,DE KIKKER' WERD ERENAAM VOOR ERELID H. K. SCHIPPER VAN GOES Badminton- - STOPPER - competitie: 2 nieuwe teams erbij Nog altijd actief als trainer van bejaarden Volop strijd in de ZWC parencompetitie bridge GENEGENHEID PSYCHOLOGIE MAIWALD IN GIPS Reclame op turnpakjes 10 AL VER VOOR DE OORLOG WERD HIJ JEUGDTRAINER Jeugdtrainer Twee van de zes ronden gespeeld Van de straat Conditieloop Opzienbarende uitspraak van Jritse voetballer Volledigverzorgde NS Minitrips in eigen land oom PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAO 17 OKTOBER 1970 Een van de Goese elftallen waarin .de kikker" (achter de balj speelde voor de oorlog. (Van onze sportredactie) GOES Ze noemden hem in Goes altijd ,de kikker'! Het was een bijnaam die hij bijna zestig jaar geleden als schooljongen al kreeg: ,Op de Beestenmarkt stonden vroeger allemaal paaltjes en iedere keer als ik naar school ging nam ik ze stuk voor stuk met een sprongetje. Ik sprong trouwens toch overal overheen waar over heen te springen was.' En zo werd het: ,de kikker'. Misschien was het eerst wel een scheldnaam onder de schooljongens. Maar later werd het een erenaam want .de kikker' werd een van de beste keepers die de voetbalvereniging Goes in zijn 75-jarig bestaan heeft gehad. Goed, Frans de Munck (een leerling van ,de kikker') kreeg met de aanduiding .zwarte panter' een betere bijnaam maar laat men dan weten dat een kikker relatief verder en hoger springt dan een panter..... Dezer dagen werd ,de kikker* of in dit geval wat eerbiediger: de heer H. K. Schipper gehuldigd tijdens een besloten diner van de spelers van het eerste elftal van Goes in Ockenburg: de heer Schipper was namelijk 50 jaar onafgebroken lid van Goes en heeft daarbij zoveel verdiensten voor deze voetbalclub dat hij werd be noemd tot erelid. Lid van verdienste was hij al lang. Voorzitter M. J. C. de Kok van Goes: ,We hebben dat diner- tje aangegrepen om afscheid te nemen van de vorige trainer Kas Hubregtse maar vooral om ,de kikker* nu eens te huldigen. Tussen haakjes: voor spe lers en bestuursleden was tijdens dat diner ln Ockenburg alles voor eigen kosten en het heeft de vereniging dan ook geen cent gekost'. Voorzitter De Kok zou wel meer van deze leden willen hebben: .nooit heb ben we tevergeefs een beroep op hem gedaan. Klusjes waar een ander nooit tijd voor heeft, knapte hij wel op. Hoewel hij nu 67 jaar is kunnen we nog altijd een beroep op hem doen als we een leider nodig hebben voor een van de lagere elftallen. Bij iedere thuiswedstrijd van Goes is hij present en ook met veel uitwedstrijden gaat hij mee, maar als we hem nodig hebben als leider heeft hij het er voor over om het eerste niet te zien. En ik heb nog nooit een woord van kritiek van hem gehoord'. Jampie van der Sluijs, oud-speler en nu ook oud-bestuurslid: JDe heer Schipper of .de kikker', zoals wij hem ook altijd noemden heeft vooral grote verdiensten gehad omdat hij zich als eerste bij Goes al ver voor de oorlog ging bezighouden met het trainen van de jeugd. In die tijd was cr van training nog helemaal geen sprake maar ,de kikker' voelde toen al aan dat er aan conditietrai ning moest worden gedaan en hij gaf bijvoorbeeld ook Frans de Munck een speciale training voor het werk on der de lat'. De heer Schipper wil wel toegeven dat de sport een bijna allesoverheer sende rol in zijn leven heeft gespeeld: niet alleen leefde