Statendebat over de milieu-voorlichting Sas van Gent en de slepende kwestie Gelderland' Scholten (ar): tegen een stembusakkoord 4 Gebr. De Jonqh schreef vierde uienras in RAPPORT OP KOMST OVER DE HINDERWETEISEN PECHINEY D '66 negeerde de beslotenheid van statenafdelingen Mikken op een confessionele meerderheid BOEKJE OVER GROTE OF MARIA MAGDALENA KERK TE GOES Speelterrein voor Clinge PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1970 (Slot van pagina 1 Kaland maar eens ,wens-in' bijeen komsten houden, dan hoort hij die twijfel wel'. De heer Van Bennekom liep nog met een oude motie (van 25 mei) in zijn zak. vertelde hij toen hij het stand punt van zijn fractie over de open baarheid van deze vergaderingen naar voren bracht. ,We zijn er een groot voorstander van. maar we hebben ge zegd dat er één jaar zou worden geëxperimenteerd met besloten verga deringen en resumé's van het bespro kene. Ik heb begrip voor de argumen ten. die tegen openbaarheid van deze vergaderingen pleiten. Eén ervan is dat de deskundigen bij openbare ver gaderingen wel eens zouden kunnen .dichtklappen' en dat ze niet die ge fundeerde adviezen geven, die we nu krijgen. Gedeputeerde Kaland vulde nog aan dat in de vergadering van de provinci ale raad de zaak van het resumé aan de staten uitvoerig besproken was en dat er een grote mate van overeen stemming over vorm en inhoud was geweest. .Eén heeft zich ertegen ver zet en een tweede toonde aarzeling', aldus de heer Kaland. De vertegen woordiger die het er niet mee eens was geweest bleek de heer Rooden- burg. Later vertelde hij zelf nog dat op de bewuste vergadering ook de heer R. Hol (pvda) zich niet helemaal met de gang van zaken kon verenigen. Overi gens vestigde de heer Roodenburg er nog de aandacht op dat in de bewuste vergadering wél veel deskundigen uit de provinciale raad present waren, maar dat dit niet het geval was met de vertegenwoordigers van provincie en de gemeenten. Rijp De vereniging milieuhygiëne Zeeland is volgens verschillende statenfracties .rijp' voor een zetel in de provinciale raad inzake luchtverontreiniging. De heer Van Waterschoot noemde de ver eniging naar Zeeuwse begrippen erg groot* (1000 leden) en de heer Van Bennekom kwam melden dat hij ,met vreugde lid is van deze vereniging, die bepaald mensen met een grote des kundigheid in haar gelederen heeft en haar inbreng alleen maar kan vergro ten met een zetel in de provinciale raad'. Ir Landheer vroeg zich af of de provinciale raad wel de Juiste plaats is voor een strijdvereniging', die zich met. name verzet tegen industrialisatie in Zeeland. Daar kwam de heer Rood enburg tegenop. Deze vereniging wordt altijd in de hoek gedrukt van de tegenstanders van de vooruitgang. Ze is Juist een bestrijdster van de achteruitgang'. Ir J. Prins: ,Wil de vereniging eigenlijk zelf wel in de provinciale raad inzake luchtverontrei niging? Dat weten we hiet eens'. De zaak zal nog in het college van gs worden bekeken. Gedeputeerde Ka land zegde de staten schriftelijk ant woord op deze discussie toe. Verbazing Zoals gezegd: nogal wat verbazing gistermorgen in de staten over de berichten in de PZC, dat twee raffina derijen overwegen zich te vestigen in het Sloegebied. De statenleden voel den zich onaangenaam getroffen en verrast, omdat zij de mededelingen uit de krant hadden vernomen en niet rechtstreeks van het college van gs. De heer Van Bennekom vatte het wat onbehaaglijke gevoel bij de staat over de stand van zaken rondom deze ves tigingsplannen samen: ,Ik kan me niet voorstellen dat geen enkel lid van gs op 16 