b sportvaria Op de Janseniusschool in Hulst is het ,rode scholierenboekje' niet verboden, wel minder gewenst exti a 'LAAMS JOURNAAL JOCH WEL EEN PRETTIGE SFEER., OUD-TERNEUZEN ,DE KRIEKEPUTTE' HUISHOUDELIJKE DRESSUUR VAN ABSDAALSE MARIE GEBROEDERS VAN DEN BRANDEN, KLOMPENMAKERS UIT HET GOEDE HOUT GESNEDEN VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN/HULST Het handzame ,Rode boekje voor Scholieren' (informatie in mini-pocketformaat voor leerlingen van het voortgezet onderwijs) is wat betreft de leiding van de Janseniusscholengemeenschap in Hulst minder gewenste lec tuur. Het werkje (een uitgave van A. W. Bruna, Utrecht), voor het Hulster schoolbestuur kennelijk dynamiet' onder de lesse naars, wijdt een aantal kritische passages aan de onderwijs situatie en probeert daarnaast de leerlingen de weg te wijzen in de alternatieve maatschappij'. De keuzemogelijkheden kun nen variëren van Dolle Mina tot NVSH, of een van de vele andere actiecomite's, die zich inzetten voor verbetering van de maatschappij. Conrector J. A. H. van Gemert van de scholengemeenschap: ,Van een verbod is geen sprake. Als de leerlin gen dat denken is het verkeerd over gekomen, maar als ze met het boek je zwaaien, dan hebben we graag een persoonlijk gesprek met ze.' De leerlingen van de Jansenius school (een rooms-katholieke school voor het vwo en havo die dezer dagen het 50-jarig jubileum viert) trekken zich niet al teveel van de inhoud van het boekje aan. Men is van mening dat het boekje té weinig werkelijke altenatieven biedt om de onderwijswereld drastisch te veran deren. De bedenkingen van het schoolbestuur zijn dan ook wat min der goed overgekomen. ,Als ze bang zijn dat we erdoor beïnvloed wor den. dan hebben ze juist ongelijk', en .er zijn op onze school toch geen hippies, de leerlingen zijn erg geza pig. dus zal het zo'n vaart niet lopen.' GEZAPIG De uitspaken komen van Josefien Ter Burg (4 mms), Bcrnadettc van Lïerop (4 mms), Ton Dujartlin (5 libs-b) en Henk van der Meer (4 libs-a), allen leerlingen van de Janse- niusscbool en qua scboolfunctie representatief voor de leerlingenge meenschap. Ton is redacteur van het schoolperiodiek ,de Klapper', de an deren zijn bestuurslid van de leerlin- genraad. Men meent dat er wel 50 procent van de docenten niets tegen het lezen van het rode boekje heeft, ,dat hebben we in gesprekken kunnen merken.' De leerlingen vinden dat het geheel wat opgeblazen is: .ge woon de moeite niet waard.' Henk onderstreept het nog eens: ,Men is gezapig en helemaal niet politiek geëngageerd.' Een gesprek met de vier scholieren over de leerlingen graad en de inspraak, leert dat zij vooral teleurgesteld zijn over de passieve houding van hun mede scholieren. Dat blijkt onder meer uit het feit dat bij een vergadering van de schoolraad (waar blijkens een verslag in de schoolkrant de moder ator domineerde) nog niet de helft van de leerlingen de moeite neemt om te komen. .Alles wat er gedaan wordt moet van ons komen, er zijn totaal geen ideeën. Er is altijd veel kritiek, maar je hoort nooit eens hoe het anders moet.' De activiteiten van de leerlingenraad (met totaal 5 bestuursleden, die door klasseverte genwoordigers gekozen zijn) richten zich dan ook voornamelijk op de buitenschoolse zakep. Dans- en feestavonden, sport en een actie voor Ghana zijn enkele gebeur tenissen uit de afgelopen tijd. Daar naast zijn er ook gesprekken ge weest met het schoolbestuur (.een leuke ervaring, maar allemaal oude re mensen en vrij conservatief') en de docenten (.bij sommigen is er wel belangstelling voor ons, zo onge veer 15 van de 40'). Die buiten schoolse activiteiten vindt men een belangrijk onderdeel van het werk. £)e school moet niet teveel op een fabriek lijken en daarom moet er tijd zijn voor bijvoorbeeld sport en discussie. Dingen die de samenwer king