Veel kritiek op wetsontwerp belastingheffing gemeenten President Tito in Nederland Eerste dag van proces tegen Geismar is rustig verlopen Opheffing controle aan binnengrenzen Benelux in januari Per dag gemiddeld 9 doden in verkeer 4 DRQSTE SPAAR- PLANNEN VERVOLG KANTLIJN TEKORTEN VAN GEMEENTEN GESTEGEN WATER ZÓWER FLUOR PER FLES A WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER DRINGT AAN OP GROOT AANTAL WIJZIGINGEN (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrijwel de gehele tweede kamer had gisteren kri tiek op de voorstellen van de regering om het belastingsysteem voor gemeenten en provincies te wijzigen. Van alle kanten werd aangedrongen nog aanzienlijke wijzigingen aan te brengen, daar anders het hele wetsvoorstel onaanvaardbaar zal zijn. Vrijwel al le fracties verklaarden gisteravond echter, het wel met de grond gedachte van het wetsontwerp verruiming van de belastingmo gelijkheden voor de gemeenten en de provincies grondig eens te zijn. houden is met een inkomensminimum, dat er aan de voorgestelde belastingen op onroerend goed veel gebreken kle ven, terwijl een algehele opheffing van de vermakelijkheidsbelasting de ge meenten te weinig armslag zou over- Het kan als zeker worden aangenomen dat de regering dan ook inderdaad deze wijzigingen zal aanbrengen. Zij was mers al zeer lang op de hoogte van vele bezwaren, die in de kamer leven en heeft ondanks dat toch het wetsont werp ingediend. De belangrijkste bezwaren zijn, dat er in het wetsontwerp geen rekening ADVERTENTIE gewone Eï gemengde verzekering BIJ De Waerdye alle rentebalen plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Vi'It voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Vi% eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8°/», of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8% op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van (50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130%. Verkoop uitsluitend vla assurantie bemiddelaars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 laten. TT en Efteling .Ik sta bepaald niet te juichen over een opheffing van de vermakelijk heidsbelasting', aldus mr Koning (vvd), die meende (evenals socialist Vellenga) dat bijvoorbeeld de bezoe kers van de TT in Assen en het ver- maakcentrum de Efteling in de Kaatsheuvel zouden moeten kunnen bijdragen aan de kosten die de ge meenten voor dit soort evenementen maken. J3e vermakelijkheidsbelasting is een nuttig instrument om de ge bruikers van recreatieve instellingen I te laten mee betalen', aldus mr Schol ten (chu). Veel bezwaren werden verder naar vo ren gebracht over het feit dat er geen juiste maatstaven zijn voor de belasting I op onroerend goed. De regeringspar tijen menen dat er gekozen zal moeten worden voor een maatstaf naar de waarde en naar de oppervlakte. De so cialist Vellenga voelde meer voor een maatstaf naar de waarde van het on roerend goed alleen, zodat dan op een of andere wijze nog een verband is met de welstand van de belastingplichtige. de confessionelen nog pleiten voor een algehele afwijzing van de belasting op kerkgebouwen. Ontroerend' Eenzijdig Mr Koning meende voorts nog dat de rijksoverheid voor deze belasting een maximum zou moeten aangeven. Be druk op de belastingplichtigen kan wel eens aanzienlijk hoger en eenzijdiger verdeeld uitvallen dan de bewindslieden doen voorkomen', aldus het kamerlid. Volgens drs Franssen fpvda) staat vast. dat deze nieuwe heffing een enorme verschuiving in belastingdruk zal te weeg brengen. Hij zei voorts: ,Voor de eigenaren is een maximum in de wet vastgelegd. Voor de gebruikers van het onroerend goed niet. Deze ongelijke recht.bedeling kan tot heel vreemde uit komsten leiden, waarbij met name de huurders de dupe zullen zijn.' Vooral