oktober op de hoogte was van wat op 17 oktober in de krant stond'. Gedeputeerde Kaland wilde wel even duidelijk vaststellen dat het provinciaal bestuur geen communiqué heeft verspreid over de kandidaat-raf finaderijen en dat de berichten in de PZC het resultaat waren van vrije nieuwsgaring. Een recht dat hij de pers niet betwistte, maar waarbij hij de aantekening maakte dat een vroeg tijdige publikatie in de pers .ieder bestuurlijk orgaan wel eens over komt'. Overigens: ,WiJ hadden geen enkele behoefte aan een communiqué, want de laatste maanden is er voort durend belangstelling geweest voor eventuele vestigingen in het Sloege bied. Verschillende bedrijven oriënte ren zich', aldus de heer Kaland, jnaar niet iedere oriëntatie wordt met een vestiging bekroond. Het is bovendien moeilijk om in een dergelijk stadium iets mee te delen, want de bedrijven vragen de grootste terughoudendheid'. Nu wilde de gedeputeerde de staten wel vertellen dat Union Rheinische Braunkohlen Kraftstoff AG te Wesse- ling enigszins serieuze plannen heeft voor een vestiging'. De heer Kaland schetste het verloop van de voorberei dingen. Het bedrijf heeft een eerste aanvraag ingediend en daarop is een nadere uiteenzetting gevraagd, die is doorgezonden naar de hoofdinspectie voor de hygiëne van het milieu om na te gaan wat de consequenties zijn. ,We wachten nu het rapport van die hoofdinspectie af. Op dat moment kunnen we de staten goed informeren. We weten dan de verlangens van het GOES Binnenkort ziet de firma ge broeders De Jongh, zaadteeltbedrijf en Tuin-Centrum in Goes, voor de vierde maal in haar historie een nieuw uie- ras bijgeschreven in de rij van erkende rassen in de Nederlandse Rassenlijst voor land- en tuinbouwgewassen over 1971. De firma is met de vier erkende rassen, het meest succesvolle bedrijf op dit gebied in Nederland. Hoewel de firma in 1931 is opgericht, is bekend dat al in 1813 zaden en plan- tenmateriaal door De Jongh in Goes werden verkocht. Reeds spoedig na de tweede wereld oorlog ging de firma zich toeleggen op de ontwikkeling van een hybride- ui. De Amerikanen hadden op dit ge bied een voorsprong geboekt. Hun hy briderassen voldeden echter niet aan de produktieeisen welke in ons land worden gesteld en bovendien was ook de consistentie (de van jaar op jaar vereiste en gelijkblijvende uniformi teit en produktiviteit) niet in voldoen de mate aanwezig. De door de Goese firma gekweekte ui behoort tot het eerste hybride-ui- eras in Nederland zowel als in Euro pa, dat officieel erkend is. bedrijf en de consequenties van vestiging. Nu is een informatie niet opportuun. Het standpunt van gs is afhankelijk van het onderzoek naar de gevolgen voor het milieu'. De heer Kaland kondigde aan dat er nog ande re bedrijven zijn. die zich oriënteren. Maar hij noemde dat allemaal in een zo vroeg stadium, dat het niet zinvol is erover te discussiëeren. ,Een voor tijdige publikatie kan toch niet een motivering zijn om gs te verwijten dat ze met deze mededelingen niet vroeg genoeg bij de staten zijn geko men'. Vertrouwelijk De heer C. F. van der Peijl (chu) wilde nog wel even aangeven dat het de staten niet zozeer gaat om een discussie, maar dat men och graag vertrouwelijk zou zijn ingelicht. Gede puteerde Van Poelje: ,Ik dacht dat de krant er was om zaken openbaar te maken'. Ook de heer Van Bennekom had aangedrongen op vertrouwelijke mededelingen en hij vond dat het te geraakkelLik Is om Je er van af maken door te verwijzen naar publl- katies in de krant. Gedeputeerde Kaland: Er valt geen beslissing. We hebben nu een