hij meer dan een halve eeuw in de ban van het voetbal, maar hij deed daarnaast ook aan atletiek (hij was in zijn tijd een van de topatleten van de Goese vereniging Volharding) en hij was trainer van vele Bevelandse gimnastiekclubs: .Ik Ook in de gymnastiek leverde Schip per opvallende prestaties. Op deze fo to staat hij in het midden: een groep Bevelandse gymnasten van voor de oorlog. ningen te samen kon je wel Iets maken voor de voetbaltraining'. Opvallend waren ook de atletiekpres- taties van ,de kikker": hij sprong 1.75 meter hoog. 3.20 meter met de pols stok, 6.02 meter ver en liep de 100 meter in 11 seconden rond, voor die tijd uitstekende prestaties. Ook was hij regelmatig reserve-keeper voor het Zeeuwse elftal: .Maar helaas ben ik nooit in dat Zeeuwse elftal gekozen'. Met Goes speelde hij tot in de derde klas van de KNVB: ,Net toen ik er uit was kwamen ze in de tweede klas. Later moesten ze zelfs nog promotie wedstrijden spelen voor de eerste klas. Ik weet nog dat Frans de Munck in een of andere beslissende wedstrijd niet mee mocht doen van voorzitter Koster die was erg streng omdat hij 's ochtends in een handbal- wedstrijd gespeeld had. Goes verloor toen wel. Dc Munck was altijd op de sportvelden te vinden, een enorme atleet met een verkeerde mentali teit*. Nog altijd is de heer Schipper trai ner: .Graag ga ik naar de trainingen van het eerste elftal kijken. Aan Piet Lindenber^ heeft Goes een uitsteken de trainer gekregen. Maar ik kan meestal niet want op dinsdagavond train ik een gymnastiekclub van de vrouwenbond van het NW en op donderdagavond train ik een onder ling groepje. Overdag hou ik me dan ook nog bezig met trainingen voor bejaarden. Dus, ik heb het er nog altijd druk mee'. De heer Schipper heeft ook alle vertrouwen in de na bije toekomst voor Goes: De sfeer is uitstekend. De stemming is stuken beter dan het lange tijd is geweest' Voorzitter De Kok kan dat onder schrijven: ,De stemming is niet alleen goed omdat Goes nu bovenaan de ranglijst staat. Het is een echte vrien denkring geworden'. En ,de kikker' maakt daar nog altijd deel van uit. De heer Schipper: nog altijd actief als trainer van bejaarden en gymnastiek club van vrouwenbond van NW. (Foto PZC was gymnastiektrainer iri Kloetinge, 's Heer Arendskerke en Wemeldinge. Tientallen jaren heb ik dat gedaan. Ik deed het allemaal op de fiets. En dat deed ik dan allemaal gratis, allemaal voor niks. Ook bij Goes heb ik altijd helemaal belangeloos getraind'. De kikker' begon als speler van een .clubje van de straat', zoals hij het zelf noemt: Sparta. Hij weet nog: .Zc'n vijftig jaar geleden had Goes dat toen geloof ik nog Zeeland Voor uit heette niet veel leden en spe lers meer. Zeeland Vooruit was een elite-club. Ik herinner me namen als Zandee, Van Strien, Wilton van Reede, Schrijver, De Wilde. Maar Sparta moest er bij komen om te zorgen dat Goes weer wat spelers kreeg. Zo kwam ik in Goes. We hadden in die tijd wel eens een recette van 90 cent in de week'. De heer Schipper: JEr waren in die tijd trouwens meer Goese voetbalver enigingen: Zeeuwse Boys, Goese Boys, EMM, Kado (kracht door oefening), maar de een na de ander werd door Goes opgeslokt. Eerst heette de club des Zeeland Vooruit. Toen werd de naam veranderd in GW maar daar kregen we een boette voor want er was al een GW en tenslotte werd het Goes'. Als 17-jarige kwam ,de kikker' bij