Felle discussie buiten het parlement over de fiscus en het eigen huis KIoos: grootste omroep- amateur van Nederland Fabery Jonge binm buite „in-j nma Volgend jaar de rok weer kort GRAPPERHAUS GEEFT ZICH NIET GEWONNEN 3C Dimplex AANTAL SABOTAGEDADEN IN HET LEGER MOEILIJK AAN TE GEVEN' Aangestoken brand verwoest buis in Beesd tot de grond ALLEEN WERK VOOR OFFICIEEL AANGEWORVEN GASTARBEIDERS ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT O f ADVERT EXT IB) (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De voorstellen van staatssecretaris Grapperhaus (financiën) om de belastingen te vereenvoudigen hebben vooral met betrekking tot zijn ideeën over het eigen huis en de fiscus tot een felle discussie bij de politici geleid, maar buiten het par lement om. Vorige maand reeds verklaarden de kamerleden Wie gel (wd) en Scholten (chu) veel bezwaren te hebben tegen de plannen van de staatssecretaris, terwijl deze week de staatssecre taris zelf ,met alle plezier' heeft willen reageren op die kritiek. Ofschoon deze heide kamerleden be horen tot regeringspartijen en daar mee een discussie binnen de boezem van de coalitie zijn begonnen, geeft de staatssecretaris zich nog helemaal niet gewonnen. Hij voert daarvoor een massa argumenten aan, waarbij In zijn ogen de belangrijkste zijn: bet eigen huis wordt steeds minder een beleggingsgoed een bevoordeling van de cigenaar/zelfbewoner ten opzichte van een huurder is onbillijk, en er zal geen sprake van zijn dat de fiscus meer zal binnenkrijgen als de nieuwe regeling wordt geaccepteerd. In het kort gezegd wil de staatssecre taris. zoals gemeld, in ruil voor een bijzonder lage economische huurwaar de van het eigen huis, de aftrekmoge lijkheid van de onderhoudskosten af schaffen. (De hypotheekrente zal dan nog steeds aftrekbaar blijven). Juist op dat onmogelijk willen maken de onderhoudskosten af te trekken, is bij de heren Scholten en Wiegel grote kritiek. De onderhoudskosten vallen volgens de staatssecretaris in drie soorten uit een. De eigenaar/bewoner mag af- trekk: )1 de zogenaamde huurders- kosten (dit zijn alle kosten die ook een huurder maakt, zoals bijvoorbeeld voor de tuin en voor het behangen verven binnenhuis; 2) kosten voor i derhoud van de woning in de beteke nis dat het huis ,in z'n oorspronkelijke staat' wordt teruggebracht en 3) ach terstallig onderhoud (waarvan sprake is bij het kopen van zeer goedkope woningen, veel ,de tweede wo ning'). Met name mr Scholten kan wel ak koord gaan met een afschaffing van de kosten 1 en 3. Ook hij vindt het niet Juist dat eigenaren die kosten mogen aftrekken, die ook de huurders maken, terwijl de laatsten geen aftrek regeling hebben. Bovendien meent hij dat het onnodig is dat de belas tingbetaler er fiscaal voordeel van heeft als hij een tweede woning bezit. Maar van een afschaffing van de af trek voor normale onderhoudskosten wil hij niets weten. De VVD'er Wiegel wil helemaal niet, van een verandering horen. In het algemeen gezegd vindt hij opheffen van de aftrekregeling voor onder houdskosten de verkrotting in de hand werken en meent bovendien dat een gunstige regeling voor bezitters van een tweede woning ten gunste werkt voor de regio, waar de midden stand en de kleine ondernemers, zoals een aannemer of timmerman erdoor in leven blijven. Onbillijkheden Dr Grapperhaus stelt met nadruk dat aan deze drie soorten van onder houdskosten fiscaal gezien grote moei- lijheden en onbillijkheden kleven. De in de wet