AANZET VOOR EEN ZEEHAVENBELEID Economische kroniek over september Maar: nog geen duidelijkheid over oppervlakte Tweede puzzelrit Vitrite-personeel Ontwikkelingsdag PvdA in Goes >(OU GO„ Stuyvesant MOtf HOGERE BASIS DELEGATIE TOE RAAD MIDDELBURG STAAT B W 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OKTOBER 1970 vaart, tegelijkertijd met maatregelen tegen zoutpene- tratie in het toekomstige Zeeuwse Meer. In 1971 komt ook 5 min beschikbaar voor de verbetering van de veerhaven van Breskens. Er is een begin gemaakt met de rijbaanverdubbeling tussen Mid delburg en Vlissingen. De eerste fase, bij Vlissingen, moet in februari gereed zijn. Recreatie De minister van verkeer en waterstaat heeft in zijn begroting voor 1971 een aanzet getekend voor een zeehavenbeleid. Hij richt zich op een ring rondom Rotterdam met als steunpunten Amsterdam, Moerdijk, Reimerswaal. Terneuzen, Ossenisse en Vlissingen. Het is jammer dat er nog steeds geen klaarheid is omtrent de totale oppervlakte die strikt voor de nationale economie nodig is. Men zou zich dan een idee kunnen maken van de grootte van de gespreide complexen. Voor de Zeeuwse en Brabantse plannen zijn studie's gaande. Zo wordt de mogelijkheid van een Reimers- waalproject met en zonder kanaal bestudeerd. Het blijft echter werken .van onderop', dat wil zeggen zonder visie op het totaal. Voor Temeuzen bestaan vergevorderde plannen voor 1971 en volgende jaren. De zuidelijke kanaalhaven en de Zevenaarhaven worden voor industriële doeleinden verlengd. Ter hoogte van de voormalige staalfabriek wordt een zwaaikom met een kade op een diepte van 13,5 meter aangelegd, voor handelsdoeleinden. Ten noorden van de Zevenaarhaven komt een haven voor .roll-on-roll-off' schepen. Tussen de Zevenaarhaven en de kanaalbrug komt een nieuwe kanaalhaven. Er is ook een plan gemaakt voor een havengebouw, waarin alle instellingen die met de haven te maken hebben zich zullen vestigen. Dit moet in augustus 1971 gereed zijn. De NV de Meijer heeft een nieuw stukgoed terminal in gebruik genomen aan het Zevenaardok. Op de rijksbegroting is een bedrag van 25 min uitgetrokken voor de aanleg van de pijpleidingenstraat van Pernis via Klundert naar België. De Belggen hebben toegezegd de lozing van afvalwater op de Westerschelde te beper ken, door voorwaarden aan de industrie te stellen, de bouw van zuiveringsinstallaties en door een verbod van lozing van bedrijven die langs het Baalhoekkanaal komen. Intussen heeft de regering zulke hoge verwach tingen van de industrialisatie van Zeeland dat de subsidieregeling aan bedrijven is geschorst. Het provin ciaal bestuur is het eens met een voorlopige matiging. Deze zou ook zonder schorsing kunnen worden bereikt. Helaas zijn de kleine kernen Goes, Zierikzee en St- Maartensdijk ook de dupe. Het seizoen 1970 is voor de Belgische kust tegengeval len. Met ongeveer 16,5 min overnachtingen is 1969 geëvenaard. Het dagtoerisme neemt snel toe. Dit zijn dezelfde verschijnselen als zich in Zeeland voordoen. De concurrentie van zuidelijke landen is kennelijk groot. St-Annaland kwam met verschillende recreatieplannen. Het volgend jaar zullen er waarschijnlijk een hotel, een camping en een zwemgelegenheid bij zijn. Op langere termijn zijn er plannen voor de uitbreiding van de jachthaven en voor de bouw van patio woningen. Ook Westkapelle heeft projecten: een ter rein van 4 ha voor luxe bungalows en een appartemen tengebouw van 64 eenhheden. De uitvoering van voor zieningen te bate van water- en oeverrecreatie in het Veerse Meer zal worden voortgezet. Alg, emeen De overheid zal subsidie geven ten bate van de bouw van zuiveringsinstallaties in Westerschouwen en voor de afvalwaterleiding van Goes naar de Westerschelde. In Terneuzen is de sporthal geopend; deze heeft bijna l!