Haagse politie eist betere bescherming De Tupamaros van Uruquay ONGRIJPBARE LEGERMACHT BEZORGT MONTEVIDEO EEN ZWARE HOOFDPIJN 3 Brandweer te laat gealarmeerd2,5 min schade Zuidmolukkers pas in december voor de rechter INHOUDING AOW-VAKANTIEGELD OP PENSIOENEN GEHEEL TERECHT Liefdesdrama eist 2 mensenlevens in Dordrecht DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT •S-HEERENBERG (GPD) De totale schade die een felle brand gistermiddag in de magazijnen en toonzalen van de meubelfa briek Nuy uit 's-Heerenberg heeft aangericht, bedraagt ruim 2,5 miljoen gulden. Comman dant Kampsmit van de 's-Hee- renbergse brandweer schatte dat voor een bedrag van 1,2 mil joen gulden aan bankstellen, kasten, kasten, slaap- en eetka mermeublementen verloren gegaan. Het gebouw zelf, dat een oppervlakte van 5000 m2 be sloeg, vertegenwoordigde onge veer eenzelfde waarde. Over het late arriveren van de vrijwil lige brandweer uit 's-Heerenberg wa ren omwonenden nogal verrast. De rijkspolitie in 's-Heerenberg deelde hieromtrent mee dat er inderdaad in het brandalarm had gehaperd. Vol gens de brandcommandant, de heer Kampsmit, had het brandalarm g gefunctioneerd, maar had men alleen vergeten tijdig alarm te slaan, heer W. G. Nuy, eigenaar van de meubel- en matrassenfabriek uit Heerenberg, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Om even voor 12 uur gistermiddag brak de brand ln het Nuy-complex aan de Lengelseweg in 's-Heerenberg uit. Om 13 minuten over 12 werd er brandalarm gegeven. De brandweer van 's-Heerenberg was toen binnen twee minuten ter plaatse. Even later arriveerde de brandweer uit Doetln- chem met haar volledige materieel. De magazijnen en toonzalen waren echter niet meer te redden. De brand is vermoedelijk ontstaan in de spuiterij. Deze werd de laatste tijd alleen nog maar voor kleine reparaties gebruikt. De brandweer trof er dan ook geen gevaarlijke stoffen aan. De recherche is op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de oorzaak. Men houdt rekening met kortsluiting. Foto: de resten van toonzaal en fabrielc. DEN HAAG (ANP) In tegenstelling tot wat aanvankelijk was gemeld, blijkt het niet mogelijk te zijn voor de rechtbank in Den Haag om op dinsdag 24 november te beginnen met de behandeling van de strafzaak tegen de 33 Zuidmolukkers, die hebben deel genomen aan de bezetting van de residentie van de Indonesische ambas sadeur In Wassenaar op 30 augustus. Voorlopig wordt nu als datum aange nomen disndag 15 december, aldus de officier van justitie mr dr H. van 't Veer. De instructie tegen de 33 verdachten is door de rechter commissaris op dit moment nog niet gesloten. Men ver wacht echter, dat dit spoedig zal ge schieden. De behandeling van de zaak is ook vertraagd door de arrestatie van twee Zuidmolukkers in het kamp .IJsse loor' in Capelle aan den IJssel. Zij worden verdacht van uitlokking en voorbereiding van de bezetting. Indien mogelijk staan ze gelijktijdig met de 33 andere verdachten terecht, hoewel hun zaak nog in het stadium van voorbereiding verkeert. Voor de behandeling van de strafzaak heeft de rechtbank vier dagen uitge trokken. Kamer tegen interpellatie motie-Gortzak Ook moties van Laban en Boot voor integratie van uitbetalingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede ka mer voelt niets voor een mo tie van de heer Gortzak (PSP) om de inhoudingen op de ambtenarenpensioenen tenge volge van de AOW-vakantie- uitkering alsnog uit te beta len. Die inhoudingen hebben geheel volgens de letter en de geest van de wet plaatsgehad. Staatssecretaris Van Veen van binnenlandse zaken heeft dat gisteren tijdens een inter pellatie van de heer Gortzak over deze kwestie in