Goes onder de lat: .Ik geloof dat ik zo'n twintig jaar in Goes gespeeld heb. M'n opvolger in het doel was Karei Burel en daarna kwam Frans de Munck'. Maar kleermaker Schipper (ja, 42 jaar heb ik in de kleermakerszit bij Kattenburg gezeten') had zijn belang rijkste hobby pas ontdekt, toen hij besefte dat er wat aan de training bij Goes gedaan moest worden: ,In die tijd had je voor de training ook nog niet zoveel tijd over. De meesten moesten tot zeven uur 's avonds wer ken. Ik ook. Weer of geen weer, ik ging dan iedere avond zo van m'n werk trainen. We verzamelden ons bijvoorbeeld op de Markt en dan gin gen we een conditieloop houden naar de Wilhelminapolder en terug. Frans de Munck was er altijd bij. Akker man, Pauwe, Henk en Piet Wijs, Mos, Bonder. Jampie Versluijs. We konden natuurlijk niet zo goed trainen als nu. We hadden ballen met grote lappen er op. Een trainingsopleiding kenden we toen nog niet. Niemand van de bond bemoeide zich met ons. We moesten het ons zelf maar aanleren. Maar ook voor d.. voetbaltraining heb ik er veel aan gehad dat ik ook aan atletiek en gymnastiek deed want. uit al die trai- MIDDELBURG In de hoofdklas van de parencompetitie bridge van de ZWC wordt de stand na twee zittin gen geopend en besloten door een Middelburgs paar. Met een ruime voorsprong van bijna 10 procent staan mevrouw Kroeders en de heer Van Laar aan de kop van de ranglijst, met een zelfde achterstand staat het echtpaar Moermond op de laatste plaats. Het eerste is niet verwonder- lijk te noemen, want deze sterke Mid delburgse combinatie Is elk jaar een geduchte kanshebber. De laatste plaats voor het echtpaar Moermond is wel een verrassing, dit echtpaar zal in de volgende zittingen dan ook nog ongetwijfeld van rich doen spre ken. De uitslag van de tweede zitting voor de hoofdklas is: 1 mevrouw Kroeders- Van Laar (135); 2 echtpaar Puis (115); 3 mevrouw Dronkers-Verhoef (114); 4 Dekker-Blatter (114); 5 echt paar Gasille (110); 6 dames v. Bel- Ooyevaar (107): 7 echtpaar Fonteyne (107); 8 Czech-Ooyevaar (101): 9 echt paar Braak (100): 10 echtpaar Moer mond (77). Klassement hoofdklas (In pet): 1 me vrouw Kroeders-v. Laar (122,69); 2 Dekker-Blatter (112.97): 3 echtpaar Fonteyne (108.34); 4 mevrouw Dron kers-Verhoef (106,48); 5 echtpaar Ga sille (voorlopig 100.93); 6 echtpaar Puis (96.76); 7 echtpaar Braak Londen (ANP) De Engelse voetballer Francis Lee, voorhoe despeler van Manchester City, heeft een boek geschreven: .Soccer round the world.' Hij doet enkele opzienbarende uit spraken over de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap in Mexico, met na me over de uitschakeling van de Engelse doelman Gordon Banks aan de vooravond van de kwartfinale tegen West-Duits- land. Francis Lee; .Zou het niet mogelijk zijn dat men iets met Banks .geprobeerd' heeft op de avond voor de wedstrijd tegen West-Duitsland? Dat ze hem iets hebben gegeven waardoor zijn maag van streek raakte?' Vol gens Lee was de haat tegen Engeland in Zuid- en Midden- Amerika dusdanig groot, dat jiet niet gek geweest was als een of andere idioot zich aan ons te buiten zou gaan door ons te beroven van de speler die iedereen de beste keeper van de wereld vond.' Gordon Banks, die inderdaad van de wedstrijd tegen West-Duitsland heeft moeten afzien wegens maagklachten, had wellicht de nedrlaag (2-3) kunnen voorko men. Na een voorsprong van 2-0 werd er met