P^H Eerste stap op weg naar Amerikaans Russische samenwerking in de ruimte PvdA-nota over de problemen van de VN Nederlandse zakenlieden' benadeelden Belgische schatkist voor f 17,5 min Initiatief ten gunste van China ONTVLUCHTE RUUD R. TERUG IN INRICHTING ^jva^eea stukje lLtwmjaarstuin REGERING: ONDERZOEK NAAR MOGELIJKE BIJSTAND AAN MOLUKKERS DIE TERUG WILLEN De dood op de weg Sociale klimaat grondig verpest' FELLE KRITIEK VOORZITTER GRAFISCHE BOND OP REGERING 'egen jassen JL 'oden jassen winterjassen fff iportcoats \n Geismar krijgt 18 maanden VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ADVERTENTIE EERSTE DOEL: KOPPELINGSMOGELIJKHEID VOOR REDDINGSPOGINGEN HOUSTON (REUTER) De besprekingen die volgende week in Moskou beginnen, brengen het denkbeeld van ge- zamenlijke verkenning van de ruimte door Russen en Ameri kanen een stap nader tot ver wezenlijking. Zelfs de meest voorzichtige leden van de Ame rikaanse ruimtevaartgemeen schap zien de komende bespre kingen als een doorbraak. Na jaren van rivaliteit en langs el kaar heen werken komen de VS en de Sowjet-Unie eindelijk bijeen om zich te buigen over de kwestie hoe hun ruimteschepen in de praktijk aan elkaar kunnen worden aange past. De besprekingen worden maandag en dinsdag (26 en 27 oktober) ge houden. Officieel zijn zij door de NASA aangeduid als .voorbereidende technische besprekingen over moge lijke overeenkomstige regelingen voor koppeling in de ruimte' mogelijkheid van koppeling van Amerikaanse en Russische ruimte vaartuigen opent echter een groot gebied van samenwerking, zoals ge zamenlijke tochten en redding in DEN HAAG (GPD) De PvdA- fractie in de tweede kamer dringt er bij de regering op aan, een initiatief te nemen inzake de toelating van China tot de VN, die binnenkort voor de zoveel ste keer aan de orde komt. Ne derland moet samen met gelijk gezinde landen voorstellen, dat Formosa in de veiligheidsraad plaats maakt voor China en een gewoon lid van de assemblee wordt. Op de VS moet druk worden geoefend om deze for mule, als een tijd en moeilijkhe den besparend compromis, te aanvaarden. Dit staat in een nota van de PvdA over de problematiek der VN. die gistermiddag is gepubliceerd. Verschil lende punten er uit zijn al ter sprake gebracht in vergaderingen van de vas te kamercommissie voor buitenlandse zaken met minister Luns. Deze is gistermiddag naar New York vertrok ken. om daar de algemene vergade ring van de VN bij te wonen. Mr Van der Stoel, die het rapport toelichtte, zei dat het hem .zou verba zen als minister Luns een warm ja op het voorstel zou laten horen'. Hij verweet de minister van buitenlandse zaken een automatisme in het beoor delen van de moeilijkheden met Chi na's toetreding. .Van de Nederlandse regering mag worden verwacht dat zij het VN-beleid tot centraal element van haar buitenlandse beleid maakt', aldus het PvdA-rapport, .en dat zij het uiterste doet om invloed, denkkracht en fantasie te mobiliseren ten gunste van de verwezenlijking van vormen van wereldwijde samenwerking. Met name zal ons land er zich voor moe ten inzetten, dat de verstarring van de blokken wordt doorbroken en dat vor men van samenwerking daar voor in de plaats komen' Effectiever Concreet wordt aangedrongen op de volgende punten: Het effectiever maken van de s ties tegen Rhodesië en een striktere naleving door alle Navo-landen van het wapenembargo tegen Portugal. Regeringshulp aan bevrijdingsbe wegingen in koloniale gebieden op het humanitaire vlak en op het gebied van scholing en vorming. Het invoeren van een geassocieerd