vastgelegde term .onder houdskosten' is door de jurisprudentie ,uit de hand gelopen', meent de be windsman. Wanneer men bijvoorbeeld een houten vloer gaat veranderen in een parketvloer mag men dat gedeelte aftrekken wat een nieuwe gewone houten vloer zou hebben gekost. Dit houdt verband met de omschrijving dat ,de kosten om de woning in de oorspronkelijke staat terug te bren gen' (in dit geval is een houten vloer de oorspronkelijke staat) aftrekbaar zijn. ,Het gebeurt juist niet zo vaak dat het huis in de oorspronkelijke staat wordt teruggebracht, integendeel je gaat verbeteren. Noch de fiscus, noch de belastingplichtige heeft er een idee van wat eigenlijk precies aftrekbaar is. Bovendien, u denkt toch niet dat ik overal ambtenaren heen kan sturen om te controleren of iets ADVERTENTIE ZAANSE KLOKKEN In noten-, eiken- of taakuit voering. Massief koperen ver siering. 8-Daags belslagwerk. Diverse formaten. Prijzen onaf 2M,- een verbetering, dan wel het terug brengen in de oorspronkelijke staat is. Ik wil trouwens ook niet overal de ambtenaren heensturen, de mensen moeten toch een beetje vrijheid heb ben', aldus staatssecreatris Grapper- haus. Alleen het schrappen van de tuinkos- ten zal ook extra moeilijkheden ople veren omdat de huurwaarde wordt vastgelegd mede aan de hand van het al of niet aanwezig zijn van een tuin en van het genot van een tuin. Als de tuinkosten worden geschrapt, moet ook het genot van de tuin worden afgetrokken van de huurwaarde, zo meent de bewindsman. ,Ik weet echt niet hoe je dat zult moeten doen'. Het argument van het kamerlid Wie gel dat door schrapping van de af trekpost onderhoudskosten de ver krotting van het woningbestand in de hand wordt gewerkt, acht de staatsse cretaris volstrekt onbewezen. Integen deel, hij vermoedt zelfs dat dat on juist is, omdat een eigenaar zijn wo ning in goede stand wil houden. Ook het andere argument van de heer Wiegel dat een tweede huis ten gunste werkt van de regio spreekt dr Grap perhaus niet aan: ,Dan gaat de fiscus dus subsidie geven, zonder dat is vast gesteld dat je dat doel ook noodzake lijk vindt om te subidiëren. Bovendien ga ik toch ook maar de man met het hoge inkomen met overheidsgeld sub sidiëren. Hij plukt er namelijk de meeste vruchten van, want hoe hoger het inkomen, hoe hoger de belasting- besparing als gevolg van aftrekkosten. Bovendien neemt het woongenot toe voor deze categorie. Serie redenen Waarom wil de staatssecretaris eigen lijk het bestaande systeem gaan wijzi gen? Zelf voert de bewindsman hier voor een serie redenen aan die zowel verband houden met de huurliberalisa- tie, de afschaffing van de personele belasting als met een geheel nieuwe filosofie over het eigen huis. Als gevolg van de huurliberalisatle Is het vasthouden van de huidige lage economische huurwaarde vergeleken met de huren van vergelijkbare wo ningen in de toekomst niet meer mogelijk, zodat de economische huur waarde wel eensveel hoger zal kun nen worden vastgesteld, dan men ei- geuUjk zou wensen. Daarbij komt nog dat de personele belasting wordt op geheven, zodat ook die basis voor het vaststellen van de huurwaarde komt te vervallen. Overigens merkt staatssecretaris In dit verband nog tussen haakjes op dat de personele belasting in vele nieuwbouwwijken in de laatste jaren toch al veel hoger wordt vastgesteld dan in andere wij ken, waar jaren geleden de hoogte van de personele belasting werd vast gesteld, zodat nieuwe eigenaren daar altijd kunnen