Ter Schelde Breskens nu officieel geopend .alb! Bierspeurtocht leidde naar duurzamer consumptiegoederen Onjuist invullen van werkboekje kostte bedrijfsleider f 75 „Fotograferen in het weekend? Ikzounietwetenwat!" 11 POLITIERECHTER MIDDELBURG Verwarring rond merkwaardige beledigingen Meervoud mmww$ Meer aandacht aan boekjes besteden Meesturen Kaaskop EXAMENS VRIJDAG 23 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) MIDDELBURG De drank was de Rotterdammer A. S. weer eens geheel naar het hoofd stegen. Toen hij op 20 septem ber van dit jaar in Vlissingen bij het schoonmaken van schepen ruimen en kajuiten doorzocht op de aanwezigheid van bier, keerde hij met een merkwaar dige lading terug. Behalve drank voerde hij een pepermo lentje met zich mee, een peper en zoutstelletje, een radio, een schrijfmachine en klein huis houdelijk gerief zoals lepels en vorken. Alles ten nadele van het Vlissingse bedrijf Müller Co, dat overigens intussen weer in het genot van de goederen is. Want de onderneming van S. eindigde zoals zoveel van zijn vorige expedities, in het huis van bewaring. De raadsman van S., mr C. W. Mouton, die donderdagmorgen op de zitting van de Middelburgse poli tierechter voor hem pleitte, had er weinig moeite mee de wortels van het kwaad bloot te leggen. Rondom dit en alle vorige delicten hangt een matige tot zw&re alcohoUucht, zo betoogde de raadsman en ook dit maal had de drank het normbesef van zijn cliënt lelijk aangetast. Hij was aanvankelijk alleen op bier uit. maar keerde terug met duurza mer consumptiegoederen. Maar er was een lichtpuntje. S. had ingezien, dat hij van de drank af moet en het voornemen kenbaar gemaakt een ont wenningskuur te willen volgen. Alleen bestond nu het gevaar, dat een te lange detentie hem tot een verbitterd man zou maken, die zijn goede voor nemens liet varen. Officier van justi tie mr W. J. Kolkert had twee maan den gevangenisstraf met aftrek geëist, wat betekende, dat S. nog bijna een maand zou moeten blijven. Politie rechter mr P. van Empel hield het na het betoog van mr Mouton op het midden en vonniste zes weken met aftrek. S. had, berouwvol, en met het perspectief van een nieuwe toekomst, een volledige bekentenis afgelegd. In deze zaak waren geen twijfels. Maar wat hadden de zustefs M. uit Zoutelande nu precies naar de heer Van de W. geroepen? ,SS-ers' stond er in de tenlastelegging, en .lesbi sche jongetjes'. De dames meenden dit ernstig te moeten bestrijden. Over de laatste uitlating zei S. E. M: .Dat kan ik niet geroepen heb ben, ik weet de betekenis van het woord niet eens'. En zuster W. M. vond SS-ers zeer misplaatst, want. zei ze, .hij was alleen, dan ga ik toch de meervoudsvorm niet ge bruiken?' Maar rijkspolitieman A. Wolf. bij de heer v. d. W. aangifte had gedaan, had later, toen hij de dames over het geval wilde horen, met eigen oren een herhaling kunnen beluisteren. SS-ers, riepen ze. Zuster W. M. achtte dit geheel uitge sloten, maar de officier van justitie sprak over een bijzonder krenkende manier van doen en wilde de beledi gingen gehonoreerd zien met een boe te van 80. De politierechter had een tussenvoorstel. .Zullen we de zaak nog eens aangehouden om de heer v. d. W. te" iren?' .Graag' reageerden de zusters gehaast en zo wer besloten. De Goese autohandelaar H. J. W. gaf toe dat hij gesmokkeld had. ,Dat geef ik (oe, ik heb geprobeerd 6 te ont duiken, net als een slof sigaretten'. Het ging om een Belgische sloopauto, die W. op 2 februari bij Sas van Gent langs de douane had gereden, zonder