Oproep tot vooruitstrevende partijen: ,Trek samen op' Olie bedreigt kust Betogingen tegen milieuvervuiling Brand in inrichting Oppositieleider in Brazilië sterft' tijdens arrestatie 3 LSV pleit voor regionale scholen voor verplegenden Kort geding tegen Consumentenbond ingetrokken Politieman in Detroit gedood Eigen meldkamer voor Maassluis Drie kandidaten Binding Rechts Regering Quebec ontvangt nieuwe dreigementen Beleid NPB over half jaar pas aan de orde 30 oktober wereldspaardag sparen... verstandig en handig... QC7 China Iaat Britse zeeman vrij Actieprogram St.-Willibrordus MAANDAG 26 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ACTIE PROGRESSIEF AKKOORD Uitgangspunt Drs Feddema was één van de inlei ders op de bijeenkomst. Hij noemde KVP, CHU en ARP geen christelijke partijen, maar partijen van een be paalde kerkelijke gezindte, die niet echt evangelisch bewogen zijn. Er moet daarom een scheiding der gees ten komen tussen mensen die het evangelie serieus nemen en zij die dat niet doen. Samenwerking met andere progressieve groeperingen is daarbij uitgangspunt. Drs Feddema verweet mr Biesheuvel bij elk getij te wisse- UTRECHT (ANP) Dr J. van Mans- velt, voorzitter van de landelijke spe cialisten Vereniging, heeft zaterdag op de ledenvergadering van de LSV ge pleit voor een drastische herziening van de opleiding van leerling-verple- genden. De huidige situatie veroor zaakt volgens hem een groeiend ge voel van onbehagen bij de medische staven van de algemene ziekenhuizen. Tengevolge van allerlei ontwikkelingen neemt het aantal lesuren per specia list aanzienlijk toe, terwijl ook de pri maire taak en de staf- en teamwerk zaamheden steeds meer tijd vergen. Bovendien worden aan het lesgeven steeds hogere eisen gesteld in verband met de uitbreiding van het onderwijs programma. Het Nederlandse ziekenhuis is voor on geveer zestig procent van zijn verpleeg kundige activiteiten afhankelijk van het werk. dat de leerlingverpleegkun digen tijdens hun opleiding verrichten. Een plotselinge omschakeling in hun opleiding zal deze situatie niet in ge vaar mogen brengen. Dr Van Mansvelt meent, dat er regio nale of plaatselijke scholen moeten ko men voor een basisopleiding voor ver pleegkundige beroepen, scholen, met een eigen staf van vaste docenten. Dr Van Mansvelt zei voorts dat de Landelijke Specialisten Vereniging geen enkele medewerking zal verlenen aan het tot stand komen van een to tale volksverzekering tegen ziektekos ten. omdat daarvoor geen werkelijk steekhoudende argumenten kunnen worden aangevoerd. len van politieke kleur. .Wat deze i aan vernieuwing heeft stukgemaakt is zo ernstig dat hij geen premier mag worden', zo waarschuwde hij. Bijdragen werden ook geleverd door mr E. Jurgens (ppr), J. Reehorst (pvda), dr M. van Huiten (ppr), H. van Gorkum (cnv), drs J. Aarden (ppr) en enkele anderen, Mr Jurgens wees onder meer op de mogelijkhe den tot lijstverbinding die bij de ko mende verkiezingen kan worden toe gepast. Een voorstel van dr Van Hui ten om lid te worden van eikaars partij, sloeg niet erg aan. Wel werd men het eens over de suggestie van (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM PvdA, D '66, PSP en PPR moeten ook landelijk zoveel mogelijk gaan samenwerken om een ander regeringsbeleid mogelijk te maken. Daartoe hebben afgevaardigden van zo'n 50 plaatselijke samenwerkingsverbanden en afdelingen van deze par tijen, verenigd in de actie progressief Alternatief', opgeroepen in een verklaring zaterdag uitgegeven na afloop van hun bijeenkomst in de hoofdstad. In de verklaring worden de vier partijen opgeroepen nog vóór de verkiezingen tot een eenslui dend regeringsprogramma te komen, waaruit een