Zeeuwse culturele raad stelt concept-program subsidiëring vast Ellewoutsdijkse ouders protesteerden vergeefs Bureauchef Raad van Arbeid werd bij jubileum ridder O N AANZIENLIJKE VERHOGING NODIG VAN PROVINCIALE BIJDRAGE BELANGSTELLING BEROEPSKUNST GROTER DAN OOIT Pleidooi Twee lichtgewonden bij botsing in Kruiningen Commissie moet één bestuur motorsport in Zeeland maken Extra aandacht UIT ENQUETE BLIJKT WENS OM VAKER WELZIJNSDAG TE HOUDEN 's Maandags geen fruitveiling meer in Kapelle-Biezelinge Q OPEN HAARDEN Metaalkoerier NVV kritiseert enquête Tamse over 400 Auto's weggesleept na aanrijding TUSSEN AFSLUITDAMMEN EN DELTADIJKEN' IN HERDRUK WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MIDDELBURG De Zeeuwse culturele raad heeft het college van gedeputeerde staten een concept subsidiëringsprogram- ma voor het komende begro tingsjaar aangeboden. Dit jaar wordt een aanzienlijke verho ging van het provinciaal subsi die voor cultuur gevraagd. Waar deze verhoging ten goede komt aan uitbreiding der activi teiten in de sector amateuris tische kunstbeoefening meent de raad haar voldoende rechtvaardigd door de gestegen behoeften om via deze sector meer mogelijkheden te bieden tot een verantwoorde actieve besteding van een steeds toene mende vrije tijd. Méér toelichting vereist de verhoging in het vlak van de beroepskunst. Ter wijl elders de belangstelling voor be roepskunst bepaald niet meer die stij gende lijn vertoont die een aantal jaren de grafieken sierde, is in Zee land de vraag thans groter dan ooit. De Zeeuwse culturele infrastructuur, laatstelijk verbeterd met schouwbur gen in Terneuzen en Axel, biedt eerst nu de mogelijkheid om reeds lang bestaande behoeften ter plaatse in voorsteUingen om te zetten. Nu bovendien in het kader van de stichting cultuurspreiding Zeeland wordt ingespeeld op verlangens van groepen die tevoren veel minder bod kwamen, kan men deze stichting de zo noodzakelijke steun moeilijk onthouden. Via de programma's van Jeugd en Muziek en de Zeeuwse film federatie wordt immers ook de door leder gewenste democratisering van de beroepskunst verder bewerkstel ligd. Aldus de Zeeuwse culturele raad. De raad pleit er dan ook voor aan de itaten voor te stellen de aangevraag de bedragen onverkort te willen vote ren. Voor de amateuristische kunstbe oefening wordt volgens de nieuwe be groting f 23.500 meer gevraagd dan vorig jaar. Dit hangt onder meer samen met de lang nagestreefde fusie tussen het Zeeuws kamerorkest en de instrumentale, nu samengaand onder de naam het Zeeuws orkest. De verhoging van de post voor volkszang 1750) is terug te voeren op de grote belangstelling die er in de provincie bestaat voor de opleiding van organis ten, cantores en leken in de kerkmu ziek. Verdubbeling van de aanmeldin gen veroorzaakte d* g stegen kosten. De verhoging van de post voor har monie en fanfare f 4000) hangt voor een deel samen met een eerder door e raad opgesteld positief advies over subsidiëring van de concoursen van de Zeeuwse bond voor harmonie en fanfare. Ook het vooral bij het pu bliek zeer aansprekende werk van de brassbands zal niet langer van waar deringssubsidies kunnen worden uitge sloten. De verhoging van de subsidie voor de provinciaal toneeladviseur (ƒ5.000) is voor een deel terug te brengen tot het feit dat het rijk de subsidiekraan een weinig heeft toege draaid, waardoor de provincie het in stituut van de provinciaal toneeladvi seur wat te hulp dient te snellen. De stijging van de post kunstzinnige KRl'lNINGEN De automobilist M. B. uit Arncmuiden en zijn vijfja rig zoontje raakten dinsdagmorgen omstreeks kwart over