Reimerswaal heeft ultra goedkoop instructiebad Eén Goese automobilist riep ,Witteveen... neen' Visserij in Zeeland bracht in 1969 f 13,7 miljoen op P y d A-ontwikkelingsdag Goes bracht drieduizend gulden op 2 OVERDEKT ZWEMBAD ,DE KREEFT' IN VERBOUWDE KREEFTENBEWAARPLAATS TE YERSEKE Bassins Automobilist uit bed gehaald na forse aanrijding Personenauto's zwaar beschadigd bij aanrijding ALMANAK PROGIL GEEFT SLECHTS 30 MAN WERK... STUDIEGROEP:WATERMILIEU VAN OOSTERSCHELDE BEDREIGD' Twee auto's licht beschadigd GROOTSTE AANDEEL VOOR OESTERS EN MOSSELEN VIJFTIG PCT MEER MOSSELEN UIT ZEELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 OKTOBER 1970 .GENIAAL IDEE VAN OUDE RAAD YERSEKE' YERSEKE Burgemeester m C. Pijl Hogeweg van Reimers waal zag zaterdagmiddag hot Neptunus uit het water van hei nieuwe overdekte zwembad ,Df Kreeft' in Yerseke op hem af kwam. Enige momenten latei overhandigde de koning der zee en hem een fluitje en een kreeft in een glazen bak. Toen de bur gemeester op het fluitje blies sprongen zeven jongens en meis jes in het bad en daarmee was het eerste instructiebad in de ge meente Reimerswaal officieel ge opend. Voordat burgemeester Pijl Hogeweg .De Kreeft' opende vond in het ge meentehuis van Yerseke de ontvangst van de genodigden plaats. Onder hen bevonden zich de leden van de voor mallge gemeenteraad van Yerseke en wethouders en raadsleden van Rei merswaal, vertegenwoordigers van de sportraad en de schoolraad van Rei merswaal, de architecten en de bou wers en een afvaardiging van de Ko ninklijke Nederlandse Zwem bond. In zijn welkomstwoord wees burge meester Pijl Hogeweg er op dat de opening van het overdekte instructie bad op zichzelf zeker niet uniek kan worden genoemd. .Natuurlijk ben ik erg blij met het bad. Het is een geniaal idee geweest van de voormali ge gemeenteraad van Yerseke om een kreeftenbewaarplaats aan te kopen en om te laten bouwen tot instructiebad, We hebben nu namelijk een bad voor een kwart van de normale prijs', al dus de burgemeester die ook de naam ,De Kreeft' erg toepasselijk vond. ,Een kreeft loopt achteruit en kinderen die hier voor het eerst om les komen zullen misschien ook wat angstig te rugdeinzen. Er is dus een zekere over eenkomst'. Na de ontvangst in het gemeentehuis begaf het gezelschap zich naar het nieuwe instructiebad, waar men na de openingshandelingen door burgemees ter A. J. Fokke en zijn assistent, de heer C. Verbeek, door het gebouw- werd rondgeleid. Enige consternatie ontstond in di nacht van zaterdag op zondag ondei de bewoner» in de Hoofdstraat te Kortegene toen een geparkeerd staan de auto van J. S. uit Yerseke werd aangereden door een automobilist die er echter snel van door ging. Een vaag signalement bracht de rijks politie van Noord-Beveland op het spoor van D. P. J. in Colijnsplaat, die prompt 's nachts om drie uur voor een nader onderzoek uit zijn bed werd gelicht, echter hardnekkig bleef ontkennen en zodoende de rest van de nacht in het Kortgeense politiebu reau moest doorbrengen. Zondagmor gen volgde een vlotte bekentenis waarna J. huiswaarts kon keren om zich te bezinnen over de door hem toegebrachte schade, die vrij aanzien lijk was. Er was géén alcoholmisbruik in het spel. GOES Zondagmiddag omstreeks twee uur zijn bLj een aanrijding op de Kattendijkse Dijk in Kattendijke twee personenauto's zwaar beschadigd. De aanrijding ontstond toen een Bel gische auto, bestuurd door L. R. Y. uit Lockeren (B), die links van de weg geparkeerd stond, plotseling de rijbaan opreed. Op dat moment kwam een auto, bestuurd door M. H. v. d. P. uit Yerseke. de Belg achterop. Bij de botsing reed v. d. P. eerst met zijn auto tegen de rechtervoorzijde van Y's wagen en daarna tegen de beton nen