Hoek kreeg nieuwe Wegwijzer' school ^Bobbe^ Borsele neemt proef met raadsnotulering 6 OPENim DOOR BURGEMEESTER ASCHOFF DANKZIJ WERK VAN DE OUDE GEMEENTE KWJ Zeeland op de bres voor gevangen leiders in Brazilië REÜNIE OUD-LEERLINGEN VAN DE ,DE RUYTERSCH00L' BEGONNEN Terneuzens raads lid H. de Vriend stelt vragen over zeehaven ontwikkeling SHOW VAN NIEUWE LEERMIDDELEN ZUIDBURCHSCH00L MIDDELBURG 62 PAGINA'S VOOR 1000 GULDEN DEL-MOD, RALPH CLASSIC en FINK DE PZCALTIJD WELKOM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1975 HOEK Met het openen van de schooldeuren en het luiden van een schoolbel, heeft burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen vrijdagmiddag de nieuwe openbare basisschool JDe Wegwijzer' In Hoek. officieel geopend. De leerlingetjes van de school zongen de gasten eerst op het schoolplein de geschiedenis van de bouw van Jiun' nieuwe school toe, waarna men (na het vaardig lulden van de aloude schoolbel door de heer Aschoff) de school uitvoerig kon bezichtigen. Ht frisse en moderne schoolgebouw bestaat uit zes leslokalen waarvan er momenteel vier in gebruik zijn een handarbeidlokaal, een gymnastiek zaal en een gemeenschapsruimte. De school telt op het ogenblik 127 leerlin gen en 4 leerkrachten. Burgemeester en mevrouw Aschoff brachten een be zoek aan alle klassen, waar de kinde ren even tevoren nog uitgelaten ravottend op de ruime speelplaats de hoge belangstelling wat timide langs zich heen lieten gaan. Tijdens een toespraak namens het gemeente bestuur zei burgemeester Aschoff dat men zich af kan vragen of Jiet wel zo belangrijk is om zoveel mensen uit te nodigen bij de opening van een nieu we school.' Hij meende dat die aan wezigheid juist wel noodzakelijk was, ,omdat er in de tijd waarin we leven massaal gedacht wordt en er weinig plaats is voor het individu De proble matiek ten aanzien van de benadering van mensen is heel wat moeilijker geworden.' Temeuzens eerste burger stelde dat het belangrijk is dat de moderne onderwijsmethoden erop ge richt zijn om het kind individueel te ontplooien. Het onderwijs wordt er niet gemakkelijker op, maar een goed gebouw en leermiddelen kunnen al veel vergemakkelijken.' Burgemeester Aschoff zei dat de overheid in verge- Hiking met een dertigtal jaren terug, enorme sommen gelds besteed aan de jeugd in allerlei vormen (jeugdwerk, sport, onderwijs) Hij vond het opval lend dat er veel meer over het open jeugdwerk en vormen daarvan praat, dan het werk op de lagere scholen. JDe opvang van de jeugd op de scho len staat minder in het centrum de belangstelling, terwijl juist de sisscholen ongekende mogelijkheden hebben, omdat ieder kind daar eens naar toe moet.' Burgemeester Aschoff betoogde dat juist de school een gele genheid is waar de jeug op de toe komst gericht kan worden .Ook Hoek bevindt zich duidelijk in een over gangsfase en het zal dan ook daar nog eens temeer blijken hoe belang rijk de school is', aldus de heer Aschoff. een geweldige krachtsinspanning voor het oude gemeentebestuur, die hoge financiële offers vroeg. Ik ben er dan ook trots op dat deze school de derde is die dit jaar In Hoek wordt geo pend', vertelde de heer Van der Peijl. De oud-burgemeester vond dat er eln- gelijk niet van een nieuwe, maar van een verbouwde school gesproken moet worden: .Voor een geheel nieu we school is een urgentieverklaring nodig, en die hadden wij toch niet gekregen.' De heer Van dei Peijl wil de namens het oude gemeentebestuur van Hoek gelukwensen aanbieden met ,deze goede aanwinst voor het open baar onderwijs in deze gemeente.' Na mens