grote ver nieuwingsgezindheid spreekt en waarin nauwe aansluiting wordt gezocht bij de eisen zoals die in de vakbeweging leven. Ook wordt aangedrongen op samen werking in de verkiezingsstrijd, onder meer door de vorming van een alternatief kabinet. Naar de mening van de afgevaardig den moeten de kiezers in eenvoudige en aanspreekbare termen een alterna tief voor het huidige beleid worden voorgehouden. In de verklaring wordt een beroep gedaan op de basis van de vier partijen om aan de verwezenlij king van deze ideeën mee te werken. Gevraagd wordt om initiatieven om binnen de kiesdistricten tot gezamen lijke verkiezingsbijeenkomsten te ko men. De vergadering, die onder leiding stond van de heer André van der Louw, vice-voorzitter van de PvdA, besloot niet in te gaan op een voor stel om ook de CPN in de oproep tot samenwerking te betrekken. Wel spreekt men in de verklaring de hoop uit dat ook bejaardengroepen, kabou ters en politiek ongeorganiseerden zich bij de samenwerking zullen aan sluiten. Men ziet daarin ook plaats voor vooruitstrevende groepen, die het evangelie als grondslag nemen, zoals de a.s. zaterdag op te richten Evangelische Solidariteitspartij van drs H. Feddema. Partijen als KVP, CHU en ARP .die door hun samenwer king met de WD niet voldoen aan de eisen van geloofwaardige vooruitstre vendheid' worden echter als mogelijke partner afgewezen. de heer Van Gorkum om in de verkie zingsstrijd het accent vooral te leggen op het gebrek aan zeggenschap voor de werknemers bij fusies en bedrijfs sluitingen. Laagstbetaalden Behalve over deze za3k spreekt het Progessief Alternatief in zijn verkla ring verder zijn bezorgdheid uit over de nog steeds bestaande onaanvaard baar grote inkomensverschillen en de zorgwekkende positie waarin de laagstbetaalden, met name de bejaar den verkeren. Ook wordt afkeurend gesproken over de nieuwe btw-ronde die met haar prijsverhogend effect het levenspeil bedreigt. Bezorgheid Is er ook over het weinig kritische ka rakter van het onderwijs, het inzak ken van het bouwprogramma, de be dreiging van het leefmilieu, de geringe spreiding van de beslissingsmacht, de verhoging van de defensieuitgaven en de. geringe bijdrage van Nederland om tot betere internationale verhou dingen te komen. Er was zaterdag geen tijd meer om over staatsrechte lijke vraagstukken te spreken. DEN HAAG (ANP) —De dreiging met een kort geding tegen de consu mentenbond wegens een voorgenomen publikatle is ingetrokken, zo heeft de consumentenbond meegedeeld. Er was met een kort geding gedreigd in verband met de voorgenomen pu- blikatie van een artikel over de recla me van levensverzekeringsmaatschap pijen. waarop de bond veel kritiek had. De bond handhaaft echter onver kort deze kritiek, alsmede Ingediende klachten bij de codecommissie voor de reclame. Slot van pagina 1 De Fransen zijn de ondergang van de reuzen tanker de .Torrey Canyon' in 1967 nog niet vergeten. Toen klontte de olie tot een vette kledder samen en maakte de Bretonse kusten maanden lang onbegaanbaar en onbruikbaar. Tienduizenden meeuwen en andere zee vogels verloren daarbij het leven. Het Nederlandse ministerie van ver keer en waterstaat heeft hulp aangebo den om de olievervuiling op het water te bestrijden. Het vaartuig .Smal Agt' van het ministerie, dat door middel van sproeiarmen een detergent (een afbrekend middel) op de olie kan spui ten, zal naar de plaats van het ongeval worden gezonden. Het detergent is ter DETROIT (AFP) Een politieman Is zaterdagavond in Detroit gedood en een tweede gewond door schoten, die werden gelost vanuit een huis dat als hoofdkwartier dient van het nationa le comité ter bestrijding van het fas cisme', een met de partij