De koopdagkoeken van Miete de Poorter .WE HALEN WINST OP KOEWACHT' extia FC BRUGGE KRIJGT EEN MOEILIJKE ZATERDAGAVOND DE KLOKKENIST VAN HOOFDPLAAT WINDT ZICH NIET OP AARDENBURGS MUSEUM SLECHTS TWEE MAANDEN PER JAAR GEOPEND DE OUDE ZEESTRAAT VAN AXEL IR. TRIMPEBURGER: ,ER MOET NODIG IETS AAN GEBEUREN' HENK DE FEBER (SLUISKIL): VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vele jaren geleden, uit de tijd van vóór 1914, zag de Axelse Zeestraat er uit zoals de hierbij afgedruk te foto. Op de achtergrond rechts de toren van het stadhuis, links de toren van de Ned. herv. kerk. Juist naast de stadhuistoren een petroleumlamp van de toenmalige straatverlichting. Het was voor de .lantaarnopsteker' een heel karwei om iedere avond met de ladder op zijn schouder, de kom van Axel af te lopen en er zorg voor te dragen dat de verlichting tijdig werd ontstoken en weer werd gedoofd. Ook het onderhoud van deze soms wal mende straatverlichting eiste de modigc zorgen. De gemeentewerklieden Gerard Hottinga en Aar- nout Freekenhorst vervulden onder andere de func tie van lantaarnopsteker (ontsteker was beter, maar in ons dialect spraken wij van .opsteken') als bijbetrekking en zij genoten daar nog een zeer kleine vergoeding voor. Links achter de hoge bomen lag nog een zijtak(je) van het afvoerkanaal Hulst-Axel, die werd ge bruikt door de brandweer als er bluswater nodig was. Deze zogenaamde .brandput' werd later ge dempt met straat- huisvuil, zodat wij feitelijk binnen de kom onzer gemeente met een onwelrie kende vuilnisbelt waren opgescheept. De .belt' werd bouwrijp gemaakt en er werd inderdaad nog een woonhuis op gebouwd ook! Rechts zien wij een huisje met wit geverfde luiken, dit was het café van de fam. De Pooter, thans in meer moderner vorm verbouwd tot café .Roland'. Meer naar het zuiden in de Zeestraat stonden ook toen reeds een paar café's. Twee .zetbazen' uit die tijd zagen kans om voor één en het zelfde dubbelt je bij elkaar op bezoek te gaan onder hot genot van een borreltje, die toen slechts 5 centen kostte! Resultaat van deze wederzijdse bezoeken: ,De fles ledig en in 1 schuif van de toonbank (of beter .het schof van den toog') slechts 1 dubbeltje rijker!!! De zetbazen een stuk in de kraag!!! De fam. De Pooter stond er om bekend dat zij vrijwel alle boerenkoop- dagen in de omgeving met hun consumptietent afreisden. Een boerenkoopdag was in die tijden een heel gebeuren in de streek. Hun specialiteit belegde broodjes was goed in trek en nu nog spreken oude Axelaars over ,de koopdag koeken van .Miete De Pooter'. Alcoholische dranken waren ondanks het verbod toch ook te koop en werden getapt uit een petroleumkanü! Mét hun café voorzag de familie in hun onderhoud. EN DE BOEREN.. Marie (in onze taal Miete' genoemd) trouwd met Jakob de Bruine. Het bejaarde echt paar hield in hetzelfde pand een piepklein winkeltje. Rekenen konden de oude mensen niet, zij gebruik ten er bepaade tekens voor zoals X, en O; zodoende kwamen zij er toch uit met hun lei en stukje krijt of plankje. Jakob zong en floot de gehele dag het bekende lied uit de Transvaalse oorlog: ,En de boeren hebben het o In een bepaald jaar viel in de familie een sterfgeval te betreuren en wel op de zaterdag vóór de pinksterkermis en .Leiden was in last'. Immers met de drukte van deze traditionele kermis voor de deur, zou het een grote schadepost betekenen