BRUGGE KRIJGT NIEUW ZIEKENHUIS Plaats voor 678 patiënten UITSTEKEND BEZET TONEEL- EN 0PERASEIZ0EN TE BRUGGE Drie maal Hugo Claus EEN VAN MODERNSTE VAN EUROPA Ben Hur en slag om Engeland: spektakelstukken in Terneuzen en Oostburg Met befaamde Vlaamse beroepsacteurs VRIJDAG 16 OKTOBER 7970 BRUGGE Het 15 verdiepingen tellende beddenhuis van het nieuwe, 64 meter hoge, zie kenhuis van Brugge nadert z'n voltooiing. BRUGGE Brugge bouwt thans een van de best uitgeruste ziekenhuizen van Europa. In 1966 reeds werd de eerste steen gelegd voor dit indrukwek kend geneeskundig centrum, dat begin 1976 moet klaar komen. Het wordt gebouwd in de wijk St.- Pieters, vlak bij de in aanbouw zijnde autoweg, die de Belgische oostkust met het binnenland moet verbinden. De lieer K. Waes, voorzitter van de Brugse commis sie van openbare onderstand, maakte dezer dagen de balans op van de reeds geboekte resultaten. Het beddenhuis is nu bijna afgewerkt. Er zal plaats zijn voor 678 patiënten. Het is een sierlijk gebouw, opgetrokken in eigentijdse vormen. Het telt vijftien verdiepingen en is 64 meter hoog. Dit beddenhuis is de vrucht van vier jaar arbeid. Het is nochtans slechts een eerste, zij het dan zeer belangrijke fase. Het gehele complex zal naar schatting ongeveer 1,6 miljard Bfr. kosten. De staat verleent een subsidie van 60°o, maar toch moet de Brugse commissie van openbare onderstand nog circa 750 miljoen fr. bijpassen. Gelukkig is de Brugse COO niet alleen een van de oudste maar vooral ook een van de rijkste van België. Om dit ziekenhuis te kunnen realiseren, moesten talloze bezittingen van dit organisme ver kocht worden. Aanvankelijk stuitte dit op heel wat verzet, vooral omdat het huidige St-Jansziekenhuis beslist niet alleen door de Bruggelingen wordt gebruikt, maar in feite door de gehele provincie West-Vlaanderen. Een onderzoek toonde aan, dat de patiënten, die vorig jaar opgenomen werden, afkom stig waren uit een 400-tal gemeenten. Daarom acht te men het niet billijk dat de kosten van dit nieuw geneeskundig centrum uitsluitend op de hals van de Bruggelingen zouden terecht komen. Het patrimoni um van de COO is tenslotte hun gemeenschappelijk bezit. Meer nog: wanneer een commissie van open bare onderstand niet in staat is zichzelf te bedrui pen. moet de gemeentekas het ontbrekende bijpas sen. Ook hieruit blijkt glashelder dat een grootscheepse herindeling van het gebied rond Brugge dringend noodzakelijk was. Op 1 januari 1971 zal deze stad niet meer 51.000 inwoners tellen, zoals thans nog het geval is, maar 115.000. Meteen zullen de bezit tingen van de commissies van openbare onderstand van St-Michiels, St-Andries, Assebroek, St-Kruis, Lis- seweg, Dudzele, Koolkerke en Brugge één geheel gaan vormen, Dank zij deze fusie zal men de problemen ook beter aankunnen. Enkele weken geleden werd ook van wal gestoken met het technisch blok van het nieuwe ziekenhuis. Poliklinieken Enkele welsprekende cijfers: men zal voor deze kolos 16.000 m3 beton nodig hebben en 1.800 ton staal: de geveloppervlakte zal maar eventjes 12.000 m2 bedragen en er zijn ook nog 5.000 m2 ramen. Dit technisch blok zal dertig afdelingen omvatten, waar onder twintig poliklinieken. De geneesheren zullen er kunnen beschikken over negen operatiekamers, verschillende laboratoria en een urgentiedienst. Verder zijn er nog de lokalen voor de administratie en het onthaal. Het geheel zal worden uitgerust met de modernste medische apparatuur. Omdat het voor eert modem ziekenhuis een hele krachttoer is om de wetenschappelijke