aangifte te doen. dat hij de wagen invoerde. De douane, die W. bij de veerboot te Breskens achterhaalde, lrad de auto eerst als een tweede hands, maar nog bruikbare auto wil len beschouwen. Daarom presenteerde de douane W. aanvankelijk een reke ning van 830, bestaande uit een boe te van f 500, 121 omzebelasting en 209 bijzondere verbruiksbelasting. Die moest hij voldoen om strafvervol ging te voorkomen, alles voor een auto. waarvoor hij zelf in België ƒ50 had betaald. W. had intussen niet stilgezeten. Hij was opnieuw met de douane gaan praten en dit overleg leidde er toe, dat de douane de wagen als sloopauto accepteerde en hem er ƒ6 invoerrech ten voor liet betalen. W. kon de poli tierechter de op deze transactie be trekking hebbende stukken tonen. W: ,Het was eerst gebeurd door een douanier, die geen kijk op auto's had'. Bleef over, dat W. de sloopauto niet had aangegeven. En thans bekende hij I vlot op de vraag van de douanier ,Nog iets aan te geven?' nee te hebben gezegd. .Gewoon smokkel' vond del officier, die een boete van ƒ100 eiste. Het vonnis was conform. Een milde boete van ƒ25 na een| eis van 70 wachtte de Westkappe-1 laar S. P., die als toezichthouder op een speeltuin door een Duits jochie zolang was getreiterd en getergd, dat hij het ventje een klap gaf. De speel-1 tuin was gesloten, de kinderen klom men over het hek (of werden er door hun ouders overheen gezet), S. zette ze er uit, ze kwamen weer terug en waardeerden de beredderende activi teiten van de exploitant met uitlatin gen als .kaaskop'. Toen kwam het moment, dat P. zijn zelfbeheersing verloor. De politierechter toonde alle begrip, maar het mag nu eenmaal niet: 25 boete. KANTONGERECHT TE OOSTBURG OOSTBURG Voor de tweede maal in korte tijd moest de 24-jarige J. A. R., bedrijfsleider van een transportbe drijf uit Breskens, zich donderdag voor de kantornrechter te Oostburg verantwoorden in verband met onjuis te interpretaties van de werktijden. Ditmaal werd R. ten laste gelegd, dat één van de bijrijders van het tran sportbedrijf in het werkboekje onjuis te gegevens vermeld zou hebben. ,Een tijdje geleden ging het over te lange diensttijden van een chauffeur en dat speelt hier allemaal ook weer door heen'. merkte kantornrechter mr C. J M. van Hees op. De aantekeningen ,in strijd met de waarheid' betroffen de vermelding van de aanvangstijd van het werk, die volgens het boekje op een bepaalde maandag om 08.00 uur zou zijn, maar in werkelijkheid :6.00 uur was. Dins dags werd er als begin 08.00 uur ingevuld, terwijl het werk de avond daarvoor pas om 24.00 uur klaar was, zodat de diensttijd in feite nog door liep. Ook 's woensdags was er weer sprake van een onjuist vermelden vani begin- en einde tijd. Bedrijfsleider R. voerde tot zijn ver dediging onder meer aan dat de op-| dracht in alle gevallen is ,pas om zeven uur beginnen'. Ook wist hij niet dat de chauffeur 's avonds nog zo laat met zijn wagen was teruggeko men. ,Het is bij ons nog nooit voorge vallen en de chauffeur die ook bij de vorige zaak een rol speelde is niet meer werkzaam bij het bedrijf: vertelde R. De officier van justitie, mr Th. Le- bret, vond dat dat er in het vrachtrij- dersbedrijf nogal eens op los gereden wordt, overigens ook vaak ten gerieve van het bedrijf. Kantonrechter mr Van Hees wees erop dat de bedrijfs leider wel wat meer aandacht aar werkboekjes mag besteden, .anders ben ik bang dat er nog meer gevallen zullen komen'. Hij veroordeelde R. tot drie boetes van elk j 25 (de eis was vier boetes van f 25.) Politie Terneuzen