Hoechst sinds januari van dit jaar proef en zijn tegen de inge- br 'kname van deze oven 811 be zwaarschriften ingediend, vooral met het oog op de uitstoot van zwaveldi- oxyde, de uitstoot van fluro en de geluidshinder, terwijl ook de gevolgde procedure bezwaren heeft ontmoet. Als er de komende dagen geen beden kingen bij b en w van Vlissingen binnenkomen van de convenantpart ners, zal het college de aanvrage van Hoechst afronden met het toezenden van de hinderwetvergunning. Men heeft zich door verschillende op het gebied van de milieuhygiëne deskundi ge instanties als arbeidsinspectie en de inspectie van de hygiëne voor het milieu in Zeeland laten adviseren ov de binnengekomen bezwaarschriften. Burgemeester drs Roemers zei desge vraagd, dat niet alle bezwaarschriften volledig ongegrond zijn verklaard, .maar ik heb niet de vrijheid daarover op dit moment meer mededelingen te doen'. Hij wees erop, dat de bevoegd heid voor het verlenen van de hinder wetvergunning bij b en w ligt, maar dat het clloege van plan is de raad over deze zaak nader te informeren. Als de vergunning is verleend staat de mogelijkheid open tegen de beslissing in beroep te gaan bij de kroon. Wensen naar b en w van Oostburg ,Meer aandacht voor woningbouw' HOOFDPLAAT De dorpsraad van Hoofdplaat heeft een wensenpakket samengesteld, dat zij aan het college van b en w van Oostburg wil overhan digen. Een van de belangrijkste wen sen van de Hoofdpïaters is een meetap paratuur voor luchtvervuiling. De dorpsraad is de mening toegedaan, dat een dergelijke apparatuur noodza kelijk is, omdat Hoofdplaat slechts op vier kilometer afstand ligt van Hoechst, terwijl ook Dow-Chemical niet ver van het Oostburgsc kerkdorp gevestigd is. De dorpsraad verzoekt het gemeente bestuur voorts om wat meer aan dacht te besteden aan de woningbouw in Hoofdplaat.. De laatste drie jaar is op dit punt weinig gedaan. Het pak ket, dat op een bestuursvergadering dinsdagavond is vastgesteld, bevat in totaal twaalf wensen. De dorpsraad wil erkenning door het Oostburgse gemeentebestuur. Voorts wil men de bestemming weten van het voormalige gemeentehuis en de in aanbouw zijnde gymnastiekzaal. Een openbare telefooncel wordt ook nood zakelijk geacht. Om te voorkomen dat de inwoners van Hoofdplaat nog lan- r het huisvuil, dat door de tereiniging wordt geweigerd, naar een vijf kilometer verder gelegen stort plaats hoeven te brengen, wil de dorpsraad een stortplaats in de on middellijke omgeving van Hoofdplaat. Voorts vindt men het wenselijk om de aanplakborden, waarop gemeente lijke mededelingen werden gedaan, weer te gaan gebruiken. Er is volgens de dorpsraad een dringende behoefte aan een tweede sportveld, omdat het enige sportterrein dat Hoofdplaat heeft veel te intensief wordt gebruikt. Het Oostburgse college wordt verder verzocht om de wegen eens grondig te controleren. Bovendien vindt de dorpsraad het noodzakelijk dat de sloot aan de Molenweg wordt ge dempt. Door het aanleggen van een dijk, is het een stilstaand watertje geworden, dat nogal wat stank ver oorzaakt. In het wensenpakket wordt verder gepleit om de hoofdweg Bres- kens-Hoofdplaat voorrgangsweg maken. Tijdens de vergadering werd de heer J. van de Ameele gekozen tot voorzit ter van de raad. terwijl de heer T. van Voren de functie van secretaris gaat vervullen. Deze vacatures ln het bestuur waren ontstaan doordat de heren F. Thomas en J. Scherbljn, vanwege hun werkzaamheden niet lan ger in het bestuur zitting konden ne men. RECREATIE IN ZEEAND SCHEPT MOEILIJKHEDEN BIEZELINGE .Slechts door een nog strenger doorgevoerd fusiebeleid en een steeds meer naar elkaar toe groeien van de pluimveehouders zul len