Wij vinden dat praten over geldzaken best met een vriendelijk woord kan gebeuren. Ambonezenprobleem Boerenleenbank OMDAT Durex zo betrouwbaar is! 13 een half milj'oen Nederlanders gebruiken Durex Durex the best there is Vervuiling Westerschelde Kritiek op kritiek Reizende Unesco- tentoonstelling in Goes Onderzoek vliegramp op Haringvreter' Pensioenbonden zitten niet stil Misdrijf tegen het leven JATERDAG 24 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het is met een zekere schroom dat ik gageer op het ingezonden schrijven „a de heer T. Lilipaly te Oost-Sou burg in de .PZC' van 14 oktober jl taar aanleiding van wat ik in hetzelf- Slblad over het Ambonezenvraagstuk schreef, op het gevaar af dat 't weer ais ongeloofwaardig uitgekreten zal «orden, zoals het door mij vermelde «val met betrekking tot de terrorist Si Patair op Sumatra's westkust. Dat het marechausseekorps dat inge st werd om de communistische op stand in 1927 op Sumatra's westkust neer te slaan, een gemengd korps van Ambonezen, Menadonezen en Javanen Has, wens ik niet te betwisten, maar een'feit is, dat alleen Ambonezen van dit van Java naar Sumatra's westkust gezonden legeronderdeel, er deel van uitmaakten, omdat de militaire autori teiten na de communistische onlusten in West-Java in november 1926 en de communistische infiltratie onder de Menadonese militairen van het garni- joen te Padang in dat jaar deze beide groepen niet vertrouwden. Een tragische omstandigheid blijft 't, dat de Nederlandse regering gedwon gen was de vierduizend Ambonese mi litairen en hun gezinnen naar Neder land over te brengen, niettegenstaande er een gouvernementsbesluit uit 1935 bestond, dat zij het recht hadden, gedemobiliseerd te worden op de plaats, waar zij zich wilden vestigen. jhr mr W. W. Feith. oud-president van de rechtbank te Groningen, schrijft in een artikel in X>e Telegraaf', dat de toenmalige Nederlandse regering (on der het minister-presidentschap van dr W. Drees) de Ambonese militairen noch in de Zuid-Molukken noch in West-Guinea wilde demobiliseren, om dat president Soekarno daar bezwaar tegen maakte. Onmogelijk is 't niet, maar eerder geloof ik, dat de toenma lige Nederlandse regering daartoe weerhouden is door de zware pressie, ie door sommige grote mogendheden op haar werd uitgeoefend. Laat men vooral niet vergeten, dat er In de wereld in de eerste jaren na de bevrijding niet zoveel sympathie voor onze koloniale politiek bestond. Tegenstand ondervonden wij in de eerste plaats van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, fel gekant als zij waren tegen elke koloniale overheer sing; vervolgens van de zijde van India, dat in 1947 zijn onafhankelijk heid had verworven en welks regering onder Pandit Nehru ons het gebruik van z'n vliegvelden verbood. En dan niet te vergeten de destijds ,rode' regering van Australië, die ons alles behalve vriendschappelijk gezind was. Ook de houding van Engeland kon als dubbelzinnig beschouwd worden. Slechts met grote tegenzin had in 1819 de Britse gouverneur-generaal Sir Stamford Raffles erin toegestemd de sedert 1795 door Engeland bezette koloniën in Oost-Azië aan Nederland terug te geven. De kostbare en bloedi ge Atjehkoorlog is oas feitelijk door Engeland opgedrongen. Dat de Britse generaal Christ ison na de capitulatie van Japan zolang de landing van Nederlandse troepen op Java tegenhield, waardoor het aan Soekarno mogelijk was zijn positie aanzienlijk te versterken, werd des tijds door menig Nederlander uitge legd als een typisch staaltje van de Britse mentaliteit, die ook Raffles in 1819 had getoond. Dit alles Li ogenschouw nemend, moet worden geconcludeerd dat de toenmalige Nederlandse regering feite lijk geen andere keus overbleef dan de Ambonese militairen