vraagt inlichtingen over aanrijding TERNEUZEN Op donderdag 15 oktober 1970 om ongeveer 18.50 uur vond op de weg Westzijde-Westbuiten haven te Terneuzen een verkeersonge val plaats met een personenauto fa brieksmerk Ford Capri gekentekend: 45-27 NR en een voetganger, waarbij deze laatste levensgevaarlijk werd verwond. In verband daarmee ver zoekt de korpschef van politie te Ter- neuzen een ieder die getuige van dit ongeval is geweest en hierover inlich tingen kan verschaffen, zich te vervoe gen op het hoofdbureau van politie te Terneuzen, Rozegracht 15 of telefo nisch 01150-4151. De 24-jarige Belgische houtbewerker L. G. V. uit Deurne had zijn vrouw meegebracht om duidelijk te maken, dat hij geen schuld had aan een aanrijding op rijksweg 58 ter hoogte van de Maaidijk in Oostburg. Zijn rap pratende echtgenote, ik stuur altijd met hem mee om te helpen had net als haar man geen remlichten en .pinken' (richtingaanwijzers) zien branden, toen een voor hen rijdende wagen bestuurd door de elektro- monteur J. W. B. uit Breskens naar links afsloeg. Het resultaat was een botsing. Mr Van Hees gunde beide partijen alle tijd om hun zienswijze j uiteen te zetten. Mr Mouton, de raads-j man van de Belg. betoogde nog dat de auto waarin verdachte B. reed een sportwagenmodel was, dat. wel eens tot .sportiever' rijden aanleiding wil zijn. De officier van justitie vond het een .typisch academisch' geval van wat schutterig autorijden van beide kan ten. Hij eiste tegen beide verdachten een boete van 40. Rechter Van Hees achtte de schuld van de Breskense monteur niet bewezen en sprak hem vrij. Tegen de Belg vroeg hij conform de eis, een boete van 40 ,Als je het op een tellen zet dan vraag je je af waar iemand het allemaal laat, u had heel wat achter de kiezen', zei mr Van Hees tegen de 24-jarige, Oostburger J. A. Z.. die terechtstond wegens openbare dronkenschap in de Dorpsstraat in Oostburg. Z. vond het allemaal nogal meevallen: ,Ik heb wel eens wat meer op'. Mr Lebret vond dat aan de drinkgela gen van Z. die al 4 jaar onder toezicht van een consultatiebureau staat nodig iets gedaan moest wor den. Hij vroeg een boete van ƒ30 een eis die door mr Van Hees conform overgenomen werd. J. de L. uit Cadzand kreeg van de rechter te horen dat hij wat voorzich tiger moet zijn kinderen als ze nog geen 16 jaar zijn, op brommers te laten rijden. Het 15-jarige zoontje was in Cadzand op de bromfiets betrapt, toen hij in opdracht van pa een ritje maakte om wat .ervaring op te doen'. ,Wat moet hij dan wel niet krijgen als hij 18 wordt', informeerde mr Van Hees, ,een auto soms? Hij legde De L. een boete op van 15. C. van L. pn J. C. B„ beiden uit Cadzand werden veroordeeld tot boe tes van ƒ25 omdat zij een kruising respectievelijk geen voorrang hadden verleend en de doorgang niet vrij hadden gelaten. Ook de verwarmingstechnicus H. J. L. uit Dordrecht had op de kruising aan de Nassaustraat in Oostburg geen vrije doorgang verleend. Het kwam hem te staan op 15. De 47-jarige groepsleider H. J. H. uit Arnhem kreeg een boete van 50 om dat hij terwijl hij werd ingehaald naar links uitweek, waardoor de inha ler via berm en rijwielpad in de sloot belandde. Bent u ook zo, meneer? Sloft u ook sl aapwandelend door het weekend Oogjes dicht voor alle malle en mooie gebeur tenissen vlak voor uw neus? Wel nee roept u zeer monter ik ben totaal anders. Mij ontgaat zo goed als niets. Ik lach wat af in zo'n weekend. Of, en dat mag u gerust weten, soms kijk ik vertederd naar wat de kinderen nu weer bedacht hebben. Laatst