name in de defen sie ersntige fouten gemaakt, die misschien bij de dominerende Banks niet waren voor gevallen. Volgens Lee hadden de plotse linge geheimzinnige ziekte van Banks en de gevangenneming var. Bobby Moore in de Colum- biaanse hoofdstad Bogota, op verdenking van diefstal, bij de spelers de gedachte doen ont staan aan een complot dat erop gericht was Engeland ten koste van alles af te houden van een tweede wereldtitel. Misschien is het ver gezocht', aldus Lee. ,maar het zou een gokker ge weest kunnen zijn die er baat bij had dat Engeland er vroeg uitging. Misschien dat zo ie mand iets in het eten of drin ken van onze keeper zou doen.' (93,06); 8 Czech-Ooyevaar (92.59); 9 dames v. Bel-Ooyevaar (87,04); 10 echtpaar Moermond (77,78). In de eerste klas rijn de verschillen bovenaan de ranglijst telkens onge veer 2 pet. Doordat drie paren zullen promoveren naar de hoofdklas, kan hier nog een interessante strijd wor den verwacht. Voorlopig heeft het Vlisslngse echtpaar Wijnen de beste papieren. Uitslag tweede ritting. Groep A: 1 echtpaar De Vries (90); 2 mevrouw Mast-v. Geel (88); 3 echtpaar Parent (86); 4 echtpaar Aerssens (84); 5 dames Ballintijn-Meyers (84); 6 da mes Woltering-Timmerman (82); 7 da mes Knoop-v. d. Jagt (82); 8 echtpaar Crena Uiterwijk (76). Groep B: 1 dames De Meyer-Hueting (109); 2 echtpaar Visser (98); 3 echt paar Wijnen (89); 4 dames Legein- Krediet (86); 5 echtpaar Oreel (80); 6 dames Vader-Landman (74); 7 dames Bode-Visser (72); 8 dames Geers-v. d. Wal (64). Klassement eerste klas: 1 echtpaar Wijnen (117.15 pet); 2 dames De Mey er-Hueting (115.71); 3 mevrouw Mast- v. Geel (111,13): 4 dames Woltering- Timmerman (109,23); 5 echtpaar Vis ser (105,83); 6 echtpaar Parent (104,11); 7 dames Vader-Landman (103,63); 8 echtpaar Aerssens (101,25); 9 echtpaar Legein (voorlopig 101,19); 10 dames Knoop-v. d. Jagt (voorlopig 98,81); 11 echtpaar Oreel (voorlopig 97,62): 12 echtpaar Crena- Uiterwijk (voorlopig 95,24); 13 dames Ballintijn-Meyers (93,33): 14 echtpaar De Vries (91,49); 15 dames Geers-v. d. Wal (81.43); 16 dames Bode-Visser (72,86). In de tweede klas sprongen de dames Korteweg-v. d. Rest door een fraaie overwinning in de tweede zitting in eens naar de eerste plaats in het klassement met een comfortabele voorsprong van ruim 3 pet. De heren Dieleman-De Visser moesten hun eer ste plaats aan de dames afstaan, maar blijven hun kans uiteraard af wachten. Uitslag tweede zitting: 1 dames Korte- weg-v. d. Rest (144); 2 dames De Bliek-Vermeesch (134); 3 echtpaar v. d. Kreeke (114); 4 Dieleman-De Visser (108); 5 echtpaar Kloosterman (107); 6 echtpaar De Weerd (103); 7 echt paar Van Nieuwenhuizen (102); 8 echtpaar v. d. Eijk (100); 9 echtpaar Lambooy (inv. 88): 10 echtpaar Sund- quest (80). Klassement tweede klas: 1 dames Korteweg-v. d. Rest (112.97 pet); 2 Dieleman-De Visser (109,72); 3 dames De Bliek-Vermeesch (109.26); 4 echt paar v. d. Kreeke (105,09): 5 echtpaar De Weerd (103,25); 6 echtpaar v. d. Eijk (100,00); 7 echtpaar Kloosterman (96,30): 8 echtpaar De Gooyer (voor lopig 93,06): 9 echtpaar v. Nieuwen huizen (91,20); 10 echtpaar Sundquest (88.43). (ADVERTENTIE) 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62,- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f75.