Tsjechische zuivering ontwricht maatschappij Vakbonden moeten hun eisen matigen' Weer grote fraude in België ontdekt Antilliaanse meisjes werden hier als werkster misbruikt* 3 Ook cholera in T sjecho-Slowakije Dode bij explosie KANTLIJN VERVOLG Raad en resume Heroriëntatie WESTDUITSE OPPOSITIE NIET NAAR WARSCHAU VN-DEBAT OVER MIDDEN OOSTEN Hoorspelacteur verwaarloosd in huis aangetroffen Voorzitter christelijke werkgevers: JONGEN ERNSTIG VERMINKT DOOR ZELFBOUW-BOM Edward Kennedy naar Haags' NAVO-parlement DINSDAG 27 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORLOPIG WAT GEMATIGDER KOERS GENEVE (AFP) De Tsjeclioslowaak se regering heeft maandag de wereld gezondheidsorganisatie meegedeeld dat in het dorp Vojany in Slowakije drie gevallen van cholera zijn geconsta teerd. Bij identificatie in het laborato rium bleek het bier te gaan om het ty pe ,E1 Tor'. WORMERVEER (ANP) Bij een explosie in het ketelhuis van de konin klijke fabrieken Boon NV in Wormer- veer is maandagmorgen de 16-jarige stoker P. Douwma te Wormerveer om het leven gekomen. (Van onze correspondent GPD Volgens de beproefde tactiek van Lenin: twee stappen voor uit, eentje achteruit, schijnt het regime in Tsjecho-Slowakije be sloten te hebben vooreerst een wat gematigder koers in te slaan. Het proces tegen schaakkampioen Pachmann en zeven andere in tellectuelen werd op het laatste ogenblik afgeblazen. De historicus Tesar en de vroegere afgevaardigde Battek werden na veertien maanden voorarrest plotseling vrijgelaten. De stalinistische minis ter van binnenlandse zaken van de Tsjechische regering, Josef Groesser, werd uit zijn ambt ontheven. En de toon van de radio uitzendingen werd na de benoeming van de stalinistische directeur Chnoupek tot ambassadeur in Moskou onder leiding van zijn op volger Jan Risko heel wat verzoenlijker. dus maar nooit is ons gebleken dat tengevolge van die publikatie het be drijf van zijn voornemen afzag. Wel iswaar wordt dit argument steeds weer naar voren gebracht, maar we geloven er niet in. Afgezien daarvan: het bedrijfsleven moet er maar aan wennen, dat vestigingsplannen vanaf het eerste moment naar buiten ko men. Het risico, dat de industrie dan niet meer komt. moet maar worden genomen: openheid bij het beleid vergt nu eenmaal dat over voorgeno men vestigingen, zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan. Derge lijke plannen komen trouwens toch naar buiten: de eventuele tweede raf finaderij in het Sloe is er opnieuw een markant voorbeeld van. Blijft het punt van de oppervlakkige informatie: een industrie vraagt eerst inlichtingen zoals dat overal gebeurt. We geloven, dat dit stadium het enige is, waarop officiële mede delingen als .voorbarig' kunnen wor den bestempeld. Er komen inderdaad reeksen dergelijke aanmeldingen bin nen, belangrijke en minder-belangrij- ke. Tot de eerste categorie bijvoor beeld heeft voor Vlissingen-Oost de Volkswagenfabriek behoord, een be drijf dat hier echter niet kon worden ingepast omdat de arbeidsmarkt vol strekt onvoldoende mogelijkheden bood. Dat over een dergelijk voorlo pig contact niet direct mededelingen worden gedaan lijkt ons begrijpelijk. .openheid' had te maken met de openbaarheid van de vergaderin gen van de raad voor de luchtver ontreiniging. Daarover werd in mei jl besloten een proef te nemen met de publikatie van uittreksels uit de no tulen, een systeem dat nu door het statenlid Roodenburg nogal fel werd gekritiseerd. Hij sprak in dit verband over de .resumés der eenzijdigheid'. Daardoor is een nogal zotte situatie ontstaan: er zijn maar een paar sta tenleden, die kunnen controleren of de heer Roodenburg gelijk heeft, na melijk die leden die óók in de raad voor de luchtverontreiniging zitting hebben. Heeft de heer Roodenburg inderdaad gelijk? Misschien. Mis schien ook niet. Wij