NA 14 JAAR TOBBEN VERHUIST MUZIEKSCHOOL NAAR MANHUIS' Middelburgse ondernemers helpen Miniatuur Walcheren Raad Middelburg: instemming met plan centrale alarmpost Milieuhygiëne internationaal gaan aanpakken Per 1 november wordt 't Goese ,krot' verlaten Kerkelijke mutaties PLEIDOOI VOOR PRAATPALEN LANGS RIJKSWEG OOK MOTIE OVER PROGRESSIEVE SAMENWERKING Bouwactiviteiten in Arnemuiden Vanavond twee Nederlandse serie-programma's 'De klop op de deur'en 'Kaas uit't vuistje'. Jasperina de Jong, flitsende show DINSDAG JO OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 4 GOES De Goese afdeling van de stichting Zeeuwse Muziekschool zal met ingang van 1 november de beschik king krijgen over een andere huisvesting. Vorige week is tussen het gemeentebestuur van Goes en het stichtings bestuur overeengekomen, dat de muziekschool een ge deelte van het Manhuis in Goes mag betrekken. De school kan zich vestigen op de bovenverdieping en in de recreatiezaal van het Man huis. (ADVERTENTIE) .De gemeente zal met het stich tingsbestuur een huurcontract aangaan voor 5 tot 7 jaar', deelde de heer J. P. Lindenbergh, wet houder van culturele zaken, mee. Over de hoogte van het huurbe drag wilde hij liever geen mede delingen doen. Gevraagd naar zijn mening over de uitlating van de gedeputeerde A. L. van Geesbergen, gedaan in de statenvergadering van vrijdag, toen hij sprak over een mogelij ke primeur die Goes zou kunnen hebben bij het samengaan van muziekschool met het Zeeuws in stituut voor kunstzinnige vor ming, zei de heer Lindenbergh: ,In Middelburg is men dus bezig van dit instituut en de muziek school één instelling te maken. Naar mijn mening heeft de heer Van Geesbergen zeker gedoeld op een vestiging hiervan in het Goe se Manhuis, als daar ruimte voor zou zijn. Wij willen dit in over weging nemen. In Goes is een afdeling van de balletgroep. Of er ook nog andere afdelingen in het Manhuis een plaats zouden kun nen vinden, hangt af van de sub sidiemogelijkheden in Goes', al dus de wethouder. De heer Lindenbergh toonde zich verheugd met de nu gevonden oplossing voor de muziekschool: Bat was hard nodig!' Met de overeenkomst tussen gemeentebestuur en schoolbe stuur is een einde gekomen aan een veertien jaar slepende kwestie. De toestand in het bouwvallige pand aan de 's- Heer Hendrikskinderenstraat in Goes waar de muziek school tot nu toe gevestigd was bracht zowel leraren als directie tot wanhoop. In februari van dit jaar nog ver klaarde de Goese adjunct-direc teur en muziekleraar Paul C. van Belzen tegenover de PZC: ,Ik ben het beu in dit krot'. Kostbare piano's en andere muziekinstru menten gingen verloren door vochtaantasting, terwijl de ac commodatie in de leerruimten bijzonder veel te wensen overliet. Zowel de heer G. W. Bergman, directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool als de heer Van Bel zen waren voor commentaar niet te bereiken. Of de foto: Het Manhuis aan de Goese Zuisterstraat, het nieuwe .home' voor de muziekschool. (Foto PZC) MCO IN EEN BRIEF AAN DE LEDEN: GROTE BEZORGDHEID OVER WINKELBOUW OP HET INDUSTRIETERREIN TE VLISSINGEN MIDDELBURG De Middel- burgse centrale van onderne mers in het midden- en klein- drijf is bereid bestuurlijke ver antwoordelijkheid te dragen in een commissie, die zal trachten de nodige ideeën in te brengen om Miniatuur Walcheren nieuw leven in te blazen. Door een sterk teruglopend aantal be zoekers aan het miniatuur zou de exploitatie in gevaar komen. De Middelburgse centrale van ondernemers pleitte tijdens een bespreking met de Stichting Nieuw Walcheren over deze kwestie vóór instandhouding van het miniatuur. Bij die be spreking waren pok aanwezig het VW en het college van b en w, welk laatste ook het initia tief nam tot het gesprek. Dit alles kan men lezen in een schrij ven dat de MCO deed uitgaan, en waarin behalve het miniatuur Walche ren ook andere zaken aan de orde worden gesteld. De MCO noemt als onbetwist hoogtepunt voor de onder nemers in de detailhandel en ambacht in Middelburg en omstreken de pre sentatie van de definitieve plannen tot houw van