VEL Ambonezen in Capelle zijn geschokt Antwoord Grosheide op brieven ANOF Arrestaties en wapenvondst bij Zuidmolukkers 3 BANKOVERVAL IN AMSTERDAM /f DRAKA VERANDERINGEN IN BRITSE REGERING Zeventig jaar bij een baas... OLIE IN BELGISCHE SCHELDE Ifopens De dood op de weg Egypte koos zijn nieuwe president NWAA ONTRAFELT VERKEERS- RAMP MET BEHULP COMPUTER VOORTREFFELIJKE KOSTUUMS erópuy Opnieuw verlaging leerlingenschaal VRIJDAG ló OKTOBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMSTERDAM Twee gewapende mannen hebben gistermiddag bij een overval 01 een bank In Amsterdam- Zuid 15 tot 20.000 gulden buitgemaakt, Op een bromfiets rijn xU ontkomen, zonder een spoor achter te laten. Getuigen op straat in dit filiaal van de Middenstandsbank waren tij dens de overval geen klanten heb ben later verklaard in het protiek naast het gebouw aan de Schelde straat tegen drie uur twee mannen van circa 24 jaar te hebben gezien Plotseling trokken zij een zwart, met witte bivakmuts tot vlak boven hun ogen en deden een sjaal om. waar door van hun gezichten slechts de ogen vrijbleven. In de bank, waar op dat moment alleen drie employés aanwezig wa ren, trokken beide mannen een pistool en eisten geld. Eén van hen bleef voor de balie staan, de ander sprong ero ver om het geld van de kassier in ontvangst te nemen. Ingevolge de in structies van de bank werd dit bevel direct opgevolgd. Er is niet geschoten. de .harde matmi met alle c^mfott van oen „zachte" LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft donderdag een witboek gepubliceerd, waarin een ingrijpende reorganisatie van het regeringsapparaat wordt aangekondigd. Door samenvoe ging van bestaande ministeries zullen drie nieuwe departemen ten ontstaan: van industrie, luchtvaart en ruimtelijke orde ning. Het toekomstige, zeer om vangrijke ministerie van indu strie komt tot stand door sa- voeging van de departementen van technologie en handel. De Britse regering vindt deze reorga nisatie noodzakelijk met het oog op de aanvraag van het EEGy-lidmaat- schap. doorgevoerd, die inhoudt, dat rond 300 scholen een extra-leidster kun nen aanstellen. De staatssecretaris vindt, dat voor het lager onderwijs de teruggang van het aantal eerstejaars bij de beroepsoplei dingen vooralsnog niet noopt tot het treffen van maatregelen om de toe loop te vergroten. Hij meent, dat er de eerstkomende jaren voldoende on derwijzers over blijven om nieuwe maatregelen te kunnen treffen. HU deelt nog mee, dat bij de voorberei dingen tot invoering van een nieuwe wet op het basisonderwijs ook de kwestie van de meest gewenste klas segrootte onder ogen wordt gezien, waarom het niet nodig is nu een afzonderlijke studiecommissie in het leven te roepen. Voor de taakverlichting van hoofden van scholen zijn verdergaande maatre gelen wenselijk. Hiervoor kan een be roep worden gedaan op zogenaamde part-time leerkrachten. Voor dit doel zijn dan ook middelen uitgetrokken In de ontwerp-begroting, aldus mr Gros- helde. verpakkiiiy. 14 en 4 C tabletten CAPELLE AAN DE IJSSEL Tussen de Zuidmolukse jeugd en de militairen groeide in weerwil van de gespannen situatie snel contact. (Slot van pagina 1) alle panden, die voor doorzoeking in aanmerking komen, tegelijkertijd een onderzoek wordt ingesteld. Dit bete kent, dat over een grote politiemacht moest worden beschikt om de onge veer 150 woningen gelijktijdig te kun nen onderzoeken', aldus de Rotter damse officier van justitie. Hij voeg de eraan toe, dat de politiemacht moest bestaan uit geüniformeerde po litie om de bewoners van de panden tijdens het onderzoek onder controle te houden en uit