VEL helpt bij verkoudheid Vraag- en antwoordspel tweede kamer met president Tito Concept-program KVP, CHU en ARP India bemiddelt in Vietnamese oorlog Demonstraties op Curasao verboden Laporte werd met kettinkje gewurgd Ook Buckingham Palace zit nu zonder vuilnisophaaldienst... t^DRAKA 3 GEEN BEZOEK DELTAWERKEN Alvast j 200 voor NS-personeel Proces-Geismar SARTRE NIET IN RECHTSZAAL VERSCHENEN STATEN VAN GRONINGEN AKKOORD MET PERSLEIDING Russisch schot op de maan DR VELDKAMP WIL SOCIALE SUPERMARKT CENSUUR OP RADIO EN TV Volgens lijkschouwer geen schotwonden VOORLOPIG NOG WEL UITWIJKMOGELIJKHEID Paus veroordeelt martelingen DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROTTERDAM President Tito lunchte woensdagmiddag tijdens de rondvaart met de Pieter Ca- land' door de haven van Rotteidam. Na afloop van de lunch liet hij zich een forse sigaar goed smaken. Prinses Beatrix zag hettafereeltje met plezier aan. Midden-Oosten Behalve over Europa is er «esproken over het Midden-Oosten. Tito bena drukte nog eens het officiële Joegosla vische standpunt, dat er niet moet worden gezocht naar een militaire oplossing, maar naar een politieke. Hij zei er van overtuigd te zijn dat de nieuwe Egyptische leiders voorstander zijn van een vreedzame oplossing van het geschil. .Israël moet inzien dat het nog nooit zó dicht bij de erkenning door de Arabische buurstaten is ge weest. als nu. Het moet de mogelijk heid van besprekingen daarover niet verhinderen door Egypte te beschuldi gen van het breken van de wapenstil standsovereenkomst'. De president voegde daaraan toe ook het Ameri kaanse staatshoofd, tijdens diens re cente bezoek aan Joego-Slavië, voort durend te hebben voorgehouden dat een werkelijke oplossing voor het pro bleem in het Midden-Oosten niet mo gelijk is zonder dat er een regeling wordt getroffen voor de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen. De PvuA-'er Dankert zei het te betreu ren dat Joego-Slavië geen politieke betrekkingen onderhoudt met Israël, omdat volgens het kamerlid met bei de partijen moet worden gepraat een mening die oa ook door het liberale tweede kamer-lid G. Koudijs naar voren werd gebracht. Tot hilari teit van de aanwezigen reageerde pre sident Ti' ad rem dat zijn land voldoende had aan de contacten met de voorzitter van de Zionistische we reldorganisatie, de Amerikaan Gold- mann. Zoals bekend is het met name Tito geweest, die Golmann in con tact wilde brengen met Caïiro om een eerste directe confrontatie tussen Jo den en Arabieren mogelijk te maken DEN HAAG (GPD) De ontmoeting die de Joegoslavische presi dent Tito gistermiddag had met de leden van de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken zou men het beste kunnen typeren als een onschuldig vraag-en-antwoord-spel, waarbij door geen van beide partijen opzienbarende uitspraken werden Iets over vieren arriveerde het bejaar de staatshoofd op het Binnenhof, zichtbaar vermoeid van de tocht doof de Rotterdamse haven, tijdens welk uitstapje de president, bijgestaan door zijn minister van buitenlandse zaken Tepavac, een politieke discussie voer de met minister Luns. Het socialistische tweede kamer-lid mr M. van der Stoel, die bij afwezig heid van d-- W. K. N. Schmelzer (de «voorzitter van de tweede kamer-com missie voor buitenlandse zaken) de vergadering presideerde, heette Tito welkom. Met betrekking tot de mogelijkheden van een Europese veiligheidsconferen tie PvdA-fractieleider in de tweede kamer drs Den Uyl vroeg de president naar diens mening over een dergelijk Europees overleg toonde het Joege- Slavische staatshoofd, wiens Kroatisch in het Engels werd vertaald, enig vertrouwen te hebben in de voorberei dingen. In dit verband memoreerde hij als een belangrijke stap vooruit het Russisch-Duitse niet-aanvalsver- drag. Dè president waarschuwde er overigens voor al te overijld te werk te willen gaan. .Een dergelijke :onfe rentie moet zeer grondig worden voorbereid. Europa kan zich een mis lukking op dit punt niet veroorloven', aldus Tito, die «bovendien de uitspraak deed dat Europa nooit een volledig veilig Europa zal zijn zolang dit we. relddeel in machtsblokken is opge