Eis van 22 maanden tegen jongeman die bewaker neersloeg Kapelle kan uitgroeien tot 40 a 50.000 inwoners Nieuwe Prinses Ireneschool te Vlissingen geopend WRAKEMEEKS EN DIEFSTAL VIJF AUTO'S Zeeuwsch- Vlaanderen Boekhouding VLISSINGEN BENOEMT 4 LEDEN IN BESTUUR BRANDWEERKRING voor 1065,- VAN DER MEER JANSENIUSSCHOOL HULDIGDE TWEE ZILVEREN' DOCENTEN XATERDAG 17 OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IN HUIS VAN BEWARING MIDDELBURG ADVERTENTIE) MIDDELBURG De officier van justitie waagde zich niet aan het in extenso voorlezen van de tenlastelegging, maar be perkte zich tot een korte, zake lijke samenvatting: vijf auto diefstallen, vijf inbraken en ge weldpleging in het Huis van Bewaring te Middelburg. Van alle delicten, waarvoor de 23-ja- rige vertegenwoordiger J. M. V. uit Amsterdam vrijdagmorgen voor de arrondissementsrecht bank te Middelburg terecht stond, werd het neerslaan van de bewaker C. Beekman op 28 februari jl. in het Huis van Be waring aan de Bauwedijk hem het zwaarst aangerekend. Dat is wel een zeer akelige vertoning {eneest, een oudere man in gevecht met twee jongelui, die er samen op losslaan', formuleerde officier van jus titie mr Th. Lebret voor hij tot zijn els kwam van 22 maanden gevangenis straf met aftrek van de reeds in hechtenis doorgebrachte tijd. De rechtbank zal woensdag 28 oktober uitspraak doen. De gebeurtenissen in het Middelburg se Huis van Bewaring op die 28e februari zijn nog onlangs opgehaald, toen J. H. terechtstond, met wie V. bet plan om uit te breken uitvoerde. H. en V. vroegen een gesprek met hun raadsman aan en zorgden ervoor op dat moment over een zelfvervaar- dlgd slagwapen te beschikken, een hoeveelheid brilleglazen, gewikkeld in «n zakdoek. Op het moment dat de bewaker een hek wilde afluiten. sloegen zij toe. De heer Beekman zakte in elkaar, maar hield desondanks zijn sleutelbos krampachtig vast. Andere bewakers melden op het rumoer toe de poging om uit te breken was mis lukt. V., die thans in het huis van bewaring le Dordrecht is gedetineerd, gaf alle feiten toe. Een lange lijst delicten, begonnen nadat V in de zomer 1969 uit de geavangenls was ontslagen. Op 18 september van dat Jaar stal hij in Amsterdam een auto, en reed er mee naar Winterswijk, waar in de nacht van 18 op 19 september de eerste actie achttien horloges opleverde, f721,40, 50 DM en 2242 Belgische francs. In Vokel was op 25 september het volgende doelwit. Inbraak in de kantoorruimte van een bakkerij, buit ƒ1563,40. Voordat V. zijn werkterrein opnieuw naar het oosten zou verleggen, kwam Zceuwsch-Vliianderen aan de beurt. Samen met H. met wie hij later in het Middelburgse Huis van Bewaring het ontsnappingsplan beraamde, brak hij in dc nacht van 29 op 30 septem ber in hij de gemeentelijke sociale werkplaats, waar loonzakjes met een totaallnhoud van 2848.72 de bult vormden. Door het Inslaan van een ruit kwam men binnen, een methode, die ook gevolgd werd bij Ribbens' Glashandel in Temeuzen, die in de nacht van 7 op 8 oktober bezoek van het tweetal kreeg. Hier bedroeg de buit 3000,- en 13200 Bfrs. Hier ook werd de expedi tie van V. door de buitengewesten voor het eerst onderbroken. De Ter- neuzense politie rekende H. en V. in. H. werd vandaar naar Middelburg overgebracht, maar V. verliet het bu reau op eigen gelegenheid. Hij ont snapte en stal in Terneuzen onmiddel lijk een auto. Hij reed er meer naar Biervliet - dat was op 29 oktober «'aar hij een andere auto stal, die hij aan een station in Antwerpen achter liet Voordat ook V's omzwervingen eindigden in het, Middelburgse Huis van Bewaring was er eerst nog <AD/EKTENTIB) inbraak in Aalten, waar een tv, elf radio's en drie recorders met een waarde van totaal 5619,- de buit Vormden. Tenslotte stal V. op 30 cember nog tweemaal een auto, in Tilburg en in Arnhem. Kort