een verzorgings- annex win kelcentrum in Dauwendaele. Schrijnend noemt men daarentegen de berichten over de ontwikkeling ten aanzien van een soortgelijk centrum in een nieuwe wijk van Goes. De oorzaak van de kortsluiting ligt bij de ondernemers in Goes zelf, aldus het schrijven van de MCO. Poor het ont breken van goede plaatselijke organi saties is men niet in staat geweest een gespreksapparaat op te bouwen voor het zo broodnodige contact met het gemeentebestuur'. De situatie ln Vlisslngen baart de Middelburgse ondernemers zorg. Niet alleen voor het eigen binnenstadcen trum maar ook voor Middelburg kan, aldus de MCO; de winkelbouw op het industrieterrein te Vlissingen het weg zuigen van de koopkracht betekenen. Een aanvaardbaar tegenwicht zou het oude centrum, uitgebreid met het Gecre-complex kunnen zijn. In Vlisslngen wreekt zich, nog steeds aldus het MCO; het tekort aan overleg in de laatste tien jaren. ,Het is echter onbegrijpelijk dat een gemeentebestuur zo hoog te Krijgertje spelen tussen de bussen... AXEL Het is weer herfstva kantie voor de schooljeugd, ook in Axel. De naar vermaak en be zigheid zoekende kinderen heb ben er een nieuw spelletje ver zonnen: krijgertje spelen tussen de bomen op het Szydlowski- plein. En dan nog het liefst op rolschaatsen, zodat de kans op vallen groter is. Het resultaat is dat de spelende en rolschaatsen de kinderen zonder opletten vlak langs aankomende en wegrijden de bussen heen rennen. Alleen een snelle remreactie van de chauffeurs kan dan nog een on geluk voorkomen. Het is goed dat men in deze tijd waarin de verkeersveiligheid van het kind centraal staat even aandacht heeft voor dit onnodig gevaar lijke vermaak. Voor de kinderen zal er toch wel in Axel een min der drukke plaats zijn waar vol op geravot en gerolschaatst kan worden, zonder kans op verkeers ongelukken paard zit, dat het op het gebied van de binnenstadsontwikkeling beslui ten kan nemen, zonder het voortdu rend polsen der belanghebbenden, in casu de investeerders', zo voegt men er in het schrijven aan toe. Kramen De MCO wijst er voorts op dat de besprekingen van de klachten het steeds verder opschuiven van de kramen (op marktdag) aan de west zijde van de Markt van ,de Eendracht' tot Pet Nederlands Koffiehuis', als voorlopig resultaat hebben gehad dat de centrale voor de eerste bijeen komst van de marktcommissie is uit genodigd. In het schrijven krijgt voorts de uit slag van een door de kamer van koop handel gehouden enquête over een koopavond aandacht. 80 procent sprak zich uit tegen een koopavond. Het standpunt dat er meer moet gebeuren aan avondrecreatie in Middelburg wordt nog eens herhaald. Men komt met de suggestie om op bepaalde donderdagavonden in het zomersei zoen het dan autovrije Marktplein te benutten voor nieuwe evenementen, (enkele gezellige terasjes, al of niet overdekt, een visbakkerij met eventu eel wat prettige muziek). Wat men echter ook op touw zet, zo stelt de MCO overigens, alles valt of staat met de mogelijkheid om 's-avonds te winkelen. De ondernemers, die dit wensen zullen dus de gelegenheid die nen te krijgen hun bedrijven die tijd open te houden'. Wat betreft de verwezenlijking van het Geere-plan merkt de MCO op dat vooral een goede oplossing voor de verbinding van beide winkelcentra de belangstelling heeft. J)e invloedsferen van de beide centra dienen elkaar te overlappen, hetgeen ook door de grootwinkelbedrijven wordt onder schreven'. Het bestuur van de MCO. tenslotte, staat sympathiek tegenover de idee van een zogenaamd midden standswarenhuis. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Tholen: S. P. van Assen- bergh te Veenendaal. Beroepen te Nieuw-Beijerland F. Luit jes, kandidaat te Schiedam. GEREF. KERKEN Beroepen te Veendam-Meeden J. van Wattum te Nunspeet. Bedankt voor Winterswijk A. Ver doom te Heerlen. CHR. GEREF. KERKEN Aang.nomen naar Aalsmeer Joh. Prins te Rijswijk (Z-Holl.