splitst. Brezjnew-doctrine De CHU-er mr C. A. Bos wilde weten wat de president van de zogenaamde Brezjnew-doctrine dacht, zoals bekend de ideologische verontschuldiging van Moskou voor het ingrijpen in de Tsje choslowaakse binnenlandse aangele genheden. Tito liet er geen twijfel over bestaan, dat hij voor honderd procent voorstander is van .absolute nationale soevereiniteit'. Overigens zei hij niet zeker te weten of Moskou nog steeds deze Brezjnew-doctrine hanteert. De socialist- P. Dankert wenste geïn formeerd te worden over de verhou ding tussen Joege-Slavië en Grieken land. De Joegoslavische presidenr ant woordde dat de betrekkingen sinds het optreden van het kolonels-regime in Athene wel minder goed zijn ge worden, maar dat er op diplomatiek niveau .normaal kontakt' is tussen beide landen Op de vraag van drs Th E. Wester terp over de mogelijke uitbreiding van de EEG met «taten uit Oost- Europa, antwoordde president Tito zeer veel belang te hechten aan een vergroting van de kontakten tussen zijn land en de EEG-staten. Daarbij verhulde hij niet dat Joego-Slavië ook in dit opzicht veel te lijden heeft gehad van het feit dat Europa na de tweede wereldoorlog in blokken werd verdeeld. een diplomatieke manoeuvre die werd doorkruist doordat Jeruzalem Goldmann duidelijk te verstaan gaf niet van zijn diensten gebruik te wil len maken. DEN HAAG (ANP) In verband met de weersomstandigheden zal het bezoek, dat president Tito van daag aan de deltawerken zou bren gen. geen voortgang vinden. De Joegoslavische president zal nu van Amsterdam rechtstreeks naar Eindhoven reizen. Slot van pagina 1 op betere vermogensspreiding. Bepleit wordt daarom een verdere optrekking van de belastingvrije voet en vervan ging van de vermogensbelasting door een belasting van tenminste 20 pro cent op gerealiseerde vermogenswin sten. Gevraagd wordt om een zelfstandigen- beleid, dat de structuur van de bedrij ven in landbouw en middenstand ver betert, hun financieringsproblemen verlicht en dat de zelfstandigen een bodemvoorziening tegen arbeidsonge schiktheid garandeert. Belastingdruk UTRECHT (ANP) Het personeelI van de Nederlandse Spoorwegen van 23 jaar en ouder krijgt eind novem ber een extra uitkering van 200 gul den bruto. Voor het jongere personeel gelden lagere bedragen. De drie partijen achten het voor de uitvoering van hun programma aan vaardbaar, dat de belastingdruk jaar lijks met een half procent stijgt. Daarnaast willen zij de reële belas tingprogressie inhouden, de successie rechten in de zijlinie en de vennoot schapsbelasting verzwaren en de om zetbelasting verder verhogen onder compensatie voor de minst draag- krachtigen. De regelmatige correctie van de loon- en inkomstenbelasting op inflatie mag geen wet van Meden er, Perzen worden. Andere punten uit hun programma: een ingrijpende herziening van het kleuter- en basisonderwijs, geleidelijke verlaging van de leerlingenschalen; een beslissende schoolkeuze op 15- jarige leeftijd; splitsing van de univer sitaire opleidingen in een fase voor maatschappelijk beroep en een fase voor wetenschappelijk onderzoeker; een stelsel van rentedragende studiele ningen voor alle studerenden boven ttien jaar. Een tienjarenplan voor de sport en de recreatie; inschakeling van kunste naars bij de inrichting van een woon werk- en leefklimaat; inspraak voo: jongeren en bejaarden bij jeugd- en bejaardenbeleid: uitbouw van de pen sioenvoorzieningen en meer maat schappelijke dienstverlening voor be jaarden. Ruimtelijke ordening Wat de ruimtelijke ordening be treft: versnelde vestiging van indus trieën en dienstverlenende bedrijven buiten de randstad Holland; verde re verbetering van de infrastruc tuur in de minder dichtbevolkte ge bieden en van him verkeersverbin dingen met de randstad; een ruim telijke reconstructie van de rand stad Holland met behoud van het groene hart; verdere stimulering van de zeehavenontwikkeling in het 'Scheldebekken en het Eemsgebied in het kader van een nationaal zee- havenbeleid. Voorts: uitbreiding van het bouwpro gramma met 2 tot 3000 huizen per jaar met prioriteit voor de krotoprui ming en de bouw van bejaardenhuizen en