HUURKOOPDRAMA TREF1 3 HAAGSE GEZINNEN Kamer en privacy iiiiissiii AFSCHEIDING VAN QUEBEC NOG STEEDS POPULAIR IDEAAL Huurkoophuis afbetaaldtoch plotseling op straat het staat in de sten VERVOLG KANTLIJN ACTIEPROGRAM VAKCENTRALES Tito streeft naar contact met EEG KLOOS HIELD PLEIDOOI VOOR FEDERATIE VAN 3 VAKCENTRALES VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Schuldeisers leggen beslag op woningen Haagse exploitant DEN HAAG (GPD) Een huur- koopdrama van ongekende af meting dreigt een aantal Haagse gezinnen in een afgrond van el lende te storten. Door manipu laties van de man, waarvan zij jaren geleden him woningen in huurkoop kochten en die inmid dels al voor meer dan de helft en in enkele gevallen totaal afbetaalden, dreigen zij bin nenkort niet alleen al hun geïn vesteerde geld kwijt te raken maar ook nog als daklozen op straat te komen. De verkoper van de woningen is in mei van dit jaar overleden en blijkt zo veel schulden te hebben achter gelaten, dat de crediteuren het onroerend goed, dat nog op zijn naam staat, willen verkopen. Het meest schrijnend Is In deze on welriekende affaire de geschiedenis van de twee gezinnen van de al negen jaar in Nederland wonende Italiaanse gastarbeiders Mangiaracina en diens schoonzoon Paglialunga. Zeven jaar geleden kochten zij van de eigenaar van de .Exploitatiemaatschappij De Vijf', de heer Meijer, de bovenwonin gen Smitsstraat 166, eerste en twee de verdieping. De heer Meijer vroeg aanvankelijk ƒ24.000 per woning in huurkoop. Tenslotte werd de huurkoop gesloten voor een bedrag van 14.500 per wo ning. Aflossing per woning ƒ200 per maand, exclusief de rente. De Italiaanse gezinnen, die voordien als kamerbewoners een maandhuur van ƒ350 hadden betaald, dachten uit de zorgen te zijn. betaalden zeven jaar lang trouw hun aflossing en be reikten in het begin van dit jaar het punt, waarop de laatste termijn was betaald. Zij wendden zich tot de boekhouder van ,De Vijf' en vroegen de definitieve overdracht van de woningen via een notaris te regelen. In eerste instantie reageerde de boekhouder met de spot tende vraag .zijn jullie kapitalisten geworden, dat je een notaris nodig hebt", maar toen de Italianen bleven aandringen, kwam mevrouw Meijer die maandelijks de aflossingsgelden was komen ophalen in haar sportwa gen tenslotte bij hen thuis vertel len, dat haar man een afspraak met de notaris zou maken .Het kwam er echter niet van. De afspraak werd voortdurend uitgesteld. Tot de heer Meijer in mei van dit jaar overleed. De heren Mangiaracina en Paglialunga hoorden maandenlang niets meer van ,De Vijf' tot er vorige week twee heren aan de deur kwamen, die zeiden dat de woningen geveild zouden wor den, omdat de heer Meijer zoveel schulden had achtergelaten, dat zijn> wel met zekerheid worden aangeno- eeldsehieterK heslnc on rlo t>rfonic Viori. mon i„i;„ (ADVERTENTIE) WENNEKER-ROOSENDAAL namelijk beter in het parlementaire spel. Wanneer de regering vindt, dat een uitspraak nodig is over een ander land, dan is de minister van buiten landse zaken daarvoor de aangewezen bewindsman. Indien het parlement op zijn beurt van mening is, dat deze mi nister een dergelijke verklaring moet afleggen, maar hij zou te dien aanzien in gebreke blijven, dan beschikt de ka mer over voldoende machtsmiddelen hem tot een uitspraak te dwingen Een dergelijke methodiek eist wellicht een grote zelfbeheersing van praatgra ge mensen als Klompé en Udink, maar zij bevordert, wel een stabiele metho diek in de binnenlandse staatkunde. geldschieters beslag op de erfenis had den gelegd. De heren hadden een helel lijst bij zich, waarop de verschillende in huurkoop verkochte panden van .De Vijf' stonden vermeld. men, dat het hypotheekbanken zijn, die de heer Meijer geld verstrekten! met de door hem in huurkoop ver-] WASHINGTON kochte huizen als onderpand. NIXON ONTVING GROMYKO Machteloos