ZELANDICA Nieuw bestek Schelde- Kijn NEEM AFSCHEID VAN DE WINTER i AFSCHEIDSBON WÊ.Wm za Wl REISBURO MÜLLER&CO. Speelterrein bij de Chopinlaan te Vlissing' en Muziekavond van 0KK Wemeldinge BIJZONDERE VOGEL OPNIEUW WAARGENOMENNU IN BORSSELE 2ATERDAG 24 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 «IFIDE-RIJN VERBINDING RILLAND-BATH Eind volgende maand om precies te zijn op 27 november zullen in Den Haag de aannemers- combinaties weer opdraven voor de openbare aanbesteding van een volgend groot bestek in het kader van het miljoenen- project voor de binnenscheepvaart, dat Schelde-Rijnverbin- ding heet. Ditmaal gaat het niet om de bouw van sluizen of bruggen, maar om het graafwerk voor en de bouw van dijken rond een stevig kanaal, recht-toe recht-aan tussen Zuid-Beve land en een punt op bescheiden afstand van de Belgisch- Nederlandse grens. kilometer binnenscheëpvaartweg, die op het wegzuigen van nog wat restanten gron'1 na zo goed als kant en klaar in de Kreekrak- polder ligt (voorgrond luchtfoto). In juni 1968 is met het graven van dat kanaalpand een begin gemaakt. Verschillende pijpleidin gen (voor de Gasunie, voor Dow Chemical en voor de Brabantse afvalwaterleiding naar de Wester- schelde bij Waarde) werden eron der weggewerkt. Het kanaalvlak dat daar de ko mende drie jaar in uitvoering komt zal lopen over de pas inge polderde Schorren van Ossen- drccht. 750 hectares nieuw land eewonnen uit de Westerschelde. Inschrijvingen worden verwacht voor: - vijf kilometer binnenvaartkanaal, te graven tot op een diepte van -3,20 m NAP met. een bo dembreedte van 90 meter en een berm van 40 meter. - dijken aan weerskanten van het kanaal, reikend tot een niveau van -h 4.50 m NAP. een aantal kunstwerken, waar mee de afwatering van de pol ders in de omgeving van de haven van Ossendrecht aan de nieuwe situatie moet worden aangepast: die afwatering moet worden geleid naar de nieuwe spuisluis bij het dorp Bath. Het zal zich allemaal afspelen in het uiterste zuidoostelijke hoekje Nederlands grondgebied aan Wes terschelde. waar de zeescheep vaart naar Antwerpen door het beruchte Nauw van Bath trekt. Tussen het dorp Bath en de Bel gische grens is daar over de schorrer intussen het grootste gedeelte (ruim 3.5 kilometer) van een hoogwaterkering aangelegd: een forse dijk met een kruin- hooge van -f 9 m NAP. Het komt erop neer dat met deze dijk de inham van de Westerschelde tus sen de Brabantse polders aan de ene kant en de Zeeuwse polders aan de andere is dichtgetrokken. Alleen het. laatste stukje hoogwa terkering tot nan de rijksgrens met België moet nog worden aangelegd Dal zal gebeuren vlak voordat, ook op de schorren daar wordt begonnen om het Belgisch en het Nederlandse traject van rle Schelde-Ri in verbinding aan el kaar te koppelen. Het kanaalgedeelte dat nu wordt aanbesteed zal aansluiten op 1,5 Even ten noorden daarvan (de luchtfoto geeft een overzicht van het in waterstaatkundig opzicht bijzonder interessante knoopunt van het Schelde-Rijnkanaal bij de Kreekrakdam) is men druk bezig met de bouw van vier bruggen. Bruggen op het droge: een dub bele voor de nieuwe rijksweg 58, een enkele voor de oude rijksweg en een spoorbrug. Wanneer het viertal gereed is zal pas een be gin worden gemaakt met het gra ven van het kanaal eronder. Dan zullen ook tijdelijke omleidingen voor het wegverkeer over de hui dige rijksweg 58 door Zeeland en voor de spoorlijn Roosendaal Vlissingen weer kunnen worden rechtgetrokken. Op