we aan de problemen in de toe komst het hoofd kunnen bieden'. Dit zei de voorzitter van de afdeling Zee land van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders, de heer J. Steijn, dinsdagavond tijdens de alge mene ledenvergadering van de NOP in motel J)e Caisson' in Bïezelinge. .De eierprijzen zijn in jaren niet zo lang op een laag peil blijven staan dan dit Jaar, slechts door een intensieve sa menwerking kunnen we de eierprijzen weer naar boven brengen', aldus de heer Steijn in zijn openingsrede. Tijdens de vergadering wees ook ir F. N. Sikkens, algemeen voorzitter van de NOP op de moeilijkheden, waar mee de pluimveehouderij tegenwoor dig te kampen krijgt. .Vooral de pluimveehouders in de dichtbevolkte centra worden meer en meer gecon fronteerd met de hinderwet, de kwes tie van het afvalwater en de milieu verontreiniging. In Zeeland is het kli maat gunstiger, maar ik ben ervan Examen Aan de katholieke hogeschool te Til burg slaagden de heren A. L. R. Me lons, te Aardenburg en J. van Schaik te Yerseke voor het kandidaatsexa men rechtwetenschappen. overtuigd dat de ontwikkelingen van de recreatie moeilijkheden opwerpt voor uw bedrijf', aldus de NOP-voor- zitter. Voorts noemde de heer Sikkens een aantal punten die de landbouw- commissie in overleg met de NOP heeft voorgelegd aan de EEG-vergade- ring in Brussel. De NOP is volgens de heer Sikkens van mening dat de recla mecampagne voor de eierprodukten gefinancierd moet woorden door de EEG. Voorts moet men geen steun verlenen bij de stichting van nieuwe bedrijven. Ook is de aandacht gevraagd voor de prijzen van de voedergraanprodukten. .Deze mogen, aldus de NOP-voorzitter, in geen geval nog verder stijgen te meer daar voor de landbouw deze prijsverhogingen voor onder meer maïs niet van levensbelang zijn'. Volgens de heer Sikkens was het te voorzien dat de pluimveehouders moeilijkheden zouden krijgen. Nu moet nagegaan worden in hoeverre de mogelijkheden strekken van het borg stellingsfonds. Wij hebben de verzeke ring dat de legpluimvee-sector door dit fonds soepel wordt geholpen', al dus de heer Sikkens, die bovendien pleitte voor een instelling van algeme ne voorwaarden, de zogenaamde con- tractproduktie, ,Er moet gezamenlijk overleg komen tussen de producent, de eierhandelaar en de voederleveran cier. zodat de produkten binnen het kader van de contractproduktie een sterke positie kunnen gaan innemeD'. Ten aanzien van de eierprijzen kon tie heer Sikkens weinig concreets meede len. .Dat is van te veel factoren afhan kelijk'. Wees uniek met tuniek. Wie bi] ons komt voor een tuniekpak moet even de tijd nemen. Want de kollektie is erg groot. U wordt dan wel beloond. Met prachtige kleuren. Met heel bijzondere imprimédessins. Met zeer speciale modellen. Die n weer kunt kombineren met een blocse, jumper of vest Hebben we ook. Breda - Tilburg - Roosendaal - Middelburg (ADVERTENTIE) RILLAND Op het Koninklijke Kweekbedrijf Van der Have NV ln Rilland groeit graan van de Nobelprijswinnaar voor de vrede Norman Borlaug. Planten- veredelaar A. J. Th. Hendrikse is het zaad van de rassen van Borlaug dit voorjaar persoonlijk in Mexico wezen halen. Hij liep een dag met de Nobelprijswin naar over diens proefvelden en hij kwalificeert Borlaug als een ,pure idealist', een man van de praktijk, die zich beperkt heeft tot verwoed veldwerk en daar zeer grote resultaten mee be haald heeft'. Die praktische kijk van Borlaug komt tot uitdruk king in de activiteiten, die hij ontwikkelde in landen als Pa kistan, Afghanistan, India en Turkije. De Amerikaanse plantenveredelaar richt zich op één doel: bet kan hem niet schelen, waar zijn materiaal te recht komt, als het