kunnen er niet over oordelen, de stukken op grond waarvan dit zou kunnen gebeuren, zijn niet openbaar. Daardoor is inder daad een vreemde toestand gescha pen. In ieder geval is de beschuldi ging van dit D '66-lid over het mani puleren (want dat is het eigenlijk) met resumés zo ernstig, dat de sta ten daarin moeilijk zullen kunnen be rusten. Eén hunner lid van de raad voor de luchtverontreiniging zegt namelijk in feite dat hun een rad voor de ogen wordt gedraaid. Op een der gelijke beschuldiging past eigenlijk maar één antwoord: de stukken nattf buiten. het zin na te gaan waarom geen openbaarheid wordt betracht. Er is eigenlijk maar één overweging: de deskundige ambtenaren voelen er niets voor. bij openbare vergaderin gen zouden ze om de schilderach tige uitdrukking van de AR-heer Van Bennekom te gebruiken .dichtklap pen'. Terecht stelde daarop de PvdA- er Van Overbeeke, dat ook ambte naren moeten leren zich aan te pas sen aan de ontwikkelingen van deze tijd. zet. zal moeten erkennen, dat de staten het gisteren met hun va riaties op het thema .openheid' toch wel bij het rechte eind hadden, al thans ten principale. Hoe hun opvat tingen precies in de praktijk zouden moeten worden toegepast kwam gis teren echter helemaal niet uit de verf. Dat kon ook niet: het debat van gis teren had alle kenmerken van im provisatie, het kwam uit de lucht val len en was weinig ordelijk. Bovendien ging het hier om slechts twee varia ties op het thema-openheid. Er zijn echter nog veel meer kanten aan deze zaak: men leze het rapport van de commissie-Biesheuvel. Gedeputeerde Schlingemann deelde nog mee. dat er nu een werkgroepje is gevormd om deze zaken voorlichting, publika- ties enz nog eens grondig te be kijken. Is dat wel voldoende? Waar om niet een nota geproduceerd eventueel door een speciale "ommis- sie over de provinciale overheid en de openbaarheid? De commissie Bies heuvel heette de .commissie heroriën tatie overheidsvoorlichting'. Gisteren bleek hoe sterk ook Zeeland op dit stuk van zaken aan een heroriëntatie toe is. Daarvoor is meer nodig dan een werkgroepje. Als men de astronomische eindcijfers van de zuiveringen onder de loep neemt, wordt deze reactie begrijpe lijk. Van de 1,6 miljoen oorspronke lijke leden hebben 250.000 hun lid maatschap vrijwillig opgezegd, 200.000 werden eruit gezet, hetgeen veelal ook hun ontslag uit hun baan betekende. In sommige branches is dusdanig huisgehouden, dat de betreffende in stellingen vrijwel zijn lamgelegd. Zo werd 80 procent van alle leraren ont slagen of overgeplaatst. Meer dan tweehonderd hoogleraren moesten van de hogescholen in Praag worden verwijderd. Naar schatting 16.000 af gevaardigden in de gemeentelijke be stuursapparaten werden weggestuurd. De helft van het journalistenkorps (namelijk 2200) werkt als onge schoold arbeider of vindt helemaal geen werk. zonder voor een werklozen- ondersteuning in aanmerking te kun nen komen. Gevolgen Deze aderlating is niet zonder gevol gen gebleven. Het regime ziet zich geconfronteerd met een stagnatie in de produktie en in het openbare le ven, die zonder hernieuwde samenwer king met de intelligentsia niet kan worden overwonnen. Al in september probeerde partijleider Gustav Husak de verbitterde stemming onder de be volking te verzachten, door op een bijeenkomst in Ostrava toe te geven, dat er fouten waren gemaakt. Het partijblad Rude Pravo sprak verzoen- lijk van een nieuwe fase, die het land nu tegemoet zal gaan. En de stalinisti sche secretaris van het centrale comi té Indra sprak op een vergadering van spoorwegbeambten in Praag kriti sche woorden over de heersende ,po- grom-achtige sfeer' en liet doorsche meren dat leden van de technische intelligentsia wellicht zelfs een kans BONN (DPA) De christen-democra tische appositie heeft maandag beslo ten geen gehoor