als juist oj> die dagen de zaak gesloten moest blijven: het draaiorgel had reeds proef gedraaid! In de bij de wet bepaalde termijn kon men echter de laatste eer nog bewijzen, juist vóór het openingsuur van de kermis, waarna het draaiorgel zijn vrolijke klanken uitstrooide voor de danslustigen. Het eerste huis midden in de achtergrond is het geboortehuis van de huidige gemeentesecretaris van de gemeente Westkapelle. de heer W. K. Dieleman. De hoge bomen links moesten worden gerooid om plaats te maken voor de aanleg van de tramlijn voor de ZVTM. De tramlijn liep binnendoor achterom de huisjes in ,De Brakken', kruiste de Weststraat, liep via Kerkdreef. Stationstraat achter de Nieuwendijk richting Zaamslag. De doorbraak voor de tramlijn werd later uitgebreid en zo ontstond weer de Oranjestraat. Bij ieder kruispunt van de tramlijn met een zij straat stonden houten borden waarop geschilderd was Jet op de tram'. Ondanks deze waarschuwing zijn in de loop der tijden enkele ongevallen en aanrijdingen met de stoomtram gebeurd en menige fiets moest het ontgelden, als de onnadenkende eigenaar zijn fiets tussen tramlijn en huizen had neergezet. Ook de stoomtram verdween mettertijd met zijn schril gefluit en belgeklingel. Die goeie ouwe tram zou alleen een artikeltje waard zijn om een be schrijving te geven als die rokend en puffend 's- morgens vroeg de Kinderdijk afkwam om de boch- tenrljke helling te nemen door de Oranjestraat! Het zware bletenvervoer leverde voor de locomotief dikwijls heel wat moeilijkheden op door het par cours Axel. Voor het passagiers-vervoer werd overgeschakeld op diesel-tractie. In 1940 bij gebrek aan dieselolie waarschijnlijk bracht de locomotief weer uitkomst voor bv het gedenkwaar dige, tevens tragische, vervoer van krijgsgevangenen van Drieschouwen naar Ferkpoldcr. (S. I. C.) FC Brugge heeft voor zaterdagavond een zeer zware uitwedstrijd voor de boeg. Lierse is op eigen veld een moeilijke tegenstander en wij zijn dan ook benieuwd of de Bruggelin gen, die afgelopen zondag zo'n Prachtige overwinning behaalden, met twee punten terug naar huis mogen keren. Het meest voor de «and ligt echter een puntenverde ling. Voor Gantoise wordt het zon dag een belangrijke wedstrijd. Mede gegadigde voor de laatste plaats SC Charleroi komt namelijk proberen om aan deze ontmoeting minstens een punt over te houden, vpor Gantoise telt alleen de over winning. Beerschot dat over zijn in zinking heen lijkt te zijn speelt za terdagavond thuis tegen Racing Whi te. De ploeg van Jean Dockx zal echter geen gemakkelijke prooi wor den. Anderlecht speelt opnieuw een VOETBAL IN BELGIË uitwedstrijd en wel tegen St. Trui den. Het zal voor de Brusselaars een zware opgave worden om zich te revancheren voor de nederlaag van afgelopen zondag. Standard Luik lijkt een gemakkelijke overwinning tegemoet te gaan tegen Beveren Waas. De Waaslanders zijn hopeloos uit vorm, en Standard is geen ploeg om zich door de mannen van aan voerder Robert Rogiers te laten ver rassen. Waregem kan zijn mooie plaats op de ranglijst behouden door thuis FC Luik te verslaan. Crossing Schaarbeek heeft de moei lijke opgave om doelpunten te ma ken tegen het defensief ingestelde Antwerp. Toch verwachten wij een kleine overwinning voor Crossing. Bij de wedstrijd Union-Diest tenslot te lijkt een gelijkspel het meest op zijn plaats. HOOFDPLAAT Nog twee en