recherchepersoneel om het onderzoek zelf te verrichten. Gezien de ervaringen, die bij vroegere acties van de Zuid-Molukkers waren opgedaan, werd het niet verantwoord gevonden, het politieonderzoek en de arrestatie in het woonoord te verrich ten, als niet voor een deugdelijke bewaking in en om het woonoord was zorg gedragen, aldus mr Van der Hoe ven. Macht Deze overwegingen leidden ertoe, dat bij de actie van donderdag werden Ingezet ongeveer 350 man geünifor meerde politie, 275 man recherche- Personeel en voor de bewaking 372 man van de Koninklijke Marechaus- VERVOLG KANTLIJN ïo belangrijke woon- en recreatiege bied ten zuiden van Rotterdam in de nabije toekomst zullen worden ge steld. Die uitdaging kan men niet aan met zes slechts moeizaam samenwer kende gemeenten. Die van Brouwers haven hebben respect verdiend door dit onomwonden te erkennen. see. Bovendien werd voor het onder zoek naar wapens gebruik gemaakt van detectieploegen van binnenlandse zaken en van defensie. Rustig verlopen Mr Van der Hoeven deelde mee, dat. de actie in het woonoord IJsseloord zes uur heeft geduurd en buitenge woon rustig en geheel volgens de plannen is verlopen. Incidenten heb ben zich niet voorgedaan. Maatregelen waren getroffen tot regeling van even- Anti-misdaadwet geeft FBI grote bevoegdheden in VS WASHINGTON (DPA) President Nixon heeft woensdag onder zeer strenge bewaking een nieuwe wet ge tekend waarmee, naar hij zei. de .tota le oorlog tegen de georganiseerde misdaad' is begonnen. De wet geeft de federale rechter tegelijkertijd uitge breide volmachten voor de bestrijding van de toenemende terreur in de Ver enigde Staten. Bij bomaanslagen of brandstichting in universiteiten scho len en andere door de federale rege ring financieel gesteunde instellingen kan de .FBI' in het vervolg automa tisch ingrijpen, „onder toestemming van de plaatselijke autoriteiten zoals tot nog toe het geval was. De door het congres met grote meer derheid aanvaarde wet voorziet onder meer in de doodstraf voor bomaansla gen met dodelijk gevolg en verreiken de mogelijkheden voor de strijd tegen de georganiseerde misdaad. De strenge veiligheidsmaatregelen wa ren genomen omdat de politie acties van radicale organisaties vrees de. tueel toegebrachte schade. Voor zover thans echter bekend is, is nauwelijks enige schade veroorzaakt, aldus de officier van justitie. De voorzitter en de secretaris van het KPK zijn gearresteerd en zullen wor den voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. De 13 bezitters van verboden vuurwapens zijn aange houden en tegen hen zal proces-ver- baal worden opgemaakt. Deze proces sen-verbaal zullen ter afdoening in handen worden gesteld van de officier van justitie in Rotterdam. .De politie wenste niet het risico te nemen van weer een dode', zei de Haagse officier van justitie mr Ro- singh op een vraag, waarom de justi tie met zo'n groot machtsvertoon bij het woonoord was verschenen. Zijn Rotterdamse collega mr Van der Hoe- EMMEN (ANP) In Emmcn is donderdagmorgen de 84-jarige J. Eising koninklijk ondersche den vanwege zijn zeventigjarig dienstverband bij de NV Drukke rij voorheen W. ten Kate. De heer Eising, die reeds in het bezit was van een bronzen en een zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ontving vanmorgen uit handen van de burgemeester van Em- men, drs H. A. Beuzekamp, de gouden medaille. Nog nimmer heeft zich in Nederland een der gelijk dienstverband van zeven tig jaar voorgedaan. De krasse zetter, die nog iedere dag enkele uren werkt, kan nog steeds niet van zijn arbeid scheiden. ven stelde: .Als wij met een kleine macht waren gekomen en er was iets misgegaan, dan had men terecht ge zegd waarom er niet meer mensen waren ingezet.' De actie werd om negen uur gestart omdat de mannen dan naar het werk waren en de kinde ren naar school. Op deze wijze heb ben we de vrouwen bewaard voor de BRUSSEL (ANP) De Belgi sche Schelde is bij Schelle, even ten zuiden van Antwerpen, ver ontreinigd door 60,000 liter zwa re olie die te water geraakt is toen een Belgische tanklichter werd overvaren door een Russi sche kustvaarder. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor bij deze scheepsbotsing, maar wel werd de huid van de tank- lichter over verscheidene meters opengescheurd, waardoor de olie naar bui' >n kon vloeien. De Belgische organisatie voor burger lijke bescherming heeft rond de olie vlek een scherm gelegd, in de eerste plaats om te voorkomen dat de filter installatie van de aan de Schelde gelegen elektriciteitscentrale .Intere- scaut' beschadigd zou worden, maar ook om oeververontreiniging te voor komen. Brandweer- en patrouilleboten van de marine zijn ingezet om de olie met detergenten te bestrijden. De olie is wel doorgedrongen In de Rupel, een zijriviertje van de Schelde. kans op relletjes, aldus mr Van der Hoeven. Kort n« het begin van de actie vond de arrestatie plaats van de twee hoofdverdachten. Th. werd thuis aan getroffen. Hij had een schietklare re volver op zak. D. werd in een straat in het woonoord gepakt. De wapens, handgranaten en munitie werden gedeeltelijk onder de grond aangetroffen, maar ook in huizen in de woonoorden. De toegang tot de hulzen in het wo noord is nergens geweigerd, aldus mr Van der Hoeven. De politie was hier op wel voorbereid. Men beschikte over een bevel tot huiszoeking voor iedere woning. Overigens is het gehele kamp doorzocht, ook het kerkgebouw.! Voor de fouillering van de vrouwen! en voor de meisjes ouder lan tien jaar had de justitie veertig visiteuzes ingezet. Op een vraag of hij tevreden wasi over de wapenvondst zei mr Van der Hoeven: .Als je op 150 gezinnen twee geweren, zeven pistolen en vier hand- granten vindt, dat is nogal wat.' De wapens waren alle moderne wapens en een van de geweren was halfauto matisch. Zij waren niet afkomstig uit legervoorraden. Mr Van der Hoeven deelde mee dat de actie door het openbaar ministerie was opgezet, maar dat hij voordien de minister van justitie had ingelicht. Tot donder dagavond waren slechts twintig perso nen Oj. de hoogte van de actieplan In totaal zijn acht pantserwagens in gezet. Vier bij de toegangswegen, twee in het kamp en twee in reserve Het is beroerd als het machtsvertoon ook provocerend heeft gewerkt, maar de politie kan geen enkel risico meer nemen', aldus mr Van der Hoe ven. WOONOORD TOT DIEP IN DE AVOND ONRUSTIG CAPELLE AAN DE IJSSEL Een inwoonster van het Ambo nezenkamp IJsseloord toont haar ongenoegen na de actie van po litie en marechausr re. CAPELLE AAN DE IJSSEL (GPD) Capelle aan de IJssel is een verantwoord ingericht woon oord voor Rotterdamse werk krachten. Tegen 9 uur 's morgens ook op deze donderdag zijn de mannen naar het werk en de kinderen naar school. De winke liers beginnen aan een nieuwe dag. De speelplaatsen met be ton vol gaten en dode boom stronken zijn nog verlaten. Maar dan breekt er plotseling ,de derde wereldoorlog' uit. Nog zon der atoompaddestoelen, maar wel met pantserwagens, helikopters en patrouilleboten. Ruim duizend belielmde en bewapende mannen trekken door het dorp, op weg naar een bocht in de IJssel. Daar beneden aan de dijk zwijgt het Ambonezenwoonoord IJsseloord. Een groep houten barakken, waar de vrouwen de was doen en de kleinere