van confessionele en liberale zijde werd aangedrongen deze heffing niet te laten gelden voor monumenten en natuurschoongoederen, waarbij dan Ook over het argument, dat de rege ring hanteert, dat de gemeenten in hun heffingen zo veel mogelijk auto-' noom moeten blijven, vond weinig gehoor in de tweede kamer; met na me werd bezwaar ""maakt tegen het voorstel om de g centen zelf hun eigen belastingen t laten innen, ook de belasting op onroerend goed, die; voor het grootste deel voor de in komsten van de gemeenten moet zor gen. Zowel de liberaal Koning als de antirevolutionair Kieft vonden uit ef ficiëntieredenen een centrale heffing het beste. Te weinig gemeenten zullen echt pro fiteren van de mogelijkheden van dit wetsontwerp. Voor de meeste gemeen ten is hier geen sprake van verbetering. Integendeel! Onze bezwaren zijn der mate groot, dat er heel wat moet gebeu ren om ons mee te krijgen. Dan moeten de ministers, zonder teveel limiet-be palingen in hun toezeggingen, wel ont roerend zijn', verklaarde de heer Vel lenga. Volgende week dinsdag zullen de be windslieden Witteveen. Grapperhaus (beiden financiën) en Beernink (binnen landse zaken) antwoorden. Dan zullen bovendien ook de vele amendementen die zijn ingediend nader ter sprake ko men. LEGER VAN AGENTEN VERHINDERDE OPSTOOTJES (Van onze correspondent) PARIJS Een mobilisatie van zeker 5000 politiemannen, die met stormhelmen op en de pisto len en geweren in de aanslag gis teren in Parijs de hele wijk van (Slot van pagina 1 ging namen de aanwezigen een mi nuut stilte in acht. Vervolgens liepen zij terug naar het paleis, voor de lunch. Daarna ontving burgemeester Samkalden om vier uur president en mevrouw Tito, koningin Juliana en prins Bernhard in zijn ambtswoning aan de Herengracht. Na de ontvangst keerde het gezel schap terug naar het paleis op de Dam voor een galadiner, aangeboden door koningin en prins. Doelstellingen Koningin sprak daar een rede uit, waarin zij wees op de gemeenschap pelijke doelstellingen van Nederland en Joegoslavië. Beiden willen de voorwaarden schep- Salarissen van gezinshelpsters op ambtelijk peil DEN HAAG (GPD) De salarissen van gezinshelpsters en -verzorgsters zijn met terugwerkende kracht tot 1 Januari verbeterd. Met deze laatste fase van de structurele verhoging heb ben de salarissen van de verzorgsters aansluiting gekregen bij de ambtelijke bedragen. Het minimumloon van de gezinshelp sters is inmiddels vastgesteld op 157,50 per week, te bereiken op 23- jarige leeftijd. Hierdoor is het maxi mum te subsidiëren salaris van deze categorie met ingang van 1 juli vast gesteld op ƒ682,50 per maand, te ver hogen met de vakantietoeslag. Dode door kolendamp HOENSBROEK (ANP) In Iloens- broek werd dinsdagochtend de 86-jari- ge weduwe M. Drummen-Peters dood in haar woning gevonden. De oude vrouw, die naast de kachel op de grond lag, was door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. om een sterke handhaving van de be staande orde tegen opstandige bewe gingen. In de Verenigde Staten gaat het daarbij vooral tegen gewelddadig heden van zwarte groepen en van stu denten, in Nederland wordt aan rel- lenmakers en ook wel demonstranten gedacht.. Waarbij moet worden aange tekend, dat in Nederlandse verhoudin gen .law and order' beter kan worden vertaald door gezag en orde' Het woord gezag' Immers heeft In het Ne derlands Iets meer emotie dan het vrij technische woord ,wet', een emo tie die de Amerikaan herkent in zijn Jaw'. Overigens is het wel tekenend voor deze tijd, dat de uitdrukking eigenlijk helemaal niet meer behoeft te worden vertaald. Als het af en toe nog wel eens letterlijk wordt gedaan zoals in de brief van Rotterdams college van b en w, in de aanhef van deze beschouwing genoemd krijgt deze in oorsprong geladen term