Inmiddels heeft de juridische commis sie van het werkverband huisvestings nood kennis van de zaak gekregen en wil stappen gaan ondernemen on redden wat te redden valt. Maar gezien huurkoop van onroerend goed in ons land nog altijd een niet door de wet geregelde zaak is, ziet het er somber uit. ,Eij drong zo aan' In het benedenhuis van het pand aan de Smitsstraat woont al achttien jaar het gezin van de heer Blans. Na lang aandringen van de heer Meijer kocht hij zeven jaar geleden zijn woning in huurkoop, hoewel zijn inkomen dat eigenlijk niet toeliet. J)e heer Meijer drong zo aan', vertel de een eveneens hoogst ontdane me vrouw Blans. ,De twee bovenverdie pingen stonden leeg en die kon bij dus gemakkelijk in huurkoop verko pen, maar van ons kon hij niet af. Hij vroeg eerst negenduizend gulden, maar dat konden we niet betalen. Mijn man is glazenwasser en verdient niet veel. Toen zakte hij tot ƒ75.00 met een aflossing van 60 per maand. De huur, die we betaalden was negen gulden per week. We hebben het toen gedaan. Sindsdien hebben we de wo ning helemaal opgeknapt. Al onze spaarcentjes gingen er in zitten, want het huis was slecht. En boven die aflossing moesten we na tuurlijk allerlei belastingen betalen en een verzekering op het pand. Maar we zijn er die zeven jaar met veel moeite in geslaagd om rond te komen. En nu kwamen er vorige week twee heren, die doodgewoon vertelden, dat we er uit moeten, omdat het pand verkocht moet worden. Maar we hebben hier achttien jaar gewoond. Dat kan toch zo maar niet... Hoe kan die Meijer nou zoveel schulden hebben. Hij reed in een grote Mercedes en zijn vrouw, die elke maand de aflossing kwam halen, in een sportauto'. Intussen is nog onbekend hoeveel slachtoffers de huurkooppraktijk van wijlen de heer Meijer gemaakt heeft. De bij de regeling van de nalaten schap betrokken notaris wil daar op grond van zijn ambtsgeheim geen me dedelingen over doen, evenmin als over de. identiteit van de schuldeisers. Voor wat dat laatste betreft kan vrij- Het is echter wel zeker, dat het om veel meer panden gaat dan alleen die' in de Smitsstraat. Onder andere zou-, den er nog huizen in de Poeldijkse-j straat bij betrokken zijn. MIDDEN-OOSTEN (Slot van pagina 1) vraagstuk van de vredesoperaties der! volkerenorganisatie. Ten aanzien van zuidelijk Afrika bevestigden de minis ters .hun vastbeslotenheid te blijven zoeken naar praktische middelen in overeenstemming met het hanvest, die de volken van dat gebied in staat zouden stellen hun onververvreemd- baar recht op zelfbeschikking uit te oefenen en hun fundamentele mensen rechten in vrijheid en waardigheid te! genieten'. De ministers onderstreepten voorts .het belang van spoedige overeenstem- r ADVERTENTIE i I Slot van pagina 1 langrijke herverdeling ten gunste het looninkomen. Het minimum-alternatief (0,3 pro cent): 1,4 miljard gulden beschikbaar, versterking prijsinflatie met jaarlijks 0,7 procent, enige extra groei van de investeringen en zeer geringe aantas ting produktiegroei, zekere herverde ling ten gunste van looninko men. Besteedbaar inkomen Bij het maximum-alternatief stijgt het reëel besteedbare loon 2,3 a 2,8 pro cent per jaar, bij het midden-alterna tief wordt de stijging jaarlijks terug gebracht van 3 a 3,5 procent tot 2,5 a 3 procent, bij het minimum-alternatief; stijgt het reëel besteedbare loon jaar lijks 2,6 a 3,1 procent. Het overlegorgaan wil de vakbondsle den bewust confronteren met de noodzaak, aan te geven waar de gel den vandaan moeten komen die de verwezenlijking van bij vrijwel ieder een levende wensen mogelijk kunnen maken. Het program is niet voorzien van een advies, welk alternatief de leden het beste kunnen kiezen. Het overlegorgaan wil dat in de nieu we kabinetsperiode de veertigurige werkweek gerealiseerd wordt en dat er minstens twintig dagen vakantie komen voor iedereen. De vakantie toeslag