verbetering in de procedure. De staten kunnen zich uitspreken voordat een beslissing valt. Al kunnen zij natuur lijk geen formele beslissing nemen. Die ligt bij het havenschap'. De heer Kaland was het met de staten eens dat zij kunnen vragen naar informatie uit het havenschap bij de vertegen woordigers van de provincie, maar dat er altijd wel een verschil van mening zal blijven bestaan in welk stadium ran de voorbereiding van een vestiging mededelingen kunnen wor den gedaan. De discussie werd tenslot te afgerond met de toezegging dat in december bij de behandeling van de provinciebegroting nog uitvoerig over deze zaken zal kunnen worden gespro ken. Brief Aanleiding tot dit debat was de mede deling op de agenda van deze staten-' vergadering dat een open brief was binnengekomen van ,80 verontruste Zeeuwse jongeren' over de milieuver ontreiniging. De heer Roodenburg vroeg het college deze brief niet af te doen met een antwoordje in de geest van ,voor kennisgeving aangenomen'. De heer E. Ph. Nieuwkerk (chu) ging daar even op door. Hij wees op het belang van het contact kiezer-gekoze ne bij het afdoen van dit soort brie ven en hij wilde ook wel eens weten hoe het beleid van het provinciaal bestuur in de provincie .overkomt'. Gedeputeerde Kaland vond het wat moeilijk om met een antwoord op een brief in de vergadering van de staten te komen, voordat die naar betrokkene(n) wordt gestuurd. Hij zegde de staten wel toe dat de staten kennis kunnen nemen van het ant woord dat gs op brieven verzendt. Aankondiging in de staten Statendebat lijkt mogelijk MIDDELBURG Het rapport van de zogenaamde convenantspartners (rijk, provincie en Vlissingen) over de voor- waarden, «lie aan Pechiney Nederland NV in het Sloegebied moeten worden gesteld bij de hinderwetvergunning voor de produktie van de aluminium- fabrlek, is klaar. Het wordt op het ogenblik in Den Haag vermenigvul digd en het zal binnenkort ook aan de staten van Zeeland beschikbaar wor den gesteld. Wanneer hefr college van b en w van Vlissingen geen bezwaar maakt dat geeft rechtens de hinderwetvergun ning af zal vooraf in de staten nog een debat over deze voorwaarden aan Pechiney kunnen worden gehouden. Dat deelde gedeputeerde A. J. Kaland maandagmorgen aan de staten mee. Hij kondigde aan dat de convenants partners zich nu op korte termijn gaan beraden over de procedure, die moet worden gevolgd voorafgaand aan de tervisielegging van de hinder- wetaanvraag. Vanuit de staten was aan het begin van de vergadering met name door de heer A. C. van Over- beeke (pvda) aangedrongen op een discussie over deze zaak. Ir J. Prins (chu) informeerde of ook het rapport MIDDELBURG De fractie van D '66 in de staten van Zeeland heeft gistermorgen la ten merken dat zij geen bood schap had aan het besloten ka rakter van de (drie) afdelings vergaderingen van de staten, die in het provinciehuis te Middel burg werden gehouden onder meer ter voorbereiding van de behandeling van de provinciebe groting 1971. De beide D '66-ers H. Kapenga en J. Roodenburg verstrekten hun op schrift ge stelde vragen, die zij in de afde lingsvergaderingen zouden stel len vooraf de pers beschik baar. Dat gebeurde aan het eind van de openbare zitting van de sta ten met het debat over milieu hygiëne en vlak voor het mo ment, waarop de staten zich voor het afdelingsonderzoek zouden terugtrekken. Even te voren had de heer Kapenga nog aan statenvoorzitter mr J. van Aartsen de vraag gesteld of de afdelingsvergaderingen open baar zijn. Toen het antwoord daarop ,nee' was stapten de bei de heren op de perstafel af