SPANNING OP HUURWONINGMARKT IN ZEELAND IS TOEGENOMEN GOLF VAN STERK VERHOOGDE HUREN NU WEGGEEBD MIDDELBURG STRAKS GUNSTIGER BEELD WÈÊÊÊmÊmaÊÊÊmÊ^mmmmmÊmÊÊUÊMËmBÊÊm ZATERDAG 24 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Een huis huren in Zeeland is niet zo gemakkelijk meer. Wie een paar jaar geleden een huurwoning zocht, kon er snel één vinden, wie nu een huis wil huren, moet zich bijna overal op een wacht lijst laten plaatsen. Dat is vooral zo, als men een goedkope wo ning zoekt, maar ook voor huizen in de duurdere sector krijgt men niet meer onmiddellijk de sleutel in handen. Anderhalf jaar nadat de verhuur van huizen in Zeeland als eerste gebied geheel vrij werd, is de spanning op de woning markt toegenomen. Woningbouwverenigingen noch makelaars kunnen aan de vraag voldoen. De wachtlijsten van de woning bouwverenigingen in de Zeeuwse steden zien er zó uit: 950 aanvragen in Middelburg; 300 tot 700 gegadigden in Terneuzen; 1500 zoekenden in Vlissingen; 900 wachtenden in Goes; ruim 400 aanvragen in Zierikzee. Het is niet exact aan te geven hoelang de wachttijden zijn. temand die een duurdere woning wil en kan betalen hoeft er rauwelijks op te rekenen, dat hij binnen een half jaar onderdak is, met uitzondering van Middelburg, waar de vooruitzichten gunstig zijn. Veel somberder ziet het er uit voor iemand, die ?en duur huis niet kan betalen: omdat de vraag naar goedkopere sengezinswoningen het grootst is, ligt op dat deel van de wo ningmarkt ook de zwaarste druk. De oorzaak van de spanning op de markt is duidelijk. Zeeland heeft sinds lang eindelijk een vestigingsoverschot. De industrie trekt zeer snel mensen naar de provincie en intus sen is er niet voldoende voorraad woningen beschikbaar. Een paar jaar geleden werden bijvoorbeeld in Middelburg nog eengezins woningen toegewezen aan mensen, die van plan waren te trouwen. Op dit moment komt men ln principe niet voor een eengezinswoning in aanmerking in de Zeeuwse hoofd stad als men niet tenminste een gezin met twee kinderen heeft. Een ander voorbeeld: anderhalf jaar geleden konden in Vlissingen woningzoekenden onmid dellijk de sleutel meekrijgen als ze kwamen informe ren naar de juist gereedgekomen torenflats ipet 250 appartementen. Voor die flats gelden op dit moment wachttijden van bijna anderhalf jaar. Vuur verschillende Zeeuwse gemeentebesturen is de nu ontstane situatie kennelijk niet bij verrassing geko men. Toen de huizenverhuur in Zeeland aan geen enkele regel meer gebonden was. vonden verschillende besturen, dat de gemeenten niet helemaal moesten worden uitgeschakeld bij de procedure van woningtoe wijzing. Middelburg is daar een voorbeeld van. Een huuradviescommissie waarin het gemeentebestuur is vertegenwoordigd wijst de huizen toe, die in beheer zijn bij de woningbouwcorporatie. Ook in Goes en Zierikzee hebben de gemeentebesturen de handen niet helemaal afgetrokken van de verdeling van de huurhuizen. Dat gaat op basis van samenwerking, want wettelijk hebben de gemeenten niets meer te zeggen over de woningtoewijzing aan de huurders. INDUSTRIE Toen de vrije huizenverhuur werd voorbereid hebben de gemeentebesturen van de Zeeuwse steden en de woningbouwcorporaties rekening gehouden met de wo ningbehoefte van de industrieën: er zijn meestal af spraken gemaakt. Zo wordt in Vlissingen zeventig procent van de gereedgekomen woningen toegewezen aan de industrie, in Middelburg is dat hetzelfde percen tage, terwijl in Goes en Terneuzen geen percentages zijn vastgelegd, maar de huizenverhuur aan werkers in de industrie wordt geregeld naar behoefte. Merkwaardig is, dat er