- Prijzen van elk station ln Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen ln de NS-relekrant op de stations. voordelig uit met NS MIDDELBURG Het aantal Zeeuwse badmintonteams, dat dit seizoen in de competitie zal spelen is gestegen tot 25. Deze toename komt op rekening van 2 nieuw tot de Nederlandse bad- mintonbond toegetreden verenigingen, namelijk PZEM Middelburg, dat met I team zal uitkomen en Houck (Hoek), dat met 2 teams inschreef. Laatstgenoemde vereniging komt als eerste badmintonclub uit Zeeuwsch- Vlaanderen de Westerschelde over. Avanti en Wings komen onveranderd met 4 teams uit, terwijl ook Mara thon 4 teams gaat leveren. Rillandia gaat eveneens 1 team meer leveren en komt met 3 teams uit, terwijl Fif teenth Point, Jong Ambon en Zierik- zee met 1 team minder komen. Asteroï den komt opnieuw met 2 teams. Ma rathon is niet alleen kwantitatief ge groeid. wellicht zal blijken dat ook kwalitatief terrein gewonnen is. De Vlissingers zullen met 2 teams in de le klas uitkomen, met in hun le team onder anderen trainer-speler Jan van Sommeren. Frits Jongbloets schoof daardoor op naar het 2e team Jong Ambon verloor Jan Willem Visser, die met het afdelingsteam in de districts competitie uitkomt. Ook Zierikzee verzwakte door het verlies van beide herenspelers. Nog meer dan voorheen zal het thans van Anneke Berrevoets moeten komen. De indeling is: le klas: Avanti II, Fifeenth Point, Jong Ambon, Mara thon I en II, Rillandia Smashers II en Zierikzee. 2e klas: Astroïden, Avanti III, Fif teenth Point II, Houck, Marathon III, Rillandia III en Wings II en III. 3e klas: Astroïden II, Avanti rv, Houck H, Marathon IV, PZEM, Ril landia IV en Wings IV en V. Ondertussen zijn al de eerste wed strijden gespeeld: le klas: Avanti II - Fifteenth Point 8-0; Zierikzee - Mara thon I 2-6. 2e klas: Rillandia III - Wings II 2-6; Wings III - Fifteenth Point II 80: Avanti III - Marathon III 3-5; Wings II - Houck I 7-1; Wings III - Mara thon III 4-4. 3e klas: Wings IV - Houck II 8-0; Wings V - Marathon IV 3-5: Astroïden II - Avanti IV 5-3; Houck II - Astroï den II 2-6; Wings V - Wings IV 1-7. Veel spanning bij bedrijfsvolleybal MIDDELBURG In de competitie van het Middelburgse bedrijfsvolley bal verloor Mammoeters reeds de derde wedstrijd, ditmaal van Hermld I dat met 2-1 de overwinning behaalde. RWS leverde een goede prestatie door na een spannende partij als overwin naar uit de strijd te komen tegen het OCMA-team (3-1). Arnof toonde zich superieur in een goede wedstrijd waarin fraai volleybal te zien was en waarbij Middelburg-Zuid T met 3-0 werd verslagen. Arnof had overigens het geluk wel aan zijn zijde. Kon. Mar. kon tegen het sterke spel van Provincie geen antwoord vinden en moest een 0-3 nederlaag incasseren. Torna dat aanvankelijk tegen de Kon. Mar. moest spelen, speelde deze avond niet in verband met het nood lottig ongeval van één van haar spe lers; Provincie I was toen bereid als tegenstander van Kon. Mar. aan te treden. Tn klas 2 heeft het PZC-team een overwinning behaald op het overigens technisch goed spelende Provincie II (3-1). Delta verloor met 1-2 van Pedac I, terwijl Vovewe II zich goed herstel de na de nederlaag van vorige week, nu werd Amor I met 2-0 verslagen Na met 2-0 achter te hebben gestaan tegen Provincie III gelukte het Dyna mo '70 er nog een 2-2 gelijkspel van te maken. In klas 3 staan Brandweer en Amor II aan de leiding, beide met twee gewonnen partijen. Brandweer won met 3-1 van Swift, dat echter fel terugsloeg en