om hun vragenlijst aan de journa listen te overhandigen. De lijst van de heer Roodenburg telde er 18; die van de heer Kapenga 48. Ze liepen uiteen van js de vestiging van Hercules te Mid delburg ruimtelijk als geslaagd te beschouwen?' tot .Uit welke deskundigen bestaat de conve nantscommissie voor Pechiney?' Van ,Wat heeft het overleg over een afvalwaterzuiveringsinstalla tie voor Walcheren opgeleverd? tot Kan de invloed van de sta ten op het recreatieschap Het Veerse Meer worden vergroot?' D '66 heeft met het beschikbaar stellen van de vragen, en dus met het openbaar maken van een deel van het behandelde in de afdelingsvergaderingen van de staten een precedent gescha pen. NIEUWE LEDEN VAN PROVINCIALE RAAD LUCHTVERONTREINIGING MIDDELBURG In verband met de statenverkiezingen van vorig jaar heb ben de provinciale staten van Zeeland andere afgevaardigden voor de provin ciale raad voor de luchtverontreini ging moeten aanwijzen. Voor provinci ale staten hebben nu de heren J. A. van Bennekom (arp), C. Boender (sgp) J. Roodenburg (d'66) en J. Stenvert (pvda) zitting. van staatsbosbeheer waarin de aanleg van groengordels rond het industrie gebied Vlissingen-Oost wordt aanbevo len, openbaar kan worden gemaakt. Volgens gedeputeerde Kaland is daar tegen geen bezwaar. Hij zei er nog bij dat het college van gs in principe positief staat tegenover groengordels om vuile lucht te zeven. Men moet zich overigens nog beraden over de financiering van de uitvoering. Op de vraag van de heer Van Overbeeke of de kosten kunnen worden verhaald op de industrie, antwoordde de heer Kaland:: ,Van gevestigde bedrijven akn rechtens geen enkele bijdrage worden verlangd. Misschien is het mogelijk een deel van de kosten om te slaan in de grondprijs bij vestiging van nieuwe bedrijven'. Ledenvergadering PSP - Zeeland MIDDELBURG Het gewest Zeeland van de pacifistisch socialistische par tij, (psp) houdt zaterdag 31 oktober een algemene ledenvergadering in gebouw .De Schakel' te Middelburg. Deze vergadering begint om twee uur. Veel schade bij aanrijding OOSTBURG Bij de voetgangersover steekplaats in de Burchtstraat te Oost burg ontstond maandagmorgen om streeks 9 uur een kop-staartbotsing tus sen een personenauto en een truck met oplegger. Mevrouw Van 't W.-de R. uit Oostburg moest met haar auto stop pen voor overstekende voetgangers. De achteropkomende bestuurder van de truck, de heer J. A. B. uit Amsterdam, remde af, maar door de gladheid van het wegdek gleed de vrachtauto tegen de achterzijde van de personenauto, waarbij laatstgenoemd voertuig aan zienlijke schade opliep. SAMEN UIT MET KVP EN CHU GOES Het tweede-kamerlid mr J. N. Scholten van de Anti Revolutionai re Partij heeft maandagavond in Goes gepleit voor samenwerking met de KVP en de CHU voor de verkiezingen om daarna pas te beslissen welke party eventueel als coalitiepartner aanvaardbaar is. Mr Scholten, die be kendheid verwierf door -rijn activitei ten in de groep AR-radicalen die tegen een samenwerkingsverband met de CHU en de KVP was, volgde in de tweede kamer de heer J. A. van Ben nekom op en zal namens de kamer fractie de contacten met Zeeland on derhouden. In zijn inleiding over .het eigen ge zicht van de ARP* toonde de heer Scholten zich nog steeds niet enthou siast voor samenwerking met KVP en CHU: ,We gaan in ieder geval wel samen uit, maar of we samen thuis komen is nog niet te zeggen'. Het eigen gezicht van de ARP dient, aldus mr Scholten in de eerste plaats te worden bepaald door .voorrang voor achterblijvers': ontwikkelingssamen werking, verminderen van de