Staten slikken subsidie in exploitatietekort vliegveld Geen grote meteo-studie Zeeuws industrie-milieu Gs willen uitspraak staten over de stichting Zeeland Goede moed op bundeling van muziekschool en vormingswerk ,Total'-statendebat pas in totale Sloe-discussie gezond gezin sexuele opvoeding j CV-plannen? Even bellen! Hollesfelle nv 01100 - 6995 Statenstakken viermaal ontvangen deze maand: WAAR IN DE DELTA STRAKS TERREINEN VOOR INDUSTRIE? ONDERZOEK DUUR EN LANG; WAARDE TWIJFELACHTIG' 4 provinciale zeeuwse courant zaterdag 17 oktober 1970 WEL VEEL KRITIEK OP HANDELSWIJZE STICHTING MIDDELBURG Vinnige kritiek én een subsidie van 40 pet van het exploitatietekort tot een maximum van 30.000 hadden de staten van Zeeland vrijdag over voor het bestuur van de stich ting vliegveld Midden-Zeeland. Er was uit vrijwel alle politieke hoeken waardering voor het feit. dat Zeeland nu een vliegveld rijk is, maar de SGP en D '66 voelden niet voor een provinciebijdrage in het tekort. De algemene kritiek richtte zich op de manier, waarop de exploitatie van het veld was opgezet. D'66 EN SGP WAREN TEGEN Gedeputeerde A. J. Ka land deed bij de behandeling van het voorstel een bij drage in het tekort te verlenen deze mededelingen: het stichtingsbestuur heeft gs een brief geschreven, waarin het provin ciaal bestuur wordt voorgesteld een zetel in het bestuur te aanvaarden. ,Als we vinden, dat de infrastruc tuur ook een taak van de provincie is zullen we ons aan dat verzoek moeilijk kunnen onttrekken', aldus de heer Kaland: een vergelijkbaar project .aan de andere kant van de Schelde zou volgens de heer Kaland door de provincie op dezelfde manier moe ten worden benaderd als bij dit vliegveld is gebeurd, vanwege de precedent-werking; als het rijk een bijdrage geeft in het exploitatietekort van het vlieg veld zal die fifty-fifty worden ver deeld onder de in het tekort bij dragende gemeenten en de provin cie. een dwangpositie te brengen. Wat heeft men gedaan om het tekort terug te brengen? Ik vind dat we op deze gang van zaken een duidelijk neen moeten laten horen, het is een vrij- brief voor anderen en wij willen daar aan niet meedoen.' De heer Th. Nieuwkerk (chu) was wel verheugd over de totstandkoming van een vliegveld in Midden-Zeeland, maar zette een aantal vraagtekens bij de exploitatie. Naar zijn mening kan al leen een binnenlandse lijndienst de ontwikkeling van het vliegveld sterk beïnvloeden. Maar hij had de indruk, dat de ongeschiktheid van de grasmat als alibi wordt gebruikt om dit tegen te houden, terwijl hij als werkelijke moeilijkheid zag, dat er juist 1 mil joen gulden nodig zal zijn om het veld voor dat doel geschikt te maken.' Voorts vond hij, dat een bedrag van 2000,- aan landingsrechten veel te laag geraamd is. .Er zijn nu al 4000 landingen voor 5 per stuk uitge voerd. En wat is de bijdrage van de Sportfederatie voor het zweefvliegen en van de vliegclub Midden-Zee land?' Dwangpositie De meest kritische opmerkingen in het debat over het voorstel kwamen van de heer H. Kapenga (D'66). Naar zijn mening heeft het stichtingsbe stuur altijd gestreefd naar een groei van het vliegveld in meerdere fasen en hij zag dat als een aanduiding, dat men zich nooit bekommerd heeft over de exploitatie. Alen heeft zich daar voor tot de overheid gewend maar men had toch voor een garantie kun nen zorgen?' Hij achtte de handelswijze van het stichtingsbestuur, die het exploitatiete-j kort raamt op ƒ75.000 onverantwoord] en onbehoorlijk. .We hebben de in-; druk, dat het stichtingsbestuur welbe-j wust heeft gewerkt om de overheid in; zaagmolenstraat 1, goes i FUNCTIONARIS