wijzen op .vergelijkbare woningen' Filosofie Door het wegvallen van deze bases voor het opstellen van de economi sche huurwaarde komt onmiddellijk de filosofie rond het eigen huis op de proppen. De eigen woning, zo meent de staatssecretaris, die speciaal voor dit probleem een commissie aan het werk had gezet, is steeds minder een beleggingsproject en steeeds meer een gebruiksgoed. Bij een belegging kun nen de kosten om het vermogen-' in stand te houden worden afgetrokken, maar voor een gebruiksgoed (als een auto of ijskast) zijn ook de onder houdskosten niet aftrekbaar. Daafom ook wil de staatssecretaris de netto huurwaarde (de economische huur waarde van het .beleggingsdeel' min een aangenomen gemiddelde post, voor onderhoud en andere lasten) la ten afhangen van de waarde die het huis in bewoonde staat werkelijk be zit. ,U moet goed begrijpen, ik wil het onderhoud niet afschaffen, integen deel, maar ik wil een nieuwe en eenvoudiger wijze van benadering bij het belasten van het.eigen huis', aldus dr Grapperhaus. De bewindsman ziet daarbij wel in dat in zijn nieuwe systeem de kopers van nieuwe woningen meer voordelen hebben, dan de bewoners van oude woningen. Daar treurt hij niet om. in tegendeel, want ook de .arme' eigena ren van oude woningen zullen bij deze regeling voordeel hebben, omdat zij veelal zelf voor hun onderhoud zorgen en daardoor altijd weinig kosten heb ben die kunnen worden afgetrokken. Als zij zien dat. de huurwaarde van hun huis bijzonder laag wordt, dan kunnen zij alleen maar blij zijn. Dit nieuwe systeem heeft budgetair gezien geen enkele consequentie. Dat bete kent dat. er alleen andere verdeling zal plaatsvinden ten gunste van de kopers van nieuwe woningen en de huiseigenaren met lagere inko mens.' Met nadruk stelt dr Grapperhaus: ,0- ver drie tot vier jaar zullen de huisei genaren zeggen, hadden we dat nieu we systeem maar gekregen. Het is namelijk gewoon niet meer tegen te houden dat bij het huidgie systeem de economische huurwaarde, die voor de inkomstenbelasting in aanmerking wordt genomen, gaat stijgen.' Geen ecntrale verwarming, dus koude slaapkamer? Hoeft niet: een Dimplex elektrische radiator met olievulling zorgt voor konstante warmte èn verkwikkende ■warmte: geen zuurstof verbruik, geen schadelijke gassen! Vraag dokumentatie bjjj uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel: 01850-42311 Russische geleerde verbannen MOSKOU (AFP) De Russische dis-j sente wiskundige Pimenov is donder-; dag door de rechtbank in Kaloega tot vijf jaar verbanning veroordeeld, zo is j uit universitaire kringen in Moskou j vernomen. Zijn vriend Boris Weil kreeg dezelfde) straf, en de derde beklaagde, Valenti- na Zinovicva, kreeg een jaar voor waardelijk. Het drietal stond terecht op beschul diging van het verspreiden van anti-, Sowjet-laster. Het proces heeft driej dagen geduurd. NIEUWE ORGANISATIE LERAREN HOGER BEROEPSONDERWIJS ZEIST (ANP) Tijdens de vrijdag in Zeist gehouden algemene vergade ring van de Bond van Verenigingen van Leraren aan middelbare nijver heidsscholen in Nederland (waarin de bts-Ieraren georganiseerd zijn) is be sloten tot oprichting van een nienwe lerarenorganisatie met de naam .Bond van Docenten bij Tertiair Onder wijs'. Tot deze organisatie zullen ook docen ten bij een aantal vergelijkbare tak ken van hoger beroepsonderwijs toe ken van hoger beroepsonderwijs kun nen toetreden. Daarbij wordt in eerste instantie gedacht aan de sociale aca demie, het