hans den hoedt en martin boera bouwen huizen aan de ivoorkust ,Het Zeeuws Koperensemble' Zilveren O N voor jubilaris C. Vervest LEES DE PZC! 6 een man zoekt een vrouw, een vrouw een man... PLAATS UW FAMILIE BERICHTEN IN DE P2C Politiek M. C. VR0EG0P begrafenisondernemer is vanaf heden VERHUISD NAAR SEGEERSSTRAAT II VRIJDAG 31 OKTOBER DEBUUT IN VLISSINGEN Leren 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST FAMILIEBERICHTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 OKTOBER I97Q Heden overleed geheel onverwachts, tot onze grote droefheid, onze werkgever en grote vriend, MARIUS MINDERHOÜD op de leeftijd van 42 jaar. Jan Kotkamp Frans Lauer Rinus de Nood Huub den Hollander Middelburg. 20 oktober 1970. Pijpstraat 11. Ruim 3200 ongehuwden, in blanco envelop ontvangt die een huwelijkspartner U kunt daarin lezen dat zoeken, zijn ingeschreven bij onze werkwijze berust op de stichting LCH, waarin de eigen keuze en eigen vier levensbeschouwelijke verantwoordelijkheid en contact bureaus samen- dat de stichting geen winst- werken. Vraag eens naar doel heeft, ons inlichtingenboekje dat u Stichting Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten, Pricsenlaan 1 (Postbus 22), De Bilt,Tel. 030-760630 Geheel onverwacht is van ons heengegaan mijn lieve, zorgzame man, onze lieve schoonzoon, broer, zwager en oom PIETER ADRIAAN DE LEEUW op de leeftijd van 41 jaar. Vlissingen: W. A. de Leeuw-Melse Middelburg: M. A. Melse-de Rijke Brugge: A. P. de Leeuw H. A. de Leeuw-Poelman Kruintngen: M. Kik-de Leeuw A. W. Kik en kinderen. Vlissingen, 23 oktober 1970. Wilhelminastraat 1. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Sint-Josephziekenhuis. Bezoekuren van 10.30-11.30 uur en van 16.00-17.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben dins dag 27 oktober aanstaande om 14.00 uur op de algemene begraafplaats te Vlissingen. Vertrek van gebouw ,'t Anker' Bonedijkestraat om 13.45 uur. Geen bezoek, geen bloemen. Algemene kennisgeving. Na een kortstondig ziekbed is heden, zacht en kalm, van ons heengegaan, onze lieve behuwdmoeder en oma, zuster, schoonzuster en tante CORNELIA DINGEMANSE weduwe van Jacobus Samuel Adriaanse op de leeftijd van 72 jaar. A. Adriaanse- Herder Conny Hans J. Dingemanse M. Dingemanse- Brasser J. Prince- Dingemanse J. Prince Neven en nichten Oost-Souburg, 22 oktober 1970. Hachtenpoorte'. Condoleantieadres: Leeghwaterstraat 89, Vlissingen. De overledene is op gebaard in de rouw kamer van het zieken huis .Bethesda'. De teraardebestelling is bepaald op dinsdag 27 oktober 1970 op de algemene begraaf plaats te Oost-Sou burg, om 14.00 uur. Op 20 oktober 1970 overleed geheel onver wachts, tijdens onze vakantie in Hyéres (Fr.), tot onze grote droefheid mijn innig geliefde man, en onze lieve, zorgzame vader MARIUS MINDERHOÜD op de leeftijd van 42 jaar. J. Minderhoud-le Due Jeanette en Ton Lineke Middelburg, Prinses Margrietstraat 16. De teraardebestelling zal platsvinden op een nader te bepalen datum. Geen bezoek aan huis. Heden overleed geheel onverwachts, tot onze diepe droefheid, tijdens zijn vakantie, onze innig geliefde zoon, broer, zwager en oom MARIUS MINDERHOÜD op de leeftijd van 42 jaar. Middelburg: A. MInderhoud L. J. Minderhoud-Mulhe Zandvoort: P. M. Vreugdenhil-Minderhoud F. Vreugdenhil Amsterdam. Lineke en Jaap Adriaan Middelburg, 20 oktober 1970. Tijdelijk adres: Zuidsingel 80. Heden nam de Heere, na een langdurig ge duldig gedragen lij den, in ziekenhuis .Bergzicht' te Goes, tot Zich, mijn lieve man, onze lieve, zorg zame vader en opa in de ouderdom van 74 jaar. Kruiningen: K. P. Kole- Zwartepoorte Spijkenisse: A. D. Stevense-Kole F. F. Stevense Martin Karinna Hansweert: O. D. A. Griep-Kole J. Griep Johnny Jerry Kruiningen, 22 oktober 1970. Constantijnstraat 24. De begrafenis zal plaatshebben op maandag 26 oktober a.s. om 13.00 uur op de algemene begraaf plaats te Kruiningen. Vertrek vanaf het jeugdgebouw van de geref. kerk te Krui ningen om 12,45 uur. van de voetbalclub Middelburg, kan er. met zijn oude sport doorgaan. Tijdens de opleiding hebben ze trouwens ook} les gekregen in het geven van sport- j les. en misschien kunnen ze die lessen nog in praktijk brengen. Bepaalde .extreme' politieke denkbeel den hebben de twee niet. Hans den Hoedt zegt zich niet zo met de poli-' tiek bezig te houden. Martin Boera j ,ik ben van huis uit rechts georiën teerd' interesseert zich wel voor politiek. ,Ik ben voor orde en gezag.! maar men moet er geen misbruik van maken'. Overigens mogen ze zich in Ivoorkust niet actief met het bedrij-j ven van politiek bezighouden, net zo min als met het verbreiden van een religieuze visie. Beiden staan positief tegenover de Nederlandse ontwikke lingshulp. Die steekt gunstig af bij sommige hulp uit andere landen, is hun mening. Het sturen van technici heeft boven het sturen van alleen maar geld het voordeel dat gepoogd wordt een land .self-supporting' te maken, zo menen ze'. Zónder dat zichzelf-kunnen-bedrul- pen in de toekomst zou de tendens dat de kloof tussen de arme en de rijke landen steeds groter wordt, zich ook in de toekomst voortzetten'. Zaterdagmorgen om tien uur vertrek ken ze met een KLM-DC 8-lijnvliegt.uig naar Ivoorkust, waar ze omstreeks 18.30 op het vliegveld van Abidjan aankomen. Ze maken deel uit van een groep van 18 bouwkundigen, die twee aan twee over Ivoorkust worden ver spreid. waar ze een woningbouwpro ject van de regering van Ivoorkust gaan begeleiden. Het is een project in het kader van de volkshuisvesting ten plattelande. Splinternieuwe dorpen zullen zo uit de grond worden ge stampt. Ze krijgen zelf de beschikking over een bungalowtje en een lelijke HULDIGING IN KANTINE BERGHUYSKAZERNE MIDDELBURG Ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum in; overheidsdienst is de heer C. W. Ver-! vest (61) uit Goes onderscheiden met de zilveren medaille behorende bij de, orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd de jubilaris vrijdagmorgen opgespeld tijdens een bijeenkomst in de onderofficierskanti ne van de Gen. Maj. Berghuyskazeme te Middelburg, door kolonel H. D. Overdijking, commandant OCMA. De heer Vervest is bij het opleidings centrum voor de militaire administra tie belast met het beheer over de boekwerken. Alvorens het verlenen van öe onder scheiding bekend te maken, had kolo nel Overdijking eraan herinnerd, dat de heer Vervest in 1939 zijn eerste stap in 's rijks dienst had gedaan door toe te treden tot het toenmalige koninklijk Nederlandsch Indisch leger. Tot de opheffing, in 1949, bleef de heer Vervest deel uitmaken van het. KNIL. Daarna verwisselde hij de mili taire betrekking voor een burgerlijke baan. Ofschoon de heer Vervest aan vankelijk medewerker was van de ge westelijke sociale dienst in Goes, was hij in de jaren toch al geen onbeken de meer bij de OCMA, die toen nog COAK heette. De heer Vervest gaf hier namelijk regelmatig lessen in de Maleise taal aan militaire die naar Indonesië vertrokken. Aldus kolonel Overdijking, die er ver der op wees, dat de administratie van de zo uiteenlopende boekwerken bij het OCMA, lesmateriaal en de vele voorschriften, bepaald geen eenvoudi ge taak is. ,U bent als zodanig een begrip in onze! samenleving geworden'. Zo zei de ko-l lonel. Hij herinnerde ook aan de vele| andere zaken waarvoor de heer Ver vest zich inspant, zoals Kasporgo, de vele internationale uitwisselingen van