negen licht ge wond op de kruising rijksweg 58-rijks- wcg 60 bij de stoplichten In Krulnin- Wn, toen de auto van Van B. in bot sing kwam met een voor hem rijdende Personenauto, bestuurd door G. J. M. H. uit Vlissingen. Beide auto's naderden de stoplichten vanuit de richting Goes. H. remde tij dig toen hij bij nadering van de krui sing het oranje licht zag branden, maar Van B. bemerkte dat te laat en kon een botsing niet meer voorkomen. Van B. liep een snijwond aan zijn rech ter knie op en zijn zoontje werd aan net gezicht licht gewond. De arts P AUewijn uit. Kruiningen verleende ter Plaatse eerste hulp. waarna beiden per taxi naar het Bergzicht ziekenhuis in Goes werden vervoerd. Na behandeling konden zij huiswaarts keren. De auto van Van B. werd zo zwaar aan de voorzijde beschadigd, dat hij woest worden weggesleept. De auto Jan H. werd aan de achterzijde licht beschadigd. Coi/ecfes ■•BORSELE Collecte voor de Ned. hervormde kerk: kinderzorgbusjes: ,7'V9: vr'je giften: 40; kerkvoog dij: 224,53. vorming 5.000) hangt nauw sa: met een nieuwe maar zeer hoopvolle ontwikkeling van de rijkssubsidiëring in deze sector. Doordat door de toelating van Zeeuwse instituut voor kunstzinnige vorming tot de Nederlandse vereni ging voor creativiteitsontwikkeling hel werk van het instituut kwalitatief ook landelijke erkenning heeft gekregen, is het ministerie bereid in de toekomst de personeelslasten voor vijftig pro cent te subsidiëren mits eenzelfde be- Zaterdag hebben de motorclubs in Zeeland in café .De Landbouw' te Goes een vergadering gehouden, waar op men tot de oprichting wilde ko men van een motor cross bestuur voor Zeeland. Dit bestuur zou op pro vinciaal niveau de belangen van de motorsport moeten gaan beharti gen. De oprichting werd nodig geacht om dat het aantal beoefenaars van deze sport in Zeeland steeds groter wordt, maar ook omdat de problemen van meer omvang zijn. Men besloot een commissie in het leven te roepen, die de mogelijkheid van zo'n organisatie moet onderzoeken en moet trachten te komen tot de oprichting ervan. De commissie, die is samengesteld uit één of meer personen van iedere afde ling. zal in samenwerking met de KNMV alle facetten van deze zaak bekijken en uitvoeren. Op deze verga dering was ook het motor racing team aanwezig. Zij toonden veel be langstelling voor verschillende punten. Op deze manier zou de gehele Zeeuw se motorsport in één overkoepelende organisatie worden onderge bracht. Nu de kunstzinnige vorming mede via de begripsvorming rond creativiteits centra dit jaar veel extra aandacht heeft gekregen en nieuwe initiatieven in Hulst. Oostburg en de Zak van Zuid-Beveland in voorbereiding zijn, mag het zo zegt de culturele raad in de toelichting tot de stimuleren de taak van de provincie worden gere kend om vooralsnog met een grotere provinciale bijdrage het. maximale rijkssubsidie voor Zeeland te verkrij gen. Het totaalpakket beroepskunst dat dit jaar onder auspiciën van de stichting cultuurspreiding Zeeland wordt aange boden, heeft een aanzienlijke stijging ondergaan. Vorig jaar werden er 236 evenementen begroot. Thans is dit aantal opgelopen tot 300. Door deze uitbreiding is het totale tekort onge veer 140.000 méér dan in het seizoen 1969-1970. Voor rekening van de pro vincie komt nu een extra last van 45.000. In een nadere toelichting wordt ge steld dat de recente loonmaatregelen 400 uitkering) zeer waarschijnlijk ook van invloed zullen zijn op de uitkoopsommen. De gevolgen hiervan zijn nog niet te overzien. Maar met een daaruit voortvloeiende stijging van het tekort zal mede rekening moeten worden gehouden. De