een aantal gevallen een golfbe weging is te zien in de kansen om een huis te huren. Een voorbeeld daarvan in Terneuzen: Nog enkele maanden geleden kregen mensen, die op geen wacht lijst voorkwamen zonder meer een flat toegewezen. Het ging daar om vrij dure flats. Een aantal woning zoekenden blijkt het ,te duur' te vinden en de verhuur verloopt een tijd stroef, omdat veel huurders aarzelen. Op dit moment is ook in Terneuzen geen flat meer te huur. In de Walcherse dorpen deed zich een paar jaar geleden hetzelfde voor, toen 300 woningen in de premieseclor gereed werd en gebouwd. Makelaars die de huizen voor beleggers in beheer hebben, wezen zonder meer toe aan wie een aanvraag indiende en de animo bij de huurders was niet eens groot. Nu hebben die makelaars voor dezelfde premiewoningen wachtlijs ten. Bij woningbouwverenigingen en makelaars is de verwachting, dat zich volgend jaar een soortgelijke golf opnieuw zal voordoen als er weer duurdere premiewoningen en duurdere flats worden opgeleverd. Op dat moment zullen de huurkansen toch kleiner zijn dan bij de vorige .golf, omdat er nu meer druk op de markt is: in die spanningssituatie is men sneller geneigd een groter deel van het inkomen te verwo nen GOES In Goes is na de liberalisatie van de huren een .woonruimteverdelingscommissie' tot stand gekomen, waarin de drie woningbouwverenigingen plus de ge meente vertegenwoordigd zijn: in Goes vond men, dat de liberalisatie eigenlijk wat te vroeg is gekomen en via deze in overleg tot stand gekomen verdelingscom missie bleef de gemeente bij het vraagstuk van de woonruimte betrokken Voorzitter en gemeentese cretaris M. J. Taillie constateert, dat het effect in feite alleen is. dat woningzoekenden zich nu niet op drie plaatsen hoeven in te schrijven, maar dat dit op één adres kan gebeuren. Vindt, dat de situatie rond de verhuur van woningen in Goes de laatste tijd spannender is geworden: per 1 juli lagen er in Goes aanvragen van 770 woningzoeken den. per 1 oktober waren dat er mim 860 en in de loop van oktober is het aantal tot ongeveer 950 gegroeid. Per 1 oktober zag de spreiding in het aantal gevraagde huizen er zo uit: 200 vierkamerflats voor huwelijkskandidaten. 144 aanvragen voor een eenge zinshuis met een huur tussen de 20 en 30 per week, 161 aanvragen voor een eengezinshuis tussen de 30 en ƒ40 per week, 100 aanvragen voor eengezinswonin gen met een huur hoger dan 40, bijna 80 aanvragen voor de bejaardenwoning. In Goes kan men van die 860 woningzoekenden er 255 mensen helpen, blijven nog ruim 600 woningen nodig, terwijl ér 275 in aanbouw zijn. De verwachting in Goes: ,De spanning zal voorlopig nog wel aanhouden.' Die verwachting is ook gebaseerd op de vraag van de kant van de industrie van onder meer Pechiney en in Goes geves tigde bedrijven Huwelijkskandidaten, die in Goes een woning willen huren en bij de commissie terecht ko men, kunnen rekenen op een wachttijd van een tot anderhalf jaar. VLISSINGEN Bij de woningbouwverenigingen .Goed Wonen', .Ge meenschappelijk Belang' en ,St-Willibrord' in Vlissin gen staan in totaal 3000 mensen op een wachtlijst. Bij .Goed Wonen' alleen al is dat aantal 1200 en als men volgens voorzitter J. J. Kempe van de overkoepelende woningbouwfederatie de dubbel genoteerden buiten be schouwing laat, kan men in Vlissingen rekenen op 1500 woningzoekenden. Kempe: .Er ls meer spanning dan een paar Jaar geleden, je moet rekenen de industrialisatie is nu een feit.' Vreest, dat in Vlissingen de krappe (huur)woning- markt nog wel een tijdje zal aanhouden, omdat er naar zijn mening enerzijds in de woningwetsector