Amor II behaalde een overwinning op Amro III -3-0) Ook winst voor Middelburg-Zuid III dat Amor III met 3-0 klopte. Gemeente Middelburg II versloeg Hermid met 3- 0. Voor dinsdag 20 oktober is het pro gramma als volgt: 20.00 uur: Provin cie II - Delta; Pedac I - PZC; Amro II - Blauw Wit; Pedac II - Hermid II 21.00 uur: Middelburg-Zuid I - Vovewe I; Gemeente Middelburg II - Amro III; Middelburg-Zuid III - Swift; RWS - Arnof; 22.00 uur: Middelburg-Zuid II - Keystones B; Amro I - Provincie I; Ruyterschool - Gemeente Middelburg I en OCMA - Mammoeters. BREUK TUSSEN HAAK EN HOLLAND SPORT DEN HAAG (GPD) Tussen Guus Haak en Holland Sport dreigt een breuk. Wekte de slepende blessure van de ex-Feijenoorder bij Holland Sport wrevel, afgelopen zaterdag bot sten beide partijen in alle hevigheid op elkaar, toen Haak na één helft van de wedstrijd tussen de reserves van Holland Sport en Helmond Sport door trainer Cor van der Hart uit het elftal werd gehaald. Haak had een matige eerste helft, waarin hij nonchalant over het mid denveld dwarrelde, afgesloten met een fraai doelpunt, maar dat kon Van der Hart niet meer tevreden stellen, Toen het verweer van Guus Haak, die zich op .acclimatiseren' beriep, door de Holland Sport-trainer niet. werd geac cepteerd barstte nog in de rust een ruzie tussen het tweetal uit. Het be stuur van Holland Sport stelde zich achter zijn trainer en heeft Guus Haak nu op een zijspoor gezet. Ver trok Haak aanvankelijk onder het motto Jhou je geld maar, ik stop ermee', hij hoopt in een gesprek met bestuurslid Hans Kattenburg op korte termijn de moeilijkheden nog te kun nen bijleggen. Ronny de Bisschop werd 5e in de 100 km wegwedstrijd, die te Boeck- hout verreden werd en waaraan 33 amateurs deelnamen. Winnaar werd G. van Cauter in een tijd van 2.22 uur. Ik heb, vooral de laatste twee jaar, altijd bewondering gehad voor Feijenoord, maar van .genegenheid' was weinig sprake. Dat hield geen verband met het feit dat ik Amsterdammer ben, geen Feijenoordlid oi Feijenoordsupporter, maar eenvoudig met het feit dat ik mijn genegen heid (omdat woord dan maar te gebruiken) niet kwijt kon aan een elftal dat weliswaar solide, goed, uitstekend en wat dies meer zl] voetbalde, maar de artistieke toets miste die bewondering kan optillen tot genegenheid. Het moet wel aan Happel te danken zijn, dat ik langzamerhand behalve bewondering ook iets van genegenheid voor Feijenoord ga koesteren. Ik werd me dat pas goed bewust bij de wedstrijd Feijenoord-ADO, die toch allesbehalve glorieus voor Feije noord verliep, omdat het wéér een gelijkspel werd, omdat de schutters opnieuw hadden geschutterd en er voor de derde maal achtereen een gelijkspel werd behaald. Desondanks vond ik het een geweldige wed strijd, met bijzonder veel sfeer, en met een Feijenoord dat niet alleen tot op de bodem van zijn kunnen tastte, maar dat ook behalve zijn gebruikelijke .vastheid' een soms verblijdende fantasie in zijn spel legde. Alle passes van Rinus Israël bereikten haarscherp zijn medespe lers, ook al moest hij soms ,om een tegenstander heen' schieten. Theo van Duivenbode, al lang beter voetballend dan in Ajax, stuurde met zijn schijnschietbeweging de ADO'ers weer alle kanten op. Wim Jansen, enfin, u begrijpt het al wel, Feijenoord speelde niet alleen een uitstekende, maar ook een intelligente en artistieke wedstrijd, waarin zelfs Piet Romeijn zich