lidmaatschap voor mini-staten Versterking van de vertegenwoor diging van middelgrote mogendheden in de veiligheidsraad. Het toelaten van DDR, Bondsrepu bliek, Noord- en Zuid-Korea, Noord en Zuid-Vietnam tot de VN. Een onderzoek naar de mogelijkhe den om het internationale hof van justitie een grotere rol te doen vervul- nood. Het feit dat de Sowjet-Unie dit aspect gekozen heeft als begin van besprekingen over .bouten en moeren duidt er op dat de Sowjet- Unie serieuze belangstelling koestert voor samenwerking in de ruimte. Het doel van het eerste overleg is zeer beperkt: het opstellen van een memorandum en het vaststellen van de procedures als basis voor verde re bijeenkomsten. Universele koppeling' Arnold Frutkin, oud-directeur van de NASA, meent dat koppeling tussen bemande Russische en Amerikaanse ruimtevaartuigen niet voor 1972 mo gelijk zal zijn. i\len moet al snel tot overeenstemming komen om de Sky- Iab die in dat jaar rond de aarde gaat draaien van een speciale kop pelmogelijkheid te voorzien. Opti mistisch is hij daarover niet. J)e Russen zijn meestal traag in het onderhandelen', zegt hij. Ruimtestation Meer kans ziet hij voor een gemeen schappelijk koppelsysteem achter in de jaren zeventig, voor het ruimte station met ruimte-taxi's. Dat ligt ook meer in de lijn van de Russische gedachtengang. Him vlucht van juni. die 18 dagen duurde, is waarschijn lijk een deel van de voorbereiding van een permanent bemand ruimte station geweest. Uitwisseling Wanneer geleerden kunnen overstap pen kunnen zij aan eikaars experi menten deelnemen. Tegen die tijd moeten beide ruimtevaartmogendhe- den het tevens eens zijn over dingen zoals een gemeenschappelijk com municatiesysteem. Maar in 1965 was na drie jaren van besprekingen met de Sowjet-Unie overeenstemming be reikt over samenwerking bij kunst- maan-meteorologie. communicatie, geomagnetisch onderzoek, ruimtebio- logie en geneeskunde en dc gang van zaken op deze gebieden is rond uit teleurstellend geweest. Toch ziet de NASA de komende besprekingen als 'een grote impuls nu het congres de gelden voor de ruimtevaart zo sterk besnoeit. Geza menlijke ondernemingen zijn ook van waarde door de kostenspreiding. be langrijk voor een land dat met uit zondering van de Sowjet-Unie tien maal zoveel per jaar uitgeeft als alle andere landen samen. Volgens sommigen wordt de financiële last van het ruimtevaartprogramma in de Sowjet-Unie eveneens te groot. Mogelijk zullen de kosten een eind maken aan de rivaliteit van het ruimterace-tijdperk, waardoor beide partijen een overwinning zullen heb ben behaald. AMSTERDAM: De hoofdstedelijke brandweer is donderdagmiddag uitgerukt om een zeemeeuw te redden. De vogel was met zijn vleu gel verstrikt geraakt in een vlie gertouw, dat bij de Markthallen in de Jan van Galenstraat aan een boom hing. EINDHOVEN (GPD) De Bredase 21-jarige student Ruud R. die op za-| terdag 17 oktober jl Is ontsnapt uit de rijks psychiatrische Inrichting inj Eindhoven, heeft zich in de nacht van: woensdag op donderdag omstreeks één uur eigener beweging weer ge-i meld bij de inrichting. Zoals bekend pleegde de jongeman op vrijdag 21 maart een aanslag met drie pistoolschoten op zijn 14-jarig zusje Corrie in het ouderlijke huis. Tegen-, over de directeur-geneesheer van de inrichting, dr J B van Borssum Waal- kes, heeft Ruud R verklaard dat hij de afgelopen dagen rond gezworven heeft in België, waar precies is niet duidelijk. Uit kranteberichten begreep hij welk een rumoer zijn ontsnapping teweeg had gebracht. Na een gesprek met een Belgische priester