de collega's van de christelijke nationale school werd het woord ge voerd door mej. P. C. J. Brakman. Zij zei het plezierig te vinden dat de contacten tussen de twee scholen erg goed zijn, omdat de jeugd elkaar na schooltijd toch weer overal ontmoet.' Het hoofd van de .Wegwijzer', de heer J. A. van der Lijke zei in een dank woord dat er meer aandacht nodig is voor de opvoeding in bet gezin en de lessen op de basisschool: .Als de opvoeding aansluit bij de school, zal het waarachtig wel gaan.' Na het offi ciële gedeelte bleven de gasten nog geruime tijd op een receptie bijeen. Bij de foto: burgemeester Aschoff luidt met de schoolbel een nieuw tijd perk in voor de wegwijzer-basisschool in Hoek. (Foto PZC) VLISSINGEN De katholieke wer kende jongeren (KWJ) in Zeeland zul len vandaag (zaterdag) in enkele Zeeuwse plaatsen meewerken aan de Europese actiedag voor de vrijlating van gevangen genomen leiders van vakbonden, kerk en studenten in Bra zilië. De KWJ Zeeland noemt het een schandalige zaak' dat in 1970 op on menselijke wijze de rechten van de mens worden geschonden. De actie zal erop zijn gericht om de Zeeuwse be volking' op de hoogte te stellen van de wantoestanden en hen te vragen zich solidair te verklaren met deze actie door middel van briefkaarten, voorzien van een handtekening' Deze briefkaarten moeten dan worden ge stuurd aan de Braziliaanse president Garrastazu-Medici De tekst van de uit te reiken briefkaarten luidt: Jk eis vrijlating van de vele werkende jonge ren, studenten, priesters, vakbondslei ders en anderen die onder uw bewind worden gevangen gehouden en gefol- terd omdat zij zich Inzetten voor een meester van Hoek, de heer J van der medemensTevens wordt de Zeeuwse Peijl. HIJ wees erop dat het kunnen bouwen van een nieuwe school een heel stuk werk geweest Is voor een zo kleine gemeente als Hoek. Het was bevolking opgeroepen aan een tele foonactie aan het adres van de Brazi liaanse ambassade en het generaal- consulaat mee te werken. VLISSINGEN Een groot aantal aanwezigen kon de voorzitter van de ver. van oud-leerlingen van de ,De Ruyterschool'. de heer H. van Son, verwelkomen op de algemene leden vergadering gisteravond gehouden tijdens een reünie van deze vereni ging. Een bijzonder woord van wel kom aan de ereleden, de heren P. Vijn en K. Faase, en het oudste lid, de 90-Jarlge heer Jilleba. Na de notulen en het financiële ver slag, volgde de bestuursverkiezing waarbij in de vacature van de heer D. Meljers werd voorzien door de verkiezing met grote meerderheid van de heer B F Brouwer, die met een begroeting door de voorzitter achter de bestuurstafel plaats nam De voorzitter dankte tevens de scheiden de functionaris, de heer Meijers. voor zijn geleverde prestaties als bestuurs lid. De heren A ie Kleyn en H. J Kalkman werden bij acclamatie her kozen Hierna ontspon zich een levendige discussie over het verenigingsorgaan .Poseidon'. Vooral over de hoge kos ten die dit blad voor de vereniging meebrengt werd gediscussieerd Een ieder was het er echter over eens dat het blad in de huidige opzet moet worden gehandhaafd Een eventuele contributieverhoging werd hier te genover gesteld. Een voorstel uit de vergadering om eerst een begroting te maken en dan tijdens de volgende ver gadering over dit punt van de con tributie te beslissen werd met alge mene stemmen aangenomen. Hierna bleef men nog lange tijd ge zellig bijeen nadat de dames zich bij het gezelschap hadden gevoegd met een dansje en het bingo-spel. Vervolgens werden de aanwezigen ge ïnstrueerd over de verschillende eve nementen die er vandaag voor de deel nemers aan deze reünie verwacht wordt dat het aantal ruim de 600 zal passeren zullen worden gehouden. VISWEDSTRIJD Een grote groep zal deelnemen aan een viswedstrijd per boot op de Oos- terschelde; van 9-12 uur is er een vol leybaltoernooi waaraan door 9 teams zal worden deelgenomen in de sport hal aan de Pres Rooseveltlaan. 