Zoetwaterfabriek Terneuzen vormt een waardevol project Anja en Roel openden ,De Ark' in Terneuzen Motie staten tegen Progil Duitse raffinaderij wil vestiging in Vlissingen-Oost Deel inbrekerstrio krijgt twee jaar bont 2 SEMl-PERMANENTE HERVORMDE SCHOOL zeeuws Noord-Brabant verontrust H. W. A. Koch, Uithoorn nieuwe directeur Zeeuwse Culturele Raad ,KIND BEWAREN ALS SPELENDE MENS' leeuwse ALMANAK Begrip TOETREDEN TOT HAVENSCHAP VLISSINGEN UITGESTELD AANLOOP NAAR .PORTEFEUILLE' COMMISSARIS? Nog geen Zeeuwse adhesie aan financierings-motie THE* FURSH UNION RHEINISCHE BRAUNKOHLEN KRAFTSTOFF' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 OKTOBER 1970 DEN HAAG (GPD) Een groot aantal leden van de vaste commissie voor eco nomische zaken uit de twee de kamer is van mening, zo blijkt uit het vrijdag ver schenen verslag, dat de zoet waterfabriek in Terneuzen een zeer waardevol project vormt, waarin interessante ervaringen zullen worden opgedaan, ook voor andere delen van het land. Met het oog hierop willen deze leden daarom graag antwoord hebben op de volgende vragen: Hoe groot wordt de totale overheidssubsidie die tot 1975 aan de NV Industriewatervoor ziening .Zeeuwsch-Vlaanderen', inclusief de subsidie op aardgas Wordt verwacht dat de hui dige verliezen zich na 1975 zullen voortzetten of zijn er nu reeds maatregelen te verwachten, die tot een verbetering van de finan ciële exploitatie leiden; Is er met name bij dit bedrijf, waar sprake is van een gekop pelde bedrijfseconomie (water, elektriciteit), geen aanleiding de verdeling tussen deze beide ele menten, wat de prijs betreft, te herzien; Heeft de gestegen aardgas- prijs tot extra verliezen van de bedoelde nv aanleiding gegeven: Welke garanties kunnen wor den gegeven tegen financiële problemen als zich thans voor doen in Terneuzen, bij de ge plande soortgelijke fabriek op Texel; Worden de kennis en het in zicht, met veel geld bij dit pro ject verwerven, ter beschikking gesteld aan belanghebbenden. Ook .enkele leden' hebben nog een aantal vragen gesteld. Zij willen weten hoe de verliezen bij het waterleidingbedrijf Zeeuwsch- Vlaanderen zijn ontstaan. Verder vragen ze: Of deze verliezen verband houden met de gedeeltelijke aan voer uit België; Of de hoge kosten van rente en afschrijving van de opslagre servoirs in de Braakmanpolder zwaar op de exploitatierekening drukken; Of de kosten van de produktie van zoetwater uit zeewater be langrijk hoger zijn dan oorspron kelijk was geraamd en of de mi nister bereid is om deze grote uitgavepost nader toe te lichten en zo mogelijk de jaarstukken van de betrokken waterleiding maatschappij aan de vaste com missie voor economische zaken voor te leggen? DEN BOSCH (ANP) Het provinci aal bestuur van Noord-Brabant heeft vrijdag een telegram gezonden aan minister-president De Jong waarin met bezorgdheid kennis wordt geno men van de berichten over een moge lijke vestiging van Progil bij de Ne derlandse grens op het Industrieter rein Kallo (België). Volgens het provinciaal bestuur kan deze vestiging ernstige gevolgen heb ben voor het zuiver blijven van de milieu-elementen water en lucht, met name op Noordbrabants en Zeeuws gebied. In het telegram wordt de re gering dringend verzocht al het moge lijke te doen om het milieu in dit gebied te beschermen tegen de nadeli ge gevolgen van een eventuele vesti- ging. Een afschrift van het telegram is onder meer verzonden aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid in Leidschendam. dam. (advertentie; HET MEESTERTEKEN' OP TAFELBESTEK IVIIACM SOLINGEN exclusieve verkoop SPECIAALZAAK VAN DER MADEN Kleine Markt - Vlissingen BENOEMING