nog zeg ik tegen m'n vrouw: Je zou er eigenlijk een foto van moeten maken... Juist meneer, héél goed. Maar eh... waarom maakte u dan geen foto? Tuurlijk, u maakt foto's in uw zomer vakantie. Trouw, ieder jaar weer. Albums vol. Waarom dan niet in uw mini-vakan- tietjes, de weekends? U zei 't net zelf al: die zitten toch ook boordevol kostelijke momenten. Tja, u moet natuurlijk zorgen dat uw fototoestel bij de hand is. En dat er een filmpje in zit. En—eventueel—dat Maak in't weekend géén foto's- U mocht er eens plezier in krijgea de flits klaar is. En dan is 't verder een kwestie van knopje drukken. Simpel? Gelijk heeft u. En dan te bedenken dat uw fotoalbums voortaan wél een compleet beeld van uw leven geven. En niet alleen van uw zomervakanties. Haal dus een filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. Wees een wakkere vader en ren naar de vakman, uw fotohandelaar. .REGELMATIG OVERLEG TUSSEN DIRECTIES ZEEUWS-VLAAMSE BEJAARDENCENTRA' BRESKENS Voorzitter M. Maas van de vereniging ,Prote- stantsch tehuis' te Sluis heeft don derdagmiddag bij de opening van het Breskense bejaardencentrum .Ter Schelde* aangedrongen op re gelmatig overleg tussen de bestu ren en directies van de Zeeuws- Vlaams e bejaardencentra. Volgens de heer Maas is derge lijk overleg nuttig, gezien de snel le veranderingen in de bejaarden zorg .De tijd is voorbij dat ouden van dagen aangewezen waren op de diaconie en opgeborgen in een oude consistorie, zij het met de beste bedoelingen'. Hij voorzag dat de huidige generatie zelfs al volledig over de verbazing over de aow heen zal zijn. .Momenteel heb je nog wel mensen die er heel verbaasd over zijn', meende de voorzitter van het .Protestantsch tehuis', een organisatie opgebouwd uit de 15 diaconieën in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee nieuwe fietsroutes voor Zeeland Aan de door de .Stichting: fiets' uitge-j geven serie fietsroutes .Ontdek Neder-! land op de fiets' zijn onlangs weer; een aantal beschrijvingen met route kaarten toegevoegd. Voor Zeeland zijn dit de fietstocht vanuit Renesse over Haamstede door een gedeelte van Schouwen en Breskens - Sluis - West- Zeeuwsch-Vla3nderen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer J. F. Haak te Hoek voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde. C Slot van pagina 1 vrouw M. F. F. Poissonnïer-de Doelder overhandigde het cadeau. Namens het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft sprak ir P. J. 't Hooft, oud- wethouder W. C. van der Hooft van Breskens voerde het woord namens! de stichting dienstverlening aan be jaarden en de algemene woningbouw vereniging West Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens hem stond ,Ter Schelde' pas tegen '78 op het programma. Op de bijeenkomst bood de oud-hervormd predikant van Breskens en bestuurslid van de vereniging, ds L. Spaans (nu Vroomshoop) een ets aan en de heer J. C. van den Heuvel uitte in dicht vorm de gevoelens van debewoners.; De tehuizen .Vremdieke' uit Hoek en| .Bachten dieke' uit Terneuzen waren vertegenwoordigd door de voorzitter; van het bestuur, de heer D. van Es uitj Terneuzen. De bijeenkomst werd geopend en ge-| sloten door hervormd' predikant dsl Ph. J. Leenmans uit Breskens. Na afloop was er een rondgang door het centrum, dat zal worden geleid door directrice mevrouw Treffers. De be jaarden staan nog enkele feestelijkhe den in eigen kring te wachten. Foto: burgemeester Schipper overhan digt namens het gemeentebestuur van Oostburg een schilderij aan de heer