dit moment is de bouw van de spoor(boog)brug het vesrt ge vorderd. Eind november zal een begin worden gemaakt met de montage van de stalen boven bouw. En dan in de 60.000 vierkante meter grote bouwput op de inge dijkte schorren van de Ooster- - schelde (bovenin de luchtfoto) de houw van het complex van twee binnenvaartsluizen in de Schelde - Rijnverhinding. De sluizen, die er in de toekomst (na 1978) voor moeten zorgen dat liet Zeeuwse Meer, de afgesloten Oosterschcl- de dus. niet in open verbinding staat met het havengebied van Antwerpen en dus met de zoute Westerschelde. Het zoutbestrijdingssysteem dat rijkswaterstaat in deze tweelin- sluis (nuttige lengte van de kolken 320 meter, doorvaartwijdte 24 meter) toepast is volkomen nieuw en men heeft er bijzondere verwachtingen van. In het kort komt het hier op neer: bij iedere schutting van schepen wordt de kolkinhoud volledig ververst. Er is destijds vijf jaar uitgetrokken voor de bouw van deze sluizen In februari van dit jaar startte het werk en het loopt op het ogenblik precies volgens schema. Dat betekent dat het beton voor de beide sluisvloeren voor onge veer de helft is gestort. Met de opbouw van de wanden is men ongeveer op een derde. Zo goed als gereed gestort zijn ook de betonvloeren voor het in- en uit- latwerk van het zoutbestrijdings systeem en de sluishoofden, de verbinding tussen de twee kol ken. Er werkt op het ogenblik 270 man aan deze nieuwe sluisbouw op de schorren henoorden de Kreekrakdam. Straks gaat het karwei de winter in. Dan komen de onwerkbare dagen in de maanden januari en februari. Bij de Schelde - Rijnverbinding is men er op voorbereid. In begin 1975 moéten de eerste schepen door de sluis.. MEERDAAGSE OEFENING NATIONALE RESERVE Dc nationale reserve pelotons Walche ren beginnen vanavond, vrijdag, met een meerdaagse oefening die een groot gebied op Walcheren en Noord- Beveland zal bestrijken. De training, uitgezet door de sectie Natres van het provinciale militair commando Zeeland start vanavond in Grijpskerke Natres pelotons uit Sou burg en Grijpskerke nemen aan de oefening deel; de groep Goes wordt: als vijand ingezet. Het is de bedoeling dal de reservisten zich zullen verdie pen in de gebiedsbewaking en beveili ging, de voornaamste taken van nationale reserve in oorlogstijd. Alle acties zullen in principe buiten de bewoonde gebieden plaatsvinden, ten einde de inwoners niet. onnodig op te schrikken. Aan de .gevechtshandelin gen' verlenen vijf militaire auto's lo gistieke steun. Zaterdagavond zal de oefening die in deze vorm meestal 2x per jaar wordt gehouden, worden be ëindigd. Herfsttoernooi '70 tafeltennis in Middelburg-Zuid liet tafeltennistoernooi dat op 24 ok tober in de gymzaal aan dc Marcus de la Pa lm ast raat in Middelburg-Zuid gespeeld zal worden, belooft een bij zonder druk bezet tc worden. Ruim 130 leerlingen van de lagere scholen in de Magistraalwijk en Dau- wendaele hebben ingeschreven om mee te dingen naar dc vele prijzen die te behaion zijn bij dit toernooi. De grote kanshebbers voor de grote wisselbeker, de prijs voor de school met de beste resultaten, zijn vermoe delijk de .Zeeburch' en de christelijke lagere school in de Magistraatwijk. De wedstrijden beginnen om half ne gen en de finales zullen om ongeveer half vijf beginnen. Twee jeugdige ta lenten van TTV Middelburg-Zuid, Lili an van den Bos en Rob Gabriëlse, zullen na de finalepartijen een tafel- tennisdemonstratie geven. De prijsuit reiking