een halve maand en dan blijft de heer J. A. Leenhouts, koster en klokkenist van de Nederlands hervormde kerk in Hoofdplaat, de wekelijkse klim naar het topje van de toren van deze kerk bespaard. Het gemeentebestuur van Oostburg, heeft het nameb'jk niet nodig gevonden, om de heer Leenhouts als klokkenist te handhaven. Met ingang van 1 januari 1971 wordt de Hoofdplaatse klokkenist eervol uit zijn functie ontheven. De reden van het ontslag is voor de heer Leenhouts een volslagen raadsel. Jk heb alleen gehoord dat ik er mee moet stoppen. Maar waarom, dat is mij nooit verteld', zo zegt hij. Op de vraag of de heer Leenhouts zelf nooit eens naar de reden van zijn ontslag heeft geinformeerd, antwoordt hij ontkennend. ,Dat kost nogal wat moeite. Het ls een hele reis van Hoofdplaat naar Oostburg. En daar heb ik geen tijd voor. Maar nu u erover begint, geloof ik niet dat het zo'n slecht idee is om eens een briefje te schrijven. Eigenlijk ben ik ook wel be nieuwd'. Zeventien jaar geleden werd de klok van het idyllische kerkje aan de zorgen van de heer Leenhouts toevertrouwd. De heer Leenhouts, die in het dagelijks leven zijn brood in de wegenbouw verdient, vertelt: Voordat ik koster en klokkenist werd, deed een bejaarde man dit werk. Maar die man kon het vanwege zijn leeftijd niet meer volhouden. Vooral het trappen lopen ,ging hem niet zo best meer af. Het zijn tenslotte 35 treden*. Nu lijken 35 treden niet zoveel. Maar wie de moeite neemt om eens met de klokkenist de toren in te gaan, komt al spoedig tot andere gedachten. Vooral wanneer deze beklimming dan 's avonds moet gebeu ren. Er is geen verlichting in het torentje en alleen in het schijnsel van een miniscuul zaklantarentje, gaat de klokkenist voor de wankele stoffige houten trapjes op. Eenmaal moeizaam boven gekomen, besef je pas, dat die 35 .schamele' treedjes een bijzonder moeilijke hindernis vormen om te nemen. Vooral omdat je voortdurend moet oppassen niet je hoofd te stoten, hetgeen overigens geen gemakkelijke opgave is. Boven in de toren van het rond 1780 gebouwde kerkje klopt het hart van de klok, waarop de inwoners van Hoofdplaat eigenlijk het horloge gelijk op moeten kunnen zetten. De Hoofdplaters hebben daar echter een paar jaar geleden wijselijk van afgezien, omdat ze anders hopeloos te laat op hun afspraken zouden komen. ,De klok, die 48 jaar oud ls, is eenmaal in reparatie geweest. Daarna heeft hij het nooit meer goed gedaan. Of hij loopt helemaal niet, of hij loopt een heel eind achter'. Heeft de heer Leenhouts in zijn 17-jarige loopbaan als klokkenist nog wel eens leuke dingen meegemaakt? Jk zou niet weten wat. Ik ging gewoon iedere zondag de klok schoonmaken, maar leuke dingen, nee die maak ik niet mee. .Overigens schijnt de heer Leenhouts zich niet druk te maken over het feit dat hij zich eerdaags geen klokkenist meer mag noemen. ,Ach, ik heb het altijd wel aardig werk gevonden. Ik zal niet lang over mijn ontslag treuren. Het was een leuk bijbaantje, maar meer ook niet'. AARDENBÜRG Het oudheidkundig museum in Aardenburg heeft voor dit jaar het smalle deurtje voor bezoekers gesloten. Een klein kattebelle tje op een van de ramen van het twee jaar geleden geopende musuem, maakt de voorbijgangers erop attent, dat na zestien augustus alleen groepen, mits zij hun komst hebben aangekondigd, eeen kijkje in het intieme museum kunnen nemen. En dit