's Middags om 13.30 uur gaan ongeveer 100 automobilisten van start voor een rally. Voorts Is er aan de school nog een open dag, waarbij een aantal films worden vertoond de school en vereni ging betreffende, zoals een film van de beer Kloet over de opleiding van de leerlingen aan de school: een film van de heer Veldkamp over de reünie van het 60-jarig bestaan van de school en van een carnavalsfeest in de kan tine. 's Avonds is er dan de feest avond met daaraan voorafgaande een diner. Een druk programma waarbij de onderlinge contacten zeker weer •worden versterkt. TERNEUZEN. De heer H. de Vriend (t 70-2000) heeft b en w van Terneuzen via schriftelijke vragen onder de aan dacht gebracht of het geen aandacht verdient ,de vriendschapsbanden met onze Belgische buren te verstevigen en met gezamenlijke gerechtvaardigde ver langens' ten aanzien van de zeehaven ontwikkeling aan te kloppen bij de beide regeringen. De heer De Vriend reageert op pers- publikaties, waarin burgemeester Aschoff zou hebben gezegd dat eerst Nederlandse plannen voor havenaan- leg in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van de grond moeten komen, wil ge sproken kunnen worden over Gentse voorkeuren ten aanzien van een tweede kanaal. De vertegenwoordiger van T 70-2000 in de Terneuzense raad vraagt, of bur gemeester Aschoff deze uitspraak in derdaad heeft gedaan en of hij het gepast vindt .omdat u geen gehoor vindt bij de regering, dit af te reageren op onze Belgische vrienden, die part noch deel hebben aan de verwaarlo zing van Terneuzen door de Neder landse regering' Tenslotte pleit de heer De Vriend voor een gezamenlijk Neder lands-Belgische krachtsinspanning om de verlangens die in beide landen leven, onder de aandacht te brengen van de beide regeringen. Wiskunde' in de eerste klas MIDDELBURG Onder het motto ,Open School' heeft de Zeeburch- school In de Magistraatwijk te Mid delburg vrijdagavond en zaterdagmor gen de deuren opengezet voor ouders van leerlingen en belangstellenden. Dat heeft een drie-ledig doel. In de eerste plaats willen de onderwijzers en onderwijzeressen van de school de ouders vertrouwd maken met de sfeer van de school zodat de vaders en moeders beter raken ingespeeld op de schoolsituatie van hun kind en zo beter met hun zoon of dochter kun nen praten over de school en hen bij him schoolwerk stimuleren. In de tweede plaats hebben de ouders zo gelegenheid kennis te maken met nieuwe leer- en hulpmiddelen En ten derde kan men kennis nemen van de nieuwe aanpak van de leerstof In de Zeeburch-school maakt men geDrulk van de nieuwste technische hulpmid delen. Zo wordt voor het geven van dictees de bandrecorder gebruikt. De kinderen zitten met koptelefoons op en schrijven op wat de band dicteert. Het apparaat bedienen ze zelf, zodat de onderwijzer zich intussen zelf met die leerlingen bezig kan houden, die zijn speciale aandacht nodig heboen. Grote nadruk wordt gelegd op de zelf werkzaamheid: zelf nakijken welken fouten zijn gemaakt. Zelfwerkzaamheid leren zo ook met zogenaamde profax apparaten waar mee 1 et rekenen en de taal kunnen worden beoefend. De profax-apparaten zijn gebaseerd op een multiple choice systeem. Anders dan bij het theore tisch rij-examen