zal plaatsvinden na deze de monstratie door de heer Kuyper, de voorzitter van de wijkvereniging in Middelburg-Zuid. Gespreksavond in 't Anker: veel discussies Ruim dertig belangstellenden woonden afgelopen woensdag in het wijkgebouw 't Anker in Vlissingen een gespreks avond bij die onder leiding stond van ds Van der Schoot. Als hoofdonderwerp had deze gekozen ,Het gezin ligt overhoop'. In verschil lende gespreksgroepen werd dit hoofd stuk uit het .Open Deur'-nummer eerst besproken en werden de conclusies op schrift gesteld. Na de koffiepauze wer den de gespreksconclusies op grote bladen papier aan de muur bevestigd en kwamen de tongen las. Er werd vooral gediscussieerd over het gezag van de ouders vroeger en nu, de mo derne jeugdproblemen, de seksualiteit, de wereld van de toekomst en de chris telijke levenshouding, ook nu Lang niet alle problemen werden op gelost. hetgeen ook uiteraard niet ae bedoeling was. -. 1 VS Pi- b. ADVERT HNTIU, Zwemtarieven Sas van Gent gaan omhoog SAS VAN GENT Het bestuur van de stichting .Het Sasse Zwembad' heeft besloten de tarieven van net I zwembad met ingang van het zwem- seizoen 1971 te verhogen Deze wijzi gingen waaraan de raad van Sas van Gent zijn goedkeuring nog moet verlenen houden in dat de badkaar- ten voor volwassenen een gulden gaan' kosten inplaats van zeventig cent Voorts stijgen de prijzen voor kaar-I ten voor kinderen van ƒ0.40 tot /0,60.| voor abonnementen volwassenen van 12 tot 18, abonnementen kinderen van 6 tot 9 gezinsabonnementen van 30 naar 45, leskaarten van 10 naar 15, 12-badenkaarten van 7 naar f 10 en idem voor kinderen van 4 naar 6. De raad van Sas van Gent zal over de voorgestelde verho gingen dinsdag aanstaande van ge dachten wisselen. MüBer brengt de wereW dichterbij. Laat kou en mist voor wat ze zijn. Vertrek naar de zon. Met Müller. MGfler kent de weg In de wereld. Uw reis, uw vakantie is er in vertrouwde handen. Vertrek naar de zon van Rhodos bijvoorbeeld. 2 weken al vanaf 1625,- (logies'ontbijtl I I l i I .4 Ik wil weg van de winter. Stuur mij snel uw Zonnerolsglds 70-71 PLAATS In gesloten envelop zenden aan Retsburo Müller&Co. Boulevard de Ruytorie, Vüsstngen. Voor uitvoerige dokumentatie kunt u ook bellen: tel. 01184 -21714 ,Om te trachten een eind te maken tan de bestaande versnippering van het gezag op mari tiem gebied, benoemde Philips de Goede, de toenmalige heerser over het Bourgondische conglomeraat, waarvan ook zeegewesten Holland en Zeeland sedert ongeveer 1400 deel uitmakten, in het midden van de vijtiende eeuw een Admi raal van der Zee', die belast werd met het oppertoezicht over het zeewezen.' In het Marineblad, juni 1970. heeft H. E. Grootmeijer een artikel geschreven over de Admiraliteiten, beknopt overzicht der diverse organisaties. Het lag in de lijn van de Bourgondische politiek om zoveel mogelijk zaken centraal te regelen. Op het gebied van de organisatie van het zeewezen is het maar ten dele gelukt. De admiraliteitsstaf komt in handen van heren van Veere uit de geslachten Van Borsele en Van Bourgondië. Het hoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het eerste prij zenhof, later hof van admiraliteit geheten, in Veere tot stand kwam. Tot de voornaamste taak van het hof hoorde de rechtspraak over de gemaakte prijzen of buitgoederen. Tijdens de opstand tegen Spanje zijn het op een ogenblik de watergeuzen die het enige gewapende verzet boden, maar men kan van hen niet zeggen dat het een georganiseerde