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Doetinchem: J. Ytsma te Veenendaal: voor Nieuwendijk J. J. Tissink te Ridderkerk; voor Winters wijk J. de Jongh te Uithoorn. Diesel GT ofwel: hoe Mercedes u bijzonder comfortabel laat rijden in een zeer zuinige diesel t Handigste is om bij ons te komen kijken. Of een lange proefrit te maken. Dan pas wordt het u helemaal duidelijk hoe het mogelijk is dat een Mercedes diesel u op één keer tanken van Arnhem naar Basel (660 km!) rijdtvoor rondweg de helft van de normale (benzine) brandstof prijs. En wel volop en vorstelijk profiterend van alle komfort en veiligheid van een volbloed Mercedes. Zó veel dieselzui nigheid gekop peld aan pure Mercedes-Benz al lure, dat mag u ge rust Diesel „Grand- Tourisme" noemen... Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.V. GARAGE VAN OEVEREN, Goes, Couwervestraat 51, tel. 01100-6100 GARAGE MONA, Middelburg, St. Janstraat 20-22, tel. 01180-5251 ,PAST VOLLEDIG IN HUIDIGE ONTWIKKELING' MIDDELBURG De gemeente raad van Middelburg heeft maandagmiddag met veel in stemming zijn goedkeuring ge geven aan het voorstel van b en w in principe akkoord te gaan met het vormen van een centrale alarmpost, voorbereid door de werkgroep Hulpcen trum Noord-Zeeland. Hierbij is er van uitgegaan, dat de industrialisatie nieuwe produktie- MOTIE PVDA TERNEUZEN: TERNEUZEN De PvdA-afdeling Temeuzen is ernstig verontrust over een Progil-vestiging in Antwerpen. In een motie aan de PvdA-tweede kamer fractie en het hoofdbestuur wordt er op aangedrongen de kwestie van de milieuhygiëne afdoende en op interna tionaal niveau te regelen en hem .zo nodig opnieuw en bij herhaling' te (ADVERTENTIE) ARNEMüIDEN Dezer dagen open de meubelhuis Joosse ui Arnemuiden. Het pand, dat staat op de hoek Lang straat-Burgemeester Langebeekstraat werd officieel geopend door burge meester A. Hack. Het aannemingsbe drijf Peters uit Vlissingen realiseerde de plannen tot de bouw die waren ontworpen door het architectenbureau Kloye uit Waarde. Het winkelfront dat hoofdzakelijk uit glas is opgetrok ken beslaat een breedte van veertig meter. In Arnemuiden vond dezer da gen tevens de opening plaats van het vernieuwde café .Spoorzicht'. Dit ge beurde eveneens door burgemeester Hack Eigenaar M. Snoek mocht zich bij de ingebruiknamen van het gemo derniseerde imerieur over een grote belangstelling verheugen. Maar er zijn meer bouwactiviteiten in Arne muiden. Zo vordert de bouw van de supermarkt van de firma P Janse gestaag aan de Nieuwstraat. Ook de sloop van oude woningen vordert goed. Ze lijken op elkaar, vindt u niet? Beide zijn geheel van eigen bodem, je krijgt elke keer een stukje en je kijkt alweer uit naar 't volgende. Geen wonder dat Annètje en Frederik in heel veel huiskamers goed tegenspel krijgen van Goudse en Edammer. Zorg wel dat u voldoende in huis hebt: we schatten de vijftien afleveringen van 'De klop' samen op minstens anderhalf kilo per vuist. Want je wil bij een goed stuk toch wel een goed stuk kaas uit 't vuistje- berde te brengen in het Europese parlement. Het stuk, waarin ook bezorgdheid wordt uitgesproken over het. totaal ontbreken van inspraak van bewoners van nabuurlanden bij de vestiging van milieuvervuilende bedrijven elders, werd maandagavond aangenomen tij dens een goedbezochte vergadering in lunchroom ,Van Assche', waar de Ter- neuzense PvdA-leden het ontwerp-ver- ldezingsprogramma voor de komende tweede-kamerverkiezingen bespraken. De kern van de motie werd ook aanvaard als amandement. op de op merkingen over milieuhygiëne in dit programma. Een tweede belangrijke motie van de afdeling was die. waarin de leden zich achter de adviezen van de partijraad stelden ten aanzien van de actie .pro gressief alternatief', die een samen werking van vooruitstrevende partijen moest binden aan een gezamenlijke lijst. Samenwerking De partijraad van de PvdA. die in september vergaderde, adviseerde het partijbestuur toen, zich op kor te termijn opnieuw te richten tot de besturen van D'66, PPR en PSP en andere vooruitstrevende groepe ringen om te onderzoeken of en zo ja op welke wijze een samenwer king mogelijk is bij de kamerver kiezingen in 1971. Een dergelijke samenwerking zou maximaal kunnen bestaan uit een ge meenschappelijk