naar Neder land over te brengen. Hoe weinig discipline een deel van de hier te lande vertoevende Zuidmoluk- kers weet op te brengen, wordt toch wel duidelijk geïllustreerd door het- gen vertelde. Deze Zuidmolukkers, de heer Lilipaly aan een tweetal mede werkers van J3e Telegraaf' dezer da gen vertelde. Deze Zuid-Molukkers, de 20-jarige Lulupalan zeiden o.a.: .Onder ons leeft een groep reltrappers, een man of dertig. Zij bezoeken in de weekends vrienden in verscheidene steden en dat loopt altijd uit op knokken met de politie'. Zij waren de grote onruststokers in Scheveningen toen er eenenwintig Haagse politie agenten werden gewond'. Hij noemt ze. reizigers in terreur. Werken doen ze niet. ,Waar ze komen', aldus Lulupa lan, .zoeken ze ruzie en slepen altijd een heel stel eigenlijk helemaal geen kwaadwillende jongeren mee. Overal hitsen ze mensen op. In de treinen maken ze ruzie en molesteren reizi gers. Ze willen overal vechten. En overal verspreiden ze geruchten. Ze zijn erg gevaarlijk'. Commentaar hierop lijkt me overbo dig! De innerlijke beschaving van de Ja vaan, waarover ik schreef, wortelt in de eeuwenoude, Javaanse cultuur. Kenmerkend hiervoor zijn o.m. z'n goede manieren. De onderdanigheid, die de Javaan vroeger tegenover de blanke toonde en waarover de heer Lilipaly blijkens zijn ingezonden stuk zo geïrriteerd was is hem niet door de Nederlanders opgedrongen, maar bestond reeds tegenover zijn eigen hoofden. De heer Lilipaly leze er nog maar eens ,De geschiedenis van Saïd- jah en Adenda' van Multatuli op na. Ik meen 't hierbij te kunnen laten. Ik kan de heer Lilipaly verzekeren dat er van mijn kant niet de minste rancune jegens de goedwillenden on der zijn landgenoten bestaat, en ik hoop met hem dat 't hun binnen afzienbare tijd moge gelukken in vol le vrijheid naar him land van her komst terug te keren. J. K. Mesu, Middelburg. (Discussie gesloten). STANK OVER SAS VAN GENT Naar aanleiding van wat de heer A? J. Kaland gedeputeerde in Middelburg heeft gezegt Dat Zeeland al wat voor uit loopt wat milieuhygiëne betreft', heb ik enig commentaar. De heer Kaland is zeker nog nooit in Sluiskil of Sas van Gent geweest. Deze laatste plaats, waar momenteel door de bie tencampagne sommige straten blauw van de rook staan (CSM). Waar een pasgebouwde wijk vergeven wordt van de stank van afgebroken eiwitten. Waar soms 24 uur per dag stoom afgeblazen wordt, machines ratelen en geloof mij, beslist alle deuren en ra men voor deze geluidshinder gesloten moeten worden (stijfsel en glycose fabriek Sas van Gent). Waar de KVP-fractieleiders in de raad van Sas van Gent beweerde, dat de stadsbewoners wel gewend zijn aan de luchtjes en zelf ergens anders ging wonen om aan stank, geluid en fluor te ontkomen. Waar de KVP-fractieleider in de raad het ongezond is voor koeien, welke elk najaar op kosten van deze fabriek op krachten mogen komen op een ander weiland. Maar de mensen mo gen deze ellende inademen. Waar elke maand zoveel ton zetmeel de lucht ingaat (stijfsel en glycose fabriek). Dit is ten eerste stof, ten tweede enorm bacterievormend. Wat bedoeld de heer Kaland met vooruit lopen! W. Kentie 't Hoge Sas 23 Sas van Gent. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modern voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. De Boerenleenbank is de bank-van-nüvoor u! Gewoon een vriendelijke bank. Waar bijvoorbeeld pralen-over-sparen méér is dan alleen maar hel noemen van cijfers. Logisch, want het gaat erom dat u-en-wij-samen de beste manier van sparen vinden. En, daarbij kunnen we kiezen uil vele spaarvormen. Met rente vanaf 4% als u steeds direkt over uw spaargeld wilt beschikken, lot 8% als u op langere termijn wilt sparen. Stap eens binnen bij de Boerenleenbankook voor een Privérekening, voor de onlvangslvanuw salaris of hel boekenvanuw vakantiereis. 