Zeeuwse culturele raad.tekent ver der aan dat voor het eerst dit jaar onder beeldende kunsten een pm-post. is gemaakt met als titel educatieve begeleiding op tentoonstellingen, raad is van mening deze mogelijkheid te moeten openstellen totdat leerlingen van scholen of andere groepen onder deskundige begeleiding van bijvoor beeld beeldende kunstenaars exposi ties van beeldende kunst met grotere vrucht zouden kunnen bezoeken. Ten slote wordt gesteld dat de experimen ten in het komende jaar anders dan in het afgelopen jaar ook in de sector amateuristische kunstbeoefening zul len liggen. Behoefte aan communicatie en confrontatie Eind dit jaar nota's van de werkgroepen MIDDELBURG Niet minder dan procent van degenen, die na de pro vinciale dag van de stichting Zeeland op 6 maart in Vlissingen gehouden reageerden op een enquête is mening, dat een dergelijke dag vaker moet worden gehouden. Dit blijkt uit het verslag van de welzijnsdag en dc daarover gehouden enquête. Van dc in totaal 650 verstuurde enquêteformulie ren werden 150 bruikbare geretour neerd (23 procent). Zoals bekend hiel den prof. mr A. Kleijn en prof. dr P. J. A. ter Hoeven tijdens deze dag inleidingen over respectievelijk .Wel zijnsbeleid' en .Leven in welzijns-eigcn- tijdse dilemma's'. Het programma be stond voorts uit groepsdiscussies en een discussie in voltallige zitting. Tijdens een persconferentie, dinsdag ochtend te Middelburg, vertelde dr G. J. Smallegange, directeur van de stichting Zeeland, dat de provinciale dag tot gevolg heeft gehad, dat zich drie werkgroepen hebben gevormd, die tot het eind van dit jaar meer of minder regelmatig discussiëren over de gevolgen van de industrialisatie voor het welzijn. Het is de bedoeling, dat deze werkgroepen hun conclusies en argumenten in rapporten openbaar zullen maken. De heer Smallegange sprak de hoop uit dat deze conclusies hun weerslag zullen hebben in het beleid (vooral de voorlichting) van provinciale en gemeentelijke overheid: .Er is gevraagd naar het rendement van een welzijnsdag. Het lijkt me, dat het voor bestuurders toch wel nuttig en dat is niet altijd het zelfde als aangenaam om te weten wat er omgaat in de hoofden waarover zij regeren'. Uit meerdere antwoorden op vragen uit de enquête blijkt, dat er een grote behoefte bestaat om de eigen mening te toetsen aan die van anderen. Op de vraag in welke zin men de dag geslaagd vond betrof verreweg het grootste aantal antwoor den (29 procent) de communicatie en confrontatie van vele groperingen, buiten politiek kader. De negatieve antwoorden (46 procent) concentreerde zich om de thema's fo rum cq forumleiding onvoldoende, on behoorlijke beantwoording en eenzij digheid in duscussie. Voorstellen tot verbetering betroffen: meer tijd voor In verband met dc afnemende aan voer van peren en appels, wordt mot ingang van de komende week op dc maandagen in Kapelle-Biezelinge geen fruitveiling meer gehou den. De veiling in Krabbendijke. die nauw samenwerkt met de veiling in Kapelle- Biezelinge, heeft besloten om de fruit veiling op de vrijdagen te laten ver vallen. Daar kan nu alleen nog dins dags en donderdags fruit worden aan gevoerd. De meeste peren zijn nu geplukt. Er hangen nog wel heel wat appels aan de bomen, maar doordat deze veelal in koelhuizen worden op geslagen, neemt ook de aanvoer hier van op de veilingen flink af. groepsdiscussies (25 procent), een be tere afbakening van de problematiek (25 procent), de wens om de discus siegroepen kleiner te maken en de discussie in afgesloten ruimten te la ten plaatsvinden (24 procent) en de opzet van de dag (14 procent gaf de voorkeur aan