puur technische betekenis Terwijl veel meer in het geding is dan alleen maar de techniek van wet en orde. pen waaronder alle volkerei-, zonder enig onderscheid, in onafhankelijkheid kunnen leven en werken en zich kun nen ontwikkelen in een door vrede gewaarborgde zekerheid'. Ook presi dent Tito wees op de grote mate van wederzijds vertrouwen en begrip waardoor de betrekkingen tussen bei de landen worden gekenmerkt. Zuid- slavië en Nederland hechten veel be lang aan een verdere positieve ontwik keling in Europa, zodat een blijvende oplossing kan worden bereikt. ,De toekomst van Europa ligt ol in liet overwinnen van de verdeling in blokken, in het bevorderen van een algehele en gelijkwaardige samenwer king van alle Europese staten. Door onze gezamenlijke inspanning kunnen wij ertoe bijdragen de atmosfeer van begrip van vertrouwen te verbeteren en de voorwaarden te scheppen die noodzakelijk zijn voor de verwezenlij king van een doeltreffend Europees veiligheidsstelsel', aldus het Zuidslavi- sche staatshoofd. JONGEN OTSNAPT UIT INRICHTING: AANSLAG OP ZUSJE GEVREESD BREDA (ANP) Uit de rijkspsychia- trische inrichting te Eindhoven is de 21-Jairge Ruud R. uit Breda ontsnapt. De jongeman heeft in maart twee maal geprobeerd zijn veertienjarig zusje Corric te doden. In verband met zijn psychische toestand is hij buiten gerechtelijke vervolging gesteld en in de psychiatrische inrichting opgeno- Do politie in Breda houdt er rekening mee, dat de ontvluchte jongeman nog maals een poging zal doen zijn zusje te vermoorden. Op 21 maart jongstle den verwondde hij haar levensgevaar lijk met drie pistoolschoten. Hij wist daarna te vluchten. Tien dagen later probeerde hij het ziekenhuis waarin zijn zusje lag, binnen te dringen. De politie slaagde er toen in hem te arresteren. R. was op die dag gewa pend met. een broodmes, dat hij pas had gekocht. Daarmee had hij zijn zusi lllen doden. De politie in Breda heeft maatregelen ter beveiliging van de familie R geno men. Politiekorpsen in Nederland, Bel gië en Duitsland zijn gewaar- sc .wd. Het signalement van Ruud R. luidt: 1,86 meter lang, slank postuur, brede schouders, donkerbruin haar; hij droeg een vaalblauwe spijkerbroek, lichtgroene trui, donkerrood over hemd en donkerkleurige regenjas. Za terdag had hij een bescheiden ring baardje. het paleis van justitie in het Quartier Latin hadden bezet, heeft kunnen voorkomen dat de jeugdige aanhangers van de Maoistenleider Alain Geismar, naar aanleiding van zijn proces, de stad weer eens op stelten zou den zetten. Geen jongen of meisje waarvan de kleding of haardracht ook maar enige verdenking vermocht te verwekken, kon in de studentenwijk gisteren de straat oversteken, zonder onmiddellijk door een agent op hun legitimatiepa pieren te worden gecontroleerd en hun schooltassen te moeten tonen. De hele dag werden ook auto's aange houden om zich aan een nauwgezet onderzoek op wapens te laten onder werpen, terwijl alle vensters van het paleis van justitie speciaal met ijze ren luiken beschermd waren. De minister van binnenlandse zaken Marcellin heeft met die massale machtsontplooiing elke poging tot ma nifestaties of relletjes in de kiem gesmoord, en bovendien de welden kende en ordelievende burgerij weer even laten voelen, dat zij zich voor een herhaling van de meidagen 1968 heus niet meer bezorgd hoefde te maken. In de rechtszaal heeft het proces zelf zich tot, dusver al even rustig voltrokken, al gaf Alain Geismar zich dan ook veel moeite incidenten te provoceren. Maar zijn eerste pleidooi dat hij, na zijn beide advo caten, uitsprak, om tegen de klasse- justitie en de .overvolle buiken van de stinkende bourgeoisie' te fulmi neren. werd door de president met een stoïcijnse kalmte aangehoord. Tevoren had de procureur der repu bliek