zeewering aan de rechterkant van de weg. Beide voertuigen liepen aan zienlijke schade op. .eeuwse Collecte Pons Jansen, voor wie de kerk zijn tweede thuis is, heeft eens een conférence gehouden, icaarbij hij een predikant liet zeggen, dat degenen die altijd maar weer knopen in het collectezakje gooi en. die voortaan van huis moeten meebrengen in plaats van ze af te rukken van de kussentjes in de kerk. In de kerk van Melis- kerke zijn. zo wordt ons gemeld, nieuwe collectezakjes aange schaft. Keurige schepnetjes met geborduurde letters erop: K voor kerk en D. voor diaconie Een heel duidelijke zaak zo op het oog. Maar voor twee meisjes op de derde rij vormde het toch nog een levensgroot pro bleem. Eerst na een langdurige discussie had de jongste van de tweede de code door: K is voor kwartjes en D voor dubbeltjes, zo luidde haar conclusie. De oudste had echter een betere oplossing. De K is voor de kerk en de D voor d'ar- men. Antwerpse schepen Geldolf verklaart De Antwerpse schepen (wethou der) van volksgezondheid. Geldolf. heeft zaterdag verklaard dal er dringend een nader onderzoek dient te komen naar de eventuele gevaren van een Progil-vestiging in Antwerpen. Verder heeft de heer Geldolf er op gewezen dat Progil slechts een gering aantal mensen werk zal verschaffen. In totaal zullen dat er een dertig zijn. De Antwerpse schepen heeft ver der gezegd, dat de Progilvestiging in Antwerpen niet in de eerste plaats een luchtverenotreinigings- probleem is .omdat 't bedrijf per dag slechts zes ton zwaveldioxyde zal lozen', maar dat het grote pro bleem is hoe het eindprodukt dat Progil vervaardigt, zonder gevaar voor de bevolking opgeslagen en afgevoerd kan worden. Ideale toestand door afsluiting bedreigd' Het instructiebad. dat de gemeente ruim twee ton heeft gekost, heeft een lengte van vijftien meter en is circa acht meter breed. Er zijn twee ge scheiden bassins. In het instructiebas sin loopt de diepte op van 50 centime ter tot 1 meter 50. Het andere bassin, waarin meer geoefende zwemmers te recht kunnen, heeft een diepte van 1 meter 10. Iedere tweeënhalf uur wordt het water in de bassins gefil treerd. Hiervoor zorgt een installatie, die met de verwarmingsketels in een ruimte naast de ingang staat opge steld. Daarnaast zijn er twee kleedlo kalen. voor jongens en meisjes, een .Douche-tunnel', en een badmeesters- hok. Het bad is van maandag tot en met vrijdag geopend voor school zwemmen en particuliere zwemles. Momenteel werkt men ook aan de mogelijkheid om gehandicapte kinde ren van het bad gebruik te laten maken. Dit zou dan op zaterdagoch tend moeten gebeuren. De EHBO heeft reeds toegezegd behulpzaam te willen zijn bij zowel het vervoer als het zwemmen. Nadat het gezelschap het instructiebad had bekeken, begaf men zich weer naar het gemeentehuls. Hier overhan digde een vertegenwoordiger van de Grontmij aan badmeester Fokke een smeedijzeren kreeft ter decoratie van het instructiebad. Het aannemingsbe drijf Pole.v en Ignifer schonk er een elektrische klok. Vandaag maandag gaat het bad voor het publiek open. Op het kruispunt rijksweg - Vierwe- gen te Kapelle deed zich zaterdagmid dag omstreeks twee uur een aanrij ding voor tussen twee personenauto's, waarbij lichte schade ontstond. De auto van A. de K. uit Helden stond gekoppeld met een boottrailer waarop een speedboot werd vervoerd voor gesorteerd om links de Vierwegen in de rijden. Op het moment dat hij afsloeg werd hij van achteren aange reden door L. L. S. uit Antwer pen. Gevaar voor dood water' VEERE Dc studiegroep Oosterschei- de. bestrijders van dc aanleg van een deltadam in de monding van deze zeearm, beeft een brochure verspreid onder de titel .Oostcrscliclde. bedreigd watermilieu.' De verhandeling