bijvoorbeeld, zijn er veel meer keuzemogelijkheden. Het apparaat is niets anders dan een plat te doos, waarin een schuif wordt ge stoken met een bepaald gaatjes pa troon. Boven op de doos nu legt het kind een opgaven formulier. Achter een rijtje mogelijke oplossingen van een som ziet men een rijtje van evenveel gaatjes als mogelijke ant woorden. Meent het kind de oplossing van een bepaalde som te weten dan prikt hij met zijn pen in het met dat mogelijke antwoord corresponderende gaatje in de doos. Kan hij doorprik ken, dan blijkt zdjn antwoord goed maar een fout wordt geregistreerd doordat tussen bet gat van de doos en het met dat gat niet corresponde rende deel van het in de doargestoken schuifje een papier is gelegd waarop de penpunt dan terecht komt. Bij goede antwoorden prikt het kind door het papier heen Voorts gebruikt men op de Zeeburch de schooltelevisie, vooral voor de les sen aardrijkskunde, geschiedenis en natuurkunde. Een wens van de school is nog een video-recorder, zodat tv- programma's kunnen worden .inge blikt'. Bij de aardrijkskunde en ge schiedenislessen staan de mens en hoe hij leeft centraal. Topografie met hele ritsen plaatsen klassikaal .zingen' is er dus niet meer bij, hoewel wel enige kennis van de topagrafie van het kind wordt gevraagd, om als .kapstok' te dienen waarbij wat hij verder leert aan op kan hangen. Het zelfde geldt voor de jaartallen bij geschiedenis, waarvan het kind ook niet meer hele rijen moet kennen, maar slechts enke le als .kapstok'. Een apparaat, waarvan de school nog niet gebruikt maakt, maar dat deson danks toch gedemonstreerd wordt, is de .overhead-projector". Met dit appa raat kan de onderwijzer, met zijn gezicht naar de klas. via een spiegel- systeem een les achter zich op een wit vlak projecteren, waarbij ook uit gebreid van kleuren kan worden ge bruik gemaakt. Bord schrijven is er dus als dit apparaat wordt gemaakt nauwelijks meer bij en de onderwij zer kan het .Nooit met je rug naar de klas' keurig mee in praktijk brengen. Den\blokkeri Iets geheel nieuws, Is de nieuwe wis kundige rekenmethode, waarmee dit jaar voor het eerst in de eerste klas begonnen is. Behalve de Zeeburch Is er nog maar één school in Zeeland die met deze methode experimenteert. Met geometrische .dcnkblokken' leren de kinderen spelenderwijs rekenen. Maar dat rekenen heeft een wiskundi ge basis. Met de blokken, vierhoeken, driehoe ken en cirkels van allerlei kleur en grootte leren de kinderen onderschei den. clasificeren. gelijkvormigheden waarnemen en dat sluit uiteindelijk allemaal aan bij het wiskundige be grip verzamelingen. In het begin gaat men met deze methode uit van con crete figuren ate allerlei soorten bees ten. later gaat men dan met de ,denk- blokken' werken, en weer laten met symbolen van die blokken, zodat een steeds grote abstractie-niveau wordt bereikt Dit en nog veel meer is te zien in de Zeeburchschool, die dat ziet men di rect als men binnenkomt, de laatste veertier. dagen in het teken staat van de herfst. De kinderen hebben die herfst in de school gehaald, door al lerlei kastanjes, bladeren en paddestoe len mee te brengen. Aandacht werd be steed aan de wegtrekkende trekvogels en vele andere zaken die voor de herfst typerend zijn. In alle lessen, tot in de rekenles toe, werd de herfst als uitgangspunt genomen. Voor de .Open School' werden de klassen gehalveerd. De ene helft van de kinderen ei. hun ouders volgde vrijdagavond de lessen de andere helft komt vandaag aan bod. Zeer veel ouders maakten gisteren van de gelegenheid gebruik om eens nader met de