dreiging van atoomwapens, mogelijkheden voor zelfstandigen, zorg voor 65-plus- sers en gehandicapten. Een ander ken merk van de ARP dient, aldus de inleider, te zijn het onderscheid tus sen .vernieling en vernieuwing'. Hij wilde wel samenwerken met de ande re confessionele partijen, maar dan moesten deze grondgedachten wel worden veilig gesteld. De roep om gezag en orde, zoals die werd ver woord door de WD-ers Geertsema en Van Riel, wees hij var, de hand. De politieke samenwerking ter linker zijde komt, aldus de heer Scholten, niet van de grond en hij juichte dat toe, omdat de VVD anders de lachen de derde zou zijn: ,We zouden dan aan die partij vastgenageld zitten. Ik hoop, dat we op grond van onze programma's een echte keus kunnen maken bij de samenstelling van de regering. Ik heb grote twijfels over een stembusakkoord, omdat daarbij de kiezer vanwege het traditionalisme van de meerderheid geen invloed meer heeft'. De heer Scholten meent dat er meer mogelijkheden zijn dan een keuze tussen VVD en PvdA: hij sloot een confessionele meerderheid, behaald mede dankzij lijstaanvoerders als Veringa en Biesheuvel, niet uit. De politieke versplintering dient vol gens de heer Scholten een halt te worden toe geroepen: .Als ik moet kiezen tussen een districtenstelsel en een kiesdrempel, kies ik het laatste. In feite hebben we nu al een beperkte kiesdrempel. In een democratie gaat het niet alleen om een optimale verte genwoordiging maar ook om moge lijkheden tot besluitvorming'. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag, zei de heer Scholten dat: J)e ongerechtigheid is op veel meer plaatsen dan we denken. In onze kring is de sympathie voor opstanden in com munistisch geregeerde landen over het algemeen veel groter dan voor opstan den in landen als Brazilië, Angola cn Griekenland. Wat Portugal in Afrika met behulp van de NAVO doet is gewoonweg misdadig. Toch kies ik niet voor nittreden uit de NAVO, maar juist voor de lange weg van infiltra tie en overreding'. Van F. van Dijk en J. H. Kluiver Historische gegevens VLISSINGEN Slechts 28 pa gina's dik is het boekje .Korte geschiedenis van de Grote of Maria Magdalena Kerk, kerkor gel en carillon te Goes' van F. van Dijk en J. H, Kluiver, maar het herbergt een schat aan his torische gegevens over dit mo numentale bouwwerk, dat na eeuwen nog altijd domineert over de stad Goes. De oud-leraar van het christelijk ly- DE SASSE - WEINIG VOORTVARENDE' - AMBTELIJKE MALLEMOLEN .MEDELIJDEN MET GEMEENTEBESTUUR' SAS VAN GENT Na acht jaar strijd om een bouwvergun ning en een onbewoonbaarver klaring, buigt de gemeenteraad van Sas van Gent zich vanavond dinsdag andermaal over de slepende kwestie .Gemeente bestuur - familie Gelderland'. Ditmaal gaat het om een ver goeding voor bedrijfsschade (de winkel kon pas een aantal jaren later worden gebruikt) en de meerkosten van de bouw van het pand (van 1964 tot 1969 wa ren er aanzienlijke prijsstijgin gen). De raad spreekt zich - vanavond uit over een nota die b en w hebben geproduceerd en waarin uitvoerig wordt uiteengezet hoe de kwestie is ontstaan. Een kwestie overigens, die voor de familie W. A. M. Gelderland- Vermeulen langzamerhand een .lij densweg' is geworden. Toen de fami lie Gelderland vorig jaar december aan de Kleine Markt in Sas van Gent een nieuwe schoenenwinkel opende, leek er zo op het oog een einde te zijn gekomen aan een periode van zeven jaar allerlei ingewikkelde proce dures volgen. Nu, een klein jaar later, is dat eind nog niet bereikt: de fami lie Gelderland vecht door, niet meer om een bouwvergunning