te weinig huizen in aanbouw zijn om het probleem snel op te lossen, terwijl de mensen aan de andere kant een huurprijs van ƒ200 per maand (inclusief cv) vaak te hoog vinden. Meent: ,Men zal in de toekomst toch aan hogere huren in Zeeland gewend moeten raken, bij stijgende bouw- en onderhoudskosten kan dat niet uitblijven.' Hij wijst erop. dat in Vlissingen bij de woningtoewij zing aan een huurder de gemeente niet meer betrok ken is, dat men daar aankloppende gegadigden naar de woningbouwverenigingen of makelaars verwijst, maar dat met de gemeente wel een afspraak loopt over de toewijzing van gereedgekomen woningen aan werkne mers van zich vestigende bedrijven: in principe gaat 70 procent van de nieuwe woningen die kant op. behalve als er niet voldoende belangstelling voor is. Voorziet, dat de volgend jaar op te leveren 310 eengezinswonin gen in Souburg-Noord de vraag niet eens zoveel zullen verlichten, omdat 70 procent naar de industrie zal gaan. ,De overeenkomst is gesloten met het oog op het algemeen belang, dat met de industrialisatie wordt gediend, dat vonden de woningbouwverenigingen rede lijk.' Volgens de heer Kempe mankeert het vooral aan mogelijkheden om de doorstroming te bevorderen. Wijst op de grote vraag naar eengezinswoningen 900 gegadigden en acht het spijtig, dat met name in die sector in een huurprijs tussen de 130 en 180 zo weinig te krijgen is: dat zou de doorstroming naar zijn mening wel ten goede kunnen komen. Maar nieuwbouw nu komt vrijwel altijd duurder uit.' Wie in Zeeland een huis tussen de 170 en de ƒ250 per maand wil huren komt meestal of bij particulie ren. vaak bij makelaars terecht. Op dit moment, zit men ook in die kring niet ruim in de (vrije) huurhui zen, er is meestal sprake van wachtlijsten, die variëren in grootte van tien tot zestig namen. Een project in de premiesector in de Middelburgse Griffioen eerste helft van 1971 voltooid is nu al helemaal verhuurd Met name in de kring van de makelaars is men van mening, dat de huurder in de Zeeuwse situatie meei mogelijkheden heeft dan in de gebieden waar de huurliberalisatie nog niet geldt. De heer J. Komcjan van het makelaarskantoor Sinke-Komejan in Middel burg in dit verband: ,Ik geloof, dat het veel eerder had moeten gebeuren, de hele problematiek rond de be schikbaarheid van woonruimte zou er eerder door zijn opgelost: men heeft nu veel meer mogelijkheden, die situatie bevordert ook de doorstroming.' MIDDELBURG Wethouder W P. J. Baars van Middelburg is v.i mening, dat de Middelburgse woningsituatie als ,rede lijk' is te kwalificeren. .Een paar jaar geleden heeft de raad het woningbouwprogramma voor Middelburg te ambitieus geoordeeld en de laatste twee jaar is daar door een afremming geweest', aldus wethouder Baars die duidelijk maakt, dat er binnen nu en een jaar we) weer ruim 800 woningen zullen klaarkomen, waarmee in een groot deel van de behoefte zal zijn voorzien Eind van dit jaar wordt onder meer begonnen met de oplevering van 204 eengezinswoningen en 374 flatwo ningen en rond de jaarwisseling worden ook nog eens 200 premiewoningen opgeleverd. Verder zijn er nog verschillende grotere en kleinere bouwprojecten in uitvoering of in voorbereiding. Tot en met 1974 wil Middelburg volgens het produktieprogramma 3000 wo ningen bouwen. De heer Baars: ,We moeten er wel rekening mee houden, dat huizen bouwen een sneeuw baleffect teweeg brengt. De ervaring leert, dat als er meer gebouwd wordt, de aanvragen ook in aantal toenemen.' Over de hele lijn genomen is de heer Baars optimistisch over de Middelburgse situatie. 