/a miljoen gekost. Axel heeft eveneens plannen voor een sporthal. Na de sportvelden en zwembaden explosie wordt een stuk welvaartsgroei in weer een luxueuzer soort sportaccommodatie geïnvesteerd. In Zierikzee zijn de eerste woningen van het uitbrei dingsplan-West in gebruik genomen. Binnen een jaar zullen er 800 inwoners wonen. In Goes en Axel werden de eerste Zeeuwse winkelpromenades geopend. In Axel is zij overdekt. In Middelburg is er één in uitvoering. Verkeer Voor het vervolg van de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal is 60 min uitgetrokken. De aanleg van een dam door de Krabbekreek tussen Tholen en St- Philipsland is nu definitief voorzien, een welkom ne veneffect. In studie is of het Kanaal door Zuid- Beveland geschikt kan worden gemaakt voor duw- in de hoofdstad werd een humanistisch bejaardenhuis geopend. De betrokken stichting heeft nog plannen voor Vlissingen en Goes, respectievelijk voor 150 en 100 woningen. De Zeeuwse Culturele Raad heeft op zijn subsidiebe groting een ongedekt tekort van ƒ490.000 en schrijft dit toe aan de culturele achterstand die Zeeland moet wegwerken. Enkele diversen: Voor 1971 heeft verkeer en waterstaat 22 miljoen meer beschikbaar ten bate van de deltawerken (ƒ295 miljoen). Voor de afsluiting van de Oosterschelde is ƒ32 miljoen uitgetrokken. Na sluiting van het Brou- wershavense Gat in 1971 valt alle aandacht op de Oosterschelde. West-Zeeuwsch-Vlaanderen profiteert steeds meer van de toenemende werkgelegenheid, vooral in de kanaalzone. De nieuwe loswal en vismijn in Vlissingen zijn in november voor de vissers beschikbaar. De scholengemeenschap van en in de stad Middel burg wordt in een nieuw complex ondergebracht. DRS. M. C. VERBURG Werken Rijn-Scheldekanaal. Stukgoedterminal De Meyer, Terneuzen. MIDDELBURG Begunstigd door buitengewoon fraai herfstweer gingen zaterdag 61 auto's en één scooter van start voor de tweede puzzelrit die ditmaal was uitgezet in de gemeente Borsele. De officieuze start vond plaats vanaf het nieuwe gebouw van de NV Vitrite Fabriek op het industrieterrein, waar directeur de heer K. C. J. van Benne- kom vanaf 13.30 uur de routebeschrij vingen aan de deelnemers uitreikte Het officiële startpunt bevond zich in de Quarlespolder en de rit voerde van hier langs Nieuwdorp en Heinkens- zand naar Nisse, waar de deelnemers een verfrissing wachtte en tevens het verste punt van de route was be reikt. Een bijzondere moeilijkheid, waarmee de puzzelaars geconfronteerd werden, was de aanwezigheid van nog drie andere verenigingen die rond Hein- kenszand actief waren met dezelfde vorm van vrijetijdsbesteding. Daar door moesten heel wat meer proble men worden opgelost dan waarin de organisatoren hadden vooorzien. Niet tegenstaande deze extra handicap werd de route door 60 deelnemers tot een goed einde gebracht. Na aan komst op het fabrieksterrein aan de Loskade kregen de deelnemers nog een tweetal klassementsproeven af te leggen, waarmee het opgelopen aantal strafpunten nog aardig omhoog kon gaan. Het was de winnaar van de eerste puzzelrit die opnieuw beslag wist te leggen op de eerste plaats zodoende in het bezit bleef van de wisselbeker. De prijzen werden avonds op een druk bezochte bingo dansant uitgereikt aan: 1 H. Joziasse, 2 C. de Waardt, 3 B. Wondergem, 4 J. Gabriëlse, 5 K. Hovens, 6 A. P. Groe- nenberg, 7 C. J. van Leuven, 8 A. Polderman, 9 H. G. van Heuven, 10 B. Abma, 11 G. Wijkhuys, 12 W. Bakker. 13 N. Bek. GOES Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid organiseert, in samenwerking met het vrouwencon tact in de Partij van de Arbied, ge west Zeeland, op zaterdag 24 oktober aanstaande in de Prins van Oranje een .Ontwikkelingsdag', waarvan de baten ten goede komen aan de Evert Vermeer Stichting. Deze dag begint 's morgens om 10,30 en is voor iedereen toegankelijk, de entree is vrij. Het ligt in de bedoeling om op dag flink wat geld bijeen te brengen voor een vormingscentrum in Oegan da (Afrika). De Evert Vermeerstichting wil dit project voor ƒ50.000,— financieren. Er is voor ouders, die met kinderen komen, een