daarop volgde ook V's definitie ve aanhouding en zijn overbrenging naar Middelburg, waar hij dus op 28 februari, zo stond in de tenlasteleg ging, een bewaker zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. De president, mr P. van Empel: .Waarom had u het idee hier weg te moeten?' V: .Dat betekende alles voor me op dat moment.' President: .U had toch niet te klagen over de behandeling in het Huis van Bewaring.' V. beaamde dit. Achtergrond waren de ambities van V. naar Spanje te vertrekken. Bij het onderzoek was ook gebleken, dat V. boek hield van zijn .inkomsten' de illegale vermo- gensaanwas werd nauwkeurig geregi streerd, het vak bedrijfsmatig uitgeoe fend met als doel het vormen van een kapitaaltje voor dc Spaanse toe komst. ,Het ging als een klein bedrijfje', stel de de president vast, jammer dat u aan die capaciteiten geen andere rich ting kunt geven.' ,Wat hebt u met het geld gedaan?' informeerde een van de rechters, maar op dit punt bleven de boeken gesloten. President doelend op V's toekomst na het uitzitten van zijn straf: .Ziet u er zelf enig schot in?' V. hield het op Spanje, in het huis. van Bewaring studeert hij Spaans. De officier van justitie sprak in zijn requisitoir nog over kleinere inbraken, ook milsukte. samen goed voor een dossier van kilo's papier. Raadsman mr P. C. Adriaanse signa leerde als een lichtpuntje, dat V. ,voor zover men hier van ridderlijk kan spreken' althans een ridderlijke beken tenis heeft afgelegd en zei te hopen, dat V. zich na het uitzitten van zijn straf zal beteren. In raadsvergadering 30 oktober Regeling door gs goedgekeurd VLISSINGEN Omdat gs van Zee land de gemeenschappelijke regeling tot samenwerking op bet gebied van de brandweerzorg op Walcheren in middels hebben goedgekeurd, stellen b en w van Vlissingen in de raadsverga dering van vrijdag 30 oktober voor over te gaan tot de aanwijzing van de Vlissingse vertegenwoordigers in bet bestuur van dit rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam. Voor Vlissingen zullen zitting hebben de burgemeester en drie door de raad aan te wijzen raadsleden. B en w stellen voor om hiervoor aan te wijzen dc heren J. Hekhuis, J. B. Ventevogel en J. Ver kerk, met als plaatsvervangende leden de heren P. H. van de Ven. A. van der Maas en A. A. Gillissen. Eén van de Vlissingse vertegenwoordigers zal voor de komende vier jaar tot voor zitter worden gekozen. B en w vragen de raad een krediet van ƒ3.500,voor het aanbrengen van voorzieningen aan de buitenmu ren van het pand Bellamypark 58, dat door het slopen van het pand Bella mypark 56 geheel vrij is .komen te staan. De voormalige binnenmuren, die nu dienst doen als buitenmuren zijn niet in staat om bescherming te bieden tegen weersinvloeden, met het gevolg dat bij regen waterdoorslag plaatsvindt. Voor het treffen van en kele voorzieningen, waardoor enkele parkeerplaatsjes doelmatiger gebruikt kunnen worden (verlagen trottiorban- B en w Oostburg: niet pottenkijken OOSTBURG B en w van Oostburg voelen er in principe niet voor potten kijker te spelen bij de stichting peu terspeelplaatsen' Oostburg, Die werd in de raadsvergadering van donderdag avond bedacht met verschillende be dragen: 900 voor liet verbeteren van haar panden aan de Baljuw Vclters- weg, een eenmalige bijdrage van 1000 voor de eerste Inrichting ƒ1300, een gemeentelijk ruggestcuntje in het exploitatietekort over dit jaar. Tevens besloot dc raad de ruimten aan de Veltersweg aan de peuterspeel zaal te verhuren. ,Ik vraag mij af of het niet tot de mogelijkheden behoort een gemeente lijke vertegenwoordiger als advise rend lid in de stichting op te nemen', zei PvdA-raadslid A. van Beest, die met name dacht aan een vorm van toezicht op de prijs, 3 per dag. die voor minder draagkrachtige gezinnen wel eens een handicap