WATERSCHAP, DIJKGESCHOT EN HUISEIGENAAR FLEVOHOF: TOERISTISCH CENTRUM VAN LAND- EN TUINBOUW Nieuwe hoof dingelandei Zeeuwse waterschappen reeds kandidaat gesteld DEPAPIEREN OORLOG' VAN EEN INGELAND ,EEN WATERSCHAP IS EEN BEDRIJF; MET POLITIEK DAARBIJ KOM JE NIET VER' 18 JAC. OSSEWAARDE KLOM IN DE PEN BESTUUR WATERSCHAP WALCHEREN: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 MIDDELBURG Er zijn onlangs voor het eerst na zes jaar in het polderhuis van het waterschap Walche ren aan de Middelburgse Groenmarkt weer kandidaten gesteld voor een nieuw bestuur. De 28 .nieuwe' hoofd ingelanden nemen per 1 januari aanstaande hun zetels In. Zestien van hen vertegenwoordigen de belangen van de .ongebouwde eigendom', het onroerend goed op het eiland dat bestaat uit landerijen, bossen, tuinen enzo voorts. Elk van de vier districten, waarin het water schap wordt verdeeld, levert vier van deze hoofdinge landen De twaalf andere bestuursleden hebben zitting voor diet gebouwd', de verzamelde eigenaars die pol- derlasten betalen voor woningen, kantoren, fabrieken en andere opstallen. De kandidaatstelling in Middelburg is als gebruike lijk vrij geruisloos verlopen. Toch is er op de achtergrond nog een .papieren oorlogje' gevoerd tussen een van de ingelanden en het dagelijks bestuur van het waterschap. Jac Ossewaarde (42) uit Badhoevedorp, eigenaar van een woning in Vrouwenpolder, heeft zich in een uitvoerige briefwisseling scherp verzet tegen de alsmaar stijgende geschotsheffing van het waterschap op met name huiseigenaren. Hij deed dat op grond van een uitspraak van de kroon in een zaak, waarbij de stijging van de polderlasten voor het gebouwd eigendom in het waterschap de Haarlemmer- meerpolder werd aangevochten. Een vereniging van ingelanden in dit gebied heeft nog niet zo lang geleden met een beroep in hoogste instantie een overwinning geboekt. De polderlasten mochten in de Haarlemmer meer voor .het ongebouwd' niet meer omhoog. Met dat succesje op zak heeft de heer Ossewaarde nu een uitval ondernomen in de richting van het water schap Walcheren. In Haarlemmermeer heeft de vereni ging van ingelanden (lees: huiseigenaren) ook een politiek blok gevormd en bij de jongste verkiezingen een zetel in de gemeenteraad bemachtigd. Animator Ossewaarde van deze vereniging (van beroep hoofd administratieve dienst van een Amerikaanse fabriek in lasmachines) heeft een ogenblik met de gedachte rondgelopen om ook op Walcheren een belangenvereni ging van particuliere huiseigenaren op te richten. In het waterschapsbestuur en de gemeenteraden wilde hij zo deze categorie van de bevolking meer inspraak leveren. Het is bij een poging gebleven, want het bleek op Walcheren nogal moeilijk om de particuliere huiseige naren te mobiliseren. Met het waterschap was er wat geharrewar over het beschikbaar stellen van een lijst van stembevoegde ingelanden. De heer Ossewaarde wilde die met het oog op de kandidaatstelling graag in zijn bezit hebben. Bij het waterschap stelde men zich op het formele standpunt dat iedere hoofdin geland deze lijst kan komen inzien. Voor de Walcherse ingeland uit Haarlemmermeer reden om vast te stellen dat het nu .onmogelijk was om te komen tot een kandidaatstelling, waaraan het gebouwd eigendom echt meedoet.' Onze redacteur Kees van der Maas heeft een interview met de heer Ossewaarde gehad en daarna zijn opvat tingen voor een reactie voorgelegd aan het bestuur van het waterschap Walcheren. Aan dat laatste gesprek in het polderhuis te Middelburg namen deel dijkgraaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, de gezworene voor het gebouwd A. C. Polderdijk en de hoofdingelan den voor het gebouwd ir G. Kranen en dr J. Stumphi- us. Op deze pagina een overzicht van het .hoor en wederhoor" in deze kwestie. WISSELINGEN PER l JANUARI 1971 BESLISSINGEN DEZE MAAND Bij d» OostZeeuws-Vlaamse v.