vooruitgang op de voet te volgen, werd hiervoor te Brugge een commissie in het leven geroepen, be staande uit professoren en gespecialiseerde genees heren. Naam en faam Men kan immers niet wachten op de voltooiing van het nieuwe centrum, wil men niet hopeloos achter op geraken. Het eeuwenoude St-Jansziekenhuis van Brugge heeft immers een naam en een faam te verdedigen. Nu reeds is het een voornaam Europees centrum, waar bijvoorbeeld met succes open hart operaties worden uitgevoerd. De cardiologische dienst wordt trouwens in onze jachtige samenleving voortdurend belangrijker. Zowel jonge als oudere mensen worden steeds vaker getroffen door plotse ling optredende hartziekten en dikwijls kunnen ze alleen maar gered worden door een snel en vakkun dig ingrijpen. Het ziekenhuis van Brugge werd inmiddels ook officieel erkend als neuro-chirurgisch centrum. Het is verder nog de piloot-instelling in West-Vlaanderen voor de hulpverlening aan de he laas ook steeds talrijker wordende slachtoffers van verkeersongelukken. Dit is trouwens een van de redenen, waarom het nieuwe ziekenhuis in het noorden van Brugge werd opgetrokken, op amper 15 km van de tijdens de zomermaanden steeds zeer drukke kust. De nieuwe gemeenteraad, die op 11 oktober jongst leden gekozen is, zal ook het lijvige dossier van het ziekenhuis te behandelen krijgen. Het is echter maar één bundel uit een enorme stapel. De toekom stige burgemeester, wethouders en raadsleden van Groot-Brugge wacht beslist geen eenvoudige taak! TERNEUZEN-OOSTBURG De bio scopen in Oostburg en Terneuzen bieden deze week twee stevige spek takelstukken. Niet; recent, maar toch nog wel eens aardig om te zien. In het Terneuzense Luxortheater draait William Wyler's ,Ben Hur' met Charlton Heston. Jack Hawkins en Haya Harareet in de hoofdrollen. De stad is bezet door de Romeinen. Wanneer een nieuwe gouverneur, Gratus, zijn intocht doet en langs het huis van de Hurs loopt wordt hij getroffen door een dakpan, die losschoot toen Judah's zuster hem aanraakte. Het incident heeft tot gevolg dat de familie in een kerker verdwijnt en dat Judah wordt ver oordeeld zijn bestaan verder als ga leislaaf te slijten. Als hij drie jaar heeft geroeid met de riemen die hij ter beschikking heeft wordt hij op gemerkt door Quintin Arrius, de nieuwe Romeinse vlootvoogd. Arrius slaat bij een zeeslag tegen de Mace- doniërs overboord en wordt gered door Ben-Hur. De Romein is zo dankbaar dat hij de joodse gevange ne aanneemt als zoon, hem een gla diator-opleiding laat volgen en hem vervolgens de arena instuurt, waar Judah de ene overwinning na de andere behaalt. Maar 't grote warme hart blijft slaan voor Jeruzalem en het. ouderlijk huis. Arrius begrijpt het en geeft Ben-Hur toestemming om te vertrekken. Dat. wordt dan de reis naar het spreekwoordelijke Nieuwe Leven. In Jeruzalem maakt Ben-Hur kennis met, Jezus, die ver volgens zijn melaatse moeder en zuster geneest. Judah van alle haat gereinigd trouwt met. Esther de dochter van zijn rentmees ter. Kenneth More, Curt Jurgens, Sir Laurence Olivier en Harry Andrews: het zijn maar enkele namen van de cast die kwam opdraven voor de verfilming van de .Buttle of Britain', een produktie van Harry Saltzman en te zien in het Oostburgse Ledcl- theater. Het is 13 augustus 1940 .Adlertag') wanneer de Duitse lucht macht, een massale aanval op Enge land doet die een invasie .Operati on Seelöwe') moet voorafgaun. De nazi's hebben 2550 vliegtuigen ter beschikking, Groot-Britannie krijgt met pijn en moeite 749 toes tellen