OP KORTE TERMIJN VERWACHT MIDDELBURG Op zeer korte ter mijn is de benoeming te verwachten van de heer II. W. A. Koch tot directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. De ZCR heeft gs inmiddels een voordracht voor de benoeming laten toekomen, waarop alleen de naam van de heer Koch voorkomt. De heer Koch is thans chef van de hoofdafdeling samenlevingszaken van de gemeente Uithoorn en als zodanig belast met de coördinatie van welzijns zaken in zijn gemeente. De heer Koch is tevens secretaris van de culturele raad van Uithoorn. De nieuwe direc teur van de ZCR is in 1933 in Goes geboren. Aan het Goese lyceum be haalde hij het diploma hbs-a. Daarna was hij onder meer werkzaam op de gemeentesecretarieën van Goes en Groesbeek. In 1958 trad de heer Koch in dienst van de gemeente Uithoorn. Zoals bekend was de post van directeur van de ZCR vacant sinds het vertrek van de heer A. L. Borst naar de Gel derse Culturele Raad. De heer Koch is zeer nauw betrokken geweest bij de organisatie van ver schillende culturele evenementen. In Zeeland ziet hij met name voor de creativiteitsontwikkeling grote kansen. ,Ik heb d"i werk, zij het wat minder specifiek tureel gericht, nu een tijd lang op t r.ieentelijk en streekniveau gedaan en ik grijp de kans om het op provinciaal niveau te kunnen doen graag aan. De cultuur en alles wat daar in de breedte bijhoort, staat me bij zonder na'. De benoeming van de heer Koch zal naar alle waarschijnlijkheid per 1 februari ingaan. SERIE INBRAKEN EN SIGARETTENDIEFSTAL TERNEUZEN Anja Bakker en Roel Lindenberg, de twee jongste leerlin gen, hebben vrijdagmorgen in Terneu zen de nieuwe hervormde school ,DE Ark* aan de Olmenstraat geopend. An ja en Roel, duidelijk niet bevangen door drempelvrees, trokken twee kraakheldere lakens weg waardoor de naam JOe Ark' en een gevelplastiek, die een ark voorstelde, zichtbaar wer- den. Met de opening van het semi-perma- nente, zes-klassige gebouw is de her vormde school in dit deel van Terneu zen in één klap uit de ruimtetekorten: jarenlang sinds '67 zaten de leerlingen onder dak bij de naburige openbare lagere school .De Golfslag' aan de Tamarindestraat. Gepaste trots dan ook bij het bestuur van de vere niging voor christelijk volksonderwijs en vertolkt door voorzitter J. A. Ver linde. Tijdens een bijeenkomst in de (advertentie) ALGEMEENE ZEEUWSCHE VERZEKERING MIJ.NV. 'MIDDELBURG TEL.01180-3443 Protest Er moet ergens in Nederland een winkeltje bestaan, dat goede zaken doet in de verkoop van spandoeken met allerlei pakken de teksten die pleiten voor of tegen allerlei zaken waartegen en waarvoor tegenwoordig maar gedemonstreerd kan worden. En reken maar. dat daar een uitge breid assortiment voor moet worden gevormd. In Vlissingen maken ze zelf spandoeken. Een groep scholie ren protesteerde gisteren open lijk tegen het feit. dat de hele school vrijaf had en juist zij niet. omdat voor deze klas een excursie op het programma stond. .Wij willen ook vrij', zo luidde de leuze waarmee een spandoek was opgesierd. Toen de bus kwam voorrijden om de jongelui naar de eindbe stemming van de excursie te brengen ontstonden er kleine moeilijkheden. Het demonstratie- laken mocht niet mee. De scho lieren hadden echter op alles ge rekend. Het protest werd voort gezet op een handzaam span- doekje dat door een leerling uit zijn binnenzak was getoverd. Daarop stond: .Wij willen een spandoek in de bus.' creatieve ruimte van ,De Ark' noemde hij de nieuwe school .een mijlpaal' in de geschiedenis van de vereniging, die nu 3 eigen gebouwen heeft. Veel waar dering had de VCO-voorzitter voor de onderwijsnota van de gemeente