-a er schappen .Het Hulster Ambacht', Het Axeler Ambacht' tn He Verenigde Braakmanpol- Ist5', hebben dinsdag de kandi- taatsstellingen voor de verkie- '■>n£ vjmr\« Boek, P. E. Kintü us Ba* na Gent «si A. Rismwis to Boek <Bi. Ksric'. I. pbouwda cisendaainien; h. Beijer t»! Btorrttot, A. J. O, Kama to Kiiüpplrrfi! ffrt Y. X. UbiU to Hoek I3>. Ditórfcs; 11, W4SJiWn.-*-ct» eïjendotrunen: Y. X{ Bsubé to Phibpptae. St. A ma d* SÖt! te Sluiskil, F. y. m. M. Cortortesfc ui ilüte. Y. Uüjl* to Ho*r, A ran Hosrir to Sluiskil, ii. Y. Th. Korts to San vtuii Gent en W. Schee to to Terntu-ven (7 District^ If, jebouwde eigeodotEi&sc. tot boofdiuselandrn iao het VfaJchrrce: District I - Hoortiwatorlng. Ön*«Bou-*tfc A. Bnu*;*»/-. Aajuktr P. vso Uste. Ootlka veile: F. de Vit Wxa. AjLftokexite: '.V, de VU*«i J C. Kraacke. Dwitm/i District II - Co-iiwitorinjc. cmavbouwd: J. AöfaiJunto. Seri kerke: Jhr ir K. L. Boozaer-, Vh bur*; mr J. A. L*n!riieer, '>w.«m R.J. VoUtoft. Vwr. itebou*<j ir P. C. DeKfcer. Middeibt J- A. 'fswnler, Miadtlvurz: W. BADHOEVENDORP Met scherpe pen be strijdt Jac. Ossewaarde vanuit zijn woning aan de Nieuwe Meerdijk de geschotsheffing van het waterschap Walcheren, voor zover die neerkomt op de hoofden van eigenaars van .het gebouwd (eigendom)'. Hij haalt liet eerste bundeltje papier uit de kast, waartoe rijn briefwisseling met het dagelijks bestuur van het waterschap intussen is uitgegroeid en steekt van wal: ,In 1966 is bij dit waterschap ren beslissing genomen over de lastenverhou ding waarhij 1 hectare ongebouwde grond wordt gelijkgesteld met 300,- belastbare op brengst (voor de grondbelasting) van de ge bouwde eigendom. Dat betekende voor het gebouwd een verdubbeling van de omreke ningsfactor. En de heffing werd vorig jaar maar even gebracht op 18 procent van die belastbare opbrengst. Ik vind dat een uit haar proporties getrokken stijging en een onredelijke heffing'. Met de uitspraak van de kroon achter zich voelt de heer Ossewaarde zich sterk staan. Hij komt met een voorbeeld: ,In de Haarlem mermeer is de heffing voor de boeren (om die voor het gemak maar eens even gelijk te stellen met het ongebouwd) 80,- per hectare en nog eens 21,- per hectare voor het hoogheemraadschap Rijnland dat het water uit de polder naar de zee draagt. Voor het gebouwd zal een percentage van 13 van de belastbare opbrengst worden geheven. Op Walcheren 60,50 per hectare en 18,8 procent voor het ongebouwd. Het verschil met de op Walcheren gehanteerde maatstaven is wel bijzonder groot'. Grote vraagtekens zet deze opposant bij het nut en de billijkheid van het toegepaste systeem, omdat volgens hem de inbreng van de gebouwde eigendommen de laatste jaren ,uit eigen beweging' al aanzienlijk is gestegen. .Tenslotte neemt het aantal gebouwen hand over hand toe. En stijgt het belang van al die gebouwen bij het waterschap en de taak daarvan ook zo hard? DWARSLIGGER OPPOSITIE Staan de ingelanden-huiseigenaren eigenlijk wel stil bij dit soort overwegingen, wanneer Dwarsliggen. De heer Ossewaarde vindt dat het ook binnen de besturen van polders en waterschappen tot een vorm van politieke druk moet komen. Hij vraagt zich namelijk af of de geschotsplichtigen voor ,het ge bouwd' onder de hoofdingelanden wel repre sentanten hebben die hun belangen voldoende bewaken. Onomwonden heeft hij het bestuur zijn mening op dit punt geschreven: ,Er zijn naar ik meen bij uw waterschap nog geen stemmingen gehouden, waarbij de ingelanden van het gebouwd hun eigen vertegenwoordi gers konden kiezen. In veel polders met een overwegend agrarische bevolking is de benoe- zij de aanslag voor de heffing dijlcgeschot in hun brievenbus krijgen? De heer Ossewaarde: De meeste