kinderen spelen als overal elders. Binnen vijf minuten is dat beeld totaal veranderd. Het woonoord wordt hermetisch van de buiten wereld afgesloten. Over de smalle paden rijdt een geluidswagen die in het maleis zegt: ,U moet rustig in uw huizen blijven, u mag uw huis niet verlaten. U moet niet proberen ons te overrompe len.' Een paar honderd meter verder worden de toegangswegen tot het kamp afgesloten. Door 11 pele- tons marechausse (372 man), compleet met 8 tanks. Het is een eenzijdige oorlog, van een grote overmacht op een heel klein stuk je Nederland: 150 huizen, een kantoortje, een houten kerkje en een gemeenschapshuis. Mevrouw Nussy op nummer 325 begrijpt er niets van. Ze komt haar huis uit om uitleg te vragen, maar ze verstaat alleen maleis. Via een buurjongen die als tolk fungeert, vertelt ze later: Ze hebben me geschopt en gesla gen, met hun schoen en geweer, m'n huis in. Ik wilde vertellen dat ik niets in huis had. Het communiqué van de Justitie formuleert later in de middag: .Incidenten hebben zich in het geheel niet voorgedaan.' Overigens had mevrouw Nussy wel degelijk wat in huls, behalve de visjes, vogeltjes en een kapi tale radio en tv-ontvanger. Ze zegt: ,Ze zijn ongeveer 4 uur in buis geweest; ze hebben zelfs die vaas met bloemen ondersteboven gehaald. En ze hebben mijn man meegenomen. Ze hebben wel wa pens gevonden, en die waren niet van hem. Hij had ze afgepakt van anderen, omdat hij bong was dat die de twee pistolen zouden gebruiken. Alles hebben ze over hoop gehaald. Ach, bang ben ik niet, maar ik heb nog nooit zo iets meegemaakt.' De heer Nussy blijkt een van de 15 die in de loop der uren voor verder verhoor worden afge voerd. De mensen zitten in hun barak ken. Door hun ramen zien ze 625 man door hun kamp lopen. Ze zijn bezet. Niet helemaal onver wacht. Een middelbare Zuldmo- lukker na de bezetting: .we had den wel zoiets verwacht, niet vandaag. En zeker niet met zo veel mensen; meer dan duizend heb ik gehoord. Zijn we dan zo staatsgevaarlijk? Waarom hebben ze ons destijds dan hier gehaald?' Opgeheven Om drie uur 's middags wordt de bezetting opgeheven. In twee co lonnes verdwijnt het bezettende leger, op of in 85 voertuigen. De groep journalisten die daarop en- masse het kamp binnen wil. wordt bekogeld met stenen en flessen. Het is hollen voor je leven. Later blijkt dat de bewo ners dachten, dat na het vertrek van de geüniformeerden nu een groep rechercheurs in burger de zaak nog eens dunnetjes over kwamen doen. De stemming onder de jongeren de meeste mannen zijn nog steeds niet thuis is fel. Eén van hen: ,Wat maken ze allemaal voor paniek? Als ze normaal met 20 man politie of zo gekomen waren, of eerst met de burge meester hadden gepraat en daar na met de kampraad, -dan was er niks aan de hand geweest'. Een tweede vult aan: ,Ik heb hier een jonge vrouw met een baby op de arm zien trillen van angst. Wat voor gangstermethoden zijn dat he? Als jullie zo doorgaan komt er een burgeroorlog. Ik ben geen politicus, maar wat ze nou gedaan hebben, dat kan gewoon niet'. Als de gemoederen wat gekanali seerd zijn, komt Frida Tomasoa (22) aan het woord, voorzitster van de plaatselijke afdeling van Je vereniging van Zuidmolukse longeren: He telefoon was afge sloten, we konden niet naar bui- ien bellen, maar iemand heeft sen film van het gebeuren ge maakt. We zullen er vanavond over spreken. .Kijk. huiszoeking is volgens de Nederlandse wet ver plicht, maar de manier waarop ze het hier gedaan hebben, met duizend man, tanks, helikopters, dat is een belachelijke vertoning. CAPELLE AAN DE IJSSEL Bewoners van het Zuidmolukse woonoord