M. Maas, voorzitter van de vereniging .Protestantsch tehuis'. (Foto PZC) Wanklank Raclio Walcheren is geen zuil. Het is een geheel vrije zender, waar Marga Klompé, nooit van gehoord heeft, laat staan dat ze er ooit iets mee van doen heeft gehad. Want radio Walcheren is een huisomroep, die in gebouwen als het Middelburgse gast huis de luisteraars volstopt met muzikale injecties, die het herstel helpen bevorderen. En er wordt geen rekening hij de patiënten inge diend. Want dc mensen van radio Walcheren werken pro deo, kort om: voor noppes. De omroep heeft nu een grotere luisterdichtheid gekregen doordat thans ook diverse bejaardentehuizen van programma's worden voorzien. Zulke activiteiten zijn hartverwar mend. Mensen, die zich geheel belan geloos inzetten om anderen een ple zier te doen: het is een uitstervend ras. waar we zuinig mee om moeten springen. Daarom is het voor zulke enthousiastelingen des te teleurstel lender te moeten ervaren dat in het tehuis Ter Veste de directie zich aan de activiteiten van de ziekenomroe- pers weinig gelegen laat liggen. Men heeft al laten weten weinig heil te zien in dergelijke programma's. De bejaarden zelf komen er kennelijk niet meer aan bod. De ziekenomroep overweegt nu om de uitzendingen in dit Middelburgse tehuis te staken. Maar aan de andere kant beseft men, dat men dan de 65 plussers weer tekort zou doen. Men wil daar om graag ,in de lucht' blijven in Ter Veste. Maar dan zal die lucht toch eerst wat gezuiverd moeten wor den. Rottigheid De Zeeuiose fruittelers zitten mid den in de rottigheid. Velen voelen zich helemaal doorgedraaid. Daar gaathet appeltje voor de dorst. Commentaar van een van de fruitte lers: wij worden in deze weken op een afschuwelijke manier voor het ooft gestoten. Snelheids maniakken? Een bericht in de PZC: de politie heeft geconstateerd dat er op het weggedeelte van de Nieuwlandseweg te Middelburg tussen begraafplaats en Nieuwland ongelimiteerd hard wordt gereden. Veertig automobilis ten vielen door de mand. Ze reden met snelheden die lagen tussen de 115 en 120 km per uur. Harder rijden dan de wet tolereert is niet netjes. Maar heb, lieve politieman, ook medelijden met al die brave uit Middelburg komende automobilisten die vaak te maken hebben met een enorm tijdrovend weggedeelte dat ook wel Stationsbrug wordt ge noemd. Maar dat is nog niet alles: ziehier wat wij beleefden. Voor het bezoeken van een relatie in Goes moesten we: 1 eerst elf minuten lijdzaam wachten voor de geopende brug; 2 vijf minuten duimen draaien bij de spoorwegovergang voor een tergend langzaam manoeuvrerend rangeer treint je. En als men dan om de afspraak om drie uur in Goes na te komen om tien voor half drie uit Middelburg is vertrok ken heeft men na dit alles nog 24 minuten over om de Ganzestad te bereiken. Kom dan niet in een file met als koploper een van het Zeeuwse landschap genietende auto mobilist. Raak niet verzeild achter een landbouwvoertuig. En heb dan vooral toch een beet je geluk bij het zoeken van parkeerruimte in Goes. Kennismaking met één van deze tijd rovers zorgt dat er van 24 minuten weinig meer overblijft. De meeste betrapte automobilisten kunnen niet onder het hoof snelheidsmaniakken worden geplaatst. Het zijn ten dele slachtoffers van de zeer tijdrovende uitvalsweg van Middelburg. Men zegt wel eens dat je in één uur van Rotterdam naar Middelburg kunt rijden, maar al je tijdwinst verlies je weer bij de Middelburgse stati onsbrug. Niet uitverkocht Ook de kamerdébatten gezien op de tv? De uitzendingen gaan gewoon