in de lucht. De Britse tegenac tie wordt, geleid door marshal sir Hugh Dowding, die bij Churchill had gepleit om de jagersquadrons die in Engeland waren vast te houden en een aantal toestellen van het vaste land terug trekken: een besluit dat voorkwam dat de Britten onder voet werden gelopen (of gevlogen), een eerste fatale fout maken de Duitsers wanneer ze, in de ver wachting dat de Engelse toestel len zich in het zuiden van het land bevinden, ongeëscorteerde bommen werpers naar Noord-Engeland stu ren. Het kost de nazi's 23 toestellen. Vervolgens bombardeert de Duitse luchtmacht een aantal Engelse ste den: de aanleiding tot de beroemde .Blitzkrieg'. C.óring neemt, om zijn gezicht te redden, de leiding van de operaties op zich en zet elke dag 200 toestellen in voor een bombarde ment van Londen. Als de .Operation Seelöwe' door slecht weer en andere tegenslagen niet van de grond komt geeft Göring het sein voor de groot ste aanval die Engeland ooit door staan moest: de .Battle of Bri tain'. Dp Engelse luchtmacht is voorbe reid: als in de nazi-hoofdkwartieren die eerste dag de balans wordt opge maakt registreert men 175 neerge schoten vliegtuigen. Göring geeft zijn vliegers de schuld van deze verpletterende nederlaag. De invasie wordt definitief uitgesteld en hoewel de Britse luchtmacht paraat blijft: ook tot een luchtaanval komt bet niet meer. Berlijn is dan intussen zwaar gehavend door een bombarde ment waaraan 81 Britse toestellen deelnemen. BRUGGE De toneel- en operaliefhebbers zullen tijdens de komende wintermaanden weer extra verwend worden te Brugge, vermits alle befaam de Vlaamse beroepsgezelschappen er te gast zijn met hun nieuwe repertoire. Alle genres komen aan bod. Wel zullen de KNS Antwerpen, de KVS Brussel en het NT Gent, die hun voorstellingen in de stadsschouwburg brengen, zich vooral houden aan dramatisch werk met gevestigde faam, maar in de Korrekelder zal men, als naar gewoonte, kunnen genieten van degelijk avant-gardetoneel. Dit vestzaktheater heeft ondanks financiële moeilijkheden, waaronder het peil van het gebodene echter nooit heeft geleden, nu toch zijn tiende speeljaar ingezet. Voor bet lyrisch toneel wordt herhaaldelijk beroep gedaan op bekende buitenlandse kunstenaars, die bepaalde hoofdrol len zullen vertolken. Roger Dewilde en Leen Persyn, die thans in de Korrekelder in Brugge op treden in de regie van Dré Poppe. De Koninklijke Nederlandse Schouwburg Antwerpen zette op 6 oktober met succes de reeks in met .Het 7de gebod: steel wat minder' van Dario Fo. Op 10 november wordt .Vrijdag' van Hugo Claus op gevoerd in de regie van Martin van Zundert. De hoofdrollen worden ver tolkt door H. Uitterlijnden, Y. Mar- key en F. Aendenboom. Dit gezel schap brengt op 8 december J)e Gijzelaar' van Brendan Behan in de regie van Fr. Beuckelaers. De reeks wordt op 19 januari 1971 voortgezet met .August, August, August' van Pa vel Kohout en op 23 februari met ,De huisknecht' van Robin Maughan, om dan besloten te worden met een ander st.uk van Claus :De Spaanse hoer' in de regie van Jo Dua. De Koninklijke Vlaamse Schouwburg Brussel voert op 13 oktober .De listige weduwe' van C. Goldoni op in de regie van Nand Buyl. Op 17 november wordt ,Plaza Suite' van Neil Simon voorgesteld en voor 22 december werd .Macbeth' van Sha kespeare geprogrammeerd. Hieraan zal het ganse gezelschap meewerken onder leiding van regisseur Jo Dua en de hoofdrollen worden vertolkt door Senne Rouffaer en Yvonne Lex. Dan volgt op 12 januari een frisse Franse comedie: .Tchao' van