Ter neuzen, waarin een behoeftepeiling is gedaan ten aanzien van de (lager) onderwijsaccommoaatie tot circa 1980. .Deze nota vraagt veel werk en inzet,' aldus de heer Verlinde, die zich afvroeg of het geen tijd wordt de tegenstellingen binnen het christelijk onderwijs te slechten en in Terneuzen tot een hervormd-gereformeerde sa menwerking te komen. ,Wij zijn als bestuur altijd bereid tot een gesprek.' Hij had veel waardering voor het werk van schoolhoofd en leerkrachten van De Ark'. Dij hebben in dit stads deel veel pionierswerk moeten ver richten en dat is steeds met grote slagvaardigheid en opgewektheid ge beurd,' aldus de heer Verlinde, die ln zijn dankwoord ook de oudercommis sie, het gemeentebestuur, de onderwijs inspectie, en verschillende gemeente lijke diensten betrok. De VCO heeft momenteel 3 eigen gebouwen. Veranderend Burgemeester J. C. Aschoff (met echt genote aanwezig) stond ln het kort -til bij het ontstaan van De Ark'. Al In 1966 werden de eerste plannen voor een hervormde school ln Terneu- zen-West gemaakt, sinds april '67 was men gehuisvest in De Golfslag', waar mee, zo bleek uit de woorden van do sprekers, christelijk volksonderwijs uitstekend heeft samengewerkt. De kinderen. Iets meegeven dat het mogelijk maakt mens te zijn in een snel veranderende wereld,' is aldus de burgemeester een van de belangrijk ste taken van het onderwijs. De kin deren, die, en dit is mijn vaste over- Anja Bakker en Roel Lindenberg ont hulden de naam en een gevelplastiek van en aan de hervormde school .De Ark' in Terneuzen. (Foto PZC) tuiging, in de eerste plaats moeten worden opgevoed binnen het gezin komen op school toch een belangrijk deel van de dag in aanraking met. andere mensen, onderwijzend perso neel dat een belangrijk deel van hun vorming en opvoeding op zich neemt.' Het kind in deze technische tijd bewa ren als .spelende mens,' ook later, vond ds P. Kloosterman, inspecteur van het christelijk volksonderwijs, een uitdaging aan dit onderwijs. Naar zijn mening is het karakter van de christelijke school de laatste jaren veranderd: .afzetten tegen werd op-I staan voor.' Volgens ds Kloosterman heeft christelijk onderwijs een dienen de taak in de wereld. De besloten sfeer liet men los, er kwam een zich openstellen voor de wereld waarin wij leven voor in de plaats. ,We moe ten voorkomen dat het kind als mens een verlengstuk van de techniek, ding, wordt. Zijn leven moet zinvol zijn,' meende de VCO-inspecteur. Gelukwen sen kwamen er verder van ds J. A.i Poelman, namens de centrale kerke j raad van de hervormde gemeente in I Terneuzen, mejuffrouw C. J, de Bruin hoofd van de chr. .Jacob Catsschool'l voor buitengewoon onderwijs, het hoofd van de hervormde school Leeu-! weniaan de heer J. P. Arnold (die een presse-papier aanbood en zijn bestuur dringend opriep met vertegenwoordi gers van het gereformerd onderwijs te gaan praten over samenwerking. ,nog dit jaar') en de heer J. C. Groe- nenberg, oud-hoofd van de hervormde school in de Leeuwenlaan. De heer Van der Maas sprak een dankwoord. VOOR DERDE VERDACHTE ACHT MAANDEN ONVOORWAARDELIJK MIDDELBURG Voor hun respectie velijk aandeel in een drietal opzienba rende inbraken in de Hema te Goes, het kantoor van Van Gend en Loos en de firma Maljers in dezelfde stad zijn vrijdagmorgen de 30- jarigc A. F. de G. uit Amsterdam en dc 38-jarige A. S. uit Den Haag door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee jaar met ar- trck van voorarrest. De officier, mr Th. Lebret, eiste tijdens de behande ling van deze zaak op 2 oktober dezelfde straffen. Ook het ten laste gelegde aan de derde verdachte, de 24-jarige