zeemacht betrof. Toen Veere en Vlissingen de zijde van de prins kozen, probeerde Alva van Duinkerken een vlootstati- on te maken ter vervanging van Veere. Te Duinkerken dat als gevolg van de Pacificatie van Gent in staatse handen kwam, werd de Admiraliteitsraad van Vlaanderen opgericht, die op dezelfde manier haar functies uitoefende als het belangrijke Vlissingse prijzenhof van 1574 tot 1577. Het hof te Veere had zeer aan betekenis ingeboet. In 1583 ging Duinkerken verloren en het Jaar daarop tekende de prins een instructie voor de raad van admirali teit. residerend te Vlissingen, die de rechtspraak had over alle buitgoederen in Zeeland. Zeeland en Holland waren wat het bestuur over de zeezaken betrof al lange tijd gescheiden opgetrokken. Na de dood van prins Willem in 1584 werd het marinebeheer opgedragen aan de Raad van State met aan het hoofd prins Maurits. Van de bepaling dat de nieuwe admiraliteiten ondergeschikt waren aan de Raad van State kwam door het eigenmachtig optreden van de Staten van Holland niets terecht. Eindelijk komt 14 juni 1597 de definitieve regeling van het bestuur van het zeewezen in de republiek tot stand, met vijf admiraliteiten te Rotterdam, Amsterdam. Noorderkwartier, Zeeland en Friesland. De admiraliteit Zeeland had haar zetel te Middelburg. Zij kon haar gezag doen gelden in de gehele provincie en over de kusten van Brabant en Vlaanderen voor zover behorend tot het grondgebied van de republiek. Het einde van de republiek in 1795 betekende ook het einde van de regeling van 1597 die slechts onbelangrijke wijzigingen had ondergaan. Pogingen om tot een of andere vorm van centriiisatie t.e komen waren nooit gelukt. Opening clubhuis Leger des Heils Zaterdagmiddag 24 oktober om twee uur zal in Souburg de opening plaats vinden van het clubhuis ..Kinder vreugd' van het Leger des Heils. Het bestaande clubhuis aan de Paóweg te Souburg moest worden opgeheven in gevolge een saneringsprocedure. Een oud pand in de Braamstraat werd met vrijwillige krachten omgebouwd tot een ruimte die mogelijkheden om de jeugd van Souburg op te gen. De activiteiten die in deze nieuwe ruimte wordt gehouden staan onder leiding van mevrouw Lobberzoo. die al jaren is verbonden aan het Leger des Heils van de afdeling Vlissingen. Voor de opening zal geschieden zal de jeugd van het clubhuis een optocht hebben met versierde fietsen, afscheid nemen van het oude pand en hun intrek nemen in het nieuwe gebouwtje in de Braamstraat. VLISSINGEN Het perceel grond, omsloten door de Chopinlaan, Paau- wenburgweg en Goeman Borgesius- straat te Vlissingen, dat ter gelegen-' heid van het 50-jarige bestaan in het begin van dit jaar door de woning bouwvereniging ,Goed Wonen' aan de gemeente ten geschenke is aangebo den, zal binnenkort worden ingericht als speelterrein. Aldus blijkt uit de raadsstukken van de gemeente Vlissingen voor de verga dering van vrij dagmiddag 30 oktober. In de eerste plaats stellen b en w voor dit perceel grond in dank te aanvaarden. De aanleg van een speel plaats acht het college in dit stads deel zeer gewenst, daar er maar een beperkt aantal specifieke speelterrei nen zijn. Gezien de beschikbare opper vlakte is het perceel grond alleen geschikt voor een verhard speelterrein voor kleuters en kinderen uit de jon gere leeftijdsgroepen. Om het geheel, komt een hek te staan. Voorts achten b en w het gewenst om onder enkele van de te plaatsen speelwerktuigen rubbertegels te laten aanbrengen. Al les bij