besloot hij gebleken dat hij enig strafbaar feit heeft gepleegd. De rijksrecherche heeft het onderzoek! verder in handen. Premier De Jong tijdens gesprek met Manusama: Projecten tot maatschappelijke inpassing DEN HAAG (ANP) De Ne- derlandse regering is bereid te onderzoeken of aan de Moluk- kers die naar Indonesië willen terugkeren economische en terug te keren naar Eindhoven. Tot, fprhnicrhp hiïctnnd znu kunnen op heden is niet gebleken dat hij enig: tecnrascne Dijstana ZOU Kunnen worden verleend ter verwezen- leg op te stellen projecten tot maatschappelijke inpassing in Indonesië. Ook is de regering bereid de groep Mo- lukkers die in ons land wil blijven leven ten volle te steunen en tegelijk de nodi ge integratie in de Nederlandse sa menleving te helpen bevorderen. Deze beide toezeggingen heeft minister-pre sident De Jong gedaan tijdens het gesprek met de heren J. A. Manusama en J. Hitijahubessy, gehouden op 7 oktober jongstleden. Het verslag van deze bespreking over de gehele problematiek van de Zuid- Molukkkers in ons land is donderdag toegezonden aan de tweede kamer en I Iijktag van in onderling over-j BERLICUM (ANP) Door onbe kende oorzaak is woensdagavond de 36-jarige J. P. F. Voets uit. Berlicum met zijn auto rechts naast de Haffert-| sestraat geraakt en tegen een boom gereden. De. bestuurder is later in het Groot Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overleden. ZEVENAAR (ANP) Op de Arn- hemseweg in Zevenaar reed donder dagmiddag de 39-jarige mevioc M. G. Gremmen-Snelders uit Zeven aar, met de door haar bestuurde auto tegen een boom aan de linkerzijde van de weg Zij werd zodanig ver wond, dat zij ter plaatse overleed. Fusies ARNHEM (GPD) Bij de ope ning van de driedaagse bonds vergadering van de ANGB (Al gemene Nederlandse Grafische Bond) heeft bondsvoorzitter A. M. van den Boogaart ongezou ten kritiek geleverd op de rege ring De Jong. In het Arnhemse Musis Sacrum, waar de Neder landse grafici tot zaterdag ver gaderen, beschuldigde de ANGB- voorzitter de huidige regering vooral van gebrek aan visie. Dat kwam volgens het o a uit in de loonpolitiek van minister Rool- vink, met diens voorstel tot pauzes en loonstoppen. Geen verandering Als gevolg van al dat gehannes is het sociale klimaat in ons land grondig verpest en de verhouding tussen rege ring en vakbeweging ijskoud geble ven', zo zei de heer Van den Boog aart. Wanneer de regering met voor-, stellen tot een loonpauze komt, dan wijst de vakbond dat van de hand, aldus de heer Van den Boogaart, om dat men niet wenst te geloven dat de economische situatie zo .somber' is. Dat men een tekort op de betalingsba lans verwacht van 850 miljoen gulden, ontkende hij niet: ,Het grootste deel van dat tekort echter wordt veroor- Over de fusies in de dagbladwereld merkte de heer Van den Boogaart: op, dat ze mede hun oorzaak vin den in een teruglopende adverten tiedekking sinds de komst van de Ster-reklame. .Tegen verdere uit breiding van de Ster-reklame moe ten we ons ten sterkste keren', zei hij dan ook. Daarnaast moet echter aan het moei zame bestaan van een aantal landelij ke dagbladen een eind worden ge maakt door de vorming van een re constructiefonds voor het dagbladbe drijf, waarop kranten die in- nood, verkeren een beroep kunnen doen Zo"n fonds zou zijn gelden ondermeer kunnen betrekken uit de Ster-pot, vol- Krantenfabrieken Pel kantte de heer Van den Boogaart. zich tegen de gedachte tot stichting van grote krantenfabrieken, waar alle dagbladen, ook in kleine oplagen, te gen een redelijke prijs worden ge drukt. Het