te geven aan de uitnodiging van minister van buiten landse zaken Scheel om hem maan dag aanstaande te vergezellen naar Warschau voor de slotfase van het overleg over een Westduits-Pools ak koord over een normalisering van de betrekkingen. Het bestuur van de fractie van de CDU/CSU nam het besluit met alge mene stemmen, naar fractievoorzitter Barzel na afloop van het twee uur durend beraad meedeelde. Hij zei. dat de oppositie de regering voorstelt een nieuw gesprek te houden over de politiek tegenover Polen. Ook zou de fractie bereid zijn op ieder gewenst moment overleg te plegen over de verhouding tussen Bonn en War- Barzei zei dat de CDU/CSU de indruk heeft, dat het verdrag met Polen ver der klaar is dan vaak wordt voorge steld. Ook meende de fractie dat de coalitieregring van sociaal-democraten en liberalen niet veel moeite heeft gedaan, bij haar besluitvorming reke ning te houden met de opvattingen van de oppostie. De CDU-voorzitter Kiesinger verklaar de. dat de oppositie .op elk ogenblik' gereed moet zijn om het bewind over te nemen. De CSU-leider Strauss zei niet meer dan 12 uur nodig te hebben om een CDtJ/CSU-kabinet. te vormen. Regeringswoordvoerder Von Wechmar oefende kritiek op het besluit van de oppositie om niet met minister Scheel naar Warschau te gaan. Zijns inziens sloot de oppositie zich hierdoor uit van de .intinsieve samenwerking en infor matie', waartoe de regering bereid is. Desalniettemin zou het kabinet de op positie op de hoogte blijven houden. (Slot van pagina 1) debat in de algemene vergadering Is raels aanvaarding van de resolutie van 1967 zou kunnen ondergraven. Israël aanvaardde destijds de resolutie maal ais de Verenigde Arabische Republiek de algemene vergadering beïinvloedt om te trachten de klemtoon van 242 (de resolutie) te wijzigen, de balans te wijzigen, de flexibiliteit, de ruimte voor onderhandeling, dan zal de Isrelisclie aanvaarding in het geding worden ge bracht'. Resolutie Een Afrikaanse werkgroep heeft een ontwerp-resolutie opgesteld, die. naar men verwacht, met grote meerderheid kan worden aangenomen aan het einde van het debat, dat een week tot tien dagen zal duren. De ontwerp-resolutie vraagt om verlenging van de wapen stilstand met twee maanden (het hui dige bestand loopt 5 november af) en hervatting van de missie-Jarring. Voorts bevat de resolutie een bevestiging van de resolutie van de veiligheidsraad van 1967. Afrikaanse en Arabische landen zouden hierover nog discussiëren. Het wapendepot van een kazerne van het Westduit-se leger bij Starn- berg. in de buurt van München, is in het afgelopen weekeinde door onbe kenden leeggeplunderd. Volgens de po litie zijn 87 revolvers. 2 machinegewe ren. 18 automatische pistolen en 2j licht kogelpistolen gestolen. maakten hun partij lidmaatschap en hun oude baan terug te krijgen. Gus tav Husak, inziende dat zulke zoete woorden bij de volslagen lethargische bevolking geen enkel effect hadden, wees de ultralinkse vleugel en de ver tegenwoordigers van het Kremlin op de noodzaak deze woorden door da den te laten volgen. Hij maande de extremisten tot voorzichtigheid en waarschuwde voor de fatale gevolgen van een chronische heksenjacht, zoals in de jaren '50. Blijkbaar hebben ook de Russen ingezien dat het ensceneren van politieke processen in de huidige situatie de partij onherstelbare schade zal berokkenen. Zonder hun speciale goedkeuring zouden Tesar en Battek nooit zijn vrijgelaten. Strijd Maar deze incidentele overwinning voor de centristen onder leiding van Husak betekent allerminst het einde van de strijd met de ultra's. Deze laatsten zouden nooit dusdanig kun nen ageren en de partijleider nooit zo onder druk kunnen zetten, als Moskou dat niet zou tolereren. Met behulp van de Russische bezet tingsmacht wordt iedere beweging in het hele land door