Zwarte Panters* verwante beweging. Het huis, waarin zich ca vijftig perso nen zouden bevinden werd omsingeld door een omvangrijke politiemacht met pantserwagens. Volgens een ooggetuige was even te voren een jonge neger, die met het blad van de .Zwarte Panter' liep te venten, door vier agenten aangehou den en mishandeld. De jongen vlucht te het hoofdkwartier van bovenge noemd comité binnen, waarna plotse ling schoten klonken. Vijftien leden van het .nationale comité ter bestrij ding van het fascisme' gaven zich later over aan de politie. Soldaten ruimen vuil in Londen LONDEN (AFP-RTR) Voor de eer ste maal sinds 1955 hebben Britse troepen het werk vmn stakers overge nomen. De Britse regering heeft soldaten in gezet nadat de vakbonden van vuilnis ophalers een .laatste verzoek' van de minister van binnenlandse zaken, het werk te hervatten hadden verworpen. Zaterdagmorgen begonnen 30 militai ren met behulp van twee bulldozers en zeven vrachtwagens met het oprui men van de voor de volksgezondheid schadelijke vuilnishopen in de Londen- se straten. Op sommige plaatsen ligt het vuil drie meter hoog. MAASSLUIS (ANP) Maassluis heeft sinds zaterdag een eigen meld kamer, waar bewoners hun klachten kunnen spuien over geluidshinder, stankoverlast, stof, lucht- en water verontreiniging enz. De meldkamer is gesticht op initiatief van het Centraal Actiecomité Rijn mond (CAR), afdeling Maassluis. DEN HAAG Evenals in -Am sterdam is ook in Den Haag za terdag een mars tegen de milieu verontreiniging gehouden. Op de foto een aantal van de deelne mers op het Buitenhof. plaatse in voldoende mate voorhanden. Verder zijn aangeboden de hopper- dredger .Geopotis', die binnen 48 urn- vaarklaar zou kunnen zijn, en zou het ministerie kunnen arrangeren, dat de oliebestrijders in het bezit komen van een soort granaten, die vanuit een vlieg tuig geworpen kunnen worden om de olie in brand te zetten. In eerste instantie werd de .Smal Agt' aanvaard, aldus deelde het ministerie van verkeer en waterstaat mee. Nederlandse loods De .Pacific Glory' (42.777 brt) van de Oceanic Tanker Corp. Ltd is door sleepboten aan de grond gezet. Het schip had een Nederlandse loods, de heer J. Frudiger. die in Brixham aan boord was gegaan om de tanker naar Rotterdam te brengen. De heer Frudi ger vertelde, dat de Pacific Glory' en de tanker Allegro' (46.000 brt) eigen dom van de Petroleum Maine Carriers Corp. naast elkaar voeren toen een derde schip op hen af bleek te stevenen. De Allegro' deed een .uitwijkpoging' en er ontstond een aanvaring. De Nederlandse loods stond op de brug toen de machines werden stopgezet en de reddingboten werden gestreken. Daarna was er een explosie in de ma chinekamer. ,Geen hoop' ,Er was geen hoop voor degenen die toen in de machinekamer waren. De ontploffing ging gepaard met veel pa niek, geloof ik. Maar toen wij het schip verlieten was er geen teken van leven meer aan boord'. De meeste bemanningsleden van .Pacific Glory", die in charter voor Shell voer, waren afkomstig uit Hongkong. Beide schepen hadden 100.000 ton ruwe olie aan boord. De .Allegro' is bij de aanvaring niet zodanig beschadigd dat olie ontsnapt. De 24-jarige voormalige monteur John Linleg Frazier /hier in de gevangenis) is vrijdag met ge boeide benen voor de rechter in Santa Cruz verschenen. Hij wordt beschuldigd van moord op de oogarts dr Victor Ohta en vier anderen. Hij verklaarde .niet schuldig' te zijn. Het voor lopige verhoor is bepaald op aanstaande woensdag. APELDOORN (ANP) Binding Rechts heeft zaterdag in Apeldoorn zijn partijraad gehouden ter bespre king van de kandidatenlijst voor de komende tweede-kamerverkiezingen en het ontwerp-verkiezingsprogram- ma. Er zijn reeds