mensen ra ken pas geïnteresseerd als er betaald moet worden en ze komen pas in actie als ze het gevoel hebben dat ze teveel betalen. Het is eigenlijk de schuld van de eigenaars- gebouwd zelf dat de polderlasten onevenredig, waar het de verhouding tussen de beide categorieën betalers betreft, kunnen oplopen. Dat soort beslissingen zijn veel te lang ha merstukken geweest in polderbesturen. Onze ervaring hier in de Haarlemmermeer is ge weest dat de oppositie bijzonder goed heeft gewerkt. We behaalden een resultaat dat we niet hadden durven hopen. Particuliere huisei genaren zitten toch al op hogere kosten dan bewoners van zwaar gesubsidieerde huizen. Grondaankoop, onderhoud, belastingen. Ik ge loof dat de overheid en dan betrek ik daarbij ook de waterschappen de lasten op die groep moet beperken om het woningbezit te stimuleren. Nu nog gaat het voor de doorsnee huiseigenaar om een geschotsheffing van 45,- tot 60,- per jaar. Maar ik verzeker u: het wordt veel meer als we er niets aan doen. Waarom moeten de toch al veel grote inkomsten uit deze groep geschotsplichtigen resulteren in een vermindering van de polder lasten voor de landbouwer-eigenaren onge bouwd? We hebben het hier gezien, als je gaat dwars liggen is er echt wel wat te bereiken'. ming van de vertegenwoordigers voor het gebouwde eigendom een zogenaamd .onderon sje' van het ongebouwd zelf. In polders met zeer veel gebouwde eigendommen is dat toch wel uit de tijd. Het zou aanbeveling verdie nen, wanneer men tot echte inspraak wil komen, dat het polderbestuur op eigen initia tief een comité uit de ingelanden van het gebouwde eigendom vormt dat het stellen van kandidaten voor het bestuur min of meer organiseert. En zo'n comité moet dan niet alleen uit notabelen bestaan, maar ook afge zanten van middenstand, industrie en kleine huiseigenaren omvatten'. Reeksen berekeningen en vergelijkingen heeft de Walcherse ingeland uit Badhoevendorp ge maakt om zijn beweringen te staven. En daarmee schopt hij stevig tegen wat bij ziet als zwakke steeën in een gelijkwaardige be handeling van de twee categorieën geschots- plichtingen. Zo bijvoorbeeld het feit dat bij bepaling van de heffing dijkgeschot ook reke ning gehouden is met de waarde van de huizen en het risico dat deze ten aanzien van de zeewering lopen. ,Dat heeft er toch allemaal mets mee te ■naken', ageert de heer Ossewaarde. ,De wa- terschapskosten voor zeewering, waterbeneer- ;ing enzovoorts veranderen toch niet door iet feit of op een bepaald stukie grond nu ;en arbeiderswoning of een dure atoomcen- rale staat. De kosten van waterbeheersing vorden voornamelijk veroorzaakt door het liepe uitmalen ten behoeve van de landbouw. En daarvoor zijn de uitgaven voor oevervoor- sieningen en voor kunstwerken dan weer extra hoog. Dit zijn net zo goed argumenten'. Niet graag zou de heer Oossewaarde ontken nen dat ook de landbouwers de polderlasten als een pijnlijke druk ervaren. .Maar', zegt hij, Hj kunnen die in de prijs van de land- bouwprodukten calculeren. De kleine huisei genaar kan dat niet'. Het was hem opgevallen dat het waterschap Walcheren verbaasd was over het feit dat nu aens een reglement werd opgevraagd door één van de ingelanden. Dat was kennelijk de laatste dertig jaar niet meer gebeurd lijd dat er eens wat beweging in komt MIDDELBURG Een kandidaatstelling voor het bestuur van het waterschap Walcheren is tot op heden nog nooit het begin van een soort stembusstrijd geweest. Doorgaans was het zo dat er voor de categorie bestuursleden van liet gebouwd nauwe lijks voldoende gegadigden op een lijst konden worden ge plaatst om alle zetels te bezetten. Is er eigenlijk wel belangstel ling voor zo'n kandidaatstelling hebben we aan het bestuur gevraagd. Ir G. Kranen (hoofdingeland gebouwd. Middelburg): .Kiezers