hoger economisch en admi nistratief onderwijs en het hoger land en tuinbouwonderwijs. Volgens de sta tuten heeft de nieuwe bond de be voegdheid collectieve arbeidsovereen komsten af te sluiten. MINISTER DEN TOOM: MARY QUANTRUIM BAAN VOOR HET BEEN (Van onze correspondent). LONDEN Wanneer de Franse, Engelse en Italiaanse boutique-ontwerpers het voor het zeggen krijgen dan is het, het volgend voorjaar, helemaal afgelopen met de lange koetsiers jassen en de droevig getinte midi-japonnen. Er komt keus uit mini en demi, een nieuwe roklengte die precies een handbreedte over de knie valt. En daarmee hebben Mary Quant en Coco Chanel hun zo veelste overwinning behaald. Ma ry omdat iedereen het er wel over eens Is dat de mini's voor dc moderne vrouw uiteindelijk toch het meest praktisch zijn en ïrand old lady Chanel omdat haar favoriete roklengte uit de roaring twenties nu voor de vier de keer is teruggekeerd. latende bolero's behoren even eens tot haar free-fashlon collec tie. Het is alleen niet duidelijk waarom de beroemde Londense ontwerpster de modellen nu uit gerekend In Noord-Ierland van naturelkleurige wol met de hand liet maken. Voor haar sluike avondjurken zakte Mary van de Jaren dertig zoetjes aan naar de jaren veertig af en vandaar dus dat zij voor de flinterdunne ba tist en diml-print uitzocht. Quant Bloemen Na de boutiqueshow in Italië en Frankrijk kwamen de Londense ontwerpers met hun voorjaars collectie aan de beurt. Mini-konin gin Mary Quant beet de spits af, met een verrassend kleurige serie mini-shorts. Het was de bedoe ling geweest dat prinses Margar- te zou komen, maar die liet zich, na de felle kritiek in de Engelse kranten op haar pas aangeschafte midi-garderobe, wijselijk niet rien. En dat was misschien maar goed ook want de mini-shorts waren de kortste creaties die Ma ry Quant ooit gemaakt heeft. Ze zouden voor de pas naar midi overgestapte prinses waarschijn lijk net iets te veel van het goede rijn. Mary's echtgenoot Alexander vertelde na afloop van de show dat de doorkijkblouses htm at tractie zo langzamerhand hebben verloren en dat daarom het ac cent naar de billen werd verlegd. .Het gaat mijn vrouw in de eer ste plaats om kleding die verruk kelijk verleidelijk is. Er wordt wel eens gezegd dat in Engeland de mooiste meisjes wonen en waarom zouden wij dat niet mo gen laten zien.' De mini-shorts zijn overigens niet de enige crea ties waarmee Mary Quant wil proberen nog bestaande taboes te doorbreken. Combinaties van tot iets over de knie vallende demi rokken en korte het middel bloot Het ziet er dan ook naar uit dat ons na deze uiterst sombere win ter een glorieus come-back van kleurige bloemdessins te wachten staat. Eerlijk gezegd zorgden de stoffenfabrlkanten daarvoor met als gevolg dat de 50 Londense boutique-ontwerpers gelukkig geen creaties van de meer dan afschuwelijke jacquards konden showen. Demi Verreweg de meeste Britse coutu riers en confectionairs die na Ma ry Quant hun collectie lanceerden kozen unaniem voor de nieuwe demi-lengte die zo'n tien centime ter korter dan midi is. De goede oude matrozenpakjes v.