drie kandidaten voor de verkiezingen gesteld: lijstaanvoerder is de Apeldoomse wethouder E. J. Harmsen (Hoenderloo), op de tweede plaats staat mr L. van Heyningen uit Den Haag en op de derde plaats de heer J. S Wynia uit Espel. Over de verdere samenstelling van de kandidatenlijst zal nog worden ge praat, evenals over het ontwerp ver kiezingsprogramma. De partijraad komt in december opnieuw bijeen. Het ligt in de bedoeling het landelijke congres in het voorjaar te houden. MONTREAL (AFP-RTR) De .Cellen Papineau-Chenier' van het .Bevrij dingsfront van Quebec' hebben ge-' waarschuwd dat ze nieuwe acties zul len ondernemen, wanneer niet vóór zondag 12.00 uur (18.00 uur Neder landse tijd) vier leiders van het front door de Canadese antoritelten zouden worden vrijgelaten. De politie van Quebec twijfelt echter ten sterkste aan de echtheid van het bewuste com muniqué. dat vla een anoniem tele foontje in handen werd gespeeld van een medewerker van een radiostati on. De politie van Quebec heeft vrijdag avond arrestatiebevelen tegen drie Franstalige Canadezen uitgevaardigd. Zij zouden betrokken zijn geweest bij de ontvoering van minister Pierre La- porte. Het betreft de 23-jarige arbeider Fran cis Simard, de 19-jarige student Ber nard Lortie en de 23-jarige arbeider Jacques Rose. Nog steeds is er niets vernomen over de Britse diplomaat James Richard Cross, die drie weken geleden door Aet Front voor de Bevrijding van Quebec' werd oi.tvoerd. In Montreal, de grootste stad in Que bec, zijn zondag verkiezingen gehou den voor het burgemeesterschap en de gemeenteraad. Volgens de eerste indrukken was er een betrekkelijk grote opkomst. IN VIJFTIG PLAATSEN DEN HAAG, ROTTERDAM (ANP) Rond 400 personen hebben zaterdagmiddag een de monstratieve tocht door Den Haag gemaakt ter afsluiting van de ,week van de aarde'. Geduren de deze week is door een groep van de .Actie Strohalm' in een vijftigtal plaatsen in het land bij zondere aandacht gevraagd voor het behoud van het leefmilieu. Voorafgegaan door tambours met om floerste trommen liepen de demon stranten naar het Binnenhof. Ze droe gen boren en spandoeken mee met teksten als ,We hebben schoon genoeg van de vervuiling', de vooruitgang is adembenemend .Rijn rein' en .De mens is een stofzuiger zonder motor". Eén spandoek was ten teken van rouw over het milieubederf in ons land geheel zwart gemaakt. De deputatie van de demonstranten onder leiding van de bioloog drs P. J. Schroevers bood een van de gebouwen van het rege ringscentrum aan staatssecretaris mr. H. J. van de Poel van erm een exem plaar aan van het .Milieumanifest', dat aanbevelingen bevat aan overheid, bedrijfsleven, politieke partijen en bur gers om het milieu te behouden. Rond 250.000 exemplaren van dit milieuma nifest zijn in de .Week van de aarde' in ons land verspreid. Mr Van de Poel ontving voorts een manifest dat op een driedaags in Rotterdam gehou den jongerencongres is opgesteld en waarin onder meer staat dat beslissin gen met mogelijke gevolgen op lieugebied dienen te worden voorafge gaan door milieuonderzoek. Drs Schroevers stelde bij de aanbieding van de manifesten dat de economi sche groei hoofdzakelijk de oorzaak is van het milieubederf en dat hij de manifesten daarom graag aan de be windslieden van economische zaken had willen overhandigen. Naar schatting ruim duizend mensen hebben zaterdagmiddag in Amsterdam deelgenomen aan een .stille tocht' te gen de milieuvervuiling. Het gewest Zuid-Holland van de PSP heeft zaterdag op een vergadering in Rotterdam de aandacht gevestigd op ernstige milieuverontreiniging in het Rijnmondgebied. Volgens de PSP zijn de particuliere machthebbers uit het bedrijfsleven hier in grote mate