eengezinswoningen. Een econo misch structuurbeleid, dat voorziet in de samenwerking en samenvoeging van zwakke bedrijven; vergroting van regionale ontwikkelingskansen door gedifferentieerde premieregelingen naar bedrijfstaktype en overheids steun voor regionale industrieterrei nen. Ook lijdelijke steun voor zwakke bedrijfstakken van regionale of natio nale betekenis die na een structuur verbetering weer tot rentabilit.eitsher stel kunnen komen; bereidheid tot overheidsdeelneming als dat kan bij hagen tot oplossing van wezenlijke knelpunten van regionale aard Verder- meldingsplicht voor fusies en recht voor de overheid om schadelij ke fusies nietig te verklaren; wettelij ke maatregelen tegen opdringerige re clame en agressieve verkoopmetho den; meer inspraak voor de werkne mers in kleinere en besloten onderne mingen; ook verbetering van de posi tie van de oudere ongehuwde vrou wen en de zogenaamd oud-invaliden; verbetering van de pensioenvoorzie ningen; geleidelijke beëindiging van dc kinderbijslag voor het eerste kind om andere sociale voorzieningen mogelijk te maken. Tenslotte: de vorming van stads- or streekgewesten of agglomeraties op basis van een gewestwet; bezinning op taken en omvang van alle provin cies; hierbij tijdige inspraak van de bevolking met mogelijkheid van be roep tegen overheidsbeschikkingen; voortdurende controle op de doelmatigheid van de overheidsuitga ven en instelling van een staatscom missie die de structuur van de belas tingheffing doorzichtiger moet maken en de belastingformulieren moet ver eenvoudigen. 1DVERTBNTIB (Van onze correspondent) PARIJS Het veeltallige publiek en de journalisten die in Parijs het pro ces tegen de jonge maoistische leider Alain Geismar bijwonen zagen zich gisteren het hoogtepunt in de piel dooien, getuigenissen en beschuldigin gen door de neus geboord. Nadat hij de vorige dag wel verschenen was zonder het woord te krijgen, heeft de beroemde filosoof Jean-Paul Sartre 's Morgens had hij bekend gemaakt dat hij bij nader inzien toch maar liever niet zijn medewerking aan deze Justitionele klucht' verleende en hij zijn oordeel over de aanklacht tegen zijn vriend en geestverwant Geismar op straat tegenover de arbeiders van de Renaultfabrieken in de Parijse voorstad Boulogne-Billancourt zou kenbaar maken. Inderdaad heeft de ,paus van het exis tentialisme' gekleed in een versleten trui, op de aangeduide plaats nog maals tegen de willekeur van de ,klas- sejustitie' geprotesteerd die jonge col porteurs van zijn blad .La Cause du Peuple' voor maanden achter de tra lies stopt, maar hemzelf, als de ver antwoordelijke directeur, nog altijd vrij laat rondlopen. ORKEST NOORDELIJKE PHILHARMONIE WIL ONTSLAG VAN DIRIGENT GRONINGEN (GPD) De orkestle den van het Noordelijk Philharmo- nisch Orkest, het orkest van Gronin gen en Drente, achten de huidige diri gent, de heer Charles de Wolff als artistiek leider niet aanvaardbaar op grond van gevoerd artistiek beleid gedurende de afgelopen vier jaren. Ook zeggen de orkestleden het ver trouwen op in de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr R. A. de Vos. omdat zij vinden dat deze de belan gen van de orkestleden en van de stichting NFO niet voldoende heeft behartigd. (ADVERTENTIE) verpakking: 14 en 40 tabletten GRONINGEN (ANP) Met 47 stem men voor en zes stemmen tegen heb ben de provinciale staten van Gronin gen woensdagavond hun goedkeuring gegeven aan het plan tot aanleg van een persleiding voor afvoer van afval water vanuit Oost-Groningen naar de Eems. De beslissing werd genomen na uit voerige debatten, die met enkele on derbreking hebben geduurd van 's- morgens half tien tot 's avonds zeven uur. Tijdens de debatten werde van verschillende kanten bedenkingen naar voren gebracht tegen diverse onderde len van het plan Er werden met name vele bezwaren geuit tegen het feit. dat het college van gedeputeer den thans nog geen garanties kan geven dat het water gezuiverd zal worden geloosd als de eerste fase (het Groningse deel) gereed zal zijn gekomen in 1975. MOSKOU (Tass) De Sowjet- Unie heeft dinsdag in het kader van het programma voor ruimte onderzoek een automatisch ruimtestation, dc