P. J. W. uit Goes werd bewezen verklaard. Hij werd veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met, een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme, De officier had tegen W. tien maan den gevorderd met aftrek en waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en eveneens onder toezichtstelling geëist. De G. en S. pleegden, zoals gemeld, gezamenlijk de inbraak in de Hema in Goes, waarbij ze uit de brandkast een bedrag van ongeveer negentienduizend gulden haalden. Kassa's in de zaak leverden ook nog eens een bedrag van ongeveer duizend ruiden op terwijl het tweetal ook nog een aantal waar devolle voorwerpen zoals horloges meenamen. Na deze inbraak, in april van dit jaar, gingen beide mannen in mei opnieuw aan de slag. Dit maal werd het kan toortje van Van Gend en Loos bij het station in Middelburg uitgekozen. Hier haalden zij een bedrag van niet minder dan 34.000 gulden uit brandkast. Vuurwapen De derde en meest opzienbarende daad vormde de sigarettendiefstal uit het gebouw van de firma Maljers aan de Achter de Houttuinen te Middel burg. Bij deze inbraak, begin juni, was behalve De G. dit maal niet S. maar W. van de partij. Zij laadden in een, eveneens in Middelburg gestolen bestelauto een grote partij sigaretten ter waarde van meer dan tienduizend gulden. Overrachting in Goes werd hen noodlottig. De auto had de aan dacht van de politie getrokken. Toen het bericht van auto- en sigaretten- diefstal de volgende dag bekend werd, viel de verdenking al spoedig op W. Later volgden de aanhoudingen van De G. en S. Auto en sigaretten werden door de politie later in Purmerend aangetroffen. Bij een huiszoeking in de woning van S. in Den Haag had de politie boven dien een buks, een stengun en munitie aangetroffen. De officier eiste voor dit verboden wapenbezit nog eens twee maanden onvoorwaardelijke vangenisstraf. De rechtbank besliste vrijdag in zijn vonnis anders: twee maal twee weken hechtenis en één maand onvoorwaardelijke gevangenis straf. Men ging er daarbij van uit dat deze feiten waren gepleegd voor 1 juli 1970, de datum waarop de wapenwet werd gewijzigd. Vóór die datum gold het ongeoorloofd in bezit hebben van wapens als machinegeweren, waartoe ook de stengun wordt gerekend, als een misdrijf vandaar de gevange nisstraf en het in bezit hebben zonder vergunning van bijvoorbeeld een buks als een overtreding waar voor bijgevolg hechtenis werd opge legd. Na de genoemde datum geldt elk vuurwapenbezit zonder vergunning als een misdrijf. Slot van pagina 1 grond wordt opgeofferd voor een fa briek die aan 30 mensen werk zal le veren. De bevolking in Zeeland en; Brabant is verontrust'. De heer Van der Peijl wilde graag zo uitvoerig mogelijk ingelicht worden over de grensoverschrijdende milieu verontreiniging van dit bedrijf. Bo vendien vroeg hij naar de gronden, waarop het bedrijf destijds in Amster dam is afgewezen. ,Als de vestiging inderdaad zo schadelijk is als de pers berichten meldden, laten we dan alles doen wat mogelijk is om deze vestiging tegen te gaan'. Unaniem met elkaar eens zijn. In Amsterdam is Progil tegengehouden door een actie onder de bevolking. Er moet worden aangetoond dat het bedrijf onschadelijk is'. Ir W. Landheer (vvd) attendeerde nog op het feit dat in Amsterdam vooral het vervoer van gevaarlijke stoffen door dichtbevolkte woonwijken zwaar had gewogen. Drs W. R. V. Dusarduijn (kvp) drong aan op overleg in de in formele sfeer met Belgische instanties en een spoedeisende zitting van de sta ten. zodra meer bekend is over Progil. Dr E. J. Prins (pvda): .Het lijkt of we voor een voldongen feit staan. Als dat zo is betekent