1100 vestigingen de bank voor iedereen Goes, St-Adriaanstrcat 6; 's-Heerenhoek, Werrilaan 25; Heinkenszand, Mr dr Meslaan 1; Lewedorp, Scheldestraat 54; Ovezande, Kerkplein 6; Vlissingen, Lange Zelke 19. Naar aanleiding van het schrijven van de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van de vereniging tot bevordering van de Zeeuwsche visserijbelangen, in uw blad. wil ik opmerken: als ze nu niet meer naar een voorzitter luisteren die de belangen van de visserij behartigt en van de overheid of welke instantie ook medewerking krijgt en ziet dat de visserij met de ondergang wordt be dreigd, dan moet er volgens mij toch wat anders gebeuren. Wij moeten niet stil blijven zitten, we hebben aan ver gaderingen niets meer. Er moeten da den komen, en die daden zijn geen schrijven meer aan gedeputeerde sta ten of andere instanties. In Den Haag weten ze zeer goed hoe de toestand in geheel Nederland er bij staat. Wij moeten het met zijn allen waarma ken, niet luisteren naar mooie woor den die ze in deze dagen voor de verkiezing uitspreken, maar vechten voor het behoud van geheel ons land dat ten onder gaat aan vervuiling en waar de Westerschelde al het slachtof fer van is! Op de vraag van de heer Lockefeer: wat verwacht de heer Baas van een overheidsbeleid dat tegen alle protest uitingen in hardnekkig doorgaat om industrialisatie in Zeeland zonder be perking en zonder grenzen na te stre ven?, wil ik antwoorden, ik heb hier boven al wat geschreven, maar ik wil het toch nog wat duidelijker maken. Als men leest dat minister Bakkei van verkeer en waterstaat tegen een zeer bekende visserman zegt, dat de vervuiling op de Waddenzee oplost als een klontje suiker in een emmer wa ter, als minister Bakker vertelt dat er op de Westerschelde niets loos is, nu dan kan men toch niets van deze overheid verwachten, als men leest in de visserijwereld no. 29 d.d. 16 juli 1970: De commissaris (der koningin) kan ons nog meer vertellen! Dat is volgens mij geen gezonde toe stand Men moet het land op de juiste manier besturen, het gehele Ne derlandse volk met raad en daad bij staan, en niet medewerken aan een ondergang van het land. Het is zo jammer dat commissaris mr J. van Aartsen op een vergadering, zoals die in Zierikzee geweest is, niet toegeeft dat hij daar wel wat te hard van stapel is gelopen. Dat kan ieder mens wel eens overkomen, maar geef het toe. Neem zulke woorden terug, want daar zijn wij mensen voor. Ie der mens maakt wel eens een fout, maar van een commissaris der konin gin in de provincie Zeeland mag dat niet. Ik zeg: het is ook maar een mens, maar als men fouten maakt, dan zijn ze er voor om te herstellen. Ik hoop dat het alsnog gedaan zal worden. Ook wil ik toch nog wel even inhaken op het niet actief zijn van de voorzit ter van Zevibel. Ik had van zo'n grote vereniging toch meer verwacht. Als men al jaren weet dat de visserij op de Waddenzeen, Noordzee, tot aan de Belgische kust, Ooster- en Wester schelde door vervuiling ten onder zal gaan, had hij deze zaak toch harder moeten aanpakken. Ik heb het al om schreven, geen vergaderingen, geen schrijven meer naar welke instantie ook, maar daden!Zoek een juiste dag uit en stap met alle mensen, visser mannen, handelaren in visprodukten, Horecaf mensen die door de vervui ling al schade hebben geleden, naar Den Haag. Vergeet ook niet het noorden. Er moet wat gebeuren. Zo kan het niet langer. Ik heb het al meer geschreven, er zit, niet. veel olie in de lamp, het is de hoogste tijd! Wacht niet tot morgen wat u heden kunt doen. Bekijk ook eens hoe ze ae garnalenvisserij kapot maken in Ne derland, hoe de noordelijke vissers via de Duitse vissermannen de garna len naar België en Frankrijk invoeren, wat een grote strop is voor de Neder landse visserij, die straks hun prijzen zien wegvallen door de grote aanvoer uit het buitenland. Ook daar moet wat aan gedaan worden! In ben geen L P.