schul dig aan. De PSP dringt aan op onmld- delijke stopzetting van uitgifte van industrieterreinen in de recreatie-arme dicht bevolkte gebieden zoals Rijn mond en eist van de bevoegde instanties dat zij alle middelen aanwenden om de bevolking te beschermen tegen een voor het hele leefklimaat fatale indus triële ontwikke'.'jig. ZEIST (ANP) De Nederlandse pro- testenbond (NPB) zal over een half jaar een conferentie houden, waar de voorstellen ten aanzien van het toe komstig beleid van de bond zullen worden behandeld. Dat heeft de 102e! algemene vergadering van de NPB zaterdag in Zeist besloten. Deze voorstellen waren in de vorm; van een nota aangeboden. De nota droeg de titel ,Op weg naar morgen'. De algemene vergadering kon echter met de behandeling daarvan niet ge reed komen en bovendien waren de voorstellen ook bij een groot deel van de afdelingen en van de leden daarvan niet bekend. In de discussie heeft as mr G. D. Boerlage, de vroegere predikant-secre taris van de bond, erop gewezen dat deze nota erg pragmatisch was ge steld. Men wil in de praktijk allerlei dingen toepassen, maar men besteedt te geringe aandacht aan de diepere achtergronden. Dat komt, omdat de NPB sinds enige tijd geen predikant- secretaris meer heeft, die leiding kan geven aan de besprekingen en de con tacten met de afdelingen, aldus ds Boerlage. (ADVERTENTIE) sparen is bouwen aan. geluk Natuurlijk is geluk niet voor geld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling: op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. TJ komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag, Antwoordnummer 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en YottegezondheH. Slot van pagina 1) leend door de brandweren van Win schoten, Mildwolda en Nieuwwolda. Met 22 lagedruk- en 5 hogedrukspui ten, een waterkanon, talrijke ladder en commandowagens werd het vuur aan alle kanten bestreden. Tachtig brandweerlieden hebben zich urenlang ingezet, niet alleen voor de brandbe strijding, maar ook voor het redden van zoveel mogelijk patiënten. Rookontwikkeling Het bestrijden van de brand was ech ter een moeilijke zaak mede door de bijzonder sterke rookontwikkeling. Daardoor ook werd de al in volle gang zijnde reddingsactie van patiën ten bemoeilijkt. Brandweerlieden ge wapend met persluchtmaskers dron gen het als een fakkel brandende ge bouw binnen op zoek naar patiënten. Een groot aantal patiënten was toen al uit het gebouw gehaald door tien tallen onbekend gebleven burgers en het verplegend personeel, dat voor zover mogelijk in de andere zeven paviljoens is vrijgemaakt. Met een gewoon houten laddertje werden de patiënten via het raam of balkon bui ten en naar beneden gebracht. Dege nen die naast de ladder terecht kwa men of er van af vielen, werden zo goed en zo kwaad mogelijk opgevan gen. De meeste patiënten op de eerste verdieping sliepen toen nog rustig. Er was geen paniek, zo vertelde een Delf- zijler die in Wagenborgen bij zijn schoonouders op bezoek was en die met drie anderen 25 vrouwen uit het De dood op de weg BEESEL (ANP) Bij een verkeers ongeval in de Burgemeester Jansen- straat te Beesel bij Reuver (L.) zijn vrijdagavond drie jongelui om het le ven gekomen en werden vijf gewond. Allen waren inzittenden van een be stelwagen. die vermoedelijk door te hoge snelheid is geslipt en tegen een boom gereden. De slachtoffers zijn: H. Meeuvissen (16 iaar), H. Wanten (17) en W. Ickenroth (12). Od de Carnegielaan in Den Haag botste zaterdagnacht een personen-! auto frontaal tegen een boom. Eén van de drie inzittenden, de 20-jarige Marion Inez Hornbuurg uit Den Haag over leed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. Om kwart voor zes zondagmorgen raakte op de provinciale weg Tilburg- Belgische grens een personenauto van de weg, botste tegen een boom en vloog in brand. De bestuurder, de 24- jarige A. M. Tijssen uit Tilburg, kwam in de vlammen om. Op de Nieuwe Weg in Zoeterwoude werd zaterdagavond de 11-jarige Ton- nie Verhagen uit die plaats op zijn fiets gegrepen door een achteropko mende personenwagen. Hij was op slag dood. De 55-jarige heer N. R. Bolhuis uit Amsterdam is zaterdagmiddag in het St.