is, volgens ir. J. A. Trimpe Burger, de conservator van het museum, een onverteerbare zaak. .Alleen in de maanden juli en augustus kunnen individuele belangstellen den in het museum terecht. Slechts in het hoogseizoen is er constant iemand aanwezig om de bezoekers te ontvangen. Na zestien augustus is het afgelopen'. De heer Trimpe Burger komt er rond voor uit, dat deze zaak hem bijzonder hoog zit. Jlet museum is het beste van de streek, en daarom van nationaal belang. Het is broodnodig dat het museum een vaste personeelsbezetting krijgt. Dit is in Middelburg en Zierikzee ook het geval. De gemeent Aardenburg heeft er jammer genoeg geen geld voor'. De heer Trimpe Burger zelf, ziet als oplossing de aanstelling van een 65- plusser. .Dat is zeker te rechtvaardigen, want ook buiten het toeristenseizoen bestaat er veel belangstelling voor het museum. Een paar dagen geleden had ik kennisen op bezoek en ik liet hen een kijkje nemen in het museum. Een paar voorbijgangers zagen licht branden (iets wat maar zelden gebeurt buiten het toeristenseizoen) en binnen korte tijd had ik heel wat mensen binnen die ook graag nog eens in het museum wilden rondneuzen. Wel een bewijs, dat er genoeg belangstelling voor bestaat. Trouwens, het gebeurt niet zelden dat wildvreemden thuis bij de conservator aanbellen, met het verzoek of zij het museum mogen bezichtigen. .Natuurlijk doe je dat dan. Ik vind het niet zo erg, maar je wilt toch ook wel eens van je vrije dagen genieten'. Het bezoekersaantal is dit jaar iets teruggelopen. Ook dit is volgens de conservator te wijten aan de weinig uitnodigende indruk die het museum maakt. De heer Trimpe Burger wil eerdaags de hele kwestie op een bijeenkomst van de museumcommissie aansnijden. .Of er snel een oplossing gevonden wordt, durf ik niet te zeggen. Maar het is wel hard nodig. De inrichting van het museum heeft vele geld en moeite gekost, terwijl het nu in feite onrendabel is'. De heer Trimpe Burger is van mening dat ,zijn' museum het beste uit de hele streek is. Wat maakt het oudheidkundig museum zo bijzon der? In de eerste plaats de beperkte collectie. Wij hebben ernaar gestreefd alleen archeologische en geologische vondsten ten toon te stellen. Natuurlijk hadden wij ook nog andere bezienswaardigheden, zoals vaandels, kunnen exposeren, maar dat hebben wij met opzet niet gedaan. De conservator van het oudheidkundig museum, ir J. A. Trimpeburger ls van mening dat het museum het hele jaar geopend moet zijn. Je loopt anders de kans dat het publiek zich verliest in de kwantiteit. Bovendien is de voorlichting goed, al hebben wij wel het plan ok de hele collectie in een catalogus samen te vatten, zodat nog dieper op de verschillende vondsten kan worden ingegaan. Verder heeft het museum de beschikking over een groot aantal voorwerpen uit de steentijd. Deze voorwerpen zijn niet alleen de meest belangwekkende, maar tevens de oudse voorwerpen die het museum herbergt' Zondag zal op het Koewacht-terrein een echte derbysfecr heersen. Om half drie geeft scheidsrechter A. He- melsoet het beginsignaal voor de wedstrijd Koewacht - Sluiskil. Beide ploegen vertoeven momenteel in het midden van de ranglijst maar het verschil in de vierde klas H. is zo klein dat wanneer één van beide ploegen de volle winst kan grijpen deze meteen bij de eerste drie komt te staan. Sluiskil heeft zes punten uit zes wedstrijden