tendeert naar deze conclusie: .Het gevaar dat een toekomstig Zeeuws Meer (de af gesloten Oostersehelde dus) .dood' water wordt, is niet denkbeeldig.' De brochure is samengesteld door ir .1. Loeff te Veere met medewerking van enige leden van de vereniging milieu hygiëne Zeeland en met gebruikma king van deskundige uitspraken van hydrobiologische zijde. De samenstellers van deze brochure vinden het .niet gewaagd om te con stateren dat de Oostersehelde thans het minst aangetaste zeewater-milieu van ons land is, dat bijna in een ideale toestand verkeert en dat ook zo is te houden.' Maar dat alles dan op voorwaarde dat er geen deltadam tussen Schouwen en Noord-Beveland wordt gelegd. Ze voorspellen namelijk een totale nivellering van het milieu in de Nederlandse binnenwateren, wanneer de afsluiting inderdaad een feit zal zijn. Een afsluiting, waarvan de heer Loeff cs zeggen dat deze .bedreiging van de Oostersehelde' wordt uitgevoerd op grond van de door velen als verouderd beschouwde deltawet (1957). .De halsstarrigheid, waarmee hier wordt vastgehouden aan het denkbeeld van kustverkorting, voorspelt weinig goeds. En dat terwijl er een, door de minister van verkeer en waterstaat erkend alternatief is voor het bereiken van de noodzakelij ke veiligheid', aldus de brochure waar in dan nog eens wordt verwezen naar de verhoging en verzwaring van de zeedijken van de scheireilanden rond om de Oostersehelde en het achter liggende gebied. Langs de Westerschei- de worden de dijken toch ook ver hoogd. redeneert de studiegroep Oos tersehelde. Er wonen achter de Wes- terscheldedijken toch geen andere Zeeuwen dan achter de dijken van de Oostersehelde? Op grond van uitspraken van hydrobi- ologen. van wat de deltadienst van rijkswaterstaat zelf zegt en niet zegt en op grond van gegevens over de zoutbelasting van het Rijnwater (de anorganische verontreiniging) naar het Zeeuwse Meer vloeit wordt de conclusie getrokken: ontzilting van het zuidelijk deltabekken zal op korte termijn niet en misschien well nooit te bereiken zijn. althans niet) in een zodanige mate dat het water: voor de landbouw, laat staan voor del tuinbouw of de industrie van waarde! zal kunnen zijn. Volgens ir Loeff moet gevreesd wor-| den dat het milieu van de Ooster-i schelde een Instabiele brakke toestand zal worden, waarbij een biologisch' evenwicht ver te zoeken is. Bij lietj zout dat de Rijn afvoert naar eenj Oostersehelde die zoet moet worden,: signaleren de samenstellers van de! brochure ook nog veel verontreinigin-i gen als fosfaten en stikstofverbindin gen. En dit soort vervuiling kan in stil staand water leiden tot overmatige planktongroei en waterbloei met als uiteindelijk resultaat zuurstof tekort, vissterfte en vergiftiging van het wa ter. In een economisch haalbare mo gelijkheid van kunstmatige beluchting van het water van de Oostersehelde in de straks diepe kommen met op de bodem te veel zuurstof onttrekkend materiaal gelooft ir Loeff niet. Hij noemt het een .wensdroom' en stelt dat hier een onverantwoord spel wordt gespeeld door een rijksdienst met een technisch ondeskundige mi nister van een meer en meer politiek georiënteerd departement. Alles bij elk aar opgeteld besluit ir Loeff zijn artikel in de brochure met de slogan: .Wie van Zeeland houdt laat de Oos tersehelde zout.' VLISSINGEN De visserij in de Zeeuwse stromen en zeega ten heeft in 1969 ruim 13,7 mil joen gulden in het laatje ge- VOOR VORMINGSINSTITUUT IN OEGANDA DRS A. v. d. HEK OVER ONZE VERHOUDING TOT DE DERDE WERELD GOES De zaterdag in de .Prins van Oranje' te Goes gehouden ontwikke lingsdag van het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid lieeft driedui zend gulden opgeleverd voor de stich ting van een