SPORTRAAD BENOEMD Mogelijk nota naar staten MIDDELBURG Gedeputeer de M. J. van Poelje heeft vrijdag de provinciale staten van Zee land gevraagd bij de algemene begrotingsbeschouwingen in de cember een duidelijke uitspraak te doen over wat men wil met de stichting Opbouworgaan Zee land. Hij bracht die wens naar voren, toen de staten zich bezig hielden met het voorstel het personeel van het opbouwor gaan uit te breiden met een functionaris voor de Zeeuwse sportraad. Zijn hint was het gevolg van een aan tal algemene opmerkingen over de stichting Zeeland, die bij dit agenda punt naar voren werden gebracht. Van mr J. P. Boersma (pvda) kwam daarbij de suggestie, dat gs voor de begrotings behandeling met een nota over de acti viteiten van de stichting komen: .Het zou ook voor de staten plezierig zijn te weten wat gs met de stichting wil'. De heer Van Poelje wilde dit eerst in het college bekijken. De benoeming van een functionaris voor de sportraad werd met instem ming en vreugde begroet uit vrijwel alle fracties, ook al waren er enkele finan ciële vraagtekens. Drs W. R. V. Dusar- duyn (kvp) vond dat 'er met deze func tionaris sprake is van een wat even wichtiger bezetting in het opbouwor gaan, omdat naar zijn mening ,het ac cent op onderzoek en planning zoda nig is, dat er weinig ruimte is voor de doe-functies'. In diezelfde geest sprak ir W. Landheer (wd), toen hij vroeg: ,Nu moeten we personeel benoemen^ straks horen we weer van personeels- vertrek. Is er sprake van een evenwich tige opbouw in de personeelssituatie?' rekenen op f 25.000'. Gedeputeerde Van Poelje wees er de heer Dusarduyn op, dat de stichting ,per definitie een insti tuut is, dat plannen maakt en men kan het de stichting niet verwijten als die plannen niet worden uitgevoerd'. Het had de heer W. Don (pvda) ver baasd, dat de heren Van Bennekom en Dusarduijn beiden bestuurslid van de stichting in het verleden de meest kritische vragen stelden inplaats van de stichting te verdedigen. .Dat recht om vragen te stellen houd ik, ik laat me niet inkapselen', reageerde de heer Dusarduijn. Stijgingen Tien poten Bij het voorstel de subsidie voor de stichting te verhogen met f 50.000 tot ruim f 281.000 werd onder meer door de heren drs W. L. Lockefeer (kvp) en H. IJssel (ch) zorgelijk gedaan over de sterke kostenstijgingen bij de stich ting. De heer D. Geuze (ar) zei ten aanzien van de welzijnsdag van de stichting kosten f 5700 zelfs: Tk vraag me af. of de kosten wel op wegen tegen de baten'. Mr J. P. Boersma (pvda) betoogde, dat het sociale rendement van de wel zijnsdag moeilijk te bepalen is, dat veel aanwezige jeugd er in ieder geval veel informatie heeft gekregen. Hij be nadrukte dat men de kostenstijgingen bij de stichting ook moest relateren aan de problematiek van de industriali satie en de bevolkingsgroei en voorzag, dat die kosten daarom nog wel sterk zullen stijgen in de toekomst. Ook ge deputeerde Van Poelje wilde zich niet, opwinden over de kosten van de wel zijnsdag, .er zijn wel eens rendemen ten die niet direct te berekenen zijn'. Op een hint ir. die richting van drs Lockefeer zei hij. dat een intergemeen telijk samenwerkingsorgaan niet direct veelbelovend te vinden, erop wijzend dat in de stichting nu ook particuliere instellingen zitting hebben. De kosten stijgingen omschreef hij als de norma le loonsverhogingen. Naar zijn mening staat het wel vast, dat het stichtingsbestuur een beroep zal blijven doen op de provincie. Met de heer P. A. Roelse (vpda) bepleitte de heer Nieuwkerk een veel commer ciëler en professioneler exploitatie van het veld. Een dergelijke exploita