IJsseloord laten zien hoe de politie de vloer openge broken heeft tijdens de speurao- tie naar wapens. Dat zullen de jongeren ook niet nemen'. In het woonoord is het onrustig. Tot diep in de avond. Het kamp is bezet geweest, terwijl de man nen van huis waren, Dat wordt een laffe daad genoemd. "Een opperwachtmeester in Capel le aan de IJssel zei gisteravond laat: Jk zit te beven op mijn stoeltje'. Hij meende het. SIMPEL VELD (ANP) Woensdag savond omstreeks elf uur gebeurde op de verbindingsweg Bocholtz-Sim- pelveld een ernstig verkeersongeluk, dat het leven kostte aan twee perso nen. De omgekomenen waren de 16-jarige H. J. H. Hoeben uit Simpelveld en de 19-jarige J. Corver uit Bocholtz. De bestuurder van een volkswagen werd bij het spoorwegviaduct in Simpelveld verblind door een tegenligger. De man verloor de macht over het stuur, waardoor zijn wagen een transforma torbuisje ramde, over de kop sloeg en tenslotte een bromfietser met duo passagier schepte, die op dat moment vermoedelijk uit de tegenovergestelde richting naderde. De bestuurder van de personenauto en een mede-inzittende liep slechts lichte verwondingen op. De bromfiets- bestuurder en zijn duopassagier wer den direct na het ongeluk overge bracht naar het weverziekenhuis in Heerlen, waar zij echter bij aankomst aan hun verwondingen bleken te zijn overleden. De bestuurder van de auto, die de volkswagen verblindde, heeft waarschijnlijk niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. UTRECHT (ANP) De vijftigjari ge mevrouw E. Hamon-van den Heu vel uit de M. -m is donderdagochtend in het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. Ze werd woensdag morgen zwaar gewond toen ze op de rijksstraatweg in haar woonplaats fietste, linksaf sloeg en werd geschept door een achteropkomende personen auto. GENNEP (ANP) In Gennep is woensdagnacht de 51-jarige J. Willems uit Heijen op slag gedood toen hij bij het oversteken van de rijbaan werd gegrepen door een personenauto uit Gennep. CAIRO (DPA) Egypte heeft don derdag zijn nieuwe president gekozen. Het staat nagenoeg vast dat de enige kandidaat. Mohammed Anwar el Sa- dat, die tijdens het bewind van de op 28 september overleden president Nasser vice-president was, aanzienlijk meer stemmen heeft gekregen dan de vereiste absolute meerderheid. Hij zal zaterdagavond voor het parle ment worden beëdigd. Direct na het sluiten van de stemlokalen begon in het gehele land de telling. Het officië le eindresultaat wordt vanochtend be kendgemaakt. Steun uit Utrecht voor gehuwde priesters A'dam UTRECHT (ANP) Het Emmausbe- raad (studentenparochie in Utrecht) acht de belissing van de studeteneccle- sia in Amsterdam om een gehuwde priester te laten voorgaan in de eu charistieviering van een zodanige bete kenis dat hierover van iedere paro chie en iedere gelovige een standpunt moet worden gevraagd. Het Emmaus- beraad gaat er van uit, dat het kerke lijk gezag slechts dan goed kan functi oneren indien ook aan serieuze initia tieven tot vernieuwing een kans wordt geboden. Bij kardinaal Alfrink is er op aangedrongen geen stappen te ondernemen, die een onherroepelijk karakter zouden kunnen bijdragen en die tot een structuur zouden leiden waarin geen verdere ruimte meer is voor vernieuwing. DEN HAAG (GPD) De Nederlandse Vereniging van Auto mobiel Assuradeuren, overkoepelende organisatie van onge veer honderd motorrijtuigenassuradeuren in Nederland, gaat de ingewikkelde verkeersramp op de rijksweg bij Schiphol op een unieke manier ontrafelen. Op initiatief van het NWAA zullen alle schadeverzekeringsmaatschappijen van de onge veer zestig betrokkenen