Sonde-8, ln de richting van de maan gelanceerd. De Sonde-8 werd In de baan naar de maan gebracht uit een om- loopbaan rond de aarde. ZANDVOORT (ANP) Een so ciale supermarkt, waarbij de be trokken burgers op een centrale plaats al hun contacten met de overheid, zoals sociale uitkerin gen, premie-betalingen, belasting en aangifte kunnen afhandelen, is woensdag in Zandvoort bepleit door dr G. M. J. Veldkamp, oud minister van sociale zaken en volksgezondheid. Hij sprak ter gelegenheid van de NV A-dag van de Nederlandse Vereniging van Assurantiebezorgers. Gemakkelijke bereikbaarheid in de regio's en in het algemeen eenvoudiger en dus doorzichtiger uitvoering moeten voorop staan bij de eenvoud van organisatie die dr Veldkamp met betrekking tot het stelsel van sociale zeker heid bepleit. Hierbij zouden vol gens hem ook alle mogelijkheden binnen het fiscale stelsel tot ver eenvoudiging van het heffingsstel sel moeten worden bestudeerd. De kosten van de werknemersver zekering zouden bijvoorbeeld wel licht kunnen worden géind via de btw, zo suggereerde dr Veld kamp. Hiervan zouden de micro- en macro-economische effecten moeten worden onderzocht. NIEUW DELHI (AFP) Een hoge functionaris van het In diase ministerie van buitenland se zaken, Eric Gonsalves, gaat (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Ondanks de dringende oproep van gezagheb ber (burgemeester) A.Kibbelaar van Curacao om het werk te her vatten, is aan het stakingsfront weinig of niets veranderd. De ar beiders in dienst van de over heid volharden nog steeds in wat zij noemen een sympathie-actie ten gunste van de stakende win kelbedienden. De conflictsituatie wordt met de dag uitgebreider en onoverzichtelijker. De havenarbeiders in vaste dienst dreigen zich met ingang van vandaag bij de stakers te voegen. De waterfa- briek die dinsdag nog normaal draai de ligt nu ook gedeeltelijk plat. De watervoorziening wordt door hogere functionarissen op gang gehouden. Rustig Ondanks de gespannen situatie is het uitzonderlijk rustig in de straten van Willemstad. Demonstraties zijn verbo den en zo er sprake is van enige dreiging, dan komt deze van de zijde van de politiepatrouilles en van de eenheden van het vrijwilligerskorps Curacao, die krijgshaftig op en om strategische punten paraderen. Zoals gebruikelijk bij dit, soort toe standen op de Nederlandse Antillen, staan radio en televisie gedeeltelijk onder controle van de overheid Be richten omtrent stakingen mogen slechts uitgezonden worden na goed keuring van de gezaghebber Even dreigde de toestand enigszins uit de hand te lopen, toen Papa Godett de stakers wilde toespreken. Een van de alomtegenwoordige politieagenten trachtte dit te voorkomen, waarop het statenlid pet en bril afzette om de zaak dan maar verder op de vuist te beslechten. Door toedoen van het pu bliek vond deze voorstelling geen doorgang. Conflict In de wirwar van over en weer afge legde verklaringen, dreigt de grote lijn van de stakingsacties ined ver drukking te geraken. De bron van de recente conflictsituatie ligt bij de 3o- neco', de vakbond van winkelperso neel. die afgelopen vrijdag he' sta kingsparool gaf. De winkelmeisjes hebben er zo langzamerhand genoeg van om zes dagen per week achter de toonbank te staan tegen een maandsa laris dat varieert van f 150,tot ƒ200,Maandag begonnen de over heidsdienaren him sympathie-aktie oin de eisen van het wipkelpersoneel te steunen (de vakbond van overheids personeel behoort tot dezelfde moe- derbond als de 3oneco'). aan het eind van deze maand een bemiddelingspoging onder nemen in het Indo-Chinese con flict, zo wordt van gezaghebben de zijde vernomen. Hij zal Ha noi, Saigon, Vientiane en waar schijnlijk ook Phnom Penh be zoeken. Gonsalves, die hoofd is van de afde ling Indo-China van het Indiase minis terie van buitenlandse zaken, zal pro beren de leiders in Hanoi en Saigon ervan te overtuigen dat het vredes plan van Amerika en dat van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heel goed te verenigen zijn Het Witte Huis heeft woensdag be richten tegengesproken, dat de Vere nigde Staten van plan zouden zijn eenzijdig bestand in