zou kunnen r.ijn. terwijl anderen wellicht meer kunnen bijdragen. Burgemeester A. Schipper toonde zich wat huiverig ten aanzien van het voorstel. .Dat, bete kent dat de gemeente dan in feite in elke vereniging die ze subsidieert moet gaan zitten'. Overigens stipte hij aan dat. wanneer de dagprijs moeilijkheden oplevert, die wordt teruggebracht tot 1.50. Ei zijn al een aantal gevallen waarin dat gebeurt. De peuterspeelzaal gaat straks, zo verwachtte de burgemees ter, ressorteren onder het grote pak ket voorzieningen waarin de dienst sociale zaken participeert in gevallen dat de prijs een hindernis vormt. Een Idee de speelzaal te laten ressorteren onder de schoolraad (wat burgemees ter Schipper heel aanvaardbaar vond) werd fel bestreden door de heer VaD Schaick (kvp, ook sprekend namens de prot. chr. fractie). Hij wees erop dat de raad alleen bevoegdheden heeft ten aanzien van het openbaar onderwijs, waardoor do categorie buitengewoon onderwijs (of in dit geval: de confessionele groep rond de speelzaal) in de kou blijft staan. B en w beloofden de zaken nog' eens te zullen bekijken Burgemeester Schipper wilde in zijn overwegingen zeker ook de commissie ad hoe voor de verdeling van gemeentesubsidies, die er straks komt, betrekken. P. Schelstraete 25 jaar bij ZVTM SAS VAN GENT De heer P. Schel straete uit Sas van Gent vierde vrij dag het feit dat hij 25 jaar geleden bij de ZVTM kwam. De jubilaris, die j werkzaam is als chauffeur, kreeg be l zoek van ZVTM-directeur ir J. F. De- nie, de chef technische exploitatie enj de dienstleider. De heer Schelstraete kreeg ter gelegenheid van zijn jubi-} leum een enveloppe met inhoud, voor: zijn vrouw waren er bloemen. *SSe'SKU Voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs De 1400 K nu van 1 265,- DAMPLEIN 32 MIDDELBURG TELEFOON 2935 den, vakken schilderen), vragen b en w een krediet van ƒ3.500,—. Hierin is een bedrag van 1.500,begrepen voor het uittanden van de buitenmu ren van een café aan de Wagenaar- straat, dat aan een parkeerterrein grenst. Deze muren leveren gevaar op voor auto's en personen. Het college van b en w stelt voor om medewer king te verlenen aan het bestuur van de Vlissingse schoolvereniging voor het aanschaffen van een bepert Orff- instrumentarium voor de lagere school aan de Rembrandtlaan. Het instrumentarium is bedoel voor het muziekonderwijs. Voorts wordt voor gesteld om de subsidie voor de com missie van advies voor de gemeente lijke mts te verhogen tot ƒ500.per jaar. In de raadsvergadering zal moe ten worden voorzien in vakatures in de commissie van beheer van het Vlissings studiefonds. Naar aanleiding van een vraag van de heer C. C. Verheul (pvda) delen b en w mee dat op de 96 drive-in-woningen aan het Koopmansvoetpad te Souburg platte daken komen. De welstandscommissie heeft hier geen bezwaar tegeninge- bracht. B en w raden de raad aan om het beroep van de firma J. Verhoeff te Souburg tegen het weigeren van een bouwvergunning ongegrond te verklaren. Naar de mening van de welstandscommissie moet de uitbrei ding van het magazijn voorzien zijn van een zadeldak en niet, zoals de firma Verhoeff van plan was, van een plat dak. De ontruimingstermijn van het pand Abeelseweg Oost 5 willen b en w verlengen, daar er nog geen vervangende woonruimte is gevonden. De raad zal een verordening moeten j vaststellen regelende de verstrekking' van kleding en kledingvergoeding. B en w stellen voor om e 'tele garanties te verlenen met betrekking tot de woningbouw. Tenslotte komen in de raadsvergadering van 30 oktober en kele aan- en verkopen van percelen grond aan de orde. WERELD PREMIÈRE COMPOSITIES DAAN MANNEKE IN MIDDELBURG MIDDELBURG Voor de open con- certlïga van Jeugd Muzick-Zeeland (voor ieder toegankelijk) geeft het ensemble van de jonge Zeeuwse com ponist Daan Manneke