sportvaria LE0N DE BUCK i VERPANDDE ZIJN HART AAN ZIJN SCHILDERSEZEL KLAAS IN OPSPRAAK extw Goud en voor jonge accordeonist Avermaete VLAAMS JOURNAAL WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ook tegen de goede Nicolaas die ondanks verbanning van de heiligenkalender moeiteloos overeind bleef in dit land en kritiekloos aanvaard richt zich het ongenoegen. Niet zozeer tegen hem dan icel tegen zijn steeds vroeger wordende komst. De Amsterdamse onderraad en de kleuterleidsters pogenzo niet de poten vanonder de bisschopszetel te zagen, dan toch zijn blijde inkomst een week te vertragen. Ze vinden het nu welletjes. 7 november een maand voor zijn verjaardag is te bar, zeggen ze. Welk sterfelijk roezen wordt er gesteld dat hij eraan zou beginnen om op de datum van zijn eigen geboortedag her en der cadeautjes uit te delen vier weken tevoren al op zijn eigen receptie verwacht? De kleuters die aan zijn bestaan geloven zegt de ouderraad komen dit jaar nog een week vroeger dan anders in de zenuwen te liggen en dat roept te grote spanningen op voor de kleine zielen. Voor de grote zielen trouwens ook want zij moeten met allerlei kunstgrepen nu nóg een langere spanne tijds de mythe van het idool waar maken. De kleuterleidsters zien het helemaal niet meer. De vertelsels over de super kwaliteiten van de heilige raken op. de kinders blèren de keeltjes schor met alsmaar die oude versjes. nieuwe komen er niet of schaars aan de markt. Zelf verlaten de leidsters zo gaar als boter van dit alles op 5 december de klas, nauwelijks in staat er voor zichzelf nog iets van te maken. De vervroegde intocht zal dit jaar grandiozer wor den dan ooit. Want. er liggen omstreeks die datum een stuk of wat Amerikaanse jongens op de loer die daar dan toevallig in de hoofdstad wat te verhapstukken hebben. En hen wil men nu eens laten zien hoe we hier te lande met de afgezett< heiige omspringen. In de States heeft men dat niet en verwacht wordt en het zal ernaar worden gemaakt dat die reisjongens. .t zijn directeuren van Amerikaanse reisbureaus, hun ogen uit zullen kijken en met opgetogen verhalen, hopelijk verhe vigd door een flinke dosis fantasie, thuis zullen komen, Zo'n gangmakertje kan geen kwaad, 't Is weer eens wat anders dan de Dam en voor de bollen komen ze allang niet meer. De thans aan bod zijnde kleutergeneratie men is tegenwoor dig heel vlug uitgegroeid zal het idool dat ma en pa voor hen hebben uitgekozen met vochtige oogjes en wuivende handjes begroeten. Ze zal hem welkom heten met de nationale bisschopshymnen waarin verering, verwachting en dreiging elkaar afwisselen. Want, nu hij toch op de helling staat, kan het wel een harde heilige is hij en hij is danig in de ban van de status. Deed hij eertijds zijn werk met de hulp die wij hem van harte gunden vanwege zijn hoge leeftijd en stijve knieën, van slechts een knecht, nu omringt hem een lijfwacht die bestaat uit een stoet van gebronsde onderhori- len. En, terwijl hij enerzijds allerlei prettige dingen ■n het vooruitzicht stelt, dreigt hij aan de andere kant met harde lijn, als daar zijn, zaken zoals roedekastijding en ontvoering in een zak nog wel naar het land zijner herkomst. En hij tamboert maar steeds op het thema van gehoor zaamheid. Na zijn terugtocht mogen de kleuters weer gewoon doen en raakt hij totaal tn de vergetelheid. Misschien is de