M. Sau- vajeon en op 9 februari brengt de KVS ook ,De Spaanse Hoer' van Hugo Claus. Hieruit blijkt wel dat het Brugse schouwburgpubliek bij zonder uitgebreid moet zijn. Tenslot te wordt nog .The Secretary Bird' van J. Popplewell voor het voetlicht gebracht op 6 april. Het is een Londense hit: onderhoudend en amusant. Het Nederlands Toneel Gent zet zijn reeks gastvoorstellingen te Brugge in op 20 oktober met .Don Carlos' van F. Schillér in de regie van Marcel de Stoop. Op 3 november staat ,De Alchimist' van Ben Jonson op het programma en op 15 decem ber regisseert Jef Jef Demedts 't ple zierige stuk .Nor-in, Nor-uit' van G. Norman. Origineel zal zeker de meespeel-thril ler ,NTG vermoordt pianist' zijn, die op 26 januari opgevoerd wordt. Het gaat om een pianiste, die tc Brugge vermoord wordt. De schuldige moet en zal gevonden worden met mede werking van het publiek. De regie van dit zonderlinge stuk berust bij Anton Peters. Op 9 maart brengt dit gezelschap nog .Dal verhaal van jou' van John Hopkins en om te beslui ten op 30 maart ,Pro Patria' van Eddy Asselbergs. Koninklijke Opera De Koninklijke Opera van Gent staat in voor zes voorstellingen. Vooreerst wordt op 19 oktober in Italiaanse versie .Lucia di Lammer- moor' van Donizetti gebracht met Amelia Benvenuti (Rome), Gianni Jaia (Scala Milaan) Mareo Stecchi (Rome, Milaan, Firenze), T. Wiers- bicki (Freiburg. Linz, Krefeld) F. Aramini en Y. de Gruyter. Op 9 november zullen de muzieklief hebbers kunnen genieten van .Fideli- o' van L. van Beethoven. Het werk wordt in de Duitse versie opgevoerd met als hoofdvertolkers onder meer Geri Brunin Bordeaux en Luik), Jan Verbeeck (Bordeaux), G. Dubuc (Hannover) en L. Rottier (Trien. Weer in de Duitse versie wordt ver volgens op 7 december ,De Zigeuner baron' van J. Strauss voor het voet licht gebracht. Hiervoor werd be roep gedaan op Peter Gugalov (Braunschweig), Liselotte Becker- Egner (Nürnberg), Angela Geerts en Chris van Woerkom (Antwerpen). In het Nederlands zal op 11 januari 1970 J3e lustige boer' van Leo Fall gebracht worden met Herman Slag mulder, Jeanine Martony. A. Hoog veld, X. de Keyzer, Roger Willems en anderen. Op 8 februari komt in Duitse versie ,De neef uit het Oosten' van E. Kunike aan de beurt met Ottila Me re (Bern), Wim Koopman (Krefeld en Gerda Tilman (Antwerpen.) De reeks lyrische opvoeringen wordt op 22 maan besloten met De Graaf van Luxemburg van F. Lehar. Het werk wordt in het Nederlands opge voerd met Wilma Driessen (Amster dam). A. Hoogveld, Jeanine Martony en Eric Raes. Korrekelder Voor al deze vertoningen kunnen plaatsen besproken worden in de stadsschouwburg te Brugge, telefoon 050-38167. Een toegangskaartje voor het gesproken toneel kost van 30 tot 90 fr. en voor de opera- en operette voorstellingen van 75 tot 190 fr. Er zijn ook abonnementen verkrijgbaar. Hef tiende speeljaar van het vcst- zaktheater .Korrekelder' werd te Brugge mei veel bijval ingezet met de voorstelling van .Het ei' van de Fra naschrijvende Belg Felicien Mar- ccau, die in 1969 de vermaarde Gon- courtprijs wegkaapte voor zijn ro man .Creezy'. I)e regie berust in banden van Dré Poppe. Tot einde november worden nog 19 opvoerin gen gebracht van dit stuk, dit tel kens om 20,30 uur. (Woensdag, don derdag, vrijdag en zaterdag). Niet minder dan 33 personages komen In dit werk voor. Het is een bittere satire op de bourgoisie. In december volgt De uil en de poessiekat' van Bill Manhoff. Het is een komedie rond een pseudo-intel- lectueel en een meisje van lichte zeden. De .uil' is