vanavond zaterdag de eerste uitvoering van een drietal concertwerken. Het concert wordt gegeven in Wandelkerk (ingang Koorkerk) van de Middelburgse Abdij en begint om acht uur. Uitgevoerd worden de canta te ,Qui justus est justificetur adhuc' voor koor, klarinet, trombone, gitaar en slagwerk, ,En passant' voor klari net en slagwerk, beide composities van Daan Manneke. Verder beleeft een compositie van Cees Smetsers voor slagwerk en van declamatie de eerste uitvoering. Er zullen voorts werken worden uitgevoerd van Dufay, Monteverdi, Distier, Messiaen, Stra winsky, Rameau en Jolivat. Op Dufay wordt geparafraseerd vol gens .eigentijdse methodiek'. Uitvoe renden zijn het Madrigar' koor uit Bergen op Zoom en Sjef Douwcs, klarinet, Frans van Luin, trombone, Benny Ludemann, gitaar en Cees Sme- ters, slagwerk, het geheel staat onder leiding van Daan Manneke. De composities van Manneke, leerling van Ton de Leeuw, trekken momen teel sterk de aandacht. (Zie ook pagi na 17 van deze editie). ACTIE SCHIP AHOY De leerlingen van de lagere technische school te Oostburg hielden op school een collecte ten bate van de actie Schip Ahoy. De opbrengst was 79,85. ZONDER SPIJT UIT OUDE KLEUTERSCHOOL MEVR. VADER PRIKTE DRIE BALLONNEN DOOR VLLISSINGEN .School, school, wat had je te koop, Heel veel donkere plekjes op een hoop, De kachel zei vaak nee, o wee, o wee, Dat viel ook allemaal niet mee', zongen de kleuters van dc Prinses Irene kleuterschool aan de Wilhelminastraat te Vlissingen vrijdagmiddag. In de grauwe omge ving van het oude schooltje met pot kachel en al was dat niets teveel gezegd. Dat begrepen ook de vele toehoorders, die naar de school waren gekomen om de opening van de nieu we Prinses Irene kleuterschool, enkele tientallen meters verderop In Nieuwstraat bij te wonen. Na het zingen van ,We gaan je verlaten zonder spijt' trok de kleurige stoet van vrolijk uitgedoste kleuters naar de nieuwe school, waar ze een erehaagje vormden. Door dit haagje liep mevrouw H. E. Vader-LagaaiJ, bestuurslid van de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs te Vlis singen (waartoe de kleuterschool be hoort), om de officiële openingshande ling te gaan verrichten. Eerst moest zij drie ballonnen naast de voordeur doorprikken die een waaier van con- fettie over de aanwezigen uitstortten en ook kwam er de sleutel van de voordeur uit te voorschijn. Nadat me vrouw Vader de sleutel had omge draaid en de deur had geopend, begaf men zich naar binnen om deze nieuwe heldere school te bezichtigen. De kleu ters bleken nog niet uitgezongen en gaven nu te kennen uoe zeer zij met deze school ingenomen waren. Nadat iedereen met bewondering de STEDEBOUWKUNDIGE IR KUYKEN IS VAN MENING: MOGELIJKHEDEN TOT SNELLE GROEI KAPELLE Er zijn mogelijkheden dat de niéuwe gemeente Kapelle vóór het jaar 2000 uitgroeit tot een plaats van veertig- tot vijftigduizend inwo ners. De industriële ontwikkeling in Zeeland en de blik, die de institutione le beleggingsmaatschappijen op deze gemeente richten als gevolg van de uitermate grote vraag naar woningen, wijzen in deze richting. Het waren geen getallen waarvan lettergrepen snel werden weggeslikt, maar die bij herhaling duidelijk werden uitgespro ken tijdens een informele bijeenkomst van de gemeenteraad met de stede- bouwkundige voor deze gemeente, ir Kuyken. Volgens ir Kuyken zijn de mogelijkhe den tot een snelle groei in ruime mate aanwezig. De plaats ligt aan een) rijksweg (autosnelweg) met goede aansluitingen; men heeft twee water fronten, die in het kader van dc op handen zijnde ruilverkaveling grote perspectieven bieden voor recreatie: de spoorlijn loopt door de gemeente en men zit vlak bij een zich in de naaste toekomst sterk ontwikkelend industriegebied. Burgemeester H. G. van Suijlekom had kort daarvoor uit eengezet, dat