Amsterdamse aanzet wel voldoende om de kleine gelovigen wegwijs te maken in de wigwam van sinterklaas door hem gewoon op te dienen als de verklede meneer met wie het goed feesten is. Zo bezien is de komst van de kindervriend misschien wel nooit te vroeg. Open heid. ook onder de sinterklaasmaskers en pakken Telkens als de bladeren vallen, doen de twee bekende wielrenners uizonderlijk van zich spreken en dat zijn met name onze Fedor den Hertog en de Belg Herman van Springel. Om met laatstgenoemde te beginnen. Hij won vorig jaar aan het eind van het seizoen Parijs - Tours en de Grote Prijs der Naties terwijl hij voorts als derde eindigde in de Ronde van Lombardije en 4e in de Super Prestige Pernod. Ook nu won hij de Grote Prijs der Naties, waardoor hij in het eindklassement van de Super Prestige Ocana passeerde en opklom naar de 2e plaats. Een extraatje van honder duizend francs dus. Maar ook Fedor herhaalde z'n fraaie prestatie van vorig jaar door opnieuw de landenprijs voor liefhebbers te winnen. Met z'n fraaie zege in de Ronde van Bulgarije een prestatie van formaat, bij het scheiden van de markt. Het meest, opvallende van zondag jongstleden wat dat beiden in hun categorie als laatsten vertrokken voor hun lange en slopende tijdrit. Van Springel legde de 101 km af in 2 uur, 12 minuten en 56 seconden. Fedor de 75 km en 1 uur, 42 minuten en 15 seconden. De gemiddelde snelheid van Van Springel lag een kilometer hoger dan die van Den Hertog. De einduitslag van de Super Prestige was: 1 Merckx 200.000 Belgische franken. 2e Van Springel 100.000 fr, 3e Ocana 50.000 fr, 4e Leman 30.000 fr en 5e Gimondi 20.000 fr. Dancelli, Monseré en Zoetemelk zijn dus op het laatst uit het klassement .gereden'. .Als men mij op 11 november aanstaande in het Nederlands elftal tegen Oost-Duitsland wil hebben, dan zal ik zelf mijn uiterste best doen om '-an Anderlecht vrijaf te krijgen', heeft Jan Mulder dezer dagen te kennen gegeven. Voor de zorgrijke Fadrhonc in elk geval een leuk idee. Als je op moeilijke dagen op z'n voorhoedespeler kunt teruggrijpen, dan mag je niet mopperen, dachten wij. Hebt ii ooit wel eens gehoord van Christoffel Sei-cu? Wij ook niet maar dat is niet. erg want hij is vorige week vrijdag pas geboren als zoon van Patrick, de snelle sprinter en succesvolle zesdagenrenner. Die jonge Duitser Tschan heeft toch wel goed raak gekleund met zijn triomf in Parijs Tours. Hij is meteen een beroemdheid geworden. En of het de gewoonste zaak van de wereld was. klopte hij in de eerste de beste zesdaagse van z'n leven ook nog even de gevestigde orde in die kringen. Hetzelfde koppel (Bugdahl-Tschan) start nu op 30 oktober ook in de zesdaagse van Dortmund. Een paar van de tegenstanders: Post - Pijnen, AHig - Fritz en Sercu - Seeuw. Er zijn weer gouden dagen voor de West- Duitse baandirecteuren op komst... De ronde van Frankrijk 1971 zal twee dagen in de starplaats Mulhouse blijven. Op 26 juni begint men daar met een ploegentijdrit van 15 km; waarna de volgende dag een rit van 280 km zal worden verreden met vertrek en aankomst in datzelfde Mulhouse (maar wel via Bazel en Freiburg). Er is reeds een aantal ploegen aangewezen voor de bekende tijdrit .Trofee Baracchi', die op 5 november zal worden verreden tussen Bergamo en Milaan. Onder anderen Gosta en Thomas Petterson, van Springel - Verbeek, Gimondi - Motta, Ocana - Linares en Mogens Frey - Agostinho. Er blijkt bij de organisatoren van dit soort ritten weinig belangstelling te bestaan voor Nederlandse renners. Nu is het de vraag maar of dit aan de organisatoren of aan de Nederlandse renners ligt... De .vrijheid' van Martin van den Bossche heeft niet lang geduurd. Zoals bekend verliet hij vorig jaar Merckx en Faemino om voor Molteni te gaan rijden. Tot ieders verbazing ontpopte Martin zich als een ware kampioen, die als 3e eindigde in de Giro en 4e in de Tour. Hij bleek dus veel meer in z'n mars te hebben dan het spelen van (zij het dan goede) knecht van Eddy Merckx. Hij moet nu evenwel opnieuw kiezen, opnieuw knecht spelen van Eddy of weer verhuizen naar een andere werkgever. Naar mijn mening houdt dat nooit stand, Merckx, Van Springel, Van den Bossche en Wagtmans in één ploeg. Daar komt .moord en doodslag' van... Overigens heeft Wagtmans z'n eerste .persconferentie' in vreemde dienst al weggegeven. Eén van de uitlatingen die het wielervolk reeds nu heeft verbaasd, is dat hij in feite niets met Molteni heeft te maken omdat hij Merckx als z'n werkgever beschouwd. Dan is Eddy Merckx voor Rini Wagtmans zeker zoiets als koppelbaas. Vreemd maar ja... het is Rini Wagtmans, dus... Dat Sercu en Monseré zondag in Gent gezamenlijk ploegkampioen van België zijn geworden, mag als bekend worden verondersteld. Minder bekend zal zijn dat Jan de Schipper op diezelfde middag en op dezelfde baan van de Kuip een afvalwedstrijd voor amateurs heeft gewonnen, Proficiat... aka SLUISKIL Waar woont Robby van Avermaete? Een rechtgeaarde Sluiskillenaar weet het met wat ingewikkeld wijsvingerwerk wel uit te leggen: ,In de nieuwe buurt'. Om precies te zijn: in de Schepe nenstraat. Deze week zijn we voor een kort ge sprekje bij Robby .aangegaan'. Er was alle reden voor, want afgelopen zondag speelde de jonge accordeonist tijdens de nationale accordeonkampi- oenschappen in Zeist de bronzen medaille naar zich toe. Van Hohner kreeg hij een gouden legpen ning. De 14-jarige Robby van Avermaete werd derde in de tweede klas amateurs. De jury van de Neder landse Accordeon Associatie (NAA) gaf hem 151 punten voor zijn spel, een verplicht nummer (.In termezzo' van H. Kicken) en een vrij nummer (Der Hase und der Egel' van T. Schlunk). Voor een niet gering deel is deze derde plaats Robby wordt hiermee gepromoveerd naar de derde klas ama teurs te danken aan zijn jonge accordeonleraar Johan de Wit te Sluiskil. In het totaal traden 149 accordeonisten uit heel Nederland op voor een vaak stampvolle zaal in hotel .Boslucht' te Zeist. Robby van Avermaete moest het in zijn klas tegen zeven tien concurrenten opnemen. ,Het verplichte num mer moest ik in een aparte kamer alleen voor de jury spelen. Mijn vrije nummer heb ik voor publiek gespeeld', vertelt Robby. Volgens zijn moeder wa ren er stoelen tekort voor alle belangstellen den. AANWAAIEN De accordeon is Robby van Avermaete zo'n beetje komen aanwaaien. Ja. waarom accordeon? Mijn ouders houden nogal van accordeonmuziek. Op een dag kwamen ze met zo'n ding thuis.' Deze heugelij ke dag is vandaag ongeveer vijf jaar geleden en sinds die dag verwonderen vader en moeder Van Avermaete zich nog steeds over het feit, waaraan hun zoon Robby zijn muzikaliteit te danken heeft. Zijn moeder: .Van wie ie die muzikaliteit toch heeft is ons een raadsel. Niemand