een bediende in een boekwinkel, die zichzelf beschouwt als een kraan in de literatuur. De regie is van Cas Baas. Een creatie voor Vlaanderen wordt in januari 1971 .Gemengd Dubbel' in de regie van Raf Reymen. Het be treft. acht korte eenakters van even veel Britse auteurs rond het thema: man. vrouw en huwelijksleven. In de maanden februari en maart pakt de Korrekelder in de regie van Walter Eysselinck uit met .Laat het geen zomer worden' van Terence Feely. Onlangs had de première van dit werk plaats te Londen. Het is een even pittige als originele kome die. Dré Poppe bereidt dan voor april 1971 de opvoeringen voor van .Als twee druppels water' van Colin Spencer. Dit blijspel wordt alge meen beschouwd als de meest fanta sierijke toneeluiting van de laatste jaren. Toegangsprijzen: van 60 tot 80 fr. Plaatsbespreking: Korrekel der', Kraanplein 8, Brugge, tel. 050- 38850. De toneel- en operaliefhebbers kun nen dus beslist wel kiezen uit een boordevolle grabbelton. Boeiende scène uit Het ei' van Felicieu Marceau. Dit stuk loopt thans in de Korrekelder te Brugge. VRIJDAG 16 OKTOBER ASSENEDE Galerie De Boevere: tentoonstelling werken Peter Royen. BRESKENS Oranjeplein 14-17 uur, Goedertijt 18-20 uur: bibliobus. GENT Koninklijke Opera, 20 uur: Het. Hollands wijfje. HULST Boekhandel Van Geyt. 9- 12 en 13-18 uur: tentoonstelling ,Het kind in de kunst KLOOSTERZANDE Krokodilbai 21.30 uur: orkest J. van Waterschoot. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Battle of Britain, 14 jaar. Burgerzaal raadhuis, 19.30 uur: concert door Ference Hutyra en mevrouw Clarie Uyterlinde-Wessels. TERNEUZEN Parkeerterrein nieuwe gemeentehuis: verlichtingsactie ANWB. Luxor, 20 uur: Ben Hur, alle leeftij den. ZATERDAG 17 OKTOBER ASSENEDE Galerie Margarethe de Boevere: tentoonstelling werken Peter Royen. CLIN'GE Sint Caecilia, 15 uur: schieting. HULST Boekhandel Van Geyt. 9- 12 en 13-18 uur: tentoonstelling ,Het kind in de kunst'. Janseniuslyceum: reünie van oud leerlingen. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Battle of Britain, 14 jaar. TERNEUZEN Parkeerterrein nieuwe gemeentehuis: verlichtingsac tie ANWB. Luxor, 20 uur: Ben Hur, alle leeftij den. ZONDAG 18 OKTOBER AARDENBURG Verschillende plaatsen in de gemeente. 16 uur: muzikale show. ASSENEDE Galerie De Boevere: tentoonstelling werken Peter Royen. GENT Koninklijke opera, 14.30 uur: Lucia di Lammermoor. 20 uur: Het Hollands wijfje. OOSTBURG Ledel, 15 en 20 uur: Battle of Britain, 14 jaar. TERNEUZEN Luxor. 15 en 20 uu?: Ben Hur. alle leeftijden. MAANDAG 19 OKTOBER AARDENBURG Coensdijke, 14.15- 14.45 uur. gemeentehuis 15-16.30 uur: bibliobus. ASSENEDE Galerie De Boevere: tentoonstelling werken Peter Royen. DRAAIBRUG 11.30-11.45 uur: bi bliobus. EEDE Dorpsplein, 12-13 uur: bi- bliobus. HULST Boekhandel Van Geyt, 9- 12 en 13-18 uur: tentoonstelling Het kind in de kunst'. SINT-KRUIS Achter de kerk, 13.30-14 uur: bibliobus. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ben Hur. alle leeftijden. DINSDAG 20 OKTOBER ASSENEDE Galerie De Boevere: tentoonstelling werken Peter Royen. HOOFDPLAAT Gemeentehuis, 17.30-19.30 uur: bibliobus, HULST Boekhandel Van Geyt, 9- 12 en 13-18 uur: tentoonstelling Het kind in de kunst' OOSTBURG Ledel, 20 uur: Battle of Britain, 14 jaar. PHILIPPINE Meerpaal, 10 uur: bezinningsdag katholieke onderwij zers. SCHOONDIJKE Dorpsplein, 14.30- 16.30 uur: bibliobus. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Ben Hur, alle leeftijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 41