de twee de kamer duidelijk uiteen gezet. De staatssecretaris en met hem de meeste sprekers in de kamicr con cludeerden dat de voorlichting over deze zaak, ondanks een folder aan de betrokkenen, blijkbaar niet dui delijk genoeg is geweest. De be windsman zette uiteen dat de wel- vaartvaste pensioenuitkering plus het in vergelijking met het bedrijfs leven toch al hoge bedrag bij dat zelfde bedrijfsleven met jaloerse blikken wordt bekeken. De laagstbe taalde gepensioneerde ambtenaren komen volgens de staatssecretaris in vergelijking met het bedrijfsle ven dan ook niets te kort. De heer Gortzak had om een interpel latie gevraagd omdat vooral onder de lager betaalde gepensioneerde ambtenaren nogal verontwaardiging Dodelijk ongeval op baggermolen VLAARDINGEN (ANP) Bij het verhalen van een baggermolen in de Nieuwe Maas bij de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmestfabriek (ENCK) in Vlaardingen is woensdag middag de 58-jarige schipper Ph. Schram uit Werkendam verwond. Een kabel brak, en het slachtoffer kreeg deze enige malen om het lichaam. Hij overleed in het Holyziekenhuis, (ADVERTENTIE) een man in een sturka moving fashion pak doet de afwas een man in een sturka moving fashion pak is ook maar een mens was ontstaan over het feit dat vakantie-uitkering volgens de aow- wet later weer werd ingehouden op een ambtelijk pensioen. Het was duidelijk in de kamer dat het systeem volgens welke de in bouw van aow en ambtelijk pensi oen geschiedt voor velen erg ondui delijk is. Algemeen werd er dan ook bij de staatssecretaris op aan gedrongen deze zaak in een duidelij ker jasje te vatten, hetgeen nog enigszins zou geschieden indien de betaling door dezelfde instantie ge lijktijdig zou plaatshebben. De staatssecretaris deelde mee dat hij denkt aan deze mogelijkheid en dat een werkgroep al bezig is met een studie van deze problematiek. Het zal echter nog wel geruime tijd duren voor dat deze studie is afge rond. Nog twee moties Er kwamen in de daarop volgende discussies over deze integratie twee moties op tafel. De eerste was van de heer Laban (pvda) die de rege ring vroeg deze in het georgani seerd overleg voor ambtenarenza ken aan de orde gestelde kwestie zo snel mogelijk uit te praten en dan met de nodige wetswijzigingen te komen. De KVP-er Boot kwam met een motie die iets minder ver ging en de overlegprocedure minder doorkruiste. Afgewezen D,e regeringspartijen in de kamer en de staatssecretaris waren namelijk van mening dat de motie van de heer Laban het bestaande overleg geheel doorkruist. Volgens de staatssecretaris is dit ook met de motie van de heer Boot het geval. Bovendien vindt de bewindsman dat er slechts een stukje van d,e problematiek door wordt omvat, terwijl deze zaak duidelijk in het gehele kader gevat en bekeken moet blijven. Hij wees erop dat momenteel duidelijke voorstellen van de organisaties op tafel lig gen. SCHMEZER VINDT BIESHEUVEL GESCHIKTE OPVOLGER PREMIER (Slot van pagina 1) partijbesturen worden ingediend, d ze dan doorspelen naar ae stuurgroep. De vaststelling van het programma geschiedt op 12 december door de respectievelijke partijorganen, hetgeen in de kring van de fractieleiders nog als een zuiver formele zaak wordt gezien. Dat heeft onder de radicalen in deze partijen enige wrevel gewekt. KVP-raóicalen als prof. mr D. Meeu- wissen, Paul Beugels en mejuffrouw Annemarie van Rooy willen de proce dure zodanig veranderen, dat de KVP- partijraad alsnog inspraak krijgt. Vol gens KVP-voorzitter mr A. van der Stee is de tijd echter te kort om op 12 december nog amendementen aan te brengen omdat die eerst weer naar de beide andere partijen terug zouden moeten, hetgeen