kernprogramma voor een nieuw kabinet, het gemeenschap pelijk ijveren voor een toekomstige kabinetsformateur, het op basis van dat program aanwijzen van kandidaat ministers, het verbinden van zelfstan dige lijsten en gemeenschappelijk op treden van fracties. In de Terneuzense motie staat dat dit advies volledig wordt onderschreven. Op een bijeenkomst die aan de pro gramma-vergadering voorafging werd besloten tot oprichting van het .vrou wencontact' binnen de PvdA, dat de vroegere .vrouwenbond' vervangt. Het contact opereert onder verantwoorde lijkheid van het. afdelingsbestuur. In het nieuwe bestuur dat op de jaarvergadering gekozen zal worden is mevrouw Dooms-Ortelé kandida te. speciaal belast met vrouwencon tact'. Zij zal in nauwe samenwerking met mevrouw Stenvert deze zaken behartigen. processen en de toenemende ver keersintensiteit het gevaar van het ontstaan van ongevallen vergroten. De organisatie, die de hulpverlening co- ordineert, dient op deze jongste ont wikkelingen te zijn afgestemd. Het gaat om een bundeling van krachten, zoals b en w in hun voorstel aan de raad schreven: het aanwezige hulpver leningsmateriaal is versnipperd over allerlei organisaties en diensten, waar door het inroepen van hulp wordt be moeilijkt. Om alarm te slaan kan men kiezen uit een groot aantal telefoon nummers, die echter niet alle perma nent bewaakt zijn, terwijl het vinden van de vervangende nummers extra tijd vraagt. Het gaat dus ora de Instelling - Goes van een permanent bezette post, met een alarmnummer (tele foon) dat voor het gehele verzor gingsgebied gelijk is. In dit centrum weet men onmiddel lijk de juiste verbindingen te leg gen voor een snelle hulpverlening, zoals het uitsturen van ambulances en brandweerwagens. Rechtstreekse alarmering van plaatselijke politie en brandweer, zoals tot nu toe in Middelburg gebruikelijk, blijft daarnaast uiteraard mogelijk. De kosten van het instelling van een dergelijke alarmcentrale (Zeeuwsch- Vlaanderen heeft er al een) zijn voor het eerste jaar geraamd op 15 cent per inwoner en voor de volgende ja ren op twee cent. B en w. van Middel burg hebben zoals bekend wel enke le bedenkingen gemaakt, die door de raad werden overgenomen. Zo vindt men dat Tholen en Sint-Philipsland door de verbindingen meer op weste lijk Noord-Brabant zijn georiënteerd en zijn er kritische kanttekeningen gemaakt bij het punt huisvesting, waarvoor het Goese politiebureau werd genoemd en bij de bezetting van de post door personeel van de Goese politie. Men betwijfelt of deze perso neelsbezetting in de praktijk houdbaar blijkt. .Het past volledig in de huidige ont wikkeling' zo gaf de heer W. Don (pvda) zijn visie op de centrale alarm post, .maar de allereerste eis is een centraal telefoonnummer, dat eigen lijk landelijk overal hetzelfde zou moe ten zijn'. Het betoog van drs G. M. Kerkhof .rechtse fractie gaarne akkoord' sloot daarbij aan. De heer Kerkhof deed de suggestie dit nummer op zo veel mogelijk plaatsen aan te geven. Het leek hem logisch, dat de BB in de: organisatie van het centrum gaat mee-! draaien. Ook informeerde hij, wat de' gevolgen zijn als niet alle gemeenten! meedoen. SGP-raadslid W. P. Rentier: ,Onze( fractie staal positief tegenover liet voorstel. We wachten belangstellend 1 de verdere ontwikkelingen af'. De heer Rentier vroeg stappen te ondernemen; om op korte termijn te komen tot alarmerings-praatpalen langs rijksweg 58. Met dezelfde instemming hadden de heren C. A. Kammeraad (wd) en ir W. J. Akkerman (D'66) van het voor stel kennis genomen. De heer Kamme raad noemde de ligging van het ge noemde gebouw ongunstig. Burgemeester drs P. A. Wolters licht te in zijn antwoord toe. dat het nog niet mogelijk is te starten met het landelijke alarmnummer 0011. Vanuit de regionale post zal men de nood zaak van bijstand aan andere plaat sen kunnen bezien. Indien er gemeen-; ten zijn die niet meedoen zal het be-, drag per inwoner iets omhoog gaan.