-man zoals er al geschreven is, ook geen Ruis. Alleen ben ik een vechter voor het behoud van een zuiver land. Ik leef mee met de visserij op elk gebied, met onze natuur, die aan vervuiling ten onder gaat. Geachte heer Lockefeer. u moet mij niet kwalijk nemen wat ik schrijf, want ik heb in november mijn brief aan u gericht. Als men dan in januari pas bericht ontvangt is dat toch niet vlug. Die vervuiling was bij mij al veel langer bekend, maar daar het nu een grote rommel aan het worden is, wil ik toch meewerken om deze zaak legen te houden? Als ik u mag vertellen dat ik gratis alle dingen onderzoek, als ik ergens op af ga, dan kost het mij geld, mijn wagen rijdt niet op water! Op visserijgebied ben ik op de hoogte, wat u ook wel zult weten. Dus als er wat mis gaat, dan zie ik het vlug genoeg! Ik heb mij wel afgevraagd, kon de heer Lockefeer het niet alleen af, toen de heer Waalhout, schipper BR 36, een stuk in de courant onder .Lezers schrijven' plaatste en u er tegenin ging? Waarom toch al die namen van die vissermannen er bij. Dat doet niet goed aan de opbouw, dat is afbraak. Ik ben verplicht om op uw schrijven in te gaan, want u heeft er om gevraagd. Maar ik kan het alleen af, ik krijg geen salaris van de verenigin gen, ik werk gratis en met plezier voor de opbouw. Als u wat wil weten, ik ben te allen tijde bereikbaar om deze zaak te steunen en om mede te helpen. Het gaat mij niet om de vereniging Zevibel in de put te druk ken, maar ik was van gedachten dat deze vereniging die met betaald perso neel werkt, toch wel vlugger uit de bus zou komen. Ik moet er ook nog aan toevoegen, als de heer Lockefeer wat tegen mij heeft, dat ik het dan liever persoonlijk met hem bespreek dan via deze kolommen. Hopende dat we nog een stukje zui ver water overhouden in Zeeland, maar ook in ons overig land, teken ik, J. M. Baas, Hansweert Kritiek op ontvangen mondelinge en schriftelijke kritiek. ,Tk ken zeer weinig mensen die lezen kunnen', zei Mulatuli. .Een goed lezer is haast even zeldzaam als een goed schrijver', zei Willmott. Lezen gaat ons moeilijk af. Luisteren moet helemaal een probleem zijn. Dr O. Jager zei: Men kan niet één zin in het openbaar zeggen zonder verkeerd begrepen te worden. Er is geen beginnen aan om alles nóg weer eens uit te leggen. Men hoort woorden die niet gezegd worden en men mist termen die wél zijn ge bruikt. Niemand luistert onbevoor- deeld. Sommige woorden werken altijd als een rode lap op een stier, afgezien van het verband waarin ze worden ge bruikt. Elke radio- en televisiespreker begint met een grap. Met een beetje wrange grap. Met het woord: .Luiste raars!' Het is opmerkelijk: wat die en die le zers of luisteraars verkeerd uitleggen wordt door anderen direct verstaan zoals het verstaan wil worden, 'k Zeg dit met het oog op in druk gegeven stukjes en de reacties daarop. Wéé je gebeente als je anders denkt dan ge bruikelijk is! Al gauw zeggen mensen tegen je: ,U maakt u belachelijk door zo en zó te denken (nu ja!, het denken is nog vrij tegenwoordig) en te schrij ven!'