lijsten, stemmingen, kandidaatstellingen, het klinkt allemaal zo politiek. Maar een waterschap is eigenlijk niet anders dan een bedrijf. Wij hebben hier met z'n allen geen andere taak dan deze polder boven water houden. Dat is een zuiver technische zaak. Wat is dan de taak van het algemeen bestuur? Een adviserende. Een kiesprogramma hebben we niet, met politiek de dienst uitmaken kunnen we niet. Ons enige programmapunt: het eiland boven water houden, of men daar nu achter staat of niet.. In het bestuur zult u dan ook echt geen mensen vinden, die het voor zichzelf zo nodig vinden om daarin zitting te hebben. Het komt erop neer dat we min of meer zijn opgepord om bepaalde richtingen te vertegenwoordigen. We zitten hier om een bijdrage te leveren met de kennis uit onze eigen sfeer. Niet eens zozeer om onze financiële interesse, want het budget van een polder is beperkt en wordt door allerlei deskundigen opgesteld en gecontroleerd. In de sector gebouwd vindt u bestuursleden die een sortering vormen van allerlei richtingen en functies: een aannemer, de recreatiesector, een notaris, een administrateur, een gemeentebestuurder, de industrie, een be drijfsarts, een accountant enzovoorts, mensen vooral ook met lokale ervaring.' Dijkgraaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg: .Slnds 1942 zijn er eigenlijk nooit meer echt verkiezingen gehouden. Er is steeds naar gestreefd om alle schakeringen van de Walcherse bevolking erbij te betrekken. De mensen stellen daarvoor hun tijd en moeite belangeloos beschikbaar. Ik geloof dat dit systeem zoals we hel hier toepassen beter werkt dan wat in Zuid-Holland wordt gedaan. Daar laat men de benoeming in waterschappen over aan gemeentebesturen en komen veelal burgemeesters en wethouders op de zetels. Zij kunnen zich meestal niet losmaken van hun gemeentelijke functie en realise ren zich minder dat zij er bijvoorbeeld zitten voor de huiseige- GESCHOTSHEFFING Het bestuur van het waterschap Walcheren vindt dat de heer Ossewaarde de zaken behoorlijk scheef trekt, wanneer hij de argumentatie die in Haarlemmermeer tot een overwinning van een beroep op de kroon heeft geleid zonder meer op de geschotsheffing in Walcheren projecteert. Dijkgraaf Rutgers van Rozenburg: .Haarlemmermeer is een binnenbeheerswaterschap waar de belangenverhouding tussen de gebouwde en ongebouwde geschotsplichtigen totaal verschillend is van de onze. Daar zijn bemaling en wegen kennelijk van zwaar gewicht. Hier gaat tweederde van alle uitgaven naar het onderhoud van de zeewering. Het belang dat de bevolking heeft bij het bestaan van die zeewering is dus hier een overheersend# factor. Dat geldt ook voor de gebouwde eigendommen. Denkt u maar eens aan de huizen die in het water hebben gestaan. Delfland heeft als eerste waterschap het gebouwd bij het belang van het waterschap betrokken. Walcheren is daarop in 1926 gevolgd. Ons uitgangspunt is steeds geweest om beide categorie ën gelijkelijk te behandelen en laten meespreken.' Ir Kranen: De heer Ossewaarde' maakt een principiële fout doordat hij waterschappen met elkaar gaat vergelijken en daarbij de verschillen uit het oog verliest. Lichtvaardig veegt hij paarden en koeien bij elkaar onder het motto: het is allemaal vee.' Dijkgraaf Rutgers van Rozenburg: ,De verhouding 50-50 tussen gebouwd en ongebouwd ligt bij ons vast in het reglement. Wij passen dat reglement toe. Daartegen kun je niet in beroep komen.' Ir Kranen: .Als het nu gaat om wat we met. het geld doen durf ik wel te stellen dat ook de heer Ossewaarde hier beslist geen voordelen voor de geschotsplichtigen zal kunnen bereiken. We zitten hier met 28 bestuursleden op een begroting van ƒ4 miljoen. Als ik dan eens naga waarin wij als hoofdingelanden de vrijheid hebben om onze