dat het faillissement van het deltabeleid. Kunnen we nu geen ernst maken met de zaak van de mi lieuhygiëne in internationaal verband dan lukt het nooit'. Alle fracties schaarden zich achter de woorden van de heer Van der Peijl. De heer C. Th. A. van Waterschoot (ppr) hield al meteen, mede namens D '66 een motie achter de hand. ,We hebben niet alle aspecten van deze Progil-zaak duidelijk voor ons, maar als we niets doen is het te laat', zo lichtte hij de strekking van de motie toe. Ongeveer hetzelfde bracht de heer J. A. van Ben- nekom (ar) naar voren. .Laten we ons als staten met z'n allen achter deze motie scharen'. En de heer J. Rooden- burg (d '66): Een geval van redelijke twijfel en ernstige verontrusting onder de bevolking is al reden genoeg voor protest. De moeilijkheid is dat deskun digen in dit soort gevallen het zelden MIDDELBURG. Het voorstel aan provinciale staten van Zeeland toe te treden tot de gemeenschappelijke re geling havenschap Vlissingen, is vrij dag afgevoerd van de agenda in de! statenvergadering. Commissaris der ko ningin mr J. van Aartsen maakte dui delijk, dat dit voorstel nog even moet worden aangehouden, omdat de wet pas donderdag in het staatsblad is1 verschenen. Dr moeten twintig dagen voorbijgaan voor de wet van kracht wordt, datj duurt dus tot 5 november. Wij kunnen pas een beslissing nemen toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling als de wet inderdaad van kracht is'. Hij verklaarde, dat door dit uitstel de ef fectuering van het havenschap met ëen maand wordt vertraagd. Zonder veel discussie gingen de staten vrijdagmiddag nog met enkele voor stellen akkoord. Dit betroffen onder meer het verlenen van een bijdrage van f 5000 in het maken van een film over Saeftlnge, de verhoging van het pro vinciaal subsidie aan het ETI met 17.000, het verlenen van een bijdrage van l 5000 in de vormingsactiviteiten voor het toekomstig hoger provinciaal personeel. Aan het begin van de ver gadering was dr E. J. Prins (pvda) be ëdigd als statenlid. MIDDELBURG. In een vorige verga dering van de staten van Zeeland is de vraag aan de orde gesteld of het aanbeveling verdient en mogelijk is dat de commissaris van de koningin, mr J. van Aartsen, voorzitter van de staten, in de toekomst een .eigen portefeuille' in het college van gs beheert en deze tijdens de vergaderingen ~ook verde digt. De zaak werd in beraad gehou den. Gistermorgen beantwoordde mr Van Aartsen zelf de discussie rondom het beleidsadvies van het Overlegorgaan zeehavenontwikkeling zuidwest-Neder land in de statenzitting en de heer W. Don (pvda) bedankte hem daar na af loop voor. Mr Van Aartsen reageerde: ,Als voorzitter van het Overlegorgaan vind ik het heel logisch om dit te doen'. De fractieleider van de CHU, de heer C. F. van der Peijl: ,Dat betekent dus nog niet een eigen portefeuille Waarop de heren Don en Stenvert hoopvol besloten: .Het zou een begin kunnen zijn. We blijven moed houden'. Kettingbotsing op Vlakebrug KRUININGEN Bij een kettingbot sing op de Valkebrug raakten vrijdag middag omstreeks half vier totaal vier auto's betrokken, toen de auto mobilist J. uit Schiedam achter op een file auto's reed en daarbij drie voor hem rijdende wagens op elkaar j drukte. Er vielen geen gewonden. Wel ontstond er aanzienlijke materiële schade. Gedeputeerde Kaland toonde al on middellijk bij de beantwoording be. grip voor de vragen. Hij maakte de staten er overigens wel meteen op at tent dat de zaak-Progil voor Zeeland heel anders ligt dan destijds de zaak- Asbestos in Gent. .Toen beschikten we over alle relevan te gegevens op grond van een eigen studie naar de gevolgen