de goede outillage op het gebied van het voorzieningenpeil mede ook het pakket vormt voor de aantrekkingskracht zowel van indu strie als de institutionele beleggers, waarvan er zich nu al een vijftal hebben aangediend voor het bouwen ran flinke complexen woningen. In het licht van deze geheel nieuwe ontwikkeling plaatste burgemeester Van Suijlekom ook de huidige sombe re economische situatie in de fruit teelt. Een situatie, die voor hem aan leiding vormde om terug te gaan in de historie, toen Kapelle en Biezelinge bloeiende gemeenten waren op het gebied van de lakenweverij. Na de crisis daarin kwam de meekrapteelt, die wederom een ongekende bloei aan I Opnieuw wist dc bevolking aan een Yerseke"zal plaatsvinden, zag hij We il ieu wc crisis het hoofd te bieden: door omschakeling op de fruitteelt,} waarin vooral vele kleine zelfstandi gen hun bestaan hadden te danken en die wederom voor een welvaart zorg de. .Thans vragen we ons af', aldus burge meester Van Suijlekom .of men nu voor de derde maal in deze gemeente aan een crisis is beland.' Hij zei er van overtuigd te zijn, dat een groot gedeelte van de fruitteelt gaat ver dwijnen en even later stelde hij dan ook, dat men moet trachten het .be zit', dat door hard werken is ver gaard. op peil te houden. Zeeland is volgens hem aangeland in een indu strieel tijdperk en dan dient men de mogelijkheden die daaruit voortvloei en. te benutten, wil men door de economische noodsituatie het bezit niet snel laten verdwijnen. nieuwe school had bekeken, nodigde de voorzitter van de vereniging, de heer Joh. P. Ventevogel, de aanwezi gen uit om naar het strandhotel te gaan. Daar verleende hij in de eerste plaats het woord aan mevrouw Vader, die opmerkte dat de kleuterschool (gesticht in 1950) nu eindelijk is on dergebracht in een gebouw dat aan de eisen voldoet. Zij doorliep even de fasen van de rPinses Irene kleuter school: eerst in het voormalige mili tair tehuis aan het Bellamypark. ver volgens korte tijd in de voormalige kazerne aan de Weststraat en tenslot te in het voormalige distributiekan toortje aan de Wilhelminastraat. De vereniging had dit gebouw voor twin tig jaar van de gemeente kunnen hu ren. Later werd het evenwel van de gemeente overgenomen, aanvankelijk met de bedoeling om het te verbou wen, maar het werd een hele nieuwe school. Uit het verdere verleden van de vereniging vertelde mevrouw Va der dat men er in 1900 al van door drongen was dat een kleuterschool geen bewaarplaats moest zijn, maar dat men er de kinderen geschikt moest maken voor het basisonder wijs. ,Op de leidsters rust een grote verantwoordelijkheid ten opzichte van de kleuters', meende zij. De heer Ventevogel vestigde er de aandacht op dat de huidige hoofdleid ster van de school, mevrouw J. P. Rijpkema-Guérand, reeds in 1950, toen nog als mejuffrouw Guérand. aan de Prinses Irene kleuterschool verbonden was. Zij doet het werk aan de kleuter school nu samen met mejuffrouw M.' G. Sutherland, voormalig hoofdleid ster van de opgeheven Prinses Beatrix kleuterschool in de Glacisstraat. Geluk Ontwikkelingen Zo deelde hij voorts mede, dat in het kader van de ruilverkaveling men thans ook denkt aan grote eenheden. Van de 4000 ha wil men 500 ha voor de fruitteelt bestemmen en 50 ha voor glasculluur. waarhij men de ver kaveling zo flexibel mogelijk op zal zetten. De eerste burger van Kapelle stond uiteraard ook stil bij de grote ontwik kelingen die er gaande zijn en waar voor Kapelle zijn deur niet zal kun nen sluiten. Aan de zuidkant van het Zeeuwse meer zal een omvangrijk re creatiegebied ontstaan dat voor dit gebied zal worden opgehangen aan de ruilverkavelingsplannen. Vast staat ook. dat het kanaal door Zuid-Beve land tot 120 meter zal worden ver breed met een groot sluizencomplex te Hansweert-Oost en waarbij de