. Er is het pogen je te kleineren en complexen te bezorgen. De meerder heid is toch zo zeker van zich zelf! Haar bedoeling is, je ten spoedigste te laten assimileren Er ontstaat het be gin van haat als zij ontdekt, dat je kalm de stoomwals over je hebt laten heengaan en na afloop weer soepel bent opgestaan, 'k Vraag de kudde in gemoede waaraan zij de pretentie ont leent te menen, dat zij altijd automa tisch het bij het rechte eind zou heb ben. De massa stoot je uit als je recal citrant bent. De woestiin kun je in gaan Persoonlijk loop ik graag in de woestijn. Het is er stil en je ademt er zuivere lucht in. Aanhoudend geblaat elders kan op je zenuwen werken. Recapitulerend: voor een elegante op lossing ben ik altijd geweest, thuis zou ik me gevoeld hebben in een nieuw gevormde gemeente Vlaanderen Vlaan- deren-B en Vlaanderen-O, naar de gro tere plaatsen Breskens en Oostburg) naar analogie van de gemeente Wup- pertal (Wuppertal-E, Wuppertal B en Wuppertal V. naar de plaatsen Elber- feld. Bannen. Vohwinkel). Overigens is het een aperte onwaarheid, dat voor gestelde naam Ter Wielingen maar wei nigen zou hebben aangesproken, dat de kwestie überhaupt niet geleefd zou hebben binnen de gemeenten die hun zelfstandigheid moesten opgeven. Ds Ph. J. Leenmans Breskens. Deze reizende Unesco-tentoonstelling .Painting from 1900 to 1925.' doet op haar wereldtournee op 't ogenblik Zeeland aan, en wel in Goes, in het museum voor Noord- en Zuid-Beve land. Al zijn het zogenaamd maar reproducties, het geeft zeer eenvoudig buitengewoon leerrijk een inzicht in het begin van onze moderne schilder kunst. Een bezoek aan deze zéér zeld zame tentoonstelling mag in onze he laas nogal materialistische tijd, door niet één scholier in onze provincie worden overgeslagen. Op de middag, dat ik er bijna een uur was, waren er slechts twee bezoekers. Dus geen ge drang aan de voordeur. Ik herhaal hier voor de zoveelste keer, bij de brug tussen beeldende kunst en pu bliek is de Zeelandbrug nog maar 'n kippenbruggetje. De hier geboden kans op een latere levensverrijking, is op deze tentoonstelling van topfigu ren, waarvan André Oosthoek in zijn waarderend artikel in de PZC van 10 oktober reeds de namen gaf, wel zéér groot. Jammer dat de catalogus alleen maar in het Engels ls gesteld. Deze overigens goed verzorgde tentoonstel ling duurt gelukkig tot en met 14 november. Wij kunnen ons dus nog herstellen. Louis Heijmans f ADVERTENT IB I OLIFANT HAD EEN STAARTJE. Hoe het mogelijk is, weet de heer H. te E. nu nóg niet. Maar alles zat hem gisteren tegen. Te laat op z'n werk, door zijn bureaustoel gezakt, thuis gekomen zoonlief een ruit ingegooid en z'n vrouw met griep op bed. Gelukkig was er nog een staartje Olifant Vieux in huis! Naar aanleiding van het bericht over het vinden van de papieren van de verongelukte piloot op het eilandje J)e Haringvreter', graag het volgende. Misschien kan er in de toekomst eens wat meer aandacht besteed worden door de politie aan dergelijke onge lukken. Dat voor de rijkspolitie uit Veere deze gevonden papieren niet voor het onderzoek van belang waren, is te verstaan. Maar uit dit bericht blijkt dan toch maar duidelijk dat ze voor het verdere onderzoek nog niet helemaal rond waren, door ontbreking van diverse papieren. Waarom dan die nonchalance van de politie? Of was het soms voor hen ondoenlijk en te tijdrovend om dat eilandje af te zoe ken? Gelukkig voor de familie van de verongelukte piloot, waren er in Hol land nog mensen die er anders over dachten. J. C. de Jonge, Spoorlaan 18, Wemeldinge. Naar de heer F. A. van Reijsen, voor onderzoeker van de rijksluchtvaart dienst, belast met het onderzoek naar de bewuste vliegramp ons mededeel de, treft de politie welke bij het onderzoek behulpzaam is geweest, geen enkele blaam. Integendeel. Zel den had de RLD eer. zó goede mede werking van de politie als thans in Zeeland, zo werd verzekerd. Aan weerszijden van de ongeveer 200 me ter lange baan welke het vliegtuig over het eiland had getrokken, is in de bebossing nauwkeurig gezocht naar bezittingen en dergelijke. Op de plaats waar het toestel is verbrand, is ook dagen nadien nog met harken in de as naai voorwerpen van waarde gezocht. Het brevet van de piloot