idee voor zo'n centrale krantenfabriek, gevoed door zelfstan dig opererende redacties, is uitgegaan van een commissie-Lammers van de Nederlandse Vereniging van Journalis ten. Het rapport, waarin deze commissie tot de gedachte van een fabriek kwam, is volgens de ANGB-voorzitter een .warrig en volkomen ondoordacht werkstuk*. dHEDEN: De violiste Emmy _Ver- hey (21) is gisteren in het huwe lijk getreden met de Centrum-ac teur Johnny Peters (23). Hoe wel het jonge paar de huioélijks- voltrekking zo stilletjes mogelijk wilde houden, waren natuurlijk en kele collega's aanwezig, zoals de violist Herman Krebbers, die hier zijn gelukwensen aanbiedt. ADVERTENTIE 'tls nu tijd voor: c\)enAjiulf V MIDDELBURG in modieuze kleuren en modellen L. Delft 11 - Tel. 3891 TRUCJE VIA 2 MARKTEN VOOR VREEMDE VALUTA (Van onze correspondent) BRUSSEL Twee Nederland se .zakenlieden', met een uit gesproken talent voor inter nationale financiële trans acties, zijn erin geslaagd de Belgische staat voor 17,5 miljoen op te lichten. Het trucje wat de heren (een Amsterdammer en een Rot terdammer) gebruikten was kinderlijk eenvoudig. Hun methode was gebaseerd op het feit dat er in België twee markten voor vreemde valuta be staan. een officiële en een vrije markt. Vaak bestaan er aanzien lijke koersverschillen tussen die twee markten. Dat was bijvoor beeld vorig jaar het geval voor de dollar. Op de officiële markt, die vrijwel niet fluctueert was de dollar omstreeks 50 Belgische franks, op de vrije markt daaren tegen kreeg men er soms 53 tot 54 franks voor. Dollars Nu is het zo dat zakenlieden bij de officiële markt terecht kunnen voor handelstransacties met het buitenland die in dollars moeten worden betaald. Op voorwaarde echter dat de aangekochte goede ren ook weer naar het buitenland tegen dollars worden verkocht. De twee Nederlanders nu richt ten, order de naam Betexim, een firma op in Antwerpen en een andere in Zwitserland. Toen kon het spelletje beginnen. Na enige tijd verzochten zij het Belgische wisselinstiutt om een miljoen iollar, die zij zeiden nodig te hebben voor de aankoop van far maceutische produkten in Zwit serland. De firma die de produk ten in Zwitserland leverde was .toevallig' hun eigen zaak. Het instituut verstrekte de dollars, ui teraard tegen de officiële koers want Bexetim had er bij gezegd dat de goederen weer tegen dol lars aan het buitenland doorver kocht werden. De tegenwaarde in Belgische franks van de miljoen dollars werd prompt door de Antwerpse firma betaald Normaal moeten er echter bin nen een termijn van 30 dagen weer dollars voor terugkomen. De door de verkoop van goede ren aan het buitenland verkregen dollars gaan dan weer terug naar het wisselinstltuut, dat er dan tegen de officële koers fran ken voor 1 miljoen Toen na een maand de geleende, dollars echter niet waren terugge stort begon het wisselinstiuut Be texim te manen. De firma ver klaarde evenwel dat de goederen achter het ijzeren gordijn waren verkocht en iedereen weet dtft men in die landen nooit zo vlot van betalen is Het wisselinsituul nam genoegen met die verklaring en was zelfs bereid nog meer dollars (tot een totaal van 8(1 miljoen) ter beschikking te stel len. Toen daar echter ook geen ü=kele dollar van terugkwam be gon men zich toch wel ongerust te maken. Maar toen het instiuut na een paar maanden eens bij de firma ging informeren zaten de beide firmanten alweer hoog en droog aan de oevers van Am- stel en Rotte. Wat was er nu gebeurd? Be texim, zo bleek later, had nooit goederen gekocht of verkocht. De dollars, waarvoor