door. ook al is slechts een deel van de plaatsen bezet. Daar kan de KNVB best eens een voorbeeld aan nemen. Wie het laatst komt.... Jasperine de Jong was op bezoek bij het departement Tot nut van het algemeen in het Vlissingse Brit. Plaatsbespreking was niet mogelijk was er in de advertentie vermeld, zodat velen vroeg aanwezig waren om een goed plaatsje te bemachti gen. Want van Jasperine wil je nu eenmaal niets missen. Zo dacht die mevrouw en mijnheer er ook over die rond half acht op de elfde rij kwamen te zitten. De eerste zeven rijen van elk twintig stoelen waren gereserveerd. De eerste twee rijen voor slechthorenden en de rest voor bestuur en genodigden. Drie minuten voor acht werden de laatkomers be loond. Zij mochten enkele tientallen gereserveerde plaatsen op de eerste zeven rijen bezetten Moraal: wie het laatst komt, het eerst maalt. De mijnheer op die elfde rij: En ik wist niet dat Vlissingen zoveel voor al jeugdige slechthorenden telt ,Auto'-noom In Colijnsplaat is het verschijnsel van de man-achter-het-loket verdwe nen. Ambtenaren ter secretarie van de gemeente Kortgene, die er zitdag kwamen houden, hadden soms to taal geen klandizie en brachten de tijd door met het lezen van de courant (de staatscourant natuur lijk). Nu heeft men besloten dat Colijnsplaters, die wat op him hart hebben een gemeente-ambtenaar aan huis kunnen ontbieden. Een unieke service, die ver uitsteekt boven de oplossing, die een gemeentebestuur der van Groot-Oostburg moest kie zen. Want deze wethouder hield zit ting in zijn automobiel. Maar dat is toch wel een uitzondering geweest. Gemeentebestuurders in Oostburg plegen onderling de sleutels van de voormalige raadhuizen in de diverse kernen uit te wisselen. En deze rege ling bleek niet helemaal sluitend te ziin. zodat de wethouder met een verkeerde sleutel voor een gesloten deur kwam en in arren moede (nou ja. het was toch wel een comforta bele wagen) zijn toevlucht moest zoeken tot zijn auto. De claxon was een aardig signaal om aan te kondi gen dat de volgende .patiënt' kon binnentreden. Zo heeft zo'n kern toch nog iets .auto'-nooms. Aardig briefje .Overeenkomstig het besluit, dat wij onlangs in ons gezin namen, is het 'oedrag. dat u in rekening wordt gebracht in de gevallen, dat de stroom uitvalt met ingang van 1 november van 3,- op 15,- ge bracht. Door bij voortduring stroom te leveren en er voor te zorgen, dal nergens fouten worden gemaakt kunt u dus deze kosten hespa ren.' Dat lijkt een aardige brief om te richten aan de incassodienst voor gas en elektriciteit in de provincie Zeeland. Poelendaele Middelburg. Aanhef, noch ondertekening worden door de incassodienst verwacht, blij kens een briefje dat bij velen in de bus werd gedeponeerd en dat het volgende bitse tekstje behels de: .Incassodienst voor gas en elektrici teit in de provincie Zeeland. Poelen daele, Middelburg. Overeenkomstig het besluit van de raad van bestuur onzer vennootschap is het bedrag voor administratie en dispositiekos- ten, waarmede het bedrag van onze nota's wordt verhoogd, indien deze niet voor of op de vervaldag zijn voldaan, met ingang van 1 november 1970 gebracht, van 3,- op 15,-.Door tijdig betalen kunt u deze kosten dus besparen.' Zaken zijn zaken, maar de eerste zakenman die zijn klandizie bij voorbaat een schrijven als dit doet toekomen moet nog gevonden wor den. zelfs als hij een monopolieposi tie bekleedt Redactie: Jacques C. M. Cats. Bijdra gen C. de Voogd. Peter Verhage, Dolf Snel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11