de procedure einde loos zou verlengen. Drs Schmelzer zei gistermorgen dat het urgentieprogramma fundamenteel is gebaseerd op de rapporten van de groep van 18, die door de respectieve lijke partijorganen zijn goedgekeurd. De mensen die aan deze rapporten hebben gewerkt, hebben ook liet pro gramma samengesteld. Daardoor is volgens drs Schmelzer een fundamen teel stuk inspraak gegarandeerd. Het programma komt volgens hem op alle terreinen overeen met de opvattingen van de drie partijen. Als er sprake van verschillen, gaat het slechts om nuances. PROF. MINNAERT OVERLEDEN UTRECHT (ANP) ProL dr M. Min- naert, die van 1937 tot 1963 directeur was van de steruewacht vat Utrechtse universiteit, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden. De heer Minnaert werd op 12 februari 1893 in Brugge geboren. Hij studeerde aan de toen Franstalige universiteit van Gent. waar hij de doctorsgraad in de biologie haalde. Prof. dr C. de Jager, de huidige beheerder va sterrekundig instituut, zegt in een bio grafie dat Minnaert zich in die tijd opwierp als een vastberaden strijder voor een vervlaamsing van de u siteit van Gent. Gedurende de eerste wereldoorlog do ceerde hij er natuurkunde in d derlandse taal, hetgeen na de oorlog in België als samenwerking met de bezetter werd opgevat. Minnaert week daarom naar Nederland uit waar hij in Leiden en Utrecht verder studeerde in de natuurkunde. Hij promoveerde in 1924 in Utrecht. Volgens prof. De Jager kan prof. Min naert worden beschouwd als een van de grondleggers van de kwantitatieve zonnespectroscopie, dank zij het baan brekend werk dat hij in de dertiger jaren met zijn medewerkers uitvoerde (ADVERTENTIE) Utrecht met de daar door Julius ge bouwde zonnespectrograaf. In 1937 werd hij benoemd tot direc teur van de sterrewacht, die onder zijn leiding tot grote bloei kwam. Deze bloei, aldus prof. De Jager, werd alleen gereemd door de tweede wereld oorlog, toen prof. Minnaert twee jaar is gegijzeld in St-Michielsgestel. MOGELIJK EXTRA EXTRAATJE VOOR POLITIE DEN HAAG (GPD) De ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Po lak (justitie) hebben de politieman de mogelijkheid van een extra uitkering in het vooruitzicht gesteld. Dit ex traatje is bedoeld als compensatie voor de overbelasting, waaronder het politiepersoneel gebukt gaat, en staat los van de 40(1 gulden die (ook) aan de politie zal worden uitgekeerd. In een gesprek met vertegenwoordi gers van de politievakorganis.-.v.es zei den de bewindslieden dinsdag dut een beslissing over de extra uitkering vol gende maand zal worden genomen. De organisaties menen dat deze uitkering- ineens meer dan 400 gulden zal moe ten bedragen. Minister Beernink wil een onderzoek laten instellen naar de taakverzwaring en de bijzondere risico's van de poli tie. Hij heeft in een brief alle burge meesters de raad gegeven de gemeen telijke politiekorpsen te laten .door lichten' bij de rijkspsychologische dienst. Verder moet de interne communicatie worden opgevoerd. Waar nog geen dienstcommissies zijn moeten die als nog worden Ingesteld. Minister Polak zal zorgen dat ook de rijkspolitie zulke commissies instelt. Alsnog een verdediger .GENEZERES' VROEG ZAAK AAN TE HOUDEN ZEVENBERGEN (GPD) Het ban tongerecht in Zevenbergen is woens dag niet tot een veroordeling geko men van de 50-jarige mevrouw E. Prinse-Corte uit Standdaardbuiten. te gen wie officier van justitie F. Vail- lant een aanklacht heeft ingediend we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde tussen mei en augustus van dit jaar. De vrouw, die de afgelo pen maanden landelijke bekendheid heeft gekregen door gevallen van zo genaamde frappante genezingen van