een meerdaags con gres). De bedoeling, aldus de heer Smalle gange. is dat men gaat relativeren dat de zwart-wit verhouding afneemt: ,We wisten natuurlijk, dat er in de samen leving veel aan het veranderen was en we probeerden dat nu boven tafel te brengen, manifest te maken'. Drs Jan sen, die de enquête verzorgde, ziet mogelijkheden voor de overheid voor bijeenkomsten zoals de welzijnsdag: E>aar kan men eens buiten de be proefde kanalen te weten komen hoe over bepaalde zaken wordt gedacht'. Wees zeker van uw keus. Stuur voor gratis kleurige documentatie no 21 een kaartje aan Ringlever, Antwoordnummer 1444, Rotterdam \U" PERFECTIE SINDS 1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. GOES De directie van de NV Tamse in Goes heeft per brief het personeel gevraagd een invulstrook op te sturen en daarop de wensen ken baar te maken inzake de uitbetaling van een uitkering van 400. De directie laat de werknemers de keus uit een aantal mogelijkheden: Houden wat men heeft, zonder wijzi ging; houden wat men heeft, vermeer derd met 100, of met 3 procent loonsverhoging ingaande oktober, of de uitkering van 400, maar dan met stopzetting van alle niet verplichte zaken. De Mtaalkoerier. weekblad van de Metaalbedrijfsbond NW, onder werpt de brief en de inhoud ervan in het nummer van vrijdag 23 oktober aan kritiek. De brief waarvan de weergave van de inhoud door een woordvoerder van het bedrijf juist werd genoemd wordt door de Metaalkoerier bestem peld als een staaltje van .kruideniers mentaliteit'. Voorts meent de Metaalkoerier dat acties voor de 400 bij Tamse geen liquiditeitsmoeilijkheden zullen opleve ren. Het vakbondsblad meent dat het argu ment van de directie dat de regering doorberekening in de prijzen onmoge lijk maakt, geen steek houdt, omdat anders van geen reële verbetering sprake zou kunnen zijn. 'S HEERENHOEK Dinsdagmorgen omstreeks tien voor tien vond op de 's Heerenhoeksedijk een aanrijding plaats tussen een auto. die werd be stuurd door P. J. L uit Borssele en een auto. waarbij G. L B. uit Middel burg aan het stuur zat. L. cüe achter B. reed in de richting 's Heerenhoek, wilde inhalen. Deze manoeuvre kon hij echter niet volvoeren want er naderde een tegenligger. Bij het weer invoegen botste L. achter op de wagen van B. Er vielen geen gewonden. De wagens werden echter zodanig bescha digd dat ze moesten worden wegge sleept. RAADSVOORSTEL BLEEK EEN VERGISSING Vlij WilLtN'J LATEN VETE W>AUÈUUTE*STM«S hÓP B EN W BORSELE IN BOETEKLEED BORSELE Wij willen u laten weten, kleuters horen thuis te eten'. Om dit aan de gemeente raad van Borsele duidelijk te ma ken waren vele ouders van Elle woutsdijkse kleuters dinsdag avond naar het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand gekomen. De ouders hadden namelijk tot hun grote schrik vorige week in de PZC gelezen, dat burgemeester en wethou ders van Borsele de raad voorstelden om het vervoer van kleuters naar kleuterscholen in omliggende plaatsen wat duurder te maken voor de ouders (van 50 cent tot 2 gulden per week) en om de kleuters tussen de middag niet meer naar huis te brengen, maar om ze op school te laten overblijven. Door dit voorstel werden vooral de Ellewoutsdijkse kleuters getroffen, omdat er in die plaats geen kleuter school is. Het slechte weer trotserend kwamen de ouders dus naar Hein kenszand, waar zo meenden zi, gisteravond de raad over het plan zou beslissen. Voor de vergadering begon kregen alle raadsleden nog een als lunchpakket vermomde eierkoek. ,U raakt hierdoor niet van streek, kleu ters wel. vier keer per week', stond op een begeleidend schrijven. Pas toen het