dansgroepen en ook het naar Goes krijgen van de Apollo 8, waardoor vele duizenden in de gelegenheid wa ren om dit ruimteschip te bekijken. Na de onderscheiding te hebben opge speld bracht kolonel Overdijking ook nog de gelukwensen over namens de minister van defensie terwijl hij de jubilaris tenslotte een enveloppe met. inhoud aanbood. Mevrouw Vervest kreeg van de commandant OCMA boeket bloemen aangeboden. Samenwerking Namens officieren en onderofficieren van de OCMA prees vervolgens kapi tein S. Simonse de goede wijze waar op men in de voorbije jaren steeds met de beheerder van de boekwerken had kunnen samenwerken. Nadat ook hij een bedrag onder cou vert had aangeboden sprak tenslotte kapitein A. Bontenbal als directe chef de jubilaris toe. Hij gewaagde van het goede werk, dat de heer Vervest, on danks het moeten werken in een niet al te comfortabele ruimte, steeds le verde. Uit handen van kapitein Bon tenbal kreeg de heer Vervest een der de enveloppe met inhoud. In zijn dankwoord haalde de heer Vervest een aantal herinneringen op uit zijn loopbaan. De voor hem meest aangrijpende gebeurtenis was een vier jaar durende scheiding van zijn gezin door krijgsgevangenschap in Thailand en Japan. De gevolgen van een ernstig verkeersongeval in Soerabaja leidden tot een vroegtijdige pensionering uit militaire dienst. De heer Vervest, die zei dankbaar te zijn voor de taak die hij bij het OCMA mocht vervullen, sprak ook over de zijns inziens in de laatste jaren verminderde waardering voor het militaire apparaat. VAN MOLENWATER 89 Telefoon ongewijzigd 01180 - 4598. In dit verband brak hij een lans voor het ook buiten de diensttijd dragen van het uniform. ,Dan is men ook als groep herkenbaar. Nu lijkt het meer op een vlucht in de anonimiteit'. Aldus de heer Vervest, die dat kon moeilijk anders ook Kasporgo nog even vermeldde. Het echtpaar Vervest, kinderen en kleinkinderen en de overige genodig den waren aan het begin van de bijeenkomst verwelkomd door de ad judant onderofficier H. van Winkel hof, die dat deed in zijn functie van mess-president. De commandant OCMA kolonel H. D. Overdijking speldt de heer Vervest de koninklijke onderscheiding op. (foto PZC). GOES JEen nieuw concert-ensem-1 ble, maar ook een samenspel-groep 1 van leerlingen van de Zeeuwse Mu- ziekschool, waarbij het element sa menspel zeker net zo sterk is als de lust tot concerteren.' Zo definieert de Goese adjunct-directeur van de mu ziekschool Paul C. van Belzen het groepje Zeeuwse blazers, dat zich bin nenkort aan het publick zal presente ren onder de naam ,Het Zeeuws Ko perensemble'. Men zal met dit ensemble kunnen kennismaken zaterdagavond 31 okto ber in de V'lissingse St-Jacobskerk, waar het zal optreden tijdens het vijfde Zeeuwse Brassband Festi- vaL .Maar dat betekent niet. dat wij een groep zijn, die zich uitsluitend oriën teert op de Engelse manier van spe len', zegt oprichter en leider Paul van Belzen van dit nieuwe kamer-blaas- ensemble. Hij vervolgt: .Wij presenteren ons nu als koperkwartet, inderdaad geïnspi reerd door de koperkwartetten, zoals men die ook in Engeland kent, met slechts een klein verschil: de Engelse kwartetten hebben meestal twee cor nets, een althoorn en een euphonium. Dat laatste instrument nu is bij ons vervangen door de bariton, en dat} heeft zijn reden.' Er kan nu ook andere muziek dan alleen maar Engelse brass-music'I worden uitgevoerd. ,We kunnen nul ook gemakkelijker werken spelen diej zijn geschreven voor het klassieke ko-j perkwartet: twee trompetten, hoorn 1 en trombone. Doordat de bariton watl lichter van toon is dan de euphonium: is de aanpassing aan het klassieke kwartet gemakkelijker', licht Van Bel-1 zen toe. Het