met de docenten moeten verbe teren, want daar hapert nog wel iets aan, vindt men. .Leerling en docent staan veel te ver van elkaar af.' Josefien, die leerlinge is geweest van een mavo, vindt dat daar leraar en leerling veel dichter bij elkaar staan dan bij het middelbaar onderwijs: .Hier heb je helemaal geen contact met de leraar, er is alleen maar de les en een persoonlijk gesprek is niet mogelijk.' De vier scholieren zijn het er wel over eens dat hun school meer vrijheid en in sommige opzichten meer inspraak biedt dan de mavo. Ton: ,Op die mavo weet je in de le en 2e klas niets, in de derde begin je er pas iets van te begrijpen en in de 4c doe jc examen en ga je van school af; dat ligt bij ons toch wel anders.' BEMOEIEN Helemaal tevreden over de inspraak is men toch niet. In vele zaken wordt men pas gekend wanneer de besluiten in feite ai gevallen zijn. .Sommige dingen zijn wel leuk opge lost (het zelf mogen bepalen wan neer een schoolavond eindigt), ande re dingen weer niet ('t Rode Boekje en de veronderstelling dat er leerlin gen drugs gebruikt zouden heb ben).' Bernadette wijst er wel op dat die inspraak moet groeien: ,Je krijgt niet ineens een democratische toe stand. Zij is er ook wat teleurge steld over dat haar wel eens verwe ten wordt als ze in de klas iets fout doet .dat ze zich dan maar niet zoveel moet bemoeien met school raad en ,de Klapper'. Men voelt wel wat voor het idee (van rector P. W. J. Boeren) om verschillende raden in te stellen: klasseraden (5) voor de le klassen, afdelingsraden (2) voor de 2e klas sen, een jaarraad voor de derde klas en voor. 4, 5 en 6 een schoolraad. Henk vindt het dan wel een bezwaar dat de communicatie met andere klassen minder vlot zal verlo pen. Hoewel de inspraak wel eens moei zaam tot stand komt (bijvoorbeeld het jubileumprogramma) en er op sommige punten (voorzichtig, geen boze docenten en schoolbestuur) kri tiek is. vinden de vier scholieren dat liet op de streekschool waardoor het contact van de leerlingen onder ling wat stroever is in het alge meen wel gaat. .Er is toch ee» prettige sfeer' wordt er opge merkt. Onder liet kopje .Verenigingsnïeuws' brengt de vereniging .De stem van oud-Terneuzcn' haar jaarlijkse happening, de bespreking voor het nieuwe seizoen, onder woorden. Zoals altijd zal de voorzitters hamer klokslag acht uur het groene kleed deuken, ten teken dat de punten .ingekomen stukken', .mededelingen' en .rondvraag' de revue kunnen passeren. Illustrator van deze gezelligheïdsvergadcring is de beer Joh. de Vries. Zijn toverlantaarn zal beelden van oud- en nieuw Terneuzen doen oplichten. Voor de ontelbaarste keer betrekt het Hulsterse poppentheater .De Kriekeputte' een nieuw theatertje. De residentie van het poppen- volkje is ditmaal gevestigd aan de Zoutestraat. Vrijdagavond 30 oktober om acht uur wordt de Jvriekeputte'-nieuwe stijl door journalist Jan Hiisken met spraakwater gedoopt Verder is In het openingsprotocol de vertoning van de Tsjechische film .De Hand' opgenomen. Hel minitheaterlje is voor deze gelegeneheid gedeco reerd met poppencreaties van J. Nijman, zomaar wat poppen uit binnen- en buitenland en werkstukken van verschillende kinderhan den. Toch een afscheid van Rik van Looy, maar niet op een wielerbaan en ook niet in een wegwedstrijd. Na een heel lang gesprek heeft Bobbejaan Schoepen hem weten te overhalen afscheid te nemen van zijn supporters en bewonderaars tijdens een volksfeest dat zal worden gehouden in .bobbejaanland' te Lichtaart. Het feest moet nog worden afgerond maar nu staat al vast dat Rik van Looy al z'n fietsen, bekers, truien etcetera zal tentoonstellen aan hen die altijd achter hem hebben gestaan. Hij gaat trouwens nog verder door z'n mooiste fiets, een regenboogtrui, een kampioenstrui (Belgische) en diverse andere truien te verloten in een