en Koewacht vijf pun ten uit vijf wedstrijden. Biervliet voert de ranglijst aan met acht pun ten. Het verschil met Sluiskil is dus maar twee punten. Het is dan ook erg jammer dat Sluiskil afgelopen zondag in de wedstrijd tegen Steen, zeer onfortuinlijk een punt verspeel de en mede hierdoor zijn de spelers van Sluiskil geladen voor de wed strijd van aanstaande zondag. Toen wij linksbuiten Henk de Feber vroe gen wat hij van de uitslag verwacht te antwoordde hij met veel overtui ging: .Winst voor Sluiskil', en hij voegde er nog aan toe ,Uit spelen wij veel beter dan thuis. Het loopt bij ons momenteel zeer goed. vooral in de voorhoede. De mentaliteit on der de spelers is de laatste weken ook veel beter en onze nieuwe trai ner heeft er we! voor gezorgd dat de conditie uitstekend is. Ik ver wacht een wedstrijd met veel doel punten en ben er zeker van dat Sluiskil er de meeste voor zijn reke ning zal nemen. Koewacht-secretaris Van Nieulande is iets voorzichtiger met zijn voor spelling. Hij verwacht een spannen de wedstrijd omdat beide elftallen niet veel in kracht verschillen. .Goals maken is voor Koewacht echter het grote probleem, al gaat dit mo menteel iets beter dan in het begin van de competitie. De conditie ver betert met de wedstrijd, aldus de heer Van Nieulande. Jammer voor Koewacht is dat één van haar beste spelers. Buys, met een blessure suk kelt en ook het meespelen van Bau- wens (moet waarschijnlijk werken) is nog onzeker. Op de vraag of hij tevreden is met het gelijkspel dat hij voorspelt, antwoordde de Koe wacht-secretaris tenslotte: ,Nee dat niet, maar elk punt dat wij méér halen is meegenomen'. De verwachtingen voor de zaterdag sn zondag te spelen wedstrijden zijn: Zondagvoetbal: 2e klas: Terneuzen - NSV (1). MOC 17- Axel (3). 3e klas: HW 24 - Roosendaal (1), RCS - Vogelwaarde (1). Breskens - Goes (2). Hontenisse - De Schutters (3). 4e klas: Hansweertse Boys - Oost burg (1), Biervliet - Noormannen (1), Corn. Boys - Steen (1), Koe wacht - Sluiskil (3), Zierikzee - Clin- ?e (1). Res. 2e klas: Terneuzen 2 - RBC 3 (3). Alliance 2-Axel 2 (1). Res.'3e klas: Goes 2 - Breskens 2 (1). HW 24 - RCS 2 (3). AFDELINGSVOETBAL: Zaterdag. Ie klasse: Bevelanders 1-Zaamslag 1 (3), 2e klasse SVD 1-Spui 1 (1), Tern. Boys 2-Sluis 1 (1), 3e klasse: AZW 2-VCK 2 (1). Hoek 2-GPC 2 (3), Nieuwland 2-Sluis 2 (1), Vlissin- gen 8-Zaamslag 2 (2). 4e klasse E: Apollo 4-Hoek 3 (1), Hoedekensker- ke 2-Tern. Boys 4 (1), 4e klasse F: Hoek 4-Corn. Boys 4 (3), Sluis 3- Oostburg 3 (1), Spui 2-Steen 3 (1), Tern Boys 5-AZVV 3(3). ZONDAGCOMPETITIE le klasse: Renesse 1-Ria 1 (2), Phl- lippme-Schoondijke (1), Lucior-Aar denburg (2), Hulsterloo-Domburg (1). IJzendijke-Hoofdplaat (1). Res. le klasse: Axel 3-Zeeland Sport 3 (1), Walcheren 2-Vogelwaarae 2 (3), Corn. Boys 2-Hontenisse 2 (2), Terneuzen 3-Oostburg 2 (1), Goes li steen 2 (1). 2e klasse: Graauw 1-Sluiskil 2 (2), Breskens 3-Groede 1 (3). Aarden- burg 2-Philippine 2 (1), Schoondijke 2-Terneuzen 4 (2), Hansw. Boys 2- HW 3 (2). 3e klasse: Axel 4-Koewacht 2 (1), Ria 2-Vogelwaarde 4 (1), Com. Boys 3-Hontenisse 3 (1), Graauw 2-Sluis- kil 3 (I), Hulsterloo 2-Clinge 2 (I). 3e klasse B: Terneuzen 6-Zeeland Sport 4 (3), Terneuzen 5-RCS 4 (3), Hoofdplaat 2-IJzendijke 2 (1), Vlis- singen 5-Groede 2 (3), Jong Ambon 1-Breskens 4(1).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 37