tie plus een provincievertegenwoordi ger in het bestuur achtte het ch- statenlid een voorwaarde voor subsi dieverlening. Ook de heer Roelse sprak van ,een versluierd begrotings beeld' en achtte een financieel over zicht voor de begrotingszitting van de staten wenselijk, met het oog op 1971. nee Ja of Volgens de lieer W. Huson (ar) is bij alle kritiek die mogelijk is, de essen tiële vraag: Willen we een vliegveld of niet.' Met de heer C. Th. van Waterschoot (ppr) jnen heeft zich overigens behoorlijk verkeken op de exploitatie' ir W. Landheer (vvd) ,de exploitant moet zekerheid heb ben' en de heer P. J. Everaert (kvp) beantwoordde hij die vraag met ja'. Gedeputeerde A. J. Kaland betoogde in zijn reactie op de statenbeschou- wingen nog, dat men niet moet ver wachten dat het vliegveld de eerste jaren een winstgevend object zal zijn, maar dat de NV Nationaal Vliegtuig- beheer wel verwacht, dat er een com merciële zaak van te maken is. Hij had begrip voor de kritische geluiden uit de staten en zegde toe dat gs voor de begrotingsbehandeling voor 1971 eens zullen nagaan wat de stichting van de exploitatie verwacht en dat de staten voorleggen. Hij meende, dat; niet het bedrijfsleven een taak heeft, j mee te helpen aan de exploitatie van een stuk infrastructuur zoals een vliegveld, maar dat de provincie toch ook een taak heeft bij wegenaanleg, bruggenbouw en dergelijke. D'66 en de SGP-woordvoerder F. Dieleman lie ten weten te worden geacht tegen het voorstel te hebben gestemd. MIDDELBURG. Het nieuwe staten lid W. Don (pvda) heeft vrijdagmid dag griffier dr D. van der Wel een dikke bundel statenstukken cadeau ge daan. Het waren de exemplaren van de voorstellen en de toelichtingen, die de heer Don in viervoud bezat. Hij liet weten, dat hij de meeste stuk ken vier keer heeft gekregen: in ge- stencelde vorm, als lid van de financiële commissie, als statenlid en kort voor de vergadering handzaam bij een in een mapje. De heer Don achtte het noodzakelijk de toezending van de stukken eens te bezien en stelde voor er een .kosten-batenanalyse' over aan de staten te zenden. Zijn voorstel om de toezending tot viermaal toe eens nader te bezien ontlokte de heer C. F. van der Peijl (chu) de verzuchting: ,Nu hebben we er vijftien jaar over gedaan om de stukken zo overzichtelijk thuis te krijgen en nu wordt het weer afge broken Commissaris der koningin, mr J. van Aartsen legde daarop de heer Don uit, dat het soms tot viermaal toe toezen den van de stukken het gevolg is van de wens uit de staten in het verleden om zo snel mogelijk te worden geïn formeerd en om kort voor de verga dering de stukken in een mapje op volgorde bijeen te krijgen, ,We zullen het nog eens bekijken', beloofde hij. GEDEPUTEERDE A. L. VAN GEESBERGEN: DE PRIMEUR MOGELIJK VOOR GOES MIDDELBURG Gedeputeerde A. L. van Geesbergen heeft er moed op, dat een volledige samenwerking tot stand zal komen tussen het Zeeuws Insti tuut voor de Kunstzinnige Vorming en de Zeeuwse Muziekschool. Hij liet dat vrijdagmiddag in de staten weten, voor deze akkoord gingen met een extra subsidie van 3800 over 1969. De heer Van Geesbergen maakte er gewag van, dat over die coördinatie van activiteiten en die samenwerking ai enkele besprekingen zijn geweest, en dat het nuttig wordt gevonden dat men zover komt. De heer Van Geesbergen meende, dat Goes in dit opzicht voor een aardige primeur zou kunnen zorgen: de mu ziekschool zal daar nieuwe huisvesting vinden, terwijl daar vervolgens ook de activiteiten voor kunstzinnige vor ming onder te brengen zijn. Hij antwoordde een en ander op vra-] gen van de heer J. A. van