-Lucasziekenhuis te Amsterdam overleden aan de verwondingen, die hij een dag tevoren had opgelopen bij een verkeersongeluk. Zaterdagavond raakte de 49-jarige U. Brinkhuizen uit Groningen met zijn personenauto van de provinciale weg Groningen-Winsum en vervolgens in het Van Starkenborghkanaal. De man kwam door verdrinking om het leven. De 24-jarige P. C. A. Snoek uit Te- teringen is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats met zijn bromfiets tijdens het oversteken van de weg door een personenauto aange reden. Hij is in het ziekenhuis over- j leden. j De 58-jarige C. Haverkamp uit Oud- Gastel is zaterdagavond in zijn woon plaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Toen hij zijn hondje achterna liep werd hij door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. brandende gebouw wist te halen. Het viertal heeft naar hun zeggen enkele' patiënten later onder de bedden weg moeten balen, die zich, nadat de eer sten via het balkon naar beneden waren getransporteerd, in paniek daar hadden verborgen. Een aantal van hen is van de eerste naar de tweede ver dieping gevlucht in plaats van naar beneden. Op deze verdieping zijn ook de slachtoffers gevonden, die niet meer door de brandweerlieden gered konden worden. Zij zijn evenals een aantal anderen, die in bewusteloze staat zijn aangetroffen, maar toch ge red. bedwelmd geraakt door de rook, In het paviljoen, dat een capacitiet heeft van 130 bedden (elf patiënten waren afwezig door weekendverlof), bevonden zich bij het uitbreken van de brand 119 patiënten. Van hen zijn er 89 gered zonder verwondingen. Zij zijn verdeeld en ondergebracht in de andere zeven paviljoens, waar volgens geneesheer-directeur dr A. W. Verhoog geen paniek heerste onder de patiën ten. Tot de ambulances kwamen is mond- op mond-beademing toegepast. De gebeurtenissen volgden elkaar in zo'n snel tempo op. Hele groepen patiënten konden overigens zelf weg komen. Volgens dr Verhoog was het personeel voorbereid op de mogelijk heid van een dergelijke gebeurtenis. Er was geoefend en er was een plan door de brandweer opgesteld. Het plan is ook uitgevoerd. Salem was een oud gebouw. Het is in 1905 ge bouwd. .Ik heb destijds gezegd: als hier ooit brand komt en er zijn min der dan vijftig doden dan zal dat me verwonderen', aldus inspecteur G. Wij- nants van de rijksinspectie voor het brandweerwezen in Groningen. .Na tuurlijk was de beveiliging niet opti maal. We hebben hier te maken met een oud gebouw. Er is gepoogd met pijn en moeite het aan de moderne eisen van brandbeveiliging aan te pas sen. Van de zijde der directie is be slist gedaan wat men kon doen. Maar goed wordt het nooit. Een van de eisen die wij bij nieuwbouw stellen is dat de trappenhuizen van de gangen gescheiden moeten zijn. maar daar is bij zo'n oud gebouw natuurlijk geen sprake van.' De brand in Groot Bronswijk was overigens stellig veel groter geweest! wanneer niet aan het begin van dit jaar een .aanvalsplan' ïn geval van brand formeel was rondgekomen. Hierbij is de hele organisatie, althans op papier vastgelegd. De commandant van de brandweer van Delfzijl werd aangewezen als coördinator. Alles is volgens plan verlopen', vertelt de heer Wijnants. LONDEN* (RTR) De