'Als er dit voorjaar naar gevraagd zou zijn, dan was dat anders geweest, maar nu kun je in Middelburg toch met 3, 4 of 5 maanden een woning krijgen', aldus de Middel burgse wethouder, die daarbij wel aanmerkt, dat men een gezin met tenminste twee kinderen moet hebben Eengezinswoningen ..huisje, schuurtje, tuintje. Hoewel er na liet vrijkomen van de huren ln oktober 1967 een regen van klachten over te sterke huurverhogingen was te signaleren, hoort men over deze tendens het laatste jaar weinig meer. De huuradviescommissies voor Midden- Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen constateren, dat zich af en toe nog wel eens een zeer sterke huurverhoging voordoet, maar hebben deze in druk: ,In het algemeen hebben de huren in de particuliere sector niet het peil gevolgd van de gesubsideerde woningen, die met 6 of 7 pet omhoog zijn gegaan. De vrije sector is daar iets bij achter gebleven, terwijl het rijk adviseert die trend te volgen met het oog op de doorstro ming.' De huuradviescommissies bemiddelen als dal wordt gevraagd in een conflict tussen een ver huurder en een huurder, ze adviseren ook als een zaak voor het kantongerecht komt. Secreta ris A. C. Krijger van de huuradviescommissie Midden-Zeeland: ,In het begin had je bepaald beroerde gevallen, maar geleidelijk zijn de moei lijkheden weggeëbd, nu is er incidenteel nog wel eens een geval van opvallende huurstijging. Als er een landelijke huurverhoging komt voor ge subsidieerde en woningwetwoningen hebben we in de vrije sector wel steeds te maken met een golf van adviesaanvragen, het duidt erop, dat ook de huiseigenaars zich beraden.' Die indruk heeft ook de secretaris van de huuradviescommissie Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. Ch. M. van de Velde: ,We hebben de laatste drie maanden vrijwel geen moeilijkheden gehad. We hadden gedacht, dat Belgische huisei genaars in Zeeuwsch-Vlaanderen de huren sterk muden gaan verhogen, maar dat is erg meege vallen.' Beiden hebben de indruk, dat iemand die uit z'n huis wordt gezet ,een redelijke kans heeft op vervanging', men meent dat er voldoende buizen te krijgen zijn. om op dit moment in aanmerking te komen voor een eengezinswoning. Maar als we er overhouden, dan laten we die natuurlijk niet leegstaan.' ZIERIKZEE TERNEUZEN Directeur P de Putter van de woningbouwvereniging Terneuzen constateert, dat er bij de aanvang van een project met dure flats een afwachtende houding wordt aangenomen en dat men die flats dan langzaan: kwijtraakt. In Terneuzen verkeerde men dit jaar in dit omstandigheid, maar er is nu geen flat meer te krijger en Terneuzen zit ook met een wachtlijst van 600 to' 700 namen. De heer De Putter stelt, dat de mensen ii de lagere inkomensgroepen de meeste moeite hebbei om iets te huren wat zij kunnen betalen. De goedkope re woningen zijn in het algemeen ook de oudere. Mei stimuleert in Terneuzen. net als elders trouwens d doorstroming Van de 156 in aanbouw zijnde woninge aan het Mozart- en Schuberthof zijn er al 80 toegewe zen aan mensen, die een ander huis in Terneuze verlaten. Wie een woning vrijmaakt en meehelpt aa doorstroming, krijgt voorrang. De AKP in Goes krijgt volgens mededelingen van AKI personeelchef G. Lemke alle mogelijke medewerking al er huizen nodig zijn, maar dat betekent evengoed, da dat mondjesmaat gebeurt. Vooral eengezinswoninge zijn in Goes een spaarzaam goed De heer Lemke: .W rekken van buiten de provincie alleen de mensen aan die we hier niet kunnen krijgen. Dat is omdat w graag met Zeeuwen werken ze hebben een goed instelling maar ook om het woningtekort. W hebben ook prettige contacten met. Kapelle, maar