d? stalinisten gere gistreerd. Husak is de gevangene van zijn positie, hij kan de geesten die hij heeft opgeroepen, niet meer bezweren. Reeds is men bezig zijn aanhangers door volgelingen van minister-presi dent Strougal te vervangen. Deze thans 46 jaar oude .apparatschik' is door het Kremlin als Husaks opvol ger verkoren, zodra de gelegenheid zich voordoet Husak ten val te bren gen. Maar Husak, die zijn brandende eerzucht camoufleert met een soort zendingsbewustzijn namelijk de zending zijn land van de Russische bezetting te bevrijden geeft zich niet gewonnen en heeft de strijd met Strougal opgenomen. Het ontslag van minister Groesser is daar een illustra tie van. Duidelijk evenwel is, dat noch Husak. noch Strougal bij deze machtsstrijd op de steun van de be volking kan rekenen. HILVERSUM (GPD) Rechercheurs van de Hllversumse politie hebben de bekende hoorspelacteur Wam Hesbes (79) in sterk verwaarloosde toestand in zijn huis aangetroffen nadat een vriend van Heskes zijn bezorgdheid over de onbereikbaarheid van de ac teur had uitgesproken. De vriend van Heskes heeft een speci ale telefooncode om Heskes te berei ken. Sinds twee dagen evenwel nam de acteur de telefoon niet meer op. De vriend meldde dat bij de politie die in zijn gezelschap de woning van Heskes binnendrong. Zij vonden de acteur in vervuilde en kommemiswekkende toe stand op de grond liggen. De politie heeft de verzorging van de bejaarde Heskes aan diens vriend overgelaten. Omdat Heskes in een lichtelijk apathi sche toestand verkeerde is het niet duidelijk geworden waarom hij zo verwaarloosd is geraakt. Alarmoefening dienstplichtigen begonnen DEN HAAG (ANP) Nadat maan- dagmiddag om vier uur de Hllversum se radiozenders een oproep had uitge zonden, waarbij reserve- en dienstplich tig personeel werd opgeroepen zich onverwijld te melden, is een militaire oefening begonnen, die ?n de eerste plaats ten doel heeft na te gaan hoe snel de militairen ter plaatse zijn. De maandagmiddag opgeroepen mili tairen rond 160 man zijn het personeel van 11 pantser infanterie bataljon, dat op het ogenblik met klein verlof is; het grootste deel van hen sinds 11 september jl, de overigen zijn sinds half mei - half juni niet meer onder de wapenen geweest. De 160 man moeten zich zo spoedig mo gelijk melden bij 11 pantser infanterie bataljon in de Saxen-Weimarkazerne te Arnhem. Zij zullen dan deelnemen aan een oefening, die drie dagen zal duren. Staatssecretaris LERAAR, EEN WAARBORG TEGEN KLEURLOOSHEID EN INDOCTRINATIE' KAMPEN (ANP) Alleen de leraar, als hij zich rekenschap geeft van zijn ambt, kan de waar borg scheppen tegen kleurloos heid van de school en tegen de school, die ideologieën indoctri neert. Tot deze conclusie kwam de staatssecretaris mr J. H. Gros heide van onderwijs en weten schappen maandag in Kampen, waar hij het nieuwe gebouw van het Johannes Calvijnlyceum heeft geopend. .De ware leraar weet, dat opgroeiende jongeren alleen maar recht wordt gedaan, als hij leert zelf de samenhang der dingen te ontdekken, en zelf de keuze te doen uit goed en kwaad, uit mooi en lelijk, uit ARNHEM De eerste militai ren met de mobilisatiebestem ming X kwamen gisteravond in de Sachsen Weimarkazeme te Arnhem aan. Op de foto het weerzien in de hal van de ka zerne. De staatssecreatris had de opvat ting onderschreven, dat het on derwijs niet neutraal kan zijn. Hij had erkend, dat er wel ver schil van inzicht is over de conse quenties van dit standpunt voor de organistie van het onderwijs, maar dat ieder meent, dat de vorming van de mens gedragen wordt door het normbesef van de opvoeder. Mr Grosheide meen de. dat leerlingen en ouders er recht op hebben, van elke leraar, die bewust in zijn onderwijs ver bindingen legt tussen zijn overtui ging en de concrete dingen van elke dag, te weten, wat zijn uit gangspunt is en welke bedoeling hij heeft. T3 SCHOL, SCHAR OF T0N6\ ALAMELSIERE 1 kg vis, zout, 1 el, I 1 lepel melk, bloem, boter I of margarine, 2 citroenen, I peterselie. De vis met wat zout inwrijven en 20 r minuten laten Intrekken. Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken In veel gebruinde boter of margarine op niet te fel vuur. Wat eitroensap, fijn gehakte peterselie en de overgebleven boter over de vis doen. Vraag recepten bH uw l vishandelaar of bij het Produktsehapvoor VIe en Vlsprodukten, Wassenaarsawag 3% Den Haeg. DEN HELDER (ANP) De 18-jarige M. L. uit Den Helder is maandaga vond rond acht uur zwaar gewond geraakt, toen door hem zelf gemaakte explosieven door onbekende oorzaak tot ontploffing kwamen. De jongeman is in allerijl mei een ziekenwagen naar het Wilhelmina gasthuis In Am sterdam overgebracht, waar een spoed-1 operatie volgde. De jongen is buiten levensgevaar. Uit het eerste onderzoek van de poli tie is gebleken, dat de jongen maan dagmiddag bij een drogisterij de be nodigde materialen voor een soort bom heeft gekocht. Toen hij maandag avond met de explosieven ging expe rimenteren in 'n duin van het voormali ge Fort Dirkszadmiraal. kwamen de1 explosieven tot ontploffing. De knal; was zo hevig, dat in het duin een gatj van bijna een meter doorsnee ont-i stond. Bij de ontploffing werd een; deel van het gezicht van de jongen weggeslagen. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. UTRECHT (GPD) Mr P. M. H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, meent dat de vak beweging zich moet matigen. JDe confessionele werkgevers willen graag samenwerken met de vak beweging, maar dan moet de huidige strijdlust worden ver vangen door overleg', aldus mr Van Boven gistermiddag op de jaarlijkse ledenvergadering van zijn organisatie. Mr Van Boven noemde de methoden, waarmee de vakcentrales hebben gea geerd tegen Roolvinks loonwet be droevend. Ook laakte hij de .ongenu anceerde acties' van de rakbeweging om over de gehele linie een extra uitkering van vierhonderd gulden voor de werknemers te krijgen. De eisen van de vakbeweging gaan steeds ver der, aldus mr Van Boven, dat is geen basis voor een goed overleg. De confessionele werkgevers willen TWEE DIRECTEUREN AANGEHOUDEN (Van onze correspondent) BRUSSEL De financiële schandalen schijnen elkaar in België op te volgen met de regel maat van een klok. Na de dol- larzwendel van twee Nederlan ders, die een grote winst maak ten bij het verhandelen van door de Belgische nationale bank toe gewezen dollars en na de moei lijkheden van een Brusselse bouwmaatschappij, waarbij een Actiecomité .bevrijdde' foutief voorgelichte meisjes uit slechte werkomstandigheden Belangrijke papieren ,uit voorzorg' in bewaring genomen DEN HAAG (ANP) Zes meis- jes uit de Antillen, die onvol doende of foutief voorgelicht naar Nederland kwamen, zijn door het actiecomité van Antil- lianen in Nederland .bevrijd' uit zeer ongunstige woon- en werk omstandigheden. Dit zegt het co mité in een rapport onder de ti tel ,een voorbeeld van mislei ding en misbruik van Antilliaan se meisjes in Nederland'. Eind vorig jaar kwamen de meisjes naar ons land. Ze waren geworven door een particulier voor de verpleeg tehuizen .Huize Craayenburgh' en .Huize Wik' in Heemstede. Nadat het actiecomité het misbruik aan het licht had gebracht, sprong de Antilliaanse overheid bij. Sinds 15 augustus werken de meisjes in het verpleegtehuis .Amstelhof' in Amsterdam waar zij een opleiding volgen voor het diploma ziekenver- zorgster-B. De doktersvrouw, journaliste en me de-eigenaresse van een reisbureau, me vrouw H. Lim. bemiddelde in Willem stad tussen de directie van de tehui zen in Heemstede en de zes meisjes, van wie er thans drie achttien en drie negentien jaar zijn. Een van hen bleek achteraf geen Antilliaanse