omstreden voorstel aan de orde kwam, agendapunt 5, merkten de ouders, dat ze voor niets naar gemeentehuis waren gekomen. Wet houder E. Baerends kwam met een verklaring waarin hij omstandig uit eenzette, dat het allemaal een vergis sing was. Het voorstel had helemaal niet op de raadsagenda moeten staan, zo legde hij uit. Reeds drie weken DE HEER J. C. DE HOOGE ONDERSCHEIDEN VELE VERDIENSTEN OP KERKELIJK TERREIN EN VOOR HET ONDERWIJS MIDDELBURG De heer J. C. de Hooge, chef de bureau bij de Raad van Arbeid te Middelburg, is gisteren bij zijn veertigjarig jubileum benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer De Hooge heeft zich in de achterliggende jaren behalve voor de Raad van Arbeid bijzon der verdienstelijk gemaakt op kerkelijk terrein en op het ge bied van het onderwijs. Belang rijk is voorts zijn functie als se cretaris van de Raad van Arbeid. De leden van dc raad van arbeid waren dinsdagmorgen bijna allen aan wezig, toen in een huldigingsbijeen- komst met bet personeel de burge meester van Middelburg, drs P. A. Wolters. de heer De Hooge de bij de onderscheiding behorende versierselen opspeldde. Burgemeester Wolters schetste de loopbaan van de jubilaris, .die van .tijdelijk schrijver op arbeidsovereen komst' via chef buitendienst (in 1948) opklom tot chef de bureau (1963), en stond stil bij de vele maatschappelij ke activiteiten van de heer De Hooge, die zich vooral heeft beijverd voor de Lutherse Kerk in Middelburg. In het bestuur van deze kerk heeft hij ver schillende functies vervuld; burge meester Wolters liet vooral het grote aandeel uitkomen, dat de heer De Hooge heeft gehad in de restauratie van het kerkgebouw aan de Zuidsin gel. Verschillende jaren was de heer De Hooge lid van de synode van de Lutherse kerk. Hoewel hij de laatste jaren verschillende van zijn functies heeft moeten afstoten is de heer De Hooge thans nog bestuurslid van de christelijke vereniging voor voorberei dend hoger onderwijs in Zeeland bestuurslid van het prot. chr. militair tehuis in Middelburg. De heer De Hooge is voorts onder meer bestuurs lid en voorzitter geweest van het Mid delburgs Mannenkoor; als docent soci ale wetten is hij verbonden geweest aan de Stichting economisch voortge zet onderwijs in Middelburg. De voorzitter van de raad van arbeid, mr J. Kolkman, die als eerste felici teerde, belichtte vooral de persoonlij ke, menselijke kwaliteiten van de jubi laris, die hij schetste als een uiterma te gezien man met een .grote toegan kelijkheid' voor liet personeel en een chef, die zich niet laat voorstaan op zijn positie en door iedereen wordt gewaardeerd om zijn vriendschap en zijn gedegen en bezonken oordeel. Als geschenk bood mr Kolkman hem een herinneringsbord van Makkumer aardewerk aan en als geschenk van de leden van de raad de kleine ver sierselen, behorend bij de onderschei ding. Namens het personeel feliciteerde de heer N. Siljée, chef van de afdeling kinderbijslag en plaatsvervangend chef de bureau, die de heer De Hooge prees om de prettige wijze, waarop hij leiding geeft aan het bureau, met steeds een duidelijk accent op goede intermenselijke verhoudingen. Die waardering wilde de heer Siljée niet alleen uitspreken voor wat betreft de personeelszaken, maar ook voor de behartiging van het werk zelf: achter het papier ziet de jubilaris altijd de mensen, die graag op tijd hun uitke ringen krijgen. Als geschenk van het personeel bood de heer Siljée een uit 1751 daterende gravure aan, waarop de Lutherse kerk in Middelburg voorkomt. Dit. als een aansluiting op een liefhebberij van de heer De Hooge, die zich in zijn vrije tijd wijdt aan