te krijgen, maar nu om van de gemeente een vergoeding los te krijgen voor de schade die de zaak heeft geleden doordat men zeven jaar heeft moeten wachten voor een nieuw bedrijf geo pend kon worden. Bij de strijd om de schadevergoeding gaat de familie Gel derland met name uit van het oordeel dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de zaak heeft gege ven. Een .neutrale commissie' van de vereniging heeft op verzoek van de Sasse raad de kwestie onderzocht en zij kwam onder meer tot de conclusie .dat de gemeente niet in alle opzich ten de te verwachten voortvarendheid heeft betracht.' Daarnaast geeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de familie Gelderland weinig kans ran slagen bU een gerechterlijke procedure. Voor b en w van Sas van Gent was de uitspraak van de vereniging aanlei ding om de familie Gelderland voor te stellen de zaak nu maar verder te laten rusten. Maar de heer en me vrouw Gelderland doen dat niet. Zij hebben zich weer tot de raad gewend, om er achter te komen ,wat verder te doen' en b en w hebben de raad daarop nog eens ingelicht (speciaal voor de nieuwkomers) via hun nota. Overzicht Om een beeld te krijgen van de weg die de familie Gelderland en de meente de afgelopen acht jaar hebben gevolgd, hieronder een chronologisch overzicht van de belangrijkste gebeur tenissen. Op 27 september 1962 koopt de fami lie Gelderland twee oude panden aan de Kleine Markt 4 en 5 in Sas van Gent. Een van de huizen was al gene raties lang in het bezit van de familie van mevrouw Gelderland. In december 1962 moet de gemeente 8 krotten aanwijzen, die vervangen kunnen worden door nieuwe woning wethuizen. De gemeente gaat op zoek naar Ce 8 krotten. Op 25 januari 1963 stelt de raad een conserveringsverordening vast voor de buurt waarin ook de Kleine Markt ligt. Deze verordening wordt op 1 oktober 1966 ingetrokken. Begin maart 1964 vraagt de familie G. een bouwvergunning aan om een be drijfspand op de plaats van de 2 huizen neer te mogen zetten. Op 25 maart 1964 worden de 2 huizen door b en w onbewoonbaar verklaard. De familie G. tekent beroep aan bij gedeputeerde staten. Op 21 september 1964 verklaren gs het beroepschrift van de familie G. gegrond en de onbewoonbaarverkla ring wordt opgeheven. Het is geruime tijd stil rondom de huizen en bouwvergunning. De heer G. informeert mondeling (je weet hoe dat gaat op een klein dorp, nogal gemoedelijk') hoe het met de plannen W. GELDERLAND wakker liggen staat. Er wordt aan gewerkt," is het mondeling antwoord van gemeentezij de. Op 22 oktober 1965 nodigen b en w de familie G. uit voor een bespreking over het bouwplan, dit gesprek vindt 28 oktober 1965 plaats. Op 16 maart 1967 ontvangt de familie G. een taxatierapport voor huizen en grond, men gaat akkoord, maar gs keuren het bedrag af: het is te hoog. Op 30 november 1967 (na aandrang van de familie G.) komt er een nieu we taxatie 4000 lager). De familie G. gaat op 17 december 1967 akkoord. Op 23 Januari 1968 besluit de raad tot aankoop. Gs keuren het besluit op 14 mei 1968 goed. de gemeente stuurt hierover op 14 augustus 1968 bericht. Op 30 september kan de akte worden verleden. B en w delen de familie G. mee dat het mede zo lang heeft ge duurd. omdat het terugkopen van de grond door de familie G. voor 14 per m2) op bezwaren van gs stuitte. B en w: .voor het eerste in ons geheugen wij toen zo brutaal geweest om tegen gs te zeggen dat we de grond tóch voor 14 verkochten.' Op 22 januari 1969 vraagt de familie G. aan de gemeente een schadevergoe ding voor bedrijfsschade en meerkos ten