grote tombola waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor liefdadige doeleinden. Het feest begint om 20 uur op de avond van vrijdag 6 november. Een groot aantal bekende artiesten en renners zal voor die avond uitgeno digd worden. In Belgische kranten vonden wij twee aardige uit drukkingen over de Grote Prijs der Naties, die zoals u weet door Van Springel werd gewonnen. De uitdrukkin gen waren afkomstig van Frans Cools, de ploegleider van Mann, die zei: .Herman (van Springel) vertrok als een rustige burger die naar de mis van tien uur ging.' En in een andere krant: .Op het laatst ging Herman zo hard dat hij de straatstenen nog maar nauwelijks raakte...' Toch wel aardig gevonden. In Italië overleed op 52-jarige leeftijd Adolfo Leoni, oud-wereldkampioen op de weg bij de amateurs (1937 te Kopenhagen). Hij overleed aan een hartaanval toen hij in de wachtkamer bij de dokter zat om onderzocht te worden. Herman van Springel zal zondag aanstaande als eerste vertrekken in de Grote Prijs van Lugano. Enkele andere deelnemers zijn Pfenninger. Dancelli. Gösta Pet- terson, Motta, Ocana, Ritter, Gimondi en nog enkele anderen. Van Springel geldt opnieuw als de te kloppen man. Eddy Merckx heeft in Italië opnieuw enkele nederla gen moeten incasseren. In Venetië werd hij vierde achter Basso, Thomas Petterson en Motta. 7e Gimondi. In Venegono won Gimondi, 2e Thomas Petterson, 3e Bitossi en 6e Merckx. De cyclo-cross te Eeklo is een affaire voor de gebroeders De Vlaminck geworden. Roger won en Eric werd tweede. Joop Zoetemelk bracht het niet verder dan de 20ste plaats. In de zaal 3ateas' in St-Amandsberg nabij Gent zullen op vrijdag 6 november weer bokswedstrijden worden gehouden. De Belgische zwaargewicht Van Laere komt in de ring tegen de Algerijn Cerra Cheraka. Voorts zijn er onderlinge wedstrijden van Belgen ten elkaar en enkele matches van Belgen tegen Algerijnen Nog een boksbericht. Oud-wereldkampioen Joe Louis is weer thuis na een vijfmaands verblijf in een inrich ting voor geesteszieken. De .geknakte' reus (nu 56 jaar) was wereldkampioen van 1937 tot 1949. Hij werd rijf maanden geleden opgenomen op verzoek van zijn vrouw en zoon. Zeven vrachtwagens van elk 25 ton hebben dezer dagen de houten onderdelen van de wielerbaan te Chaleroi overgebracht naar Vorst nabij BrusseL Daar zal de baan weer worden opgebouwd. De opening van de nieuwe Brusselse baan zal plaats vinden op maandag 2 november met vedetten als Post, Monseré. Van Sprin gel en vele anderen. Vier dagen later, op donderdag 5 november start dan de Brusselse zesdaagse met onder andere Sercu - Monseré, Post - Pijnen en misschien Altig - Roger de Vlaminck. Ook Oscar Daemers wil in Gent niets weten van een ploeg Post - Sercu. .Te sterk', vind de Gentse baandirec- teur. Hij geeft de voorkeur aan de twee .trekpleister- ploegen' Sercu - Monseré en Post - Roger de Vlaminck. Eric de Vlaminck zal waarschijnlijk aan Rudi Atig worden gekoppeld. Zoals bekend draait de Gentse zes daagse van 16 tot en met 22 november. Voor de zesde maal is Jan Janssen winnaar gewor den van het Nederland puntenklassement in rittenkoer sen. Hij behaalde 202 punten voor Pijnen 151. Wagtmans 132, Zoetemelk 129 en Harry Steevens 110 punten. Janssens won dit klassement reeds eerder in 1964. 1965. 