mogelijkheid om de kin deren in een in de zaal aanwezige crèche te brengen. Drs A. v. d. Hek zal 's morgens in een inleiding houden over de problematiek met betrekking tot de derde wereld, (drs A. v. d. Hek is voormalig mede werker aan het Koos Vorrinkinsti- tuut). Er is in de zaal aanwezig een informatie stand met produkten uit de derde vyereld. De attracties zijn: Een verloting met onder andere de volgende prijzen een transistorradio, een elektrisch koffie zetapparaat, 'n droogkap en nog ande re prijzen. De trekking vindt plaats om 15.00 uur. Er zullen diverse artike len worden verkocht in stands en op imitatie Waterlooplein, ook zullen aan trekkelijke artikelen Amerikaans wor den verloot. .Andere attracties zijn nog: Spijkers slaan, ballen gooien, leeftijd van een plant radeif. aantal snoepjes in fles raden, een grabbelton, rad van avontuur en poppennaam ra den. Collecte voor het schip De collecte voor de .Schip Ahoy'-actie heeft in Rilland-Bath een bedrag van 1463,68 opgebracht. ADVERTENTIEJ PETER STUYVESANT Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Herdruk Tussen Ahluitdammen en Deltadijken' MIDDELBURG Bij Van Benthem en Jutting te Middelburg verschijnt binnenkort een herdruk van het boek .Tussen Afsluitdammen en Deltadijken', van M. H. Wilderom en M. P. de Bruin. Het werk bestaat uit twee delen, waarvan het eerste gaat over Noord-Beveland en het tweede over Schouwen-Duiveland, Tholen en St-Phi- lipsland. Voorts komt er binnenkort een her druk uit van .Panorama van Middel burg' van Nico Visscher uit 1670. Ook dit historisch boekwerk wordt ver zorgd door Van Benthem en Jutting te Middelburg. Humoristische avond van NCVB-afdeling De afdeling Geersdijk van de NCVB kwam in vergadering bijeen onder leiding van de vice-presidente mevr. C. van Gilst-De Boer. Spreker van deze avond was de heer Schoenmaker uit Zoutelande. Hij sprak over het onder werp .Humor'. De eerstvolgende ver gadering zal zijn woensdag 18 novem ber, spreker ds Metselaar. Collecte De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding heeft in Rilland-Bath een be drag van 567,50 opgebracht. ONROERENDE GOEDEREN De raad van de gemeente Middelburg heeft zich in zijn vergadering van maandag onder meer beziggehouden met liet voorstel van b en w om wij ziging te brengen in het delegatiebe sluit op grond waarvan het college be voegd is om binnen een bepaalde marge zonder instemming van de raad aan- en verkopen te doen van onroe rend goed. De meeste sprekers hadden er geen bezwaar tegen om gevolg te geven aan het verzoek van b en w om, gelet op de geldontwaarding, akkoord te gaan met een verhoging van het maximum bedrag van vijfduizend tot tienduizend gulden. Zij hadden echter meer moei te met de zinsnede ,voor de verkoop van gronden, overeenkomstig de daar voor reeds door de raad vastgestelde prijs, dan w^l een hogere, aan het prijspeil aangetaste prijs'. Zo zei de heer Harrewijn (chu) er alle begrip voor te hebben, dat het college een slagvaardig beleid wilde voeren. De door b en w aangevoerde argu mentatie vond hij echter ,wat ge zocht'. De heer Harrewijn die met betrekking tot de ,aan het prijspeil aangepaste prijzen' ook sprak van on- duidelijke en deels onzekere factoren' achtte niet voldoende waarborgen aanwezig om er zeker van te zijn dat de gemeente of de koper niet bena- fADVERTENTIE Het kan verkeren.