het schrijven van de geschiedenis van de Lutherse kerk in Middelburg. Mevrouw De Hooge deel de door een bloemenhulde in de waar dering voor haar echtgenoot. In zijn dankwoord vergeleek de heer De Hooge de raad van arbeid met een Rolls Rovce: een degelijk,, conventioneel uiterlijk, maar een| solide motor, opgebouwd uit be-i trouwbare onderdelen, 's MiddagsI was er voor het personeel nog een' geanimeerde receptie ten huize van de jubilaris. geleden hadden burgemeester en wet houders besloten om het stuk in te trekken teneinde een nieuwe regeling te verzinnen. Dat het voorstel toch bij de raadsstukken zat berustte, aldus de vriendelijke wethouder, op een admi nistratieve vergissing. Ja, de wethou der was ook geschrokken, toen hij in de krant las. dat het voorstel op de agenda stond. Hij had er toen maar niets meer aan gedaan. Hij bood de ouders nu zijn excuses aan. .u heeft een enorm stuk werk verzet met deze organisatie, het was toch wat voor niets', zei hij bemoedigend- Boetekleed Raadslid I. A. van Rooyen (pvda) niet helemaal tevreden met deze ver klaring. .Het college heeft een wat vreemde schaats gereden', vond hij. Het raadslid wees in dit verband een brief, die de gemeente op heeft gestuurd, oktober aan de ouders van kleuters heeft gestuurd, waarin melding werd gemaakt van de kostenstijging tot twee gulden per week. Die brief, zo rekende de PvdA-woord- voerder voor, is verstuurd na de b en w-vergadering, waarin het kleuterver- voervoorstel werd teruggetrokken. Maar ook dit berustte volgens de naar zijn zeggen nog steeds in boetekleed gestoken wethouder op een admini stratieve vergissing. Hij beloofde, dat deze brief schriftelijk zal worden te ruggenomen. De heer A. de Jager (vvd) zei deze openheid achteraf van het college wat jammer te vinden. Het boetekleed siert de wethouder overigens wel', gaf hij toe. De heer De Jager vond het vooral jammer, dat de fracties van CHU, KVP en ARP maandagavond al wisten, dat het kleutervoorstel eigen lijk niet bestond. Dit was voor da VVD-spreker aanleiding om nogmaals kritiek te uiten op de wat hij noemde .vroege raadsvergadering', die vooraf gaande aan de openbare vergadering altijd wordt belegd door de drie sa menwerkende confessionele fracties, die samen de meerderheid in de raad vormen. .Ik kan dat niet waarderen', zei hij onder applaus van de publieke tribune. De confessionele woordvoerders be streden, dat hun gezamenlijk fractie- beraad ,een vroege raadsvergadering' kan worden genoemd. De heer De Jager vond het in dat geval dan toch wel vreemd, dat dit fractieberaad door de drie (confessionele) wethou ders werd bijgewoond. Tijdens een volgende vergadering ko men b en w in ieder geval met een nieuw voorstel om het kleutervervoer binnen de gemeente anders te regelen. Op de foto: Verontruste ouders van kleuters op de volle publieke tribune in Heinkenszand. (Foto PZC) Serie van M. H. Wilderom, Ing. Deel I: Noord- Beveland en II: Noord-Zeeland VLISSINGEN De serie standaard- dwerken over Zeelands waterstaatkun dige geschiedenis .Tussen afsluitdam- men en deltadijken' beeft in brede kring interesse gekregen. Dat is de schrijver en uitgever van de reeks, de Vlissïngse waterstaatsambtenaar M. H. Wilderom ing. vooral bij het ver schijnen van het derde deel over Mid den-Zeeland gebleken. Toen dat in 1968 van de pers kwam probeerden velen ook de beide voorafgaande uit gaven (Noord-Beveland I, Noord-Zee land II) te pakken te krijgen. Dat lukte toen niet meer, want de hele oplaag was uitverkocht. Thans is het wél mogelijk de lopende serie te com pleteren: van deel I en deel II is namelijk een fotomechanische