met overeenkomstige onbewo genheid de acte van beschuldiging voorgelezen, waarin Geismar aanspra kelijk werd gesteld voor de straatge vechten die tc Parijs in mei van dit jaar voor ettelijke tienduizenden fran ken schade hadden aangericht. Tijdens het proces, waarvoor drie da gen zijn uitgetrokken, zal vandaag als getuige a decharge filosoof Jean-Paul Sartre worden gehoord. Tot dusver had Sartre, die nu niettemin de direc te verantwoordelijkheid voor de ma oïstische propaganda op zich heeft genomen, vergeefs gepoogd door de regering persoonlijk in staat van be schuldiging te worden gesteld. Maar ter compensatie zal hij zich ook als getuige zeker niet verlegen tonen zijn eigen visie op de huidige Franse rechtspraak te geven en zijn verschij ning werd bij het gerechtsgebouw dan ook al als hét grote solonummer in dit politieke proces tegemoet gezien. DEN' HAAG (ANP) De omvang van de totale tekorten op de gemeentebe- groitngen is van 277,9 min in 1969 gestegen naar 339,1 min In 1970. Van het tekort 1970 nemen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag 215,7 min (is 64 procent, vorig jaar 66 procent) voor hun rekening, alle overige ge meenten dus 123,4 min. Het aantal gemeenten met een tekort is gedaald van 278 naar 267. Een en ander staat te lezen in de re sultaten van de door de raad voor de gemeentefinanciën gehouden .enquête gemeentebegrotingen 1970', welke mi nister mr H. K. J. Beernink van bin nenlandse zaken dinsdag in een nota aan de tweede kamer heeft doen toe komen. De gegevens van de enquête hebben j betrekking op 843 gemeenten die te' zamen 97.6 procent van de totale be volking uitmaken. Na aftrek van onder meer de voor aanvullende bijdragen beschikbare middelen en van de reserveringen op de algemene uitkering in verband met correcties in de verdelingsmaatstaven, zou voor de jaren 1969 en 1970 per saldo een begrotingstekort resten van ca 135 min en ca 200 min. Het aantal gemeenten met een begro tingstekort is dus ten opzichte van 1969 licht gedaald. Het gemiddelde te kort van de tekortgemeenten is ech ter aanzienlijk gestegen, te weten van 1 min in 1969 naar ca 1,27 min in 1970. Worden de drie grootste ge-, meenten huiten beschouwing gelaten1 dan zijn de cijfers resp. ca 0,35 min in 1969 en ca 0.47 min in 1970. Van het totaaltekort van 339,1 min neemt het tekort in de onderwijssec tor 130,5 min aan, 208.6 min wordt veroorzaakt door andere factoren. Verdeling van de tekorten per provin cie over resp. 1970 en 1969: Groningen 10,2 en 9,7, Friesland 4,5 en 3,2, Dren te 7,6 en 6,6, Overijssel 3,0 en 2,4, Gel derland 2,7 en 1,1, Utrecht zonder de hoofdstad Utrecht 3,9 en 3,6, Noord- Holland zonder Amsterdam 19,3 en 18,2, Zuid-Holland zonder Den Haag en Rotterdam 22,5 en 13.7. Zeeland 2,4 e 12, Noord-Brabant 11,1 en 7.6, Limburg 15,5 en 15,8. Voor Amster dam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht komt het totaaltekort op 236,4 tegen 194,8, alles in miljoenen guldens. IERLAND BRACHT SCHEVEN1NGSE TRAWLER OP (Van onze correspondent) CORK Een Iers marineschip heeft maandag de Nederlandse hektrawler Clara -Schv/H24 eigendom van rede rij Jaczon in Scheveningen, aangehou den en opgebracht naar de haven van Cork. De trawler zou binnen de terri toriale wateren van Ierland hebben gevist. ...de band van de toekomst MICHELIN heeft zich vanaf het begin konstant bezig gehouden met het verbeteren van de techniek en kwaliteit van de luchtband. De modernste onderzoekmethoden v/orden door duizenden specialisten in laboratoria toegepast, waarvan mikroskopie, X-stralen, emissie- en absorptiespektografie, ultrasnelle film opnamen en televisie slechts enkele voorbeelden zijn. Op een enorm testcentrum met een oppervlakte van 5.200.000 m2 onderwerpen honderden technici en berijders de banden