school kennis te maken. Ook van de zijde van de pedagogische aca demie toonde men belangstelling. Secretarie werkte 120 uur aan de volledige weergave BORSSELE De Borselse gemeente raadsleden, die zich in vorige verga deringen nogal ontstemd toonden met de notulering kunnen deze keer tevre den zijn: burgmeester en wethouders van de armlastige gemeente hebben ruim duizend gulden uitgetrokken het besprokene in de vergadering van 15 september onverkort op papier te lat enzetten. De nieuwste notulen be slaan in het totaal 62 pagina's. Voor de produktie ervan heeft secretaire van Borsele, aldus b ei. ruim 120 arbeidsuren nodig gehad. Tengevolge van de vele uren, die aan deze notulen werden besteed, heeft dc secretarie onder meer geen tijd gehad aandacht te besteden aan het opstel len van een voorstel, waarin wordt uiteengezet, hoe de ingekomen stuk ken zullen worden behandeld, blijkt uit de mededelingen. Om te laten zien, hoe het anders kan, hebben b en w van dezelfde vergade ring ook zeer beknopte notulen in de vorm van een besluitennota laten ver vaardigden. In een voorstel aan de raad toont het college zich voorstan der van deze laatste wijze van notule ring. Ben w stellen de raad dan ook voor om in het vervolg van iedere vergadering zo'n beknopt verslag te maken. Naast dit verslag zullen de geluidsbanden met de volledige ge sproken tekst van iedere vergadering worden geïnventariseerd en gedurende acht jaar bewaard. Het besluit van b en w, om de secre tarie te belasten met het maken van een uniek-notulen-pakket is een recht streeks gevolg van de raadsvergadering van 25 augustus, toen met name de raadsleden De Koster (ppr) en De Jager (vvd) ernstige kritiek hadden op de notulen. Het was de heer De Koster opgevallen, dat in de toenmali ge notulen van sommige raadsleden de letterlijke tekst was weergegeven, terwijl bij de oppositie vaak werd volstaan met een onvolledige samen vatting. B en w schrijven nu de raad van mening te zijn, dat geen enkele belangrijke opmerking toen was weg gelaten. Het betoog van de heer De Koster was echter dermate verward en onsamenhangend, dat bij woorde lijke weergave daarvan dat gedeelte van die notulen beslist onleesbaar zou zijn geweest', aldus b en w. Bewijzen, dat letterlijke weergave van in de raad gemaakte opmerkingen vaak onleesbaar zijn, kan men volop vinden in de onverkorte notulen van de begrotingsvergadering van 15 sep tember Overigens geven b en w toe. dat zelfs in deze supervolledige notu len hier en daar een woord kan zijn weggevallen. Onleesbaar De oorzaken', zo motiveren zij, .zijn veelal gelegen in: hoestbuien en ande re verkoudheidsverschijnselen, gerin kel met drinkgerei, uitingen van hila riteit, gemompel, enzovoorts." De raad zal in de vergadering van oktober een besluit moeten nemen over de wijze van notulering. In die zelfde vergadering vragen b en w de raad ook het veelbesproken bestem mingsplan recreatieterrein Stelleplas vast te stellen. De raad zal zich nogmaals moeten buigen over de gemeentelijke belas tingverhogingen. In de begrotingsver gadering van 15 september is dit agendapunt na enige discussie aange houden. In verband met de door de regering in 1971 te hanteren mini mumnormen voor gemeentelijke be lastingen vragen b en w de raad alsnog het aangehouden voorstel goed te keuren. Als de raad het goedvindt zal Borsele meebetalen aan het instellen van een centraal alarm-telefoonnummer voor Zeeuws jeugdorkest houdt studieweekend Het Zeeuwsch Jeugdorkest verton dit weekend in het .Zeehuis' te Ra*, se. Zij zullen zich daar op enkele fe de komende