vormingsinstituut in Oe- Evert Vermeerstichting beijvert zich voor de stichting van dit instituut, waardoor in eerste aanleg ongeveer 50.000 gulden nodig Is. Hoofdmoten van het programma van deze dag, die in samenwerking met het PvdA-Vrouwencontact Zeeland was georganiseerd, waren een inlei ding van drs Arie van der Hek. weten schappelijk medewerker van de Evert Vermeerstichting, en een grote ba zaar. De heer Van der Hek herinnerde er in zijn inleiding aan, dat de Verenigde Naties 25 jaar geleden is opgericht en dat de oprichting de hoop gaf. dat alle conflicten in de wereld spoedig zouden worden opgelost: .Maar men krijgt de indruk, dat de VN de con flicten niet oplost maar laat voortdu ren.' .Voornamelijk de westerse wereld is hieraan schuldig, ze hadden de zoge naamde koloniën van begin af aan mee moeten laten profiteren van onze' steeds groeiende welvaart. Momenteel] zijn er meer dan 100 landen lid van de volkerenbond, in meerderheid lan den uit Azië en Afrika, landen die zelf de problemen van deze dag vormen. Door de industriële ontwikkeling in: Je westerse wereld zijn de verschillen steeds groter geworden. Het gemiddel-, de inkomen in de westerse wereld i bedraagt 6.000 per jaar per hoofd.! In de derde wereld daarentegen nog' geen 100 per', aldus de heer Van der Hek. die zich vervolgens afvroeg wat hieraan is te veranderen. .In ons eigen land is er een harde strijd geleverd om te komen tot ver-, beteringen. Zijn we in staat om dit ook in de derde wereld tot stand te brengen? Niet alleen het geven van geld leidt tot verbeteringen. We zullen door politieke en economische her structureringen moeten komen om de huidige toestanden te verbete-l ren. In de toestanden die momenteel heer-I sen, neemt het gebrek en de armoede j een omvang aan, die wij ons niet] kunnen voorstellen. De levensomstan- digheden in de westerse wereld verbe teren nog steeds, terwijl de toestand: in de ontwikkelingslanden verslech tert. door onder meer de enorme bevolkingstoename, de situatie wordt uitzichtloos. Hebben we de kennis en j de middelen om dit enorme probleem op te lossen en kennen we onze ver- antwoordelijkheid om deze middelen I en kemüs aan de derde wereld over te dragen om deze mensen, een mens- i waardig bestaan te helpen opbouwen. I Kunnen we voorts iets tot stand bren gen met onze ontwikkelingspoli- I tieL?' Volgens dc Inleider heeft het socialis me internationaal zijn grote waarde behouden: de grote massa moet deel hebben In de Industriële ontwikkeling. Het democratisch-socialisme staat er op dat de Internationale handel zo wordt gestructureerd, dat een ieder daarin deel heeft. Als men werkelijk ontwikkelingshulp wil bedrijven, moeten we, aldus de heer Van der Hek een eind maken aan de privileges van de bevoorrechte volkeren. .De industriële en agrarische produk- ten uit de derde wereld moeten zon der al te veel belemmeringen de weg naar onze markten kunnen vinden. De ontwikkelingslanden moeten in staat worden gesteld voorzieningen te tref fen op gebied van landbouw, onder wijs en goed bestuur, er moeten soci ale zekerheid en werkgelegenheid ge schapen worden. Er zijn kapers op de kust. die deze voorzieningen tegenhou den. Eigen belang verzet zich tegen het afstand doen van de eigen privile ges. Economische en politieke machts verhoudingen beletten de ontwikkeling van de derde wereld. Het socialisme roept om recht op gelijke kansen gelijke mogelijkheden om zich te ont plooien. Om dit te bereiken zijn er Eociale revoluties nodig.' De eerder genoemde drieduizend gul den kwamen niet alleen bijeen dankzij de activiteiten op de bazaar, maar ook doordat vooraf loten waren ver kocht. Gedurende deze ontwikkellngs- dag was er in de .Prins van Oranje' een