van Asbestos en konden we tegen vestiging in Gent protesteren. Nu hebben we geen andere gegevens dan die uit de pers. De ves tiging van Progil is discutabel en ver ontrust ons. Op dit moment hebben we echter geen argumenten om de ves tiging te voorkomen'. De heer Kaland vond het daarom maar het beste, zo zei hij namens het totale Zeeuwse college van gs, dat de beducht heid in Zeeland voor Progil bij Ant werpen bij de Nederlandse regering wordt gedeponeerd. En dat gebeurde dan via de motie van de staten als geheel. MIDDELBURG De motie van de staten van Zuid-Holland over nood zaak meer geld ter beschikking te krijgen voor de financiering van pro vinciale en gemeentelijke kapitaalsuit gaven is vrijdag in de Zeeuwse staten voorlopig voor kennisgeving aangeno men. Voorlopig want de staten hielden de mogelijkheid open het punt opnieuw aan de orde te stellen als men het resultaat weet van komends interprovinciaal overleg over deze nij pende zaak met de regering. Uit de staten waren in eerste Instan tie zorgelijke geluiden gekomen van de heren J. Stenvert (pvda), H. Kapenga (d '66), J. A. van Bennekotn (arp), P. G. van den Bosse (ch) en C, Boender (sg) drs W. L. Lockefeer over de problematiek rond de financie ring van gemeentelijke en provinciale kapitaalsuitgaven. Daarbij achtten de PvdA en D '66 het in eerste termijn wel gewenst adhesie van de Zuidhol landse motie te verlenen om zo de bezorgdheid ook tot uitdrukking te brengen. Gedeputeerde Van Poelje liet weten, dat er in gs geen verschil van mening is over de noodzaak de centrale finan ciering aan te houden omdat het an ders catastrofale gevolgen zou kunnen hebben op financieel gebied. Hij vond het geen juiste beslissing van de rege ring vorig jaar om het tekort op de rijksbegroting te gebruiken om ge meenten en provincie minder geld toe te staan. Wel betoogde hij, dat in Zeeland geen gemeente door deze fi nanciële situatie onbestuurbaar dreigt te worden, al hebben een aantal ge meenten het bijzonder moeilijk om voorzieningen als scholen en riolering- aanleg van de grond te krijgen. Maar de gedeputeerde wees erop, dat binnenkort de provinciebesturen over deze financieringsproblematiek onder ling een gesprek zullen hebben en dat kort daarna een interprovinciale com missie de kwestie met de minister zal bespreken. Dat overleg wilde de heer Van Poelje afwachten voor adhesie te betuigen aan de Zuidhollandse motie en hij kreeg daarin de staten mee. De heer Van Poelje kondigde aan, dat gs na het overleg de staten een nieuwe nota over de kwestie zullen sturen. (advertentie) Uinbaan 36, Rotterdam, tel.010-125008 j bij Hilton Holel, naast Thalia Theater OOK CONTACTEN MET STANDARD OIL VLISSINGEN Het haven schap Vlissingen-Oost heeft on langs een aanvraag ontvangen voor een vestiging van het Duit se bedrijf Union Rheinische Braunkohlen Kraftstoff AG in Wesseling. Deze maatschappij is een dochteronderneming van de Rheinische Westfalische Elek- trizitatswerke en werkt nauw samen met Hoechst. Met het oog op deze samenwerking wil men een raffinaderij in Vlissin gen-Oost vestigen: het zou hier om een bedrijf gaan met een produktiecapaciteit van vijf mil joen ton per jaar. Ter vergelij king: de nieuwe Total-raffinade- rij krijgt eveneens een jaarcapa- citeit van vijf miljoen ton. Da Union Kraftstoff heeft inmiddels een Nederlandse gedelegeerde benoemd, namelijk mr G. E. baron van Ittersum. De heer Van Ittersum is enige jaren Nederlands ambassadeur in Bonn ge-| weest en was laatstelijk ambassadeur! van ons land in Portugal, in welke functie hij onlangs is gepensioneerd. De heer Van Ittersum heeft reeds di verse besprekingen