in de familie is overdreven muzikaal'. Eén ding staat vast: Robby's moeder is allemachtig trots op haar zoon. Zij begeleidt hem naar eik concours. In april volgend jaar wordt het districts concours te IJzendijke weer gehouden. Ook dan zal mevrouw Van Avermaete de morele steun voor Robby zijn. Ze zei: .Robby heeft het nogal druk met huiswerk nu hij op het Petrus Hondlus-lyceum in Temeuzen zit. Daarom weet ik bijna zeker dat zijn accordeonleraar van de week al het stuk meeneemt, waarop die voor het eerstvolgende con cours moet studeren.' Robby zelf zegt: Zr moet heel wat aan je stukken bijgeschaafd worden voor dat je er mee op een concours kunt verschijnen.' Hij krijgt slechts een half uurtje per week les in dit .accordeonschaven'. Het ziet er niet naar uit dat het in de toekomst meer halve uurtjes worden, want Robby heeft geen ambitie om musicus te worden. ,Nee, geen beroeps. Ik houd de accordeon liever als mijn hobby". Van deze hobby geniet hij al leen zelf, want zo nu en dan treedt hij voor publiek op, dat meestal uit inwoners van bejaardentehuizen bestaat. Blijkens Robby's opmerking heeft hij een dankbaar gehoor aan deze mensen, want ze vragen hem telkens weer. KUNST De Koninklijke Opera te Gent heeft op woensdag 21, vrijdag 23, zondag 25, dinsdag 27 en vrijdag 30 oktober een assortiment bezienswaardige kunstuitingen in huis, op de 21ste wordt de operette .Het Hollandse Wijfke' van Imre Kalman uitgevoerd. Op 23 en 25 oktober wordt voor de laatste keer .Lucia di Lammermoor' van Doni zetti ten gehore gebracht. Van de componist Kalman komt nog een operette, de .Gravin Maritza' op de plan ken. en wel op 25 en 30 oktober en op 1 november. Het .Ballet van Vlaanderen' treedt op de 27ste voor de eerste keer in Gent met vijf succesvolle choreografieën op. GRAFIN MARITZA IN GENT Zondag 25 oktober, vrijdag 30 oktober en zondag 1 no vember wordt in de Koninklijke Opera in Gent de ope rette .Gravin Maritza' van Imre Kalman opgevoerd. Dins dag 27 oktober zal het .Ballet van Vlaanderen' voor de eerste maal in Gent optreden. LOLA VAN DE EERSTE PLAATS VERDREVEN ONZE TOP-TIEN 1 To my father's house. Les Humpries Singers (5). 2 Wild world. Jimmy Cliff (3). 3 Lola. The Kinks (1). 4 Back home. Golden Earring (2). 5 The tears of a clown. Smokey Robinson (6). 6 Paranoid. Black Sabbath (14). 7 Suicide is painless. The Mash (4). 8 Peace will come. Melanie (9). 9 Huilen is voor jou te laat. Corrie en de Rekels (8). 10 Our house. Crosby, Stills, Nash and Young (11). In de top-tien van deze week is een heleboel veranderd. The Kinks moesten de eerste plaats afstaan aan Les Humpries Singers, terwijl Golden Earring, vorige week nog op de tweede plaats, naar de vierde /plaats verhuis de. De grote verrassing van deze week was dat Para noic? van Black Sabbath naar de zesde plaats oprukte. De alarmschijf is .Cracklin's Rosie' van Neil Diamond. HENRY DUNANT II Gulle Zeeuwse gevers, bedankt! Leon de Buck in zijn atelier. Leon de Buck bezig aan zijn stijlverandering. WESTDORPE ,Ik schilderde altijd dat hele moderne, maar dat vertrouw ik allemaal niet meer. Met die huidige moderne kunst hoef je niet meer te kunnen tekenen of ook maar iets van het vak af te weten', zegt de negenenvijftigjarige Leon de Buck uit Westdorpe. Leon, die zijn dagelijks brood (en verf) verdient als smeerder bij de Suiker Unie in Sas van