moet naar evenredigheid van de vakantieduur worden ver hoogd. Een geregeld onderzoek naar de kwaliteit van het huizenbestand en de woningbehoeften. Opvoering van de produktie met tenminste 15.000 hui zen. Huursubsidie ook voor huurders van huizen die voor 1960 gebouwd 'zijn. Grote aandacht voor de huisves ting van bejaarden, alleenstaanden, ge handicapten en buitenlandse arbei ders. (AFP) President Nixon van de Verenigde Staten heeft j donderdagmiddag op het Witte Huisi ,a" =iaaau6i; u.nraomii- de Russische minister van buitenland- min« over richtlijnen voor toekomsü- se zaken. Gromrko. ontvangen. Het! «e. vredesoperaties in overeenstem- was voor de eerste keer dat Nixon l nung met het handvest'. De Britse minister sir Alec Douglas- Home legde de Veiligheidsraad een uit vier punten bestaand plan voor.j Volgens welingelichte Britse zegslie den behelst het plan: Lidstaten die een bijeenkomst van de Veiligheidsraad vragen, moeten di rect bij de aanvang concrete voorstel len kunnen doen. De Verenigde Naties moeten zich beter uitrusten voor hun vredesbewa- rende rol. De veiligheidsraad moet meer be voegdheden krijgen om internationale; geschillen te onderzoeken en aanbeve-| liugen te doen. De instelling van kleine werkgroe pen ad hoc die de verantwoordelijk heid krijgen voor speciale internatio nale situaties (oorspronkelijk een sug gestie van Brazilië). Deze werkgroe pen zouden het gezag van de Veilig heidsraad moeten hebben vo nastreven van vredesregelingen. Slot van pagina 1 voor het legaliseren van bepaalde praktijken van de BVD. Met verwij zing n aar een uitspraak van de heer Vondeling sprak hij zelfs van .gore praktijken'. Een uitdrukking waar mi nister Polak sterk tegen protesteerde omdat deze onrecht deed aan de amb tenaren van de BVD. De heer Wieben- ga wilde zijn kwalificatie echter niet intrekken waarop kamervoorzitter Van Thiel besloot ze uit de handelingen te doen schrappen. De heer Wiebenga zag niets in de hele werking van de commissie voor de veiligheidsdiensten die bestaat uit de fract ïevoorzitters van de zes grootste partijen waartoe de PSP niet behoort. Ook de communist Bakker zag niets in het wetsontwerp. Hij meende dat door deze wet het afluisteren van de BVD wordt gelegaliseerd en zal daar om tegen stemmen. Hij voegde daar aan toe dat dit hem zeer speet omdat hij dan ook tegen strafmaatregelen voor het afluisteren van burgers on derling stemt, terwijl hij het optreden daartegen graag mogelijk zou willen maken. Meer inr/oed kamer De socialist Franssen had veel werk van het geheel gemaakt. Hij merkte op dat er een golf van afluisterappa- raten over ons land is gespoeld en noemde het dan ook een goede zaak dat nu opgetreden kan worden. Hij wilde echter dat de kamer wat meer kijk op afluisteren door de staat kreeg en diende een amendement dat het mogelijk moet maken de ka mer op de hoogte te stellen telkens wanneer toestemming tot afluisteren is gegeven. Het amendement kreeg niet veel steun en werd door de bewindslieden ook sterk afgeraden. Het zal volgende week dinsdag in stemming komen. Een andere sugges tie van de heer Franssen bleek meer kansen te bieden. Hij meent dat als er bijvoorbeeld in grote warenhuizen door middel van televisie onder meer gecontroleerd wordt op diefstal, dit door een bord kenbaar emaakt moet worden. De minister was huiverig: voor de motivering en de redactie van! het amendement van de heer Frans sen. De geest sprak hem wel aan, zei' hij. maar hij kon alle juridische con sequenties ervan niet zo snel over zien. Freule Wttewaal van Stoetwegen sug gereerde de heer Franssen zijn voor stel in de vorm van een motie te brengen. Dat betekent namelijk dat de zaak voor nadere studie en overwe ging eventueel enige tijd aangehouden kan worden. De heer Geurtsen meen de dat de minister ook dinsdag wel tijd genoeg zal hebben om nader op de consequenties