Bennekom (arp), dat bepaalde gedeelten van Zee land van deze activiteiten verstoken zijn, zoals West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van Geesbergen benadrukte, dat dit zijn oorzaak vindt in de om standigheid, dat het werk tot nu toe (ADV tSRTHNTl E i negen harde adviezen dood aan de slippeltjesboeken j de kleuter ook al? {wat kinderen vragen.. Ij Gezond Gezineen menselijk anl- J I woord op vragen van vandaag. I Beoordeel Gezond Gezin zélf. Vul de bon in en zend hem in een enveloppe zonder postzegel aan: J Gezond Gezin, Antwoordnummer 1201, Den Haag. 'coupon" 1 t coupon I Zendt mij een gratis proefnummer/ I ik abonneer mij op Gezond Gezin k 9,- per jaar* 1 1: Naam Straat I straat J Plaat» ^doorhalen wat niet verlangd wordt^ op vrijwillige basis gebeurt en dat men daarom .slechts bescheiden' acti viteiten kan ontplooien. Hij had op een vraag van de heer Van Bennekom naar de aflopende rijkssubsidie een verheugende medede ling: die aflopende subsidie zal met ingang van volgend jaar namelijk worden omgezet in een rijkssubsidie van 50 procent in de personeelskos ten. Op een vraag van de heer C. Th. van Waterschoot (ppr) betoogde de gedeputeerde, dat de gemeenten is gevraagd hun aandeel in het werk te vergroten. Van de heer Van Benne kom kwam voorts nog een vraag naar gedifferentieerde tarieven voor het werk van het instituut, zoals dat het geval is bij de Zeeuwse Muziekschool, volgens het draagkracht-beginsel. In tern zijn daarover al gesprekken gaande, aldus de gedeputeerde, die het met mevrouw C. van Zanten-Leijsen (pvda) eens was, dat ook bekeken moet worden of het mogelijk is kin deren van één gezin die andere lessen volgen ten aanzien van de bijdragen als één geheel te zien, waardoor re ductie mogelijk is. SGP-woordvoerder C. Boender maakte duidelijk .dat de inhoud van het begrip kunstzinnige vorming het ons moeilijk maakt voor ae subsidie te zijn' en wilde de aante kening, dat de SGP-fractie tegen de subsidieverhoging is. R-k kinder bescherming Wat moeilijker lag vrijdag In de sta ten het voorstel het subsidie voor de ïn 1969 cloor fusie ontstane Stichting Ka tholieke Kinderbescherming voor 1969 te verhogen van 2500 tot 5000. Negen statenleden (zeven pvda en d '66) stemden er tegen. De oorzaak was met name het gebrek aan informatie, dat men bij het verzoek van de stich ting signaleerde. Gs wilden de hogere bijdrage wel toekennen, omdat het preventieve werk van de stichting als basis voor subsidie in aanmerking komt, terwijl door de fusie de stafbezetting van de stichting eenzelfde omvang heeft als ,Pro Juventute'. dat ook ƒ5000 heeft gekregen in 1969. Het AR-statenlid D. Geuze fulmineerde er in eerste instantie tegen, dat bij stukken geen financieel overzicht van de stichting was gevoegd, maar ver klaarde zich later toch met het voor stel akkoord. Dat deden ook in eerste instantie al de heren H. IJsel (chu) en drs W. R. V. Dusarduyn (kvp), die het ontbreken van financiële overzich ten wel als een bezwaar zag, maar betoogde: ,Het rijk heeft zijn subsidie toch niet ongecontroleerd gege ven?' PvdA-woordvoerder J. Stenvert toonde zich door de visie van gs in tweede termijn niet overtuigd, en vond het vooral vreemd, dat het verzoek om een hogere subsidie voor 1969 pas in mei 1970 was binnengekomen. ,We moeten het per jaargang bezien', be toogde hij. .Het verzoek 1969 is afge wikkeld, voor 1970 moet hel opnieuw worden bekeken,' Hij benadrukte, dat de PvdA niets heeft tegen de betrok ken instelling, maar achtte meer in formatie nodig. Een voorstel om deze zaak aan te houden kreeg echter maar de steun van 17 statenleden (pvda, d '66 en sgp); De heer W. Don betoogde, dat men aan de cijfers van de stichting moet kunnen zien of de extra bijdrage al dan niet noodzake lijk is. Toen het gs-voorstel in stem ming kwam verklaarde een deel van de PvdA en beide D '66 statenleden zich tegen, vanwege een gebrek aan informatie op dit moment. Akkoord gingen de staten ermee, de Zeeuwse stichting voor revalidatie een bijdrage van 5600 a fonds perdu te geven om de exploitatietekorten over 1969 en 1970 te kunnen dekken. Uit vrijwel alle politieke hoeken van de staten werd er daarbij op aangedron gen de gemeenten te wijzen op de belangrijke taak van de stichting en hen klemmend te adviseren 5 cent per inwoner subsidie te geven. ,De gemeenten zouden die belangrijke taak beter moeten verstaan', betoogde gedeputeerde Van Geesbergen. .Het gaat typisch om een gemeentelijke taak, met 5 cent per inwoner kan men het werk rondkrijgen'. Staten over advies zuidwest' Studies naar mogelijkheden korte termijn MIDDELBURG Het dagelijks be- stuur van het overlegorgaan zeehaven ontwikkeling Zuidwest-Nederland zal zich beraden over de vraag, waar in de naaste toekomst nieuwe industrie terreinen moeten worden aangelegd, gezien de beperkte mogelijkheden die er op dit moment zijn. De commissie inrichting deltawateren zal daarvoor eerst met studies op tafel moeten komen. Deze mededeling deed de com missaris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, gistermorgen in de statenvergadering, toen daar de gewij zigde tekst van het beleidsadvies over de zeehavenontwikkeling van hetzelfde overlegorgaan aan de orde kwam. In april van dit jaar is het nu gepre senteerde beleidsadvies voorgelegd aan de vergadering van het algemeen bestuur van dit delta-overleg. Eén van de conclusies was toen dat het indus triebeleid voor de noordelijke delta (Rijnmondgebied) een bijzonder ac cent zal moeten worden gegeven in verband met het beperkte arbeidsaan bod. De heren C. F. van der Peijl (chu) en C. Th. A. van Waterschoot (ppr) infor meerden in een korte beschouwing even, wat daar nu in concreto mee wordt bedoeld. Van mr Van Aartsen kregen zij te horen, dat bij de verdere studies voor dit noorden van de delta het arbeidsaanbod een factor van ge wicht zal zijn. In dit verband bracht de heer Van Waterschoot nogmaals het vraagstuk van de kosten-batena- malyse in het geding. Zelf formuleer de hij het als .kosten-baten-ramingen' en over het verschil tussen die beide begrippen ontstond nog even woordenspel. De heer Van Water schoot: .Met de grote lijnen van dit beleidsadvies kunnen wij akkoord gaan. Maar hoe staat het met die kosten-baten-ramingen? Is het indus trialisatietempo gericht op het be staande en te verwachten arbeidspo tentieel?' Mr Van Aartsen: ,Het is met kosten- batenanalyses een moeilijke zaak. z» zijn wél van uitermate groot belang maar alle prognoses zullen ingebracht moeten worden om zinnig te kunnen oordelen'. Van Waterschoot: ,Ik heb het over ramingen'. Mr Van Waterschoot: ,Dat is waar maar die zullen toch weer geanaly! seerd moeten worden. En als dat niet gebeurt vraagt u ernaar. Reimerswaal Op een vraag van de heer Van der Peijl moest de commissaris erkennen dat het overlegorgaan nog geen con tact heeft gehad met minister Schut over het vraagstuk van de bestuurlij, ke organisatie in de havengebieden. ,Van de kant van verkeer en water staat is bij de rijkszeehavencommissie (de commissie-Posthumus) wel advies gevraagd over de toekomstige be heersvorm van zeehavens'. Mr Van Aartsen vond het nog wat prematuur om in te gaan op het rapport over de mogelijkheden voor een toekomstige