Zeeuwse Koperensemble werd! een klein jaar geleden opge richt. Er is veel gerepeteerd en hier en daar, werd nog niet onder de gekozen1 naam een proef concert je gegeven.! De 31e oktober komt het ensemble! officieel voor het eerst .naar bui-j ten.' .Wij zijn enigszins te vergelijken met: het Zeeuws Barokensemble', zegt Van Belzen. ,Ook bij ons is er de tendens van samengaan tussen be-l roeps en amateur musici. Van Belzen vertegenwoordigt het pro-: fessionele element (hij speelt de eer ste cornet) Ina Kole (tweede cor net), Gillis Dellebeke (althoorn) en Ko Lijnse (bariton) komen uit de amateursector. Zij zijn allen vergevor derde leerlingen van de Zeeuwse mu ziekschool en spelen in Zeeuwse brassbands. ,Wij noemen ons .ensemble', omdat wij dan de gelegenheid hebben het kwartet desgewenst aan te vullen met andere instrumenten. We kunnen zo nodig verdubbelen', aldus Van Bel zen. Geen ,brass-muziek' alleen dus. Van| Belzen denkt ook aan Renaissance-mu- ziek, en aan heel moderne werken. ,We zijn ook aan het proberen met de .Sarabande' uit de Franse suite van Yvonne des Portes. Vrijdag 31 oktober in Vlissingen is het echter wel Engels wat het ensem ble zal spelen: .Quartet for Brass' in drie delen van Maldwyn Prince Willi- brordcollege in Goes. ,Wij denken ook aan kerkconcerten, maar de musieeer- vreugde staat bij ons voorop', zo be sluit Paul van Belzen. Op de foto: Het Zeeuws Koper En semble. (foto PZC). NIET IN DIENST, WEL IN DIENST... MIDDELBURG Twee jonge Middelburgers, Hans den Hoedt (22) en Martin Boera (25) ver trekken zondag naar Ivoorkust in West-Afrika, waar ze in het kader van de ontwikkelingshulp twee jaar en drie maanden} gaan werken. Géén geringe on-| der neming: temidden van de! bewoners van Ivoorkust, die een totaal andere taal spreken en een volledig aan Nederland vreemde cultuur hebben, de verantwoordelijkheid nemen voor een woningbouwproject,} terwijl je net in het bezit bentl van je mts-diploma bouwkunde; en het getuigschrift van de spoedcursus die voor het werk in ontwikkelingslanden klaar-} stoomt'. Martin Boera en Hans den Houdt durven het aan. Op het Idee gebracht door de publiciteit rondom dc ontwik kelingshulp en met name door de uitzending van de stichting Socutera, schreven ze om inlichtingen en in schrijfformulieren. Ze werden aan me dische en psychologische tests onder worpen, gewogen en zwaar genoeg bevonden om het niet eenvoudige werk in een ontwikkelingsland aan te kunnen. En daarmee behoorden ze tot de 16 procent die na scherpe selectie overblijft van het aantal dat zich jaar lijks bij de stichting Nederlandse Vrij- wiUigers te Den Haag meldt voor uitzending naar een ontwikkelings land. Na hun .uitverkiezing' doorliepen ze een spoedcursus van tien weken, waarmee ze op het werk in het ont wikkelingsland werden voorbereid. De voertaal in Ivoorkust is Frans en dientengevolge kregen ze 160 uur met een talenpracticum les in de Franse taal. 30 uur werd besteed aan project informatie 14 uur aan land- en vol kenkunde, 16 uur aan gezondheidsleer 36 uur aan sport en 10 uur aan communicatie-techniek. Voorts ging 60 uur zitten in een werkopdracht, film en discussies. Vooral het leren spreken in het Frans was niet eenvoudig. Ze spreken het nog niet vloeiend maar kunnen er zich wel in behelpen. Op dit punt verkeren ze in dezelfde situatie als de inheemse bevolking waarmee ze straks zullen moeten communiceren. Ook zij spreekt het Frans gebrekkig. De taaimoeilijkheid is dus wederzijds, In Ivoorkust worden ongeveer 60 in heemse talen gesproken. Martin en Hans denken dat ze daar .automa tisch' wel één van zullen leren. Wat deed hen besluiten tot de stap? Een zeker avonturisme en natuurlijk idealisme. Hans