steeds heel eer lijk tegen de officiële koers fran ken waren betaald, werden onmid dellijk op de vrije markt in Zwit serland verkocht, hetgeen een winstje van ongeveer 3,25 frank (21 cent) per dollar betekende. Het eindresultaat, een winst van ƒ17.5 miljoen voor de beide za kenlieden en een even grote strop voor het Belgisch wisselinstituut, want dat moest nu zelf het te kort in dollarreserves via de vrije markt aanzuiveren. De Belgische staat zou graag eens met de heide heren praten, maar aangezien Nederlandse on derdanen niet aan een vreemd land uitgeleverd kunnen worden, zitten de heren voorlopig vei- Uit het verslag blijkt dat minister president De Jong er geen twijfel over heeft laten bestaan dat ten aanzien van het ideaal der Zuid-Molukkers tot vestiging van een onafhankelijke staat, geen verandering van houding te verwachte is, niet van Nederland, nocii van Indonesië, noch van de Ver enigde Naties. Premier De Jong noemde het van fundamenteel belang dat de Moluk- kers in Nederland zich ernstig bezin nen op de situatie waarin zij zijn gekomen te verkeren. Héns moet worden ingezien dat het blijven broe den op schuldvragen en vermeend on dergaan onrecht en het najagen van een politiek fantoom niet langer zin vol is'. Naar het oordeel van de be windsman is voor de Molukkers in Nederland de tijd gekomen om zich te bezinnen op de realiteiten van 1970 en op de toekomst. Tijdens het onder houd wees de bij het gesprek aanwe zige minister Luns (buit. zaken) er op dat nimmer een reeële mogelijkheid heeft bestaan dat een zelfstandige Mo lukse staat in de wereld erkenning zou vinden. De gedachte dat dit door een volhardend pogen toch zou kun nen worden bereikt noemde hij een miskenning van de internationale poli tieke realiteit. De Zuidmolukse leider Jr. Manusama had er op gewezen dat de Zuidmoluk- kers voldoende werkelijkheidszin heb ben om zich een beeld te kunnen vormen van de mogelijkheden van verwerkelijking van hun ideaal op korte termijn. Dit ideaal omschreef hij als een streven gericht op een onafhankelijke republiek der Zuid-Mo- lukken. Wat de Molukkers niet aan vaarden is dat de Nederlandse rege ring de zaak lijkt te beschouwen als afgehandeld. Indien deze indruk niet wordt weggenomen, zo verzekerde hij. zouden de Molukse leiders moeilijk voor de gevolgen kunen instaan. Premier De Jong deed een beroep op de Molukse leiders op wie. naar zijn mening, vooral de verantwoordelijk heid rust .om de geesten geleidelijk rijp te maken voor een nieuw, con structief antwoord op de werkelijk heid' Aan het slot van het gesprek, waarover de heer Manusama zich ten zeer ste teleurgesteld toonde, heeft pre mier De Jong namens de regering een beroep op de Molukkers gedaan zich te bezinnen op hun situatie en te komen tot een weloverwogen keuze. De rege ring blijft bereid tot een open gedach tewisseling over de beste vormen waarin die keuzemogelijkheden kun nen worden verwezenlijkt. PARIJS (AFP) Alain Geismar. ex- leider van de Franse Maoïstische be weging Xa gauche proietarïenne', is in Parijs veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstra 1'. De 31-jarige Geismar, doctor in de natuurkunde, heeft vier maanden in voorarrest gezeten. Hem is aanzetting tot geweld ten laste gelegd. f ADVERTENTIE) Wees maar blij met Jac. Hermans Prijsslae in de buurt. Dat het goed zit. Dat het goed zit met ae prijs. Goed zit met de kwaliteit. Dat u geen vraagtekens behoeft ts zetten. Dat het onze eer is, dat u tevreden bent Kortweg: dat wij er achter staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9