ver breding zal liggen aan de westkant. Dit betekent, dat er voor de noord kant geen sluizen meer nodig zijn en dat die te Wemeldinge cian open zul len blijven staan. In het kader van meldinge in de toekomst als woonge bied naar voren komen met een sterk gericht accent op de recreatie. Ook voor het dorp Kapelle is grote belang stelling met name voor woningbouw. .Om de zaak concreet te stellen', zo betoogde hij. .liggen er in alle opzich ten gunstige perspectieven omdat Schore betrokken zal worden met dc kanaalplannen en er ook voor Bieze linge belangstelling voor woningbouw is rond de .Zwarte Weel'. Volgens een enquête is ruwweg becijferd, dat er in deze gemeente tot en met 1973 rond 900 woningen gebouwd zullen moeten worden. Planologisch ligt het dan ook in de lijn, dat de gemeente uit kan groeien tot een gemeente met 40 tot 50.000 zielen. ,Ook de sociale woning- wetbouw zullen we niet langs ons heen moeten laten gaan' aldus burge meester Van Suijlekom, die voorts betoogde, dat de luchtcorridor van 10 tot 15 kilometer bij de thans zo veel in geding zijnde luchtverontreiniging bijzonder zwaar gaat spreken. Ruimtelijk is deze groei ook mogelijk zonder afbreuk te doen aan het agra risch klimaat Ondanks het feit, dat. de bevolking middenin een crisis zit., zal zich een grote omschakeling gaan voltrekken en de vraag is. hoe men deze ontwikkeling op zal gaan van gen', aldus de burgemeester. De stede- bouwkundige ir Kuyken zei huiverig te zijn om plannen voor te leggen van: .zo moet het.' Volgens hem zal er afgetast moeten worden wat men wil. Volgens ir Kuyken zal de ruilver kaveling ook een grote ingreep heb ben op de planologie. Recreatieve voorzieningen zullen daar bij ook sociaal-economische gevolgen hebben. Gesteld werd, dat uiteraard de raad zal moeten beslissen welke wegen er bewandeld zullen moeten worden. Welke opzet er echter aan de planologie van deze gemeente gegeven zal worden, vast staat, dat tegenover de huidige crisis in de fruitteelt, de nieuwe ontwikkeling in feite al begon nen is. Namens de gemeente werd het woord gevoerd door wethouder F. G. Smit. Hij verving wethouder Ch. J. Gillissen-, Verschage, die met een griepje het bed moet houden. Ook wethouder G. J. Janse woonde de opening bij. De wethouder herinnerde er onder meer aan dat op 20 dec. 1968 door de raad het krediet werd verleend voor de bouw van deze school. ,U hebt geluk gehad', meende de wethouder, ,want het bouwplan voldeed niet aan de bestemming, maar zo'n twee jaar te rug maakte men nog niet zo gauw bezwaren.' Gezien de op handen zijnde opening van de r-k kleuterschool aan de Bak kersgang en de kleuterschool in de Koestraat was de heer Smit. van me ning dat het kleuterscholenpakket in de binnenstad goed op peil is. De heer Ventevogel voegde hier nog aan toe: dat de vereniging het plan heeft oml nog een kleuterschool te bouwen op de Spuiboezem, maar dan moet eerst de dijk er liggen. De voorzitter van de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs Vlis singen, de heer J. Moraal, sprak over de goede contacten die er bestaan tussen de beide verenigingen. Hij bood een elektrische scharenslijper aan. De heer Ventevogel achtte het niet onwaarschijnlijk dat in de toe komst de verenigingen nog wel eens samen zouden gaan. Namens de christelijke opleiding voor kleuterleidsters te Middelburg, sprak mejuffrouw A. C. Abrahamse haar fe licitaties uit, daar de directeur, de heer N. Verboom, verhinderd was. De inspecteur van het kleuteronderwijs, de heer H. Verboom, was wel aanwe zig geweest bij de officiële opening maar had geen gelegenheid gezien om naar het Strandhotel te komen. Namens de Nederlands hervormde kerk werden felicitaties uitgesproken door de heer E. B. Kempkes. lid van de kerkeraad, en ds F. S. Klooster man, die bovendien