kindercrèche ingericht. Voorts konden de vele bezoekers bij een daarvoor ingerichte stand informatie krijgen over de zogeheten .derde lan den' en hun verhouding tot de wester se wereld. In deze stand werd ook rijst, rietsuiker, thee en andere direct uit derde landen geïmporteerde goede ren verkocht. bracht. De totale aanvoer be droeg 43,5 miljoen kg, In 1968 was de aanvoer 30,5 miljoen kg en de opbrengst beliep ruim 10,1 miljoen gulden voor de groot- andere cijfers over de Neder landse visserij staan te lezen in het jaarverslag over 1969 van de directie van de visserijen. Oes ters en mosselen zorgden met resp. 5,9 miljoen gulden en 7,2 mihoen gulden voor de grootste ste geldelijke opbrengsten bij de Zeeuwse visserij in 1969. De garnalenspoelsorteermachine vindt langzamerhand ingang bij de vissers, nadat de kinderziekten van die machi ne zijn overwonnen, zo blijkt uit het verslag. Om verbetering te kunnen brengen in de moeilijke situatie, waar in de garnalensector zich bevindt, wordt het van groot belang geacht, dat deze spoelsorteermachine op gro te schaal toepassing vindt. De sane ring van de garnalenvloot. zette zich in het verslagjaar voort: 28 oude gar- nalenschepen werden definitief aan de Nederlandse visserij onttrokken. Oesters De totale hoeveelheid uitgevoerde platte en Portugese consumptie-oes ters bedroeg ongeveer 1,26 miljoen kg. Uit Frankrijk en Ierland werden ruim 418.000 kg consumptie-oesters geïmporteerd. Ingevoerd werden even eens 690.000 kg zaai-oesters. De aan slag van oesterbroed was in 1969 ge ring. De groei van de Zeeuwse oesters van de broedval 1967 was gunstig. In totaal werden er ruim 42 miljoen kg consumptiemosselen van de perce len gevist, (in 1968: ruim 28 miljoen kg met een waarde van nog geen ƒ4 GOES Op het parkeerterrein bij. Afgelopen week protesteeerde deze' het zwembad in Goes stond zaterdag stichting in een brief aan de leden j een eenzame automobilist naast zijn! van de tweede kamer tegen de belas-1 met stickers en leuzen versierde auto. Het was een verontruste automobilist, die in het kader van dc landelijke protestactie ,Witteveen...neen', deel wilde nemen aan de actie in Goes. De protestactie was, op landelijk ni veau, een initiatief van de stichting voor Economische Automobielclubs. tingvoorstellen van de regering, onder meer inhouden dat de lasten op het wegverkeer belangrijk zullen wor den verhoogd. Volgens de stichting is de verhoging van de lasten voor de particuliere autobezitter, die niet meer dan ongeveer 13.000 kilometer per jaar rijdt, een onverteerbare zaak. De protestactie ,Witteveen....neen' con centreerde zich zaterdag vooral op Rotterdam en Den Haag en omgeving. Ook in andere plaatsen van het land werd tegen de belastingvoorstellen ge protesteerd. Goes had dus slechts één neen-roeper, die na enkele ogen blikken vruchteloos wachten op colle ga-automobilisten. de actie besloot met en extra-protestrondje over het parkeerterrein. (Foto PZC). miljoen) en op de veiling te Yerseke verkocht. Hoewel de kwaliteit slechts matig was, brachten de mosselen vooral aan het eind van het jaar goede prijzen op. Op de verwater plaatsen bij Yerseke werden 4 mil joen kg consumptiemosselei uit Dene marken en Duitsland verwaterd en daarna doorgezonden naar Frankrijk en België. Mede als gevolg van de steeds naderbij komende afsluiting liep de groei van mosselen op een groot aantal percelen in de Grevelin- gen sterk terug. In verband met de uitvoering van de deltawerken werden in de Oostersehelde enkele percelen aan de verhuur onttrokken. De totaal verkochte hoeveelheid con sumptiemosselen bedroeg in 1-969 bij na 52 miljoen kg: dat was bijna 19 miljoen kg minder dan in 1968. Op 31 december 1969 bedroeg het aantal ver huurde