Britse scheeps officier, Peter Crouch, die vrijdag door de Chinese autoriteiten werd vrijgelaten, heeft zondag bij zijn aan komst op het vliegveld van Londen verklaard, dat hij gegevens van Chine se oorlogsschepen had doorgegeven aan de Britse marine. Crouch werd in 1968 In Shanghai ge arresteerd, omdat zijn schip de haven reglementen overtreden zou hebben. Hij verklaarde verscheidene malen te zijn ondervraagd, maar een aanklacht was er nooit tegen hem ingediend. UTRECHT (ANP) De kwestie gcor- ganiseerden-ongeorganiseerden is punt één in het actieprogram van de katho lieke bond van werknemers In de industriële bedrijven St.-Willlbrordus dat tijdens het bondscongres op 30 en 31 oktober in Den Haag aan de leden zal worden voorgelegd. De bond meent, dat deze kwestie .met, alle ter beschikking staande middelen' tot een oplossing moet worden ge bracht en wel in die zin. dat aan de georganiseerden periodieke geldelijke uitkeringen worden gedaan zodanig, dat daardoor de discriminatie ten op zichte van de met-georganiseerde werknemers wordt weggenomen. Een centraal geleid loonbeleid wordt in het actieprogram afgewezen. Vol gens St.-Willibrordus moet er een glo baal inkomensbeleid worden gevoerd dat alle inkomens omvat en dat de verantwoordelijkheid en vrijheid aan de betrokkenen laat. De bond wil verder een uitbreiding van bezitsvor mende maatregelen als investerings- loon en een aandeel voor de werkne mer in de ingehouden winst. Andere punten uit het actieprogram: een veertigurige werkweek uiterlijk op 1 januari 1973, een basisvakantie van vier weken met een vakantietoes lag van acht procent van het laatst verdiende inkomen, behoud van inko men bij functieverlaging en ruimere voorzieningen bij overgang van ploe gendienst naar dagdienst (speciaal voor oudere werknemers), geen af vloeiing of overplaatsing bij reorgani satie zonder een overeengekomen so ciaal begeleidingsprogramma, bijzon dere aandacht voor de jongere werk nemers. een cao-inkomen voor de laagst betaalden van minstens ƒ10.000,- per jaar, optrekking van de belastingvrije voet en invoering van negatieve belasting, en extra facilitei ten voor kleine spaarders. HONGERSTAKING IN GEVANGENIS SAO PAULO (AFP) De voor naamste leider van de Brazi liaanse ondergrondse oppositie, Joquim Camara Ferreira, is vol gens de politie vrijdagavond opj het moment van zijn arrestatie] in Sao Paulo .overleden aan een! hartaanval'. De politie-eenheid die met de arresta-j tie was belast, stond onder leiding: van rechercheur Sergio Fleury, die! eind vorig jaar de vroegere oppositie leider Carlos Marighela vanuit een; hinderlaag doodde. Fleury wordt ook genoemd als oprich-i ter van het beruchte .eskader des i doods', dat naar verluidt voor het] overgrote deel uit politiemannen be-] staat en de afgelopen twee jaar naar schatting 800 mensen als .misdadigers'! aangemerkt, heeft vermoord. Er ls een gerechtelijk onderzoek tegen Fleu ry gaande. Sergio Fleury heeft zich evenals in het geval Marighela. van een verzets strijder bediend om Ferreira in een val te lokken. In de .Bangu'-gevangenis van Rio de Janeiro zijn vijf vrouwen al sinds dinsdag in hongerstaking uit protest tegen het niet eerbiedigen van gerech telijke beslissingen door de autoritei ten. Drie van hen zouden volgens een gerechtelijke uitspraak in vrijheid worden gesteld maar dat is niet ge beurd. De gevangenisautoriteiten deel den'hun advocaten mee dat het drie tal niet weg wilde. Begin oktober waren drie meisjesstu denten op de dag van hun ontslag uit dezelfde gevangenis door politieman nen van de marine ontvoerd. Ze wor den nu op een geheime plaats gevan gen gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3