-erden weer uit de kledingkist gehaald maar daarnaast blijken de mouw loze vest-ensembles het voor het komende voorjaar heel goed te doen. De door Parijs met zoveel nadruk gelanceerde ..uitbroeken wezen de Londense boutique-ont werpers zonder meer van de hand omdat men er nu eenmaal meer voor voelt om aan het ge wone broekpak trouw te blijven. Zacht abrikoos, beige, wit. oran jerood, kobaltblauw, gifgroen en paars worden de nieuwe zomer- modekleuren. En wat de avond jurken betreft in Londen zijn die voor het komende voorjaar ro mantischer dan ooit. DEN HAAG (ANP) Naar de mening van minister W. den Toom (defensie) is het niet een voudig vragen naar het exacte aantal sabotage-gevallen in de krijgsmacht te beantwoorden. Hij heeft dit vrijdagavond aan de tweede kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen. Ten departemente, aldus het antwoord van minister Den Toom. berust een overzicht van ongeveer 75 sinds 1 ja nuari 1970. NIEUWE VARA-VOORZITTER GEEN K(L)00S POSTEMA HILVERSUM (GPD) An- dré Kloos zal op 9 januari van het nieuwe jaar officieel afscheid van het NW ne men. Tenminste, als de ver enigingsraad van de VARA hem op een extra vergade ring volgende week zater dag, 31 oktober, in het Rot terdamse Rijnhotel (vooraf gaand aan een jubileumcon cert ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de VARA) ook benoemt tot voorzitter, als opvolger van de heer J. B. Broeksz. Toch zal Kloos zijn nieuwe func tie pas na de verenigingsver gadering van 8 mei officieel gaan uitoefenen, wat hem enige maanden inwerktijd oplevert. .Heel fijn', zei Kloos vrijdag tij dens een bijeenkomst met dc om roepers, .omdat ik het gewoon te druk heb om me nu al in de omroepproblematiek te gaan ver diepen. Op dit moment ben ik misschien wel de grootste radio- en tv-amateur, die er in Neder land rondloopt. Ik zal mijn oude NVV-huid moeten afstropen voor dat Ik mijn V.ARA-jas kan aan trekken. Of ik dan meteen al alles van omroepzaken afweet? Dat zal een kwestie van enkele jaren worden.' Blijft Kloos als VARA-voorzitter politiek actief? ,Nee, dat zit er niet in. Ik combi neer wel de functies van eerste man bij de VRA en het lidmaat schap van de eerste kamer, maar dat laatste geeft mij toch tijd genoeg voor de VARA. Kloos heeft het als tv-verschij mng altijd goed gedaan. Zal hij ook als VARA-preases regelmatig op de beeldbuis komen? ,Nee hoor. Koos Postema hoop ik niet te worden.' Vindt Kloos de verenigingsraad van de VARA goed functione ren? Nou een perfecte van de demo cratie is het niet. Maar de moei lijkheid van elke grote organisa tie, dus niet allen van omroepver enigingen, is: hoe bereik je de massale achterban? Ik zal tot het uiterste proberen die achterban in te schakelen, ofschoon dat het eigen oordeel aan de top niet in de weg hoeft te staan. Met ande re woorden: ik wil wel weten wat de kijker/luisteraar denkt en wil, maar dat hoeft niet altijd maatgevend voor ons beleid te zijn.' Wat denkt Kloos van het vloeien van gelden uit de STER-pot naar de kranten? ,Een redelijke zaak.' Hoe staat hij tegenover de open heid, in het bijzonder van de omroep? ,U weet, dat ik tegenover de pers en het publiek nooit van mijn hart een moordkuil heb gemaakt. Ik zou naar de grootst mogelijke openheid willen streven, maar ik weet gewoon niet of het in de praktijk ook mogelijk is. Maar ik kan wel zeggen dat ik, omdat er tenslotte in de omroep met gi gantische gemeenschapsgelden wordt gewerkt, overal en altijd op die openheid zal blijven hame ren.' Bewuste keus Is Kloos gelukkig met de binding tussen ledental en programma blad van dc omroepen?, Niet be paald. ik zou graag willen dat de mensen bewust hun omroepvere niging kiezen en die keuze niet van liet omroepblad laten afhan gen. Er zou een alternatief het huidige getalscriterium moe ten worden gevonden.' Vindt Kloos ook dat er gevaar