percelen 478 stuks. Honderd vaartuigen waren bij de mosselvisse rij betrokken. Veer se fleer De federatie van deltavissers zette in 1969. evenals in het voorgaande jaar. regenboogforel uit in het Veerse Meer, in totaal 7 ton. afkomstig uit Denemarken. De tweede gesubsidieer de uitzetting, die werd verzorgd door de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij werd begeleid met een merk- en terugmeldingsactie. Bij de sluizen van KaLseveer werd een proef genomen om een indruk te krijgen van de glasaalintrek in het Veerse meer. Proeven In het verslagjaar werd aan het visse rij-onderzoek veel aandacht besteed. Eén van de projecten was de elektro nische visserij op garnalen in de Oos tersehelde. De proeven beperkten zichi tot een aantal aquariumproeven in het RIVO en tot proeven in een oes-| terput te Yerseke. waarin garnalen waren uitgezet. Gebleken is. dat gar nalen. die zich tussen de elektroden bevinden, zeer heftig reageren door uit of van de bodem te springen. Men heeft goede verwachtingen van deze proeven, die dit jaar zijn voortgezet. In het verslag wordt gezegd dat door afsluiting van het Volkerak de water kwaliteit aan de zeezijde van de dam zeer is verbeterd. Afgewacht moet wor den of de uitschakeling van 't rivierwa ter op den duur niet tot verarming van de Oostersehelde zal leiden door te ruglopen van de beschikbare hoeveel heid voedsel, aldus het verslag. Het hydrografisch onderzoek naar het. zoutgehalte in de Zeeuwse en Zuidhol landse stromen werd voortgezet tot enkele weken na de afsluiting van het Volkerak. Hiermee werd de dienstver lening aan oester- en mosselcultuur afgesloten. Het nieuwe laboratorium voor de afdeling schelpdiercultuur in de polder 't Hoorntje op Texel werd in gebruik genomen op 1 april. Een maand later werd de afdeling schelp diercultuur van Wemeldinge overge plaatst. De onderzoekingen ten aan zien van de mosselcultuur en de ver watering van mosselen, welke als aan loop konden worden beschouwd om het mosselproefstation zo goed moge lijk in bedrijf te stellen, werden voortgezet. Verontreiniging De visserij kreeg in 1969 in diverse vormen te maken met verontreiniging van het biologisch milieu. Een recht streekse bedreiging voor de gehele mosselindustrie met een omzet van 28 miljoen gulden per jaar vormde de faecalc besmetting van de Yerseke bank. de plaats, waar alle in Neder land verhandelde mosselen worden verwaterd. Op advies van het RIZA werd het afvalwater van Goes tussen Goes en Kattendijke gechloreerd. Het verslag meldt: .Volstaan moge hier worden met de vermelding, dat in het vierde kwartaal van 1969 de gemeente Goes een automatische chlorering bij Kattendijke installeerde, die alle teke nen vertoonde gunstig te werken'. Tenslotte blijkt uit het verslag, dat Zeeland Zuid-Holland op de voet volgt als de provincie waar de meeste grote visakten worden uitgegeven, respectie velijk 1308 tegen 1134. Wat de kleine visakten betreft staat Zeeland onder aan met ruim 5000 stuks, tegen ruim 56.000 tn Zuid-Holland. .PROLOOG', VOORWOORD TOT EEN BESLIST NIET VRIJBLIJVEND NAWOORD WERKGROEP PROLOOG, DE ARK, RENESSE. Toneel blijft een boeiende zaak: in de zelfde week dat Globe in deze provin cie de Kersentuin nog eens driemaal omhakt, komt de toneelwerkgroep .Proloog' in Renesse met een experi mentele voorstelling, compleet met de daarbij behorende discussie. Toneel en discussie, zaken die elkaar geluk kig hoe langer hoe meer kunnen be palen, het een niet zonder het ander, toneel en acteurs niet zonder publiek. Het is een wat voorzichtige vorm van doe-theater, achterafbeschouwing maar toch een welkome aanzet tot een daadwerkelijk mede-betrekken van de toeschouwer bij de scène. .Proloog' heeft zaterdagavond nog eens