in Zeeland gevoerd. De vestiging van dit Duitse bedrijf heeft mede te maken met uitbreidingsplan nen van Hoechst in Vlissingen, Zoals men weet beschikt dit bedrijf over een optie in het gebied van het havenschap: Hoechst zou nu overwegen zijn activi teiten hier uit te breiden, maar dient dan verzekerd te zijn van de aanvoer van grondstoffen. Daartoe zou de nieu we raffinaderij van de Union Kraft stoff kunnen dienen, o.m. voor de pro duktie van ethyleen. Dit bedrijf zou zich willen vestigen op een nog overgebleven stuk in het ha venschap, namelijk tussen het optiege- bied van Pechiney in het noorden en het terrein, waarop Total zich zal ves tigen: het gaat hier om een oppervlak te van ongeveer honderdvijftig tot twee honderd hectare. De besprekingen bevinden zich nog slechts in het eerste stadium, waarbij van de kant van het havenschap na drukkelijk gewezen is op de aspecten van de milieuverontreiniging. Er is nu contact opgenomen met de inspectie volksgezondheid (milieubescherming) en daarbij zijn aan hoofdinspecteur dr N. Groen en aan professor Eilders van deze dienst, de eerste gegevens ver strekt. Uitgemaakt zal nu moeten wor den in hoeverre factoren van de milieu hygiëne al dan niet een vestiging mo gelijk maken. Omdat zowel het provinciaal bestuur van Zeeland als het gemeentebestuur van Missingen op dit ogenblik deze factoren het belangrijkste vinden bij i het overwegen van de vestigingsmoge lijkheden, ls de bewuste inspectie in geschakeld nog vóórdat de eigenlijke onderhandelingen worden begonnen. Indien op grond van de mededelingen van de inspectie besloten zou kunnen worden de onderhandelingen met het bewuste bedrijf voort te zetten, zou de Union Krafstoff ook belangstelling heb ben voor de aanleg van de pijplijn Rot- terdam-Sloe, die, zoals bekend, nodig zal zijn voor de vestiging van Total. Tweede kandidaat Vorige week heeft de directeur van het ETI voor Zeeland in het weekblad van het Verbond van Nederlandse on dernemingen, VNO, meegedeeld dat twee oliemaatschappijen serieuze be langstelling voor Zeeland zouden heb ben. Kennelijk heeft de heer Verburg daarbij gedoeld op de hier bedoelde Duitse aanvraag. De tweede kandidaat zou het bedrijf Amoco zijn, een dochteronderneming van Standard Oil. Naar wij echter ver nemen zijn de contacten met deze on derneming nog maar uiterst vaag. Het bedrijf zoekt naar een vestigingsplaats in West-Europa en heeft voor dit doel inlichtingen gevraagd in diverse vesti- gingsgebieden, waaronder ook de pro vincie Zeeland. Het is echter nog niet tot een nader gesprek gekomen, het gaat hier slechts om een voorlopige verkenning. Dit laatste in tegenstelling tot de Union Kraftstoff Wesseling, welk bedrijf serieuze onderhandelingen met Vlissingen-Oost overweegt. ZONNIG. Droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde middagtemperaturen «I> vrijdag. Zwakke tot matige, zuidelijke wind. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Geleidelijk minder bestendig en hoge- re temperaturen in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor zondag: aantal uren zon: nul tot vijf; min. temp.: omstreeks normal max. temp.: omstreeks normaal; kan3 op een droge periode van minstens I2 uur: 80 procent; kans op een gehecl droog etmaal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: «i tot vijf: min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.- omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pn* cent. ZON EN MAAN 18 oktober Zon op 07.09 onder 17.41 Maan op 19.03 onder 12'8 ZON EN MAAN 19 oktober Zon op 07.11 onder JMJ Maan op 19.57 onder 13-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2