in te gaan. Minister Polak achtte die tijd eigenlijk wel te kort. maar hij zou zien wat hij kon doen. Dinsdag zal namelijk over de wet en ook over de amendementen worden gestemd. Cao's zonder overheidsingrijpen maar wel een ingreepmogelijkheid in de afzonderlijke prijzen als er van machtspositie sprake is. Ook een alge mene prijsstop moet mogelijk blij ven. Vermogensaanwasdeling, spaarloon, investeringsloon en winstdelingsrege- lingen invoeren om de positie van de laagste inkomensgroepen te verbete-| ren. Fusies onderwerpen aan een vergun ningsysteem, om te voorkomen dat in strijd met de fusiecode wordt gehan deld, een overheersende machtspositie ontstaat en de zeggenschap over vita le delen van de economie niet naar buiten de EEG wordt plaatst. Nationaal-sociale plannenmakerij op basis van een herwaardering van de economische groei, waarbij een plaats wordt ingeruimd aan maatschappelij ke baten en kosten. Het vormen van een sterke belelds- eenheid voor ruimtelijke ordening en milieu-hygiëne bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Nationale bevoegdheden op het ge bied van werkgelegenheid en arbeids marktbeleid, economische en monetai re politiek, technologische ontwikke lingen, regionaal beleid en sector poli tiek overdragen aan de Europese overheid. Grotere inspraak van de vakbewe ging in het gemeenschappelijk beleid en een meer bevredigende plaats voor consumentenorganisaties in de Euro pese instituties. Een Europees onderwijssysteem met een brede vooropleiding voor alle kin deren. een verlaging van de leerlingen- schaal voor kleuter- en basisonderwijs en extra aandacht voor de milieu- achterstand vanaf de kleuterschool. Een middenschool van drie a vier jaar na het basisonderwijs. Mogelijkheden tot het volgen van colleges voor iedereen aan hogescho len. universiteiten en bij het hoger beroepsonderwijs. Openbare SER-vergaderingen, enquê terecht en publikatierecht binnen het bedrijfsleven verder uitbreiden dan de wet toelaat, een beroepsrecht voor werknemers tegen onredelijk geacht ontslag of onzorgvuldige besluiten van de ondernemingsleiding. Gelegenheid voor vakbondsactivitei ten in de bedrijven, zoals spreekuren en vergaderingen. Mogelijkheid tot ar beidsverzuim ten behoeve van het vakbondswerk. AMSTERDAM (GPD) Joego slavië voelt zich in economisch opzicht eenzaam en gediscrimi neerd, niet in het minst door de werking van de (Westeuro- pese) economische gemeen schap en de Oosteuropese Co mecon. Dat is één van de punten die naar voren zijn gekomen in een gesprek dat president Tito gistermiddag in het paleis op de Dam in Amsterdam heeft ge had met minister-president De Jong en staatssecretaris De Kos ter. De heer De Jong was juist daarvoor teruggekeerd uit New York, waar hij de Verenigde Na ties had toegesproken. Na het gesprek met president Tito zei premier De Jong in Krasnapolski, dat de Joegoslavische president te kennen had gegeven te willen streven naar een contact met de EEG ter bevorde ring van de Joegoslavische economie. Er was niet gesproken over de positie van de Joegoslavische werknemers in Nederland. Vervolgens had president Tito een ge sprek met leden van de Sociaal-Eco nomische Raad, een gesprek dat na derhand door de voorzitter van de SER. drs W. de Pous. werd geken schetst als bijzonder openhartig Dezelfde redenen voor concentratie als bedrijfsleven Fusie NVV-NKV- CNV op moment onhaalbare kaart' UTRECHT (GPD) NW-voor- zitter A. H. Kloos heeft gister middag op het congres van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel in Utrecht een pleidooi gehouden voor oprich ting van een federatie van de AMSTERDAM: Mevrouw Broz heeft donderdagmiddag, vergezeld van prinses Margriet een be zoek gebracht aan het Emma-kin- derziekenhuis. Tijdens de rond gang knuffelde zij hartelijk een van de patientjes, die zich vol ver trouwen tegen haar schouder nes telde. (Van