is daarbij niet gevonden. Ook zijn nog verschil lende personen gehoord die wat ge vonden hadden, doch tevergeefs. Daar het lijk van de piloot verkoold v/afi, is toen aangenomen dat het brevet ver brand was. Dat later door regen en wind een tipje van het brevet zicht baar is geworden vanonder de asres- ten en toen door een meisje werd teruggevonden, is toeval. Dit komt in soortgelijke gevallen re gelmatig voor. Hoe zorgvuldig men ook bij het onderzoek te werk gaat, zo verklaarde de heer Van Reijsen. Overi- Reeds meerdere malen verschenen in uw blad en ook wel in andere dagbla den in de kolom .Lezers schrijven' uitingen van misnoegen en teleurstel ling van gepensioneerde ambtenaren, waarin ze zich beklagen over de kor ting (inbouw) op hun pensioen. Deze korting is wel zeer sterk tot uiting gekomen bij de toekenning van de 3e'o vakantietoeslag op de uitkerin gen aow enz. over de maand septem ber jl. Het ligt niet in mijn bedoeling hierop een verdere toelichting te geven, maar wel zou ik in (.Lezers schrijven') wel even mededeling wülen doen, welke maatregelen er zijn genomen om deze naar mijn mening ongewenste toe standen verbeterd te krijgen. Maatre gelen, die zijn uitgegaan van de sa menwerkende bonden van pensioenor ganisaties, van de bonden dus van gepensioneerden. Hieronder volgen de afschriften van A: een telegram gezon den aan Zijne Excellentie de staatsse cretaris van binnenlandse zaken te 's- Gravenhage, terwijl een afschrift daarvan werd toegezonden aan 1. de minister-president; 2. de voorzitters van de le en 2e kamer der staten- generaal; 3. het algemeen Nederlands persbureau. Excellentie, De samenwerkende pensioenorganisa ties hebben mij opgedragen te verzoe ken, om bij uw overweging of en zo ja aan de actief dienende ambtenaren een uitkering ineens ad 400.moet worden verstrekt, tevens te betrekken de noodzaak van een zodanige uitke ring aan de gepensioneerden. W.g. de secretaris van de samenwer kende pensioenorganisaties A. van der Hoek. En B een schrijven, althans een af schilt daarvan, gericht aan: Zijne Ex cellentie de minister van binenlandse zaken te 's-Gravenhage, Excellentie, De samenwerkende pensioenorganisa ties, vertegenwoordigende ruim 120.000 leden, delen u mede, dat, zoals reeds meerdere malen door hen is betoogd, ten aanzien van het genot- van aow-aww door overheidsgepensio- neerden een ernstige discriminatie wordt toegepast in vergelijking met het overige deel van de bevolking dat aow-aww pensioen geniet. Nu bij de betaling van de ambtelijke pensioenen over de maand september een belangrijk deel van de aow-aww- uitkeringen en van de daarop verleen de vakantiebijslag op de ambtelijke pensioenen zijn ingehouden, worden de voornoemde organisaties in ernsti ge mate geconfronteerd met het leed van talloze gepensioneerden, die door de enorme korting op hun pensioen over die maand in vele gevallen vooral de lager gepensioneerden het hun toekomende ambtelijk pensi oen nagenoeg of geheel zien wegge- kort. Onder handhaving van het principiële standpunt, neergelegd in punt I b van het u toegezonden memorandum van 12 oktober 1967 dringen zij er met klem op aan, dat in verband met het voorgaande aan de inbouw, speciaal van de structurele verhogingen van de aow-aww, een einde komt waartoe huns inziens op korte termijn een incidentele herziening van de abp-wet (algemeen burgerl. pensioenwet) aan de orde ware te stellen in afwachting van de herziening bij de .Novelle' 1). Zij dringen er ten zeerste op aan dat hun zo spoedig mogelijk een onder houd wordt toegestaan met de staats secretaris ter nadere toelichting. Na mens de samenwerkende pensioenor ganisaties, w. g. A. van der Hoek, secretaris. 