elkaar vragen b en w de raad om hiervoor een krediet te verlenen van ƒ23.000. In verband met de i leg van de speeltuin zal ook het be stemmingsplan Paauwenburg gewij zigd moeten worden. Leer- en Diensthuis te Middelburg De hervormde jeugdraad het gerefor meerd jeugdvevband en de katholieke jeugdraad te Middelburg gaan samen een ,Leer- en Diensthuis' op zetten. Het is poging om te komen tot een gespreks- en studiegroep voor jonge ren van 18 tot 25. De eerste avond van het. .Leer- en Diensthuis' is gewijd aan bijbelstudie, waarbij ds J. A. A de Boer en as. E, J. N. Kronenburg inleidingen houden. Naast bestudering van een aantal bij- beldelen gaat men in op de vraag naar Gods bedoeling met Israël en de kerk. Deze eerste bijeenkomst vindt vrijdag 30 oktober plaats. De tweede samenkomst, op vrijdag 13 november, geven de genoemde inlei ders en de heer A. Blommerde, deken van het dekenaat Zeeland informatie over het Vaticaans en het pastoraal concilie en over de wereldraad van kerken. De derde avond is op vrijdag 27 november. Dan komt de Middelburgse oecumenische situatie aan de orde. Als discussie leider treedt de heer F. Bergwerff op. Het is de bedoeling dat de bijeenkomsten tenslotte zullen re sulteren in een aantal .akties'. De bijeenkomsten worden gehouden in de parochiezaal, Bachtensteene te Middel burg en beginnen om acht uur. Tafeltennistoernooi voor lagere school- leerlingen Zuid De tafeltennisvereniging Middelburg- Zuid houdt zaterdag in de gymnas tiekzaal aan de Marcus de la Palma- straat te Middc.burg-Zuid een herfst toernooi. De wedstrijden, voor de jon gens en meisjes van de lagere scholen van de Magistraatwijk en Dauwendae- le, duren de hele dag. Jeugddienst OOSTKAPELLE Aanstaande zondag avond wordt in de Nederlands her vormde kerk te Oostkapelle een jeugd dienst gehouden. Voorganger is ds Al- tena uit Zoutelande. Muzikale mede werking wordt verleend door de heer A. Kleinepier (bugel) en een jeugd groep. De dienst begint om kwart voor zeven. Schoolzahen in raad Vlissingen VLISSINGEN Verschillend® scboolzaken komen aan de orde in d® vrijdag 30 oktober te houden verga dering van de Vlissingse gameante- raad. Zo vraagt het bestuur van de stichting r-k schoolbestuur Vlissingen en omgeving om medewerking bij de aanschaf van meubilair en leermidde len ten behoeve van de Inrichting van het zesde leerjaar van de Markus- school voor gewoon lager onderwijs aan de Falckstraat. Hetzelfde bestuur vraagt ook mede werking bij ae aanschaf van meubi lair en leermiddelen in verband met de toename van het aantal leerlingen van de eerste klas van de Markus- school. Het bestuur van de vereniging voor christelijk volksonderwijs te Souburg vraagt de gemeente gelden beschikbaar te stellen voor een wijzi ging van de bestaande verwarmingsin stallatie in de Mamixschool. Dit be stuur doet eenzelfde verzoek met be trekking tot de verwarming van de AKS. Stemerdingschool. Deze school heeft ook geld nodig voor de verlich ting, daar de hal tijdelijk geschikt moet worden gemaakt voor het geven van lessen. B en w stellen voor om da tweede openbare lagere school in Paauwenburg de naam .Theo Thijssen- school' te geven. Tenslotte vragen b en w de raad om ermee akkoord te gaan dat de gemeente een garantie verleent ten aanzien van de kosten van herstel van eventuele schade aan het internaat van de De Ruyterschool, waar de deelnemers zijn onderge bracht van de 22 en 23 oktober gehou den Nederlandse hts-sport kam pioen schap