langdnrig zieken, verzocht de kanton rechter. mr J. Saelman de zaak tegen haar aan te houden, omdat zij op het laatste moment alsnog een advocaat, mr A. de Kob uit Breda, ter verdedi ging in de arm heeft genomen. De kantonrechter kwam in zoverre aan het verzoek tegemoet, dat de behandeling van de zaak op woensdag 11 november, 's morgens om half twaalf, zal worden voortgezet. In de week volgend op die datum zal schrif telijk de uitspraak worden gedaan, ,dit om gelegenheid te hebben mijn bevindingen juist te formuleren', zo zei mr Saelman. Hij stelde tegenover deze tegemoetkoming wel, dat me vrouw Prinse hem tijdens de zitting van gisteren voorzover mogelijk op diverse, meer ter oriëntatie bedoelde, vragen zou antwoorden; Het publiek kreeg stof genoeg tot praten voor de rest van de dag, want ondanks de gedeeltelijke verdaging wilde mr Saelman wel een gesprek hebben met mevrouw Prinse over de bijzondere krachten die zij zegt te bezitten en de wijze waarop zij daar van in de praktijk gebruik; maakt. Het gesprek werd tot een uur van; vragen en gedeeltelijk antwoorden, want mevrouw Prinse, liet enkele ke ren weten over sommige punten eerst nog contact met haar raadsman te moeten opnemen en er nu nog niets over te kunnen zeggen. Opvallend was wel dat dit telkens de belangrijkste vragen betrof. Of, zoals officier van justitie mr Vaillant bet uitdrukte: .Telkens als het warm wordt verwijst u naar uw advocaat. Die man is ook Onze Lieve Heer niet'. BRIEF AAN MINISTER BEERNINK DEN HAAG (GPD) Den Haag verkeert in een noodsitu atie, waarbij de burgerij de du pe wordt van het personeelste kort bij de politie. Het is meer dere malen voorgekomen dat in deze stad met meer dan 600.000 inwoners 's nachts slechts vieri politie-auto's op straat waren.; Van de twaalf bureaus zijn erj 's nachts acht gesloten en de; J-Versluis, vier districtsbureaus die nog .open blijven, zijn onderbezet. Van de eigenlijke surveillance en het preventieve politiewerk komt nage noeg niets terecht en in het verkeer op straat is vrijbuiterij ontstaan. Méér harde uitspraken zijn gedaan tijdens een strikt besloten vergadering van de plaatselijke afdeling van de gen tot een treffen kwam tussen Zuid molukkers en negentig politiemannen. In totaal 21 politiemannen raakten gewond, van wie twee ernstig. De eis is ook dat de resultaten van het onderzoek bekend worden gemaakt. De Haagse politieman weet dat de korpsleiding de grieven kent en ern stig neemt, maar toch werd dinsdaga vond tijdens de vergadering besloten een brief te sturen aan de minister van binnenlandse zaken. Als de over heid niet tegemoet komt aan onze gerechtvaardige wensen, zullen wij niet aarzelen door daden onze eisen kracht bij te zetten', aldus voorzitter centrale van politievakorganisatie's, dinsdagavond in Den Haag, die door zeshonderd politiemannen werd bijge woond. Eisen Van agent tot en met adjudant kwam men tot de eensluidende con clusie, dat bij de politie van .bijzon dere taakverzwaring' kan worden gesproken. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waar in ondermeer wordt geëist: Meer veiligheid voor de politieman tijdens de uitoefening van zijn functie. Een beleid, waarbij de politieman weet dat de overheid achter hem staat. Salariëring in dienovereenstemming met de zwaarte van het beroep en ten slotte Een onderzoek naar de oorzaak van het falen van het politie-optreden op zaterdag 26 september, toen bij het huis van bewaring in Schevenin- DORDRECHT (ANP) Op de trap van haar ouderlijke woning in de Eduard Douwes Dekkerstraat te Dor drecht is woensdag tegen de avond de 18-jarige gezinsverzorgster Marie Tho- lenaars met drie pistoolschoten om het leven gebracht