kritiek in te brengen is dat niet zo veel meer. Salarissen en alles van de staf ligt vast. Wat met strand en zeewering samenhangt wordt voorgekookt door het rijk. Dat er daarnaast nog dingen zouden zijn die te luxueus worden aangepakt bij een waterschap mag de heer Ossewaard# komen aantonen. Je kunt natuurlijk gaan hakketakken op reglementen en zo; ver kom je er niet mee.' TOENAME Hoe zit het met de meerdere inkomsten uit de toename van gebouwen en de geschotsheffing daarop? Dijkgraaf Rutgers van Rozenburg: .Laten we om te beginnen vaststellen dat de heer Ossewaarde de inflatiefactor uitgescha keld heeft. De waardevermindering gaat harder dan de toenam# aan inkomsten. Afgezien daarvan: we hebben een begrotingsbe drag en dat moet worden opgebracht. Zijn er meer geschots- plichtingen dan kan de heffing over meer mensen worden uitgesmeerd. En dus profiteert ieder van die meerdere inkom sten. Ik geef toe: ook de eigenaars van dc ongebouwd# eigendommen. Dr J. Stumpliius (hoofdingeland voor hel gebouwd): ,Je kunt d# inkomsten natuurlijk wel weer uit elkaar gaan trekken en zeggen: het gebouwd moet meer profiteren van de toename aan inkomsten uit die sector. Maar dat geeft zoveel administratieve rompslomp dat het hele effect verdwijnt.' A. C. POLDERDIJK, (gezworene gebouwd): .Over het algemeen is de bevolking hier op Walcheren veel meer betrokken bij het werk van het waterschap dan In een binnenpolder als die van Haarlemmermeer.' Dijkgraaf Rutgers van Rozenburg: .Ik kan mij best voorstellen dat over een jaar of vijr-zes de situatie in dc inbreng van de kant-van bet gebouwd zo gewijzigd is dat een verandering ten gunste van deze categorie wordt aangebracht.' Ir Kranen: .Als het zover is zullen wij ook echt wel komen met onze voorstellen.' ELBURG CGPD) Het is geen geheim, dat de agrarische sector in verstedelijkt Nederland weinig populariteit geniet, waardoor begrip en interesse vrijwel nooit van toepassing zijn. Al lange tijd hebben organisaties van boeren en tuinders in deze situatie verandering wil len brengen, maar de manier waarop leek altijd een onoverkomelijke moeilijkheid. Nu schijnt de oplossing gevonden te zijn. Wanneer de planning met de realiteit overeenstemt, wordt 1 juni 1971 het unieke en prachtig gesitueerde J^evohof' geopend op de grens van goede landbouwgrond en een bebost plateau ,Het Spijk' in Oostelijk-Flevoland. Het is een 140 hectare groot perceel dat onder de naam .Flevohof' een combinatie van directe ont spanning poogt te bewerkstelligen, gepaard met een prettige confrontatie met land- en tuin bouw in de meest brede zin van het woord. Het is geen eentonige expositie, tijdens welke de bezoekers de kans lopen verveeld te worden met allerlei technische facetten uit de ge- isoleerde agrarische sfeer. Integendeel, Flevohof is in eerste instantie op recreatie geba seerd. De talrijke paviljoens en verwarmde overdekte wan delgangen van ruimte naar ruimte in moderne archi tectuur verschaffen deze permanente tentoonstel ling een apart cachet. Restaurants, terrassen, vij vers, picknickplaatsen, wandelroutes, zelfbediening vooral het zelf roosteren van kip zijn niet ver geten. Kinderen hebben volop de gelegenheid zich te ontplooien als cowboy, ponyruiter en schilder en voor de kleinsten ls er een crèche gecreëerd, waar ze gratis worden beziggehouden. DERTIEN MIU0EN Voor het algemeen ontwerp basisplan is de huidige directie van de stichting Flevohof verantwoordelijk en in het bijzonder directeur H .Eshuls. in wiens brein dit idee is ontsproten. .Het is geen modelbe- drijf, maar een representatief bedrijf van de Ne derlandse boer. Er is ruimte om nieuwe ontwikke lingen in praktijk te brengen op Flevohof. We wer ken nu met dertig mensen, maar de verwachting is dat het er in de toekomst zeventig