1967, 1968 en 1969. Daar tussen in wist Gerben Karstens in 1966 het klassement te winnen. Twee gecombineerde schaats-wielerberichtjes. Oud wereldkampioen schaatsen Fred Anton Mater, die mo menteel in Rotterdam woont, heeft aangekondigd dat hij in 1971 in Nederland aan wielerwedstrijden gaat deelne men. Hij kan er wat van want hij heeft in Noorwegen tal van tijdritten gewonnen. Verder gaat ook Cees Verkerk volgend jaar meer aan wielrennen doen. Beiden van harte welkom. Toch leuke attracties als je die aan de start weet te krijgen. aka ZO WAS HET VROEGER MENSEN I IN HET i NIEUWS.., ,IK WAS KOOKSTER BIJ CHIC EN DE LUXE' HEIKANT Na vele punctuele en evenzeer discrete dienstjaren als kookster bij verschillende .high society' families in Nederland is Marie de Letter van Ahsdale weer in haar geboortestreek terugge keerd. Ze woont met haar man in een modern van alle gemakken voorzien bejaardenhuis,je, op rustige stand in Heikant. Het kost haar weinig moeite om haar vroeger weer tot leven te peppen. Na een kleine inleiding rolt het ene na het andere verhaal over de hocus-pocus en de gein uit liet bestaan van keukenpersoneel van de twintiger en dertigecr jaren over tafel. Vlot, gedecideerd en parmantig gesticulerend zit Marie vol vuur over .haar vriendelijke mevrouwen en rot meneren' te vertellen. Als je haar zo aan hoort dan is er weinig verbeeldingskracht nodig om je te kunnen voorstellen hoe Marie in de dagen van haar glorieuze jonkheid tegen haar lieer en meester optrad. Ze moet ontegenzeggelijk radicaal in haar huishoudelijk- en keukenbeleid geweest zi.jn. Een en ander valt duidelijk uit haar woorden op te maken. '.Als ik er goed over nadenk, dan heb ik een gezellige tijd achter de rug, waarin ik een hoop beleefd heb.' Marie de Letter beaamt dan ROTLUI ook grif. dat haar perikelen beslist genoeg zijn om er een lekker keukenromannetje van te vlechten. ,Ik ben namelijk alleen bij de chic en de luxe in betrekking geweest. Ik werkte bij de Bootz-en (bij het uitspreken van deze naam maakt ze een vluchtig handge baar, dat het achterovergooien van een neutje uitbeeldt), bij de Alberda's, bij de Glaswinkels, heel chique, was een jonkheer, bij de nog een hele rits imponerende namen volgen. Hetgeen toch wel bewijst dat Marie zich nooit aan een en het zelfde diensthuis heeft gekluisterd. .Kom ik het ergens anders beter krijgen dan was ik weg. Maar ik zocht het nooit bij gewone burgers. Ik wilde altijd hogerop. Ging het me in een bepaald huis vervelen dan zei ik de dienst op. Dan zei ik: Mevrouw, mijn schort laat ik hier maar mijn handjes neem ik mee. Daarom moesten ze altijd lachen'. In de ogen van de thans 74-jarige Marie ontbranden lichtjes van pret en ondeugd naarmate ze haar gedachten meer en meer in de tijd van haar carrière als kookster verplaatst. .Kleine heks, zo noemden ze me. Ik was altijd belust op lolletjes en grapjes.' De meeste meneren en mevrouwen konden Maries streken en streek- jes wel waarderen, maar ,niet allemaal.' Ik ben een paar keer bij echte rotlui in betrekking geweest. Er ,vas er een, die verwaardigde zich bijvoorbeeld nog niet eens om :oeie morgen tegen me te zeggen als ie me in de gang, de kamer jf oj> de trap tegenkwam. Nou, zoiets was ik nooit gewend geweest. Als je toch iemand op de trap tegenkomt, al is het je personeel maar. dan kun je toch zeker wel .goeiendag' zeggen, dunkt me. Ah, als ik er nu nog bij denk, wat een snert vent was dat toch. Hij keek altijd even zuur. Er kon nooit een lachje bij 'm af. Een andere meneer had er altijd een handje van om jc voor gek elke avond om zeven uur het eten klaar te laten hebben. Want nis het eten precies om zeven uur klaar was, dan ging meneer eerst zo nodig nog eens een tijdje aan zijn schrijftafel zitten werken. Al dit soort dingen kon ik gewoon niet verkroppen en dal zei ik ze ook, op de man af. En hoe het ging, ging liet, maar Marie wist ze allemaal te dresseren.' Niet in de laatste plaats gedreven door de zin naar avontuur stak Marie de Letter als jong meisje de Westerschelde over, naar stadse sferen toe. ,Ik mocht in feite van mijn ouders niet eerder naar de grote stad voordat ik twrintig was. Toch was ik op mijn zeventien de al verdwenen.' Samen met een al even avontuurlijke vriendin (,van het postkantoor in Hulst') smeerde Marie 'm naar Haarlem. ,Op een weekend zei ze tegen me: Ga je