- Er kwamen er twee aan mijn deur. In burger, maar ze konden be wijzen, dat ze van de politie waren. Ze deden een buurton derzoek, omdat er ergens een misdrijf was gepleegd - voor de opsporing was het béter dat ze niet zeiden wèt, beweerden ze. Enfin, ze vroegen me het hemd van me lijf, en of ik nou zei, dat ik nog al mijn bood schappen moest doen, ze zei den dat wat zij deden belang rijker was dan mijn aardappe len en andijvie. En ik had echt hélemaal niks gezien. Toch evengoed dóórvragen - nou ja, ze moesten zeker hun salaris verdienen. Het was het dochtertje van onze buren. Zo'n man, die zei, dat hij niet goed de naambordjes op de deuren kon lezen en of ze hem niet even in dat portiek kon wijzen of daar ene Van Dijk woonde - de rest kunt u zich zeker wel voorstellen. En dat kind - wat wilt u, acht jaar en verschrikkelijk geschrokken, die wist op geen stukken na hoe die man er uit zag. Maar toen zijn ze van de poMtie de hele buurt afgeweest, er mijn bovenbuurvrouw had °en week of wat geleden ee an zien lopen, die had op een of andere manier haar aandacht getrokken. Op het bureau heb ben ze haar toen mappen vol foto's laten zien - ze herkende hem metéén. „Dat is 'm," zei ze, en later heeft zij hem nog uit een hele rij moeten zoeken. Om kort te gaan: hij heeft bekend. Het was niet voor het eerst, een stakker eigenlijk - maar ik zeg maar hóe zou je zo'n man vinden als de politie niet alles uitkamde en haar archief en zo niet zo precies bijhield? Voor al alle ouders in de buurt zijn geweldig opgelucht-ze zeggen allemaal hetzelfde: GOED DAT ER POLITIE IS. deeld dan wel bevoordeeld zouden worden. Hij achtte het ln leder geval zaak dat de raad steeds voldoend) over de transacties zouden a ingelicht. Dat vond ook dhr Akkerman (d' 66), die stelde dat de informatie aan di raad desnoods achteraf zou kunnen plaatsvinden. Dhr W. Rentier pleitte ervoor om van het deleg sluit de industriegronden en do gron den voor bijzondere bestemming uil te sluiten. De heer A. Bergshoeff deed vervolgens de suggestie van de hand, om een tijdslimiet vast te stellen waarbinnen het college de achterstand in het grondbedrijf van de gemeenle met betrekking tot aan- en verkopen van grond zou hebben werkt. Wethouder M. Hubregtse gaf op dit laatste punt toe, dat het met de er ploitatieopzetten ,op het ogenblik niet was zoals het behoorde te zijn' Om de achterstand weg te werken ra echter uitbreiding van personeel dig. De wethouder hoopte dat een ti ander in januari ,rond' zou zijn. Tot de heer Don (pvda), die daarom bi gevraagd, zei wethouder Hubregta zijn best te zullen doen om vddrd) behandeling van de nieuwe gemeen:» begroting de raad een balans van iït grondbedrijf ter hand te stellen men aldus toch voldoende zou Wi Ingelicht. De wethouder was ook i) overtuiging toegedaan, dat hier 6) rechten van de raad veilig waren p steld. Via de commissie van gem» tewerken, waarin de transacties m> den behandeld, heeft de raad toch ii kaart In handen?', zo zei de hsf Hubregtse. Nadat in tweede instantie de her® Harrewijn en Akkerman opnieuw be zwaren hadden aangevoerd, wees houder W. Baars er onder meer dat het toch bepaald onzakelijk W zijn als op een bepaald moment ea hogere grondprijs moet worden vraagd dan zou moeten worden wacht op instemming van de mi Dezelfde raad had trouwens toch r" genheid om over de ontwikkeling grondprijzen van gedachten te w! len. De heer M Almekinders (chu) had er eerder nog op gewezen, dat .raadsvergaderingen toch al langer® langer werden. .Als we een dergelijke krampachtig wijze van delegatie gaan hanteren, dan komen we er nooit' 'aldus heer Almekinders. Alle 23 raadsled® gingen tenslotte unaniem akkoord met de door b en w gevraagde delega tie. Schoorsteenbrandje en schuurbrandje AARDENBURG ZondagmiddÜ werd de Aardenburgse brandweer Pj alarmeerd voor een schoorsteenbn» in een woning te Draaiburg Het trof de woning van de 86-jarige De n Toen de brand in de woning vanW L. bedwongen was bleek dat ook schoorsteen van het naastliggend perceel, bewoond door de 70-jarige o* in brand stond. Ook hier kon brandweer erger voorkomen. De «y De L. moest voor ?e nacht ge worden ondergebracht. De wonlns® liepen enite waterschade op. In een schuurtje van de familie^ aan de Dorpsstraat te Eede ore* maandagmiddag door onbekende w zaak brand uit. De gealarmeero brandweer was spoedig ter plaatse was de brand vrij spoedig meest® De schade bleef beperkt tot de noeg waardeloze inhoud van schuurtje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 8