door een jongeman op wiens avances zij niet wilde in gaan. De dader, de 32-jarige R. Z. uit Dordrecht, liep na zijn daad hard weg en schoot zich in een brandgang ln de buurt een kogel door het hoord. Z. maakte het meisje, dat verloofd was en in december zou gaan trou wen, het hof op grond van een vroe gere vriendschap. Zij wilde echter niets meer van hem weten. Hij ver voegde zich nu aan haar woning om er haar alsnog toe te bewegen met hem te gaan verkeren. Toen zij een eind aan het gesprek wilde maken en weer naar boven wilde gaan, haalde hij een pistool tevoorschijn en schoot haar in haar rug, schouder en hand. Hiema holde hij weg. In een brand gang enkele straten verder, sloeg hij de hand aan zichzelf. (Van een speciale medewerker) MONTEVIDEO Op veel concrete vra gen over de Nationale Bevrijdings Be weging van Uruguay (Tupamaros) is geen afdoende antwoord te geven. De preciese oprichtingsdatum van de be weging bijvoorbeeld, is niet bekend. Vermoedelijk werd de gedachte aan een Uruguays bevrijdingsfront geboren in de jaren '62-'63, maar de guerrilleros kwamen pas voor het eerst in 't nieuws in het jaar 1965, terwijl de eerste wer kelijk grote aktie van de Uruguayse Tu pamaros pas plaats had in de zomer van 1968. Een vraagteken moet ook worden gezet achter de vraag hoe groot de bevrijdingsbeweging is. De politieke machtshebbers laten natuurlijk geen kans onbenut om kwantiteit en kwaliteit van de Tupamaros te minimaliseren. In officië le rapporten is een tijd lang gesproken over een aantal dat ,de paar dozijn' niet te boven gaat. In Uruguay is men er echter van over tuigd dat de bevrijdingsbeweging kan rekenen op een aanhang van enige duizenden leden en helpers. Da is vor een klein land als Uruguay nog geen 180.000 vierkante kilometer en slechts 2.600.000 inwoners een aanzienlijk aantal. Ook over de organisatie en strategie van de Tupamaros is vrij weinig bekend. De tot op heden gevangen genomen geurrilleros hebben maar heel weinig losgelaten over deze zaken; zij toonden zich zelfs onder de wreedste marte lingen bij de ondervragingen harde kerels, die liever hun tong inslikken dan informatie ver schaffen aan hun vijanden. Daarbij komt dan nog dat organisaties als een bevrijdingsleger vanzelfsprekend him strategie niet keurig net jes op papier hebben «taan. Guerrilleros zijn getraind in het voortdurend plotseling wijzigen van hun plannen /en activiteiten. Dat maakt het voor een buitenstaander extra moeilijk een beeld te krijgen van him organisatie-schema. De Uruguayse verzetsstrijders hebben hoogst waarschijnlijk geen .generaal', een eenhoofdige leiding. Het bevrijdingsleger is een volledig collectieve zaak; niemand is onvervangbaar en men waakt er voortdurend voor dat belangrij ke Tupamaros een al te individuele lijn gaan volgen. Een sprekend voorbeeld voor de snel heid waarmee de geurrilleros zich herstellen van het verlies van een leider is de recente arrestatie van Raul Sendic, één van de oprich ters van de Uruguayse Bevrijdings Beweging. Uit niets bleek dat dit verlies de bevrijdings troepen ook maar iets had gedaan. Integen deel, terwijl Sendic werd ondervraagd, ver hoogde het bevrijdingsleger zijn activiteiten. Overal ln het land brachten de geurrilleros politie en leger tot wanhoop met hun opera ties. Juli 19C3: Uruguay wordt opgeschrikt door een gewapende overval op de schietbanen van de Zwitserse schietvereniging in het departement Colonia. Een bijzonder gedurfde onderneming onder leiding van (de inmiddels gearresteerde) Raul Sendic. De reactie kwam spoedig: politie en leger, bevreesd voor het feit dat de overval lers er met een flinke buit aan wapens van door zouden gaan, zetten