van 500 wagens van 30 verschillende merken aan de zwaarste be proevingen. De gemiddelde afgelegde afstand van al deze banden bedraagt 360.000 km per dag. Dit is de nimmer aflatende bijdrage van MICHELIN aan de voort durend hogere eisen van veiligheid en komfort van de auto mobilist. MICHELIN werkt vandaag aan de band van morgen. Inlichtingen bij MICHELIN-antwoordnummer 3159 - Amsterdam MOORDPARTIJEN IN CALIFORNIË Slot van pagina 1 politie gebleken dat de slachtoffers met knuppels zijn mishandeld- STATIONCAR Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het is wel zeker dat het er meer dan één is geweest De overval lers zijn met de stationcar van de ver moorde secretaresse gevlucht. De da ders hadden de twee personenauto's van de arts voor de ingang van het huis neergezet, waarschijnlijk om de brand weer de toegang te bemoeilijken. De politie sluit de mogelijkheid van een roofmoord uit, daar er behalve de sta tioncar niets gestolen is. De oogarts werd door zijn buren als een .rijke hippie' omschreven, daar hij zeer lang haar droeg. Ook zou hij hip pies gratis hebben behandeld. Santa Cruz staat bekend als een van de hip piecentra fn Californië. VERGOEDING DECLARANTEN DEN HAAG Als nu ook de eerste kamer nog akkoord gaat en de parlementen in België en Luxemburg zich aan hun afspra ken houden zal de Benelux per 1 januari 1971 één gebied wor den. Aan de binnengrenzen van dit gebied behoeven dan, wat de douanewetgeving betreft, geen controles meer te worden uit gevoerd op het handelsverkeer. Het personenverkeer aan de binnengrenzen is al eerder vrij gegeven. Wel dient nog controle plaats te hebben op goederen, voor zover het de omzetbelas ting en de accijnzen betreft. Staatssecretaris Grapperhaus van fi- SWOV VOORSPELT VOOR 1970: DEN HAAG (GPD) De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeer (SWOV) in Voorburg voorspelt dat er dit jaar gemiddeld negen mensen per dag in het verkeer zul len omkomen. Per dag gebeuren er tweeduizend verkeersongevallen. In ruim tweehon derd gevallen worden mensen gewond. De economische schade bedraagt per anderhalf tot twee miljard gulden. Deze schatting is een eerste resultaat uit een onderzoek dat de SWOV verricht naar de mogelij kheden om in ons land te komen tot een integrale ongevallenregistratie. Tot 1966, toen de politie er vanaf zag nog langer lichte ongevallen te registreren, bestond in Nederland een bruikbare ongevallenstatis tiek. Op verzoek van minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft de SWOV het afgelopen voorjaar een proefonderzoek gehouden. Een groot aantal verzekeringsmaatschappijen, de .Stichting medische registratie', de poli tie, ggd en ziekenhuizen werkten mee. Om over vier tot vijf jaar te kunnen komen tot een landelijke ongevallenregistratie ter bestrijding van de verkeersonveiligheid, zullen verzekeringsmaatschappijen, politie, ggd en ziekenhuizen in heel Neder land moeten overschakelen op een uniforme registratie. Het CBS baseerde zich daarbij op de registratie van do politie. nanciën zei gistermiddag in de tweede kamer goede hoop te hebben dat de drie Beneluxlanden op niet te lange termijn ook de btw en de accijnshef fing gelijk kunnen schakelen. .Er wor den in de drie landen nu al stappen gezet om de tarieven zo dicht moge lijk bij elkaar te brengen', aldus de bewindsman. De tweede kamer had waardering voor de harmonisatie van de wetge ving en het opheffen van grensbarriè- res. De heer Notenboom (kvp) wees op de administratieve fraudemogelijk heden die er door het nieuwe systeem ontstaan. Staatssecretaris Grapper haus zag dit probleem niet zo erg, temeer omdat er steeksproefgewijze natuurlijk nog .fysieke' controle zal worden verricht. Groepagecentrnm Naar aanleiding van de KVP-er Noten boom deelde de staatssecretaris