duidelijk gemaakt dat het een goede zaak is toneel als louter tijdspas sering, als vrijblijvend afzakkertje, opzij te zetten. De toneel werkgroep deed dat met een kort, nogal flitsend direct programma van drie eenakters waarin verveling buiten de werkelijk heid staat, drie stukken ook die totaal van sfeer en inhoud verschil lend contactpunten maken met de realiteit van de dag, poëtisch, verslui erd of niet. In .Les amants du métro' nemen twee geliefden, coninckskinderen on getwijfeld maar minder melodrama- tisch, de barrages van wereld, men sen, leven en nog eens leven, om uit te komen bij elkaar (en daar was het ook om begonnen). Het is een tik-tak spel waarin Proloog goed en attent in liep op de tekstpuntjes van Tardieu. In Eugene Ionssco's ,Le maitre' wap peren de vlaggetjes voor de Meester die wacht, roept, voorbijkomt, laat wachten, laat roepen, voorbij blijft komen. Zijn ware gezicht kan hij niet laten zien: hij blijkt geen hoofd te hebben en met deze eerste beste Autoriteit vallen zijn aanbidders (zon der veel hoofd) op hun achterwerk, pijnlijk maar begrijpelijk. Ook hierin, vooral van Cees Wijn, goed spel, direct in het beeld. Het discussiegedeelte gold het pro gramma .Afbraak', tekst van de acteur Jan Cornelis Nooteboom, een goede tekst met vanzelfsprekend veel aandacht voor de toneelkant, de zijde die zoveel geschreven toneel jammer lijk mist. Nooteboom legt speelse ver banden tussen de maagzweer en de prestatie, aangepastheid en geluk, on aangepastheid en geluk, vakmanschap en meesterschap. Het is een soort .op- voedersbezinning', meer Nooteboom dan Spock, waarin opvoeding en on derwijs geen nieuwe richting worden gewezen, maar van een duidelijk en soms wat scherp vraagteken worden voorzien. .Proloog' maakte er met Jaap van Donselaar, Ilona van Wijk en Ton Sel- ter een boeiende aanloop tot een spijtig wat minder boeiende discus sie van. Een onverwacht groot publiek heeft bewezen dat er juist voor het toneel in zijn wat nieuwere, minder vrijblij vende presentatie belangstelling is. Het zou beslist niet onaardig zijn als de ZVU (nog) besloot Proloog ook in andere plaatsen, die gemeenlijk niet geteisterd worden door een lawine van toneel, dit Voorwoord te laten spreken. De toneelwerkgroep die zich in Zeeland', vooral met de jeugd bezig houdt en daarmee toekomt aan nog heel wat andere soorten van vorming dan de strikt kunstzinnige, krijgt ook in deze provincie een duidelijk brede re speelbasis. Er schijnen nog wat subsidiemoeilijkheden te zijn maar ais we de begeleidingsbrief bij de pro vinciale begroting goed hebben begre pen zijn gs beslist niet ongenegen op dit punt prettige geluiden te laten horen. Het was, niet in de laatste plaats daarom, aardig om te horen dat ook enkele statenleden (hoe ksn het anders) een flink stuk van de dis cussie als eigen en gemeenschappelijk gebied beschouwden. O. (ADVERTENTIE) VERWACHT. OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen of motregen, maar van het wes ten uit geleidelijk opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde zuidwestelijke wind. later afne mend tot matig en ruimend naar west tot noordwest. Iets lagere middagtem pera turen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag 18 uur: onbestendig weer met ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Aantal uren zon: 1 tot 4. Min. temp.: van 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor woensdag: Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Normalen voor 28 okt. tot 1 nov.: min. temp. max. temp. Den Helder 7 11 Eelde 4 10 De Bilt 5 11 Vlissingen 7 IJ Zuid-Limburg 5 11 ZON EN MAAN 27 oktober Zon op 07.25 onder 17.22 Maan op 04.16 onder 16.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2