onze correspondent in Washington, mr H. L. Leffelaar) MONTREAL Het ideaal van de af scheiding van de provincie Quebec van de rest van Canada dat ook het nu ver boden bevrijdingsfront van Quebec voor ogen stond, was in april dit jaar voor zeshonderdduizend Frans-Canadezen aanleiding om in de provinciale verkie zingen hun stem uit te brengen op de pas -opgerichte Parti Quebecois. Deze partij staat ook nu, na de moord op de provin cie-minister Pierre Laporte, op de bres voor een volledig onafhankelijk Quebec. De leider van de partij, de 48-jarige René Levesquqe, zei gisteren in een particulier vraaggesprek dat het terroristische op treden van het bevrijdingsfront zijn par tij allerminst in diskrediet had gebracht. .Integendeel', zei Levesque. ,de bevolking van Quebec heeft nu op dramatische wijze het vel schil leren kennen tussen de Parti Quebecois en 3e FLQ (bevrijdingsfront) Het optreden van de FLQ heeft alle romantische opvattingen over een revolutie voorgoed in de grond geboord.' Leves que, een voormalige journalist en televisieper soonlijkheid in Canada, beschuldigde de regering van premier Pierre Trudeau van .politieke ban dieterij' in de manier waarop deze had gerea geerd op de door de ontvoeringen onstane cri sis. .Zich verschuilend achter het lijk van Laporte heeft Ottawa de kans aangegrepen federale troe pen naar Quebec te sturen en alle burgerrechten hier op tc schorten', zei Levesque. Hij verklaar de verder dat zijn partij in samenwerking met drie belangrijke vakbonden een actie zal begin nen om de regering te dwingen de buitengewone oorlogsmaatregelen die werden uitgevaardigd, weer in te trekken. De Parti Quebecois, die door Levesque in okto ber '68 werd opgericht, staat een volledig soevèr- ein Quebec voor ogen dat zich niet door middel van terreur, maar door middel van onderhande lingen met de federale regering in Ottawa, zal losmaken van het land. Levesque stelt zich in dat geval een vorm van samenwerking met Canada voor, die zal lijken op een soort EEG. Men voorziet dat, wanneer de partij ooit de meerderheid van stemmen in Quebec zou beha len. het noodzakelijk kan worden om de hulp van de Verenigde Naties in te roepen om de federale regering er toe te brengen de uitlsag van de verkiezingen te aanvaarden. Wanneer deze plannen op buitenstaanders de indruk maken van een absurd gevecht tegen windmolens waarbij René Levesque figureert als een halfzachte Don Quichotte, moet tegelijkertijd onder ogen worden gezien dat de zeshonderddui zend stemmen die op de Parti Quebecois werden uitgebracht, bijna 25 procent vertegenwoordigen van hettotaal uitgebrachte stemmen, en dat de onafhankelijkheidsgedachte voor ruim een half miljoen Frans-Canadezen geen fictie is, maar een realiteit. Bovendien is René Levesque geen ama teur in de politiek. Hij werd in 1960, toen als lid van de liberale partij, gekozen als afgevaardigde van zijn district en werd benoemd tot minister van openbare werken en grondstoffen. Het jaar daarop werd hij de eerste minister van het juist opgerichte departement, voor natuurlijke rijk dommen. een post die hij vier jaar uitoefende. In deze capaciteit maakte hij in Quebec naam door wat hier de .onteigening' wordt genoemd van de elektrische energiebronnen, die toen in handen van particuliere maatschappijen waren Deze bronnen kwamen in 1962-'63 onder het beheer van de provincie te staan. Het onverwachte succes van zijn Parti Quebe cois in de provinciale verkiezingen was een schok voor zowel de politici in Quebec, als die in Ottawa, en nog steeds lopen de interpretaties daarover zeer uiteen. De meest-oppervlakidge theorieën schrijven het succes toe aan de per soonlijke populariteit van René Levesque, die jarenlang de ster van een aantal bekende televi sieprogramma's was. Andere analyses leggen een verband tussen de opkomst van de partij en de befaamd geworden strijdkreet