op een gegeven moment een speels hakje veroorloofde. Kan je nagaan! Blijft de vraag waarom Feijenoord niet won. Een makkelijk te beantwoorden vraag: ADO verdedigde goed. Ton Thie deed wat van hem verwacht werd (alles stoppen, waaronder een tweetal .zekere' goals), en Hasil, Van Hanegem en Jansen misten toen zij alleen voor de keeper kwamen. Voor het zelfde geld. zei Theo van Duivenbode na afloop, even vergetend dat een gelijkspel niet hetzelfde geld oplevert als een overwinning, was het 5-0 voor Feijenoord geweest. Daar had hij ongelijk in, evenals Ernst Happel, die ook wees op de 6 a 7 keer dat Feijenoord alleen voor de keeper was gekomen. In de eerste plaats is alleen voor de keepr nog niet hetzelfde als ,voor een leeg doel' (Thie bewees dat uitvoerig), en in de tweede plaats is het irreëel om 5 doelpunten te verwachten bij een aanbod van 6 of 7 doelrijpe kansen. Zo'n percentage benutte kansen komt slechts hoogstzelden voor, de laatste keer dat Ik mij herinner was de mistwedstrijd Ajax-Liverpool 5-1, waarin Ajax, als een .bevloge ne', vijf van de zes zeven kansen inderdaad in een doelpunt omzette. En dan nog... Iedereen die wel eens een doelpunt heeft gemaakt, weet, dat die knal in de uiterste bovenhoek zelden met opzet daar terecht kwam, en dat de mooiste spetterdoelpunten met de .ogen dicht' worden gescoord. Er komt natuurlijk allerlei techniek bij kijken: vol op de wreef, lichaam voorover, richting doel, zodat de bal niet meters hoog overvliegt of bij de cornervlag belandt, maar in feite is die geheide kans die Hasil miste tegen ADO even toevallig over de lat gezeild als die kans die hij in de Europa cup (tegen wie ook weer?) benutte, toevallig langs de llnkerpaal in het net zoefde. Ik til daarom niet erg' zwaar aan het missen van kansen als ik na afloop een wedstrijd overzie. Feijenoord maakte tegen ADO geen enkel doelpunt, maar voor mij maakte Feijenoord zich in die wedstrijd volledig waar, en als ex- wereldkampioen der clubs, en als beste elftal van Nederland. Na afloop hield Happel een persconferentietje. Daar mag ik altijd graag naar luisteren. Iedereen zegt u tegen Happel, op één jongere journalist na (jonger dan Happel, Jonger dan ik, dus ook Jonger dan ir Ad van Emmenes), die aldoor jij tegen hem zegt. Intrigerend vind ik dat. Vriend des huizes, vraag ik me dan af? Of zou hij een homofiele verhouding met Happel hebben, Je weet het maar nooit tegenwoordig? Happel bleek niets goeds in ADO te hebben ontdekt. Dat klonk nogal irreëel, want ondanks die 6 echte kansen van Feijenoord, was het begin tot eind een echt aantrekkelijke, boeiende wedstrijd geweest, en dat wordt het niet als de ene ploeg de andere finaal wegspeelt, en de underdog zich alleen maar krampachtig teweerstelt. Was Happel zo onhoffelijk over zijn oude ploeg (en zijn opvolger Jezek) uit psycholo gisch oogpunt, om zijn gedeukte spelers weer wat meer zelfvertrouwen te geven? Ik vroeg hem, of de Feijenoordspelers een overwinningspre mie zouden krijgen. Waarom?, vroeg hij verbaasd. .Omdat zij, zoals u zegt de wedstrijd gemaakt hebben, de tegenstander een minderwaardig heidscomplex hebben bezorgd, omdat zij verder duidelijk tot de bodera van hun kunnen zijn gegaan, en omdat zo'n overwinningspremie op dit moment, met de moeilijke uitwedstrijd tegen UT Arad ln het verschiet, psychologisch misschien een goede uitwerking zou hebben', zei