Reimerswaalhaven van de technische werkgroep onder leiding van ir Van Haersma Buma, hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in Noord-Brabant,. Onlangs meldden wij dat in dit rapport alter natieven voor een Reimerswaalhaven zullen worden opgesomd: mét een ka naal bij Waarde of zonder een kanaal bij Waarde, maar dan met pijpleidin gen naar Rotterdam, Sloe of Antwer pen. De heer Van der Peijl refereerde naar die publicatie. Het rapport van de technische werkgroep Is nog niet ver- schenen. C. F. VAN DER PEIJL GS HANDHAAFDEN IN STATEN STANDPUNT MIDDELBURG Er kómt voorlopig ln Zeeland geen uitgebreid weerkundig onderzoek in verband met (toekomstige) luchtverontreiniging als gevolg van industrievestiging. Gedeputeerde A. J. Kaland daarover gistermorgen in de vergadering van Zeelands staten: ,Hoe hoog we hygiënisch goed milieu ook stellen, we moeten toch wel enigszins overtuigd zijn van het nu en het ren dement van een dergelijke studie. En als nu zelfs de meteorologen niet staan te springen om zo'n onderzoek te verrichten, als de hoofddirecteur van het KNMI vaststelt dat een dergelijk onderzoek bijzonder veel tijd en geld vergt en ook technisch niet binnen de mogelijkheden ligt waar he£ gaat om de beschikbare deskundigheid, als diezelfde hoofddirecteur ook twijfelt aan de waarde van zo'n onderzoek, heeft het nu bij het college van gs niet die prioriteit dat wc er andere belangrijke zaken voor willen schrappen'. Met dit antwoord op vragen uit bijna alle hoeken van de statenfracties liet het college van gs nog eens weten dat het zijn standpunt handhaaft, zoals dat enige tijd geleden is uiteengezet in een brief aan de vereniging milieu hygiëne Zeeland. Van die kant was namelijk het verzoek om zo'n groot scheeps meteorologisch onderzoek ge komen. Gedeputeerde Kaland wees er nog eens opnieuw op dat voor zo'n onderzoek de bouw van twee torens nodig zijn van 200 meter hoog voor waarnemingen op dat niveau. Kosten per stuk: 1 miljoen. Verder zouden tien jaar lang om tenminste enig bruikbaar materiaal te krijgen vier academici, een computer met. twee programmeurs en een mastenploeg moeten worden ingezet. Kortom, het college van gs acht een dergelijk on derzoek op dit moment niet urgent. Waarbij de heer Kaland wel de aante kening maakte, dat misschien later een andere beslissing kan worden ge- Rijnmond-smog Er ontstond over de vraag of er wel scheeps meteo-ondeerzoek dan maar komen gistermorgen in de staten een debat, omdat men het antwoord van gs aan de vereniging milieuhygiëne Zeeland niet zonder zingen of zeggen voor kennisgeving wilde aannemen. De heer J. Roodenburg (D'66) sloot meteen aan bij de actualiteit van de afgelopen week: de Rijnmond-smog. Met dat voorbeeld voor ogen wilde hij de staten aantonen, hoe kwetsbaar het woften bij een groot industriege bied is.'Eerdere geruststellende mede delingen als zou met schoorstenen tot 150 meter hoog (van raffinaderijen) stankhinder en de zogenaamde inver sie worden weggenomen waren voor hem niet voldoende, omdat het inver sie-plafond boven het Rijnmondgebied deze week op 300 meter hoogte zat. Van het KNMI had de D'66-woord- voerder geen antwoord kunnen krij gen op vragen over inversieverschijn selen boven het Sloegebied. Daarom legde hij de vraag maar aan gs voor en dan meteen ook: wat doet u er aan? Het antwoord van gedeputeerde Kaland kon de heer Roodenburg later maar niet bevredigen. Met de heren C. F. van der Peijl (chu) en C. Th. A. van Waterschoot (ppr) was hij het eens dat de kosten van zo'n groot- laat', was hun slotconclusie. Bezorgd- moeten worden ingecalculeerd in de grondprijs bij