van generaal Dc Gaulle, die tijdens zijn bezoek in juli aan Canada uitriep: .Leve het vrije Quebec'. Functionarissen van de Parti Quebecois geven toe dat De Gaulles uitroep de Frans-Canadese zaak zeker geen kwaad heeft gedaan, omdat hij de nationalistische beweging er als het ware respectabel mee maakte, maar zij wijzen er terecht op dat De Gaulles kreet allen maar kon bevestigen wat er onder de Frans-Canadezen leefde. En dat was, kort maar krachtig, het gevoel dat de Frans-Canadezen systematisch ten achter worden gesteld bij hen van Engelse oorsprong. ,Het effect van De Gaulles uitroep' zei een woordvoerder van de Parti Quebecois .was dat men er zich van bewust werd dat wij bestonden en dat er een probleem in de lucht hing.' De Franse zaak in Canada heelt een lange, moeilijke en weinig illustere voorgeschiedenis. De oorspronkelijk Franse gebieden aan de oostkust werden door de Engelsen in de achttiende eeuw bezet, waarbij een belangrijk deel van de Franse elite ten onder ging. Het vacuum in het leider schap werd opgevuld door de klerikale elite, priesters die hun voornaamste taak zagen in samenwerking met de Engelsen en de scholing van niet-politïek georiënteerde academici, dat alles zoveel mogelijk binnen kerkelijk ver band. Dat had tot gevolg dat de Fransen van meet al aan werden buitengesloten bij de uitoefening van bestuursfuncties, en dat het economisch appa i-aat eveneens het instrument van de Engelstali gen werd en bleef. De leider Duplessis, die 25 jaar lang een straf en overlicht bewind voerde en geen belangstelling had voor het tot ontwik keling en ontplooiing van de Fransen, vergrootte de achterstand bij de Engelstaligen. Na zijn dood in 1959 ontstond voor het eerst een nieuwe Franse beweging die erop gericht was deze achterstand zo snel mogelijk in te lopen. In de provincie Quebec, vanouds overwe gend Frans (80 pet), werden in de afgelopen tien jaren belangrijke hervormingen doorgevoerd, vooral op het gebied van het onderwijs dat tot dan toe in handen van de Engelstaligen was geweest. Niettemin is het bestuursapparaat nog steeds overwegend Engels georiënteerd, en wor den vrijwel alle sleutelposities in Quebec door hen bezet Omstreeks 1963 werd Canada voor het eerst geconfronteerd met de extremistische gedachten van een groep die zich het Bevrijdingsfront van' Quebec noemde. In de jaren die daarop volgden werden bommen tot ontploffing gebracht, zonder dat echter duidelijk werd wat en vooral wie het bevrijdingsfront was. Men was zich bewust van htm opzet om Quebec onafhankelijk te maken, maar de details van hun streven en de persoon lijkheden van de beweging zijn ook nu nog steeds onduidelijk. Hel front schijnt in vrijwel onafhankelijke cel len georganiseerd te zijn en de regering meent aanwijzingen te hebben dat een aantal hunner een sooxt guerrilla-opleiding kregen in Cuba of in .Algerije. De vraag is waarom (lit front juist nu overging tot de ontvoering van twee diplomaten, die tot de moord op één hunner heeft geleid. De beantwoording van die vraag is op zijn best speculatief, maar er kan misschien verband ge legd worden met de laatste provinciale verkiezin gen, toen voor het eerst de Parti Quebecois die als voornaamste doelstelling de afscheiding van Quebec had, één kwart van de uitgebrachte stemmen kreeg. Dit kan voor het front, dat uieindelljk hetzelfde doel nastreeft, aanleiding zijn geweest om te geloven dat de tijd rijp was om hun eisen kracht bij te zetten Een tweede lactor kan zijn geweest dat het front, dat uitdrukkelijk nooit relaties heeft on derhouden met de Parti Quebecois. na de aan vankelijk hoop over de uitslag van de verkiezin gen teleurgesteld was ovet het praktische feit dat. doordal in Canada een kiessleutel wordt toegepast gelijk aan die in Engeland, de 600.000 stemmen van de Parti Quebecois niet meer dan zeven van de 108 zetels opleverden in