bouw. Op 3 februari 1969 dient de familie G. een tweede (en nieuw) bouwplan in. Op 1 april 1969 besluit de raad een neutrale commissie de zaak te laten bekijken. De hoofdingenieur-directeur volkshuisvesting Zeeland weigert te bemiddelen, het wordt uiteindelijk de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Op 1 mei 1969 verleent de gemeente na allerlei moeilijkheden met hin derwetbepalingen de bouwvergun ning. Er hoefde in de plannen alleen maar één ijzeren plaat voor een deur extra te worden aangebracht. Op 18 december 1969 opent de familie G. feestelijk het nieuwe bedrijfs pand. Op 29 juli 1970 antwoordt de VNG. Het antwoord geeft geen oplossing. B en w berichten de familie G. op 20 augustus 1970 hierover. Op 15 september 1970 schrijft de fa milie aan de raad. .Wat verder te doen? js de tendens van de brief. B en w schrijven de raad op 29 septem ber 1970 om maar af te wachten wat de tegeripartij doet. Oplossing Tot zover het overzicht. Uit de ver schillende handelingen valt op te mer ken dat bepaalde beslissingen erg lang op zich hebben laten wachten. (De VNG noemde het .niet de nodige voortvarendheid betrachten'). Zoals het er nu uitziet, wordt dat wachten nog wel even geprolongeerd. Het college van b en w schrijft de raad dat eigenlijk niemand meer weet waarom het gaat. .Het wordt van een mug een olifant maken.' Men meent dat .ieder persoonlijk wel eens heeft meegemaakt dat in een bepaald geval zowat alles verkeerd lijkt te moeten gaan,' Het komt b en w voor dat het geval Gelderland op den duur met alle mogelijke miezelen in het leven wordt gehouden, zonder dat er zich ooit een oplossing zal voordoen, ,om het simpele feit dat er eigenlijk nie mand weet wat er opgelost moet worden,' aldus b en w tot de raadsle den. Jloe men het ook draait of keert, wij hebben niet de indruk dat de gemeente willens en wetens onheus tegen de familie Gelderland is opge treden. Zeker is er niets onrechtsma- tigs gedaan tegenover hen, integen deel' meent de Sasse college van b en w. De heer en mevrouw Gelderland zul len wel een andere mening zijn toege daan. Men wil in ieder geval door gaan. ,We hebben er al genoeg wakker van gelegen,' zegt de heer Gelderland. ,Er hebben indertijd mensen tegen mij gezegd dat ze het fantastisch von den dat er eindelijk eens iemand uit Sas van Gent tegen de gemeente opge komen is. 't Was wel van a tot z een verschrikking, ik heb momenten ge had dat ik de hele boel wilde laten zitten, als kleine man is het moeilijk opboksen tegen een groot lichaam als een zelfstandige gemeente.' Toch willen hij en zijn echtgenote (al die publiciteit hoeft voor mij niet, echt géén foto van mij maken hoor) doorzetten. Gelderland: .Ik heb vroe ger altijd een beetje tegen die ge meentebestuurders opgekeken, maar eigenlijk heb ik er op het ogenblik medelijden mee.' Misschien kan de raad Sas van Gent vanavond iets doen aan de eerder genoemde conclusie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, namelijk ,dat de gemeente niet in alle opzich ten de te verwachten voortvarendheid heeft betracht' ceum voor Zeeland te Goes, F. van Dijk schrijver van .Goes in de patriottentyd' heeft tezamen met een oud-leerling, thans kandidaatsge schiedenis, J. H. Kluiver uit 's-Graven- polder een aantal bijzonderheden over kerk, orgel en carillon bijeengebracht ten dienste van de vreemdelingen, die de kerk bezoeken. En uiteraard niet in de laatste plaats voor de in de geschiedenis van de Goese kerk gein- teresseerden, die nu alles onder één noemer kunnen terugvinden. Van Dijk heeft het gedeelte over de kerk