industrievestiging. .We moeten er toch aan beginnen. Het vergt veel tijd. Anders zijn we uitgebreid ter sprake de in de brief heid over de combinatie luchtveront reiniging-mist was ook te beluisteren in de woorden van de heren J. A. van Bennekom (ar), drs W. R. V. Dusar- Drs Dusarduyn (kvp) was er weinig over te spreken, dat bij het voorstel geen concreet inzicht kon worden ge geven in de financiële gevolgen en drong er in dit verband op aan be paalde subsidiezaken in het. vervolg aan de statenleden toe te sturen met financiële bescheiden en die niet ter inzage te leggen. Ook van de kant van de heer J. A. Scheele (chu) en de heer H. Kapenga (d '66) werd erop aange drongen de financiële kant van de; zaak goed in het oog te houden. Mr K.l A. Keuning (pvda) attendeerde nog op: de hoge eisen, die aan de betrokken functionaris gesteld zullen moeten wor-; den .het moet "n schaaD met tien pol ten zijn en de heer C. Balkenende j (ar) benadrukte het belang om via een dergelijke functionaris de initiatieven van particulieren, gemeenten en pro vincie goed te coördineren. Van gedeputeerde A. L, van Geesbergen kwam de opmerking, dat men de finan ciële consequenties van de benoeming nie'. helemaal kan overzien, omdat er1 nog geen definitief rijkssubsidie is toe-i gezegd, ,al verwachten we te mogen J. ROODENBURG (D'66) VRIJWEL ALLEEN AAN HET WOORD PPR: ,WE DACHTEN DAT ALLE FRACTIES ZOUDEN DEBATTEREN' MIDDELBURG De staten van Zee land hebben gistermiddag duidelijk la ten blijken dat ze een debat over de vestiging van Total in het Sloegebied liever willen opnemen in een totale benadering van de industrialisatie bij de algemene beschouwingen over de provincie-begroting voor 1971 in de cember aanstaande or bij dc behande ling van een wijziging op het streek plan midden-Zeeland, die op het ogen blik in voorberieding is. Vrijwel nie mand haakte namelijk gistermiddag in op de toespraak van de heer J. Roodenburg D'66). die gevraagd had om het onderwerp .Total-raffinaderij' als een extra punt aan de agenda te mogen toevoegen. De voorzitter van deze twee-mansfrac-] tie had zo zei hij eigenlijk een not.a van gs over deze zaak verwacht. Omdat die niet was verschenen begon hij nu zelf maar met de problematiek op tafel te leggen. Een debat werd het niet, want toen gedeputeerde Ka land de vragen van de heer Rooden burg had beantwoord moest de mede ondertekenaar van het verzoek, de PP-j radicaal C. Th. A. van Waterschoot' teleurgesteld vaststellen: ,We dachten] dat alle fracties er wel wat over zouden willen zeggen, maar dat blijkt niet zo te zijn. Voor mij heeft hel dan verder ook weinig zin.' Het betoog van de heer Rodenburg spitste zich toe op de opmerking dat bij de beantwoording van de vraag of een olieraffinaderij al dan niet in het Sloegebied moest worden aangetrok ken. niet te veel het accent is gelegd op de nationaal economische beteke nis ervan. ,Op een toch al overspan nen arbeidsmarkt is het argument van de werkgelegenheid gebruikt om weer een bedrijf ten koste van vele miljoe nen guldens aan premie niemand mag weten hoeveel precies aan te trekken.' Vijf kilometer Van het college van gs van Zuld- Holand had de lieer Roodenburg een nota op zak, waarin werd vastgesteld dat er eigenlijk veel te weinig studie bestaat over raffinaderijen. Hij citeer de daaruit een aantal passages, met name waar die betrekking hadden op de stankhinder voor de omgeving. .Een strook van vijf kilometer breed is er nodig tussen de raffinaderijen en woongebieden. Dat is een inferieure zone, waar het woon- en leefmilieu is aangetast.' Drie vragen richtte de heer Rooden burg aan het college van gs: 1 Beschikken gs wel over het. materi aal waarmee zi„ kunnen aantonen dat de weegschaal van de winst en de offers bij de vestiging van eeni raffinaderij doorslaat naar del winst? 