het parle ment van Quebec. drie vakcentrales. Deze federa tie zou volledige bevoegdheid van handelen moeten hebben op het hele terrein van het sociaal- economisch beleid, ofschoon el ke vakcentrale de mogelijkheid behoudt een afwijkend stand punt in te nemen. Het liefste zou dc heer Kloos een fusie van NW, NKV en CNV willen zien, maar op dit moment Is totale integratie een onhaalbare kaart. Daar voor is bet verlangen om de eigen identiteit (bepaling van uitgangspun ten, doelstellingen en activiteiten van uit het evangelie) te behouden nog te groot. De verhoudingen binnen de confessio nele vakbeweging zouden op basis van recente onderzoekingen zodanig zijn, dat een fusie tussen de drie zou leiden tot een afsplitsing van zowel stukken van het CNV als het NKV. Die zouden mogelijk samengaan, zo dat er nog sprake is van twee blok ken. Dat de vakcentrales veel nauwer moeten gaan samenwerken, staat voor de heer Kloos buiten kijf. Voor con centratie in de vakbeweging gelden dezelfde overwegingen als voor de concentratiedrang aan werkgeverszij de, te weten vergroting van de effi ciency en daarmee gepaard gaande kostenverlaging, vergroting van het marktaandeel of toegespitst op de vakbeweging vergroting van de macht en invloed van de vakbeweging als geheel, alsmede verruiming van assortiment of opnieuw in vakbe wegingsterminologie verruiming van het dienstenpakket zowel aan de individuele werknemer als aan de col lectiviteit van de werknemers. Een optimale besteding van de contributie- gelden, waarvan de leden mogen eisen dat die inderdaad optimaal is. dwingt tot een nauwere samenwerking van de drie vakcentrales en de daarbij aangesloten organisaties. In welke vorm dan ook. Contributies De heer Kloos verklaarde, dat de totale contributie-inkomsten in 1947 zeventien miljoen gulden bedroegen en twintig jaar later tachtig miljoen gulden. Op het eerste gezicht een niet onbelangrijke stijging, maar de vakbe weging onderging in deze periode een verdubbeling van het aantal leden, zo dat de stijging van de contributiegel- den relatief toch niet geweldig was. Ineflicency ten top .Wanneer dan bedacht wordt dat een organisatie als de vakbeweging een uiterst arbeidsintensieve organisatie is en daarom niet veel mogelijkheden openstaan tot produktiviteilsvcrho- ging, terwijl het gemiddeld cao-loon in deze periode ook ruim verviervou digd is, dan zal het duidelijk zijn dat de zo noodzakelijke taakverruiming en gewenste service-vergroting aan de leden voor de toekomst in vrij ernsti ge mate worden bedreigd en er bo vendien roofbouw- op de functionaris sen worden gepleegd. Vanuit dit oog punt is het eenvoudig niet langer te volg van de organisatiestructuur een groot deel van de werkzaamheden driemaal plaats heeft. Dit is de ineffi ciency ten top gevoerd', aldus Klon.s. Eenmalige in plaats van driedubbele inspanning zou een opmerkelijke pro- duktieverhoging tot gevolg hebben, mede door het lonen worden van het toepassen van nieuwe technieken als bijvoorbeeld computers voor massale administratie. Doorgaan op de oude voet zal onherroepelijk leiden tot moeilijkheden, die kunnen betekenen dat de vakbeweging degradeert tot een onvoldoende functionerend, niet slagvaardig instituut, dat geen leiding kan geven aan nieuwe ontwikkelingen in de maatschappij. Leidse hoogleraren: 400 voor goed doel bestemmen LEIDEN (GPD) Een groep van 23 hoogleraren en stafmedewerkers van de Leidse universiteit heeft alle leden van de wetenschappelijke staf in Lei den een circulaire toegestuurd met het verzoek de uitkering van vierhon derd gulden niet te aanvaarden, maar over te maken aan de dr Mondlane Stichting. De stichting stelt zich ten doel de humanitaire en materiële be hoeften van dc volkeren van Angola, Mozambique en Portugees Guinee te ondersteunen met medicijnen en schoolartikelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3