her druk verschenen. De auteur-uitgever brengt deze beide herdrukken in de handel in samenwer king met Van Benthem Jutting te Middelburg. De geheel gereproduceer de uitgaven zijn verzorgd door Krips Repro NV te Meppel. Het is de bedoe ling dat begin 1972 een vierde en laatste deel zal verschijnen, over Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Wilder- De waterstaatsgeschiedenis van het ei land Noord-Beveland (deel I dus in de reeks .Tussen afsluitdammen en delta- dijken') is in het jaar 1961 geboek staafd. Wilderom deed dat toen nog samen met adjunct-bibliothecaris M. P. de Bruin van Zeelands provinciale bibliotheek. .Nu we voor het feit staan dat het eiland Noord-Beveland in het kader van de deltawerken met het vasteland is verbonden en hier mee heeft opgehouden een eiland te zijn. leek het ons nuttig om de ge schied- en waterstaatkundige ontwik keling van dit gebied vast te leggen', schreven de auteurs in de inleiding op het omvangrijke stuk documentatie dat bij de firma Littooij en Olthoff te Middelburg werd gedrukt. Het was het verhaal van inpolderingen, storm vloeden, dijkbreuken en inundaties, oever- en aijkvallen. inlaagdijken en oeververdedigingswerken. De historie van een eiland dat het door de eeu wen heen zwaar te verduren heeft gehad in zijn doorlopende actieve de fensie tegen de zee. Afog maar begin Rijksweg 58 in Goes en Kapelle open voor het verkeer GOES Omdat de werkzaamheden aan het in aanleg zijnde gedeelte van rijksweg 58 tussen Biezelinge en de Sloedam het toelaten zal dit wegvak in de gemeenten Kapelle en Goes voor het verkeer worden openge steld. Voor de openstelling zijn de enkele tijdelijke verkeersmaatregelen geno men. Zo zijn voor dit weggedeelte maximum snelheden van 90, 70 en 50 J kilometer per uur vastgesteld. Voorts' worden er borden met de aanduiding voorrangsweg, voorrangskrui-1 sing/splitsing, geslotenverklaring inj één richting, verplichte rijrichting, ge-j slotenverklaring voor voetgangers, in haal verbod voor motorvoertuigen op' meer dan twee wielen, verbod links/-! rechts afslaan en de aanduiding auto-[ weg geplaatst. Wie nu dit boek over Noord-Beveland met op de titelpagina het wapen van het eiland in kleur, met de honderd tekeningen, met de kaarten en de foto's over de strijd tegen het water en de markante herinneringen eraan nog eens in de hand neemt, beseft dat wat toen Tin 1961) als een omwente ling werd beschouwd in feite nog maar het begin was. Het drie-eilan denplan en de uitvoering ervan in die jaren waren de eerste nieuwe karak tertrekken op het nadien alsmaar ver anderende gezicht van Zeeland. De Zeelandbrug van Noord-Beveland naar Schouwen kon in dat eerste deel van deze bijzonder instructieve reeks boe ken nog slechts als een plan worden vermeld. Dat was ander toen in 1964 het volgende deel (Noord-Zeeland: Schouwen. Tholen en St-Philipsland) in de boekenkast van duizend belang stellenden aanvankelijke oplaag kon worden gezet. Ook Schouwen raakte toen eiland-af Voor Wilderom reden om met zijn historiebeschrij ving de actualiteit te volgen. Ook dat deel was snel uitverkocht. De herdruk daarvan ook nu is al even welkom. Na diepgravend speurwerk in bibliotheken en archieven, in jaarver slagen en op tekenkamers komt Wil derom in deze gedegen en tegelijk boeiend beschreven geografisch ge richte waterstaatsgeschiedeniswerken tot een compositie die ingewijde en leek aanspreekt. De herdrukken van deze twee eerste delen van .Tussen afsluitdammen en deltadijken' zullen beslist hun weg wel vinden; daar twijfelen wij niet aan. Van der M.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7