mee, meid, naar Haarlem? Ik weet wel een jobbie voor je. Ik heb niks tegen mijn ouders gezegd maar ik ben gewoon gegaan. Ik was het zat om elke dag voor een krats bij de boer te werken. Je moest elke morgen om half vijf je bed uit en je kreeg maar tien gulden per maand. In de stad verdiende je tenminste vijfentwintig. Dat was intern en je had bovendien een eigen kamer. Bij de eerste boer waar ik werkte, ving ik zelfs niet meer dan ƒ3,50 per maand. Ik was zo'n beetje van alles. Keukenmeid, koeienmeid, melkmeid, 's Morgens heel vroeg werd ik naar het bietenkoppenland gestuurd. Achter de koeien aan. Ik wist niet eens waar ik die goeie beesten moest vinden. Maar ik moest ze bij elkaar drijven en melken'. Marie de Letter is om deze reden en vele andere redenen eeuwig blij gebleven, dat ze destijd op haar stoute schoenen van Zeeuwsch-Vlaanderen is weggestapt. op zoek naar betere en meer verdiensten. ,Erst kwam ik dus in Haarlem terecht, bij heel chique lui. Ik ben daar maar snel weggegaan, want ze waren veel te luxe voor me, want die mensen bijna elke dag invités over de vloer. Er moesten dan hele diners gereserveerd worden. Dat kon ik toen allemaal nog niet. Ik kon amper een beetje pap en aardappelen koken en een stukkie vlees braden.' Niettemin heeft Marie het. zoals ze zelf zegt, tot een veelgevraagde keukenprinses gebracht. CLINGE Het is natuurlijk overdreven om te zeggen, dat écn muur van de klompenfabriek gebroeders Van den Branden te Clinge behangen is met ingelijste prijscertificaten, dus bewijzen van degelijk vakmanschap. Maar het is wel waar dat er een heel stel hangen. Wat er niet hangt is de pasverworven wisselbeker van dc kortgeleden gehouden, drieënveertigste klompcnbeurs in het Brabantse Sint-Oedenrode. Gebroeders Van den Branden kwamen, na inspectie en beoordeling van vier paar klompen door een zeer deskundige jury, als de beste klompenmakers van het jaar uit de beurs. Eu dat wil wat zeggen als men bedenkt, dat niet minder dan 89 inzenders (ook uit België) met hun .houten schoenen' op deze beurs vertegenwoordigd waren. Men moet overigens ook niet veronderstellen, dat alle klompenfabrikanten van Nederland hebben deelgenomen. Gebr. Van den Branden: .Nederland telt 280 klompen- fabrieken. Wie denkt geen prijs te halen, doet niet mee.' «Met deze uitlating bedoelen ze om precies te zijn, dat er veel kaf onder het koren van de tegenwoordige klompenmakers zit en dat de meesten daarom liever dc bewijzen hiervan binnenshuis houden. De vier gebroeders Van den Branden (57-jarige Arthur, 54-jarige Charles, 51-jarige Jozef en 48-jarige Renée) zijn van kindsbeen af vertrouwd gemaakt met het aloude ambacht van klompenmaken. Hun overgrootvader vormde al hout van populieren en wilgen om tot draagbaar schoeisel. Aan de Kerkstraat 17 te Clinge razen nu machines die in ijltempo blokken hout de gewenste klompvorm geven. De kwaliteit is bepaald niet minder nu de klompen machinaal worden vervaardigd. Wat zeggen gebroeders Van den Branden: .Vandaag aan de dag is een goede klomp van ons de beste dracht. Wij hebben namelijk een hele studie van de voet gemaakt. Het gaat voornamelijk om de vormen van het binnen- en buitenwerk, die zijn het allerbelangrijkste en die maken we ook helemaal met de hand Je kunt tegenwoordig eigenlijk niet meer van een klomp spreken. Het is in feite een schoenklomp want we maken 'm helemaal pasvorm voor de voet. Er zit als het ware een soort steunzool in.' Last van blaren is er dan ook niet meer bij. omdat de klomp volkomen naar de voet wordt gezet en de voet niet, zoals vroeger het geval was, zich naar de klomp moet zetten. Ook het gezegde: ,Nou breekt mijn klomp' is een verouderd begrip, want kwaliteitsklompen van Van den Branden breken niet meer. Henk van der Meer: geëngageerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35