Zuid-Vietnam af te kondigen. De woordvoerder van het Witte Huls, Ronald Ziegler, verklaarde dat er geen plannen zijn om nog meer initia tieven te nemen dan president Nixon in zijn jongste vijfpuntenplan heeft AMERIKAANS VLIEGTUIG IN TURKIJE VERMIST ANKARA (AFP) Een Amerikaans legervliegtuig wordt hoven Turkije vermist. Aan boord bevinden zich on der meer de Amerikaanse generaals Scherer en McWarrie. Dit ls woensdag van milïtaie zijde in Ankara meege deeld. MONTREAL (RTR) De lijk schouwing heeft uitgewezen dat Pierre Laporte, de ontvoerde mi nister van arbeid van Quebec, is gewurgd. Mogelijk is dat ge beurd met het kettinkje van het kruis-dat hij om de hals droeg. De wonden die het slachtoffer had aan de linkerpols, de rechterhand en de borst waren vrij oppervlakkig en kunnen de dood niet hebben veroor zaakt, aldus de lijkschouwer, dr. Lau rin Lapointe, die in zijn rapport geen melding maakt van schotwonden. Vol gens de politie was Laporte in het hoofd geschoten. De politie van Montreal heeft laten weten dat zij een anoniem telefoontje heeft ontvangen, waarin werd gezegd dat het front voor de bevrijding van Quebec (FLQ) de voorwaarden van de Canadese regering voor de vrijlating van de diplomaat James Cross aan vaardt, dit is bericht door het persbu reau .Canadian Press' De politie zou de ontvoerders hebben gevraagd hun telefoontje via het Franstalige radiosta tion CKLM te bevestigen en nadere LONDEN Buckingham Pala ce en Downingstreet nr 10 zijn nu ook door de staking van ge meentewerklieden getroffen, aangezien de vuilnismannen van een deel van Westminster, dat het centrum van Londen omvat, gisteren het werk heb ben neergelegd. Koningin Elizabeth noch premier Heath behoeven zich er voorlopig zor-i gen over te maken, aangezien beide ge bouwen voldoende opslagruimte bezit ten om het afval de eerstkomende da-j gen zelf op te bergen. Maar moeilijker is het voor vele hotels, restaurants, wa renhuizen en andere winkels waar on middellijk bergen rottende rommel begonnen te verrijzen. Ook de straten worden met algemene vervuiling bedreigd, daar de straatve gers zich bij de staking hebben aange- -loten. De werklieden in centraal Lon den kwamen in actie nadat de vak bondsleiders het jongste aanbod van de gezamenlijke gemeenteraden had den verworpen. Er wordt nog gevoch ten om een verschil van ongeveer één pond sterling (bijna 9 gulden) en er bestaat nu hoop op een compromis. De allergrootste hotels verbranden hun afval altijd zelf. Voedselrester. bestemd vöor veevoeder worden als normaal door particuliere firma's op gehaald. Er zijn ook extra depots ingericht waar men vuilnis heen ka*- brengen. Slechts één van de 32 Londense meenten is vrij van stakingen; Bai king welke gemeente evenals dertien andere buiten Londen de stakingsei-, sen volledig heeft ingewilligd. MONTREAL Gisteren is in Montreal de door zijn ontvoer ders vermoorde minister van ar beid van de staat Quebec. Pierre Laporte begraven. De plechtig heid werd onder andere bijge woond door de Canadese premier Trudeau. Op de foto: De weduwe van Laporte verlaat met haar zoon Jean en haar dochter Claire de Notre Dame in Montreal, waar de rouwdienst werd gehou den. inlichtingen te verschaffen. Volgens het Canadese persbureau .Canadian Press' zijn woensdag twee inwoners van St-Leonard, een voorstad van Montreal, aangehouden en naar Que bec overgebracht om te worden ver hoord over de ontvoering van de Brit se diplomaat James Cross. Een woordvoerder van de politie heeft toegegeven, dat beide mannen zijn verhoord, maar weigerde verder iets mee te delen over reden van deze arrestatie. VATIKAASSTAD (RTR) Paus Paulus neeft tijdens zijn wekelijkse audiëntie in de St-Pieter de martelingen in Bra zilië krachtig veroordeeld. Het ge bruik van de methode van marteling noemde hij zelfs barbaars. De paus noemde Brazilië niet met name doch sprak van :een groot land dat momenteel de spanningen en beslommeringen meemaakt van een sociale en economische ontwikkeling en dat tot nu toe geëerd en be schouwd werd als vrij en vrijs.' f ADVERTENTIE „harde" matras met e comfort van een „zachte"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3