maar opbrengst- verhogend werkt in de wereld. ,En dat heeft hij bereikt', constateert de heer Hendrikse in Rilland met bewon dering. .Borlaug is een man, die niet om bureaucratie geeft. Hij gaat dwars tegen alles in wat daarmee tc maken heeft. Hij heeft enorm wilde ideeën Volgens Borlaug is het technisch mo gelijk het voedselprobleem op te los sen'. Zijn bijdrage daartoe ls groot. Hij ontwikkelde tarwerassen, die onder andere condities kunnen groeien dan de normale. De heer Hendriks: ,Hij gelooft er niet in, dat je ontwikke lingslanden geld cadeau moet doen. Als er behoefte is aan vis, dan moet je geen vis cadeau geven, maar een visnet. Dat is zijn gedachtengang.' Een ander uitgangspunt van de Nobelprijs winnaar is volgens de heer Hendrikse, dat men niet moet streven naar een ras, dat 10 )f 12 procent meer op brengst biedt, maar naar een ras, dat in een ontwikkelingsland het dubbele of driebdubbele aan oogst te zien geeft. Dan gelooft een boer in een ontwikkelingsland erin en dan gaat, hij er gebruik van maken. Om een sterke opvoering van de opbrengsten te bewerkstelligen zoekt Borlaug naar rassen, die bijvoorbeeld heel sterk bevloeid en bemest kunnen wor den. De heer Hendrikse ging voor de NV Van der Have naar Amerika waar de NV samenwerkt met de Pioneer Hi- bred Campagny in Iowa. De samen werking vindt plaats op het gebied van maïsveredeling. Met één van de mensen van het bedrijf in Iowa ging de heer Hendrikse door naar Mexico om het hele programma van Borlaug door te nemen en dat was Indrukwekkend. Borlaug richt zich met name op de kweek van semi- dwerg en dwergrassen. De firma Van der Have heeft daarvoor belangstel ling verband met eigen onderzoekin gen naar de hybride rassen tarwe. De hybride-rassen, nog niet in de handel, worden ontwikkeld volgens een sys teem, waarbij de zelfbestuiving wordt omgezet in kruisbestuiving. Het pro bleem bij tarwe is, dat rassen snel degenereren, doordat bij zelfbestui ving teelt ontstaat. De heer Hendrik se: ,Net als bij hondjes krijg je dan op den duur een zwakker ras.' Men bereikt kruisbestuiving bij tarwe door de mannelijke pla steriel te maken. Een moeilijkheid, die zich bij de ont wikkeling van de hybride-rassen voor doet is, dat de plant te lang wordt. Omdat de Nobelprijswinnaar voor de vrede zich intensief heeft beziggehou den met kortstro-tarwe. heeft de NV Van der Have veel belangstelling voor dat onderdeel van Birlaugs werk. Overigens heeft men ook interesse voor tarwe-soorten, die in Zuid-Euro pa wel. maar meer naar het noorden nog niet gebruikt worden: de zoge naamde durum-tarwe, die een hogere kwaliteit in de praktijk dus beter brood graan levert. De heer Hendrikse bekeek bij Bor- laugs instituut circa 1200 rassen en hij nam er ruim 100 mee naar Rilland om ze daar te beproeven en te zien wat de resultaten zijn. De Rillandse plantenveredelaar heeft zeer veel be wondering voor het werk van zijn collega, die de Nobelprijs voor de vrede kreeg. .Zijn successen zijn ecla tant', zegt hij, terwijl hij bladert in staten met cijfers over opbrengstver hoging in allerlei landen. Een voor beeld: in 1945 importeerde Mexico tarwe, nu exporteert men. De heer Hendrikse: .Borlaug gelooft heilig in direct contact met de boeren en in de mogelijkheid om het wereldvoedsel- probeel op te heffen, technisch al thans, want volgens Borlaug houden de regeringen de progressie te gen. Hij schopt tegen alle heilige huisjes', jes.' Over het vak plantenveredelaar zegt. de heer Hendrikse: .Het is heel fijn, dat nu voor het eerst een Nobelprijs naar een veredelaar gaat. Het is ge loof ik onvoldoende doorgedrongen, dat dit een creatief vak is'... DR R. M. BARKEMA GEKOZEN