daa gaat het om huizen van beleggers. Ze zijn te duur voo mensen met een normaal cao-inkomen. Van woningnood in Zeeland kan men niet spreken e: het zit er zolang er continuïteit in de bouw is, nie in dat de situatie zal gaan lijken op die in de randstac Vlaar duidelijk is, wonen in Zeeland steeds duurder ze gaan worden, eenvoudig omdat bouwen duurder wordi Premiewoningen op Walcheren twee jaar geleden ge bouwd ,doen' nu 170,- per maand. Vrijwel hetzelfdi type huis, op dit moment in aanbouw in Koudekerke gaat de toekomstige huurders circa ƒ230,- per maanc kosten. De lust om, als men het wel kan betalen vai een oudere en dus goedkopere naar een nieuwen woning te verhuizen wordt evenredig kleiner. .Dooi stroming' blijft voor woningbouwverenigingen en ge meenten daardoor veelal een vrome wens. Met als resultaat, dat het voor de groepen met. geringere inkomens steeds moeilijker wordt om onder dak te raken. KEES CYSOUW, DOLF SNEL. Torenjlats Vlissingen...niet gewild... .Zierikzee zit klem wat betreft de voorraad huizen', zegt burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee, die tevens voorzitter is van de commissie die adviseert over de toewijzing van woningen in zijn gemeen te. Op 15 september van dit jaar had men in Zierikzee een wachtlijst van 415 namen. Bijna 90 procent daar van zit in de inkomensgroep beneden de 15 duizend gulden. De heer Kastelein: .De laatste jaren hebben we bijna niet kunnen bouwen. In de afgelopen 3 jaar werden er ln Zierikzee 169 woningen gebouwd en volgens de heer Kastelein moet men toch tenminste 100 huizen per jaar neerzetten om alleen de groei te volgen, zoals het ETI voor Zeeland die voor de Schouwse centrumstad heeft voorspeld. Aan die 100 per jaar heeft men dan nog niet genoeg, omdat er een achterstand is en omdat Zierikzee veel slechte huizen binnen de stadswallen heeft Een moeilijkheid was in Zierikzee de laatste jaren, dat men geen bouwgrond genoeg beschikbaar had. Op dit moment is er in 1971 ruimte voor 188 huizen. .Zierik zee heeft extra hulp nodig', vindt burgemeester Kaste lein en hij is van mening, dat zijn gemeente bij de toewijzing van contingenten voorrang verdient boven gemeenten, waar door nieuwbouw oudere woningen vrij komen voor recreatieve doeleinden. In Zierikzee. zo meent de burgemeester van die stad. zal men in ieder geval de komende drie jaar nog heel moeilijk zitten. In de praktijk betekent, dat, dat wie wil huren, niet snel aan bod is. Je kimt niet aangeven hoelang de wachttijden liggen, maar er zijn mensen, die vier jaar op de lijst staan.' Makelaar J. Don uit Middelburg zegt over de situatie in Zeeland: ,De druk is op dit moment te groot.' Hij vindt het wel gezond als er enige druk is op de markt omdat als de balans omslaat en er huizen leeg staan bijvoorbeeld beleggers hun belangstelling voor de pro vincie verliezen. .Leegstaande huizen, dat is voor nie mand goed.' Wachttijden? De heer Don meent, dat het heel gevaar lijk als makelaar wachttijden aan te geven. ,Dat kan van zoveel factoren afhangen. Je hebt mensen, die anderhalf jaar willen wachten op een bepaalde woning en anderen, die genoegen nemen met wat op een bepaald moment te krijgen is en daardoor mogelijk eerder aan bod zijn. Als u het zeer algemeen stelt, dan kunt u wel zeggen, dat je binnen een half jaar geen huis kunt huren, maar dat zeg ik met de nodige restricties', aldus de heer Don. De Middelburgse make laar vindt, dat de huren over het geheel genomen te laag liggen. ,We zijn er onderhand rijp voor de kostprijs voor een woning te gaan betalen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17