pen. B en w denken bij da garantie aan een bedrag van maxi maal 1.000. WEMELDINGE Vrijdagavond 30 oktober zal de muziekvereniging .Oefe ning Kweekt Knnst' te Wemeldinge haar jaarlijkse muziekavond geven. Be halve OKK zelf, zullen nog twee orkes ten aan deze uitvoering meewerken, het fanfarekorps ,Con Affezzione' uit Kwadendamme, dat evenals OKK on der leiding van de heer A. van der Cln- gel staat, en de orkestvereniging .Apol lo' uit Krulningen, dirigent A. B. Hoh ster. Verder zingt het koor .Crescen do' uit Kruiningen. OKK zal gecombineerd optreden met .Con Affezzione'. Het programma ver meldt o.a. de mars Punchinello van W. Rimmer, de Vaderlandse Rhapsodie van Van Lijnschooten, en James Last op Klompen', gearrangeerd door NL Everaarts. Bij de orkestvereniging .Apollo' ligt het accent op Strauss en Léhar. Samen met de gemengde zangvereni ging .Crescendo' uit Kruiningen za 1 .Apollo' onder meer uitvoeren gedeel ten uit Der Zigeunerbaron' van Strauss en van Léhar het Vilja-lied uit Die Lustige Witwe' Het orkest treedt ook afzonderlijk op, o.a. in gedeelten uit i'Arlésienne' uit Bizet. De muziekavond wordt gehouden in het dorpshuis en begint om 8 uur. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. Eend met Jate' kuikens in Goes Okselbloem in Goese tuin De heer D. Zachariasse te Goes meldt dat hij dezer dagen bij de Stenenbrug te Goes een hoender-eend met acht kuikens heeft zien zwemmen. De jongen waren nog maar slechts enkele dagen oud. Vermoedelijk door 'net mooie en zachte weer in sep tember moet er bij het eenden- paar een .vergissing' in het spel zijn geweest, gezien het resul taat. Eendenpulli midden in de herfst is beslist geen regel, hoewel het wel meer voorkomt bij een en- kei. al te trouwlustig koppel, zo als bijvoorbeeld in het najaar van 1969 en 1959. beide geken merkt door prachtig nazomer- weer. Een andere bijzonderheid kwam voor in de tuin van de heer J Gardan eveneens woon achtig te Goes. Daar groeide tot voor kort een vier meter hoge zonnebloem. Alsof dit nog niet genoeg was groeide uit elke oksel aen apart, kleinere zonnebloem. Storm, regen en hagel hebben inmiddels een einde gemaakt aan dit miniatuur .bloemencorso', of beter gezegd: aan deze .schaalver groting.' De heer G. Schipper uit Bors- sele deelt mede, dat hij samen met de heer J. Paardekoper een bijzondere vogel heeft gezien in 3o: :ele. ,De vogel' aldus de briefschrijver ,was iets groter en forser dan een merel. De onder-, zowel als de bovenzijde was glanzend blauw van kleur evenals de staart. Op de vleugels lag een mooie groene glans. Zij konden de vogel tot op onge veer acht meter naderen voordat hij of zij opvloog met snelle vleu gelslag, daarbij viel het op, dat de snavel en de staart vrij kort waren. De vogel had donkere po ten.' Als bijzonderheid was het beide waarnemers opgevallen: .dat de vogel rond het oog een geel randje had. Soms liet de vreemdeling een mooi doch eige naardig geluid horen, dat onmo gelijk te omschrijven is', aldus de heer Schipper. Onze natuurkundi ge medewerker P. Schollevaar heeft er alle afbeeldingen die er bekend zijn van alle in Europa voorkomende vogelsoorten op na gekeken. doch deze vogel niet kunnen determineren. Mogelijk betreft het hier een ontsnapte exotische (kooi)vogel. Toch blijft het een merkwaardig geval daar ongeveer een maand geleden een lezer in Missingen eveneens een dergelijk prachtig blauw gekleurde vogel waar nam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7