bij het ongeluk bij elkaar komen om de zaak samen te regelen. Dp deze manier komt men de betrokken automobilisten tegemoet, van wie er velen in het ziekenhuis liggen en niet in staat zijn contact op te nemen met hun assuradeur of de assuradeur van de tegenpartij. Zij behoeven dan ook niet meer de moeilijke weg te bewandelen van het uitzoeken van de aansprakelijkheid. De directeur van het NWAA, mr F. Molhuysen, noemt de verkeersramp bij Schiphol ,een gecompliceerde zaak, waar alles als knikkers door elkaar is gegaan.' Hij zegt: .Van de politie in Hoofddorp krijgen wij alle kentekennummers van de voertuigen. Daarmee wenden we ons tot de rijksdienst wegverkeer. De computer zal door middel van de kentekens aangeven wie de verzekeraar is van betrokkenen en wie bij welke auto hoort. Daarna komen de verzekerings maatschappijen bij elkaar. Volgens ons is het een goed experiment. Wij willen laten zien dat de verzekeraars ernst maken met een snelle aanpak van de zaak. Dat wil niet zeggen dat alles vliegensvlug afgehandeld zal zijn.' (ADVERTENTIE) met weergaloze coupe en in een zeer royaal assortiment. Komt u maar eens kijken Parijs steunt Luns NA VO-kandidatuur (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft, zo weten diplomatieke waarnemers in Parijs te verzekeren, minister Luns doen weten dat hij mag rekenen op haar steun voor zijn kandidatuur als opvolger van de Italiaan Broslo in diens functie van secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsor ganisatie. Al eerder was bekend geworden dat de Nederlandse minister van buiten landse zaken zeker ook door België en Luxemburg zal worden gesteund. De adhesie die mr Luns nu echter van Parijs zou mogen verwachten is voor hein wel in het bijzonder bemoedi gend, omdat hij zich de afgelopen 12 Jaar als de felste tegenstander van de Europee pohtiek van generaal De Gaulle had doen kennen. Pre"lier Pierre Elliott Trudeau heeft ztjn officieel bezoek aan de Sowjet- Unie. dat maandag aanstaande zou be tuinen. uitgesteld Hij deelde dit don derdag mee in het parlement. De Sow- jet-ambassadeur had hij laten weten dat hij hoopte op een later tijdstip naar Moskou te komen x-ANGE DELFT 11 - MIDDELBURG DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris mr J. H. Grosheide van onderwijs en wetenschappen heeft de Algemene Nederlandse Onderwijzers-Federatie (ANOF) de vraag voorgelegd of het ver trouwen in hem wel zo terecht is geschokt. Geen Nederlands ka binet heeft zoveel gedaan voor het verkleinen van de klassen bij het kleuter- en het lager onder wijs dan het huidige. Anders ge steld legt mr Grosheide de ANOF de vraag voor, of betere voorlichting door overheid en door organisaties over reeds ge troffen maatregelen mede tot het herstel van het vertrouwen kunnen bijdragen, of dat dit al leen kan door nieuwe maatrege len. Zoals bekend had de A NOP In twee brieven in Juni en juli van dit Jaar aangedrongen op nieuwe maatregelen voor verlaging van de leerllngenscha- len bij het kleuter- en lager onder wijs en voor verlichting van de taken van hoofden van scholen In zijn uitvoerige brief aan de ANOF zegt mr Grosheide met de ANOF van mening te zijn, dat verlaging van de leerlingenschalen de grootst mogelijke' aandacht dient te krijgen De huidige, spanningen op de arbeidsmarkt tonen volgens hem aan, dat maatregelen, die verder gingen dan die de laatste twee Jaren werden getroffen, niet mogelijk waren. Opnieuw Hij kondigt voorts aan te bevorde ren, dat per 1 januari 1971 voor het kleuteronderwijs opnieuw een verla ging van de leerlingenschaal wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3