mee dat de vestiging van een groepagecen trnm tussen Breda en de Belgische grens, waar goederen met verschillen de bestemming binnen ons land gelost kunnen worden, een zaak van het bedrijfsleven is. Hij zei te weten dat plannen in deze richting bestaan en beloofde aan een dergelijk centrum de officiële status van losplaats te willen geven. Een dergelijke losplaats biedt de mogelijkheid om vandaar uit de goederen belastingvrij verder door het land te vervoeren. Uitvoerig gin gen kamer en bewindsman ook in op de problemen die door het opheffen van de grenzen zal ontstaan ten aan zien van het afvloeien van douaneper soneel en de zogenaamde declaranten aan de Nederlands-Belgische grens. Voor het douanepersoneel is een reor ganisatieschema opgesteld. Ook de de claranten die door het nieuwe sys teem overbodig worden kunnen op steun van de overheid rekenen. Staats secretaris Grapperhaus heeft over de ze problematiek contact opgenomen met minister Roolvink van sociale zaken en ook nog verschillende be sprekingen met de betrokkenen ge voerd. Tegemoetkoming Via de arbeidsbureaus worden er aan deze mensen faciliteiten verleend, vooral ten aanzien van de scholing. Er is een studiekostenregeling ontwor pen, waarvan al vijfentwintig van de betrokkenen gebruik maken. Een vier tal verzoeken is nog in behandeling. Op een vraag van de heer Notenboom zegde de staatssecretaris toe te willen onderzoeken of hier vergoedingen uit het Europees sociaal fonds voor kun nen worden verkregen. ,In dit opzicht zijn we toch eigenlijk de proeftuin van de EEG', aldus de heer Noten boom bij zijn verzoek in deze rich ting. Tijdens een openbare zitting van de senaat van de vrije universi teit te Amsterdam ter gelegen heid van de 90ste verjaardag van deze stichting is dinsdagmiddag het ere-doctoraat in de rechtsge leerdheid verleend aan het lid van de raad van state mr M. Ruppert op grond van diens pu- blikaties over het sociale vraag stuk. Als bestuurder en later als voor zitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland heeft de heer Ruppert zich met het sociale vraagstuk voortdu rend bezig gehouden. Rector-mag- nificus prof. mr W. F. de Gaay Fortman van de vrije universi teit, die als promotor optrad merkte bij de uitreiking op dat het desbetref jende senaatsbesluit in het bijzonder melding heeft gemaakt van .uitstekende weten schappelijke verdiensten'. Foto: de heer Ruppert wordt ge feliciteerd door prins Claus. VEWIN: de klant moet er wat voor over hebben DEN HAAG (GPD) Het lijkt niet onredelijk dat de klant zich enige moeite getroost om ongefluorideerd water te krij gen. Zo zegt het bestuur van de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN) in een brief aan de aangesloten waterleidingbedrijven. Volgens de Vewin zijn de meest aanvaardbare mogelijkheden om ongefluorideerd drinkwater beschikbaar te stellen: verstrekking van ongefluorideerd water in flessen; distributie via openbare tapkranen, voorzien van een ontfluorideringsap- paraat, dat bij het waterleidingbedrijf in beheer is: 0 inschakeling van een betrouwbare eigen watervoorziening van een particulier, bijvoorbeeld een zuivelfabriek. De tweede mogelijkheid valt momenteel nog niet te realiseren, omdat nog wordt gewerkt aan de totstandkoming van betrouwbare apparatuur. Zoals bekend, zijn onlangs door de kroon vier besluiten, waarbij toestemming werd verleend tot het toevoegen van fluor aan het drinkwater om tandbederf tegen te gaan, vernietigd. Nieuwe voorwaarde is thans dat er voor .bezwaarden' niet-gefluorideerd drinkwater beschik baar is. f ADVERTENTIE I W BOXEN Een begrip. 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit Kies uit: Bonbons assortis, chocolade assortis of kersenbonbons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3