den Hoedt: .Natuur lijk speelt idealisme mee. Helemaal nuchter tegenover deze zaak staan, zou moeten kunnen, maar het lukt niet altijd'. Voorts was de overweging dat het werk als vervanging dient van' de militaire dienst van groot belang. Martin Boera: .Het werk dat we daar gaan doen. is veel nuttiger dan de militaire dienst. Niet dat ik daar be zwaren tegen heb. dat niet. Toch sta ik met enige scepsis tegenover bewe ringen als dat er in dienst een .vent' van je gemaakt wordt en zo. Ik ge loof dat het ontwikkelingswerk een betere ervaring voor je is dan in militaire dienst gaan. Wij gaan wel naar Ivoorkust om de mensen daar wat te leren maar aan de andere kant kunnen we natuurlijk veel van hen opsteken. Je komt in contact met een| volledig ander cultuur. Ik stel' me voor dat wij uit onze westerse maat schappij, met altijd iets van dat] dwangmatige, veel kunnen Ieren van dc vrijere levensopvattingen daar'. Wat zijn de gevoelens van de twee vlak voor hun vertrek? Vinden ze het niet een beetje griezelig idee alles te verlaten? ,Och', zegt Hans, ,na twee jaar komen we toch weer terug'.Je laat natuurlijk wel veel achter, al je vrienden', meent Martin Boera, maar, zo gaat hij ver der, ,we hebben dat natuurlijk van te voren geweten en een weloverwogen keuze gemaakt'. De twee gntwikke- lingswerkers kijken maar liever voor uit dan om te zien. Ze zijn dankbaar voor de kans die ze hebben gekregen.' Ze behoren bij een groep van 73 die dit jaar door de vijf jaar oude stich ting Nederlandse Vrijwilligers, over geheel de wereld wordt uitgezonden: 73, die het .haalden', tegenover zeven a achthonderd aanmeldingen. Er zijn veel dingen die ze achter laten, er zijn activiteiten, die ze op moeten geven. Er zijn ook dingen die men kan blijven doen. Martin Boera. tot voorkort speler in het eerste elftal eend om zich door het hun toegewe zen rayon te verplaatsen. De ploeg krijgt voorts een verpleegster, een kinderverzorgster, een medisch analis te en drie meesters in de rechten Op de foto: van links naar rechlJ Martin Moera, Hans den Hoedt en Piet van Vliet uit Leiden, eveneens bouwkundige, die deel uit maakt van de 18 die naar Ivoorkust worden uit gezonden. Nu nog poserend in de vochtige en herstige Nederlandse luclit, vrijdag voor hun reis nair het zonnige Ivoorkust. (Foto PZC) KENNISMAKINGSWEEKEND VOLKSDANSGROEPEN OP HET ZILVEREN SCHOR VLISSINGEN Vandaag, zaterdag, en morgen houden de volksdansgroe pen uit Zeeland en West-Brabant een kennismakingsweekend op het Zilve ren Schor. Dit wordt verzorgd door de groepen zelf met medewerking van de NEVO. de Nederlandse volksdans vereniging. Het doel van het weekend is volksdanseres en geïnteresseerden in de gelegenheid t;e stellen elkaar te ontmoeten. Aan dit; weekend werken mee: .Vlissingen', ,Hava Naguila', .Vo gelwaarde'. .Roosendaal'. .Schjaika, .Oud-Gastel', .Bergen op Zoom' en .Vo- dago', Goes. Op deze bijeenkomst zal de heer M. Korpel Roemeense dansen aanleren, verder zijn er demonstraties van verscheidene groepen en muzikal» expressie. Voor ons onver wachts nam God tot Zich zijn moegestre den kind, onze lieve dochter en zuster HENDRIKA BERENDINA WILLEMSEN op de leeftijd van 34 jaar. Middelburg, 19 oktober 1970 Westerscheldestr. 53 Correspondentie adres: Van Irhovenlaan 8, Ede De teraardebestelling zal plaatshebben he den, zaterdag 24 ok tober 1970, om 11.00 uur, op de algemene begraafplaats te Ede Tot onze grote droefheid overleed geheel onverwachts, onze geliefde schoonzoon, zwa ger en oom MARIUS MINDERHOUD op de leeftijd van 42 jaar. G. A. Ie Due A. Ie Duc-Simpelaar en verdere familie. Middelburg, 20 oktober 1970. Noordsingel 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 38