voor het verdwijnen van de Iden titeit van de omroepen bestaat? .Nee. Ik vind dat de confessionele omroepen htm gezicht bewaard hebben, maar dit sluit een radica lisering van hun maatschappelij ke opvattingen niet uit.' Waarom is Kloos VARA-voorzit ter geworden? ,Er zijn bepaalde overeenkomsten met het NVV. Ik blijf een grote organisatie leiden. Dat betekent een zekere continuïteit. Verder zijn er parallellen te trekken als het streven naar maatschappelij ke vernieuwing, het doorvoeren van het democratiseringsproces, openheid en kritiek. Niet alleen de VARA maar ook het NW heeft zich hiermee altijd bezigge houden. Die VARA-job biedt als leuke afwisseling voor een vak bondsman als ik een tegenwicht op het gebied van cultuur en recreatie. Die dingen zijn er in mijn huidige baan niet.' Denkt. Kloos het bij de VARA minder druk te krijgen? .Misschien wel. De spanningsvel den zullen anders liggen, moge lijk minder slopend.' Cultuur ra? ,We moeten niet streven naar een arbeiders-cultuur, maar kijken welke methode ons ten dienste staat om grote groepen in con tact te brengen met allerlei cultu rele aspecten. De beïnvloeding van de cultuurinteresse door de media is er belangrijk. Moeten we daarvoor meer scholen in schakelen. meer bijeenkomsten voor de jeugd organise ren? Kloos heeft eens gezegd dat men niet kritiekloos moet staan ten aanzien van nieuwe stromingen in de maatschappij. Wat bedoelt hij daarmee? Je kunt je het best voorzichtig zijn ten aanzien van nieuwighe den. Ik bedoel daarmee: je moet in de materie durven, het aftas ten. kijken wat goed is en er dan achter gaan staan. Maar je moet niet allerlei dingen, zonder ze uit te testen, gaan toejuichen, zuiver en alleen omdat ze nieuw zijn. Er zit nog een andere kant aan deze zaak. Wil je als omroepvereniging macht en invloed hebben, dan moet je nooit zo ver vooruitlo pen dat je je aanhang verliest. Een kleine elitegroep kan zich dat veroorloven, een grote orga nisatie als de VARA kan dat niet op straffe van verlies van haar invloed.' Hoe staat Kloos tegenover de openheid van de VARA ten aan zien van progressieve stromin gen? ,Dat juich ik toe. Ik voel voor een berde, progressieve groepe ring, die zich aansluit bij de maatschappelijke ontwikkelin gen.' Wat vindt Kloos van de tucht maatregelen in de omroep wet,? .Daar ben ik een fervent tegen stander van.' Voorgekomen gevallen van beschadi-i gingen van materieel, waaraan een sa-j botagekarakter zeker of waarschijn-) lijk of mogelijk niet is te ontzeggen.,' Een preciezere aanduiding van dit.1 aantal gevallen is niet te geven omdat' de ingestelde onderzoeken naar deze voorvallen vrijwel dagelijks tot ver anderingen in het overzicht leiden. Anderzijds betreft het overzicht uit sluitend de gevallen waarin sprake is of kan zijn van sabotagegevallen met materiële schade. Tot nu toe is in twee gevallen sprake geweest van vervolging en veroorde ling van degenen die handelingen van deze aard hebben gepleegd. In om streeks 35 gevallen is de aard van de toegebrachte schade zodanig, dat kan, worden aangenomen dat van sabotage sprake is, zonder dat tot nu toe een dader of daders aangewezen konden worden. De geconstateerde materiële sabotage kent verschillende vormen. Te noemen zijn: bijna losdraaien van wielmoeren van voertuigen; vernielen! van remleidingen van voertuigen; ver-I nielen van bevestigingsdraden van een vangnet op een vliegbasis; deponeren van voorwerpen en substanties in brandstoftanks; verwijderen