voor zijn rekening genomen; de beschrij- ving van orgel en carillon is van de hand van student Kluiver. Een centrale plaats in het boekje heeft gekregen de grote brand van 11 september 1618, toen het kerkgebouw als gevolg van een onvoorzichtigheid van loodgieter Hans Hendrikse een prooi van de vlammen werd. ,Z6 wa zig en fragmentarisch de wording van de oude kerk blijft, zó gedetailleerd zijn we Ingelicht over de wederop bouw van de afgebrande Maria Mag- dalenakerk', aldus Van Dijk, die in dit boekje opnieuw bewijst hoe na de geschiedenis van zijn stad hem aan het hart ligt. Haar bestaande vorm kreeg de Maria Magdalenakerk in de jaren 1618-1621. De .gouden eeuwers' van Goes werk ten er met evenveel liefde aan als de middeleeuwers van weleer, de bou wers van de eerste Maria Magdalena kerk. Enkele sprekende cijfers van het mo numentale kerkgebouw: middenschip 60 meter lang en een in het midden daarop staand noorder- en zuidercon cept van 48 meter lengte; hoogte van de middenbeuk 28 meter. Totale in houd van de kerk 34.000 kubieke me ter. De kerk werd opgetrokken in gotische stijl. Aandacht schenkt Van Dijk ook aan de wandelkerk, het gedeelte van de Grote of Maria Magdalenakerk, dat verbinding gaf tussen de Korte Kerk straat en de Kreukelmarkt. Die wan delkerk heeft heel wat last gegeven. Keer op keer maken de stadsnotulen melding van wanordelijkheden, lawaai en erger; zelfs van slepen van lasten tijdens predikaties. In de 19e eeuw in verval geraakt het schip was ver laagd tot pakhuis; zelfs de brandspui ten vonden er onderdak (een situatie, die niet alleen in Goes voorkwam) volgde een restauratie in 1898 en één in de jaren 1922-1930; gevolgd door herstelwerkzaamheden in de afgelopen jaren. Orgel en carillon Orgel en carillon worden uitvoerig beschreven door J. H. Kluiver, die eraan herinnert, dat de kerk reeds in 1469 over een orgel beschikte, getuige de benoeming van een organist, zoals uit oude stukkpn blijkt. In 1640, 22 jaar na de brand de kerk werd al enkele tienallen Jaren gebruikt voor de protestantse ere dienst kreeg de Maria Magdalenakerk een nieuw orgel. Van het binnenwerk is niets meer overgebleven, maar de orgelkast, de hemel boven het orgel, de lofwerken, de deuren en de beel den op de torens zijn op de dag-van- vandaag nog dezelfde als in 1643. In de loop der vele. vele jaren heeft het orgel diverse herstellingen ondergaan. Begin dit jaar werd met enig ceremo nieel het vernieuwde orgel in gebruik genomen. Het carillon voert zijn geschiedenis eveneens terug tot 1618, het jaar van de fatale brand. Het klokkenspel, hoog in de slanke toren opgehangen, heeft eeuwenlang zijn vrolijke en sombere tonen boven Goes uitge strooid. Talloos, aldns blijkt uit de beschrij ving ran J. H. Kluiver waren de restauraties, niet op de vingers van één hand te tellen. Op 1 februari is een geheel nieuwe beiaard in gebruik genomen, waardoor de Maria Magda lena kerk weer in alle opzichten com pleet Is: een gerestaureerd kerkge bouw, een vernieuwd orgel en een fraai carillon. HULST B en w van Hulst willen een speelterrein voor de woonkern Clinge. Nadat reeds verschillende ver zoeken in deze richting hel college hebben bereikt, zijn burgemeester en wethouders op zoek gegaan naar een mogelijkheid om een speelterrein te realiseren. Bij het gereedkomen van het bestemmingsplan Kom Clinge' komt een terrein in de buurt van de Kennedylaan beschikbaar. Op dit stuk grond hoeft alleen maar gras te wor den ingezaaid en enkele eenvoudige speelwerktuigen te worden geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4