| maar burgemeester Wolters nam aan, dat alle gemeenten zullen meedoen. Be zaak heeft ons wat overvallen i door toeneming van het verkeer en de industrialisatie' zo zei hij, .dit is een startpunt, wat men niet langer moet uitstellen'. De heer Don drong er tenslotte nog op aan in afwachting van de invoe ring van het landelijk 0011-nummer voor ieder telefoonnet te komen tot dezelfde alarmnummers voor poli tie e.d. Voor het herstel van lekken in de gasleidingen en het gasvrij maken van het gehele rioleringsstelsel werd een aanvullend krediet van 145.000 be schikbaar gesteld. De heer Kammeraad sprak hierbij zijn waardering uit voor het beleid en voor bet optreden van de gemeen telijke diensten, omdat deze niet on gevaarlijke zaak zo snel is aangepakt. Het CH-raadslid M. Vinke wees in dit verband op het provisorisch karak ter, waarmee de opengebroken stra ten worden hersteld. De heer J. J. G. v. d. Berge (pvda) sloot hierbij aan met de suggestie het zware vrachtver. keer uit de binnenstad te gaan werea en later de binnenstad geheel auto vrij te maken. Wethouder W. P. J. Baars verzekerde, dat de oneffenheden in de straten, ver oorzaakt door het lekonderzoek, zo snel mogelijk zullen worden bijge schaafd. Voor het aanbrengen van openbare verlichting aan de Siloweg en de los- wal langs het kanaal door Walcheren werd een krediet van 11.200 beschik baar gesteld en voor de aanleg vsn kabels voor de elektriciteitsvoorzie ning in het bestemmingsplan Golsteln- seweg een bedrag van 15.500. NUTSDEPARTEMENT VLISSINGEN, IN .BRITANNIA' Het Nutsdepartement Vlissingen had zich moeilijk een veelzijdiger, flitsender opening van het culturele seizoen kun nen voorstellen dan het maandagavond in een uitverkocht Britannia' kreeg. Het haalde namelijk Jasperina de Jong naar Vlissingen en daarmee een toch wel verbluffend avondje show. Uit een programma van tweeentwintig nummers haalt iedereen zijn favorie ten, iedere ontvanger heeft zo z'n golf lengtes waarop de signalen van het to neel het best overkomen, maar over één ding hoefde men maandagavond niet van mening te verschillen: er wer den in een razend tempo signalen gege ven, Jasperina de Jong, John Kuipers en Frank Sanders zorgden voor een technisch vrijwel perfect gebracht schouwspel, mede dank zij de regie van Eric Herfst. Er zit in Be Jasperina Show' veel meer vakmanschap. Van tekstschrijver Guus Vleugel bijvoorbeeld, die zwakkere plekken tot hooguit drie of vier wist te beperken. Van Joop Stokkermans, die de teksten voorzag van fijne muziek. Vakmanschap, ook van het .droomor kest' en van Jasperina's secondanten John Kuipers en Frank Sanders. En vakmanschap van Jasperina de Jong. die een toneelpersoonlijkheid is waar men onmogelijk omheen kan en die bij alles wat ze nog méér heeft een voor treffelijke stem bezit. Eén van de sterke punten van het pro gramma lijkt ons de variatie, waarvoor die bundeling van vitaliteit op het to neel doorlopend wordt gebruikt. Ter illustratie wat nummers na de pauze: Be man is de baas' (waarin die man er choreografisch erg fraai van langs krijgt), .Roll another one' (de stikjes- rokende non, een groots nummer), een stukje satire op de baron, zijn smog- fabrieken en z'n geld dat niet stinkt en dan plotseling twee broze liedjes (Meisjes uit de Provlnsie in het Magies Sentrum en Je laat ze echt niet in de steek) en tenslotte een uitbundige finale Be Carmagnole' over wie er alle maal onder de guillotine gaat om twaalf uur. Hoogtepunten vóór de pauze von den wij de introductie van het orkest (Jk droomde'), het verhaal Sibylle. de laatste stripteasedanseres (men moeter niet aan denken wat er van dit nummer geworden zon zijn als er één klmnere toneelpersoonlijkheid aan het werk was geweest) en .De geest van Woodstock'. Er werd aan het eind van de avond zeer uitbundig geklapt. In een sfeer, die beduidend milder was dan voor de voorstelling, toen hier en daar bij vroegkomers, die achterin de zaal te recht waren gekomen wat knersing der tanden ontstond over laatkomers, die prettig naar een plaats in de zeven voorste en aanvankelijk gereserveer de rijen werden geloodst. Maar het Vlissingse Nut zette het seizoen zeer succesvol in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 24