Gent, wil na een moderne periode op zoek naar ,iets anders'. of ik maak er een schetsje van. Mijn schetsboek heb ik altijd in mijn zak zitten.' Leon de Buck schildert ruim dertig jaar. ,Als je het tenminste schilderen kunt noemen', zo lacht hij. In het begin was het meer klodderen. Vroe ger noemde Leon het zijn hobby, nu kan hij het niet meer laten. .Hoe langer en hot beter je het gaat doen. hoe minder je er buiten kunt. Werkelijk, als ik niet meer zou kun nen schilderen, zou ik doodziek wor den. Ik kan het schilderen niet meer laten. En niet omdat ik nu altijd even plezierig is. Denk je dat het zo leuk is om schilderijen te maken, waar een hoop leed uit spreekt?' Leon duikt in een hoek van zijn tot atelier ingerichte schuurtj'e achter zijn woning aan de Koninginnestraat 13, om een aantal schilderijen te voorschijn te halen. Op een van de doeken is een grote vette man te zien. die met een hand een mannetje fijnknijpt. Pegrijp je wat ik ermee bedoel? Het is de werkgever, die de werknemer uitknijpt. En die werkne mer, dat ben ik zelf.' Behalve dit somber gestemde werkje heeft Leon (.moet je ze nou echt allemaal zien?') nog een aantal werken, waar uit blijkt dat hij het met veel din gen in de maatschappij niet eens is. De meeste schilderijen hebben de onderdrukking van de werknemers als onderwerp, terwijl ook het oor logsgeweld niet ontbreekt. .Begrijp je nu waarom ik schilderen niet altijd even leuk vindt? Een hoop mensen zeggen wel eens dat ik het allemaal niet zo somber moet zien, maar dat doe ik wel. Ik maak het toch zelf mee?' Hoeveel schilderijen Leon de Buck in de loop der jaren heeft gemaakt, kan hij onmogelijk zeggen. ,Ik heb heel wat van mijn doeken weggege ven, of voor een prikje verkocht.' De hobby van Leon kost dan ook dik geld. .Als je uitrekent wat voor tijd en materiaal in een schilderij gaat zitten, moet een doek heel wat op brengen. Als je echter een behoorlij ke prijs voor een schilderij vraagt, vertrouwen de mensen het niet meer en lopen naar een (tenminste dat denken zij) goede schilder. Niet dat ik dat nu zo erg vind hoor. Hoe öeter mijn schilderijen worden, hoe meer ik mij eraan ga hech ten.' De soldaat. Een schilderij dat veel waardering oogstte op de vorig jaar ge houden expositie van de kunstgroep Xeno in de St-Baafskerk in Aardenburg. ,Ik wil weer terug naar het herken bare. Niet alleen omdat ik zelf niet meer geheel achter de moderne kunst sta. maar ik ga bovendien van stijl veranderen op aanraden van een paar andere kunstschil ders.' Als bewijs haalt Leon een doek van de schildersezel. .,Je kunt duidelijk zien, dat ik aan het veranderen ben. Als je dit schilderij vergelijkt met mijn andere doeken, is dit veel min der abstract. Als vergelijkingsmateriaal haalt Leon zijn hele collectie schilderijen overhoop, om te laten zien dat zijn stijl inderdaad aan verandering on derhevig is. De schilderijen van Le on variëren van stillevens tot land schapjes. Op een groot aantal van zijn doeken is wel iets van het Limburgse landschap te herkennen. Pat. komt', zo zegt Leon de Buck, .omdat ik een zoon in Heerlen heb wonen. Elke vakantie gaan wij hem opzoeken. In feite ben ik altijd aan het schilderen. Ook al ben ik kilome ters van mijn sc'nildersezeltje ver wijderd. Wanneer mij iets treft neem ik het onmiddellijk in mij op,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25