te zijn maar een Dominicaanse. De meisjes kwamen naar ons land voor een oplei ding tot ziekenverzorgster-B. na door dokter Lim te zijn gekeurd. De direc tie van de tehuizen betaalde de over tocht en de uitrusting. Dit alles zou op het salaris van de meisjes worden ingehouden. Ook de keuring kostte geld. Rol reisbureau Het actiecomité tekent hierbij i dat de meisjes door het reisbureau van mevrouw Lim een hoger hedrag voor de overtocht in rekening is ge bracht, dan wanneer de overheid de overtocht had geregeld. De keuring zou de overheid gratis hebben gedaan. De meisjes zouden van de overheid bovendien 286,- kiedinggeld hebben gekregen, dat niet terugbetaald be hoeft te worden. Eenmaal in Nederland bleek van een opleiding tot ziekenverzorgster-B in Heemstede geen sprake te zijn. Drie van de zes meisjes kregen een theore tische cursus, die voor geen enkel erkend diploma opleidde. Van alle zes werden paspoorten, spaarbankboekjes, gezondheidscertificaten en arbeidscon tracten .uit voorzorg' in bewaring ge nomen, aldus het actiecomité. Ook de werkomstandigheden gaven het actiecomité aanleiding om uitvoe rig te rapporteren. De zes meisjes maakten in Heemstede langere werk tijden dan hun Nederlandse collega's. Ze werden hoofdzakelijk ingezet voor late diensten en vooral bedacht met huishoudelijk werk en keukendienst, waarvan ze weinig opstaken. Hun nachtdiensten waren twee keer lang als officieel is toegestaan. De zesj meisjes kregen er slechts de helft van! Boete voor Papiamento Het maandsalaris bedroeg eerst 365 gulden bruto per maand, later 405,- hiervan ging 147,50 af voor kost er inwoning. Van het overige kregen zij eerst 50,- later 75,- per maand. De meisjes mochten tijdens het werk niet in hun eigen taal tegen elkaar praten Iedere keer, dat het Papiamento werd gehoord, kregen zij een boete van een dubbeltje, die later werd verhoogd tot een gulden. Op het loonstrookje stond dit vermeld als boete Pap'. Een meisje, dat twee minuten te Iaat kwam, werd een vrije dag ontnomen, aldus het comité. Antilliaanse overheid Het kabinet van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen bevestigde, dat de Antilliaanse over heid de schulden van de meisjes aan de directie van de verpleegtehuizen in Heemstede heeft overgenomen, toen gebleken was, dat de zes meisjes min der salaris kregen dan hun landgeno ten, die wel een opleiding ziekenver- zorgster-B kregen en minder zwaar en langdurig werk moesten doen. De Antilliaanse regering heeft voor plaatsing van de zes meisjes in het Amstelhof gezorgd en alsnog bet uit- rustingsgeld verschaft, door dit be drag af te trekken van de schuld, die elk van de meisjes nu nan de Antilli aanse overheid heeft. Deze schuld blijft dan nog groter dan die van de Antilliaanse meisjes, die via de over heid naar ons land komen, en die ook; de overtocht moeten aflossen, nooruitzichten voor woensdag en don i derdag: kleine vijfhonderd aspirant-huis eigenaars wellicht hun stortin gen zullen verliezen, is er za terdag weer een nieuwe zaak ontdekt, waarbij een bouwmaat schappij, een financieringsinsti tuut en twee kleine banken zijn betrokken. Tot nu toe werd officieel reeds een tekort van 100 miljoen Belgische francs, dus zeker 7V« miljoen gulden, vastgesteld. En men verwacht dat er nog wel een paar miljoen gulden bij zullen komen. Twee directeuren van de ondeme- mingen zijn reeds aangehouden en dei boekhouding is in beslag geno men. Controle De moeilijkheden kwamen aan het licht, toen de accountants van de bankcommissie (die tot taak heeft regelmatig controle op de werkzaam heden van rie Belgische banken uit te oefenen) bemerkten dat de kleine banken waarvan een te Brussel en een in de provincie Limburg is ge tigd, zeer hoge kredieten aan bouwmaatschappij .Bouw en beheer' en het financieringskantoor Avefi, bei