lk. Happel antwoordde dat dat een kwestie van het bestuur was, dat zijn spelers geen overwinningspremie nodig hadden, en dat de overwinnings premie tegen UT Arad voldoende compensatie voor hen zou zijn. Toch gek eigenlijk dat Happel, Jor psychological reasons', liever de tegen stander kleineert, dan dat hij het Feijenoordbestuur aanspoort bij wijze van injectie een overwinningspremie te geven. Wie de psychologie vbh de Nederlandse voetbalprof kent, weet dat geld er een belangrijk onderdeel van uitmaakt. Lof in geld uitgedrukt, bewijst hun meer dan lof in (irreëel aandoende) woorden. Gek ook dat Feijenoord, met 63.000 man op de tribune Jreken daarvan de inkomsten maar eens uit), zelf geen moment op dat idee gekomen is... Als Feijenoord tegen UT Arad met evenveel elan gespeeld had als tegen ADO. dan hadden de Rotterdammers hoogstwaarschijnlijk gewonnen. De kansen die tegen ADO werden geschapen, kwamen er tegen de Roemenen echter niet uit en dus kwamen er opnieuw geen doelpunten. Hoe kwam dat? Het elftal deelde kennelijk de (uiterlijke?) rust van trainer Happel niet, want hoe is het anders te verklaren dat Wim Jansen al na een kwartier zo furieus reageerde op een vrij normale beslissing van de scheidsrechter en Kindvall in de eerste helft ook hetzelfde deed? Daar sprak grote onzekerheid uit. En inmiddels is toch wel gebleken dat er reden is voor die onzekerheid. Feijenoord, de grote vertrager, heeft moeite met de derde en vierde versnelling. De Cruijff die in zijn eentje in staat is een versterkte verdedigingslinie op te rollen, ontbreekt bij Feijenoord (om van Ajax maar te zwijgen-.) Kindvall heeft vele verdiensten, maar hij heeft in zijn loopbaan driemaal zoveel doelpunten gescoord als tegenstanders gepasseerd. Van Hanegem passeert op stilstand op het middenveld, niet op snelheid in het strafschopgebied en Moulijn is een voorzetter, geen goalgetter. Feijenoord had in de transferperiode op de rechtervleugel een penetre rende, vrijbuitende guerrillastrijder moeten kopen, inplaats van een eerste reserve voor de rechtsbackplaats. Maar wacht eens even, Feijenoord hééft zo'n buitenspeler: Matthias Maiwald, hoe gaat het daarmee, na zijn auto-ongeluk dat hij kort na zijn transfer kreeg? Ik lean u melden dat het oorspronkelijke gips er nu af is, hij zit nu in lichter gips, over 14 dagen wordt een foto genomen, en hij is, intussen, al in een heel lichte training. Positieve geluiden dus, maar wel van veraf. NICO SCHEEPMAKER AMSTERDAM - Het Koninklijk Ne- deriands Gymnastiek Verbond wil toelaten dat gymnastiekverenigin gen en -ploegen door bedrijven worden ge-sponsored. De ver- bondsvergadering zal cr binnen kort in Utrecht over beslissen. Vooral verenigingen en ploegen die in de top van de gyinnastlek- en turnwereld deelnemen, zitten met kosten die niet meer te dra gen zijn. Wil men zich in de top handhaven dan zijn een trainer, een trainster, een pianist en een choreograaf onmisbaar. Het jaagt de clubs echter op onmogelijke hoge kosten. Door het sponsoren toe te staan, zouden verenigingen zich met steun uit het bedrijfsle ven staande kunnen houden. Juist nu de wiolrenunie met een be- sluit is gekomen dat amateur wielrenners geen reclame meer zouden mogen voeren, begint de reclame op de turnkostuums te verschijnen. (ADVERTENTIE) •pn8Bragee>[ -jam-nfiAi 'pnBBnuaqopjO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 10