oud-voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Kleuter onderwijs is. De architect G. Tuinhof, van het af chitectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen, merkte op dat het over het algemeen niet mogelijk is dat zo een school in de binnenstad gebouwd wordt. De school is evenwel zoveel mogelijk aangepast aan de omgeving. Gelukwensen werden verder uitgespro ken door de'aannemer A. Poelman uit Ritthem en door mejuffrouw J. Han- newijk, hoofdleidster van de Prinses Christina kleuterschool, namens de collega's. Zij bood mevrouw Rijpkema een beeldje (kleuterkopje) aan. Het officiële gedeelte van de opening werd tenslotte besloten met dankwoorden van de voorzitter en van mevrouw Rijpkema. De heer Ventevogel dankte alle gevers van bloemen en cadeaus, evenals mevrouw Rijpkema. die voorts nog opmerkte dat het de laat ste tijd wel een wedloop met de klok was geweest, .maar we zijn blij met on:, kleuterpaleisje". Op de foto: Een beeld van de opening van de Prinses Irene kleuterschool in de Nieuwstraat te Vlissingen. (Foto PZC). Kaashandel van 1200 aan loon berooid In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het kantoor van kaashandel Bikker in de Hendrik straat te Vlissingen. Er werd een be drag van ongeveer 1200,- ontvreemd, dat voor loonbetaling was gereser veerd. Het geld is uit een opengebro ken bureaulade gehaald. Men is bin nengekomen door een zolderraam aan de achterzijde van het pand in te slaan. De politie stelt een onderzoek A. M. Dujardin en J. W. Gremmen HULST Opnieuw wapperden er vrijdag bij het Janseniuslyceum In Hulst feestelijke vlaggen: ditmaal ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum als leraar van de heren A. M. Dujar din en J. W. Gremmen. in dc leerlin- genkantine van de school werden de beide docenten 's morgens tijdens een bijeenkomst met de leraren en leerlin-1 gen op informele wijze gehuldigd. Aan de viering van het jubileum was een eucharistiebijeenkomst in de aula van de scholengemeenschap voorafgegaan. Een aantal sprekers toonde veel waar dering voor de beide docenten, die zoals de heer Dujardin het zelf uit drukte, ,jong gebleven zijn met de jeugd.' De heer F. de Meurichy, die namens het bestuur van de katholieke middelbare schoolvereniging (KMSV) de heren Dujardin en Gremmen een geschenk onder couvert. De heer J. H. Stolte voerde het woord namens de docenten. Hij wees erop dat de jubila rissen zich altijd geheel achter het onderwijs hebben gezet en veel goed gedaan hebben aan de leerlingen Ook haalde hij enkele persoonlijke anekdo tes op over de .zilveren' leraren; waarna hij enkele cadeaus aanbood. De voorzitter van de leerllngenraad, Henk van der Meer die op humo ristische wijze de geboorteplaatsen van de heren Dujardin en Gremmen in zijn toespraak betrok bood na mens de leerlingen geschenken aan. De schoolkrant J>e Klapper' werd in de rij van sprekers vertegenwoordigd door redacteur Marco Jouret Rector P. W. J. Boeren sloot de toespraken sprak, prees de beide leerkrachten om tot de jubilarissen af. Natuurlijk wer- hun werklust. ,U hebt al vele leerlin-, den ook de echtgenotes van de twee gen onder uw hoede gehad, die met docenten middels bloemenhuldes bij plezier aan de lessen van u terugden ken.' De heer De Meurichy vond dat de jeugd van nu niet beter of slechter is dan vroeger: ,Men wil het alleen anders doen en aanpassing is daarom moeilijk, maar wie de jeugd begrijpt, kan zich gemakkelijk aanpassen.' Na mens de KMSV overhandigde hij aan de feestviering betrokken. De heer Dujardin (in 1911 in Delft geboreu) en de heer Gremmen (in 1922 in Batenburg geboren) zijn bei den gedurende hun docentenloopbaan steeds aan het Janseniuslyceum ver bonden geweest, als respectievelijk le raar Engels en leraar aardrijkskunde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7