zullen worden en in 't hoogseizoen zo'n honderdvijftig', zegt A. W T. Schoevers. hoofd van de afdeling voorlichting en publiciteit. .Flevohof rust op een recreatieve aan ACHTER SCHERMEN eindprodukt kent zonder eens aandachtig achter de schermen gekeken te hebben. De oppervlakte van Flevohof valt in feite in drieën uiteen: het cen trum. de grond met agrarische bestemming en het bosgebied. Het centrum betreft een parkachtig domein van cir ca twintig hectare met vele heuvels en waterpar tijen. Hier verrijzen de expositiegebouwen en restau rants, terwijl de omlijsting bestaat uit agrarische bedrijfsgebouwen. Honderd hectare is bestemd voor de agrarische sector: vijfendertig weiland en vijfen zestig akker- en tuinbouwland. Het bosgebied meet twintig hectare in een gedeelte van het bosrecreatie- gebied .het Spijk'. Toegangswegen, parkeerterreinen, (duizend auto's en honderd bussen), benzinestation, afdeling jeugdrecreatie en hoofdrestaurant vinden in deze omgeving hun bestemming, in welk kader het boskarakter wordt behouden. het hele jaar door de aanwezigheid van biggetjes gewaarborgd is. DRIE SECTOREN pak om de bezoeker te animeren met alle aspecten van de Nederlandse landbouw kennis te maken. De laatste raming voor de totale bouwkosten bedraagt een slordige dertien miljoen gulden, voor de helft opgebracht door boeren, tuinders, coöperaties en produktschappen zelf. die in het kapitaal deelnemen. Als Flevohof rendabel blijkt, krijgen ze een uitke ring, maar nooit hoger dan zeven procent. Er is een enorme spreiding van liet kapitaal, mede door toezeggingen van publiekrechtelijke organisaties en individuele personen. De exploitatie sluit bij een bezoekersaantal van 500.000, maar we verwachten er zo'n 150.000 meer. De verschillende bedrijven zijn op produktie gericht, het is dus niet zo maar een tentoonstelling. We nemen aan, dat de agrarische m horecabedrijven zichzelf kunnen bedruipen met dien verstande, dat de extra toeristische voorzie ningen niet tot de bedrijfsexploitatie worden bere kend. De deelnemers betalen in principe geen huur voor de paviljoenruimten.' KINDERSPEELDORP De rondgang is bedoeld als een ontspannen contact met een stuk bedrijfsleven, waarvan een leder het Vanaf de verdieping van het hoofdpaviljoen ont vangsthal en ruimte voor audiovisuele agrarische voorlichting en bovendien bij uitstek geschikt voor het houden van drukbevolkte congressen op on geveer vijf meter boven de zeespiegel kan men via de wandelgangen een rondgang maken door de vijf tentoonstellingspaviljoens, waar de agrarische indu strie haar kunnen toont. Men belandt in een drie tal sectoren (veehouderij, akkerbouw en tuinbouw), die een oplossing voor de vraag: ,Hoe komt het eindprodukt op tafel?' in petto hebben. Eén pavil joen betrekt de mensen bij de toeleverende indu strie en zuivel: pluimvee en eieren spelen een grote rol bij deze veelsoortige expositie. De tentoonstellingen zijn zodanig ingericht dat dc bezoekers er actief aan kunnen deelnemen, zoals bijvoorbeeld bij het in beweging zetten van de graanstroom en het zelf bereiden van boter en kaas. In het veehouderijbedrijf, waar de levende have de attractie is. loopt de wandelroute in de ligboxen- stal door de nok van het gebouw, zodat de vijfen zeventig koeien op eenvoudige wijze zijn waar te nemen. In werkelijkheid of via een gesloten televi siecircuit ziet de bezoeker hoe een kalf geboren wordt. Er zijn tevens dertig fokzeugen, waardoor Daarnaast is er het pluimveebedrijf met vijfduizend kippen, dat volledig geautomatiseerd is, het akker- bouwbedrijf met moderne landbouwmachines die op gezette tijden demonstraties geven (ook de oogst kan men zien binnenhalen) en het tuinbouwbe drijf met groenten- en bloemenkassen, waarin sla. komkommers, tomaten, chrysanten, rozen