van olie uit carters van motoren; en dergelij ke. Vrijwel steeds betreft het hier han delingen die tamelijk omvangrijke schade kunnen toebrengen aan het materieel. BEESD (GPD) Een zware ontplof fing heeft donderdag een afgelegen woning in Beesd uiteen gereten. Na dat de felle brand die erop volgde was geblust en tevergeefs naar slacht offers was gezocht, bleek in het woonhuis en dc schuur ernaast waar in acht tweedehands caravans ston den, gesprenkeld te zijn met benzine. De bewoner van het huis ontkent dat de gevonden jerrycans van hem zijn. Hij is bij zijn zwangere vrouw in het ziekenhuis geweest. Het vuur moet zijn aangestoken in de liggen, terwijl de poorten met zware; voorkamer van het huis, waar slechts Levensgevaar In een aantal gevallen is ook sprake van handelingen die levensgevaar kun nen opleveren voor militair personeel en voor niet-militaire medeburgers, Naast de gevallen van materiële sabo tage vertonen ook de gevallen van las tigvallen met onjuiste onheilsberich ten, zoals anonieme telefoontjes aan familie en personeelsleden van de strijdkrachten over ongevallen die niet hebben plaatsgevonden, een duidelijke stijging. Hoewel hier zelden sprake Is van directe schade, mag de veroor zaakte verontrusting en somtijds het toegebrachte leed niet worden onder schat, aldus dc minister. De commandant van de Apollo 14, waarvan de maanvlucht is ge programmeerd voor januari, oe fent hier met de .MET', oftewel een mobiele werkbank. De uitrus ting bevat onder meer gereed schap, drie camera's, materieel en apparatuur om in de maanbo- dem te boren en metingen te verrichten. STORM- BARRIÈRE IN THEEMS LONDEN Venvacht wordt dat de Britse regering binen enkele dagen zal besluiten tot de bouw van een storm- barrière in de Theems om de ander half miljoen Londenaren tegen over stromingen te beschermen. Deze wa terkering zal 50 miljoen pond (ruim] 450 miljoen gulden) kosten en komt! waarschijnlijk ter hoogte van Silver- town bij Woolwich. Al jarenlang is men bevreesd voor een ramp bij hoge waterstanden, want de Theems is een aan getijden onderhevige rivier. Bij de aan het wa ter gelegen parlementsgebouwen ziet altijd stapels zandzakken gereed eikehouten deuren kunnen worden af-! gesloten in geval de Theems buiten; zijn oevers treedt. Een tweede Floren-| ce is in bepaalde omstandigheden! zelfs niet uitgesloten. weinig sporen van benzine zijn terug gevonden, zodat de dader gelegenheid heeft gehad zich voor de ontploffing uit de voeten te maken. De ontplof fing richtte een ware verwoesting aan. EINDE AAN .RONSELARIJ' NA 1 NOVEMBER DEN HAAG (GPD) Met ingang van 1 november zullen bui tenlandse werknemers in beginsel alleen in ons land kunnen werken wanneer zij zijn aangetrokken via de officiële wer vingsinstanties. Dit hebben de ministers Roolvink (sociale zaken) en Polak (justitie) beslist. De bewindslieden hebben deze maatregel genomen om een eind te maken »an de toenemende ronselactivlteiten onder buitenlandse werknemers, die ilders in Europa werken. Het weglokken van gastarbeiders uit Europese landen heeft reeds geleid :ot klachten bij de Nederlandse overheid. Jns land heeft wervingsovereenkomsten met Griekenland. Marokko, Portugal, Spanje, Turkije en Joegoslavië. In enkele gevallen kunnen uitzonderingen worden gemaakt op de nieuwe regel, zoals het aantrekken yan geschoolde of gespecialiseerde werknemers die niet via de officiële werving worden verkregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9