1) Onder .Novelle' moet worden ver staan: een samenvatting van verbete ringen in de nieuwe pensioenwet, na dat deze enige tijd heeft gelopen. In zonderheid het vermelde onder punt B, geachte heer redacteur, moge dege- nenen die zich afvragen: ,Wie doet er iets voor ons?' een aanwijzing zijn, dat de pensioenbonden niet stilzitten. Liever ware bet mij geweest, wanneer het Algemeen Nederlands Persbureau alreeds tot publikatie van een en an der was overgegaan. Helaas heb ik tot nu toe daarvan in (verschillende) bladen niets bemerkt. Joh. de Vries. Terneuzen Voorzitter afd. O.-Z.-Vlaanderen v/b b. v. gep. ,Het uitvoeren op goede gronden van abortus provocatus door een medicus moet volgens het hoofdbestuur van de maatschappij geneeskunst niet meer vallen onder de strafwet, maar onder de wet op de uitoefening van de ge neeskunst. Aldus las ik dezer dagen in een kranteartikel. Met grote kop pen stond erboven: Artsen: Maak abortus wettig. Wel staat er duidelijk in dat artikel, dat het hier gaat om een Misdrijf tegen het leven.' En daarom mag het niet door onbevoeg den, maar wel door artsen uitgevoerd worden. Moord wordt door de rechter veeal gestraft met vijf tot tien jaar gevangenisstraf. Wanneer een arts eni ge jaren geleden abortus provocatus toepaste, werd hij op het matje ge roepen en gestraft. Niet als een ge woon burger natuurlijk, want dat kan nu eenmaal niet. Nu, in 1970, vinden de meeste artsen het schijnbaar een gewone zaak, dat een moord niet al leen soms toelaatbaar is maar dat er zelfs een wet moet komen, die hen toestaat om moorden op grote schaal te gaan plegen. Moet er dan soms ook nog in die wet komen te staan, dat zo'n abortus een christelijke daad van liefde is aan de mensheid, of noemt men zich in die gevallen maar liever geen christen meer? Het interessante is ook, dat, zoals in dat artikel staat, de arts ook nog advies moet vragen aan een psycholoog, een maatschappe- lyk medewerker en eventueel een ziel zorger. Dus ook deze mensen zullen gevraagd worden om als medeplichti gen te dienen bij een moord met voor bedachte rade. Zouden er werkelijk in ons land christelyke zielzorgers zyn, die hieraan willen meewerken? Zou den deze mensen zich dan werkelijk nog .zielzorgers' durven noemen en 's zondags van de kansel het Godde lijk Gebod: .Gij zult niet doden' durven verkondigen? Aan wie van die zielzor gers moet een gelovig mens dan nog een houvast hebben? Of zijn we wer kelijk al zo ver afgedwaald van de moraal, dat de Goddelijke wetten niet meer gelden in deze moderne tijd. Is het al niet erg genoeg, dat de overheid nog steed toelaat, dat een vereniging als de NVSH en vele anderen hun vui ligheid vrijuit mag spuien bij de pu bliciteitsmedia? Wordt het niet hoog tijd. dat we eens afstappen van de gedachte, dat iemand ,per ongeluk' een kind krijgt of meer kinderen? Als wij werkelijk leven volgens de Goddelijke wetten, dan zal de Schep per zelf wel zorg dragen voor een goed evenwicht in de gehele natuur, welke Zijn Schepping is. Wanneer wij nietige mensen echter menen het recht te heb ben in te grijpen in Zijn Schepping en Zijn Natuur, dan moeten we er ook van overtuigd zijn, dat er een chaos in alle opzichten ontstaat. En dat dit proces bezig is zich te voltrekken, kan ieder, die zijn ogen en oren goed gebruikt, dagelijks om zich heen zien. Laten we hopen, dat zeer velen, voor wie de Goddelijke wetten nog bete kenis hebben, een fel protest zullen la ten horen tegen deze verkrachting van Gods wetten. W. S. M. d. Kort A. M. de Kort-Stomebrink Albert Joachimkaae 5a Goes gens is het onderzoek door het aan vankelijk niet terugvinden van het brevet, niet gestagneerd. Bij de be trokken dienst is altijd een duplo van het brevet aanwezig. (ADVERTENTIE) De boekenweek is voor iedereen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13