MIDDELBURG De nieuwe voorzit ter van de Middelburgse Anti Revolu tionaire kiesvereniging, dr R. M. Bar- kema, is een van de ondertekenaars van de door prof. Droogendijk ge schreven open brief, waarin werd ge steld, dat het gewenst zou zijn, als de radicalen deze partij verlieten. Dit om een scheiding der geesten ter wille van de politieke duidelijkheid te be werkstelligen. Drs M. Beinema wilde voor de bestuursverkiezingen, woens dagavond in de Getuigeniskerk klaar heid over deze kwestie, waarover hij toen nog geen zekerheid had. De heer Barkema, de enige kandidaat om voorzitter S. Visser op te volgen: Jk heb die brief ondertekend.' De heer Visser deelde de druk bezoch te vergadering toen mee, dat het be stuur de heer Barkema ,pas kandidaat had gesteld, nadat velen hadden ge weigerd.' Eerder had de heer Visser verduidelijkt, waarom de heer Barke ma praktisch niet actief aan AR-activi- teiten had deelgenomen. Zijn werk als veearts eiste de heer Barkema volle- Prachtkwaliteit in camel 45,- en donkerblauw Voor dit prijsje ALLEEN bij [luist - Terneuzcn - Goes Vlissingen dig op, totdat hij kortgeleden associé aantrok. De heer Beinema had aanvankelijk geen behoefte om de motieven van de heer Barkema te vernemen. De heer C. Gideonse memoreerde de onbe kendheid van de heer Barkema in en met de kiesvereniging en achtte een nadere toelichting van de onderteke ning wel op zijn plaats. Voordat de heer Barkema aan die toelichting toe kwam, had de heer Beinema nog op gemerkt, dat hij geen enkel bezwaar heeft tegen .mensen van andere vleu gels, maar wel als die mensen zeggen, dat ik beter de partij kan verla ten.' Volgens de heer Barkema was de inhoud van de open brief wel enigs zins scheef overgebracht door de heer Beinema: ,In het schrijven hebben we geprobeerd duidelijk te maken, dat het wenselijk is dat christelijke poli tiek zoveel mogelijk door christenen wordt uitgedokterd. Als mensen dat verband willen verlaten en voordien nog wat deining willen veroorzaken, dan kunnen ze er beter meteen uit gaan. Het gaat er juist om de argu menten boven tafel te brengen en uit te praten.' Voor de heer Beinema was dit reden om te zeggen: ,Ik begrijp dat de passage over de radicalen niet ging over diegenen, die nu nog in de partij zitten." Het scheidende raadslid drs G. Kerkhof liet de vergadering welen, dat hij zelden zoveel knappe mensen onder een zo domme brief had ge zien: J)ie mensen hebben zich totaal niet verdiept in de situatie in de partij. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat er bij de ondertekenaars vele niet- leden waren.' Uit de schriftelijke stemming bleek, dat 56 aanwezigen de beer Barkema als opvolger van de heer Visser wen sten. Dertien stemmen waren blan co. Programma van volksdansfeest te Kloosterzande KLOOSTERZANDE Het program ma van het volksdansfeest dat de volksdansgroep Hava Naquila zater dag in Kloosterzande houdt ziet er als volgt uit: Om kwart over een begint een rondwandeling door Kloosterzan de waaraan de zes afdelingen van Hava Naquila, de volksdansgroep Sneyssens uit Everghem fB) en de Tiroler muziekkapel Die Hiilsthaeker Bub'n deelnemen. Vanaf twee uur worden in de grote zaal van hotel Van Leuven op het Hof demonstraties volksdansen en vendelzwaaien gege ven. Die Hiilsthaeker Bub'n zorgen voor Tiroolse muziek. De volksdan sers beginnen om zes uur aan een gezamelijke maaltijd. Van zeven tot acht uur kan men zich uitleven in volksdansen uit verschillende landen. Het volksdansfeest wordt besloten met een groot bal dat om acht uur begint waar de beat- en underground- band .Ruby's Plane' uit Etten Leur voor de muziek zorgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4