2 Welke plannen hebben gs met de kernen Lewedorp, Nleuwdorp, Borssele en 's-Heerenhoek, die bin nen de zone van 5 kilometer val len? Zijn die offers verantwoord en kan men aantonen waar om? 3 Zien gs de vestiging van Total als een afronding van de bedrijvigheid in deze sector in het Sloegebied of als een trekpleister voor nog meer petrochemische bedrijven. Zeehavenbeen' Gedeputeerde Kaland refereerde in zijn antwoord aan het rapport van het centraal planbureau over de natio naal economische betekenis van indus trievestiging in zeehavengebieden, waarin het .zeehavenbeen' van de eco nomie belangrijker wordt genoemd dan het Jandbeen'. Bovendien, aldus de heer Kaland. is de chemie de groeiïndustrie met de hoogste toege voegde waarde. Later informeerde de heer Roodenburg of bij de afweging van kosten tegen baten in dit rapport ook het milieubeheer en de daaraan verbonden kosten zijn ingecalculeerd. Gedeputeerde Kaland: .Ik neem aan dat alle kosten zijn ingecalcu leerd.' Over de kernen die in de .inferieure' zone' terecht zouden komen kunnen de staten uitvoerig discussiëren wan neer de herziening van het streekplan midden-Zeeland in behandeling komt. Ontkennend beantwoordde de gedepu teerde op de vraag of Total als een afronding moet worden beschouwd in het Sloe. ,Er zijn vrij grote terreinen in optie gegeven. De ln het Sloe ge vestigde bedrijven kunnen daar uit breiden. Het Is aan d> staten om daaraan eventuele nieuwe bedrijven toe te voegen.'" mr j. p. Boersm» duijn (kvp) (pvda) In dit verband kwam ook nog vrij uitgebricd ter sprake de in de brief aan de vereniging voor milieuhygiëne Zeeland gemaakte opmerking dat een verdichting van het meteorologisch waarnemingsnet ln Zeeland wordt overwogen, ook al in verband met de weerkundige veranderingen ais gevolg van de uitvoering \an de deltawerken. Een op initiatief van rijkswaterstaat ingestelde overleggroep voor milieuon derzoek in het deltagebied speelt ook met deze gedachte. De heer Van der Peijl wilde graag weten wat de activi teiten van deze werkgroep of commis sie zijn en wie daarin zitting hebben. Gedeputeerde Kaland kon hem daaro ver niet exact inlichten, maar beloof de dat het college van gs zo goed mogelijk contact zal pogen te houden met deze deskundigen, waarin kenne lijk wordt gestreefd naar een coördi natie van het milieubeheer in het deltagebied. Overigens attendeerde het gs-lid er nog wel even op dat een verdichting van het KMI-waarne- mingsnet in het deltagebied natuur lijk niet hetzelfde is als een meetnet naar luchtvervuiling. De heer Kaland ging ook nog even in op de opmerkin gen. die hij begin deze in een PZC- interview had gemaakt en waarin hij had gesteld dat de Rijnmond-smog in Zeeland ondenkbaar is. Opmerkingen, die de heer Roodenburg als nogal optimistisch bestempelde. ,In Rijn mond ging het om een concentratie van menselijke activiteiten', aldus de heer Kaland. ,Veel moet daar ook los van de industrie worden gezien. Denkt u maar aan het verkeer en aan het auto-verbod in de binnenstad van To kio deze zomer.' Zeeland en Rijnmond beschouwde de heer Kaland als onvergelijkbare grootheden en hij wilde nog wel even duidelijk constateren dat er deze week in Zeeland nergens klachten zijn geconstateerd. ,Wij zijn niet bezorgd voor de situatie, zoals die vandaag is. Wij zullen wel uiterste waakzaamheid betrachten.' A. J. KALAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4