de gevestigd op eenzelfde adres te Antwerpen, hadden gegeven. Bij nader onderzoek bleek dat in de administra tie was geknoeid en dat de beide directeuren, die ook deel uitmaakten van de raad van commissarissen van de banken, hun invloed hebben ge bruikt voor het verlenen van de kre dieten. Dc cliënten van de beide banken zullen als gevolg van de gebeurtenissen er hun deposito's niet bij inschieten. Onder auspiciën van het Belgische herdiseon- terings- en waarborginstitnut bestaat er namelijk een regeling, die ervoor zorgt dat andere banken in zulke gevallen bijspringen om de liquiditeit van de in moeilijkheden geraakte collega's te hel pen verzekeren. (ADVERTENTIE) Als pa de vuist op tafel slaat omdat de eetlust hem vergaat gilt moe: ik zal nu zeker morgen voor dwarsgebakken Bums gaan zorgen! blijven samenwerken met de vakbewe ging om in ons land een bedrijfskli- maat te scheppen, waarin ook de werknemers tot verdere ontplooiing kunnen komen. .Nu is het de tijd om in goed overleg uit te werken wat de nieuwe wetgeving op het terrein van medezeggenschap aan vernieuwingen mogelijk maakt. Voorwaarde daar voor is dat er een rustperiode komt in de totstandkoming van nieuwe wet telijke maatregelen', aldus mr Van Boven. Prijzen Sommige vrezen een belangrijke prijs- golf wanneer afzonderlijke prijsvoor- schriften worden afgeschaft, aldus de NCW-voorzitter. ,Ik geloof dat deze geluiden de gevreesde prijspsychose alleen maar kunnen oproepen.' Vol gens de heer Van Boven leren buiten landse voorbeelden dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. Samen met het Verbond van Neder landse Ondernemingen, de algemene werkgeversorganisatie, werkt het NCW nu aan een advies over het sociaal beleid in de ondernemingen. Mr Van Boven noemde het onredelijk dat de vakbeweging steeds verder gaande eisen stelt op dit terrein. Tege lijkertijd wordt het sociaal beleid on dermijnd door aan te dringen op ar beiderszelfbestuur. Krijgstrompet De ondernemer zal moeten leren le ven met onzekerheden, aldus mr Van Boven. .Het is verbijsterend dat in een affaire als die van de vierhonderd gulden werknemers zich op het eerste geluid van de krijgstrompet met sta kingen keren tegen het bedrijf, waar zij overigens met zoveel toewijzing werken. Mr Van Boven constateerde dat het Nederlandse volk blijkbaar niet inziet welke onmisbare taken de onderne ming vervult. Als het om klimaatsver betering gaat zullen wij als onderne mers ons ook moeten wenden tot de publieke opinie', zo rel hij. DEN HAAG GPDVan 6 tot 11 november wordt in de Ridderzaal te Den Haag de jaarlijkse zitting van het NAVO-parlement gehouden. Hiervoor komen 150 tot 200 parlementariërs uit 14 NAVO-landen (de Grieken ontbre ken) naar de residentie. Van de 39 man sterke Amerikaanse delegatie maakt ook senator Edward Kennedy deel uit. Andere bekende namen in de Amerikaanse afvaardiging zijn senator Jacob K. Javits en senator John Sher man Cooper. De eerste twee dagen van de zitting (vrijdag en zaterdag) zullen worden besteed aan besloten vergaderingen van de verschillende commissies uit de NAVO-assenmblée. Maandag 10 en dinsdag 11 november wordt een ple naire vergadering gehouden, die even tueel op woensdag nog kan worden voortgezet. Op maandagmorgen zullen achtereenvolgens minister Luns, secre taris-generaal Brosio en assemblee- voorzitter Wyane L. Hais, lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, het woord voeren. Maandagmiddag komt de Westduitse minister van de fensie, Helmut Schmidt, aan het woord, en dinsdagmorgen zal de op perbevelhebber van de NAVO. generaal Goodpaster, de parlementariërs toespreken. Na de toespraken van Bro sio, Schmidt en Goodpaster, zullen de afgevaardigden in besloten zitting vra gen aan de sprekers kunnen stel len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3