seizoen te geven conce- ten, onder andere enkele in Bete voorbereiden. Het 40 man sterke or' kest bestaat uit strijkers, houtblazer» enkele koperblazers en slagwerk. aS afsluiting van het studieweekend wordt morgen, zondag, om vier u® een openbare repetitie gehouden het .Zeehuis'. Collecte De collecte ten bate van de kankerbe strijding heeft, in de gemeente Ar* muiden 1.334,50 opgebracht. Noord-Zeeland. De hulpdienst zal den ondergebracht in het Goese pt„. tiebureau. Voor het eerste jaar woró van de deelnemende gemeenten ér bijdrage gevraagd van 15 cent inwoner. De volgende jaren zal nen worden volstaan met 2 cent j* inwoner per jaar. AXEL Juf Ten Harkei is sinds vrijdagmorgen half elf eigenlijk geen ,juf' meer. Mejuffrouw D. ten Harkei, directrice van de huishoudschool .Het Molenkwartier' in Axel. trad gistermorgen in het huwelijk met ie heer W. Menheere uit Vlissingen. Nadat eerst het huwelijk werd gesloten voor de burgerlijke standvond een plechtige huicelijksceremonie plaats in de Nederlands hervormde kerk. waar kapelaan Brooymans en ds Pen ning het huwelijk van de Axelse directrice inzegenden, 's Avonds volgde een druk bezochte receptie in het cultureel centrum ,De Halle'. Na een bezit van slechts enkele uren werd van ons weg genomen ons lief zoontje en broertje JAN WILLEM G. Hoek N. Hoek-Hoyboer Ria Rini Wemeldinge, 16 oktober 1970 Dorpsstraat 44 Heden ging van ons heen, na een moedig gedragen lijden, onze innig geliefde en zorgzame moeder en grootmoeder SANDRINA MARIA DE LOOPT wed. van Jan Jacob Steendam, op de leeftijd van ruim 83 Jaar. A. Geensen Marianne en Ronny Meppel: A. L. Steendam M. W. Steendam- Oldenhof Johnny. Harry en André. Middelburg, 15 oktober 1970. Keetenstraat 6. De begrafenis zal plaatshebben DV op maandag 19 oktober 1970 des namiddags om 2 uur te Colijns- plaat. Condoleren in het zaaltje na de begra fenis. Op 15 oktober 1970 overleed, nog onver wachts, in het Gast huis te Middelburg, onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder JANNETJE BRAAMSE weduwe van W. Francke, op de leeftijd van 80 jaar. Kloetinge: L. W. Francke M. L. Francke- Snoodljk Amsterdam: S. v. d. Molen- Francke Th. d. Molen Vlissingen: M. J. Goossen- Francke J. Goossen 's-Gravenhage: C. v. Koert-Francke Th. v. Koert En kleinkinderen Correspondentie adres: Willemstr. 41. Kloetinge. De overledene ls op gebaard in de rouw kamer van het zieken huis Bergzicht te Goes. De begrafenis zal DV plaatshebben op maandag 19 okt. om 12.00 uur, op de alge mene begraafplaats te 's-Heer-Hendriks- kinderen. Na de begrafenis ge legenheid tot condo leren in het vereni gingsgebouw. Enige en algemene kennisgeving. Op donderdag 15 oktober jJ. overleed onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en over grootmoeder WILHELMINA TANNEKE UYT DEN BOGAARD geb. v. d. Putte, weduwe van Klaas Pieter Uyt den Bogaard, op de leeftijd van 86 Jaar. Uit aller naam, J. H. Uyt den Bogaard. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuren van 10.00-11.00 uur en van 18.00-19.00 uur. De crematie zal plaatshebben maandag 19 ok tober 1970 om 13.30 uur in het crematorium aan de Maeterlinckweg 101 te Rotterdam- Zuid. Merken met wereldfaam model jessica van drap de luxe, zuiver scheerwol de kraag Scandinavische saffier-nertz in marinebruin, zwart en flessengroen maten 42-44, 46-48 Wij tonen u nu reeds de gehele collectie mantels, kostuums, broekpakken en japonnen van deze wereldvermaarde merken kijken Voor uw betere damesconfectie Promenade '68 UW MODEHUIS IN VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 32