een tegenaanval in Sendic en zijn mannen moesten haastig de aftocht blazen. Tal van arrestaties werden verricht, maar Sen dic bleef buiten schot. Hij was ondergedoken en wist dat hij zijn activiteiten voortaan .on dergronds' moest voortzetten. Algemeen wordt aangenomen dat met deze en dergelijke nogal amateuristische acties een begin werd gemaakt met wat nu is uitgegroeid tot weldoordachte, militair goed georganiseerde dadjen van gewa pend verzet tegen het Uruguayse establishment Na deze eerste activiteiten volgde een periode, waarin de Tupamaros niets van zichzelf lieten horen en de generaals in Montevideo waren het bestaan van deze groepen ,a-soeiale misda dige elementen,' zoals de pers Sendic en de zijnen beschreef, alweer bijna vergeten, toen in april en mei 1965 de natie werd wakker ge schud door een serie gewapende overvallen op Amerikaanse bedrijven. Deze activiteiten waar uit bleek dat de geurrilleros zich zorgvuldig en in de grootste stilte hadden voorbereid, waren een reactie op de bezetting van Santo Domingo door Amerikaanse mariniers. Het was de eer ste maal dat de Uruguayse pers de naam Tupamaros publiceerde in artikelen, waarin niet werd verhuld dat men zich ongerust maak te over de professionele aanpak van de onder grondse strijders en over de perfectie van door henzelf vervaardigde explosieven. In de straten van Montevideo verschenen slogans op de ge vels, waarin de bevolking werd opgeroepen zich te bevrijden van het .Yankee-imperialisme en zijn hielenlikkers.' Maar ook deze uitbar sting werd gevolgd door een periode van be trekkelijke rust aan het front. Behalve dat er zo nu en dan een bom werd gegooid naar het huis van de één of andere politicus gebeurde er eigenlijk niets bijzonders. In december '66 legde de politie bij toeval dc hand op een gestolen vrachtwagen, waarvan de inhoud bestond uit wapens en explosieven. Het kwam tot een vuurgevecht met de bestuurder en zijn passagiers. Er viel een dode: Carlos Alberto Flores, een naam die de politie onmid dellijk weer bepaalde bij de werkelijkheid, namelijk dat de Tupamaros nog steeds in de Uruguayse samenleving aanwezig waren. Politie en leger gingen onmiddellijk tot. actie over. De dag na dit incident, belegerden zij twee huizen in een buitenwijk van Montevideo in de veron derstelling dat zich daar een basis van de revolutionairen bevond. Hun vermoeden bleek juist: opnieuw vielen er schoten en opnieuw eiste het gevecht slachtoffers. Twee doden: een politieman en de guerrilla-strijder Mario Robai- na Mendez. Regeringsautoriteiten vreesden dat zij slechts het topje van de ijsberg hadden ontdekt en koortsachtig poogde men de bevrij dingsbeweging op te rollen. Arrestaties, huis zoekingen, achtervolgingen.. hei leverde maar weinig op. De Tupamaros hielden zich schuil: de politie zocht tevergeefs. Een jaar later...kogels vliegen door een straat in de aan het strand grenzende wijk van Montevideo. Een politieman raakt gewond; de revolutionairen geven hem nota bene eerste hulp, waarna zij zich in allerijl terugtrekken. Een paar dagen later komt er bij het dagblad ,Epoca' een open brief binnen, verzonden door de Nationale Bevrijdings Beweging. Het is de brief, die slechts een paar regels lang is, maken de geurrilleros het volk van Uruguay duidelijk dat zij klaar zijn om hun strijd voor de bevrijding te beginnen. Ineens is het de autoriteiten duidelijk: er staat een legertje goed getrainde mannen klaar om te vechten, zwaar bewapend en gesterkt door een ideolo gie. Uruguay heeft zijn dagen van rust voorlo pig gehad. Het embleem van de nationale bevrijdingsbcive- Ting van Uruguay, de MLN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3