en potplan ten gekweekt worden. Daartussen bevindt zich de werk- en demonstratieschuur en op de koop toe is een bezoek aan de champignonkwekerij met zes cel len mogelijk. In de tuinbedrijven zijn machines en regelapparatuur zichtbaar opgesteld als extra be zienswaardigheid voor het. publiek. De kinderen kunnen zich helemaal uitleven in het speelöorp met kinderboerderijen, ponymanege met ringsteekbaan, speel- en trapveldjes Maar bij slecht weer is er voor hen ook ruimte om zich te verma ken. Een volledig overdekt kinderdorp is open gesteld voor het creatief bezigzijn: boetseren, schilderen, tuinnieren, timmeren, fotograferen. Ze kunnen met de elektrische treinen en autorace banen de tijd als stationschef en coureur nuttig maken. Maar dat is nog niet alles. Ook zij worden op aangepaste wijze met de bereiding van het eind produkt bekendgemaakt zelf pannekoeken en brood jes bakken. Hel accent ligt tevens op het vrije spel. Daarvoor wordt een cowboy- en Indianendorp ingericht, een kafferkraal omringd door oerwoud en woestijn. In bijpassende kleding kan een stoutmoe dige Bonanzakrullebol met een vechtlustige Inca van z'n eigen leeftijd de klok terugdraaien. CRECHE De jongste spruiten worden in een crèche aan de zorgen van eer. deskundige leiding toevertrouwd, die ze een onvergetelijke dag garandeert, tussen het speel goed of met de resultaten van de agrarische pro ducenten Het stervormige café aan de rand van het. water met zelfbediening en plaats voor drie honderd eetlustige en dorstige wandelaars springt ogenblikkelijk in het oog. Na een bezoek aan de tentoonstelling vormt het een uitstekend trefpunt om te relaxen en de opgedane indrukken te ver werken. Langs de grote vijver met watervogels kan men terugwandelen naar het paviljoen voor de toeleve rende industrie, waarvanuit de patio's te bereiken zijn die met speciale beplanting een onderdeel vor men van de tiin. Bij de toegangsweg tegenover de parkeerplaatsen zou een terrein voor concours-hip- piques worden aangelegd, maar in dit stadium ont breken de financiële middelen daarvoor. Voorlopig zal het als voetbalveld dienst doen. zodat sportmin- nende Flevogasten in Ajax- en Feijenoordshirts het ronde ding ui beweging kunnen zetten. Het comité van voorbereiding rondde het plan-Fle- vohof in 1967 met een begroting van ƒ8.500.000 af en in hetzelfdi jaar werd de stichting opgericht. Het toen benoemde bestuur werkte de plannen uit en is nu bezig met de realisering. De parkeerhavens en hoofdwegen zijn klaar, de waterpartijen gegraven, de heuvels gevormd. Duikers, dammen en ontslui tingswegen zijn aangelegd De riolering vordert ge staag. De agrarische grond is reeds in exploitatie. Alle paviljoenen zijn praktisch neergezet, het hoofd restaurant heeft de grondwerkzaamheden net achter de rug. In ,anuari hopen de aannemers vertrokken te zijn, opdat dan de eerste hand aan de inrichting kan worden gelegd. Zo werkt Flevohof met man en macht aan 's lands eerste collectieve agrarisch en toeristisch centrum aan de rand van liet Veluwemeer. Door middel van een prioriteitenprogramma werd de groei steeds aangepast aan de beschikbare geld middelen. Over veertien dagen geeft, de stichting Flevohof een lichtig geïllustreerde brochure in kleur uit, waarin staat aangetekend: .Flevohof: de Nederlandse land bouw in vol bedrijf. Maar zo, dat u er helemaal bij kunt zijn. Er staan geen bordjes .verboden toegang' op Flevohof. U kunt mee de akker op. De kassen en stallen in. Misschien gaat u zelf boter karnen, uw eigen saté roosteren. Alle 140 hectare van Flevohof zijn er voor u, om u een kostelijke dag te bezor gen op net land.' Flevohof rekent op grote belang stelling. Agrarisch Nederland kan ten slotte best wat good-will gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 18